مطالب مرتبط:
خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای
سامانه آرشیو و اپلیکیشن خدمات رفاهی کارکنان بیمه
استخدام خدمات با بیمه، سرویس، نهار در شرکت کارآفرینان نسیم گیلان
استخدام کارشناس تولید محتوا با حقوق بالاتر از قانون کار، بیمه، پاداش /مشهد
استخدام کارشناس مالی، اپراتور تولید و نیروی امور خدمات با بیمه و سرویس
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 02:002021-09-19سياسي

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای


رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت ضمن تشریح خلاءهای ماده 6 و 7 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در زمینه پوشش بیمه ای معلولان، - گفت: در حال حاضر مشکلی که در کشور وجود دارد این است که نظام بیمه ای کشور خدمات توانبخشی مورد نیاز افراد دارای معلولیت را پوشش نمی دهد؛ بیمه ها ساز و کار و ادبیات خاص خودشان را دارند، لذا در درجه اول نیاز به سیاست جامعی با تفکر و نگاه جدید در حوزه بیمه داریم که علاوه بر درک درست از شرایط معلولان و سالمندان، بستر را برای پوشش آنها  فراهم کنند و در مقابل باید به نیازهای موسسات بیمه گر نیز توجه شود.

مصطفی سراج در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تاکنون با محوریت کمیته بهزیستی و توانبخشی مجلس 6 جلسه در خصوص مسائل حوزه بهزیستی و توانبخشی به ویژه در زمینه اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برگزار شده است، اظهار کرد: یکی از دستورکارهایی که توسط کمیته دنبال می شود، موضوع ماده 6 و 7 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.

بنابر اظهارات سراج، در ماده 6 قانون مذکور به پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تاکید شده است که وزارت بهداشت مکلف است خدمات درمانی و توانبخشی افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را در قالب پوشش بیمه سلامت تامین کند و خدمات توانبخشی این افراد را در زمینه جسمی و روانی به طور کامل پوشش دهد اما یکی از نقدهایی که به این ماده وارد می کنند این است که آیا الزاما تنها افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند یا همه معلولان باید تحت پوشش قرار گیرند؟.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام بیمه سلامت تنها نیم درصد از اعتبارات و هزینه های بیمه ای صرف توانبخشی می شود، تصریح کرد: این درحالیست که حداقل میزان افرادی که دارای معلولیت هستند و نیاز به خدمات تخصصی توانبخشی دارند در کشور حدود 4.

5 درصد است یعنی یک توزیع ناعادلانه از امکانات و اعتبارات، لذا یکی از اشکالاتی که وجود دارد این است که در درجه اول باید سیاست های بیمه ای تغییر کند و از نگاه دست چندمی به حوزه توانبخشی اجتناب شود، به نظر می رسد در حال حاضر نگاه مثبتی در این حوزه وجود ندارد و متاسفانه موسسات بیمه گر از پوشش بیمه ای افراد دارای معلولیت و سالمندان چندان استقبال نمی کنند چون با شرایط موجود برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و در عین حال سازوکارهایی مثل تعیین تعرفه توسط شورای عالی بیمه، وجود استانداردهای خدمات توانبخشی مورد تایید نظام بیمه ای، هماهنگی مورد نیاز بین دستگاه های مرتبط و.

وجود ندارد.

سراج خاطرنشان کرد: بحث های دیگری که وجود دارد تنها بحث بیمه درمان معلولان نیست؛ یکی از مقوله هایی که مشکلات جدی در آن وجود دارد، مشکلات بیمه اجتماعی افراد دارای معلولیت و یا افرادی که نیازمند خدمات مراقبتی هستند مانند سالمندان است، سوالی که مطرح می شود این است که کدام بیمه ها باید این گروه را پوشش دهند؟ بیمه سلامت تنها بیمه های درمان را پوشش می دهد،  اما خدمات مراقبتی و درازمدت را کدام بیمه ها باید پوشش دهند؟ این موارد خلاءهایی است که در حال حاضر در کشور وجود دارد و به صورت جدی به آنها پرداخته نشده است.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در ادامه به ماده 7 قانون حمایت از حقوق معلولان اشاره کرد و یادآور شد: در ماده 7 قانون نیز، سازمان بهزیستی مکلف شده است درخصوص نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید یا معلولیت های چندگانه، علاوه بر خدمات آموزشی و مشاوره ای به این افراد در زمینه پرداخت حق پرستاری یا مددکاری نیز به خانواده هایی که امکان مراقبت یا نگهداری از معلولان را دارند حق پرستاری پرداخت کند و چنانچه خانواده امکان مراقبت و نگهداری را ندارد به مراکز شبانه روزی مانند مراکز سالمندان و مراکز مراقبتی سپرده شوند؛ در این زمینه دولت مکلف است به مراکزی که خدمات ارائه می کنند یارانه پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از نیازهای جدی افراد دارای معلولیت و سالمندان این است که بتوانیم خدمات را در منازل افراد دارای معلولیت یا سالمندان که دارای معلولیت خیلی شدید هستند ارائه کنیم، گفت: تا جایی که امکان پذیر هست به جای آنکه معلولان و سالمندان در مراکز شبانه روزی نگهداری شوند بهتر است در محیط خانواده زندگی کنند تا هم از نظر عاطفی دچار آسیب نشوند و هم اینکه خدمات موثرتری به سالمندان و معلولان ارائه شود به شرطی که سازو کار منطقی و مبتنی بر واقعیت های موجود اقتصادی و اجتماعی کشور تعریف شود و دولت تمام قد از خانواده ها حمایت کند.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: افرادی که در مراکز شبانه روزی ، خدمات مراقبتی دریافت می کنند و یا نیاز به دریافت خدمات توانبخشی و تجهیزات وسایل توانبخشی در طولانی مدت دارند که اصطلاحا خدمات دراز مدت نامبرده می شوند تحت پوشش بیمه نیستند و اصولا هیچگاه به طور جدی به آن پرداخته نشده و در مقابل دولت برای این افراد یارانه پرداخت می کند؛ به طور مثال سازمان بهزیستی به ازای هر فردی که در مرکز شبانه روزی مراقبت می شود، ماهانه دو میلیون تومان ( دارای سرپرست) و دو میلیون و 400 هزار تومان (برای افراد فاقد سرپرست) به مراکز غیردولتی یارانه پرداخت می کند، اما اعتقاد ما بر این است که اگر همه خدمات توانبخشی که صراحت و تاکید قانون را نیز دارد تحت پوشش بیمه قرار گیرد هم به عدالت نزدیکتر است و هم توسعه متوازن کمی و کیفی خدمات توانبخشی را در سراسر کشور و ایجاد رقابت سازنده بین مراکز غیردولتی را شاهد خواهیم بود.

  سراج ضمن هشدار نسبت به افزایش جمعیت سالمندان طی سال های آینده تصریح کرد: در سه دهه آینده یک سوم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و عمدتا تعدادی از سالمندان نیازمند خدمات مراقبتی و ویژه خواهند بود و با شاخص هایی که اکنون وجود دارد اگر قرار باشد با همین مکانیزم عمل شود و دولت صرفا یارانه پرداخت کند و بیمه ها نیز مشارکت نکنند چندان نمی توان پاسخگوی نیاز جامعه هدف بود، لذا باید در این زمینه تغییرات اساسی ایجاد شود که یکی از بحث هایی که در کمیته بهزیستی و توانبخشی به آن پرداخته می شود، چالش های بیمه ای تحت پوشش افراد دارای معلولیت، سالمندان و به ویژه افراد تحت پوشش سازمان است.

سراج با بیان اینکه سازمان بهزیستی در زمینه خدمات تخصصی و حمایتی از جامعه هدف حمایت می کند، افزود: سازمان براساس دهک درآمدی و نوع و شدت معلولیت افراد و بررسی های مددکاری به افراد کمک می کند اما زمانی که خدمات در نظام بیمه ای تعریف شود ساز و کار بهینه تری که به عدالت نزدیکتر است و نظارت  موثرتر حاکم خواهد شد به همین دلیل بحث ما در برنامه توسعه هفتم این است که هم خدمات توانبخشی دراز مدت و هم خدمات کوتاه مدت برای همه معلولان و سالمندان کل کشور تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به ماده 6 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت که به بحث بیمه سلامت پرداخته است، یادآور شد: در تعرفه شورای عالی بیمه سلامت 85 نوع خدمت توانبخشی تعریف شده است که از این 85 نوع خدمت 58 نوع خدمت تحت پوشش بیمه نیستند و خدماتی هم که تحت پوشش بیمه قرار دارند عمدتا پوشش کافی ندارند.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت با بیان اینکه اکنون بیش از سه سال است که از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان می گذرد، گفت: ماده 6 قانون، وزارت بهداشت را مکلف کرده است که این خدمات را تحت پوشش بیمه قرار دهد و عدم تحقق آن، یکی از خلاءهای جدی در این زمینه است.

البته سراج این را هم گفت که بعد از پیگیری های انجام شده توسط سازمان بهزیستی از میان خدماتی که فاقد پوشش بیمه ای هستند (خدمات ستاره دار) حدود هشت نوع خدمت (خدمات مربوط به شنوایی ، گفتارو کاردرمانی) تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که البته هنوز به طور کامل عملیاتی نشده است.

  رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت معتقد است که در حال حاضر مشکلی که در کشور وجود دارد این است که نظام های موجود اجتماعی و بیمه ای، خدمات توانبخشی معلولان را پوشش نمی دهد؛ نظام تامین اجتماعی و بیمه ای تعاریف خاص خودشان را دارند لذا در این خصوص ابتدا باید عزم جدی در همه دستگاه های مرتبط ایجاد شود و سپس سیاست جامعی تدوین شود که علاوه بر رفع تنگناهای موجود قادر باشد همه معلولان و سالمندان را پوشش دهد، و سپس تامین اعتبارات است که شرکت های بیمه گر انگیزه لازم را داشته باشند تا بتوانند افراد را در این زمینه پوشش دهند.

مشکل دیگری که در زمینه بیمه وجود دارد این است که نظام جامع بیمه ای نداریم؛ در حال حاضر برخی از موسساتی که در زمینه بیمه فعالیت می کنند در حوزه وزارت رفاه و تامین اجتماعی و برخی در حوزه وزارت بهداشت و درمان هستند و برخی از سرانه بیمه ها در بانک ها و نیروهای مسلح است.

نکته جالب این است که در بسیاری از این دستگاه ها یک ادبیات مشترکی وجود ندارد و متفاوت نیز عمل می شود.

سراج با بیان اینکه منابع پراکنده بسیار زیادی در دستگاه های مختلف وجود دارد و این باعث می شود که منابع در هدف گذاری جهت دار هزینه نشود و این روند موجب هدر رفت منابع خواهد شد، ابراز نگرانی کرد که در دو الی سه دهه آینده یک سوم جمعیت کشور سالمند خواهد شد.

این جمعیت سالمند چگونه باید خدمات دریافت کنند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند؟ طبق آمار سازمان بین المللی کار، فقط 26 درصد سالمندان حقوق بازنشستگی دارند.

براساس استانداردهای بین المللی 30 درصد سالمندان 65 سال و بالاتر نیاز به مراقبت های تخصصی بهداشتی و درمانی دارند که باید در حال حاضر برای آنها برنامه ریزی شود.

وی اظهار کرد که در این کمیته هدف ما اجرای کامل قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است و با شناسایی خلاءهای موجود، پیش بینی لازم در قانون برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه صورت گیرد و با اصلاح بندهایی از قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت پوشش خدمات توانبخشی محقق شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: معلولیت - بیمه - معلولان - قانون حمایت از معلولان - حمایت - افراد - بیمه ای - پوشش - قانون - رییس هیات مدیره - بهزیستی - نیاز - خدمات بیمه ای - پوشش بیمه ای - صندوق حمایت - خدمات - خدمات بیمه - هیات مدیره - رییس هیات - کشور - ساز و کار - حوزه - حقوق - بیمه گر - گفت وگو - ادبیات - محوریت - موسسات - مدیره - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
سخنان پایانی استاندار سابق گیلان با مردم دیارمیرزا

برگزاری کنگره برای شهدا، آغاز کار در این حوزه است

حضور شهردار تهران در منطقه 20 و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

برگزاری کنگره 3535 شهید زنجان الگویی برای سلوک فردی واجتماعی است

رسیدگی به مشکلات محیط زیستی از خواسته های مردم گیلان است

ابراز تاسف آیت الله نوری همدانی نسبت به ظلم به مردم افغانستان

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

انتقاد آیت الله لاریجانی از گرانی های سرسام آور/ تورم واقعا نگران کننده است

گیلان با ظرفیت های فراوان نباید دچار فقر باشد

سجاد حیات پور آیین خطبه خوانی خادمان حرم معصومه(س) در آستانه معصومیه

اهدا 33 قلم تجهیزات پزشکی به شورای سلامت خیران تکاب

راکعی: برخی خانواده ها مبادرت به فروش دختران کوچک خود می کنند

جشنواره مالک اشتر معرف رده های موفق و برتر سپاه و بسیج است

ورود 6 میلیون دز سینوفارم دیگر به کشور

اختلاف دریافتی معلمان و اساتید دانشگاه نباید از 20 درصد تجاوز کند

لایروبی و افزایش ظرفیت آبگذری رودخانه کمرد

رییس مجمع تشخیص مصلحت: امیدواریم تلاش های دولت منجر به آسایش مردم شود

محسنی اژه ای: در خوزستان نباید بیکاری و مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد

سفر به شهر های باستانی گمشده جهان

افتتاح کلینیک «حقوق شهروندی زنان و خانواده» در ارومیه

ضرورت توانمندسازی خانواده ها در زمینه پرورشی و فرهنگی

اخبار سفر رییس قوه قضاییه به اهواز / اژه ای: مردم نباید مشکل اقتصادی داشته باشند

شهردار جدید ساوه معرفی شد

13تیم فنی برای تسریع سوخت رسانی در یزد مأمور شدند/16 جایگاه تاکنون رفع عیب شد

برای استفاده از توانمندی جوانها باید به آنها میدان داد

لزوم تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

شناسایی شهید پس از 39 سال

عنوان شهر خلاق موسیقی حق مردم سنندج است

اجرایی نشدن طرح آماک باعث آلودگی و هدر رفت سرمایه می شود

کشف دو مرکز تولید مشروبات الکلی در قم

نیروهای مسلح ما، قوی و قدرت بلامنازع منطقه و جهان هستند

وظیفه داریم مشکلات خوزستان را به عنوان یک موضوع ملی و نه یک موضوع محلی و استانی نگاه کنیم

محاکمه روحانی رؤیای بی تعبیر مجلس

معاندین می خواهند خدمات زندانبانی اسلامی را زیر سوال ببرند

رتبه نخست استان ایلام در زمینه کارآفرینی/ بیش از 3 هزار نیازمند ایلامی صاحب شغل شدند

داماد جوان؛ چند نکته درباره حکمی که نپایید

نیمی از صادرات استان همدان متعلق به ملایر است

شهر هایی که در وضع قرمز کرونایی قرار گرفته اند به ایمنی جمعی نرسیده بودند

ورود 6 میلیون دوز واکسن سینوفارم دیگر به کشور

صدای «رئوف» از شهر امام رئوف(ع)

تصاویری از جشن تولد محمود احمدی نژاد/ او امروز چند ساله شد؟

شهید گمنام همدانی شناسایی شد

یاد شهدا همیشه در جامعه جاری و ساری شود

تکرار دیپلماسی رفت و برگشت؟

بیم و امید های حوزه تبلیغ/ 14 راهکار تبلیغ دین

سوداگری با زبان خارجی!

شاهکار معماری ایران در عصر صفویه

تحقق فرمایشات رهبری با ورود مدارس به بحث حفظ قرآن

مرکز تخصصی معارف اهل بیت(ع)، به دنبال پاسخگویی به نیازهای کلامی است

وزیر کشور: برای آبان برنامه ریزی کرده بودند

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی کاردرمانی

اقتصاد مقاومتی وابستگی مردم به نهادهای حمایتی را کاهش می دهد

بانک سپه را به بانکی در تراز انقلاب اسلامی تبدیل خواهیم کرد

عملیات تخریب 140 مورد باغ ویلا و مستحدثات غیرمجاز در حریم مشهد

سند تحول و تعالی باید متناسب با زیست بوم واحد دانشگاهی باشد

حضور 52 نفر در سومین مسابقات کشوری نماچینی آجر در اصفهان

وزیر ارتباطات: فضای مجازی باید دارای قوانین خاص خود باشد

عنابستانی: باید به جوانان 27 تا 35 ساله فرصت مدیرشدن داد

بیم و امید های حوزه تبلیغ

سرلشکر سلامی: ایران مرکز نبرد های همه جانبه علیه مستکبران است

علی باقری: با 1+4 گفت وگو داریم

هشدار جدّی سایبری برای سیستم های هوشمند کشور

روایت وزیر کشور از برنامه ریزی دشمن برای آبان ماه با اخلال در جایگاه های سوخت

دستاوردهای محیط زیستی در نمایشگاه فناوری های ایران ساخت به نمایش درآمد

امروز دولت، مجلس و قوه قضاییه مصمم هستند که تمام توان خود را برای رفع مشکلات کشور به ویژه استان خوزستان به کار گیرند/ وظیفه داریم مشکلات خوزستان را به عنوان یک موضوع ملی و نه یک موضوع محلی و استانی نگاه کنیم

افزایش حقوق باید با محدودیت های بودجه تطابق داشته باشد

نیم نگاهی به برنامه های رییس قوه قضاییه در سفر به خوزستان

اختلاف بین جوامع اسلامی دشمنان را بر آنها مسلط می کند

کنگره ملی سه هزار و 535 شهید استان زنجان

سومین رویداد تولید محتوای تخصصی دیجیتال بسیج هرمزگان برگزار می شود

آیت الله رییسی با 350 هزار میلیارد بدهی دولت را تحویل گرفت/ مقاومت مجمع نمایندگان در برابر گزینه غیربومی منصب استانداری گلستان

جزییات برنامه های روز بسیج دانش آموزی در بوشهر

ظفرقندی: وظیفه نظام پزشکی حمایت از مردم است

پای نمایندگان مجلس اصفهان به حل بحران آلودگی هوا باز شد

ضرورت تجهیز زیرساخت های علمی کشور در جنگ اقلیمی

شهدا معیار سلوک فردی و اجتماعی محسوب می شوند

وضعیت آب شرب شهرستان خوی در نقطه سربه سر است

مرحله استانی سومین رویداد تولید محتوای دیجیتال بسیج در لرستان برگزار می شود

ورود 6 میلیون دز سینوفارم دیگر به کشور

بازدید میدانی مسوولان، کمک به صحت سنجی گزارش های ارسالی است

شهید رحیم آنجفی افتخار استان مرکزی

با ادامه راه شهدا به سمت هدف نهایی انقلاب حرکت کنیم

کریمی اصفهانی خطاب به رییسی: سفرهای استانی باید نتیجه بخش باشد

شنبه؛تصمیم گیری نهایی برای بازگشایی حضوری ابتدایی ها

آغاز مراسم تقدیر از جامعه پزشکی کشور

نگاهی به حیات سیاسی محمد منتظری

وزیر کشور وارد استان گیلان شد

کانون آینده سازان انقلاب اسلامی می تواند موتور پیشرانی برای گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب باشد

عملگردگرایی را فراموش کنیم / ضرورت محتواسازی مناسب و اقتضاسازی برنامه های قرآنی

جزییات تغییر ساعت طرح ترافیک

تخت روانچی: محدودیت دسترسی ایران به تجهیزات پاکسازی مین لغو شود

برگزاری اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز در اندیکا

گرانی های سرسام آور، بسیاری از مواد غذایی را از سفره ها جمع کرده است

تخت روانچی: محدودیت دسترسی ایران به تجهیزات پاکسازی مین لغو شود

دولت از سوء استفاده در بازار لوازم خانگی جلوگیری کند

رونمایی تتلو از دوست دخترش؛ همونی که شلوار سلطانو کشید پایین!

دستگاه قضایی در خوزستان با محدودیت فضای کار روبرو است

لحظه اعلام خبر پیدا شدن پیکر شهید «شکراییان» به مادرش در حرم امام رضا (ع)

ضرورت بودجه ریزی متوازن دولت در لایحه بودجه

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی کاردرمانی

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای