موضوعات داغ: - يحيي گل محمدي - آب هاي زيرزميني - ميراث فرهنگي - رييس جمهوري فرانسه - كوتوله سفيد - امير غفارمنش - خراسان جنوبي - رييس جمهوري - گياه درماني - ليگ قهرمانان آسيا - شهرداري قائم شهر - تركيب الريان مقابل پرسپوليس - تيوريان - احضار بن سلمان - سوانح ترافيكي - يارانه 72 هزار توماني - لايروبي رودخانه كارون - حسينعلي ابراهيمي كارنامي - ملي پوشان واترپلو - پينوكيو - راهداري شيروان - روابط اسراييل و عربستان - قهرمان ليگ برتر بانوان ايران

مطالب مرتبط:
کمک بنیاد علوی به خانه های نیمه تمام مددجویان بهزیستی رشتخوار
اجمالی/ الگوی دفاع مقدس امروز در قامت محور مقاومت ظهور پیدا کرده است
عبدالباری عطوان: پیروزی چندگانه محور مقاومت با ورود سوخت ایرانی به لبنان
همایش ملی «کرونا در آینه قرآن و اندیشه های فقهی و حقوقی» برگزار می شود
پنجمین و ششمین دوره آموزش مربیان حفظ قرآن برگزار شد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 12:052021-09-19سياسي

مقاومت ها در تکاپویِ تولیدِ علومِ سیاسیِ قرآن-بنیاد، جدّی است!


بعد از گذشت 40 سال از انقلاب، در امکان اسلامی و قرآنی بودن دانش هایی مثل فلسفه سیاسی و سیاست مقاومت های جدی و عجیبی بروز می کند که انرژی فراوانی از محقق می گیرد.

- ، ابتنای نظام حکومتی ما برآموزه های سیاسی، موجب نیازمندی دولت اسلامی به داشتن الگو و مبناهای قرآنی، طراحی نقشه حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب و رویارویی با بی نظمی ها در برداشت های سیاسی بی ضابطه از قرآن و.

است و این همه متوقف بر تولید علوم سیاسی قرآن بنیاد است که برخلاف تمام کوشش هایی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته و می گیرد، هنوز به سرانجام روشن و مطلوبی نرسیده است.

به همین منظور بر آن شدیم که در گفت وگو با حجت الاسلام محمد عابدی، عضو هیأت علمی گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ابعاد و زوایای این مسئله را در هندسه کلّی فعالیت های علمی این مرکز و نیز شخص وی به مثابه یکی از دغدغه مندترین چهره های فعال در این عرصه به بحث بگذاریم که حاصل آن را در زیر می خوانیم:*کیفیت پیوستن شما به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی چطور بود و بنا بر کدام دغدغه معرفتی فعالیت های علمی خودتان را در این پژوهشگاه دنبال می کنید؟بنده حدود سال 1370 در مدرسه مجد تهران تحصیل می کردم و نوجوانی هفده، هجده ساله بودم.

این مدرسه زیرنظر سازمان تبلیغات اسلامی بود و افرادی از سازمان مثل مرحوم آقای محبّی و خان محمدی آنجا نظارت داشتند.

مدرسه بابرکتی بود و به خاطر واقع شدن در موقعیت مناسب، شخصیت های انقلاب مثل آیت الله جنتی و.

در مناسبت ها به آنجا برای سخنرانی دعوت می شدند.

یکی دوبار هم جناب استاد رشاد به آنجا آمدند.

اولین آشنایی ما به عنوان طلاب مدرسه با ایشان از این طریق بود.

از جمله مطالب ایشان که از همان موقع در ذهنم جای گرفته بود لزوم در انداختن طرحی نو؛ تأسیس مراکز علمی که رسالت های جدید انقلاب را به دوش بکشند و.

بود و اینکه حوزه نیازمند روش ها، رویکردها و اهداف نو است که سیستم موجود حوزه توان عهده داری آنها را ندارد و همان موقع از قصد خود برای ایجاد مرکزی در قم سخن می گفت که بتواند در این مسیر حرکت کند.

همین نکته از دغدغه ایشان همیشه در ذهنم بود؛ حتی بعد از دو دهه که در قم تحصیل می کردم، دوست داشتم توفیق حضور در مرکزی را داشته باشم که ایشان وعده می داد تا اینکه بعد از دوره سطح سه تفسیر با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه آشنا شدم.

اولین آشنایی من با نوشتن مقاله ای درباره صلح امام حسن (ع) و بعد از آن بازنویسی کتاب آزمون الهی آغاز شد و تا به امروز ادامه یافته است.

در برکت پژوهشگاه همین بس که با حضور در آن، هم جذب کارهای پژوهشی متعدد شدم و هم مدرک سطح سه و چهار را در کمترین زمان قابل تصور با نمرات ممتاز اخذ کردم.

آن موقع احساس بنده این بود که هر چند دیر، ولی سرانجام وارد دنیای علمی اسلامی شدم که تصور آن در این مدت همیشه با من همراه بود.

بنابراین بنده با این سابقه فکری و تصور به این مرکز پا گذاشتم.

*عملکرد پژوهشگاه و جایگاه آن در تولید علم را چگونه می بینید؟جایگاه در تولید علم یک چیز است و جایگاه در "تولید متعهدانه علم متعهد" چیزی بالاتر.

پژوهشگاه از معدود مراکزی است که برخلاف همه مشکلات و بدعهدی دولت ها و ناسازگاری آن ها و جریانات ضدانقلابی و .

توانسته در مسیر تولید متعهدانه علم متعهد به اسلام و انقلاب حرکت مستمر داشته باشد.

البته اینکه دامنه اجتماعی فعالیت پژوهشگاه تا چه میزان می توانست باشد یا مدیریت های بخش آن چگونه می توانست چه میزان موفقیت مضاعف برای این مجموعه علمی و پژوهشی انقلابی همراه بیاورد سخن دیگری است که البته در مصاحبه هایی که با خود پژوهشگاه انجام شده اشاره شده است.

*شما در گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه به طور مشخص چه اهدافی را دنبال می کنید؟گروه قرآن پژوهشی به یک معنا نماینده متن و منبعی است که گروه های دیگر از آن باید استفاده کنند و آن قرآن است.

قرآن منبع اولی همه گروه های پژوهشگاه است و لذا این گروه هم جایگاه تولید روش فهم قرآنی را دارد، هم جایگاه ارائه الگوهای پژوهشی در موضوعات قرآنی و هم جایگاه ارزیابی و نظارت بر این گروه ها؛ که البته این فعلاً در میدان سخن است و در میدان عمل چنین اتفاقی نیفتاده است و این گروه علاوه بر کمبودها در ایفای نقش محوله به خود، در دو حوزه دیگر نیز نیازمند توجه و تفقد است.

هدفی که بنده در این گروه برای آن تلاش می کنم غایت آن تولید علوم سیاسی قرآن بنیاد است که البته به دلیل ملاحظاتی به کندی در حال طی مسیر هستم.

در این مسیر تلاش کرده ام در حوزه پارادایمی به پارادایم سیاست قرآنی نزدیک شوم، و به نوعی به تولید ادبیات قرآنی در حوزه سیاسی کمک کنم.

جالب این است که هنوز بعد از گذشت 40 سال از انقلاب در امکان اسلامی و قرآنی بودن دانش هایی مثل فلسفه سیاسی و سیاست، مقاومت جدی و عجیبی بروز می کند که انرژی فراوانی از محقق می گیرد و توان و سرعت کار را می کاهد که این نقیصه به نظر بنده تا حدی شاید ناشی از مدیریت و نگاه احتمالی جزیره ای به گروه ها باشد.

بعد از گذشت این همه سال امید است که محققان دارای موضوعات میان رشته ای در گروه های مرتبط به طور رسمی عضو باشند و بتوانند هم بر آگاهی های خود بیفزایند و به ادبیات قوم سخن بگویند و هم قوم را از بنیان ها، مرزها و ادبیات قرآنی مباحث شان بهره مند سازند.

*حوزه تمحض شما چیست؟ آیا حوزه تمحض تعریف شده در گروه قرآن پژوهی، اخیراً به روزرسانی شده و یا متناسب با نیاز جامعه هدف تغییر کرده است؟حوزه تمحض بنده تفسیر سیاسی است.

این حوزه تمحض تعریف شده دارای مقاله علمی معرفی تمحض است و از همان آغاز به دلیل درگیر شدن با مسائل مهم نظام اسلامی نیاز و ضرورت آن فهم شده و تاکنون نیز به خوبی درک شده است.

مسائل متعددی "از چگونگی عملیات تفسیر سیاسی ترتیبی و موضعی تا امکان، مشروعیت و مبادی و مبانی تفسیر سیاسی و.

" در تمحض تفسیر سیاسی پیش روی ما است؛ تفسیری که از مقولات سرنوشت ساز برای اسلامی شدن قوانین و نظامات تدبیر حیات سیاسی است و تلاش جدی برای سامان دادن به آن لازم است، به گونه ای که تفسیری سیاسی بر پایه مبانی و اصول و قواعد منظم و قابل اعتبارسنجی، تولید شود.

ضرورت های تحقیق که تازه و زنده هستند متعدّند، مانند اینکه مسلمانان به دانش سیاسی قرآن محور برای فهم و کاربست قرآن کریم در مدیرت حیات سیاسی خود نیازمندند و ابتنای نظام حکومتی ما برآموزه های سیاسی، موجب نیازمندی دولت اسلامی به داشتن الگو و مبناهای قرآنی، طراحی نقشه حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب و رویارویی با بی نظمی ها در برداشت های سیاسی بی ضابطه از قرآن و.

است و البته برای ادای تکالیف و برخورداری از حقوق در حیات سیاسی نیز باید چنین فهم معتبری از قرآن در اختیار باشد.

جلوگیری از سلطه علوم انسانی، سیاسی وارداتی بر مدیریت زندگی اجتماعی-سیاسی هم بخشی از این ضرورت ها است.

ما در این تمحض به این نکته توجه داریم که مقدمات اسلامی سازی علم سیاست و تولید دانش سیاسی قرآن محور فراهم می آید و دسترسی مطمئن تر به تشریعات سیاسی قرآن برای مهندسی مدیریت حیات مخاطب امروز قرآن ممکن می شود.

*کمی درباره تحقیقات جاری تان در گروه و آثاری که به مرحله چاپ و انتشار رسیده اند، توضیح بدهید؟کتاب های رهبری پیامبر در قرآن؛ جهاد اقتصادی از منظر قرآن و نیز تکلیف سیاسی از منظر قرآن، از تألیفات منتشر شده بنده هستند.

بازنویسی کتاب آزمون الهی و نیز ویراستاری علمی کتاب ارزش های اجتماعی از منظر قرآن نیز با بنده بوده است.

دو کتاب مبانی سیاست از منظر قرآن و مبانی و اصول تفسیر سیاسی در دست انتشار است و هم اکنون مشغول نگارش نهایی کتاب آسیب شناسی برداشت های سیاسی از منظر قرآن هستم و هم زمان طرحنامه کتاب فلسفه سیاست از منظر قرآن را برای ارزیابی ارائه کرده ام که ان شاءالله در سال جاری به آن نیز خواهم پرداخت.

*در برنامه شما چند رخداد مهم پژوهشی اعم از نشست، کرسی و غیره را برای برگزاری در سال 1400 وجود دارد؟ برای سال جدید در تلاش هستم کتاب آسیب شناسی برداشت های سیاسی را به سرانجام برسانم.

نشستی درباره بخشی از این آسیب ها (یعنی آسیب های بلاغی معانی بیانی) در حوزه برداشت های قرآنی تدارک دیده ایم که به امید خداوند برگزار خواهد شد.

چند مقاله علمی در حوزه مبانی خاص تفسیر سیاسی و دیگر مباحث قرآنی سیاسی و فلسفه علمی نیر در دست تدوین دارم.

*به عنوان سؤال آخر مایلیم بدانیم مهم ترین دغدغه شما به عنوان عضو هیأت علمی گروه قرآن پژوهی در سال 1400 چیست؟مهم ترین دغدغه بنده استفاده ناقص از نیروهای علمی است که نه اختصاص به خود دارند نه صرفاً به پژوهشگاه؛ بلکه سرمایه انقلابی هستند که پژوهشگاه نیز بخشی از دستاورد و مدافع این انقلاب است.

دغدغه بنده این است که این مدافع علمی و وزین انقلاب از اینکه به قدر کافی و عالی از این سرمایه ها استفاده نکرده روزی حسرت بخورد.

گرفتاری در سیستم اداری به گونه ای که مانع خلاقیت های فردی و کار دو چندان و مضاعف و خلاقانه و عاشقانه و مشتاقانه اعضا شود، به نظر من جای اندکی نگرانی دارد.

بی شک پژوهشگاه از مدافعان فرهنگی و نرم افزاری انقلاب است و همین مسئولیت هم می طلبد آنچه که در مراکز دیگر شاید جزو عرف و روال تلقی می شود برای پژوهشگاه و پژوهشگاهیان نامناسب و گاهی شاید سیئه شمرده شود.


کلید واژه ها: سیاسی - قرآن - اسلامی - مقاومت - عضو هیأت علمی - حجت الاسلام - فلسفه سیاسی - دولت اسلامی - تولید - مطلوب - بنیاد - قرآنی - علوم سیاسی - قرآن پژوهی - هیأت علمی - نیازمندی - پژوهشگاه - علمی - علوم - هایی - فراوانی - بی نظمی - گفت وگو - حکومتی - اندیشه - مطلوبی - فعالیت - برداشت - یکی از - هندسه

آخرین اخبار سرویس:
ادعای رویترز: یک ابرنفتکش با پرچم ایران 2 میلیون بشکه نفت خام از ونزوئلا بارگیری کرد

نتایج انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق: جریان صدر با 73 کرسی پیشتاز ماند / تعداد کرسی ائتلاف هادی العامری به 17 رسید

بررسی موانع، زمینه ها و راهکارهای پارلمانی شدن نظام جمهوری اسلامی ایران

آیت الله سعیدی: افراد هم جنس واکسن ها را تزریق کنند

استخدام انباردار در فروشگاه شهروند ایرانیان در شهر ورامین

استخدام مهندس عمران در شرکت عمران صنعت آوا در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت اکسین دارو پارس در تهران

آخرین وضعیت طرح واردات خودرو

شرط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان/ آیا رانندگی با موتور برقی گواهینامه می خواهد

کمیته ویژه ای از سوی رییس جمهور مسئول پیگیری مصوبات سفرهای استانی شود

اجرای احکام دادگستری، کلید مشکلات کارگران/ کارفرمایان، چگونه «مجرم» تلقی می شوند؟ / تضمین های قانونگذار برای «جُرم انگاری» تضییع «حق»

تاکید سماواتی پور بر قانونمند کردن موارد ممنوع الخروجی و مدت دار کردن آن

دولت برای عمل به وعده ها در تلاش است

تایج انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد

لازم است مدتی در کشور نظام پارلمانی حاکم شود

ببینید | یارانه 45 هزار تومانی تغییر پیدا می کند؟

صدر: نتایج انتخابات را قبول دارم

جزییات درگذشت آیت الله شیخ عباس مرندی

استخدام خدمات با حقوق ثابت و بیمه در خراسان رضوی

کمیسیون انتخابات عراق: شکایت ها از نتایج انتخابات را با دقت بررسی می کنیم

شکسته شدن قداست مسجدی که تاریخ ساز شد

مواردی که موجب اضطراب زیاد می‎شود

آخرین وضعیت بررسی طرح واردات خودرو در مجلس+ جزییات

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق: جریان صدر با 73 کرسی پیشتاز ماند / تعداد کرسی ائتلاف هادی العامری به 17 رسید

آیا سیاست خارجی بایدن شکست خورده است؟ / یادداشت استفان والت نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل را بخوانید

استخدام کارشناس محتوا (دورکاری آخر هفته) در شرکت موپن در البرز

استخدام 7 عنوان شغلی با حقوق ثابت و بیمه در خراسان رضوی

رابطه پنهانی با ستاره باعث سقط جنین زن اصلی یاسر شد

فرهنگ؛ زیربنای شاکله جامعه / معاونت فرهنگی از سایر بخش ها مجزا نیست

نتایج انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد

دیدار رییس صدا و سیما با آیت الله رییسی

یک نامه صنفی خطاب به رییس جمهور درباره وی اودی ها

مصونیت حساب خارجی آقازاده ها / عذر بدتر از گناه مجلس

حق شناس: اصلاحات سخن نو بگوید/تا صد روز اول دولت صبر می کنیم

«محمدرضا اسکندری» سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند شد

استخدام مشاور حقوقی و مشاور تحصیلی در موسسه مشاوره هیوا در تهران

استخدام کارشناس صدور و خسارت درمان بیمه با پاداش در چهارمحال و بختیاری

استخدام کارمند پذیرش در دندانپزشکی دکتر عارف از تهران و البرز

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی مفید بهساز واقع در مشهد

استخدام حسابدار در شرکت ندا پرداز انفورماتیک در تهران

استخدام صندوقدار با بیمه در مجموعه هایپر سیسمونی یکی یدونه در قم

فیلم عجیب از محمود احمدی نژاد در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی!

اردبیل مقصد بعدی سفر استانی آیت الله رییسی

نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد

آیا می دانید که با لوله کشی و انتقال گاز به خانه ها چه کلاهی بر سرمان رفته است!

استخدام تکنسین فنی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از اصفهان جهت کار در یزد

استخدام بازاریاب و ویزیتور تلفنی و حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در البرز

استخدام دستیار دندانپزشک با بیمه در درمانگاه دندانپزشکی سامیا در تهران

استخدام کارمند اداری ثبت شرکت و برند در تهران

استخدام کارمند اداری با پاداش و بیمه در شرکت انفورماتیک آوا ارتباط شاران

تسهیل ثبت رسمی پیش نیاز ارتقا اسناد رسمی

تن ابنیه تاریخی اصفهان از ترکهای فرونشست زمین درد می کند

استخدام دندانپزشک در یک کلینیک در مجتمع تجاری اداری حیات سبز

با سپردن کارها به افرادغیرمتخصص دولت را ساقط کنید

استخدام کارشناس آزمایشگاه در شرکت افلاک الکتریک خراسان در نیشابور

موج ششم در انتظار رفع محدودیت ها! / پایان دوران انحصارطلبی وکلا/ احتمال تزریق دوز سوم واکسن از آبان/پیشخوان

مصری: افزایش اختیارات استان ها، شرط موفقیت سفرهای استانی است/ امپراطوری های تهران نشین، محدود شوند

فال حافظ امروز 25 مهر 1400

اصفهان باید شهر دوستدار خانواده شود

فارس من| پاسخ رییس کل دادگستری یزد به مطالبه 60 ساله مخاطبان فارس/ رأی ملی بعد از 44 سال هنوز اجرا نشده

استخدام آبدارچی (نیروی خدمات) با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت نگین شهد شهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت و بیمه در شرکت چوب گستر کانیار

استخدام کارمند اداری و امور دفتری با بیمه در آداک الکترونیک در تهران

استخدام مهندس مکانیک با ناهار و بیمه در عمران طراده در شیراز

استخدام فروشنده و انباردار در فروشگاه شهروند ایرانیان در ورامین

استخدام 9 عنوان شغلی در آزمایشگاه دکتر شهریار در هرمزگان

استخدام فروشنده در شرکت کیان استیل در تهران

استخدام منشی و گرافیست در شرکت وطن پخش البرز در البرز

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت ثبت نارین در تهران

استخدام انباردار، برق کار صنعتی و مهندس مکانیک در شرکت مبدل تانک / اصفهان

استخدام فروشنده فروشگاهی در شرکت تولیدی فجر ماشین در اسلامشهر

استخدام مهندس معماری در شرکت مهندسی پیشگامان معماری زمان در تهران

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از قم جهت کار در یزد

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت بسپار شیمی سپیدان در اصفهان

آغاز به کار دوباره سازمان ملل در هرات

استخدام 4 عنوان شغلی در آژانس تبلیغاتی حاشیه گرافیک در اصفهان

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت تولیدی تقطیر خراسان در تهران

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از بوشهر جهت کار در یزد

استخدام کارشناس پشتیبانی هاستینگ در مجموعه سون هاست در رشت

استخدام کارشناس فنی با پورسانت در شرکت امن آفرین زیگورات در تهران

استخدام صندوقدار با حقوق بالا و بیمه در مجموعه برند چرم کروکو در کرج

استخدام کارمند فروشگاه با بیمه در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در یزد

نگهبان

حدیث روز | با این جمله رمز قفل دل همسرانتان را باز کنید

حفظ آثار تاریخی اولویت ما است/ مردم باید از مزایای زندگی در مجاورت آثار جهانی بهره مند شوند

مروری بر زندگی فرخی یزدی، شاعری که دهانش را دوختند

تعبیر دیدن مروارید در خواب

عباس زاده مشکینی: اطلاعات غلطی به علی اف داده اند

چند سطری از زندگی آیت الله لواسانی، هم حجره ای و دوست قدیمی امام

روایت مرحوم خسرو شاهی از عدم اجازه امام به قتل بنی صدر

قتل نماینده مجلس انگلیس به ضرب چاقو

حدود اختیارات مجلس در نامه ای که امام به آیت الله گلپایگانی نوشت

استخدام کارشناس نقشه برداری و کمک نقشه بردار با بیمه در تهران

استخدام اپراتور دستگاه تزریق در شرکت پارت پلیمر فاراد در البرز

استخدام انباردار ماهر و حسابدار انبار با بیمه در تهران

استخدام کارمند اداری - مالی در شرکت شهاب تردد در تهران

جلسه سران قوا

صبحگاه مشترک نیرو های مسلح در مسجد جمکران

مقاومت ها در تکاپویِ تولیدِ علومِ سیاسیِ قرآن-بنیاد، جدّی است!

مقاومت ها در تکاپویِ تولیدِ علومِ سیاسیِ قرآن-بنیاد، جدّی است!