مطالب مرتبط:
سلامت روان کارکنان، مساله مرگ و زندگی
آموزش دختران سلامت روان جامعه را تضمین می کند
اتکای صندوق بازنشستگی به بودجه عمومی را کاهش می دهیم
اولویت نخست نیروی دریایی، سلامت جسمی و روحیه کارکنان است
کاهش بیشتر قیمت سیمان درراه است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 16:452021-09-20پزشكي

ویروسی برای کاهش سلامت روان


سازمان بهداشت جهانی چه دیدگاهی درباره تأثیرات روانی کرونا دارد؟ - سازمان بهداشت جهانی چه دیدگاهی درباره تأثیرات روانی کرونا دارد؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه همشهری نوشت: ترس، اضطراب و نگرانی ارمغان کووید-19 برای جامعه جهانی بوده است.

سازمان جهانی بهداشت با پیشروی این بیماری در جهان روزبه روز نسبت به عوارض روانی عمیق آن برای جوامع هشدار داد.

به گفته این سازمان حجم ترس و نگرانی در میان جمعیت جهان بسیار قابل توجه بوده است و گروه های خاصی بیش از دیگران تحت تأثیر این عوامل اضطراب آور قرار گرفته اند؛ از جمله کادر درمان، فعالان خط مقدم همه گیری، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای.

اصلی ترین تأثیر روانی همه گیری بر جمعیت جهانی افزایش قابل توجه استرس و اضطراب بوده است که این عوامل با اجرای محدودیت ها، منع تردد عمومی، تعطیلی کسب وکارها و به ویژه اعمال قرنطینه که فعالیت های روزمره افراد را مختل می کنند، ابعاد وخیم تری به خود گرفته اند.

بر همین اساس سازمان جهانی بهداشت در اوایل آغاز همه گیری نسبت به افزایش میزان تنهایی و انزوا، مصرف مخرب دارو، مواد مخدر و الکل، آسیب به خود و بروز رفتارهای خودتخریب کننده در انسان ها هشدار داد.

به گفته این سازمان در جوامعی مانند لومباردی ایتالیا که آسیب شدیدی از همه گیری دیده اند، معضل دسترسی مداوم به درمان و خدمات بهداشت روان در افرادی که از پیش به اختلالات روانی مبتلا بوده اند یا تحت شرایط همه گیری به مشکلات روانی مبتلا شده اند، در کنار سلامت روان کادر درمان به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده بود.

کرونا و افزایش احتمال خودکشی در جوامع از سوی دیگر دفتر آمریکای سازمان جهانی بهداشت در روز جهانی پیشگیری از خودکشی هشدار داد همه گیری کرونا عوامل خطرساز مرتبط با خودکشی و رفتارهای خودتخریب کننده را در افراد تشدید کرده است.

این دفتر به لزوم اولویت بخشی بر برنامه های پیشگیری از خودکشی در جهان تأکید دارد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، پژوهش های مختلفی نشان داده اند که همه گیری کووید-19 عوامل خطرساز مرتبط با خودکشی را تشدید کرده است.

این عوامل شامل از دست دادن شغل یا درآمد، آسیب روحی یا مورد سوءاستفاده قرارگرفتن، اختلالات روانی و ایجاد موانع برای دسترسی به خدمات درمانی هستند.

در حدود 50درصد از افرادی که از شیلی، برزیل، پرو و کانادا در نظرسنجی اخیر مجمع جهانی اقتصاد شرکت کرده اند، اعلام کرده اند سطح سلامت روان آنها کاهش یافته است.

به گفته رناتا اولیویرا سوزا، رییس بهداشت روان دفتر آمریکای سازمان جهانی بهداشت، خودکشی، یک وضعیت اضطراری در سلامت عمومی است و پیشگیری از آن باید در اولویت ملی هر کشوری قرار گیرد.

از این رو برای پایان بخشیدن به این شکل از مرگ ومیر باید از سوی تمامی عوامل جامعه اقداماتی ملموس صورت گیرد و دولت ها هم باید در راستای سرمایه گذاری و ایجاد استراتژی جامع ملی برای بهبود وضعیت پیشگیری از خودکشی و درمان اقدام کنند.

به گفته WHO خودکشی یکی از اصلی ترین عوامل مرگ ومیر در جهان است و از هر 100 مرگی که در جهان رخ می دهد، عامل یکی از آنها خودکشی است.

آمار سالانه افرادی که به دلیل خودکشی جان خود را از دست می دهند بسیار بالاتر از افرادی است که به دلیل ابتلا به ایدز، مالاریا، سرطان سینه، جنگ یا قتل می میرند.

خودکشی همچنین پس از سوانح جاده ای، سل و رفتارهای خشونت بار، چهارمین عامل اصلی مرگ و میر در میان افراد جوان 15 تا 29 ساله در جهان محسوب می شود.

کاهش دسترسی به خدمات سلامت روان در جهان با توجه به کاهش سطح سلامت روان افراد در کشورهای مختلف این نگرانی وجود دارد که وضعیتی که همه گیری کرونا در اقتصاد، کسب وکارها و روابط اجتماعی مردم ایجاد کرده است، تأثیراتی عمیق و با دوام بر روان آنها ایجاد کند که حتی با پایان یافتن همه گیری هم از بین نروند.

علاوه بر این، میزان دسترسی به درمان های مرتبط با سلامت روان در دوران همه گیری از اولویت بسیاری از کشورها خارج شده است و این خود می تواند شیوع اختلالات روانی در کشورها را تشدید کند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش تأثیر همه گیری کرونا بر خدمات روانی، عصب شناختی و ترک اعتیاد خود اعلام کرده است که از هر پنج انسانی که در شرایط بحرانی (در اینجا اشاره به همه گیری کووید-19 است) زندگی می کنند، یک نفر به اختلال روانی مبتلاست.

این وضعیت در شرایطی رخ می دهد که بیشتر کشورهای جهان با مشکل تخصیص بودجه کمتر از حد نیاز در بخش خدمات درمانی سلامت روان دست به گریبانند.

بر اساس این گزارش متوسط بودجه اختصاص داده شده توسط کشورهای مختلف برای سلامت روان شهروندانشان دو درصد از کل بودجه درمان است.

بر اساس این گزارش، سختی و بحران، در اینجا همه گیری کووید-19، یکی از عوامل خطرساز برای ابتلا به اختلالات روانی طولانی مدت است.

محرومیت و فقدان، انزوا، کاهش یا ازدست دادن منبع درآمد و ترس، همگی عواملی هستند که می توانند در افراد اختلالات روانی شدید ایجاد کنند یا اختلالاتی که از پیش وجود داشته اند را تشدید کنند؛ از مهم ترین اختلالاتی که بحران هایی مانند همه گیری منجر به تشدید آنها می شود.

اختلالات قدیمی روانی در این وضعیت ممکن است احتمال مرگ، ابتلا به نوع حادی بیماری یا درگیری طولانی مدت با بیماری را افزایش دهند.

این در حالی است که کووید-19 خود به تنهایی با بروز اختلالات عصب شناختی و روانی در ارتباط است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، اگر چه 89درصد از 130کشوری که در نظرسنجی این سازمان درباره دسترسی به خدمات بهداشت روانی مشارکت داشته اند، اعلام کرده اند که پشتیبانی روانی و بهداشت روان بخشی از برنامه ملی واکنش به همه گیری بوده است اما تخصیص بودجه در این حوزه تنها در 17درصد از کشورها قابل قبول بوده که بیشتر این کشورها هم جزو کشورهای ثروتمند جهان بوده اند.

در واقع سلامت روان افراد در کشورهای فقیر یا با درآمد متوسط رو به پایین، در اولویت درمانی دولت ها نبوده است.

علاوه بر این، گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد 93 کشور از کشورهای حاضر در نظرسنجی از بروز اختلال در ارائه خدمات بهداشت روانی تحت تأثیر آغاز همه گیری کرونا خبر داده اند.

چرایی نیاز به در اولویت بودن بهداشت روان سازمان جهانی بهداشت در کنار اطلاع رسانی درباره وضعیت سلامت روان جمعیت جهانی و هشدار نسبت به تهدیدهایی که بهداشت روان را تهدید می کنند، دستورالعمل های متعددی را برای استفاده دولت ها، سازمان ها یا افراد منتشر ساخته است تا با به کار گرفتن این راهکارها، به حفظ بهداشت روان شهروندان کمک کنند.

با این همه نگرانی ها نسبت به سلامت روان و تأثیرات روانی کووید-19 تنها محدود به سازمان جهانی بهداشت نیست و سازمان ها و نهادهای بین المللی بسیاری نسبت به تبعات تأثیرات روانی همه گیری هشدار داده اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در یادداشتی که در سال 2020 در نشریه تایم منتشر شد بر تأثیر تجمیعی استرس، اندوه و اضطراب بر جوامع تأکید کرد و گفت تا زمانی که ما نسبت به نیازهای بهداشت روان در دوران همه گیری، واکنش درخور نشان ندهیم، باید نگران عواقب طولانی مدت روانی این بحران بر خانواده ها و جوامع باشیم.

سازمان ملل بر همین اساس از دولت های سرتاسر جهان درخواست کرد تا عواقب روانی همه گیری را جدی بگیرند و از در دسترس بودن خدمات و درمان های مرتبط با اختلالات روانی ناشی از همه گیری اطمینان حاصل کنند.

به گفته کنستانتینوس پتسانیس، روانپزشک مستقر در سوییس، که از زمان آغاز همه گیری در زمینه نظارت بر علائم و رصد وضعیت روانی بیماران فعالیت داشته است، معتقد است تنها نباید نگران بهداشت روان در دوران همه گیری بود زیرا عواقب روانی این بحران می تواند طولانی مدت باشد.

به گفته او عوارض روانی همه گیری از استرس هایی از جنس های مختلف تشکیل شده است که ساده ترین شان انگ ابتلا به کرونا در جامعه و نگرانی از سلامت خود و عزیزان است.

همین دو قادرند بر رفتارهای فرد تأثیر گذاشته و مشکلات روان تنی ایجاد کنند.

به گفته این روانپزشک علاوه بر اضطراب های شخصی، کشورها با آغاز همه گیری و پس از پایان آن با مشکلی بزرگ تر مواجه خواهند بود: ناپایداری طولانی مدت اقتصادی که خود می تواند در حوزه سلامت و سلامت روان مشکل آفرین باشد؛ همان طور که نرخ بالای بیکاری پیش و پس از رکود بزرگ اقتصادی باعث شد نرخ بیماری های قلبی در جهان افزایش پیدا کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان بهداشت جهانی - جهان - جهانی - سازمان - بهداشت جهانی - روانی - روان - جمعیت جهان - سازمان جهانی بهداشت - اضطراب - بهداشت - همه گیری - روزنامه همشهری - استرس و اضطراب - نگرانی - بیماری - افراد - عوامل - جمعیت - کرونا - سلامت روان - کسب وکارها - گیری - سالمندان - قابل - منع تردد - محدودیت - قرنطینه - روزنامه - خط مقدم

آخرین اخبار سرویس:
فوت 13 بیمار کرونایی در آذربایجان غربی

زایمان عجیب زن باردار با بند ماسک

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی در تهران

آیا آلزایمر با گیاه درمانی قابل کنترل است؟

دمنوش های درمان گر مناسب فصل پاییز

ساخت لامپی که ویروس کرونا را از بین می برد

مخبر: تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهرهای قرمز و آمار مرگ ومیر کاملاً مشهود است

چگونه لکه قهوه و چای روی لیوان از بین ببریم؟

تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهرهای قرمز و آمار مرگ ومیر

4 بیمار کرونایی دیگر در چهارمحال و بختیاری جان باختند

شرط حذف محدودیت 60 درصدی در پرواز ها

با خوردن این ویتامین 2 برابر وزن کم کنید

در طب ایرانی از زرشک به عنوان ضدباکتری استفاده می شود

نسخه عجیب رمال برای درمان بیماری خاک خواری پسر نوجوان

فشارخون بالا را با آب چغندر درمان کنید

علائم کرونا در کودکان چیست؟

خواص سفیده تخم مرغ برای دیابت

واکسیناسیون 74 درصد افراد بالای 12 سال در لرستان

علائمی در بدن که نشانگر تعادل هورمونی است

هرگز با دهان باز نخوابید

این ماده غذایی برای کنترل فشار خون موثر است

میگوی چوبی

مخبر: تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهر های قرمز و آمار مرگ ومیر کاملاً مشهود است

پوست پیاز سه بیماری خطرناک ناعلاج را نابود می کند

میگوی چوبی

احتمال ابتلا به این اختلال در صورت ریزش موی شدید

25 بیمار در بخش های کرونایی استان بوشهر بستری شدند

واکسن از سرطان سینه جلوگیری می کند؟

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / چهارشنبه 5 آبان 1400

آماده باش بیمارستان های خراسان رضوی

زندگی دوباره به 4 نفر در زنجان

بیمار دریافت کننده نخستین پیوند موفق قلب در خوزستان ترخیص شد

ضرورت واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی +فیلم

انتشار فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا

روش تنظیم خواب کودکان چگونه است؟

افزایش چشمگیر بستری بیماران کرونایی در اردبیل

تاثیر رژیم غذایی بر سرعت رشد تومورها

الزام شرکت های هواپیمایی برای استفاده از 60 درصد ظرفیت هواپیما ها

5 شهرستان لرستان در وضعیت نارنجی

پوکی استخوان، بیماریی با نشانه های خاموش

چه کسانی باید دوز چهارم واکسن را بزنند؟

لیفت ابرو با نخ و تمام نکاتی که باید بدانید!

معافیت مبتلایان به سرطان از پرداخت فرانشیز تعرفه دولتی در دریافت خدمات تخصصی

مخبر: تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهرهای قرمز و آمار مرگ و میر کاملاً مشهود است

بویین میاندشت، اردستان و نطنز پیشتاز واکسیناسیون در اصفهان

پوکی استخوان، بیماری با نشانه های خاموش

چگونه چشم هایمان را در خانه معاینه کنیم؟

این دو شوینده خانگی را ترکیب نکنید/ قرص برنج چگونه باعث مرگ فرد می شود؟

افزایش چشمگیر بستری بیماران کرونایی در اردبیل

چه کسانی باید دز چهارم واکسن کرونا را دریافت کنند؟

2750 کرمانشاهی قربانی کرونا شدند

آمار کرونا کرمانشاه 5 آبان؛ 8 فوتی و 203 ابتلای جدید

غذاهایی که مصرف آنها، علائم سرماخوردگی را تشدید می کند

مراحل تأیید واکسن های ایرانی کرونا در سازمان جهانی بهداشت به کجا رسید؟

تاثیر رژیم غذایی بر سرعت رشد تومورها

واکسیناسیون افراد خاص

ثبت 8 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونا

استخدام آبدارچی با بیمه، عیدی، سنوات، پاداش در شرکت آویژه سلامت سپهر- تهران

رابطه ای جالب میان حس بویایی و خطر مرگ!

معجزه رنگ طلایی را در دکوراسیون منزل

سوگ ناتمام

کرونا در ایران؛ فوت 197 بیمار و شناسایی 10644 مبتلا در شبانه روز گذشته 

خواص شگفت انگیز پوست پیاز

زنانه شدن سالمندی در کشور آغاز شده است

کاهش میزان استقبال از واکسیناسیون در مشهد

زنانه شدن سالمندی در کشور آغاز شده است

آرامش ؛ به بهای جان

جوان لامردی نجات بخش زندگی چهار بیمار

علت خطرناک تعریق شبانه را بشناسید

استخدام ویزیتور آرایشی بهداشتی با بیمه و پورسانت در بوشهر

90درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستند

نوشیدنی هایی که از ظهور آکنه جلوگیری می کنند

آمار کرونا استان مرکزی پنجم آبان؛ 3 فوتی و 245 ابتلای جدید

کوتاه از کرونا

باحکم وزیر بهداشت دکترسیدناصرعمادی چاشمی را بعنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی بابل منصوب شد

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونا

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد

شمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از مرز 102 هزار نفر گذشت

90درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستند

رزمایش بزرگ امداد و درمان پیامبر اعظم(ص) ارتش برگزار شد

فوت 197 بیمار کووید19 در شبانه روز گذشته

60درصد جمعیت رفسنجان و انار واکسن دریافت کردند

رزمایش بزرگ امداد و درمان پیامبر اعظم(ص) ارتش برگزار شد

هشدار درباره مرگ ومیر واکسن نزده های کرونا

ضرورت پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان در بناب

طرز تهیه مربای آناناس بدون شکرک و کپک

90درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستند

اساسنامه پژوهشکده های حوزه سلامت بازنگری شد

دستورالعمل های طبیعی برای مرطوب کردن دست ها

آمار کرونا کرمان 5 آبان؛ 7 فوتی و 54 ابتلای جدید

تاثیر کمبود خواب بر عملکردهای بدن!

شمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از مرز 102 هزار نفر گذشت

فیلم| چرا مادران باردار باید واکسن کرونا تزریق کنند؟

کسانی که با دهان باز می خوانند حتما این مطلب را بخوانند!

آخرین آمار کرونا در ایران، 5 آبان 1400: فوت 197 نفر در شبانه روز گذشته

پسر رهبر طالبان بالاخره آفتابی شد

رعایت نکنیم؛ گرفتار موج سهمگین ششم کرونا می شویم

توصیه متخصصان تغذیه به مصرف مرغ های کوچک

(تصاویر) کاهش مراجعه مردم به مراکز واکسیناسیون

ویروسی برای کاهش سلامت روان

ویروسی برای کاهش سلامت روان