موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - بازار سرمايه - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - شهردار منطقه - نايب رييس مجلس - استقلالي ها - امام زمان (عج) - بيعت با امام زمان - دانشگاه نورث وسترن - عباس باقري - نادر حاج آقانيا - رييس ستاد انتخابات استان فارس - ابراهيم الديلمي - بازي پرسپوليس و پيكان - بزرگان شيعه - استوري علي كريمي - اشكاوند - رساتجارت - ميهماني - جام قهرمانان - تخريب ديوار مدرسه

مطالب مرتبط:
109 هزار دانش آموز نیازمند سیستان وبلوچستان چشم انتظار یاری خیّران
8300 مدرسه جهت آغاز سال تحصیلی در سیستان وبلوچستان آماده سازی شده است
اختصاص 100 میلیارد اعتبار به بازآفرینی شهری در سیستان وبلوچستان
109 هزار دانش آموز نیازمند سیستان وبلوچستان چشم انتظار یاری خیّران
اختصاص 100 میلیارد اعتبار به بازآفرینی شهری در سیستان وبلوچستان
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 11:552021-09-19سياسي

تفکیک و معمای توسعه در سیستان وبلوچستان


خیلی کوتاه اگر قرار به جمع بندی نظرات موافقان و مخالفان تقسیم استان سیستان و بلوچستان به چهار قسمت باشد، گروه مخالف، عدم نظرخواهی و آرای عمومی در انجام چنین کاری به علاوه گسست فرهنگی و اجتماعی محتمل بعد از انجام تقسیم بندی را به عنوان علل اصلی خود بیان می کنند، - "، در ارتباط با سیستان وبلوچستان، همچون خوزستان در این روزنامه گزارش ها و مقالات متعدد و در موضوعات مختلفی به چاپ رسیده است.

هر از چندگاهی در هر موضوعی اعم از مسائل اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و.

سراغ این دو استان رفته ایم و متاسفانه تقریبا در تمام این پرداخت های رسانه ای، مساله فقر، محرومیت و نارسایی های مختلف سوژه اصلی بوده است.

امروز هم بر همان منوال سابق سراغ استان سیستان وبلوچستان رفته ایم و قرار است در ارتباط با یکی از مسائل و مباحث داغ مربوط به این منطقه کشور، یعنی ماجرای تقسیم این استان پهناور به چهار استان گزارشی داشته باشیم؛ ماجرایی که سال هاست زمزمه های پیرامون آن نگرانی ها و البته دلخوشی هایی را برای مردم آن منطقه ایجاد کرده و چند صباحی هم هست که این زمزمه ها بیشتر و رساتر از قبل به گوش می رسد.

همین ابتدای گزارش هم این را بنویسیم و گوشزد کنیم که نگارنده هیچ نظر قطعی مثبت یا منفی نسبت به این اتفاق ندارد و غرض از نوشتن هم صرفا تجمیع نظرات کارشناسی مطلعان، کارشناسان و ساکنان این استان پهناور در ارتباط با این تصمیم است که اجرایی شدن یا نشدن آن قریب الوقوع به نظر می رسد و باید دید تصمیم نهایی حفظ وضعیت فعلی یا تقسیم به چهار استان مجزا خواهد بود.

خیلی کوتاه اگر قرار به جمع بندی نظرات موافقان و مخالفان باشد، گروه مخالف، عدم نظرخواهی و آرای عمومی در انجام چنین کاری به علاوه گسست فرهنگی و اجتماعی محتمل بعد از انجام تقسیم بندی را به عنوان علل اصلی خود بیان می کنند، درحالی که گروه مقابل، یعنی موافقان تقسیم سیستان وبلوچستان معتقدند یکی از دلایل عقب ماندگی و محرومیت این استان همین گستردگی آن و توسعه نامتوازنی است که به تبع این گستردگی به وجود آمده است.

به اذعان موافقان با تقسیم این استان به چهار استان کوچک تر تمام خدمات و امکاناتی که به این منطقه گسیل می شود چهاربرابر خواهد شد و قدرت نفوذ و اثرگذاری برخی جریانات هم کاسته خواهد شد و ازطرفی به لحاظ امنیتی هم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

با همه این اوصاف نظرات جزیی تر و دقیق تر کارشناسان را در ادامه می خوانیم و درنهایت منتظر تصمیم گیری نهایی ازسمت مراجع ذی صلاح می مانیم.

برای اشتغال، بهداشت، تحصیل، حفظ نیروهای تحصیلکرده و در یک کلام توسعه، تقسیم استان ضروری است قبل از ورود جدی به بحث به این نکته هم اشاره کنم که حین نوشتن این گزارش با مخالفان طرح بیش از موافقان آن تماس گرفتیم و درخواست گفت وگو دادیم، اما جز یکی دو نفر، الباقی به دلایل مختلفی حاضر به گفت وگو نبودند.

به هرشکل ابتدا محمدتقی رخشانی، استاد دانشگاه و از فعالان رسانه ای استان سیستان وبلوچستان در گفت وگو با فرهیختگان به جوانب مختلف این اقدام اشاره کرد و در قامت موافق طرح گفت: بحث تقسیم استان را 17 سال پیش برای اولین بار من مطرح کردم.

به این جهت می گویم که جزء موافقان طرح صحبت می کنم.

آنچه ضرورت دارد در این بحث ببینیم این است که استان سیستان وبلوچستان تقریبا در بسیاری از فاکتورها جزء عقب مانده ترین استان های کشور است.

ما رتبه یک بیماری سل را داریم، رتبه یک بیماری ایدز را داریم، رتبه یک زایمان های غیربهداشتی یعنی زایمان های درخانه را داریم، رتبه یک بی سوادی کشور را داریم، رتبه یک بیکاری کشور را داریم و اینها نشان دهنده این است که استان وضعیت خوبی ندارد.

معنای صحبت من این نیست که در مدت 42 ساله بعد از انقلاب در استان کاری انجام نشده است.

قطعا خیلی خدمات ارائه شده، کارهای زیادی شده، پیشرفت های زیادی اتفاق افتاده است.

باز معنای صحبت من این نیست که اگر جمهوری اسلامی نبود این اتفاقات نمی افتاد.

اینها اتفاقاتی است که هر حکومتی می بود اتفاق می افتاد، ولی واقعیت داستان این است که جمهوری اسلامی در استان خیلی کار کرده، ولی با این احوال ما جزء عقب مانده ترین استان های کشور یا عقب مانده ترین استان کشور هستیم.

یکی از دلایلی که برای این مساله وجود دارد بحث عقب ماندگی تاریخی است.

مساله دیگر دور افتادن از مرکز کشور است.

وقتی همه چیز در مرکز کشور تصمیم گیری می شود و ما دورافتاده ترین استان کشور از مرکز هستیم، طبیعتا این در عقب ماندگی استان تاثیر دارد.

یکی از موارد هم پهناوری استان است.

یک استانداری که می خواهد در استان دور بزند، 10روز در حوزه استانداری خود نیست؛ یعنی استان دچار چالش های جدی و مشکل ازنظر وسعت است.

اما ازنظر کلیت داستان باز گفته می شود که استان سیستان وبلوچستان قرن ها با هم زندگی کردند و کار کردند و با هم ارتباط داشتند و جدا کردن اینها مشکل ایجاد می کند، این اصلا واقعیت تاریخی نیست.

واقعیت تاریخی این است که تا سال 1316 سیستان تابع خراسان جنوبی و بخش تحت حاکمیت خاندان علم بوده و بلوچستان هم تابع کرمان بوده است.

سال 1316 رضاخان سیستان را از خراسان جدا کرد و بلوچستان را از کرمان جدا کرد و استان جدیدی به نام استان هشتم درست کرد و اسم آن را سیستان وبلوچستان گذاشت.

سیستان وبلوچستان به طور سنتی به دو بخش تقسیم می شود؛ یک بخش سیستان است، یک بخش مکران است.

سیستان به دو بخش تقسیم می شود که یکی سیستان و دیگری سرحدسیستان است.

سرحدسیستان به معنای مرز در حد اینجا نیست.

سرحدسیستان منظور حدود سرد سیستان است که شامل نصرت آباد، نوک آباد، خاش، میرجاوه و زاهدان می شود.

یعنی مرز سیستان تا کارواندر در منطقه جنوب و تا روستای گشت در منطقه شرق کشور می آید.

مکران هم به دو بخش تقسیم می شود؛ سراوان شامل سراوان، ایرانشهر، بزمان و دلگان می شود و جهلابان هم شامل نیک شهر، قصر قند، کنارک، دشت یاری و چابهار می شود، یعنی به صورت سنتی استان به دو بخش اساسی و چهار بخش تقسیم می شد.

بنابراین الان آنچه تحت عنوان تقسیم استان به چهار استان مطرح می شود کاملا منطبق با این جغرافیایی که داریم و منطبق با قومیت ها است.

ما در منطقه سرحد و در منطقه سیستان اقوام مختلفی داریم که بخشی سیستانی و بخشی بلوچ هستند.

در مناطق جنوبی استان این تقسیم بندی را داریم، ولی نکته این است که فاصله بین بلوچ های سرحد و بلوچ های مکران خیلی زیاد است؛ بدین معنا که زبان مکرانی را سرحدی ها نمی فهمند و مکرانی ها سرحدی ها را بلوچ نمی دانند.

چون زبان بلوچی در سرحد دو زبان مشخص است؛ یکی زبانی است که اصطلاحا بدان زبان رخشانی گفته می شود و دیگری براگویی است.

این دو زبان بلوچی حوزه سرحد است، درحالی که آنجا زبان مکرانی را داریم که مخلوطی از آفریقایی، هندی و بلوچی است.

اینها با هم تلفیق ایجاد کردند.

بنابراین وقتی صحبت از تقسیم چهار استان می کنیم نه مشکل قومی به وجود می آید، به دلیل اینکه اقوامی که در سرحد و سیستان هستند نسبتی با آن سو ندارند و نه مشکل مذهبی ایجاد می شود، چون در همه جا تلفیق شیعه و سنی را داریم.

بنابراین بحث شیعه و سنی در این زمینه مطرح نیست، بحث قومیتی اصلا مطرح نیست، آنچه مطرح است مبنای این تقسیم بندی توسعه است.

یعنی استانی را درنظر بگیرید که استاندار آن ظرف یک روز می تواند یک دور در استان بزند.

این چقدر با استانی فرق می کند که وقتی استاندار از استانداری بیرون می رود 10روز بعد دوباره برمی گردد و به دفتر خود می رود.

ازسوی دیگر استان سیستان وبلوچستان استانی است که تعداد تحصیلکرده ها در آن چندان زیاد نیست.

اینها هم اگر قرار باشد از دست بروند فاجعه است.

بنده هم تحصیل کردم و دکتری گرفتم.

الان به من می گویند رییس ثبت احوال شهرستان هیرمند شوید.

هیچ وقت این کار را نمی کنم، ولی وقتی بگویند مدیرکل ثبت احوال استان سیستان شوید قبول می کنم.

این بدین معنا است که استان را با حدود دو هزار نفر تحصیلکرده فوق لیسانس و دکتری اداره می کنیم.

وقتی چهار استان می شویم یعنی 8 هزار نیرو می خواهیم و ماندگاری نیرو در استان زیاد می شود.

وقتی می خواهیم بودجه تقسیم کنیم برمبنای جمعیت در کشور تقسیم می کنیم.

وقتی این تقسیم بندی صورت بگیرد و چهار استان باشیم، قاعدتا بودجه کشوری ما بیشتر می شود.

وقتی می خواهیم طرح های ملی تقسیم کنیم می گوییم به هر استان یک طرح ملی می رسد.

این بدین معناست که ما چهاربرابر طرح ملی می گیریم تا توسعه استان را پیش ببریم.

الان به دلیل اینکه ظرفیت ها کم است، رقابتی که در منطقه می تواند به شکل منطقی باعث توسعه شود تبدیل به دشمنی می شود؛ چراکه سمت ها کم است.

درمجموع می توانیم 30 فرماندار باتوجه به شرایط داشته باشیم.

می توانیم 30 مدیرکل داشته باشیم.

اینها محدود است.

نتیجه این است که بین سیستانی ها، بلوچ ها و شهرستانی هایی که بومی استان هستند بر سر این مساله دعوا می شود؛ یعنی رقابتی که می تواند باعث توسعه استان شود تبدیل به دشمنی می شود که استان را زمین می زند، درحالی که اگر این چهار استان ایجاد شود این بحث ها ایجاد نمی شود، بلکه رقابت برای پیشرفت استان، خود باعث توسعه و پیشرفت آنها می شود.

درمورد همه استان ها اینچنین است.

در آنجا یک دغدغه داریم؛ یعنی یک گروه هستند که دغدغه دارند.

آن هم گروه مسجد مکی است.

مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی و در عین حال شخصیت مذهبی استان سیستان وبلوچستان است.

نگرانی دارند که وقتی استان سیستان وبلوچستان به چهار استان تقسیم شود، نفوذ مولوی در سه استان دیگر نباشد.

از جهتی این درست است و آن جهت قانونی و اداری است.

طبیعی است وقتی استان بلوچستان در ایرانشهر شکل گیرد، امام جمعه ایرانشهر از مولوی عبدالحمید حرف شنوی ندارد و امام جمعه چابهار ممکن است راه خود را و امام جمعه زابل مسیر خود را برود.

ولیکن ازنظر مردمی اینچنین نیست.

مولوی عبدالحمید الان در خراسان هم نفوذ دارد، در گرگان و گلستان نیز نفوذ دارد، در کردستان هم نفوذ دارد، ولی آنجا جزء استان او نیست.

این نگرانی واقعی مردمی نیست، چون نفوذ او نفوذ مردمی است.

در جامعه ای که اهل سنت هستند او صاحب نفوذ است.

آنجاهایی که تقسیم اداری شود، طبیعتا امام جمعه ای که آنجاست کار خود را ازنظر اداری می کند و برای دولت بهتر و مناسب است که بتواند با چهار امام جمعه در هر منطقه ای صحبت کرده و مسائل خود را جمع بندی کند.

این از تمرکز قدرت اداری جلوگیری کرده و کمک می کند دولت بتواند مسائل خود را بهتر جمع بندی کند.

به نظرم می رسد مسائل استان هیچ نقطه منفی ندارد.

برخی از دوستان صحبت می کنند که اگر اینچنین شود فرهنگ بلوچی دچار مشکل می شود، درحالی که این درست نیست.

بلوچ یک قومیت واحد نیست؛ یعنی وقتی بلوچ می گویید بخشی آریایی، بخشی سامی، بخشی حامی و آفریقایی هستند.

بلوچ و بلوچستان یک حوزه فرهنگی است.

این حوزه فرهنگی بخشی در پاکستان و بخشی در افغانستان است، اما از بین نرفته است.

سر جای خود است و ارتباطات خود را دارد، چه برسد که داخل یک کشور باشد.

در داخل یک کشور معنایی ندارد بگوییم اگر استان تقسیم شود فرهنگ دچار مشکل می شود.

چنین چیزی واقعیت ندارد.

فرهنگ سیستانی و بلوچ در چندین کشور وجود دارد.

سیستانی ها بخشی در افغانستان هستند، تا قندهار سیستان بزرگ است.

اینها فرهنگ خود را دارند و ما هم در کشور این فرهنگ را داریم.

مسائل فرهنگی جای خود است و اصلا ربطی به مرزبندی های کشوری ندارد چه رسد به اینکه به مرزبندی های استانی مرتبط شود.

دغدغه داشتند که اسم بلوچستان حذف می شود که حقیقت ندارد.

نام گذاری ای که ما برای استان کردیم، برمبنای نام های مشخص قدیمی است؛ یعنی سیستان، سرحد، بلوچستان و مکران.

هر چهار اسم ریشه تاریخی دارد.

مرکزیت شهری هم مشخص شده است؛ استان سیستان با مرکزیت زابل، استان سرحد با مرکزیت زاهدان، استان بلوچستان با مرکزیت ایرانشهر و استان مکران با محوریت چابهار.

طرح به هیچ عنوان مشکل امنیتی ایجاد نمی کند، درحالی که ما الان مشکل امنیتی داریم، چون مرز طولانی داریم و یک مرزبانی باید آن را جمع کند.

این کار سخت است.

مسائل امنیتی داریم و وقتی این مسائل امنیتی را در استان داریم یک اداره اطلاعات باید جمع بندی کند و این سخت است، اما اگر چهار اداره اطلاعات، چهار مرزبانی و چهار نیروی انتظامی داشته باشیم محدوده ها کوچک تر می شود و کنترل بهتر و راحت تر جمع بندی می شود.

برخی نماینده ها همچون شهریاری موافق کار هستند و مجموعه بچه های اهل سنت دو نفر موافق هستند، ولی نکته این است که نگران هستند و از فضای عمومی که اهل سنت ممکن است برای آنها ایجاد کند، می ترسند.

یعنی حسین زهی و سعیدی موافق تقسیم استان هستند، اما درخشان نظر قاطعی در این امر نداده و فاضلی نیز مخالفت کرده، ولی نکته این است که آن مخالفت و آن نظر ندادن نگرانی از موضع گیری مسجد مکی علیه آنها است، وگرنه خود آنها نیز موافق هستند.

با آقایان صحبت کردم و وقتی بحث را مطرح کردم، درخشان آن زمان نماینده نبود و اظهار موافقت کرد، ولی بحث مخالفت های مسجد مکی را مطرح کردند.

گفتم ما نظرات خود را می گوییم و آنها هم نظرات خود را بگویند و وقتی به جمع بندی منطقی رسیدیم، اگر آنها نظر غالب و دلایل قوی تر داشتند، ما می پذیریم.

اگر استدلال ما قوی تر بود، طبیعتا آنها باید بپذیرند.

ما معتقدیم برای اشتغال، بهداشت، تحصیل، دانشگاه ها، نیروهای تحصیلکرده و در یک کلام توسعه استان، تقسیم یک ضرورت است.

تقسیم استان بدون مطالعات دقیق فرهنگی علمی و اجتماعی نشان دهنده خطایی راهبردی است همان طور که در ابتدای گزارش هم اشاره کردیم، مخالفان ماجرای تقسیم استان سیستان وبلوچستان خیلی پاسخگو نبودند جز یک نفر از آنها، اما قبل از خواندن اظهارات این استاد دانشگاه، برخی دلایل و استدلال های مخالفان را که در رسانه ها هم منتشر شده است، مرور می کنیم.

محمدعثمان حسین بر، استاد جامعه شناسی در ارتباط با این تقسیم بندی و در مخالفت با آن معتقد است: اینکه چنین طرحی با این اهمیت، فرآیندی از مطالعات علمی و به ویژه اجتماعی و فرهنگی را طی نکرده باشد، درمعرض تضارب آرا و دیدگاه ها قرار نگرفته باشد و اکثریت مردم، کنشگران اجتماعی و ذی نفوذان اجتماعی استان از جزییات آن خبردار نباشند، این طرح را در حد تیری در تاریکی تنزل می دهد.

تقسیم یک استان فی نفسه سیاست و اقدامی منفی و مخرب نیست و حتی می تواند در برخی موارد بسیار کارگشا باشد، اما هنگامی که با خواست اکثریت مردم و نخبگان و ذی نفوذان اجتماعی آن همراه نباشد، مبتنی بر مطالعات علمی و فرهنگی و اجتماعی نباشد، شفافیت لازم را نداشته باشد و تدبیری در فرآیندهای تهیه و ارائه آن دیده نشود، البته نشان دهنده خطاهای راهبردی متعددی است.

با توجه به جایگاه همواره آخر استان بین استان های کشور در اغلب شاخص های توسعه، می توان گفت اراده و برنامه ای جدی (نه برنامه هایی شبیه توسعه محور شرق و توسعه سواحل مکران که تاکنون جز جنبه هایی کاغذی و غیراجتماعی از آنها دیده نشده است) برای توسعه استان وجود نداشته و بنابراین اجرای چنین طرحی هم، کمکی به آن نخواهد کرد.

چنین طرحی بیش از پیش موجب حجیم تر شدن ساختارهای دولتی (کار و پست تراشی و نه اشتغال زایی) خواهد شد که خود از عوامل اصلی ناکارآمدی و کاهش بهره وری این نهادها و درنتیجه مانعی برای توسعه در کشور محسوب می شود.

همین امر نیز سبب خواهد شد اگر افزایش اندکی در اعتبارات این مناطق ایجاد شود، قبل از توسعه و عمران، توسط این ساختارها به مصرف جاری برسد.

از موانع توسعه استان سیستان وبلوچستان را می توان ضعف جایگاه، قدرت پیگیری و چانه زنی آن در مرکز کشور دانست.

از این منظر، اجرای چنین طرحی منجر به ایجاد چند استان ضعیف تر به جای یک استان ضعیف خواهد شد.

با توجه به پتانسیل های اقتصادی و توسعه ای مهم سیستان وبلوچستان، تقسیم استان می تواند سهم و دسترسی سایر استان ها را از برخی از این پتانسیل ها بسیار محدود کند.

چند دهه است که پتانسیل ها و مزیت های رقابتی سواحل مکران و چابهار به عنوان محور توسعه استان تلقی می شود.

تقسیم استان در عمل، سایر استان های جداشده را از این مزیت ها محروم خواهد کرد.

با توجه به فرآیندهای جهانی شدن، آنچه بیشتر در دنیا شاهد آن هستیم، گسترش اتحادیه ها و سازمان های بین المللی و منطقه ای است.

این بدان معناست که از این طریق بهتر می توان شرایط ایجادشده را مدیریت و خود را با آن سازگار کرد.

در همین راستاست که دولت های ملی جایگاه و نقش خود را تا حد قابل توجهی از دست داده اند، چه برسد به مدیریت های استانی.

تقسیم استان راهکار چندان مناسب و موثری برای برقراری عدالت اجتماعی در کشور و رفع نابرابری های ناحیه ای نیست.

ممکن است بتواند از طریق ایجاد و ارتقای نقاط مرکزی، دارویی مسکن برای رفع برخی احساس نابرابری ها باشد، اما با توجه به فعال بودن مکانیسم تولید نابرابری مرکز-پیرامون، تجارب کشور نشان می دهد تقسیم استان ها در کشور، نه فاصله تهران را با آنها کمتر کرده، نه مهاجرت روستاییان را کاهش داده، نه کاهش چندانی در نابرابری های ناحیه ای ایجاد کرده و نه حاشیه نشینی را در شهرها و به ویژه شهرهای مرکزی کاهش داده است.

وضعیت اسفبار نابرابری های مرکز و حاشیه در زاهدان نشان می دهد که وسعت کمتر نمی تواند راهکاری برای رفع نابرابری های اجتماعی باشد.

راهکار آن توزیع عادلانه و متوازن منابع، سرمایه گذاری ها و امکانات است.

تقسیم استان نه تنها نگرانی های امنیتی را برطرف نمی کند، بلکه حتی ممکن است زیرساخت های یک امنیت پایدار و مردم محور را که مبتنی بر خواسته های مردمی، اعتماد اجتماعی، کاهش نابرابری های اجتماعی و رفع دغدغه های قومی و مذهبی هستند، دچار چالش جدی کند.

اساس ادعاها و رویکردهای باقی مخالفان تقسیم سیستان وبلوچستان را هم تا حدی می توان بر همین مواردی که حسین بر طی یادداشتی که در یکی از رسانه های محلی منتشر کرده است، استوار دانست و البته نگرانی های بیجایی هم نیست.

با این اوصاف و در تکمله نظرات مخالفان، با یکی دیگر از استادان دانشگاهی استان سیستان وبلوچستان هم گفت وگویی انجام دادیم.

در پس این اقدام یک برنامه اقتصاد سیاسی برای جدا کردن چابهار از کل استان قرار دارد عبدالوهاب شهلی بر، جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با فرهیختگان با انتقاد از تقسیم استان سیستان وبلوچستان به 4 استان گفت: من به چند دلیل با تقسیم استان سیستان وبلوچستان مخالفم.

اولین دلیل مخالفت بنده این است که پشت این طرح نوعی ساده سازی مساله فقر و محرومیت و توسعه نیافتگی استان سیستان وبلوچستان وجود دارد.

یعنی طراحان و موافقان این طرح ذهن مکانیکی و ساده ساز و تفکر خطی از مساله دارند و بزرگ ترین استدلالی که طرح می کنند منابع اختصاصی دولت با تقسیم استان افزایش پیدا می کند و به تکه های کوچک تر تقسیم شدن استان باعث راحت تر شدن مدیریت و کنترل آن خواهد شد.

خب این استدلال ها بی بنیان است؛ چرا؟ چون مبنای تقسیم بندی اعتبارات دولتی در کشور برمبنای جمعیت است و گستره سرزمینی و تقسیم استان در این امر تاثیری ندارد؛ چراکه تقسیم استان تاثیری در کاهش یا افزایش جمعیت هم ندارد که بتواند در بودجه ریزی استان تغییر ایجاد کند.

دومین مساله این است که وقتی استان را به واحدهای کوچک تر تقسیم می کنید عملا بروکراسی اداری را افزایش می دهید.

بنده شخصا یک پایم در دانشگاه و یک پایم در دستگاه اجرایی است.

وقتی شما یک کاری را بین دو دفتر در یک جا تعریف می کنید، به جای اینکه طی سه ماه کار پیش برود، 6 ماهه هم این کار انجام نمی شود.

عملا پروسه طرح ریزی و اجرا افزایش پیدا می کند.

نکته سوم اینکه تمام دنیا به سمت سرزمین های بزرگ، اتحادیه ها و.

حرکت می کنند.

یک مقدار اگر نگاه آمایش استانی داشته باشید، می فهمید درصورت وقوع این تقسیم بندی، شما 4 استان، 4 سیستم مدیریتی جدید، 4 استاندار، 4 فرمانده نیروی انتظامی، 4 رییس کشاورزی و.

خواهید داشت.

نکته چهارم هم اینکه پشت پرده این طرح یک طرح اقتصاد سیاسی پیچیده وجود دارد که قصد دارد حساب چابهار را از کل استان سیستان وبلوچستان جدا کند.

شما نگاه بکنید تمام همایش ها و دستگاه ها و وزارتخانه ها و.

شده چابهار، اصلا دولت دیگر حوصله اینکه فکری به حال سراوان، سیستان و خاش و.

بکند، ندارد.

تمام هم و غمش این است که یک استان در سواحل مکران ایجاد شود تا این بچه ای که کمی سرحال است، یعنی چابهار، از بقیه جدا شود و عائله نداشته باشد.

اگر قرار است که چابهار موتور توسعه استان باشد باید نسبت خودش را با اقتصاد سراوان، زابل و.

مشخص بکند.

دوستان موافق طرح هیچ جوابی برای این موارد ندارند.

تقسیم استان شکاف بین دولت و ملت را افزایش می دهد؛ چراکه هیچ سرمایه اجتماعی در افکار عمومی در حمایت از تقسیم استان وجود ندارد.

به هرحال سیستان وبلوچستان استان خاصی است و سوای مسائل فنی که عرض کردم، چالش های امنیتی خاص خودش را دارد و این تقسیم بندی چالش های امنیتی را هم افزایش خواهد داد.

خیلی از مخالفان این مساله در منطقه، از این ماجرا تعبیر به تکه تکه کردن هویت می کنند و ممکن است برداشتی که در ذهن طراحان است با برداشت مردم و بومی ها تفاوت زیادی داشته باشد و به نظر من اینها مهم ترین استدلال ها در رد این تقسیم بندی است منبع: فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: سیستان وبلوچستان - بلوچستان - استان - سیستان - استان سیستان و بلوچستان - سیستان و بلوچستان - اجتماعی - ارتباط - مختلف - مسائل - زیست محیطی - رفته - قرار - بندی - دو استان - مخالفان - محرومیت - خوزستان - روزنامه - موافقان - پهناور - فرهنگی - پرداخت - مقالات - یکی از - توسعه - گزارش - منطقه - عمومی - محیطی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام دستیار دندانپزشک با بیمه در مطب دندانپزشکی دکتر رسول ابوالحسنی

لزوم نگاه ویژه دولت برای حمایت از فعالان اقتصادی

ویدئو| عکس یادگاری خانم های بی حجاب با احمدی نژاد!

شوک قتل «دیوید آمس» به نمایندگان پارلمان انگلیس

ویدئو| سکانس سانسورشده فیلم عرق سرد: مولودی خوانی زنان با میزبانی سحر دولتشاهی

کشاورزان اصفهانی منتظر نماز باران آقای نماینده/نماینده سابق مجلس: رییسی اگر سندی درباره ظلم تمدن ایران باستان ندارد از مردم ایران عذرخواهی کند

نتایج نهایی انتخابات عراق اعلام شد

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت بهسان مدیریت پرشین در تهران

استخدام منشی و نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس رادیولوژی در موسسه رادیولوژی و سونوگرافی دکتر خودکار-تهران

استخدام برنامه نویس Python در شرکت بهسانا در گرگان

استخدام نیروی خدماتی با بیمه و ناهار و پاداش در شرکت ایده بنیان مبتکر پارس

استخدام کارگر ساده، کارگر انبار و حسابدار با بیمه و سرویس در تهران

استخدام سرپرست کارگاه (مهندس عمران) با بیمه و بیمه تکمیلی در قائم شهر

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت سرمایش گرمایش تهویه مانلی در تهران

سپاه به باشگاه بیلیارد پر از مشروب پاتک زد

عکس/ استایل مدلینگ لیلا بلوکات برای تبلیغ لباس!

استخدام خدمات (نظافت و آبدارچی) در فروشگاه شهروند ایرانیان در تهران

استخدام حسابدار با سرویس در شرکت ترش طعم راناس در شهر قدس و اندیشه

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از هرمزگان جهت کار در یزد

استخدام کارمند فروش با حقوق و مزایای عالی در کلینیک زیبایی آرین سیما

استخدام 5 عنوان شغلی با بیمه در یک شرکت معتبر در یزد

سردار فضلی: کاروان های «راهیان نور» تجربه های دفاع مقدس را به زمان حال می آورد

استخدام کارشناس حسابدار مالیاتی در شرکت پرگاس طب در تهران

آقای ضرغامی این شناسنامه المثنی ندارد!

استخدام کارمند اداری- دفتری آشنا به کامپیوتر در شرکت علم و صنعت در تهران

دوئل مالکی با صدر

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت بیتا پلیمر فردا نگر در اصفهان

مخالفت هیات هماهنگی شیعیان عراق با نتایج انتخابات پارلمانی این کشور

استخدام کارمند اداری

نتایج نهایی انتخابات عراق اعلام شد

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد

دولت راهی جز پاسخ مناسب به مطالبات معیشتی معلمان ندارد 

نتایج نهایی انتخابات عراق اعلام شد

استخدام نیروی خدمات و نظافتچی در شرکت آهن نت در تهران

استخدام مدیر سایت در مبلمان گلد چوب در قم

راه اندازی فروشگاه منصف بسیج در رودان

استخدام حسابدار با بیمه در مجموعه گل در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی با بیمه در شرکت عمران پی آب رابین در تهران

استخدام کمک خزانه دار آقا در شرکت دایو پارس در تهران

بررسی موضوع پل قدس در کمیسیون فنی شورای شهر/ موج های بر روی پل بر اثر آسفالت ریزی نیست

ورود کشور به مرحله ورشکستگی اکوسیستم/نمره دیپلماسی آب صفر است

دورهمی کودکانه در محضر فردوسی

سفرهای استانی رییس جمهور موجب دلگرمی مردم است

ترتیل صفحه 246 قرآن/ گذشت یعقوب+فیلم، متن و مفاهیم

بلاتکلیفی 5 ساله مجلس/ آیا قانون انتخابات ریاست جمهوری برای 1404 تغییر می کند؟

رعایت توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا لازم و ضروری است

چهره جدید متین ستوده +عکس

استعفای رییس نظمیه به دلیل صدای بوق حمام!

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 24 مهر

استخدام منشی و مسئول دفتر با بیمه در محدوده شهرآرا

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت تیم یار کیش در البرز

استخدام 3 عنوان شغلی در آژانس تبلیغاتی حاشیه گرافیک در اصفهان

فال روزانه 25 مهر 1400

استخدام آمارگر با بیمه و پاداش در مجموعه مزرعه های ارگانا در تهران

مهم ترین رویدادهای تاریخی بیست وپنجم مهر

دفاعیات متهمان نازی در دادگاه نورنبرگ / مخوف ترین تکاور جنگ جهانی دوم / فضای شخصی چیست و چه میزان است؟ / کادیر ادریس و کافروی آرته در قاب 4K / بررسی شورلت کوروت سی 6 آر کوپه

ایران وطن ماست/ آقای رییسی، کاری که سلسله پهلوی کرد را تکرار نکنید

دیباج؛ شهر برتر کشور در مشارکت های مردمی بازسازی عتبات عالیات

فریاد شهید کلاهدوز بر سر بنی صدر

کادر درمانی در ایام کرونا تا سرحد جان فداکاری کردند

پیام مقام معظم رهبری در هفته ناجا امیدآفرین بود

شفافیت؛ مزیت ایجاد سامانه الکترونیکی قرارداد ها در بانک ها

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از البرز جهت کار در یزد

استخدام نیروی خدمات با بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات در تهران

استخدام مسئول دفتر و منشی در آژانس تبلیغاتی حاشیه گرافیک در اصفهان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی، حسابدار با بیمه و سنوات در شرکت سپهرالکتریک

استخدام تدوینگر با پاداش در یک آژانس تبلیغاتی در اصفهان

استخدام آبدارچی در موسسه غیر تجاری امین عدالت کبریا در تهران

استخدام نماینده علمی و فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در قزوین

استخدام لابی من با حقوق ثابت 3/600 و عیدی در یک برج باغ در آجودانیه

اولین نماز جمعه بعد از کرونا در تهران همین جمعه اقامه می شود

در کوچه آهنگری صدای پتک می آید و زمزمه شعر

اسلام «علما» و «اطبا» را از مهمترین مشاغل دانسته است

در صورت حمایت، بیمارستان الهادی در سال 1401 راه اندازی می شود

کاهش هزینه درمان 44 میلیون بیمه شده تامین اجتماعی در دستور کار دولت

سرپرست دفتر بازرسی و امور حقوقی استانداری سمنان منصوب شد

استفاده از ظرفیت هنر برای مقابله با مباحث دروغین دشمنان

ریشه انحرافات اجتماعی ضعف در باور به معاد است

امامت از ارکان اعتقادات شیعیان است

نائب رییس مجلس: لایحه رتبه بندی معلمان با رای بالا تصویب می شود

تصاویر / دیدار وزیر بهداشت با آیت الله اعرافی

افراد هم جنس واکسن ها را تزریق کنند

استخدام مشاور پوست و مو با حقوق و مزایای عالی در کلینیک زیبایی آرین سیما

استخدام حسابدار در شرکت تاکسی ماکسیم در تهران

استخدام کمک حسابدار با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس صنایع و کارشناس گرافیک در رستا بنای عصر کویر در یزد

استخدام اپراتور لیزر در هلدینگ سینوهه در محدوده غرب تهران

جشن آبادانی هـا در سالروز آغاز ولایت حضرت مهدی(عج)

سندرز: نظام سیاسی آمریکا فاسد است

بهره برداری از طرح های هفت گانه فولادی در بلاتکلیفی

انتصابات جدید در شهرداری اردبیل کلید خورد/ «نقی قبایی» مدیر روابط عمومی شهرداری شد

مهدی شهر به قطب دام پروری کشور تبدیل شود

اردبیل مقصد بعدی سفر استانی آیت الله رییسی

10 راهکار برای افزایش روزی

مشق احسان گروه جهادی «شهید بادیاد» درکهگیلویه

دانش آموزان مدال آور چهاردهمین لیگ علمی پایا در قم تجلیل شدند

چگونه بفهمیم خودرو به سرویس دوره ای نیاز دارد؟

تدابیر شدید امنیتی در عراق در آستانه اعلام نتایج انتخابات

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق: جریان صدر با 73 کرسی پیشتاز ماند / تعداد کرسی ائتلاف هادی العامری به 17 رسید

تفکیک و معمای توسعه در سیستان وبلوچستان

تفکیک و معمای توسعه در سیستان وبلوچستان