مطالب مرتبط:
تحکیم وحدت فقط تا دهه 80
قهرمانی مقتدرانه با جوانترین تیم یک دهه اخیر
واکسن دانش آموزان روی میز بلاتکلیفی/ چشم انتظاری دهه هشتادی ها
دهه شصتی ها، واکسن زدنشان هم داستان شد!
عکس| 3 شکارچی استقلال در دهه 60
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 02:402021-09-19سياسي

تحکیم وحدت فقط تا دهه 80


دفتر تحکیم وحدت از بدو تاسیس تا قبل از انشعابات مکرر در دهه های 70 و 80 و در نهایت تعطیلی طیف علامه پذیرای نمایندگان طیفهای سیاسی داخل نظام و شاهد فراز و فرودهای صنفی – دانشجویی بسیاری بود و نقش تاثیرگذاری در تحولات سیاسی و اجتماعی سه دهه 60، - 70 و 80 انقلاب داشت، اما در پی بالا گرفتن اختلافات فکری و سیاسی درون صنفی و تعطیلی طیف اصلاح طلب علامه در دولت اول محمود احمدی نژاد در سال 1387، مسیر ثابت و ممتدی را دنبال کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امروز 29 شهریور ماه چهل و دومین سالروز دیدار جمعی از اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر کشور با امام خمینی (ره) در سال 1358 است.

فروغ انجمن اسلامی در دانشگاه اولین انجمن اسلامی دانشجویان در تقابل با افکار ضد دینی و کمونیستی حاکم بر دانشگاههای عصر پهلوی در سال 1321 در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران شکل گرفت و سررشته فعالیتهای دانشجویی در سراسر کشور را در دست گرفت و اثرات ماندگار و عمیقی بر وقایع سیاسی و اجتماعی دوران پهلوی گذاشت.

پس از تجربه موفق تاسیس انجمن اسلامی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و نیز بعدها در انجمن اسلامی دانشکده فنی، انجمن اسلامی سایر شهرهای کشور نیز تشکیل شد و اولین کنگره انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاهها با حضور 13 انجمن با حضور آیت الله دکتر مرتضی مطهری و آیت الله محمد مفتح در سال 1340 برگزار شد و دومین کنگره نیز با اضافه شدن چهار انجمن جدید با 17 انجمن در سال 1341 برگزار شد.

با پایان عصر پهلوی، بنیانگذار سیاسی ترین نظام اسلامی جهان با رمز وحدت کلمه اکثر قریب به اتفاق لیدرهای فکری، رهبران سیاسی و مذهبی و آحاد و طبقات مختلف جامعه را جذب کرد و کم نظیرترین نظام سیاسی شیعه جهان را در برابر نظام سوسیالیزم شرق و لیبرالیزم غرب بنیان گذاشت.

ایشان عصاره رمز موفقیتش را ابتدا در بهار و سپس در تابستان 1358 در دیدار با هیات موسس مرکز هماهنگی انجمن های اسلامی، دانشجویان عضو انجمن های اسلامی دانشگاه های تهران و اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر کشور، با جنبش دانشجویی کشور در میان گذاشتند و بر متحد شدن همه جریانهای دانشجویی تاکید کردند.

رویش تحکم وحدت دانشجویان زیرک و هوشیار دانشگاه های کشور نیز که تا آن زمان تحت عنوان انجمن های اسلامی و سازمان های دانشجویی فعالیت داشتند، پیام این رمز را گرفتند و تشکل خود را تحت نام تحکیم وحدت متحد کردند و جنبش خود را منسجم تر و فعال تر از قبل وارد عرصه های سیاسی و اجتماعی ایران کردند و با پایان تعطیلی دانشگاهها به طور رسمی از سال 1361 سکاندار اقدامات دانشجویی در عرصه های سیاسی و اجتماعی دانشگاهها شدند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیات موسس مرکز هماهنگی انجمن های اسلامی با حضور حبیب الله بی طرف، محسن میردامادی، ابراهیم اصغرزاده، محمدعلی سیدی نژاد و محمود احمدی نژاد تشکیل شد.

این هیات به نمایندگی از جنبش دانشجویی ماموریت یافت زمینه تشکیل اتحادیه انجمن اسلامی دانشگاههای کشور را به وجود آورد.

اعضای این هیات در اردیبهشت 1358 به دیدار امام خمینی رفتند و پیشنهادشان را با ایشان در میان گذاشتند.

امام (ره) هم بعد از توصیه ها و سفارشهایی به آنان نقل به مضمون بیان کردند: بروید و تحکیم وحدت کنید.

به درخواست هیات مذکور امام امت، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و آیت الله سید علی خامنه ای را به عنوان نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه ها و در دفتر تحکیم وحدت معرفی کردند.

به پیشنهاد آیت الله خامنه ای شورایی متشکل از حجت الاسلام سید محمود موسوی خویینی ها، محمد مجتهد شبستری، سید ابوالحسن بنی صدر و حسن حبیبی تشکیل شد تا بر اقدامات دفتر تحکیم وحدت نظارت کند.

هیات موسس دفتر تحکیم در کنار شورای مذکور اساسنامه و مرامنامه خود را تدوین کرد و به تصویب اعضای شورای ناظر رساند.

اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان در شهریور 1358 نشست 10 روزه ای را برگزار کردند و مواد اساسنامه و مرامنامه دفتر تحکیم وحدت را به تصویب دانشجویان هم رساندند.

اعضای انجمن ها در پایان نشست خود به دیدار امام خمینی در شهر قم رفتند و در پی آن، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور یا همان دفتر تحکیم وحدت شکل گرفت.

دو روزنامه مطرح آن زمان یعنی کیهان و اطلاعات که خود با حکم آیت الله احمد آذری قمی، دادستان وقت انقلاب درگیر ضبط و مصادره اموال منقول و غیرمنقول تاسیس کنندگانِ خود به نفع بنیاد مستضعفان و جانبازان بودند، مشروح این دیدار را با یک روز اختلاف از یکدیگر اینگونه منتشر کردند: با پایان یافتن سمینار تحکیم وحدت دانشجویان مسلمان دانشگاه ها که با شرکت نمایندگان انجمن های اسلامی دانشجویان و سازمان های دانشجویان مسلمان سراسر کشور در دانشگاه پلی تکنیک تشکیل شده و به مدت یک هفته ادامه داشت، شرکت کنندگان به شهر قم رفته و به حضور امام رسیدند و گزارش کار خود را به اطلاع ایشان رساندند و سخنان و پیشنهادات رهبر انقلاب اسلامی را گوش کردند.

محسن میردامادی درباره دیدار با امام و زمینه های شکل گیری دفتر تحکیم گفت: با توجه به وضعیت دانشگاه ها و تحرکاتی که دانشجویان جبهه مقابل در برابر انقلاب اسلامی داشتند، نوعی نیاز به کانونی برای تمرکز فعالیت دانشجویان مسلمان احساس می شد که با فراگیر بودنش به تجمیع توان نیروهای انقلابی، در راستای دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی بپردازد.

البته علاوه بر این مسایل، ضعف عملکرد دولت موقت نیز، عاملی برای تشکیل دفتر تحکیم وحدت بود، زیرا سبب پدید آمدن جریان های افراطی در سطح جامعه و نیز در دانشگاه ها می شد، که عمده علل آن عدم توانایی دولت موقت در برآوردن خواسته هایشان بود.

وی ادامه داد: فعالیت تشکل های دانشجویی معاند به همراه ضعف دولت موقت، در برآورده کردن خواست های دانشجویان، دست به دست هم داده، نوعی نیاز برای تشکیل تشکلی فراگیر و دانشجویی را پدید آورده بودند.

برای مقابله با این وضعیت، دانشجویان درصدد برآمدند که یک جریان متشکل دانشجویی ایجاد کنند و به نحوی خود را با امام مرتبط نمایند، از امام رهنمود بگیرند و آن را در دانشگاه ها دنبال کنند، در حقیقت گمشده خودشان را در ارتباط با امام و پیاده کردن نظرات ایشان در دانشگاه ها می دیدند و فکر می کردند با این روش از اثرات سوء عملکرد دولت موقت در میان قشرهای جوان جامعه و دانشگاهیان که نوعا جمعیت های پرشوری بودند و نگرش و دیدگاه های امام را می پسندیدند می توان جلوگیری کرد.

این مساله منجر به انتخاب نمایندگانی از طرف انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر کشور شد که خدمت حضرت امام (ره) برسند و مسایل را طرح کنند.

آغاز حرکت دفتر تحکیم وحدت از بدو تاسیس منشاء اقدامات بزرگ سیاسی و اجتماعی بوده است از جمله تسخیر سفارت آمریکا در ایران، مدیریت انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها، مشارکت در دوران دفاع مقدس و شهادت شهدای گرانقدری چون همت و باکری و .

در جبهه های جنگ، مشارکت در هفتمین و هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور، غائله قتلهای زنجیره ای و کوی دانشگاه تهران و .

.

این تشکل دانشجویی با پایان جنگ و شروع کار دولت سازندگی نسبت به این دولت نگاه انتقادی یافت و با همین رویکرد در انتخابات دوم خرداد سال 1376 شرکت و از سیدمحمد خاتمی حمایت کرد.

دفتر تحکیم وحدت از سال 1370 تغییرات و انشعاباتی زیادی به خود دید.

با شکل گیری بسیج دانشجویی در سال 1370 عده ای از اعضای دفتر تحکیم وحدت از این تشکل جدا و به عضویت بسیج دانشجویی درآمدند.

در سال 1378 و پس از غائله قتل های زنجیره ای و کوی دانشگاه تهران، انجمن های اسلامی مستقل دانشجویان نیز از این تشکل جدا شد.

اما مهمترین انشعاب در دفتر تحکیم وحدت تشکیل طیف های شیراز و علامه در سال 1380 و غیرقانونی دانسته شدن طیف علامه در تاریخ پنجم بهمن سال 1387 از سوی دبیرخانه هیات های مرکزی نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاهیان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی در دولت اول محمود احمدی نژاد بود.

این تشکل دانشجویی از این تاریخ به بعد در قامتی یکدست تحت مدیریت جریان اصولگرا به فعالیت خود ادامه داده است.

اقدامی بزرگ با واکنش جهانی ابراهیم اصغرزاده نماینده دانشگاه شریف در دفتر تحکیم وحدت در نشست پنج نفره هیات موسس مرکز هماهنگی انجمن های اسلامی، بدون اشاره به منبع خبرش، از طرح آمریکا برای بازگرداندن محمدرضا شاه و خروج اسناد محرمانه و جاسوسی از سفارت آمریکا از مسیر پاویون فرودگاه مهرآباد خبر داد و خطر توطئه آمریکا را برای انقلاب نوپای اسلامی جدی دانست.

او در آن نشست پیشنهاد داد: پیشنهادی دارم، در اعتراض، سفارت آمریکا را تسخیر و دیپلمات های آمریکایی را برای مدت کوتاهی گروگان بگیریم.

در این جمع پنج نفره محسن میردامادی از دانشگاه پلی تکنیک و حبیب الله بیطرف از دانشگاه تهران موافق و محمدعلی سیدنژاد از دانشگاه تربیت معلم و محمود احمدی نژاد از دانشگاه علم و صنعت مخالف پیشنهاد اصغرزاده بودند.

احمدی نژاد در مخالفت با پیشنهاد اصغرزاده گفت: خطر آمریکا را قبول دارم اما چه کسی گفته است که خطر آمریکا از خطر شوروی جدی تر است؟ چه کسی گفته است که مبارزه با سرمایه داری و امپریالیسم از مبارزه با کمونیسم مهم تر است؟ اگر هم بنا بر تسخیر باشد، تسخیر سفارت شوروی بر تسخیر سفارت آمریکا ارجح است، ما مخالفیم.

در پی به توافق نرسیدن اعضا، سه عضو هیات موسس برای عملی کردن ایده خود رحیم باطنی از دانشگاه ملی و رضا سیف اللهی از دانشگاه شریف را با خود همراه کردند و تشکلی به نام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تشکیل دادند.

این تشکل برای اجرایی کردن طرح اصغرزاده شورای بازو متشکل از علی اصغر زحمتکش، عباس عبدی، سیدمحمد هاشمی اصفهانی، اکبر رفان، محمدرضا خاتمی، محسن امین زاده، رحمان دادمان، شمس الدین وهابی، وفا تابش، محمد نعیمی پور، حسین شیخ الاسلام و فروز رجایی فر، محمدرضا خاتمی، محسن امین زاده، محمد نعیمی پور، معصومه، احمد حسینی و حسین کمالی را تشکیل داد و با تقسیم کار بین اعضا، طرح تسخیر سفارت آمریکا در ایران را رهبری و اجرا کردند.

تسخیر ناموفق و موفق سفارت آمریکا برای اولین در تاریخ 25 بهمن 1357 در سومین روز جشن پیروزی انقلاب اسلامی، در اقدام خودسرانه اعضای سازمان چریک های فدایی خلق، یک نصف روز اشغال شد اما با اطلاع امام خمینی (ره) از این اقدام مشکوک، ایشان به سرعت واکنش نشان داد و دستور اخراج چریک ها از سفارت آمریکا را صادر کردند و ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت در کنار حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود موسوی خویینی ها، نیروهای کمیته انقلاب چریکهای فدایی خلق را از سفارت بیرون کردند.

اما 263 روز بعد در تاریخ 13 آبان 1358 در اقدامی مشابه، سفارت آمریکا در ایران به دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام سقوط کرد و امام امت ضمن تایید این اقدام و حمایت از دانشجویان، عنوان لانه جاسوسی بر سفارت آمریکا گذاشتند و اهمیت این اقدام را در سطح انقلاب دوم توصیف کردند.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 10 آبان 1358 در پیامی خطاب به دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه کشور با گرامیداشت اولین سالگرد شهادت دانش آموزان در محوطه دانشگاه تهران به دست نظامیان پهلوی، خواستار استرداد محمدرضا شاه به نظام جمهوری اسلامی و محاکمه وی شدند.

ایشان در این پیام نوشتند: اکنون که سالروز حمله به دانشگاه است، برای پیوستگی بیشتر لازم است روحانیون عزیز قم و تهران و سایر شهرستانهای نزدیک به تهران در مراسمی که در دانشگاه تهران است، شرکت نمایند و همچنین روحانیون تمام شهرهای ایران در دانشگاه هر نقطه از ایران که بدین مناسبت مجلس بزرگداشتی برقرار کرده اند، شرکت نمایند و با حضور در دانشگاههای سراسر ایران و پیوستن به دانش آموزان و دانشجویان و استادان عزیز، توطئه های جدایی افکنانه بین این دو نیروی مترقی را خنثی کنند.

دشمنان ما در هر فرصت خصوصاً در این روز از هیچ توطئه ای دست بردار نیستند و با هر وسیله ممکن می خواهند آرامش را از ملت عزیز سلب کنند.

‏ رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تاکید کردند: بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام، حملات خود را علیه امریکا و اسراییل گسترش داده و امریکا را وادار به استرداد این شاه مخلوع جنایتکار نمایند و این توطئه بزرگ را بار دیگر شدیداً محکوم کنند.

‏ ‎‏بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با تمام نیرو، وحدت خویش را حفظ و از انقلاب اسلامی خود طرفداری نمایند و بر ملت است که از این دو جناح عزیز با تمام قدرت پشتیبانی کنند.

‏ تشریح دلایل تسخیر امام یک روز بعد از تسخیر سفارت آمریکا در ایران در 13 آبان 1359 توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در جمع کارکنان بیمه مرکزی ایران در قم دلیل حمایت شان از این اقدام دانشجویان را این گونه تشریح کردند: .

و آن مرکزی هم که جوان های ما رفتند گرفتند آن طور که اطلاع دادند مرکز جاسوسی و مرکز توطئه بوده است.

امریکا توقع دارد که شاه را ببرد به آنجا مشغول توطئه، پایگاهی هم اینجا برای توطئه درست کنند و جوان های ما بنشینند و تماشا کنند.

باز ریشه‏ های فاسد به فعالیت افتاده بودند که ما هم دخالتی بکنیم و جوان ها را بگوییم که شما بیرون بیایید از آنجایی که رفتند.

جوان ها یک کاری کردند برای اینکه دیدند، آخر ناراحت کردند این جوان ها را.

امام امت تاکید کردند: حالا که این لانه فساد کشف شده است، خیلی چیزها برای ملت ما باید کشف بشود.

آنجا دستگاه های جاسوسی زیاد، مع الأسف در ظرف چند ساعتی که نتوانستند این جوان های عزیز ما، درها را درست باز بکنند.

برای اینکه درها جوری بوده است که قابل باز کردن نبوده است، رمزهایش را نمی دانستند اینها.

در آن زیرزمین های بزرگ، اسناد بزرگی که از جاسوسی شان بوده است.

از جنایت هاشان بوده است، از خائنینی بوده است که با آنها همکاری داشتند به کلی از بین بردند، تمام را به مثل پودر گرفتند درآوردند کاغذها را.

ایشان خاطرنشان کرد: مع ذلک یک مقداریش را که دیگر فرصت برایشان نشده است که از بین ببرند، دست دوم و سومش مانده است که برای کشف اینها و فهم اینکه اینها چه هست، محتاج به کارشناسان است.

این جوان ها خودشان نمی دانند، لکن آن مقداری که می توانند می خواهند ارائه بدهند و ارائه می دهند، لکن بسیاری از آنها کارشناس لازم دارد، رمز است.

خیلی از جعبه ها را، صندوق هایی که در آنجا هست رمز است، و باز کردنش محتاج به اینکه کارشناس باشد.

اینها یک مرکز توطئه و مرکز جاسوسی در مملکت قرار دادند.

‏‎ ‎‏سفارتخانه ها حق ندارند که ـ حفاظتشان با خود دولت است ـ تفنگدار وارد کنند و اینها تفنگدارها در آنجا داشتند، اسلحه ها در آنجا داشتند.

سفارتخانه ها حق ندارند که جاسوسی کنند، توطئه بکنند و اینها جاسوسی می کردند.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی دلیل لانه جاسوسی خواندن سفارت آمریکا را هم این چنین توضیح دادند: در سفارتی که در ایران است یک توطئه هایی بود که حالا کشف شده است.

و با وجود این توطئه ها نمی شود گفت که ملت بنشینند و نگاه کنند و آنها هر کاری که می خواهند بکنند.

از این جهت خود آمریکا منشأ این امور است، منشأ کارهایی که انجام گرفته است، می باشد و در مقابلِ آن کارهای ناحقی است که آمریکا طرف چندین سال با ما کرده است و ما دیگر نمی توانیم کارهایی که آنها می خواهند انجام بدهند تحمل کنیم.

از این جهت باید آمریکا بفهمد که دیگر وقت آن ظلم ها گذشته است و باید حساب کار خودش را بکند و اگر ما دیدیم که بیشتر از این می خواهد جلو برود، ما هم کارهایی داریم که به ضرر آمریکا تمام خواهد شد.

آیت الله سیدمحمد موسوی خویینی ها که در آن مقطع فرماندهی کمیته های انقلاب را بر عهده داشت نیز در کتاب گنجینه دل در خاطره ای از چگونگی اطلاع امام و برخورد ایشان با تسخیر سفارت آمریکا، نوشت: ‏‏ در قضیه اشغال لانه جاسوسی با احمد آقا تماس گرفتم تا موضوع را به امام بگویند، گفتند: گوشی را نگه دار، زیرا امام مشغول نماز هستند؛ بین دو نماز ظهر و عصر از امام سؤال کردند و امام پاسخ دادند: جای بسیار خوبی را گرفته اید، محکم نگه دارید.

وی با اشاره به سخنان امام، ادامه داد: ایشان ادامه دادند در قضیه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، دانشجویان عزیز بر روی نقطه حساس انگشت گذاشتند.

مرکز جاسوسی آمریکایی ها که تحت پوشش سفارتخانه اداره می شد، علاوه بر این که با تمامی گروه های ضد انقلاب داخلی ارتباط داشت و آن ها را در جهت براندازی نظام نوپای اسلامی سازماندهی می کرد، یکی از مراکز عمده توطئه علیه مسلمانان منطقه محسوب می شد.

لذا حضرت امام عمل قهرمانانه دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی را مورد تایید و تقدیر قرار دادند و آن را انقلاب دوم خواندند.

تسخیر سفارت آمریکا در ایران و گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی که ابتدا قرار بود 48 ساعت طول بکشید، بعد از 444 روز در تاریخ 30 دی 1359 پایان یافت.

سرنوشت هسته تسخیر سرنوشت دانشجویانی که ایده تسخیر سفارت آمریکا در میانشان مطرح شد، جالب توجه است.

محمود احمدی نژاد قبل از پیروزی در رقابتهای انتخاباتی ریاست جمهوری سال 1384، دو سال شهردار تهران بود.

او در مرداد 1384 با پیروزی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین رییس جمهور ایران شد و یک دوره دیگر هم به عنوان رییس جمهور سکاندار قوه مجریه کشور ماند و در پایان دوره دوم ریاست جمهوری با حکم مقام معظم رهبری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد.

محسن میردامادی با رای مردم به ششمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یافت و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این مجلس شد.

او در مقام دبیر کل حزب مشارکت ایران اسلامی به یکی از چهره های مطرح جریان اصلاحات بدل شد اما از زمان لغو مجوز حزب مشارکت در دولت محمود احمدی نژاد تاکنون فعالیت سیاسی رسمی ندارد.

حبیب الله بیطرف در کابینه اول و دوم سیدمحمد خاتمی وزیر نیرو بود.

حسن روحانی در دولت دوازدهم او را به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس معرفی کرد اما نتوانست رای اعتماد نمایندگان مجلس را بدست بیاورد.

او بیشتر یک مدیر اجرایی شناخته می شود و آنچنان در فعالیت های سیاسی حضور ندارد.

در حال حاضر نیز بیشتر به فعالیت های دانشگاهی مشغول است.

ابراهیم اصغرزاده نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی اما در پایان دوره سرنوشت خوبی نداشت و کارش به زندان کشید.

صلاحیت او برای دوره چهارم مجلس رد شد و بعدها هیچ وقت نتوانست نظر شورای نگهبان را جلب کند.

اصغرزاده برای انتخابات ریاست جمهوری نیز کاندید شد ولی هر بار صلاحیتش تایید نشد.

او از اعضای شورای اول شهر تهران هم بود که انتقادات او از مدیریت شهر تهران جنجال های زیادی در این شورا به وجود آورد و در نهایت به انحلال شورای اول منجر شد.

هر چند این روزها خبر خاصی از او شنیده نمی شود، اما منتقد بودن بخشی از هویت اصغرزاده است.

محمدعلی سیدنژاد که برخلاف احمدی نژاد، به کمک دوستانش در سفارت آمریکا رفت، بعد از مدتی از آنان جدا شد و هم اکنون سرگرم فعالیت های فرهنگی شد.

رحیم باطنی هم مانند سیدنژاد در سیاست، چهره ای کمتر مطرح از خود نشان داد و مدتی معاون جهاد دانشگاهی و چند سالی کارمند وزارت نیرو بود.

رضا سیف الهی در ابتدای دهه هفتاد با حکم مقام معظم رهبری، اولین فرمانده نیروی انتظامی شد.

او بعدها به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و بعد از مدتی مسؤولیت معاونت دبیر شورای عالی امنیت ملی بر عهده او گذاشته شد که تا سال 1397 در این مسوولیت حضور داشت.

منابع: تاریخ ریشه هویت ماست، سایت دفتر تحکیم وحدت صحیفه امام، جلد 10، ص 64 – 73 و ص 412 و 413 ایستاده در برابر خویش؛ بازخوانی سه دهه عملکرد و مواضع دفتر تحکیم وحدت انتهای پیام
کلید واژه ها: انجمن های اسلامی دانشجویان - انجمن اسلامی - دانشگاه - اسلامی - دانشجویان - دانشجویی - سیاسی - انجمن های اسلامی - انجمن - محمود احمدی نژاد - دفتر تحکیم وحدت - دانشگاه تهران - تعطیلی - محمود احمدی - علامه - تاثیرگذاری - امام خمینی - علوم پزشکی - شهریور ماه - احمدی نژاد - نمایندگان - اصلاح طلب - عصر پهلوی - اختلافات - کشور - صنفی - انشعابات - وحدت - دانشکده - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
بازنگری در سیاست نامگذاری معابر تهران/بررسی نامگذاری سه مکان به نام شهیدان لندی، سرلشکر حجازی و حسین یزدانی

افغانستان محور دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه قرقیزستان

صبر، عدالت و اخلاق، سرلوحه دستگاه قضا قرار دارد/مشکلات خوزستان باعث شرمندگی است

برگزاری جشنواره نمایش خیابانی طراوت توسط شرکت آب و فاضلاب خوی

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وارد اندیمشک شد

حنیفی: امام حسین در نوحه های دهه 90 معشوق و مقتول است/ آیا شأن امام را حفظ کردیم؟

بیانات رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای زنجان

احداث متروی قزوین_هشتگرد در اولویت مسئولان استان باشد

برگزاری همایش دبیران استانی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب

نشست گفتمان برادری در قلعه گنج/امام جمعه کرمان: به الزامات امت اسلامی پایبند باشیم

جبران عقب ماندگی های دولت قبل در دولت سیزدهم دنبال می شود

ارزیابی عملکرد واحدها و مراکز دانشگاهی با فعالیت های فرهنگی

شایعات فضای مجازی در 24 ساعت گذشته؛ 6 آبان

عمران و آبادانی خوزستان در پیوند با عمران و آبادانی کشور است

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

الحاق یک فروند هواپیمای «فوکر اف27» به یگان هواپیمایی نزاجا 

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

آیت الله فاضل لنکرانی: مردم رکن اصلی پدافند غیرعامل هستند

بازگشت امید به خیابان جام جم

امنیت منطقه با مسئله کشمیر گره خورده است/ مشکلات طبق نظر مردم حل شود

860 برنامه پدافند غیرعامل در مازندران اجرا می شود

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

از داماد آمریکایی حدادعادل تا داماد حسن روحانی/ نگاهی به تمام داماد های مقامات که به پُست و مقام رسیدند+ تصاویر

وزیر کشور در رشت : استفاده از رانت در این دولت راهی ندارد

بازگشایی دانشگاه ها؛ بازگشایی؟ / شماره 131 هفته نامه فرهنگی، سیاسی «عهد» منتشر شد

سرعت کاهش موارد کرونا مطلوب نیست

لودر سواری نماینده مردم نجف آباد و تیران و کرون

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

تصاویر| سفر اژه ای به استان خوزستان

همه مسئولان برای حل مشکلات کشور و خوزستان تلاش می کنند

(ویدئو) نحوه دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان + شرایط و جزییات

آیین خطبه خوانی خادمان حرم معصومه(س) در آستانه معصومیه

قرآن کریم نسخه هدایت بشر و درمان همه بیماری های مادی و معنوی

تلاش کردیم استاندار بومی برای گلستان انتخاب شود/ آیت الله رییسی دولت را با 350 هزار میلیارد بدهی تحویل گرفت

عکس| جشن تولد 65 سالگی احمدی نژاد در خیابان!

تصاویر از آنچه در دوربین سلفی می بینید، زیباتر است!

رونمایی از کتاب «مرجعیت علمی اهلبیت محور اتحاد اسلامی» در پاکستان + تصویر

رهبر انقلاب: ارزش شهیدان قابل محاسبه نیست / لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

تصاویر| جشن تولد 65 سالگی احمدی نژاد

انتقاد آیت الله لاریجانی از گرانی های سرسام آور

مدیر امور عمومی درمانگاه خیردار رومشکان به شهدای سلامت پیوست

اشاره نکردن کودک به اشیاء از علائم اُتیسم است

نماینده مجلس: بومی گزینی راهی برای حل کمبود پزشک در مناطق محروم است

محسنی اژه ای: در خوزستان نباید بیکاری و مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد

بیانات رهبر معظم انقلاب درباره ارزش شهیدان در دیدار با دست اندرکارن کنگره شهدای زنجان

سامانه SDI پیوند میان سند آمایش و داده های آماری را برقرار می کند

آمریکایی ها مفتضحانه از افغانستان خارج شدند و به زودی از عراق و سوریه هم خارج می شوند

چند سطر درباره کوروش هخامنشی

پست امیر نوری بمناسبت 6 آبان، زادروز دکتر احمدی نژاد

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

وزیر کشور: برای آبان برنامه ریزی کرده بودند

پاسخی به هجمه ها به آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

آغاز عملیات اجرایی مجتمع دامپروری 9000 راسی شهر گهرو

افغانستان محور گفت وگو سفیر ایران با وزیر خارجه قرقیزستان

تبریک امیر واحدی به حجت الاسلام محمد حسنی

احداث متروی قزوین_هشتگرد در اولویت مسئولان استان باشد

وزیر بهداشت: ما طبیبیم نه صنتعگر و تاجر/ پزشکان در بحران کرونا در جنگ نابرابر قرار گرفتند

بومی سروده های ایلام در دانشگاه شیراز بررسی شد

شهادت قله ای است که دستیابی به آن بدون اخلاص و ایثار، صدق و معنویت، مجاهدت و گذشت و توجه به خدا ممنکن نیست

معاون قضایی قوه قضاییه به شهدای آبادان ادای احترام کرد

خون شهدا ملت ایران را استوارتر می کند

اردبیل، ثبت پنجمین روز بدون فوتی کرونا در دو ماه اخیر

با مسئولان متخلف برخورد قاطع خواهد شد

شرمنده می شوم وقتی خوزستان چنین مشکلاتی دارد/ وظیفه قضات خطیر است

پادکست دکه روزنامه 6 آبان 1400

فضای سایبری حوزه جدید دشمنی ها علیه ملت ایران

فرهنگ سازی در حوزه فضای مجازی مورد توجه جدی قرار بگیرد

حنیفی: امام حسین در نوحه های دهه 90 معشوق، مزور و مقتول است/ آیا شأن امام را حفظ کردیم؟

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

بزرگداشت شهدا با ابتکاراتی چون تحلیل جامعه شناختی آن دوران ادامه یابد

«دوشنبه» میزبان هفتمین همایش بین پارلمانی تاجیکستان و روسیه

اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان ؟

محراب خان،کوچه دوات دار صفویان

فیلم | راهکار تشویق فرزندان به تلاوت قرآن

ببینید | مجازات حملات سایبری چیست؟

رهبر انقلاب: شورا های شهر بدانند شهر با نام چه کسانی مفتخر می شود

پایان ماه عسل شهرداری و شورای شهر؟

امیررضا یوسفیان به عنوان شهردار ساوه انتخاب شد

نشست امکان سنجی احداث نیروگاه 300 مگاواتی در لنده

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکایی ها به برجام فراهم نشده است/با 1+4 گفت وگو داریم

سخنگوی قوه قضاییه :دستگاه قضا امانتدار شهیدان والامقام

حراست و نگهبان

جشنواره سرود رفیق خوشبخت ما برگزار می شود

حمله سایبری به پمپ بنزین ها در ایران به چه علت بود؟

ارزش شهیدان با محاسبات مادّی قابل محاسبه نیست

شبکه رادیویی همدان میزبان کتاب صوتی «سید عماد»

گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، مردود است

رییس مجمع تشخیص مصلحت: امیدواریم تلاش های دولت منجر به آسایش مردم شود

رهبر معظم انقلاب: ارزش شهیدان قابل محاسبه نیست/ شهر باید به نام شهیدان مزیّن باشد؛ شوراهای شهر بدانند که شهر با نام چه کسانی مفتخر می شود

راز پنهان شخصیت متولدین هر ماه را بشناسید

روایت کهنه سربازی که 38 سال نخوابیده / رزمنده ای که رگ خوابش را در جبهه جا گذاشت

ماجرای انتصاب داماد وزیر بهداشت با نام مستعار!

«دوشنبه» میزبان هفتمین همایش بین پارلمان تاجیکستان و روسیه

تبدیل وضعیت ایثارگران هرچه زودتر تعیین تکلیف شود

آغاز طرح رصد از منطقه 14 با حضور اعضای شورای شهر

اجمالی/وحیدی: ضرورت حراست از منابع طبیعی گیلان

رهبر انقلاب: بزرگداشت شهدا با ابتکاراتی چون تحلیل جامعه شناختی آن دوران ادامه یابد

بازدید رییس بازرسی کل کشور از تاسیسات شرکت نفت و گاز کارون و تاسیسات طرح آماک

تحکیم وحدت فقط تا دهه 80

تحکیم وحدت فقط تا دهه 80