مطالب مرتبط:
زنجیره انتقال بدون واکسیناسیون کودکان قطع نمی شود
آغاز واکسیناسیون کودکان 12 تا 15 ساله در انگلیس
آغاز واکسیناسیون کودکان 12 تا 15 ساله در انگلیس
پاسخ به چند پرسش پرتکرار درباره واکسیناسیون کودکان و نوجوانان با سینوفارم
استخدام اپراتور مرکز تماس در فروشگاه های زنجیره ای هفت در تهران
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 22:402021-09-20سياسي

این زنجیره بدون واکسیناسیون کودکان قطع نمی شود


به قول فعالان فضای مجازی و اینستابازها، ما هم خوشحالیم که پست و استوری های تزریق واکسن و انتشار تصویر کارت واکسن مردم بیشتر از خبر فوت و ابتلا و بستری عزیزان شان شده است و امیدواریم به زودی اخباری مبنی بر پایان واکسیناسیون جامعه هدف و حتی از آن بهتر، - به قول فعالان فضای مجازی و اینستابازها، ما هم خوشحالیم که پست و استوری های تزریق واکسن و انتشار تصویر کارت واکسن مردم بیشتر از خبر فوت و ابتلا و بستری عزیزان شان شده است و امیدواریم به زودی اخباری مبنی بر پایان واکسیناسیون جامعه هدف و حتی از آن بهتر، پایان این همه گیری جهانی کرونا را هم ببینیم و بشنویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه فرهیختگان در ادامه نوشت: با این اوصاف و با امید به آینده، امروز قصدم نوشتن از ماجرای واکسیناسیون کودکان و نوجوانان است.

گروه سنی ای که حالا بعد از انجام نسبتا مطلوب واکسیناسیون جامعه هدف و همچنین درمعرض خطر، نوبت به آنها رسیده است و روز گذشته در اخبار و تصاویر هم دیدیم که مراکز انجام واکسیناسیون پر بود از دانش آموزان سال آخر دبیرستانی که آمده بودند تا در برابر این ویروس کشنده و خطرناک، آن هم در آستانه سال تحصیلی جدید ایمن شوند.

مساله اصلی سوای خوشحالی از این اتفاق کاهش مداوم و پیوسته رده سنی جامعه هدف واکسیناسیون، نگرانی هایی است که در ارتباط با کودکان و نوجوانان وجود دارد؛ نگرانی هایی که آنها را می توان در چند پرسش اساسی دسته بندی کرد.

سوال اول اینکه جمعیت جامعه هدف کودکان و نوجوانان چقدر است و آیا واکسن به اندازه ای وجود دارد که بتوان این جمعیت را هم واکسینه کرد؟ سوال بعد اینکه از چه واکسن هایی استفاده خواهد شد و واکسن های موردنظر تاییدیه استفاده در این سنین را دارند؟ سوال سوم اینکه آیا می توان به این نگرانی خانواده ها که ممکن است واکسن کرونا در آینده مشکلاتی را برای کودکان و نوجوانان ایجاد کند پاسخ داد؟ و درنهایت اینکه چه پاسخی می توان به این باور عمومی داد که کودکان در برابر کرونا مصونیتی دارند و درصورت ابتلا هم این بیماری خفیف خواهد بود؟ برای پاسخ به این سوالات هم سری به آمار و اطلاعات موجود زدیم؛ هم اظهارات و اقوال مسئولان و البته متخصصان را تجمیع کردیم و هم اینکه در گفت وگو با متخصصان، سعی کردیم به صورت تخصصی و مجزا شرح مساله و پاسخ به سوالات را داشته باشیم.

به هرحال ما نباید این را فراموش کنیم که اولا کرونا مدام درحال تغییر و جهش است، واکسن ها با هر جهش کرونا با افت کارایی و اثربخشی مواجه می شوند و این یعنی مبارزه با کرونا مدام سخت تر می شود و درنهایت تا درصد زیادی از جمعیت کشورها، در گروه های سنی مختلف واکسینه نشوند، نمی توان امید به قطع زنجیره انتقال و ابتلا داشت، پس اولین واکسن در دسترس بهترین واکسنی است که باید تزریق شود.

43 میلیون دز واکسن کرونا؛ نیاز کشور برای واکسینه کردن کودکان و نوجوانان همان طور که در مقدمه گزارش نوشتم، بخشی از گزارش و قبل از رجوع به نظر کارشناسان، مربوط به اطلاعات و آمار رده سنی کودکان و نوجوانان است.

آمارهایی که هم دید خوبی نسبت به آینده می دهد و هم به ما نشان می دهد با چه گروهی، چه جمعیتی و چه میزان واکسن مواجه هستیم، از همین جهت با مراجعه به سایت آمار، آمارهای جمعیتی را مرور کردیم و به عدد نسبتا دقیقی نسبت به جمعیت کودک و نوجوان کشور رسیدیم.

طبق اطلاعات منتشرشده در پایگاه آمار، حدود 26میلیون و 500هزار نفر از جمعیت کشور ما را کودکان و نوجوانان تا سن 19سالگی تشکیل می دهند و این یعنی اینکه، برای واکسینه کردن این جامعه، آن هم هر دو دز، چیزی بیش از 53میلیون دز واکسن نیاز داریم.

البته این تعداد واکسن برای واکسینه 100درصدی است.

اما اگر متر و معیار را هم همان واکسینه شدن 80 درصدی در نظر بگیریم، چیزی حدود 42 میلیون دز واکسن برای این گروه از افراد جامعه نیاز داریم.

در ادامه رده های سنی مختلف این گروه را که برآورد جمعیت کل کشور به تفکیک سن و جنس و مناطق شهری و روستایی و غیرساکن در سال 1400 است با هم مرور می کنیم.

فایزر، مدرنا، سینوفارم و سوبرانا واکسن های موردتایید برای تزریق به کودکان بعد از اینکه اطلاعات مربوط به تعداد جامعه هدف کودکان و نوجوانان را به دست آوردیم، بد نیست سری به انواع واکسن های کرونایی که مجوز اضطراری مصرف برای این سنین را گرفته اند، بزنیم و اطلاعات مربوط به آنها را مرور کنیم.

تا همین چند وقت پیش فقط واکسن های فایزر و مدرنا مجوز مصرف برای سنین پایین را داشتند، اما با ورود واکسن سینوفارم و سوبرانا به سبد مصرف این گروه های سنی، حالا هم دست کشورها در انتخاب واکسن بازتر شده و هم روند واکسیناسیون تسریع خواهد شد.

همان طور هم که می دانیم، واکسن های سینوفارم و سوبرانا دو واکسنی هستند که اولی به وفور از چین به کشور وارد شده و می شود و دومی هم همان واکسنی است که انستیتو پاستور با همکاری کوبا درحال تولید هستند و احتمالا به میزان قابل توجهی به زودی وارد روند واکسیناسیون کشور خواهد شد.

سینوفارم اثربخشی خوبی در کودکان ایجاد کرده است سوای این موضوعات و همزمان با آغاز واکسیناسیون کودکان و نوجوانان در ایران، همان طور که گفتیم، نگرانی ها و سوالات متعددی پیرامون این مساله خصوصا بین خانواده ها و خود اعضای جامعه هدف ایجاد شده است؛ سوالاتی که بیراه هم نیست و باید به آنها پاسخ دقیق و کاملی داده شود.

سوالات را که در مقدمه گزارش با هم مرور کردیم، اینجا و در گفت وگو با سیدعلیرضا ناجی، رییس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، برای برطرف شدن بخشی از شبهاتی که پیرامون آغاز واکسیناسیون کرونای کودکان وجود دارد، همان سوالات را طرح کردیم و ناجی هم با استقبال از آغاز تزریق واکسن به کودکان و نوجوانان به فرهیختگان گفت: واکسن هایی که تاکنون مجوز اضطراری برای کودکان گرفته است، یکی فایزر است که مجوز اضطراری را گرفته است.

مدرنا هم برای سنین 12 سال به بالا مجوز گرفته است.

واکسن سینوفارم هم برای تزریق به کودکان و نوجوانان 3 تا 17 سال در چین و کره مجوز گرفته است.

همین طور واکسن سوبرانا هم واکسنی است که کوبا برای کودکان و نوجوانان کشورش از 2 تا 17 سال مجوز داده است.

اینها واکسن هایی هستند که کشورهای مختلف مجوز مصرف اضطراری آنها را دارند.

ولی در لنست مقاله ای جز برای فایزر و مدرنا و اخیرا هم سینوفارم، برای باقی واکسن ها چاپ نشده و بیشتر مجوزها محلی است.

در مقاله ای که در لنست برای واکسن سینوفارم و تزریق آن به کودکان منتشر شده، آمده این واکسن اثربخشی است و دو دز آن خیلی خوب جواب می دهد و واکسن ایمنی است و ضرری ندارد و عوارض معمولی نظیر همان عوارضی که در بزرگسالان بود را در کودکان هم دارد.

درخصوص واکسن سوبرانا هم باید گفت دو نوع دارد که یکی 2دزه و دیگری 3دزه است که 3دزه در بزرگسالان اثربخشی خوبی دارد و در کودکان 2دزه اثربخشی به اندازه 3دزه بزرگسالان است که کوبا داده است.

همان واکسنی است که انستیتو پاستور ایران هم در کشور تولید می کند.

برای همین انتخاب هایی درباره سینوفارم و پاستور که از آنها استفاده کنیم بیش از بقیه برندها پیش روی ماست.

کرونای دلتا نشان داد کودکان هم از ابتلا مصون نیستند پس همه باید واکسینه شوند ناجی با اشاره به برخی نگرانی ها در ارتباط با عدم واکسینه کردن کودکان با این بهانه که آنها کرونا نمی گیرند یا درصورت ابتلا خیلی خفیف هم خواهد بود، گفت: اینکه کودکان مبتلا نمی شوند شاید در گذشته فرضی بود که عده ای روی آن حساب می کردند اما الان می دانیم کودکان به عنوان پخش کننده کووید هستند و باید از ابتلای آنها هم جلوگیری شود.

هرچقدر هم بهداشت را رعایت کنیم ولی واکسن نزنیم بی فایده است؛ چراکه باید بچه ها به زندگی اجتماعی برگردند، به کلاس های آموزشی خود برگردند و خیلی خوب است از این انتخاب هایی که در ارتباط با واکسن ها داریم استفاده کنیم و به مصون کردن بچه ها بپردازیم.

سوای این می دانیم که در دوره های جدید و پیک های جدید همانند دلتا با مشتقاتی که دارد و می بینیم که در تمام دنیا این ویروس حاکمیت بالایی دارد در کودکان هم بیماری ایجاد می کند و ممکن است این بیماری شدید هم باشد.

برای همین مهم است که کودکان را واکسینه کنیم.

اگر از این موقعیت استفاده کنیم خیلی خوب است، در غیر این صورت نمی توان مطمئن بود که روزهای خیلی خوبی پیش روی ماست؛ چراکه همان طور که گفتم کودکان به غیر از اینکه ناقل هستند و مهم است آنها را ایمن کنیم تا به دیگران کمتر منتقل کنند، در معرض ابتلا به کرونای دلتا هستند و این جهش بیماری های سختی هم در کودکان ایجاد می کند.

همانند سویه های ووهان نیست که کمتر در کودکان ایجاد بیماری می کرد.

الان بیماری بیشتری ایجاد می کند.

در پیک پنجم شاهد بودیم بچه ها بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند و آلوده شدند.

در هر صورت خیلی خوب است که جلوی عفونت را در کودکان بگیریم، بیماری را از کودکان بگیریم تا عوارض ناشی از آن را در کودکان نداشته باشیم.

کودکان جمعیت مهمی هستند، از این نظر که درباره ویروس دلتا با توجه به میزان گذردهی که دارد عدد 70 درصد ایمنی جمعی که به وسیله واکسن است، کافی نیست و باید سطح پوشش واکسیناسیون را بالا ببریم و کودکان نیز جزء کسانی هستند که باید حتما تحت واکسیناسیون قرار بگیرند تا بتوانیم جمعیت بالاتری را واکسینه کنیم.

هیچ کس نمی تواند از الان عوارض 10 سال آینده واکسن را پیش بینی کند رییس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این نگرانی که ممکن است کودکان بعد از تزریق واکسن و در سال های آینده دچار مشکلات و عوارض هایی شوند، گفت: من صحبت کلی درباره این مساله بکنم و آن هم اینکه از من کسی بپرسد شما مطمئن هستید در 10 سال آینده تزریق این واکسن ها عوارض ایجاد نمی کند می گویم هیچ کسی نمی تواند این اطمینان را بدهد.

چون 10 سال آینده را ندیدم.

بسیاری عنوان کردند کسانی که واکسن تزریق کردند دو سال بعد می میرند.

الان سابقه یک سال و خرده ای از تزریق واکسن را داریم، یک سری ترایال شدند و برخی به صورت رسمی واکسن را دریافت کردند.

این موضوع را الان شاهد نیستیم.

اینها صحبت های گمراه کننده است به غیر از اینکه همه ما می دانیم واکسن مزایایش بیشتر از عوارض کمی است که ممکن است در افراد ایجاد کند.

برای همین باید از این موضوع استقبال کنیم و تنها راه چاره خلاص شدن ما از پاندمی کووید تزریق واکسن است.

این واکسن ها می تواند در کاهش گردش ویروس به ما کمک کند و همراه با تمهیداتی که وجود دارد ما بتوانیم این کار را انجام دهیم.

برای همین اهمیت دارد که واکسیناسیون را انجام دهیم و باز من هم این موضوع را اصرار می کنم که عدد 70درصد عددی نیست که ما همواره در فکر آن هستیم و برای رسیدن به ایمنی جمعی، باید جمعیت بالاتری از مردم را واکسینه کنیم که شاید عدد موردنظر به بالای 90-80 درصد برسد که بتواند ایمنی در کووید با توجه به واریانت های جدید ایجاد کند.

کودکان جمعیت مهمی هستند و مشارکت جدی در جمعیت کل کشور دارند تا به آن ایمنی جمعی برسیم و به غیر از این این طور نیست که بگوییم بیماری در آنها به وجود نمی آید.

بیماری در آنها به وجود می آید.

کنترل کردن بهداشت در کودکان بسیار مشکل تر است و همان طور که در واکسن های دیگر همچون سرخک و سرخچه برای آنها تزریق کردیم، بهتر است کودکان همانند بزرگسالان واکسیناسیون داشته باشند.

در پایان هم اینکه روند واکسیناسیون نسبت به قبل خیلی بهتر شده است.

رکوردهای تزریق واکسن روزانه را شکسته ایم و واکسن نسبت به قبل بهتر وارد می شود و برنامه ریزی بهتری درخصوص واکسیناسیون انجام می شود.

من فکر می کنم بهتر است تلاش زیادی برای واکسیناسیون بچه ها انجام دهیم و بعدا در مورد بازگشایی مدارس به صورت حضوری صحبت کنیم.

تا اواخر آبان ماه گفته شده مدارس آنلاین باشند که واکسیناسیون در جمعیت بیشتری از محصلان ما صورت بگیرد تا با خیال راحت تر نسبت به حضور فیزیکی بچه ها و آموزش حضوری شان تصمیم گیری کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسیناسیون - تزریق واکسن - واکسن - فضای مجازی - روزنامه فرهیختگان - کودکان و نوجوانان - جامعه - پایان - همه گیری جهانی - خبر فوت - امید - اخباری - انتشار - فعالان - کودکان - استوری - ابتلا - تزریق - تصویر - بستری - مجازی - فرهیختگان - کارت - نوجوانان - مردم - همه گیری - گروه سنی - روزنامه - زنجیره - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
از توضیح درباره انتخاب شهردار کرمان تا ملاک های این انتخاب

پای یک اداره روی گلوی توسعه گردشگری دریایی در مازندران/ وقتی یک نفر ناظر 5 هزار واحد مسکونی می شود

پرونده فرودگاه قم از میان پرونده های مفاسد اقتصادی خارج شد

کاربرد کابل سیلیکونی در صنعت

احیای دریاچه ارومیه، خواست عمومی ملت ایران

آتش ترور دامان مسببان آن را خواهد گرفت و موجب وحدت بیشتر در افغانستان می شود

انس با قرآن زمینه ساز تعالی خانواده و جامعه است

عبور اولین قطار کریدور شمال – جنوب از طریق ایران به مقصد هند

استخدام تحصیلدار در مجموعه دهکده سبزپوش در البرز

طلاب و روحانیون یزد کشتار نمازگزاران افغانستان را محکوم کردند

آموزش احکام بصورت انیمیشن

استخدام کارمند اداری در مجموعه مارال ترانس آذر در تهران

دیدار وزیران امور خارجه ایران و ونزوئلا در تهران

دستگاه های امنیتی غرب به دنبال ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی هستند

مسئول نمایندگی مرکز خدمات حوزه های علمیه پردیسان معرفی شد

واکنش علی لاریجانی به اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان

پیام تسلیت سردار سلامی برای درگذشت حاج حسین صفری

برخورد جدی با عوامل تعدی به حقوق مردم و بیت المال

سازش پرونده 30 میلیاردی با تلاش شورای حل اختلاف زنجان

اعضای جدید هیات منصفه دادگاه های مطبوعاتی و سیاسی تهران تعیین شدند + اسامی اعضاء و اصناف

آموزش قرآن به روش ساده در یک کتاب

تعیین تکلیف طرح های آبرسانی اصفهان درگرو تصمیم سران سه قوه

در نخستین جلسه بررسی طرح صیانت چه گذشت؟

استخدام منشی و مسئول دفتر با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

علاقه ای که یک زندگی را متحول کرد / حافظان قرآن را دریابیم

آخرین روز کار، واپسین روز جهاد

جنجال احمدی نژاد در هواپیما بعد از دیپورت شدن از دبی!/ فیلم

فال حافظ امروز 26 مهر 1400

وزیر دادگستری عراق و هیات همراه وارد تهران شدند

تاکید رییس دستگاه قضا بر برخورد قاطع با دست اندازان به حقوق مردم و بیت المال/ عوامل ترور سردار سلیمانی و دانشمندان ایران باید جدی تر تحت تعقیب قرار بگیرند

عکس های منتخب/تصاویر قابل توجه «سید مصلح پیر خضرانیان» از چگونگی تولید سنگ پا

دیدار وزیران امور خارجه ایران و ونزوئلا در تهران

به روزرسانی وقف ناظر به نیازهای روز جامعه ضروری است

به اسم حماسه سازی به کام کارنامه سازی؛ وارونه نمایی به سبک «علی عسکری»!

شرط جدید ایران برای مذاکرات برجامی از زبان یک نماینده مجلس

موضوع تأمین قیر در کمیسیون عمران مجلس بررسی شد

صدا و سیما باید از تک صدایی و انحصارطلبی بیرون بیاید / تلویزیون نیاز به تحول جدی دارد

استخدام منشی آشنا به حسابداری در هولدینگ بین المللی ابربازار در تهران

برخورد با توزیع کنندگان موادمخدر در محورهای مواصلاتی استان گیلان با ابزارهای الکترونیکی تقویت می شود

موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده/ رفع ابهامات شورای نگهبان به کمیته صنعت سپرده شد/ احتمال واردات 50 تا 70 هزار دستگاه برای تنظیم بازار

آیت الله توکل: حکمتی درباره ابتلای انسانها به سختی ها

واکنش رسانه های روسیه به سفر سردار باقری به مسکو

قاطع و قانونی با عاملین شهادت «مهدی مکرمی» برخورد می کنیم

استخدام مسئول دفتر با بیمه، ناهار و سرویس در پایدار پلیمر اوژن در شمس آباد

درگذشت یکی از فرماندهان جانباز سپاه | متن تسلیت فرمانده کل سپاه

درگیری لفظی با زاکانی در شورای شهر تهران صحت دارد؟

در نخستین جلسه بررسی «طرح صیانت» چه گذشت؟

تبریک مدیر عامل شرکت عمران آب و خدمات کیش به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت

اعضای جدید هیات منصفه دادگاه های مطبوعاتی و سیاسی تهران تعیین شدند + اسامی اعضاء و اصناف

وزیر دادگستری عراق وارد تهران شد

کپشن عاشقانه دلتنگی + جملات زیبای دلتنگی و معذرت خواهی همسر برای کپشن

روحانیون شیعه و سنی استان کردستان با افکار انحرافی مقابله می کنند

ارائه خدمات دولتی مشروط شد

در نظام اسلامی همه مسئولان پاسخگو و خادم مردم هستند

بودجه 1401 متفاوت، متحول و شفاف خواهد بود

نمایندگان به رییس کل بانک مرکزی نامه نوشتند

ایجاد زمینه انس با قرآن در طرح قدس

معلمان واکسن نزده چه می شوند؟

تبیین نقش نفت در تحولات (آغاز، استمرار و پایان)جنگ ایران وعراق

مسابقه کتابخوانی مصطفی، خواستنی ترین پیام آور برخاستن برگزار می شود

وزیر دادگستری عراق وارد تهران شد

تشریح آخرین وضعیت مذاکرات برجامی از زبان سخنگوی وزارت امورخارجه

احیای داعش، نقطه امید آمریکا در افغانستان است

استخدام کارمند انبار آقا با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در تهران

سفرهای استانی، نگاه رییس جمهور را به مشکلات دقیق تر می کند/ برنامه ریزی قبلی و گزارش بعدی؛ شرط تاثیرگذاری سفرها

چشم انداز دریای خزر پس از تصویب پروتکل حفاظت از تنوع زیستی

فارس من| بالاگرفتن جنجال ها بین شهرداری و دانشگاه فردوسی برای اجرای طرح الیت

استخدام تکنسین اتاق عمل با بیمه تکمیلی در مجموعه نور نگاه البرز در البرز

الزام رعایت ضوابط حاکم بر ناوگان حمل و نقل عمومی کیش

دولت ساخت 1 میلیون مسکن را با اتکا به توان داخل پیش ببرد

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با رییس جمهور دیدار می کنند

لاریجانی می تواند دلایل رد صلاحیت را اعلام کند | مُهر محرمانه مانعی تلقی نمی شود

نبویان: روحانی صداوسیما را به قطع بودجه تهدید کرده بود | آماده مناظره با ظریف هستم

شورای راهبردی بهبود فضای کسب و کار آبادان تشکیل می شود

بیست و سومین نشست «قرآن در زندگی» در یزد برگزار می شود

با نخبگان اقتصادی و مدیران توانمند در هلدینگ های اقتصادی بخش زیادی از مشکلات اشتغال کشور رفع می شود

اخبار ایران خودرو را از مبادی رسمی دنبال کنید

هشدار لاریحانی به سخنگوی شورای نگهبان: ظلم نکنید، حتی به نحو ایهام!

8 بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران مخبر را به دانشگاه خود دعوت کردند

نامه 8 بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران به معاون اول رییس جمهور

به دنبال شناسایی آسیب ها و احصاء اقتضائات و رفع موانع هستیم

ظرفیت های ادعیه در تفسیر قرآن و جذب پیروان سایر ادیان

برگزاری نمایشگاه «پیامبر رحمت» در موزه هنر های دینی امام علی

کشتی های ایرانی می توانند وارد بنادر چین شوند؟

دوره های جدید آموزش مجازی مدرسه حفظ قرآن برگزار می شود

مراسم بزرگداشت «حجت الاسلام طاهری» در ساری برگزار شد

تسریع در انتصابات دولت خدمت رسانی به مردم را تسهیل می کند

بهترین کتاب های آموزش طراحی سایت با پایتون (انگلیسی و فارسی)

مدیرعامل جدید سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع منصوب شد

پژوهش در دانشگاه ها با مأموریت کمک به سیاستگذاران برای حل مسائل کشور باشد

استخدام مسئول تامین و تدارکات در یک شرکت معتبر تولیدی در البرز

25 شهر استان چهارمحال وبختیاری در انتظار تعیین شهردار

در کریدورهای ترانزیتی ریلی موفق عمل نکردیم

استخدام تکنسین تاسیسات صنعتی در شرکت تولیدی گل وش در تهران

نشست علمی«گفتمان تشیع در جهان معاصر با محوریت اندیشه امام موسی صدر» برگزار می شود

نماینده کردستان در مجلس خبرگان: وحدت شیعه و سنی همچون نگینی در دنیا می درخشد

صبح وحدت رادیو صبا از مرکز کیش راهی آنتن می شود

رد صلاحیت نامزدهای سازمان نظام مهندسی تهران

حجت الاسلام محمد زمانی؛شاعر: مداحی اگزوزی الگوی غربی یا دیسکویی دارد

گزارش تفریغ بودجه 99 استانی بزودی به مجلس ارسال می شود

این زنجیره بدون واکسیناسیون کودکان قطع نمی شود

این زنجیره بدون واکسیناسیون کودکان قطع نمی شود