مطالب مرتبط:
سامانه آرشیو و اپلیکیشن خدمات رفاهی کارکنان بیمه
استخدام خدمات با بیمه، سرویس، نهار در شرکت کارآفرینان نسیم گیلان
استخدام کارشناس تولید محتوا با حقوق بالاتر از قانون کار، بیمه، پاداش /مشهد
استخدام کارشناس مالی، اپراتور تولید و نیروی امور خدمات با بیمه و سرویس
شرکت خدمات بیمه ای تامین سازان به طور رسمی سامانه فروش آنلاین بیمه را در کل کشور رونمایی کرد.
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 01:552021-09-19سياسي

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای


رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت ضمن تشریح خلاءهای ماده 6 و 7 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در زمینه پوشش بیمه ای معلولان، - رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت ضمن تشریح خلاءهای ماده 6 و 7 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در زمینه پوشش بیمه ای معلولان، گفت: در حال حاضر مشکلی که در کشور وجود دارد این است که نظام بیمه ای کشور خدمات توانبخشی مورد نیاز افراد دارای معلولیت را پوشش نمی دهد؛ بیمه ها ساز و کار و ادبیات خاص خودشان را دارند، لذا در درجه اول نیاز به سیاست جامعی با تفکر و نگاه جدید در حوزه بیمه داریم که علاوه بر درک درست از شرایط معلولان و سالمندان، بستر را برای پوشش آنها  فراهم کنند و در مقابل باید به نیازهای موسسات بیمه گر نیز توجه شود.

مصطفی سراج در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تاکنون با محوریت کمیته بهزیستی و توانبخشی مجلس 6 جلسه در خصوص مسائل حوزه بهزیستی و توانبخشی به ویژه در زمینه اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برگزار شده است، اظهار کرد: یکی از دستورکارهایی که توسط کمیته دنبال می شود، موضوع ماده 6 و 7 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.

بنابر اظهارات سراج، در ماده 6 قانون مذکور به پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تاکید شده است که وزارت بهداشت مکلف است خدمات درمانی و توانبخشی افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را در قالب پوشش بیمه سلامت تامین کند و خدمات توانبخشی این افراد را در زمینه جسمی و روانی به طور کامل پوشش دهد اما یکی از نقدهایی که به این ماده وارد می کنند این است که آیا الزاما تنها افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند یا همه معلولان باید تحت پوشش قرار گیرند؟.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام بیمه سلامت تنها نیم درصد از اعتبارات و هزینه های بیمه ای صرف توانبخشی می شود، تصریح کرد: این درحالیست که حداقل میزان افرادی که دارای معلولیت هستند و نیاز به خدمات تخصصی توانبخشی دارند در کشور حدود 4.

5 درصد است یعنی یک توزیع ناعادلانه از امکانات و اعتبارات، لذا یکی از اشکالاتی که وجود دارد این است که در درجه اول باید سیاست های بیمه ای تغییر کند و از نگاه دست چندمی به حوزه توانبخشی اجتناب شود، به نظر می رسد در حال حاضر نگاه مثبتی در این حوزه وجود ندارد و متاسفانه موسسات بیمه گر از پوشش بیمه ای افراد دارای معلولیت و سالمندان چندان استقبال نمی کنند چون با شرایط موجود برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و در عین حال سازوکارهایی مثل تعیین تعرفه توسط شورای عالی بیمه، وجود استانداردهای خدمات توانبخشی مورد تایید نظام بیمه ای، هماهنگی مورد نیاز بین دستگاه های مرتبط و.

وجود ندارد.

سراج خاطرنشان کرد: بحث های دیگری که وجود دارد تنها بحث بیمه درمان معلولان نیست؛ یکی از مقوله هایی که مشکلات جدی در آن وجود دارد، مشکلات بیمه اجتماعی افراد دارای معلولیت و یا افرادی که نیازمند خدمات مراقبتی هستند مانند سالمندان است، سوالی که مطرح می شود این است که کدام بیمه ها باید این گروه را پوشش دهند؟ بیمه سلامت تنها بیمه های درمان را پوشش می دهد، اما خدمات مراقبتی و درازمدت را کدام بیمه ها باید پوشش دهند؟ این موارد خلاءهایی است که در حال حاضر در کشور وجود دارد و به صورت جدی به آنها پرداخته نشده است.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در ادامه به ماده 7 قانون حمایت از حقوق معلولان اشاره کرد و یادآور شد: در ماده 7 قانون نیز، سازمان بهزیستی مکلف شده است درخصوص نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید یا معلولیت های چندگانه، علاوه بر خدمات آموزشی و مشاوره ای به این افراد در زمینه پرداخت حق پرستاری یا مددکاری نیز به خانواده هایی که امکان مراقبت یا نگهداری از معلولان را دارند حق پرستاری پرداخت کند و چنانچه خانواده امکان مراقبت و نگهداری را ندارد به مراکز شبانه روزی مانند مراکز سالمندان و مراکز مراقبتی سپرده شوند؛ در این زمینه دولت مکلف است به مراکزی که خدمات ارائه می کنند یارانه پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از نیازهای جدی افراد دارای معلولیت و سالمندان این است که بتوانیم خدمات را در منازل افراد دارای معلولیت یا سالمندان که دارای معلولیت خیلی شدید هستند ارائه کنیم، گفت: تا جایی که امکان پذیر هست به جای آنکه معلولان و سالمندان در مراکز شبانه روزی نگهداری شوند بهتر است در محیط خانواده زندگی کنند تا هم از نظر عاطفی دچار آسیب نشوند و هم اینکه خدمات موثرتری به سالمندان و معلولان ارائه شود به شرطی که سازو کار منطقی و مبتنی بر واقعیت های موجود اقتصادی و اجتماعی کشور تعریف شود و دولت تمام قد از خانواده ها حمایت کند.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: افرادی که در مراکز شبانه روزی ، خدمات مراقبتی دریافت می کنند و یا نیاز به دریافت خدمات توانبخشی و تجهیزات وسایل توانبخشی در طولانی مدت دارند که اصطلاحا خدمات دراز مدت نامبرده می شوند تحت پوشش بیمه نیستند و اصولا هیچگاه به طور جدی به آن پرداخته نشده و در مقابل دولت برای این افراد یارانه پرداخت می کند؛ به طور مثال سازمان بهزیستی به ازای هر فردی که در مرکز شبانه روزی مراقبت می شود، ماهانه دو میلیون تومان ( دارای سرپرست) و دو میلیون و 400 هزار تومان (برای افراد فاقد سرپرست) به مراکز غیردولتی یارانه پرداخت می کند، اما اعتقاد ما بر این است که اگر همه خدمات توانبخشی که صراحت و تاکید قانون را نیز دارد تحت پوشش بیمه قرار گیرد هم به عدالت نزدیکتر است و هم توسعه متوازن کمی و کیفی خدمات توانبخشی را در سراسر کشور و ایجاد رقابت سازنده بین مراکز غیردولتی را شاهد خواهیم بود.

سراج ضمن هشدار نسبت به افزایش جمعیت سالمندان طی سال های آینده تصریح کرد: در سه دهه آینده یک سوم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و عمدتا تعدادی از سالمندان نیازمند خدمات مراقبتی و ویژه خواهند بود و با شاخص هایی که اکنون وجود دارد اگر قرار باشد با همین مکانیزم عمل شود و دولت صرفا یارانه پرداخت کند و بیمه ها نیز مشارکت نکنند چندان نمی توان پاسخگوی نیاز جامعه هدف بود، لذا باید در این زمینه تغییرات اساسی ایجاد شود که یکی از بحث هایی که در کمیته بهزیستی و توانبخشی به آن پرداخته می شود، چالش های بیمه ای تحت پوشش افراد دارای معلولیت، سالمندان و به ویژه افراد تحت پوشش سازمان است.

سراج با بیان اینکه سازمان بهزیستی در زمینه خدمات تخصصی و حمایتی از جامعه هدف حمایت می کند، افزود: سازمان براساس دهک درآمدی و نوع و شدت معلولیت افراد و بررسی های مددکاری به افراد کمک می کند اما زمانی که خدمات در نظام بیمه ای تعریف شود ساز و کار بهینه تری که به عدالت نزدیکتر است و نظارت موثرتر حاکم خواهد شد به همین دلیل بحث ما در برنامه توسعه هفتم این است که هم خدمات توانبخشی دراز مدت و هم خدمات کوتاه مدت برای همه معلولان و سالمندان کل کشور تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به ماده 6 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت که به بحث بیمه سلامت پرداخته است، یادآور شد: در تعرفه شورای عالی بیمه سلامت 85 نوع خدمت توانبخشی تعریف شده است که از این 85 نوع خدمت 58 نوع خدمت تحت پوشش بیمه نیستند و خدماتی هم که تحت پوشش بیمه قرار دارند عمدتا پوشش کافی ندارند.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت با بیان اینکه اکنون بیش از سه سال است که از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان می گذرد، گفت: ماده 6 قانون، وزارت بهداشت را مکلف کرده است که این خدمات را تحت پوشش بیمه قرار دهد و عدم تحقق آن، یکی از خلاءهای جدی در این زمینه است.

البته سراج این را هم گفت که بعد از پیگیری های انجام شده توسط سازمان بهزیستی از میان خدماتی که فاقد پوشش بیمه ای هستند (خدمات ستاره دار) حدود هشت نوع خدمت (خدمات مربوط به شنوایی ، گفتارو کاردرمانی) تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که البته هنوز به طور کامل عملیاتی نشده است.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت معتقد است که در حال حاضر مشکلی که در کشور وجود دارد این است که نظام های موجود اجتماعی و بیمه ای، خدمات توانبخشی معلولان را پوشش نمی دهد؛ نظام تامین اجتماعی و بیمه ای تعاریف خاص خودشان را دارند لذا در این خصوص ابتدا باید عزم جدی در همه دستگاه های مرتبط ایجاد شود و سپس سیاست جامعی تدوین شود که علاوه بر رفع تنگناهای موجود قادر باشد همه معلولان و سالمندان را پوشش دهد، و سپس تامین اعتبارات است که شرکت های بیمه گر انگیزه لازم را داشته باشند تا بتوانند افراد را در این زمینه پوشش دهند.

مشکل دیگری که در زمینه بیمه وجود دارد این است که نظام جامع بیمه ای نداریم؛ در حال حاضر برخی از موسساتی که در زمینه بیمه فعالیت می کنند در حوزه وزارت رفاه و تامین اجتماعی و برخی در حوزه وزارت بهداشت و درمان هستند و برخی از سرانه بیمه ها در بانک ها و نیروهای مسلح است.

نکته جالب این است که در بسیاری از این دستگاه ها یک ادبیات مشترکی وجود ندارد و متفاوت نیز عمل می شود.

سراج با بیان اینکه منابع پراکنده بسیار زیادی در دستگاه های مختلف وجود دارد و این باعث می شود که منابع در هدف گذاری جهت دار هزینه نشود و این روند موجب هدر رفت منابع خواهد شد، ابراز نگرانی کرد که در دو الی سه دهه آینده یک سوم جمعیت کشور سالمند خواهد شد.

این جمعیت سالمند چگونه باید خدمات دریافت کنند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند؟ طبق آمار سازمان بین المللی کار، فقط 26 درصد سالمندان حقوق بازنشستگی دارند.

براساس استانداردهای بین المللی 30 درصد سالمندان 65 سال و بالاتر نیاز به مراقبت های تخصصی بهداشتی و درمانی دارند که باید در حال حاضر برای آنها برنامه ریزی شود.

وی اظهار کرد که در این کمیته هدف ما اجرای کامل قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است و با شناسایی خلاءهای موجود، پیش بینی لازم در قانون برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه صورت گیرد و با اصلاح بندهایی از قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت پوشش خدمات توانبخشی محقق شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: معلولیت - رییس هیات مدیره - بیمه - معلولان - بیمه ای - حمایت - افراد - پوشش بیمه ای - صندوق حمایت - قانون حمایت از معلولان - پوشش - هیات مدیره - رییس هیات - قانون - نیاز - خدمات بیمه ای - مدیره - تشریح - خدمات - صندوق - خدمات بیمه - کشور - هیات - ساز و کار - رییس - ماده - فرصت - حقوق - بیمه گر - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
تمدن «نوین اسلامی» عالی ترین آرمان است/اتحادیه کشورهای اسلامی باید شکل بگیرد

رونق اقتصادی مبتنی بر توسعه فرهنگی و اجتماعی است

توسعه کیفی فعالیت های آموزشی و تربیتی در مدارس با تصویب لایحه رتبه بندی معلمان/ مسائل تعلیم و تربیت کشور مهمترین دغدغه مجلس/ پیش بینی تصویب طرح رتبه بندی با حمایت قاطع نمایندگان

تهدید آینده انقلاب تفکر نئولیبرالیسم برخی مسئولان است

توسعه فرهنگ، موتور پیشران اقتصادی منطقه آزاد کیش

چالش های نیروی انسانی در جامعه پزشکی کشور / اصلاح ساختار بدون سامانه الکترونیک میسر نمی شود

همایش گفتمان برادری علمای اهل سنت و تشیع در استان کرمان

ژنرال های پرستاره آمریکایی و شوروی عراق را در جنگ اداره می کردند

تمایل به برخی از رشته های پزشکی بسیار کاهش پیدا کرده است

نشست شورای تأمین استان کرمان برگزار شد

پیکر مطهر 2 شهید گمنام وارد زنجان شد

ضرورت اصلاح ساختارهای تبلیغی و فرهنگی در کشور

کمک مجلس بلاروس به پرونده نجات جان ایرانیان گرفتار در مرز

برگزاری یازدهمین همایش گفتمان برادری علمای اهل سنت و تشیع در استان کرمان

ضرورت تلاش مجدانه مسئولان برای بهبود شرایط جامعه

رمز ماندگاری جمهوری اسلامی در ریشه داشتن آن در دل اسلام و وحدت مردم است

مسائل استان خوزستان را باید به طور ویژه و ملی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد که چرا با این همه ذخایر مادی نفت و گاز و زمین حاصلخیز که دارد همچنان گرفتار برخی مشکلات است

رییس قوه قضاییه به مقام شهدا در قرارگاه کربلا ادای احترام کرد

مسئولان رفع تنش آبی خوی را در اولویت قرار دهند

 تجلیل از 3 امام جمعه به عنوان اساتید برتر کشوری شبکه تربیتی صالحین بسیج

بیرون راندن انگلیسی ها از بوشهر از زبان همسر مبارز رییسعلی دلواری +فیلم

مشاور امور جوانان استاندار بوشهر معرفی شد

یارانه احزاب 2 برابر می شود

استاندار گیلان: رفیق بازی و فساد اداری جایی در دولت مردمی ندارد

محرومیت های شمال استان بوشهر رفع شود/ لزوم توجه به نیازهای مردم

اژه ای: مردم مشکل دارند اما سخت تر این است که در عین مشکلات بی عدالتی و بی اخلاقی ببینند

حضرت معصومه(س) اسلام و تشیع را با خود به قم آوردند

تراکم فروشیِ بی ضابطه در مشهد در پایان راه است

توصیه یک چهره اصولگرا به دولت برای هم افزایی با سایر قوا

همراهی رییس کمیسیون بین الملل مجلس بلاروس در پیگیری نجات جان ایرانیان گرفتار در مرز

معرفی انواع روش های اخذ اقامت در ترکیه

دستور دفتر رییس جمهور برای بررسی تشکیل ستاد احیای زاینده رود

کمیسیون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خبرگان: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات از مهمترین نیاز های کشور است

رییس قوه قضاییه: از دیدن این همه مشکل در خوزستان شرمنده مردم شدیم

ببینید | جشن تولد 65 سالگی احمدی نژاد در نارمک

مردم از حقوق خود آگاه باشند | هر جا موفق هستیم رد پای مردم دیده می شود

سنای برزیل به طرح اتهامات جنایی علیه بولسونارو رای داد

کمک و مطالبه گری از دولت سیزدهم در دستور کار باشد

ستاری: نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق در خدمت حفظ و ارتقای محیط زیست قرار می گیرد/محیط زیست مهم ترین اولویت طرح های کلان ملی فناوری است

فعالیت های سنتی و فناورانه گردشگری با هم در تناقض نیستند

یازدهمین گفتمان برادری در استان کرمان برگزار شد

آیدا اورنگ مدیر روابط عمومی بیست و یکمین جشن حافظ شد

حضرت آیت الله علوی گرگانی: مسئولان و مردم باید نسبت به خطرات کاهش جمعیت آگاه شوند

برخورد با فساد اداری و باندبازی خط قرمز است

تقاضای خروج قضات از خوزستان بالا است

چین ماهواره سنجش از راه دور را به فضا پرتاب کرد

معادن باید بە مسئولیت های اجتماعی خود عمل کنند

انتصاب فامیلی در وزارت جهاد کشاورزی؟

سخنگوی شورای شهر تهران خبر داد: بازنگری در سیاست نامگذاری معابر پایتخت

مدیرکل سیاسی وزارت کشور: احزاب به دولت کمک کنند/ یارانه احزاب دوبرابر می شود

چین از چندجانبه گرایی و نظام بین المللی با مرکزیت سازمان ملل حمایت می کند

بازتاب گسترده اعلام ازسرگیری مذاکرات وین در رسانه ای جهان

اجرای عملیات تک به ارتفاع در دومین روز تمرین یگان ویژه فاتحین سپاه

مهم ترین رسالت صالحین بسیج، هدایت جامعه است

ارتش از هواپیمای فرندشیپ تازه بازآمد رونمایی شد

همه مسئولان برای حل مشکلات کشور و خوزستان تلاش می کنند

رهبر انقلاب: جریان بزرگداشت شهیدان باید با ابتکارهایی ادامه پیدا کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقام شامخ شهدای کردستان ادای احترام کرد

پروژه های عمرانی سفرهای استانی رییس جمهور باید به طور جد پیگیری شود

سردار جلالی: بازدارندگی کشور در برابر تهدید جنگ ترکیبی ارتقا می یابد

نهایی شدن ساخت بیمارستان پاتاوه

استاندار جدید گیلان با حضور وزیر کشور معارفه شد

رهبر انقلاب: جریان بزرگداشت شهیدان ادامه پیدا کند

برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی در همدان

حل مشکلات استان نیازمند نگاه ویژه و مستمر دولت است / گیلان نتوانسته سهم خود را از دولت بگیرد

یک فروند هواپیمای فرندشیپ به یگان هواپیمایی نزاجا ملحق شد

وحدت مورد تاکید رهبری یک امر است به آن اخلاقی ننگرید

برگزاری کنگره حضرت یحیی بن زید در حقیقت احیاء امام زادگان است

نمایندگی اتاق بازرگانی در قصرشیرین افتتاح شد

ببینید | جشن تولد 65 سالگی احمدی نژاد در نارمک

مدیریت هوشمند آبان 1400 نارسایی آبان 98 را بیشتر برملا کرد/ دشمن ناکام شد

زردنویس ها خبرنگار نیستند/ زرد نویسی فیک نیوزها، پاشنه آشیل رسانه نگاری امروز

اژه ای: باید خوزستان را به صورت ویژه و به عنوان یک مساله مهم ملی ببینیم

برای خدمات زیبایی به آرایشگاه ها نروید

شاهد ولنگاری بی حد و حصری در فضای مجازی هستیم/مجلس اجازه نمی دهد حقوق کاربران تضییع شود

تلاش های آیت الله تسخیری در جهان اسلام فراموش نشدنی است

تبریک امیر واحدی به حجت الاسلام محمد حسنی

وزیر ارتباطات: فضای مجازی مانند یک شمشیر دولبه است/در هیچ کجای دنیا فضای مجازی را به حال خود رها نمی کنند

34 درصد از درآمدهای شهرداری پایدار است

مسعود پزشکیان: حاکمیت اجازه ندهد کسانی که واکسن نمی زنند، در جامعه بچرخند

نخستین مسجد سلامت در اراک آغاز به کار کرد

انتقاد آیت الله لاریجانی از گرانی های سرسام آور/ تورم واقعا نگران کننده است

تودیع و معارفه استاندار گیلان با حضور وزیر کشور

دستور دفتر رییس جمهور برای بررسی تشکیل ستاد احیای زاینده رود

سازمان ها موظفند مردم را با حقوق شان آشنا کنند

رییس مجلس: رد پای مردم در همه موفقیت های ما وجود دارد

تجلیل رییس مجلس از فداکاری های جامعه پزشکی

تحقق نظریه تمدن نوین اسلامی در گرو همکاری سرزمین ها، امت های شیعه و سنی و طوایف است

جانفشانی 600 شهید دانش آموز گلستان برای سربلندی ایران

اختصاص 400 میلیارد تومان برای تکمیل فاضلاب همدان و ملایر

وزیر ارشاد به مقام شامخ شهدای کردستان ادای احترام کرد

3 خانه خلاق و نوآوری تخصصی در تهران افتتاح می شود

در گفت وگو با عصر ایران

ماجرای انتصاب داماد وزیر بهداشت با نام مستعار چیست؟

وزارت نیرو | دیدار وزیر نیرو با وزیر امور خارجه تاجیکستان

کمیسیون امنیت موضوع حمله سایبری به سیستم توزیع بنزین را بررسی می کند

آملی لاریجانی: وضعیت تورم نگران کننده است

رهبر انقلاب: جریان بزرگداشت شهیدان باید با ابتکارهایی ادامه پیدا کند

وزیر کشور: دشمن برای آبان ماه برنامه ریزی کرده، اخلال در جایگاه سوخت آغاز آن قلمداد می شود

اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اولویت اصلی رسانه ملی

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای