موضوعات داغ: - ريحانه پارسا - داروهاي بيماران خاص - دفاتر خدمات الكترونيك قضايي - خدمات الكترونيك - باشگاه استقلال - كاربران ايراني - دفاتر خدمات الكترونيك - خدمات الكترونيك قضايي - توليدكنندگان - ارز 4200 توماني - پترو - جمهوري اسلامي ايران - الرياضيه - ساروي - خبرگزاري فارس محمدعلي - مرتضي رحيمي - سرمربي كره جنوبي - وينچنزو گريفو - سير طارم - پذيرايي زوار - فراغت - انتخابات مياندوره اي - دستگيري وكيل

مطالب مرتبط:
معنای عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای از نگاه الجزیره
آمریکایی ها به زودی از سوریه فرار می کنند/ عضویت ایران در سازمان شانگهای وزن ژئوپلیتیکی ژئواکونومیکی و ژئواستراتژیکی این سازمان را افزایش داد/آمریکایی ها مجبورند به قدرت بزرگ ایران تن دهند
تسکین فشار تحریم ها با عضویت در سازمان شانگهای
«سازمان شانگهای» ظرفیت بی نظیر برای بی اثرکردن تحریم ایران
سفیر اسبق ایران در لندن: غربی ها بعد از عضویت ایران در پیمان شانگهای دستپاچه شده اند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 19:452021-09-20سياسي

سایه اف ای تی اف و تحریم بر روابط بین المللی ایران/عضویت در شانگهای چه منافعی دارد؟


برخی از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند اعتبار سیاسی عضویت در پیمان شانگهای برای ایران مهم است و می تواند منافع سیاسی و اقتصادی خوبی برای کشور ما داشته باشد اما معتقدند در این زمینه نباید بزرگنمایی شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین"، هفته گذشته درخواست ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای پس از 13 سال به طور رسمی پذیرفته شد.

این سازمان که در ابتدا با سویه های امنیتی ایجاد شد و سپس گرایشات اقتصادی جدی نیز پیدا کرد، از بزرگت رین و اثرگذارترین سازمان های بین المللی است که 2 عضو از 5 عضو شورای امنیت و 4 قدرت هسته ای جهان در آن عضویت دارند.

از نگاه کارشناسان، عضویت ایران در سازمان این ظرفیت را ایجاد می کند که روابط دوجانبه خود را با تک تک اعضا تقویت کند و از ظرفیت های اقتصادی و.

این کشورها بهره مند شود.

اگرچه برخی از کارشناسان و تحلیلگران، از ذوق زدگی های زودبه هنگام در رابطه با این اتفاق سخن می گویند.

در همین خصوص، 9 کارشناس اقتصادی و سیاسی در کلاب هاوس با موضوع عضویت در سازمان شانگهای برای ایران چه منافع اقتصادی دارد؟ به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

برخی از عضویت در سازمان شانگهای ذوق زده اند سفیر اسبق ایران در چین گفت: عضویت ایران در سازمان شانگهای ربطی به دولت ها ندارد و سیاست کلی نظام بر این امر استوار شده است.

جواد منصوری در کلاب هاوس خبرانلاین با موضوع عضویت در سازمان شانگهای برای ایران چه منافع اقتصادی دارد؟ گفت: خاطرم هست در سال 1387 که سفیر ایران در چین بودم، با دبیرکل این سازمان برای عضویت مکاتبه داشتیم.

وی با طرح این سوال که نقطه قوت های این که عضویت برای ایران چیست؟ افزود: معتقدم با عضویت در پیمان شانگهای، وزن سیاسی و بین المللی و اعتبار منطقه ای ایران افزایش خواهد یافت و در این مساله تردیدی ندارم.

منصوری با اشاره به این که استفاده از منافع عضویت در این سازمان به ما مربوط است، ادامه داد: این که اعضای پیمان شانگهای پذیرفته اند، ایران عضو دایم و رسمی این سازمان باشد، نشان می دهد نسبت به ثبات، استقرار و آینده ایران نظر مثبتی دارند و معتقدند ایران می تواند در معادلات منطقه ای نقش آفرین باشد.

وی نتیجه گیری کرد: اگر قرار بود دست خالی باشیم، آنها چنین تصمیمی نمی گرفتند و ما باید قدر خود را بدانیم.

سفیر اسبق ایران در چین با اشاره به اینکه مجموعه تحولات بین المللی نشان می دهد جهان تکان خورده و معادلات تغییر کرده است، گفت: چند دولت بزرگ عضو پیمان شانگهای هستند و این سازمان می تواند در قضیه افغانستان نقش آفرینی خوبی داشته باشد.

از سوی دیگر مسایل شرق آسیا به شدت پیچیده شده است.

منصوری با تاکید بر اینکه باید شرایط را برای بهره گیری از ثمرات عضویت در سازمان شانگهای مهیا کنیم، گفت: این طور نیست که صرف عضویت در این سازمان راهگشا باشد و مسایل و مشکلات ما را رفع کند.

در یکی دو روز اخیر برخی ذوق زده شدند که همه مسایل حل خواهد شد، در حالی که این گونه نیست.

وی تحول در رابطه ایران و تاجیکستان را از ثمرات این پیمان دانست و گفت: این دو کشور در مسایل منطقه ای صاحب نفوذ هستند.

سفیر اسبق ایران در چین تاکید کرد: در ضمن باید بپذیریم بازی برد-برد یک واقعیت است.

همان طور که گفتم امروز معادلات در حال تغییر است و آمریکایی ها و وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرده اند بین 3 تا 8 سال دیگر چین قدرت اول دنیا خواهد شد پس همه در چارچوب منافع ملی شان درصددند دریابند چگونه باید با این قدرت معامله کنند.

برای بهره گیری از مزایای سازمان شانگهای باید از تحریم خارج شویم غلامرضا سلامی، کارشناس اقتصادی نیز در کلاب هاوس خبرآنلاین" گفت: حضور در پیمان شانگهای نمی تواند روابط درست و منطقی ما را تضمین کند و برای بهره گیری از فرصت عضویت در پیمان شانگهای باید از تحریم خارج شویم.

وی با اشاره به اینکه عضویت ایران در شانگهای را به فال نیک می گیرد، افزود: بعد از سالها انزوا و مقابله با همه از جمله تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان بالاخره توانستیم عضو پیمان شانگهای شویم، اما زود است درباره اثرات این اتفاق صحبت کنیم.

سلامی عنوان کرد: بی توجهی ما به کشورهای اطرافمان بسیار زیاد است، به عنوان مثال ما حتی به ازبکستان پرواز هوایی نداریم.

این در حالی است که ازبکستان و ترکمنستان، افغانستان و بخشی از پاکستان جز ایران فرهنگی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: ما در منطقه ای هستیم که خط جنوب به شمال می تواند از ایران بگذرد.

دو عضو مهم پیمان یعنی هند و روسیه نیز می توانند از طریق ایران با همدیگر مرتبط شوند.

کشورهای دیگر هم از طریق ایران می توانند به بازارهای آسیای مرکزی دست پیدا کنند.

ایران همچنین در خط غرب به شرق قرار دارد.

هند و چین را به اروپا متصل می کند و می توانیم از این مزیت استفاده کنیم، کاری که تابه حال نکرده ایم.

این کارشناس اقتصادی به تاریخچه سازمان شانگهای اشاره کرد و گفت: پیمان شانگهای اول امنیتی و شبیه ناتو بوده، در تاریخچه اتحادیه اروپا نیز ما همین روند را می بینیم.

طی 300 سال جنگ در اروپا، آلمان و فرانسه حاضر شدند توقعات خود را در حد لوکزامبورگ که کشوری بسیار کوچ در اروپاست، پایین بیاورند و اتحادیه اروپا را شکل دهند.

حالا چین و هند و روسیه نیز در این منطقه منافع خود را با کشورهای دیگر مشترک می ببینند و در ادامه این روند ما می توانیم یک پیمان منطقه ای مانند اتحادیه اروپا را شکل دهیم.

سلامی افزود: سازمان شانگهای 40 درصد جمعیت دنیا را در خود جای داده و یک سوم از اراضی جهان در اختیار اعضای این پیمان است، اما متاسفانه تضاد عمیقی بین اعضای این پیمان وجود دارد.

وی در توضیح این مطلب افزود: نقش چین می تواند در حل این تعارضات مهم باشد.

حتی در پناه مسایل اقتصادی، می توان اختلافات بین هند و پاکستان را تقلیل داد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه رقابت بین هند و چین هم جزو نقایص محسوب نمی شود، ادامه داد: کمااینکه بین آلمان و فرانسه هم رقابت است و همه سعی می کنند بهترین محصول را ایجاد کنند و بازار بسازند ولی منافع مشترک را هم در نظر دارند.

پیمان شانگهای شروع خوبی برای رسیدن به این نقطه است.

سلامی تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه ما برای کسب مواهب عضویت در شانگهای باید از تحریم خارج شویم؛ چراکه صرف حضور در پیمان شانگهای نمی تواند روابط درست و منطقی ما را تضمین کند.

او گفت: در عمل می بینیم چین پول ما را بلوکه می کند و می گوید شما تحریم هستید، روسیه نیز همین وضعیت را دارد از این رو باید از تحریم خارج شویم و اقتصاد خود را ترمیم کنیم؛ چراکه با نوع نگاهی که ما به اقتصاد داریم، در هر پیمان منطقه ای وارد شویم، نفعی نمی بریم.

به گفته وی، قدم اول حضور در این پیمان ها، پذیرفتن تجارت آزاد است.

کمرنگ شدن تحریم به رفتار بانک های چینی و روسی برمی گردد سید حمید حسینی، فعال اقتصادی در ادامه کلاب هاوس خبرآنلاین" گفت: هر چند عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای را به فال نیک می گیرم، اما روند عضویت ما در طول دو سال تکمیل خواهد شد و فعلا اگر این عضویت مواهبی هم داشته باشد نصیب ما نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پیمان های منطقه ای در خاورمیانه و این محدوده بدون کارکرد هستند، عنوان کرد: اصولا خاورمیانه کمترین پیمان منطقه ای را داراست و قدرت های بزرگ اجازه به وجود آمدن پیمان های مهم را بین کشورهای منطقه نداده اند.

حسینی در توضیح این مطلب افزود: پیمان اکو نتوانسته است نقش مهمی در منطقه ایفا کند و سازمان کنفرانس اسلامی هم عملا هیچ تاثیر عمده ای در مسایل اقتصادی نداشته است.

ترکیه نیز سازمان دی-هشت را به وجود آورد که نتوانست تاثیر چندانی بر معادلات منطقه به جا بگذارد.

وی با اشاره به سابقه طولانی درخواست ایران برای عضویت در این سازمان گفت: همه مراحل برای عضویت ایران طی شده بود که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اعلام کردند تا زمانی که ایران تحریم سازمان ملل است، امکان عضویت نیست.

پس از آن نیز به دلیل ماجراهایی سیاسی، تاجیکستان مخالف عضویت ما در پیمان شانگهای بود اما حالا از پس سال های طولانی تلاش و مذاکره این اتفاق افتاده است اما همان طور که گفتم عضویت ما به این معنی نیست که فردا از منافع این پیمان استفاده می کنیم چون دو سال طول می کشد تا به عنوان عضو اصلی روی ما حساب کنند.

این فعال اقتصادی با اشاره به مانور اقتصادی برخی مسولان بر این پیمان، تصریح کرد: کارکرد اولیه این سازمان، مرتبط با مباحث امنیتی و مرزی است، در واقع روسیه با ازبکستان و قرقیزستان این پیمان را راه انداختند تا بحث های امنیتی خود را دنبال کنند.

باید توجه داشت کشورها تا این لحظه نه منطقه آزاد تاسیس کردند، نه بیمه مشترک و نه تعرفه تجاری خاصی را دنبال کرده اند.

به همین جهت به نظر می رسد بحث پیمان شانگهای بیشتر امنیتی است و اگر آن را با گروه نفتا و آ.

س.

آن مقایسه کنیم، عملکرد ضعیف تری دارد.

حسینی با اشاره به وضعیت کنونی اعضای این پیمان گفت: خیلی ها با استناد به وضعیت اعضا می گویند خروجی دیپلماتیک خاصی در پیمان شانگهای نخواهیم داشت.

به هر حال چین و هند از یک سو و روسیه و چین از سوی دیگر رقیب هستند.

در عین حال هند و پاکستان که در حال جنگ هستند، هر دو عضو سازمان هستند.

وی با اشاره به وضعیت افغانستان نیز گفت: در بحث افغانستان، موضع ما ممکن است با پاکستان همسو نباشد.

بنابراین نمی شود گفت این پیمان شانگهای کارکرد اقتصادی دارد و نباید برای نقش آن بزرگنمایی کرد.

این فعال اقتصادی با طرح این موضوع که آیا با عضویت در این سازمان نقش تحریم ها در اقتصاد ایران کمرنگ خواهد شد؟ گفت: کمرنگ شدن تحریم ها در گرو رفتار بانک های چینی و روسی و نوع همکاری آنها با ایران است.

به نظر نمی رسد چینی ها کار جدی با ایران داشته باشند.

من معتقدم حتی توافقنامه 25 ساله هم اثری برای ما ندارد، اما در قالب پیمان شانگهای می توانیم با کشورهای منطقه، پاکستان، افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و سایرین تهاتر کنیم و این مهم شدنی است.

حسینی تاکید کرد: اگر هند، روسیه و چین حاضر باشند، تحریم های آمریکا را نادیده بگیرند، اتفاق مثبتی رخ می دهد اما بعید می دانم کار جدی و درازمدتی انجام شود.

وی با اشاره به سخنان وزیر خارجه مبنی بر اینکه مردم آثار عضویت در شانگهای را بر برنامه های اقتصادی خواهند دید، گفت: من نمی دانم این تاثیر چیست، اما ما از خدا می خواهیم ایران بین المللی تر شود.

او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: از این لحاظ پیمان برای ما مهم است که بزرگترین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انرژی در این پیمان حضور دارند.

جمعیت کشورهای عضو این پیمان برای ما اهمیت دارد.

اگر بتوانیم به کریدور شمال-جنوب و راه ابریشم نوین را فعال کنیم، اتفاق خوبی رخ داده است.

او در توضیح این مطلب افزود: در ضمن باید توجه داشت در منطقه رقابت بین ایران، ترکیه و اسراییل در جریان است و همه سعی دارند موضع خود را تقویت کنند تا با خروج آمریکا از منطقه، قدرت منطقه ای شوند.

عضویت در شانگهای مشکل اف ای تی اف را حل می کند؟ در این میان، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی گفت: عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای هیچ تاثیری بر حل مشکلات ناشی از تحریم و عدم عضویت ایران در اف ای تی اف ندارد.

سید کمال سیدعلی در کلاب هاوس خبرانلاین عنوان کرد: نباید به مسایل سیاه و سفید نگاه کرد و درباره تاثیرات آنها اغراق کرد، ما با مشکلات متعددی ناشی از عدم دسترسی به سیستم بانکی بین المللی از یک سو و تحریم های مریکا از سوی دیگر روبرو هستیم و عضویت در این سازمان جدا از اینکه اتفاقی مثبت است، تاثیری بر این مشکلات ندارد.

وی با اشاره به اینکه برخی چنین تبلیغ می کنند که با نزدیکی به شرق، بحران ما حل خواهد شد، افزود: نزدیکی به شرق در جای خود سیاست درستی است، اما باید توجه داشت در سازمان همکاری های شانگهای روسیه، حضور دارد که رقیب بزرگ ما در حوزه گاز محسوب می شود و این کشورها نیز هیچ گاه منافع ملی خودشان را در رابطه با ما نادیده نمی گیرند و این امر هم طبیعی است.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به سخنان برخی افراد درخصوص مزیت های نزدیکی به چین و همچنین کمک های چین به ایران برای دور زدن تحریم ها تصریح کرد: امیدوارم در سیاست به نقطه ای برسیم که مسایل را سیاه و سفید نبینیم.

من نمی دانم این بحث ها چرا طرح می شوند، نکته اینجاست که اگر ما از فاینانس های چین در تحریم بهره بردیم، چین نیز بهره خود را از این اتفاق برد.

سیدعلی در توضیح این مطلب افزود: چین از محل پول های خود ما به ما فاینانس می داد، اما از ما تعهد می گرفت که اگر بازپرداخت اتفاق نیفتد، باید حق بیمه را تقبل کنید.

به این ترتیب چین بالاترین منفعت را در چارچوب منافع ملی اش از این کمک به ایران برده است.

او با اشاره به اینکه برخی درباره امکان تهاتر صحبت می کنند، گفت: نزدیک به 20 سال است که ما دنبال تهاتر هستیم و در سطوح بالا، در مذاکرات با کشورها این مساله مطرح شده است و توافقاتی در بالاترین سطوح حاصل شده است، اما در عمل این مهم محقق نشده و دلیل تکنیکی نیز دارد.

وی متذکر شد: در ایران تنها یک مورد تهاتر سابقه داشته که قبل از پیروزی انقلاب اجرایی شد و به تهاتر نفت با تکنولوژی اختصاص داشت، اما در دنیای امروز حتی یک مورد تهاتر موفق نداشتیم و همین تجربه نشان می دهد از این طریق نمی شود مشکلات کشور را برطرف کرد.

عضویت در سازمان شانگهای تبعات تحریم را کاهش می دهد؟ هادی موسوی، تحلیلگر مسایل بین الملل در ادامه گفت گفت: ماهیت سازمان شانگهای در ابتدا امنیتی بود که بر اساس سه شر، تروریزم، افراط گرایی و جدایی طلبی شکل گرفت.

وی افزود: حتی بحث های اقتصادی هم نتوانسته این بحران هویتی را بپوشاند، در حقیقت این سازمان جز اجلاس سالانه دستاورد دیگری ندارد.

او درباره دستاوردهای اقتصادی این سازمان توضیح داد: تاثیرات اقتصادی این پیمان خیلی مهم نیست، به عنوان مثال چین از زمان تشکیل این پیمان، 15 درصد مراودات تجاری خود را اعضا بالا برده که طبیعی است چون چین با همه دنیا مراودات خود را بالا برده است.

به گفته وی، در بحث امنیتی نیز اگر این سازمان می توانست کارکردی داشته باشد، حداقل گزارش هایی وجود داشت؛ چراکه در سازمان های مشابه، گزارش های زیادی در این حوزه می بینیم، ولی در سایت شانگهای حداقل اطلاعات ممکن منتشر شده است.

این تحلیلگر مسایل بین الملل متذکر شد: اخیرا برخی دوستان این پیمان را باطل السحر و حل المسایل مشکلات کشور می دانند و می گویند این سازمان در مقابل آمریکا و تحریم ها می تواند قد علم کند؛ در حالی که این سازمان برای اعضای فعلی خود هم چنین کاری نکرده است.

ببینید قرقیزستان و تاجیکستان که از ابتدا عضو این پیمان بودند، چه جایگاهی در جهان دارند.

وی ادامه داد: دیدیم روسیه توسط آمریکا تحریم شد و روبل سقوط کرد، ولی این پیمان هیچ کارکردی نداشت.

از سوی دیگر در جنگ تجاری چین با امریکا در 2018 با وجود قدرت بزرگ اقتصادی و سیاسی چین، این پیمان هیچ کارکردی نداشت.

موسوی تاکید کرد: البته هر قدر این مراودات ایران با دنیا بیشتر باشد، احتمال گشایش های اقتصادی اندک وجود دارد ولی شرط لازم آن است که ما از لحاظ مسایل بین المللی از جمله FATF و مشکلاتمان حل شده باشد.

این کارشناس حوزه بین الملل تصریح کرد: این سازمان اصلا به بزرگی که برخی دوستان تبلیغ می کنند نیست، نمی توان انتظار داشت این پیمان در برابر تحریم های آمریکا حرفی برای گفتن داشته باشد.

موانع عضویت ایران در شانگهای در آخرین روزهای دولت روحانی رفع شد سید جعفر هاشمی، مشاور وزیر خارجه و سفیر اسبق ایران در برزیل و کشورهای آفریقایی نیز گفت: ایران نزدیک به دو دهه پشت درهای پیمان شانگهای ماند؛ چرا که ابتدا چین و روسیه مخالف بودند، ولی بعد تاجیک ها مخالف شدند.

وی افزود: این که چین و روسیه واقع بین شدند، به دشمنی آمریکایی ها با چین بر می گردد.

آمریکا تلاش می کند تمام اقدامات برای خنثی کردن قدرت چین را در دستور کار قرار دهند و از سوی دیگر چین هم رویکرد مخفی نفوذ و قدرت خود را به تدریج آشکار کرده است.

هاشمی ادامه داد: روسیه هم به دلیل تحریم های آمریکا علیه این کشور به این نتیجه رسیدند، آمریکایی ها اجازه خودنمایی به روس ها را نمی دهند.

آنها هم از یکی دو سال پیش سیگنال مثبت به ما دادند، اما درباره تاثیر این عضویت باید واقع بین باشیم.

زمانی می توانیم این پیمان را با اتحادیه اروپا مقایسه کنیم که پول واحد و امنیت یکپارچه داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه ورود به هر پیمانی که باعث شود توسعه کشور اتفاق بیفتد، گفت: اعتبار سیاسی عضویت در این پیمان برای ایران مهم است و می تواند منافع سیاسی و اقتصادی خوبی برای کشور ما داشته باشد.

هاشمی تاکید کرد: باید توجه داشت عضویت ایران در پیمان از مدتها پیش رقم خورد.

آقای شمخانی در روزهای پایانی دولت آقای روحانی در توییتی نوشت: بعد از ملاقات با دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه، آقای پاتراشوف، موانع حضور ایران در پیمان شانگهای برداشته شده است.

ایران در دولت اصلاحات درخواست عضویت در سازمان شانگهای را داد محمدعلی ابطحی، پارلمانی رییس جمهور اسبق در کلاب هاوس خبرآنلاین گفت: اصل پیشنهاد عضویت در سازمان شانگهای در دولت آقای خاتمی ارائه شد و دولت های بعدی پیگیری لازم را انجام دادند.

وی افزود: پیش از این توجه به شرق خیلی جدی نبود و این که امروز از شرق برای مقابله با غرب استفاده می شود، قابل توجه است.

ابطحی با تاکید بر اینکه ما محکوم به عدم ارتباط با آمریکا هستیم، اضافه کرد: اتفاقا کشورهای شرق همیشه دلخور بودند چرا ما موقع بحران ها به آنها توجه می کنیم.

وی با اشاره به اینکه سر و صداهای ایجاد شده بر سر عضویت ایران در سازمان شانگهای یک مساله داخلی است، گفت: این اتفاق، در حوزه بین المللی چندان مهم نیست و اگر قرار بود با عضویت ایران در این سازمان نزدیکی به چین اتفاق بیفتد، با همان قرارداد 25 ساله شکل می گرفت.

وی گفت: در ضمن باید توجه داشت کشورهای دیگر روابطشان با ما را بر اساس روابط ما با چین تنظیم نمی کنند، بلکه بر اساس روابط ایران با آمریکا محدوده روابط خود را مشخص می کنند.

ابطحی گفت: اصل این اتفاق خوب است؛ چراکه ما را به جامعه جهانی متصل می کند، ولی عضویت در پیمان شانگهای اثری بر اقتصاد ایران نمی گذارد.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: در ابتدای کار آقای رییسی، پیوستن به این پیمان نوعی هیجان سیاسی ایجاد کرده و این طور تبلیغ می شود که این دولت او پرکار و فعال است و ارتباط با دنیا را پیگیری می کند.

معاون پارلمانی رییس جمهور اسبق گفت: به نظر من اگر سیاست خارجی فعال تر باشد خیلی از سدهایی که جلوی دولت آقای روحانی بود برداشته می شود.

اتفاق اقتصادی مهمی با عضویت ایران نخواهد افتاد.

ابطحی تاکید کرد: اگر توازنی در ارتباط خارجی ایجاد نکنیم، این پیمان، بار جدیدی به ما تحمیل خواهد کرد و بی شک تنها راه حل برای مشکلات، ایجاد توازن بین شرق و غرب است.

بزرگنمایی نکنید؛ عضویت در سازمان شانگهای منافع اقتصادی ندارد محمدقاسم محب علی، تحلیلگر حوزه بین الملل گفت: عضویت در سازمان شانگهای تاثیر اقتصادی چندانی برای کشور ندارد و بهتر است تبلیغ واهی در خصوص مزایای عضویت در این سازمان صورت نگیرد.

وی افزود: پیوستن به هر پیمانی در شرایط امروز جهان قابل دفاع است و به طبیعی شدن و عرفی شدن سیاست خارجی ایران کمک می کند.

این تحلیلگر حوزه بین الملل تاکید کرد: اقتصاد، تجارت، بهداشت، امنیت و محیط زیست در دنیا بهم پیوسته است و همه مسایل جهانی شده است، در دنیای جدید حتی حکمرانی مساله جهانی است و چهاردیواری اختیاری، دیگر معنی ندارد.

محب علی با تاکید بر اینکه پیوستن ایران در این پیمان باعث می شود سیاست ایران از حالت ایدئولوژیک خارج شود، گفت: هر اقدامی طبیعتا دارای منافع و مضاری است اما ایران باید روند پیوستن به این پیمان را در حقوق داخلی خود تصویب کند که این روند چند سال طول خواهد کشید.

وی با اشاره به سابقه درخواست ایران برای پیوستن به شانگهای گفت: درخواست ایران برای عضویت در این سازمان از زمان تشکیل پیمان صورت گرفته است و همه دولت ها در این دوره زمانی این عضویت را پیگیری کردند.

این کارشناس حوزه بین الملل تاکید کرد: اتفاقا چین و روسیه علاقمند به عضویت ایران نبودند و مسایل هسته ای، موضوعاتی مانند برجام و تحریم های آمریکا باعث این اتفاق بود.

این کارشناس با تاکید بر اینکه دو اتفاق در پذیرش ایران موثر بود، توضیح داد: یکی اقدام اخیر ایران در سازمان ملل بود که رای به انضمام کریمه به روسیه داد و دیگری تحولات افغانستان که هر دو اتفاق سبب شد تاجیکستان وتوی خود در عضویت ایران را بردارد.

محب علی تاکید کرد: مقایسه پیمان شانگهای با اتحادیه اروپا اشتباه است.

اتحادیه اروپا از نقطه اقتصادی وارد پیمان شدند اما هنوز در مسایل دفاعی به جمع بندی نرسیده اند.

به هر حال اروپا دارای اقتصاد مشترک، تاریخ و فرهنگ مشترک است و بیشترین روابط تجاری را کشورهای اروپایی با همدیگر دارند اما در این نقطه، وضعیت معکوس است؛ چراکه چین بیشترین ذخایر ارزی خارجی اش یعنی حدود 3.

6 تریلیون دلار را در آمریکا دارد و بیشترین روابط اقتصادی اش نیز با آمریکا است.

وی ادامه داد: واردات چین از آمریکا، خدمات فناوری است که غیرقابل جایگزینی است.

چینی ها در این بخش کاملا به آمریکا وابسته اند.

از سوی دیگر روسیه هم صادرکننده نفت و گاز است و رقیب ما محسوب می شود.

پس باید توجه داشت هدف چین رسیدن به بازارهای اروپاست، نه بازارهای کشورهای کوچک آسیایی عضو پیمان شانگهای، از این رو باید بر پایه واقعیات موجود درت به تحلیل زد.

این کارشناس گفت: هند، دیگر عضو مهم این سازمان از یک سو پیمان دفاع مشترک با آمریکا و ژاپن دارد و از سوی دیگر رقیب سیاسی و ژئوپلتیک و تجاری چین محسوب میشود.

به گفته وی، چین به دنبال گسترش نفوذ خود در آسیای مرکزی است.

محب علی به منافع عضویت در این سازمان اشاره کرد و گفت: امروز مساله منطقه، روابط با افغانستان و تهدید آینده این کشور است.

شاید ایران بتواند با این پیمان از داشته هایش در افغانستان پشتیبانی کند.

در ضمن گسترش روابط ایران با کشورهای عضو، باید با حل و فصل مناقشه هسته ای و رفع تحریم ها باشد وگرنه کشورهای عضو نمی توانند خیلی اثری در تعاملات با ایران داشته باشند.

او به علاقمندی برخی به افزایس سطح روابط با چین اشاره کرد و گفت: بنده زمانی که در مالزی سفیر بودم، دیدم مالزیایی ها دو جمله مهم دارند، می گویند بدترین اشغال، اشغال ژاپنی است و بدترین استعمار، استعمار چینی.

این را در نظر داشته باشید که ویتنام که روزی شریک چین بود، به همین خاطر امروز به دشمن چین بدل شد و چینی ها از این ممظر قابل بررسی هستند.

در ضمن تنها 5 درصد جمعیت کشوری مثل اندونزی را چینی ها تشکیل می دهند، اما 40 درصد اقتصاد اندونزی در اختیار چینی هاست.

این نسبت در مالزی به 30 درصد می رسد اما 80 درصد اقتصاد مالزی در دست چینی هاست.

پس بهتر است درباره گسترش رابطه با چین با احتیاط نظر بدهید.

حل مشکل ایران با غرب اثرگذاری منطقه ای ایران را افزایش می دهد امیر پسنده پور، کارشناس روابط بین الملل در کلاب هاوس خبرآنلاین با موضوع عضویت ایران در شانگهای په منافع اقتصادی برای ایران دارد؟ گفت: باید بعد از پیوستن به این پیمان، حساب سیاست خارجی را از مسایل داخلی جدا کنیم.

این اتفاق خوبی است که یقینا مقدمات آن پیش از این تدارک دیده شده و حالا تلاش ها به ثمر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند درهم تنیدگی با سازمانهای بین المللی هستیم، گفت: روابط بین الملل بعد از جنگ دوم جهانی دستخوش تغییر شد و بین مقوله اقتصاد آزاد و تجارت و بحث جهانی پیوند برقرار شد.

او گفت: ایران باید قوانین و سیاست های بین الملل را بپذیریم چرا که نمی توانیم یک جزیره دورافتاده باشیم.

پیمان شانگهای بسیار مهم است.

در مقاطعی درخواست عضویت دایم داشتیم و از سال 2005 عضویت ناظر داشتیم.

پسنده پور با اشاره به موقعیت ژئواستراتژیک بری و بحری ایران گفت: بسیاری از کشورهای عضو این پیمان در خشکی هستند و بر اساس نظریه هارتلند کشورهای محصور در خشکی باید خود را به آبهای آزاد برسانند.

وی افزود: دو شریک راهبردی ما در شرق، عضو ثابت و موسس این سازمان هستند و در هم تنیدگی با چین و روسیه می تواند برای ما هم افزایی ایجاد کند، اما در نظر نگرفتن حل مناقشات با غرب می تواند نتایج پیمان شانگهای را ابتر بگذارد.

وی تاکید کرد: اگر موضوع FATF و تحریم ها رفع نشود، اساسا ما توان نقش آفرینی بالا نخواهیم داشت.

223225
کلید واژه ها: کارشناسان - عضویت - سازمان - شانگهای - اقتصادی - ایران - سازمان همکاری شانگهای - سازمان های بین المللی - بین المللی - روابط بین المللی - درخواست ایران - پیمان شانگهای - شورای امنیت - روابط - سیاسی - ظرفیت - امنیت - اف ای تی اف - کشور - خبرگزاری - بهره مند - درخواست - هسته ای - امنیتی - کشورها - اعتبار - همکاری - تقویت - گزارش - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
تعبیر دیدن کوه در خواب

آیا لازم است برای کودکان جشن تولد بگیریم؟

واقعیت های سهمیه ایثارگران در کنکور/ امسال 13 داوطلب شاهد بدون استفاده از سهمیه، رتبه زیر 100 گرفتند

تقدیم استوارنامه ی 5 کشور به رییس جمهور

مشوق همسرمان باشیم نه انتقادگر

همایش ملی «ایران مهربان»

جلسه شورای عالی قوه قضاییه

نیازمند هوشیاری علمای اهل سنت و تشیع هستیم

مراسم معارفه نماینده رییس جمهور در امور افغانستان

تنش آبی در سدهای ایران| روستاهای استان اردبیل در تب بی آبی می سوزند/ فریاد العطش مردم به صدا در آمد

افشاگری شهرام شب پره درباره هوسرانی های شهره خواننده زن!

صندوق بازنشستگی کشوری مکلف به پذیرش سوابق خدمتی و ایام بلاتکلیفی معلمان دانشسرایی

زاکانی دامادش را بعنوان دستیار ویژه خود منصوب کرد

معارفه نماینده رییس جمهور در افغانستان برگزار شد

شوکت میرضیایف در انتخابات ازبکستان پیروز شد

مأموریت «القوات اللبنانیه» مقابله با مقاومت است

خبر مرگ ریحانه پارسا تکذیب شد

فال حافظ / تا سر زلف تو در دست نسیم افتادست

معاون حقوقی و مجلس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی منصوب شد

گوگل در روسیه جریمه داد

تخریب قبر مبدع «آقازاده»

حکم جدید رییس جمهور: علی ربیعی هم از دولت سیزدهم جدا شد

دستگا ه هایی که در اجرای قانون هوای پاک ترک فعل داشتند به قوه قضاییه معرفی می شوند

تاب آوری باید در تمامی ابعاد شهر اتفاق بیفتد

تعداد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کافی نیست

پاسخ قاطع ایران به گزارش گزارشگر حقوق بشر

امیرعبداللهیان جانشین رییس شورای عالی امور ایرانیان شد

محمدعلی زلفی گل را بیشتر بشناسید

«بیمارانی روانی» که در رسانه ها خدمات روانشناسی می دهند !

سید محمود دعایی: در دولت احمدی نژاد، تمام آثار مهاجرانی را منع کردند/ حدادعادل به من گفت امیدوارم از چاپ نوشته های عطا ​پشیمان نشوی/ خاتمی الان هم موافق و علاقه مند رهبری است/ در مسائل 88 دخالتی نمی کنم

مذاکرات بروکسل؛ سنگ معیاری برای چگونگی بازگشت ایران به وین

لباس حسرت انگیز «لیندا کیانی» در فضای پاییزی + عکس

آینده برای کدام مشاغل است؟

اسامی برندگان 5میلیون ریالی مسابقه کتابخوانی غدیرپژوهی مشخص شد+ اسامی

از آفرینش های ادبی تا آخرینش های ادبی حوزه هنری 

پشت پرده انتشار خبر مرگ ریحانه پارسا

تاریخ سازی زنان خرمشهر

حزب سمیرجعجع از آمریکا و عربستان پول و سلاح دریافت می کند

تولید آلبوم معرفی هلال بن علی (ع) کار فرهنگی نویی در کشور بود

اقناع افکار عمومی برای دولت بسیار مهم است

ژست طلبکارانه سپیده خداوردی /عکس

حکم زاکانی برای دامادش در شهرداری تهران

سلفی صبا راد از خودش بعد از کوتاه کردن موهایش + عکس

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت می شود

حزب سمیرجعجع از آمریکا و عربستان پول و سلاح دریافت می کند

ژست طلبکارانه سپیده خداوردی /عکس

افشاگری مدیر سابق فیسبوک درباره عملکرد تفرقه انگیز این شبکه

خشونت هایی از جنس سریال های صداوسیما

نقش خیانت تاریخی رضاخان در بحران اخیر مرزهای شمال غرب تبیین شود

معرفی زنگنه و ابتکار به قوه قضاییه به دلیل تشویش اذهان عمومی

طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی کلید خورد؛ زور رستم به حمل و نقل هوایی نمی رسد؟

سد خاکی شهید سلیمانی در منطقه مرزی «لانو» به بهره برداری رسید

جایزه «دکتر محمد مقدم» فراخوان داد

مطالبات از استاندار جدید / از بازیابی جایگاه ملی و ژئوپلیتیکی منطقه ‎ای آذربایجان تا احیای دریاچه ارومیه

گزارش تفریغ بودجه 99، لایحه بودجه 1401 را واقع بینانه تر می کند

ویژگی های جذاب متولدین هر ماه

تاکید بر توسعه روستای ایرا به برکت آرامگاه علامه حسن زاده آملی (ره)

گوگل در روسیه جریمه داد

غریب آبادی: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

نایب رییس مجلس: شفافیت در مجلس؛ فقط شفافیت آراء نیست

دورهمی خانوادگی شاهرخ استخری در باغ /عکس

واکنش مهدی کوشکی به خبر درگذشت ریحانه پارسا ! + عکس

ثبت تصویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی بسیار جوان

بازخوانی نظر رییس دستگاه قضا درباره تناسب جرم و مجازات

تأکید بر نقش محوری مساجد در رویکرد جدید مدیریت شهری اصفهان

انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران ناعادلانه و با انگیزه سیاسی است

حفظ نخبگان دانشگاهی چگونه ممکن است؟

ضربه وزارت اطلاعات به باند سازمان یافته قاچاق سلاح و مهمات در هندیجان

حکم زاکانی برای برادر دامادش در شهرداری تهران+سند

شفاف سازی نفیسه روشن؛ آیا شوهر سابقش اجازه کار به او نمی داد؟

ببینید: لاین ویژه استخدام مخصوص آقازاده ها!

نگین صدق گویا و خواهرش /عکس

دبیر ستاد حقوق بشر: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

هشدار تصویری اسطوره پرسپولیس به مردم تهران!(عکس)

میزگرد فارس| از امام حسینی که «رفیق بچگیم» بود به «خفن جذاب» رسیدیم!/ چرا امسال نوحه ای فراگیر نشد؟ +فیلم

ترتیل صفحه 255 قرآن/ بهترین قانون و برنامه زندگی+فیلم، متن و مفاهیم

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 3 آبان

فال روزانه 4 آبان 1400

مهم ترین رویدادهای تاریخی چهارم آبان

شاید «همت» هم برای قطار شهری دو طبقه شود

تصاویر/ مراسم ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع) توسط علمیه حضرت زینب کبری (س) ارومیه

روایت محسنی اژه ای از رفتار یک قاضی که دل او را به درد آورد

بیانیه ایران در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران

همتی، رییس جمعیت هلال احمر استعفا کرد

تغییر چهره فرزاد حسنی را بعد از 40 سال ببینید!

رییس جمیعت هلال احمر استعفا داد

مشاور و دستیار ویژه شهردار تهران منصوب شد

دولت رییسی، الهی، اسلامی و انقلابی است / خطر ارتجاع بعضی از فرزندان انقلاب / در موضع رهبری درباره برجام و واکسن شبهه می کنند

برگزیدگان جشنواره طراحی آستان مطهر ائمه بقیع (ع) تجلیل شدند/ ساخت بارگاه بقیع؛ آرزوی دیرینه مسلمانان

زنگنه و ابتکار عامل تشویش اذهان عمومی

عضو کمیسیون طرح «صیانت»: نباید از گردش آزاد اطلاعات جلوگیری کرد، البته بحث های امنیتی در جای خودش صورت گیرد / طرح صیانت در مقابل مشکلات مردم، فانتزی است

رییس جمیعت هلال احمر استعفا داد

دبیر ستاد حقوق بشر: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

باید از ظرفیت دانشگاه و روحانیت برای پیشگیری از فساد استفاده کرد

ورود به فضای مجازی بدون رضایت نامه اولیا ممنوع!

دیدار میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و جمعی از مسئولان نظام با رهبر انقلاب

«الهام علی اف» فرودگاه فضولی را افتتاح کرد

کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» منتشر شد

نقش ناوگان حمل و نقل عمومی در آلودگی هوا

ارتش در صورت نیاز با تمام توان از ناجا حمایت می کند

سایه اف ای تی اف و تحریم بر روابط بین المللی ایران/عضویت در شانگهای چه منافعی دارد؟

سایه اف ای تی اف و تحریم بر روابط بین المللی ایران/عضویت در شانگهای چه منافعی دارد؟