موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - كميسيون آموزش - شوراي اسلامي - ميليارد تومان - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات - تبليغات محيطي - اسپانسر استقلال - تحريم هاي آمريكا - دبيركل حزب الله لبنان - ساخت و ساز غير مجاز - شياكوه - سبز دشت - كودلي - قطعه ساز - دادستان انتظامي قضات - مديركل پزشكي قانوني استان همدان - مركز توانبخشي - كارت بليط - تبصره - حسين بكايي

مطالب مرتبط:
سرپرست مجرد خانوار، مشمول وام مستاجران می شود
استقلال لیست هزینه اردوی دوبی را اعلام کرد | 6ونیم میلیارد از رقم ترانسفر قائدی خرج شد
راهنمای هزینه و تهیه ی انواع شومینه
اعلام جزییات هزینه اردوی استقلال در امارات
اعلام جزییات هزینه اردوی استقلال در امارات
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 20:002021-09-20اقتصادي

بار هزینه های اضافه بر خانوار


«حداقل دستمزد چقدر از هزینه ها را پوشش می دهد؟»؛ این سوال چه در زمان تحریم و چه در شرایط تورمی و غیررکودی بارها شنیده و در رسانه ها نیز در خصوص آن گزارش هایی نوشته می شد.

- حداقل دستمزد چقدر از هزینه ها را پوشش می دهد؟ ؛ این سوال چه در زمان تحریم و چه در شرایط تورمی و غیررکودی بارها شنیده و در رسانه ها نیز در خصوص آن گزارش هایی نوشته می شد.

جامعه 24-"اما پاسخ به این سوال با توجه به تفاوت تورم در شهر و روستا، نامشخص بودن منابع درآمدی خانواده ها، همچنین تاثیر متفاوت تورم بر سبد معیشتی افراد، مشکل است.

اما با فرض متوسط درآمد (که می تواند از حقوق و دستمزد باشد یا سایر موارد) و تخمین هزینه خرید یک سبد مشخصی از کالا و خدمات می توان آن را برآورد کرد.

بر اساس داده های رسمی متوسط درآمد یک خانوار شهری طی دهه نود 473 درصد رشد داشته و از 13 میلیون تومان در سال 90 به 74 میلیون و 600 هزار تومان در سال 99 رسید.

این میزان افزایش برای خانوار روستایی 425 درصد بود؛ به گونه ای که درآمد آن ها از حدود 8 میلیون تومان در سال 90 به 42 میلیون تومان در سال گذشته رسید.

با وجود اینکه افزایش درآمد بیش از 400 درصد، نشان دهنده رشد خیره کننده ای است، اما چقدر از این درآمد ها صرف افزایش رفاه و نه خرید کالا و خدمات روزانه و به نوعی تلاش برای به دست آوردن حداقل معاش می شود؟بر اساس آنچه گزارش های رسمی از مرکز آمار و وزارت کار نشان می دهد در تمام سال های دهه نود و حتی در بهترین سال ها، حداقل حقوق کمتر از 35 درصد از هزینه ها را پوشش می دهد و افراد مجبورند از منابع دیگری نیاز مالی خود را تامین کنند.

به این شرایط اگر تحریم های گسترده، شیوع بیماری کرونا و هزینه های درمانی آن و البته بیکاری حدود 2 میلیون نفر در بهار 99 و آسیب شدید بخش خدمات از کووید 19، افزوده شود، نتیجه، زیر خط فقر رفتن خانواده یا افراد بیکار شده، مبتلا به کرونا و البته تعدیل شده می شود.

اگرچه که به باور دانشمندان کرونا تا چند سال دیگر به بیماری بومی تبدیل می شود و از این حیث خطر کمتری برای جوامع خواهد داشت، اما آثار اقتصادی آن در ایران شاید تا دهه ها به طول انجامد.

هزینه و درآمد ها در یک دهه چگونه بود؟ متوسط درآمد خانوار شهری در سال 90، 13 میلیون تومان و حداقل حقوق سالانه نیز 4 میلیون تومان و متوسط درآمد سالانه خانوار روستایی نیز حدود 8 میلیون تومان برآورد شده بود.

در این سال نسبت حداقل حقوق سالانه به کل درآمد یک خانوار شهری 30.

8 درصد و برای خانوار روستایی 50.

4 درصد بود.

بدین معنا که یک خانواده ای که در روستا زندگی می کند نیمی از درآمد سالانه خود را از طریق حقوق و دستمزد به دست می آورد در حالی که خانوار شهری حدود 31 درصد از آنچه به عنوان درآمد سالانه تلقی می شود، از طریق حقوق ماهانه به دست می آورند.

درآمد خانوار های شهری و روستایی در سال گذشته به ترتیب به 74 میلیون و 600 هزار تومان و 42 میلیون تومان رسید.

نکته ای که در خصوص آمار های مربوط به حقوق و دستمزد و درآمد سالانه خانوار های شهری وجود دارد، سهم کمتر از 35 درصدی حقوق و دستمزد از درآمد های سالانه است.

این نسبت برای روستاییان حتی در برخی سال ها (98) به حدود 62 درصد نیز رسیده بود.

در سال 90 متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری 13 میلیون و 400 هزار تومان و برای خانوار روستایی نیز 8 میلیون و 400 هزار تومان گزارش شده بود که هر دو عدد از متوسط درآمد سالانه این دو خانوار ها بیشتر است.

در سال گذشته متوسط هزینه های خانوار های شهری و روستایی به ترتیب به 63 میلیون و 400 هزار تومان و 34 میلیون و 800 هزار تومان رسید که با وجود فاصله اش از درآمد سالانه، اما همچنان زنگ خطر افزایش هزینه ها به نفع تامین حداقل ها را به صدا درآورد.

مقایسه اعداد و ارقام نشان می دهد که در شهر افراد نیاز به منابع مالی متعددی دارند تا بتوانند زندگی خود را مدیریت کنند و اگر مستاجر باشند یا گرفتار بیماری شوند، در این صورت به منابع مالی بیشتری برای جبران کسری بودجه خود نیاز پیدا می کنند.

بدترین سال از نظر پوشش حداقل حقوق سالانه از درآمد های سالانه یک خانواده شهری، 91 بود که حقوق ها 28 درصد از کل درآمد را شامل می شد.

البته که در این سال به دلیل بازدهی بالای بازار های موازی مانند طلا و ارز و افزایش قیمت در آنها، دلالی و واسطه گری در آن ها نیز رونق گرفته بود و افراد ترجیح می دادند در آن ها سوداگری کنند و پول های زیادی به جیب بزنند تا اینکه حقوق بگیر شرکت یا سازمانی باشند.

از سوی دیگر سال های 91 و 92، از نظر نسبت حداقل حقوق سالانه به متوسط هزینه سالانه یک خانواده شهری بدترین سال ها بودند، چراکه 28.

4 و 28.

1 درصد از هزینه ها از طریق حداقل حقوق تامین می شد.

برای خانواده روستایی نیز همین سال ها با نسبت 43.

3 و 45.

1 درصد بود.

بیشتر بخوانید: جیب های خالی و هزینه های کمرشکن" کرونا چه میزان بار مالی به افراد وارد کرد؟ یک خانواده شهری با فرض اینکه تنها منبع درآمدی اش حداقل حقوق است، در سال های پس از بازگشت تحریم های نفتی و آغاز نوسانات ارزی، بین 33 تا 35 درصد از هزینه هایش را می توانست تامین کند.

البته که نوسان در بازار ها باعث ورود سرمایه های خرد به آن ها و ایجاد منبع درآمدی موقتی و البته پرسود برای برخی شد.

اما شیوع کرونا در اواخر سال 98، ضمن تاثیر بر هزینه ها، قدرت پوشش دهی حداقل حقوق سالانه از هزینه ها را نیز کاهش داد؛ به گونه ای که نسبت حداقل دستمزد سالانه یک کارگر به متوسط هزینه یک خانوار شهری در سال 98 حدود 37.

9 درصد بود که در سال 99 به 35.

3 درصد رسید.

اما بار مالی کرونا برای خانواده های حقوق بگیر قطعا بیشتر خواهد بود.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت گفته بود که در یک سال اخیر حدود 612 هزار نفر به دلیل تامین هزینه های درمان به زیر خط فقر رفته اند آنقدر که هزینه های کمرشکن سلامت زیاد شده است.

در سال 96 میزان پرداختی هزینه های درمان از جیب مردم به 32.

6 درصد رسید، اما متاسفانه به دلیل وضع کشور میزان پرداختی مردم به 40 درصد افزایش یافت.

هزینه های درمان کرونا بسته به شدت پیشروی بیماری و اینکه آیا در خانه تحت مداوا قرار می گیرد یا در بیمارستان بستری می شود، متفاوت است.

اما بر اساس گفته های بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت هزینه درمان بیماران کرونایی بین 30 تا 40 میلیون تومان است.

اگر یک خانواده چهارنفری به این بیماری مبتلا شوند و نیازمند تجهیزات پزشکی یا پرستار و پزشک در منزل باشند، این هزینه تا 200 میلیون تومان برای این خانواده افزایش می یابد؛ بنابراین پربیراه نیست که در پایان سال جاری سهم حقوق و دستمزد از کل هزینه های سالانه کاهش یابد، چراکه هزینه درمان کرونا یا پیشگیری از آن (خرید مواد ضدعفونی کننده و ماسک) نیز به لیست هزینه های اجباری خانواده ها افزوده شده است.

دولت چه کند؟ آثار اقتصادی کرونا بر خانواده ها و به طور کلی جامعه تا چه زمانی باقی می ماند؟ هیچ کس نمی تواند به این سوال پاسخ درستی بدهد، چراکه اولا مشخص نیست چند خانواده به دلیل هزینه های درمان این بیماری به زیر خط فقر رفته اند و ثانیا همچنان نیز خطر پیک ها یا شیوع سویه های جدید در کشور وجود دارد.

پس سیاستمداران چه کاری باید انجام دهند؟ مهم ترین اقدام اتخاذ راهکار هایی برای بازگشت اقتصاد یا حتی نزدیکی به شرایط پیش از کروناست.

در غیر این صورت مخاطراتی همچون افزایش هزینه های درمان کرونا یا تعدیل به خصوص در بخش خدمات همچنان بیخ گوش اقتصاد است.

مهم ترین و اساسی ترین راهکار نیز تسریع واکسیناسیون پیش از ورود سویه های جدید به کشور یا گسترش آنهاست.

در غیر این صورت شرایط برای سال جاری و آتی بدتر خواهد شد.

به خصوص آنکه به نظر نمی رسد در نیمه دوم سال مذاکرات پیرامون احیای برجام به نتیجه برسد که در این صورت نرخ ارز نوسانات بیشتری خواهد داشت و کانال هایی را تجربه می کند که تا پیش از این وجود نداشت.


کلید واژه ها: حداقل دستمزد - هزینه ها - هزینه - دستمزد - تورم - درآمد - رسانه ها - میلیون - حقوق و دستمزد - سوال - خانوار - منابع درآمدی - کالا و خدمات - خانوار شهری - تومان - گزارش - شرایط - نوشته - تفاوت - متوسط - تحریم - رسانه - سبد معیشتی - پوشش - زمان - توان - هایی - خانواده - متفاوت - برآورد

آخرین اخبار سرویس:
آغاز ثبت نام اینترنتی وام 12 میلیونی بازنشستگان کشوری از آبان

ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن آغاز شد/ جزییات نام نویسی 10 هزار نفر برای خانه دار شدن

سخنگوی پخش و پالایش:فعلا خبری از افزایش قیمت بنزین نیست

پیش بینی قیمت طلا و سکه فردا پنجشنبه 29 مهر

اعطای تسهیلات کم بهره اشتغالزایی

زمان گران شدن بنزین از آبان ماه؟/ بنزین 14 هزار تومانی در راه است؟

ابهام دلار نباشد شاخص به یک میلیون و 800 می رسد

34 نقطه حادثه خیز در معابر شهری استان سمنان احصا شده است

رکوردشکنی بیت کوین با عبور از 65 هزار دلار

جدول| قیمت خودرو در بازار/ دناپلاس 465 میلیون

ماه های سختی پیش رو است

بیماری کرونا مهم ترین تهدید زیستی است/ لزوم استمرار پروتکل ها

پیش نیازهای تحقق رشد اقتصادی

افزایش 6برابری تسهیلات حمایتی صنایع دستی گلستان

صادرکنندگان با وجود تحریم ها و قوانین سخت داخلی عرصه را خالی نکرده اند

نشانه گیری دو کشور برای نفت 100 دلاری

عدم استقراض از بانک مرکزی، دستاورد مهم اقتصادی دولت سیزدهم

هایپرکار جدید مرسدس AMG One در راه است

بازار ارز دیجیتال امروز 28 مهر 1400+ تحلیل و اخبار

جاده دشت ارژن-تنگ ابوالحیات تا زمستان کامل می شود

استخدام سرپرست فروش با حقوق، بیمه و پورسانت در جنوب غرب تهران

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت تولیدی معتبر در شهرک صنعتی توس مشهد

محمدرضا حیدری آتش سوزی شرکت طبیعت زرندیه

بحران برق هند وخیم تر شد

استخدام انباردار با بیمه در یک شرکت معتبر در مشهد

مصرف برق کشور در مقایسه با سال گذشته با افزایش 11 درصدی مواجه شد

جزییات آخرین پیش فروش ایران خودرو در مهر 1400+ شرایط جدید ایران خودرو و آدرس سایت ثبت نام و مبلغ پیش پرداخت

کار در منزل

کارشناسان می گویند نفت به 200 دلار هم می رسد

هزینه خرید مسکن در پردیس امروز 28 مهر

اختصاص بسته های حمایتی به گندمکاران مازندرانی

شرط جالب برای مسکن دار شدن مجردها در دولت رییسی

ضرورت بررسی اثر هزینه ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی

حمایت از کالای ایرانی

کرونا در حال بازگشت به اروپاست

سوزن دلار روی 26 هزار تومان گیر کرد/ رفت و برگشت قیمت دلار به کجا رسید؟

فدراسیون دوچرخه سواری: افزایش قیمت دوچرخه این رشته را با مشکل مواجه کرده

احتمال تمدید مهلت زمان ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان

بسته خبری ورزشی؛ 28 مهر 1400

تاخیر پروازها کاهش یافت

راه اندازی مرکز تجاری ایران در ترکیه برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی

خطوط منظم دریایی در حوزه خلیج فارس و آفریقا برقرار می شود

جزییات پیش فروش ایران خودرو ویژه هفته وحدت

تنظیم بودجه 1401 بدون کاهش ارزش پول ملی

آخرین آمار کرونا در جهان

لزوم رفع مشکلات واحدهای صنعتی در جهت بهبود کیفیت تولید

رفع تصرف 4 هزار مترمربع از اراضی سرآسیاب ملارد

شرایط استقرار صنایع تولیدی درشهرستان گناوه فراهم شود

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در کرمان

صرفه جویی 43 میلیاردی در یکی از شرکت های پتروشیمی

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در انتشارات حکمت در تهران

استخدام سرپرست کارگاه (اجرایی) با بیمه در شرکت دلتا نیروی گامرون از تهران

جزییات پیش فروش محصولات ایران خودرو در 29 مهر 1400+ شرایط و لینک ثبت نام و جدول

هشدار پلیس نسبت به بلوکه شدن سرمایه کاربران رمز ارز در صرافی های خارجی

قطعی برق 2 ساعته در برخی مناطق روستایی آستانه اشرفیه

کشت کلزا در باوی

تعداد مشترکان ایکس باکس به هدف سالانه نرسید

رفع موانع سرمایه گذاری در گناوه با جدیت دنبال می شود

برقراری چهارمین مسیر بین المللی فرودگاه تبریز

وزارت صمت: بانک مرکزی ارز 420 کانتینر لوازم خانگی بوش را تامین کرده است

افزایش بی سابقه قیمت بنزین در انگلیس

معرفی گوشی میان رده با خصوصیات یک پرچم دار

آخرین خبر درباره وضعیت سهام عدالت فوت شدگان

تضمین شفافیت مالی با رمز ارز ملی

قیمت محصولات سایپا در بازار 28 مهر 1400 + جدول

به دنبال افزایش تولید و صادرات در مناطق آزاد هستیم

شناسایی بازار کشورهای همسایه برای محصولات زنان سرپرست خانوار

زمان آغاز ثبت نام وام ضروی بازنشستگان کشوری + مبلغ وام جدید

معرفی میان رده ای با خصوصیات یک پرچم دار

آذربایجان شرقی با 104 کشور روابط اقتصادی و تجاری دارد

تکذیب اعلام قیمت های جدید خودرو

مقدمات رفتن ایرانسل به بورس انجام شده است

خط کشی مسیر دوچرخه در اراضی عباس آباد

تلاش دولت برای پرداخت های ماهیانه بدون خلق پول

استخدام کارشناس فروش تجهیزات آزمایشگاهی در شرکت آرکا راد تجارت /تهران

کاهش شاخص کل بازار بورس در آخرین روز کاری مهرماه

استخدام کارشناس فرایند (مهندسی شیمی) در شرکت کولر هوایی آبان در شیراز

امکان ثبت نام مجرد ها در طرح ملی مسکن

نرخ دلار در انتظار سیگنال حواله درهم

استخدام مدیر فروش عاملیت ها و کارشناس فروش صادراتی در اصفهان

استخدام منشی در یک شرکت معتبر تولیدی بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس ثبت شرکتها با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

نبود تقاضا عامل اصلی کاهش قیمت سکه و طلا

82 درصد روستاهای بالای 20 خانوار کشور از راه دسترسی بهره مند هستند

روند افزایشی آمار کرونا در اروپا

دولت بدون خلق پول، پرداخت های ماهیانه را انجام می دهد

جدیدترین قیمت مسکن در تهران چهارشنبه 28 مهر

صعود عجیب ارزهای دیجیتال در 28 مهر 1400/ بیت کوین بخریم یا نه

راننده شرکت تخم مرغ

کلاهبردار اینستاگرامی در شیراز روانه زندان شد

راهکار کاهش کسری بودجه چیست؟

تکذیب اعلام قیمت های جدید خودرو

اسپیس ایکس می تواند ایلان ماسک را به نخستین تریلیاردر جهان بدل کند

هشدار پلیس به سرمایه گذاران رمز ارز

فساد 25000 میلیارد ریالی یک مؤسسه مالی و اعتباری در گلستان

گرانی لوازم خانگی در راه است؟

تولید ماهانه 5 میلیون دز واکسن فخرا از زمستان

برپایی دو نمایشگاه از صنایع غذایی و لیزینگ دراصفهان

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح جهش مسکن چیست؟

اختصاص 14 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان صنایع دستی گناباد

بار هزینه های اضافه بر خانوار

بار هزینه های اضافه بر خانوار