مطالب مرتبط:
آب مشهد درحال شور شدن است
پیمودن مسافت مشهد تا آستان آقاعلی عباس با موتور به نیت اربعین حسینی
کیفیت هوای مشهد در همه مناطق ناسالم است/ از ترددهای غیرضروری در شهر پرهیز کنید
ماجرای خرید و فروش کودکان در مشهد
برگزاری گرامیداشت شهدای مدافع سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 12:002021-09-19دانش

آب مشهد در حال شور شدن است


عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شور شدن آب ورودی مشهد اتفاقی است که در پیش چشمانمان در حال رخ دادن است.

باید توجه داشت شور شدن آب دشت ها عواقب وخیمی را به دنبال دارد.

- گفت وگوی تفصیلی ایسنا با عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد/1/ آب مشهد در حال شور شدن است ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شور شدن آب ورودی مشهد اتفاقی است که در پیش چشمانمان در حال رخ دادن است.

باید توجه داشت شور شدن آب دشت ها عواقب وخیمی را به دنبال دارد.

کامران داوری در گفت وگو با ایسنا در خصوص شرایط آبی کشور اظهار کرد: کمبود آب در کشور در شرایط وخیمی قرار دارد و وخامتش مدام در حال افزایش است.

به نوعی می شود گفت که وضعیت آبی کشور از بحران گذشته است.

معیارهای سلامت اکوسیستم، محیط زیست و منابع آب شفاف و روشن است و ما باید بر اساس این معیارها فعالیت هایمان را در این زمینه تنظیم کنیم؛ یعنی ظرفیت طبیعت کشور را شناسایی کرده و متناسب با آن فعالیت های خود را ساماندهی و بارگذاری کنیم.

عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه سال هاست که به علت بی توجهی و بی دقتی از سقف ظرفیت های موجود عبور کرده ایم، گفت: در حوزه آب در بیش از چهارپنجم محدوده های مطالعاتی کشور که حدود 609 محدوده است، در وضعیت بحرانی به سر می بریم.

مناطقی هم که مشکلی ندارد، مناطقی است که آب قابل توجهی ندارشته یا آب آن شور است.

هیچ برنامه ای برای کنترل برداشت آب نداریم وی افزود: در سال 47 حدود 1000 تا 1500 چاه در مشهد وجود داشت.

در حال حاضر این تعداد به 7000 مورد رسیده است.

متاسفانه ما به این مسئله توجه نکردیم که بالاخره آب هم یک منبع تجدیدپذیر است.

از سال 70 هیات دولت مصوباتی را برای کنترل برداشت از آب های زیرزمینی در نظر گرفت و در دهه 80 روی این مساله بسیار مانور داده شد اما همچنان توسعه ای بی رویه ادامه یافت.

داوری تصریح کرد: هنوز که هنوز است ما هیچ برنامه مدونی برای کنترل توسعه برداشت ها در اندازه و قامت ظرفیت طبیعت خود نداریم.

نتیجه این برنامه نداشتن کاهش منابع آب، شور شدن آن، نشست زمین و.

است.

هر سال این اتفاقات در حال رخ دادن است و ما نسبت به این مساله به نوعی بی حس و بی تفاوت شده و به آن عادت کرده ایم؛ در حالی که در جهان چنین وضعیتی بحران تلقی می شود.

در خراسان رضوی 130 درصد آب تجدیدپذیر مصرف می شود عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر در محدوده مطالعاتی خراسان رضوی حدود 130 درصد آب تجدیدپذیر مصرف می شود، تصریح کرد: یعنی 30 درصد بیش از ظرفیت مصرف داریم، در حالی که این عدد باید حدود 70 درصد باشد.

در آن حالت می توان ادعا کرد سفره های آب زیرزمینی از سلامت کمی و کیفی برخوردار است.

نباید از یاد برد که در جهان اعتقاد بر این است که میزان مصرف آب تجدیدپذیر باید حدود 30 تا 40 درصد باشد تا اگر زمانی خشکسالی اتفاق افتاد یا کمبود آب رخ داد، ما آنچنان در معرض تهدید جدی از لحاظ کمبود آب قرار نگیریم.

کشور باید به سمت توسعه صنایع کم آب طلب مانند صنایع الکترونیکی برود وی تاکید کرد: اینگونه رعایت مصرف آب تجدیدپذیر شدنی است.

ما باید نوع توسعه خود را متناسب با شرایطمان تغییر دهیم؛ به طور مثال در بخش کشاورزی باید فعالیت ها متناسب با میزان آبی باشد که در اختیار داریم یا صنعتمان باید صنعت کم آب طلبی باشد.

در سند آمایش سرزمین استان نیز ذکر شده که خراسان رضوی باید صنعت خود را به سمت صنایع کم آب طلب از جمله صنایع الکترونیکی ببرد.

داوری در پاسخ به این سوال که برای کنترل مصرف آب چه اقداماتی صورت گرفته، عنوان کرد: اندازه مصیبت خیلی بزرگ است و اقدامات صورت گرفته همچنان کافی نیست.

در حال حاضر ما باید حدود 40 درصد مصرف آب خود را کاهش دهیم که این اقدامی زمان بر است چون این عدد بسیار بزرگ است و به این معناست که به تمام حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، صنایع و.

فشارهای زیادی وارد می شود.

وی تاکید کرد: این مصرف را می شود کاهش داد؛ در صورتی که جهت برنامه ها به این سمت پیش رود که مطمئن شویم سال 1401 نسبت به سال قبل یک قدم به سمت تعادل نزدیک شده ایم.

اگر در مشهد فعالیت توریستی اولویت است، به تناسب آن باید کشاورزی کوچک شود عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: در برخی از شهرها به فرض مثال فعالیت های توریستی اولویت پیدا می کند و بخش های دیگر در سایه این اولویت قرار می گیرد؛ مثلا در جیرفت کشاورزی زیاد انجام می شود.

اگر در مشهد بخش توریستی و زیارتی قرار است توسعه پیدا کند و اولویت شود، به تناسب آن کشاورزی باید کوچک شود.

داوری با تاکید بر اینکه ما الزاما نمی توانیم تمام فعالیت های توسعه ای را در کنار هم داشته باشیم و باید از بین آن انتخاب کنیم، گفت: این انتخاب هم دست وزارت نیرو نیست و آن ها صرفا می توانند اعلام کنند چه میزان آب داریم و ظرفیت استفاده در چه حد است.

این که این آب کجا و به چه صورت مصرف می شود، یک امر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می شود توازن را در انجام فعالیت های توسعه شهر ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: باید در شوراهای حوضه با یک بررسی علمی تصمیم گیری شود که بهترین توسعه برای مشهد چه توسعه ای است؛ در این مرحله مجوز داده می شود که مثلا بخشی از آب کشاورزی بهتر است به سایر فعالیت ها اختصاص یابد.

این مجوز در بازار جابه جا می شود.

الان هم راه حل ما همین است و این روند را باید به رسمیت بشناسیم.

آب را باید از مصارف کشاورزی که بازگشت آب آن بسیار کم است، به مصارف دیگر انتقال داد.

ما جلوی توسعه کشاورزی را رسما گرفته ایم اما کشاورزی عملا در حال اتفاق افتادن است.

همچنین تعداد باغ ویلاها، فضای سبز شهری و.

همه در حال افزایش است که این به معنای پایین آمدن ظرفیت آب در اختیار کشاورزان است.

وی ضمن بیان اینکه کشاورزانی که پای سد هستند، به این نوسانات عادت کرده اند، گفت: بنابراین اگر ما برآورد درستی انجام دهیم، کشاورزانی که از چاه ها استفاده می کنند نیز می توانند به شرایط عادت کنند؛ به این معنا که به طور مثال برآورد شود سال قبل میزان بارش کم بود و سفره های آب زیرزمینی تجدید نشد؛ بنابراین در سال جاری آب کمتری مصرف خواهیم کرد.

میزان و کیفیت آب استان در حال کاهیده شدن است عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی در خصوص وضعیت آب استان اظهار کرد: وضعیت ذخیره آب مرکز استان با شهرستان ها متفاوت است.

از سال قبل در سد دوستی آب ذخیره داریم و حداقل برای امسال جای نگرانی برای مشهد نیست اما برخی از شهرها که در مناطق خشک استان قرار دارد، وضعیت نگران کننده ای دارد و سفره های آب زیرزمینی آن در حال شور شدن است؛ بنابراین تامین آب سکونتگاه های استان، یعنی روستا و شهر، در وضعیت خوبی قرار ندارد.

اکثر منابع آب هم از نظر میزان و هم از نظر کیفیت در حال کاهیده شدن است.

وی افزود: همچنین شبکه های توزیع نیز در وضعیت خوبی قرار ندارد.

این شبکه ها بازسازی نشده و به مرور در حال فرسوده شدن است.

در قانون اولیه توزیع عادلانه آب، حوزه آب مربوط به شهرداری ها بود؛ یعنی مردم در هر جایی که سکونت می کنند، باید خودشان هزینه های تامین آب، گاز و.

را بپردازند؛ کما اینکه ما به همین دلایل هزینه عوارض نوسازی به شهرداری و همچنین هزینه ای به صورت ماهانه برای مصرفمان و نگهداری این سیستم پرداخت می کنیم.

داوری با بیان اینکه متاسفانه این سیستم به مرور در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت، گفت: از آنجایی که وزارت نیرو یک سازمان دولتی است، به این دلیل که مردم را در تنگنا قرار ندهد، میزان هزینه ها را افزایش نداد، در صورتی که اگر اختیار با شهرداری ها بود، مردم این هزینه ها را پرداخت می کردند.

شهرداری به تناسب افزایش جمعیت و فضای سبز، چاه خریداری کند عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن اشاره به ورود شهرداری مشهد به موضوع آلودگی های کشف رود تصریح کرد: ذاتا برای تمام این مسائل باید از بودجه شهرداری هزینه کرد؛ به طور مثال اگر با بخش کوچکی از پول اخذ شده برای صدور پروانه ساختمان به حل مشکلات آب پرداخته شود، تمام مشکلات مربوط به آب حل می شود.

پول هایی که شهرداری اخذ می کند، برای زیرساخت های شهری هزینه می شود که یکی از این زیرساخت ها آب و فاضلاب است.

ما نیز باید مبلغی را پرداخت کنیم و به شهرداری کمک کنیم تا به تناسب افزایش جمعیت، فضای سبز و.

چاه خریداری کند و از آن در تامین آب استفاده کند.

وی ادامه داد: به این صورت به تدریج کشاورزانی که از آن ها چاه خریداری می شود، این مبالغ را جای دیگری سرمایه گذاری می کنند؛ به طور مثال در مشهدمال مغازه ای می خرد و تغییر شغل می دهد.

به این شکل سفره های آب زیرزمینی از بین نمی رود اما کاری که ما کردیم این است که میزان مصارف را افزایش داده و در حال حاضر هنوز هم هیچ برنامه استراتژیکی برای کنترل این موضوع نداریم.

داوری تاکید کرد: تمام این مسائل فرادستگاهی است و دست یک نفر نیست.

در سطح کشور باید تصمیم بگیرند که توسعه را تبدیل به یک مکانیزم یکپارچه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به محدودیت آب در مشهد تصریح کرد: ما در اروپا زندگی نمی کنیم بلکه در مشهد با متوسط بارش 230 میلیمتر در سال ساکن هستیم.

طبیعتا نمی توان این بارش را به 700 میلیمتر رساند.

از همین 230 میلیمتر نیز 70 تا 75 درصد آن تبخیر می شود که این هم مساله ای نیست که ما بتوانیم آن را کنترل کنیم.

الباقی این میزان را ذخیره می کنیم که باید برای نحوه مصرف آن برنامه ریزی صحیحی انجام داد.

وی ادامه داد: همه دنیا نیز همین کار را می کنند و کار عجیبی نیست.

من واقعا نگران یکسری عقوبت های بد هستم.

باید توجه داشت مرز آب شرب 1500 و مرز آب کشاورزی 300 است.

اگر شوری آب مشهد از 1500 عبور کند که در حال حاضر در برخی نقاط دشت ها عبور کرده، عواقب وخیمی را به دنبال دارد.

داوری با اشاره به اینکه نمی توان آب مشهد را شیرین کرد، گفت: آب را در کنار دریا می توان شیرین کرد.

دستگاه هایی که با آن آب را شیرین می کنند، یک بخش آن به چاه ها بازمی گردد؛ در حقیقت شوری را از آب جدا می کند و آن را در اگو می ریزد.

ما زباله دانی نداریم که این پساب را دور بریزیم؛ در نتیجه این آب دوباره بازمی گردد و با همین شوری برای فضای سبز استفاده می شود.

این شوری در خاک تجمع پیدا می کند و اگر بارش سنگینی رخ دهد، شوری را وارد آب زیرزمینی می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: تنها راه برای تامین سلامت حوضه این است که مقداری از جریان از انتهای حوضه که به صورت زه آب است، خارج شود؛ در غیر این صورت آلودگی ها جمع می شود.

وی ادامه داد: در زمین قبل از اینکه انسان ها روی آن پای گذارند، تمام گودال ها، دریاچه ها، باتلاق ها و دریاها شور بود؛ به این دلیل که مثلا باران بر کوه دماوند می بارید و این آب با خاک مخلوط شده و خاک را می شست و با خود می برد.

علاوه بر این جریان همیشگی وجود ما انسان ها هم مزید بر علت شده است.

مثلا خانم ها برنج را با نمک درست می کنند و این آب شور را در سینک می ریزند یا از شوینده هایی استفاده می کنند که بعد از مصرف املاح و نمک شده و وارد سفره های زیرزمینی می شود.

اگر این املاح از سفره آب های زیرزمینی بیرون نرود، آب شهر شور می شود که همین حالا نیز این موضوع در حال رخ افتادن است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - عضو هیات علمی - فردوسی مشهد - مشهد - هیات علمی - عضو هیات - دانشگاه - عضو هیات علمی دانشگاه - فردوسی - ایسنا - معیارها - گفت وگو - کشور - هیات - مهندسی - علمی - شرایط - ورودی - محیط زیست - وضعیت آبی - گروه - علوم - منابع آب - کمبود آب - فعالیت - افزایش - کامران - تفصیلی - داوری

آخرین اخبار سرویس:
وجه تمایز رتبه های برتر با دیگران طی 4 سال تحصیل دانشگاه مشخص می شود

اطلاعیه وزارت علوم برای جذب امریه

یکی از ویژگی های دوران دانشجویی آموختن تعامل و تحمل آرای دیگران است

زندگینامه : سورنا ستاری

مرد خردمند باید هنرپیشه باشد

فیلم | ابراز علاقه شیخ غازی یوسف حنینه ، رییس شافعی مذهب هیئت امنای جمعیت علمای مسلمان لبنان به امام رضا (ع)

تجلیل از مدیران مسئول و سردبیران فعال نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت

مهاجرت معکوس بیش از 2500 دانشجو به کشور

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد پیام نور از هفته آینده

کلید آزمون دستیاری دندان پزشکی سوم آبان منتشر می شود

تاکید وزیر علوم بر اهتمام دانشجویان برای رسیدن به تراز جمهوری اسلامی ایران

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه پیام نور اعلام شد

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی لنجان منصوب شد

دانشجویان علم و صنعت با ارائه کارت واکسن می توانند به خوابگاه مراجعه کنند

دانشجویان علوم پزشکی تا پایان امروز می توانند برای وام دانشجویی ثبت نام کنند

سرپرست دانشکده داروسازی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان معرفی شد

مهاجرت معکوس بیش از 2500 دانشجو

سیره نبوی منبع سرشار و غنی و کارگاه بزرگ انسان سازی است

خدایی که هست / شماره هشتم نشریه علمی تخصصی اجتماعی «انجیر» انجمن علمی ریاضی پردیس شهیده بنت الهدی صدر رشت منتشر شد

مهاجرت معکوس بیش از 2500 دانشجو/ در شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت خواهند کرد

سامانه هشدار سریع مخاطرات هوا- دریا راه اندازی می شود

نقشه و جزییات منطقه آزاد تجاری اردبیل تصویب می شود

شبکه سازی هدفمند از روش های دسترسی و نیل به اهداف مراکز تحقیقاتی است

همایش ملی پلیمر ایران در دانشگاه سهند برگزار می شود

همایش ملی پلیمر ایران به میزبانی دانشگاه صنعتی سهند برگزار می شود

نقشه و جزییات منطقه آزاد تجاری استان اردبیل تصویب می شود

تصویب راه اندازی مدرسه عالی مهارتی معدن و صنعت فولاد

توزیع بسته حمایتی شیر خشک در منطقه محروم جازموریان

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه یاسوج اعلام شد

دانشجویان علوم پزشکی تا پایان امروز می توانند برای وام دانشجویی ثبت نام کنند

استفاده ازتجربه آموزشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در عراق

تجربه آموزشی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی قابل استفاده در آموزش عالی عراق

وزیرعلوم شرایط حضوری شدن دانشگاه ها را اعلام کرد / ماجرای ادامه دار تحقیق و تفحص از سازمان سنجش

همایش پیاده روی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی داراب برگزار شد

به ثمر نشستن گیاه لوفا در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی اوز

آغاز مراسم نمازجمعه تهران بعد از 20 ماه وقفه

صوت | امتحان گیرنده ای مهربان و بردبار

دانشگاه هاروارد برترین دانشگاه دنیا+ تاریخچه و شرایط پذیرش

مهلت ثبت نام در آزمون زبان دانشگاه خوارزمی تمدید شد

تصویری خارق العاده از یک کهکشان ستاره فشان!

دانشجویان علم وصنعت با ارائه کارت واکسن می توانند به خوابگاه مراجعه کنند

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

ضرورت تحلیل وضعیت موجود برای تحول در دانشگاه های کشور

رییس دانشگاه آزاد یزد با خانواده شهید مهرابی دیدار کرد

مهاجرت معکوس بیش از 2 هزارو 500 دانشجو و فعالیت در دانشگاه های کشور

از آغاز تدریجی کلاس های حضوری دانشجویان تا انتظارات مردم از سفر های رییس جمهور

وزیرعلوم شرایط حضوری شدن دانشگاه ها را اعلام شد / ماجرای ادامه دار تحقیق و تفحص از سازمان سنجش

فعالیت 12 سرای نوآوری در استان تهران

گوش دادن به صدای مریخ!

کشف یک مکانیسم مهم که در ترمیم سریع عضلات نقش دارد

استخدام منشی با بیمه در موسسه گسترش دانش کسری در محدوده الهیه

چهارمین دوره اعطای جایزه علمی و فناوری مصطفی(ص)

کاهش آسیب ها و تهدیدهای عصر تکنولوژی با گسترش سواد رسانه ای

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

بازگشت 2600 نخبه ایرانی به کشور طی 5 سال

تقویت ایمان و باورهای دینی بهترین راهکار ایجاد وحدت است

افتتاح آزمایشگاه زیست فناوری دانشگاه پیام نور قشم

فرهنگ ایثار و شهادت باید به نسل های بعدی منتقل شود/ در فرهنگ دانشگاهی شهدا جایگاه ویژه ای دارند

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وام های دانشجویی اعلام شد

دانشمندان وارثان انبیا هستند

سفر پرتلاطم کاشف شبه ذره ای بی جرم تا رسیدن به الکترونیک سبز

احتمال برگزاری کلاس های حضوری در مقطع ارشد و دکترا

ستاری: دانشمندان بزرگ جهان اسلام بعنوان پرچمدار ابتکارات مشترک فرهنگی عمل کنند

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای توسط رییس جمهوری ابلاغ شد

ظهور: چهارمین دوره جایزه مصطفی مورد استقبال 3300 دانشمند و 850 مرکز علمی قرار گرفته است

صفاری نیا: برگزاری جایزه مصطفی با حضور بیش از 50 شخصیت علمی و فناوری از 15 کشور

طنین همدلی در دانشگاه آزاد گنبدکاووس

رتبه و جایگاه دانشگاه شیراز در رتبه بندی موضوعی تایمز 2022

شهدا متعلق به همه هستند

اولین جلسه «هیئت امنای بنیاد مردم سالاری اقتصاد دینی» برگزار شد

مراسم چهارمین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) از هم اکنون آغاز شد

برنامه ها و اقدامات خود را برای جلوگیری از قطعی انرژی اعلام نمایید

جشن حافظان قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس سما دانشگاه آزاد برگزار شد

کامران وفا، فیزیکدان برجسته دنیا و برگزیده جایزه مصطفی را بیشتر بشناسیم

نخستین نشست خبری دهقانی ریاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد‎‎

جشن بزرگ حافظان قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی کشور برگزار شد

مراکز علمی کاربردی از بهمن ماه دانشجو می گیرند

درک ساختار کوانتومی جهان با استفاده از نظریه ریسمان

وجود بیش از 250طرح عمرانی فنی و حرفه ای نیمه تمام در کشور

روایت فتوح / شماره هشتاد و ششم دو هفته نامه «میدان انقلاب» بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

همایش پیاده روی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی یزد

تقریب مذاهب مسٔله استراتژیک جهان اسلام است

وجود بیش از 250 طرح عمرانی فنی و حرفه ای نیمه تمام در کشور

موافقت با پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی برای بهمن ماه

همکاری دانشگاه و صنعت برای تربیت دانشجویان مهارتی ضروری است

تحصیل 15 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه ادیان و مذاهب قم

زاهد حسن، برگزیده جایزه مصطفی را بیشتر بشناسیم

همکاری نیروی انتظامی و دانشگاه در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی

سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی کارکردگرا و عملیاتی است

ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان ازطریق ورزش اعلام شد

درخشش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان در جشنواره مد لباس«فردخت»

سرنخ هایی در مورد نحوه شکل گیری نخستین کهکشان های جهان

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

کلینیک کشاورزی و دامپروری در تبریز راه اندازی شود

ماده واحده ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی ابلاغ شد

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

درباره محمداقبال چودری، برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی بیشتر بدانیم

آب مشهد در حال شور شدن است

آب مشهد در حال شور شدن است