مطالب مرتبط:
ویروسی برای کاهش سلامت روان
سلامت روان کارکنان، مساله مرگ و زندگی
آموزش دختران سلامت روان جامعه را تضمین می کند
اتکای صندوق بازنشستگی به بودجه عمومی را کاهش می دهیم
اولویت نخست نیروی دریایی، سلامت جسمی و روحیه کارکنان است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 16:502021-09-20پزشكي

ویروسی برای کاهش سلامت روان


سازمان بهداشت جهانی چه دیدگاهی درباره تأثیرات روانی کرونا دارد؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «ترس، اضطراب و نگرانی ارمغان کووید-19 برای جامعه جهانی بوده است.

- سازمان بهداشت جهانی چه دیدگاهی درباره تأثیرات روانی کرونا دارد؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه همشهری نوشت: ترس، اضطراب و نگرانی ارمغان کووید-19 برای جامعه جهانی بوده است.

سازمان جهانی بهداشت با پیشروی این بیماری در جهان روزبه روز نسبت به عوارض روانی عمیق آن برای جوامع هشدار داد.

به گفته این سازمان حجم ترس و نگرانی در میان جمعیت جهان بسیار قابل توجه بوده است و گروه های خاصی بیش از دیگران تحت تأثیر این عوامل اضطراب آور قرار گرفته اند؛ از جمله کادر درمان، فعالان خط مقدم همه گیری، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای.

اصلی ترین تأثیر روانی همه گیری بر جمعیت جهانی افزایش قابل توجه استرس و اضطراب بوده است که این عوامل با اجرای محدودیت ها، منع تردد عمومی، تعطیلی کسب وکارها و به ویژه اعمال قرنطینه که فعالیت های روزمره افراد را مختل می کنند، ابعاد وخیم تری به خود گرفته اند.

بر همین اساس سازمان جهانی بهداشت در اوایل آغاز همه گیری نسبت به افزایش میزان تنهایی و انزوا، مصرف مخرب دارو، مواد مخدر و الکل، آسیب به خود و بروز رفتارهای خودتخریب کننده در انسان ها هشدار داد.

به گفته این سازمان در جوامعی مانند لومباردی ایتالیا که آسیب شدیدی از همه گیری دیده اند، معضل دسترسی مداوم به درمان و خدمات بهداشت روان در افرادی که از پیش به اختلالات روانی مبتلا بوده اند یا تحت شرایط همه گیری به مشکلات روانی مبتلا شده اند، در کنار سلامت روان کادر درمان به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده بود.

کرونا و افزایش احتمال خودکشی در جوامع از سوی دیگر دفتر آمریکای سازمان جهانی بهداشت در روز جهانی پیشگیری از خودکشی هشدار داد همه گیری کرونا عوامل خطرساز مرتبط با خودکشی و رفتارهای خودتخریب کننده را در افراد تشدید کرده است.

این دفتر به لزوم اولویت بخشی بر برنامه های پیشگیری از خودکشی در جهان تأکید دارد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، پژوهش های مختلفی نشان داده اند که همه گیری کووید-19 عوامل خطرساز مرتبط با خودکشی را تشدید کرده است.

این عوامل شامل از دست دادن شغل یا درآمد، آسیب روحی یا مورد سوءاستفاده قرارگرفتن، اختلالات روانی و ایجاد موانع برای دسترسی به خدمات درمانی هستند.

در حدود 50درصد از افرادی که از شیلی، برزیل، پرو و کانادا در نظرسنجی اخیر مجمع جهانی اقتصاد شرکت کرده اند، اعلام کرده اند سطح سلامت روان آنها کاهش یافته است.

به گفته رناتا اولیویرا سوزا، رییس بهداشت روان دفتر آمریکای سازمان جهانی بهداشت، خودکشی، یک وضعیت اضطراری در سلامت عمومی است و پیشگیری از آن باید در اولویت ملی هر کشوری قرار گیرد.

از این رو برای پایان بخشیدن به این شکل از مرگ ومیر باید از سوی تمامی عوامل جامعه اقداماتی ملموس صورت گیرد و دولت ها هم باید در راستای سرمایه گذاری و ایجاد استراتژی جامع ملی برای بهبود وضعیت پیشگیری از خودکشی و درمان اقدام کنند.

به گفته WHO خودکشی یکی از اصلی ترین عوامل مرگ ومیر در جهان است و از هر 100 مرگی که در جهان رخ می دهد، عامل یکی از آنها خودکشی است.

آمار سالانه افرادی که به دلیل خودکشی جان خود را از دست می دهند بسیار بالاتر از افرادی است که به دلیل ابتلا به ایدز، مالاریا، سرطان سینه، جنگ یا قتل می میرند.

خودکشی همچنین پس از سوانح جاده ای، سل و رفتارهای خشونت بار، چهارمین عامل اصلی مرگ و میر در میان افراد جوان 15 تا 29 ساله در جهان محسوب می شود.

کاهش دسترسی به خدمات سلامت روان در جهان با توجه به کاهش سطح سلامت روان افراد در کشورهای مختلف این نگرانی وجود دارد که وضعیتی که همه گیری کرونا در اقتصاد، کسب وکارها و روابط اجتماعی مردم ایجاد کرده است، تأثیراتی عمیق و با دوام بر روان آنها ایجاد کند که حتی با پایان یافتن همه گیری هم از بین نروند.

علاوه بر این، میزان دسترسی به درمان های مرتبط با سلامت روان در دوران همه گیری از اولویت بسیاری از کشورها خارج شده است و این خود می تواند شیوع اختلالات روانی در کشورها را تشدید کند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش تأثیر همه گیری کرونا بر خدمات روانی، عصب شناختی و ترک اعتیاد خود اعلام کرده است که از هر پنج انسانی که در شرایط بحرانی (در اینجا اشاره به همه گیری کووید-19 است) زندگی می کنند، یک نفر به اختلال روانی مبتلاست.

این وضعیت در شرایطی رخ می دهد که بیشتر کشورهای جهان با مشکل تخصیص بودجه کمتر از حد نیاز در بخش خدمات درمانی سلامت روان دست به گریبانند.

بر اساس این گزارش متوسط بودجه اختصاص داده شده توسط کشورهای مختلف برای سلامت روان شهروندانشان دو درصد از کل بودجه درمان است.

بر اساس این گزارش، سختی و بحران، در اینجا همه گیری کووید-19، یکی از عوامل خطرساز برای ابتلا به اختلالات روانی طولانی مدت است.

محرومیت و فقدان، انزوا، کاهش یا ازدست دادن منبع درآمد و ترس، همگی عواملی هستند که می توانند در افراد اختلالات روانی شدید ایجاد کنند یا اختلالاتی که از پیش وجود داشته اند را تشدید کنند؛ از مهم ترین اختلالاتی که بحران هایی مانند همه گیری منجر به تشدید آنها می شود.

اختلالات قدیمی روانی در این وضعیت ممکن است احتمال مرگ، ابتلا به نوع حادی بیماری یا درگیری طولانی مدت با بیماری را افزایش دهند.

این در حالی است که کووید-19 خود به تنهایی با بروز اختلالات عصب شناختی و روانی در ارتباط است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، اگر چه 89درصد از 130کشوری که در نظرسنجی این سازمان درباره دسترسی به خدمات بهداشت روانی مشارکت داشته اند، اعلام کرده اند که پشتیبانی روانی و بهداشت روان بخشی از برنامه ملی واکنش به همه گیری بوده است اما تخصیص بودجه در این حوزه تنها در 17درصد از کشورها قابل قبول بوده که بیشتر این کشورها هم جزو کشورهای ثروتمند جهان بوده اند.

در واقع سلامت روان افراد در کشورهای فقیر یا با درآمد متوسط رو به پایین، در اولویت درمانی دولت ها نبوده است.

علاوه بر این، گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد 93 کشور از کشورهای حاضر در نظرسنجی از بروز اختلال در ارائه خدمات بهداشت روانی تحت تأثیر آغاز همه گیری کرونا خبر داده اند.

چرایی نیاز به در اولویت بودن بهداشت روان سازمان جهانی بهداشت در کنار اطلاع رسانی درباره وضعیت سلامت روان جمعیت جهانی و هشدار نسبت به تهدیدهایی که بهداشت روان را تهدید می کنند، دستورالعمل های متعددی را برای استفاده دولت ها، سازمان ها یا افراد منتشر ساخته است تا با به کار گرفتن این راهکارها، به حفظ بهداشت روان شهروندان کمک کنند.

با این همه نگرانی ها نسبت به سلامت روان و تأثیرات روانی کووید-19 تنها محدود به سازمان جهانی بهداشت نیست و سازمان ها و نهادهای بین المللی بسیاری نسبت به تبعات تأثیرات روانی همه گیری هشدار داده اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در یادداشتی که در سال 2020 در نشریه تایم منتشر شد بر تأثیر تجمیعی استرس، اندوه و اضطراب بر جوامع تأکید کرد و گفت تا زمانی که ما نسبت به نیازهای بهداشت روان در دوران همه گیری، واکنش درخور نشان ندهیم، باید نگران عواقب طولانی مدت روانی این بحران بر خانواده ها و جوامع باشیم.

سازمان ملل بر همین اساس از دولت های سرتاسر جهان درخواست کرد تا عواقب روانی همه گیری را جدی بگیرند و از در دسترس بودن خدمات و درمان های مرتبط با اختلالات روانی ناشی از همه گیری اطمینان حاصل کنند.

به گفته کنستانتینوس پتسانیس، روانپزشک مستقر در سوییس، که از زمان آغاز همه گیری در زمینه نظارت بر علائم و رصد وضعیت روانی بیماران فعالیت داشته است، معتقد است تنها نباید نگران بهداشت روان در دوران همه گیری بود زیرا عواقب روانی این بحران می تواند طولانی مدت باشد.

به گفته او عوارض روانی همه گیری از استرس هایی از جنس های مختلف تشکیل شده است که ساده ترین شان انگ ابتلا به کرونا در جامعه و نگرانی از سلامت خود و عزیزان است.

همین دو قادرند بر رفتارهای فرد تأثیر گذاشته و مشکلات روان تنی ایجاد کنند.

به گفته این روانپزشک علاوه بر اضطراب های شخصی، کشورها با آغاز همه گیری و پس از پایان آن با مشکلی بزرگ تر مواجه خواهند بود: ناپایداری طولانی مدت اقتصادی که خود می تواند در حوزه سلامت و سلامت روان مشکل آفرین باشد؛ همان طور که نرخ بالای بیکاری پیش و پس از رکود بزرگ اقتصادی باعث شد نرخ بیماری های قلبی در جهان افزایش پیدا کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان بهداشت جهانی - جهان - جهانی - روزنامه همشهری - اضطراب - سازمان - بهداشت جهانی - روانی - روان - جمعیت جهان - سازمان جهانی بهداشت - نگرانی - بهداشت - همه گیری - روزنامه - استرس و اضطراب - همشهری - بیماری - جامعه - گزارش - عوامل - جمعیت - کرونا - سلامت روان - گیری - سالمندان - قابل - خط مقدم - پیشروی - فعالان

آخرین اخبار سرویس:
بستری شدن 101بیمار جدید در مراکز درمانی گیلان

مراقب غافلگیری آنفلوانزا باشیم/تفاوت مرگ های آنفلوانزا و کرونا

مرگ ناشی از واکسن کرونا نداشته ایم

تحویل 6 میلیون دُز سینوفارم دیگر به وزارت بهداشت

توصیه هایی برای کنترل علائم آنفلوآنزا در مبتلایان به دیابت

پیک ششم کرونا در کمین شادگان/ میزان رعایت بهداشت ضعیف است

راهکارهایی برای کاهش استرس شغلی+ اینفوگرافی

رسانه ها و کووید 19

واکسیناسیون بیش از یک میلیون راس دام علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایلام

خطر تشعشعات فضای عمیق بر مغز مردان!

خزان یک کرونایی دیگر در زنجان

آرامبخش ها در صدر مسمومیت های دارویی/ مراجعه روزانه 30 هزار مسموم به یک بیمارستان تهران

استعداد سازمان انتقال خون از مردم

راهکارهایی برای کاهش استرس شغلی/ اینفوگرافی

آمار کرونا ایلام دوم آبان؛ 1 فوتی و 118 ابتلای جدید

طرز تهیه شیرینی کره بادام زمینی و مربا

مردم تعیین می کنند شدت پیک ششم کرونا چقدر باشد

بیش از چهار میلیون و 600 هزار نفر در خراسان رضوی واکسینه شدند

حسگری که می تواند سموم عسل را شناسایی کند

78درصد جمعیت آذربایجان شرقی واکسینه شدند

شیوع آنفلوآنزای پرندگان در این استان شمالی

شناسایی 686 بیمار مبتلا به کرونا در اصفهان / 253 نفر بستری شدند

ویروس تاجدار جان 3 نفر دیگر را گرفت

مصرف دارو بیش از مقادیر درمانی، شایع ترین علت مسمومیت در جهان

نیاز به همه گروه های خونی در کشور | شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا

افسردگی و اضطراب احتمال سزارین را افزایش می دهد

لرستان کمترین مرگ ومیر ناشی از بیماری کرونا را دارد

بستری شدن 101 بیمار جدید در مراکز درمانی گیلان

تاثیر جادویی ماسک ورقه ای بر زیبایی پوست صورت

بازدید وزیر بهداشت از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه تهران

تعداد کشته های کرونا در البرز دورقمی شد/ 14 فوتی در 24 ساعت

تاثیر ماری جوانا بر مغز/ فیلم

حال 91 بیمار کرونایی یزد وخیم است/مهریز در وضعیت قرمز

تاثیر جادویی ماسک ورقه ای بر زیبایی پوست صورت

وزارت بهداشت: محدودیت‎ها باید به تدریج برداشته شوند +فیلم

مبتلایان به کرونا، 28 روز پس از بهبودی می توانند خون اهدا کنند

آخرین رنگ بندی شهرستان های اردبیل در مقابله با کرونا + جزییات

با خوردن سیب پخته چربی های اضافه را از خود دور کنید

مبتلایان به کرونا، 28 روز پس از بهبودی می توانند خون اهدا کنند

بشنوید | علت کمبود پزشک چیست؟

وزیر بهداشت: برای موج ششم کرونا آماده باشیم

مشکلات زیست محیطی ناشی از آلاینده های شهرک صنعتی بهاران و به خطر افتادن سلامتی و آرامش مردم شهر بهار 

چندبار سرماخوردگی کودکان در سال عادی است؟

عدد واردات واکسن هلال احمر به 30 محموله رسید

استخدام کارشناس بهداشت مواد غذایی در رستوران رویان برگر در رویان - مازندران

استخدام فروشنده مواد غذایی با بیمه در کترینگ دونا آفرین فدک در تهران

هر ویتامینی چه ساعتی باید خورده شود؟

ویتامین هایی که بدن در فصول سرد نیاز دارد

توصیه مهم برای نوع شیر مصرفی کودکان

بازی با کودکان چه فوایدی دارد؟/ نقش بازی در رشد کودک

کرونا به زندگی 11 نفر دیگر در کرمانشاه پایان داد

فوت و فن تهیه ترشی لوبیا سبز

آشنایی با 17 بیماری که کاهش وزن به همراه دارد

طبقه بندی سلول ها بر اساس الگو های انگیزشی

تغذیه؛ نسخه فرا ژنتیکی رشد قد

زمان مناسب برای مسواک زدن

ببینید | هادی عامل برای گزارشگری چقدر دستمزد می گیرد؟

سرکه سیب چه تاثیری در کنترل قند خون دارد؟

رکیک ترین فحش ها به زنان باردار در بیمارستان دولتی! +عکس

اینفوگرافیک | راهکارهایی برای کاهش استرس شغلی

تزریق 4 میلیون دوز واکسن در خوزستان

استخدام ویزیتور مواد غذایی در شرکت گلرنگ پخش در تهران

ببینید | دز سوم واکسن کرونا برای چه افرادی تزریق می شود؟

ببینید | مادران باردار چه زمانی واکسن بزنند؟

مهریز قرمز شد/ ابتلای افراد واکسینه نشده 18 برابر بیشتر است

از پیاده روی روزانه تا رژیم مناسب؛ زنان این توصیه ها را جدی بگیرند

خداحافظی رنگ آبی کرونایی از گیلان/ موج ششم نزدیک است؟

استخدام منشی و کارشناس فروش با بیمه و پاداش در تهران

آشنایی با 6 گزینه غذایی موثر برای خلاص شدن از کسالت صبحگاهی

مرگ ناشی از واکسن کرونا نداشته ایم/ بازگشایی مدارس منوط به تزریق دو دز به 70 درصد دانش آموزان

نیاز به همه گروه های خونی در مازندران

ببینید | مادران باردار چه زمانی واکسن بزنند؟

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا/ نیاز به گروه های خونی منفی

افزایش ابتلا به کرونا در 2 شهر خوزستان

ثبت 11 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

وزیر بهداشت: از نظر نیروی انسانی مشکلی نداریم

ویروس در محیط وجود دارد/ واکسینه شدن 70 درصد دانش آموزان شرط بازگشایی مدارس

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا

جلوگیری از ضعف استخوان در سالمندان با لبنیات

مراجعه روزانه 30 هزار مسموم به یک بیمارستان تهران | آرامبخش ها در صدر مسمومیت های دارویی | آمار مسمومیت کودکان منطقه به منطقه متفاوت است

وزیر بهداشت: برای موج ششم کرونا آماده باشیم

گسترش فراخوان پیازهای آلوده در آمریکا

تعداد فوتی های کرونا در البرز باز هم دو رقمی شد

آمار کرونا کاشان دوم آبان؛ 1 فوتی و 60 بستری جدید

فواید مصرف شیره انگور در فصول سرد سال

وزیر بهداشت: مرگ ناشی از تزریق واکسن کرونا نداشته ایم

تنبلی چشم یک بیماری پنهان است/ غربالگری 57 هزار کودک تا پایان سال

ببینید | احتمال فوت بر اثر تزریق واکسن کرونا چقدر است؟

ببینید | احتمال فوت بر اثر تزریق واکسن کرونا چقدر است؟

جلوگیری از ضعف استخوان در سالمندان با لبنیات

دیابت و علائم آن در دهان

آرامبخش ها در صدر مسمومیت های دارویی

بیش از 4.6 میلیون نفر در خراسان رضوی واکسینه شدند/ بستری 90 بیمار کرونایی جدید

دیابت و علائم آن در دهان

آیا می توان پس از تزریق واکسن کرونا خون اهدا کرد؟

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا/ نیاز به همه گروه های خونی

استخدام ویزیتور مواد غذایی در شرکت گلرنگ پخش در البرز

چرا باید در فصل سرما بیشتر به فکر اهدای خون باشیم؟ | یک فراخوان عمومی

ظرفیتی از بودجه شهر که خاک می خورد/نقاهتگاه غیر فعال و بحران بی بیمارستانی برای فردیس

آرامبخش ها در صدر مسمومیت های دارویی

ویروسی برای کاهش سلامت روان

ویروسی برای کاهش سلامت روان