مطالب مرتبط:
پروژه های پژوهشگاه نفت با وجود تحریم ها متوقف نشد
پروژه های پژوهشگاه نفت با وجود تحریم ها متوقف نشد
برپایی اردوی 14 روزه تیم صنعت نفت آبادان   
قانون عجیبی که مانع جوانگرایی در صنعت نفت شده است!
فاجعه سقوط سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت در دولت روحانی
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 09:352021-09-19اقتصادي

طرح های پژوهشگاه صنعت نفت متوقف نشد


رییس پردیس انرژی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به موفقیت طرح های این پژوهشگاه، گفت: با وجود مشکلات متعددی که تحریم ها بوجود آورده بودند، توانستیم چالش های این دوران را به فرصت تبدیل کنیم.

- " به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، جابر نشاطی با اشاره به پروژه مدیریت خوردگی که از سوی محققان پژوهشگاه صنعت نفت اجرا شد، گفت: در حوزه مدیریت خوردگی پروژه ای بین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران در چهار سال قبل تعریف شد که تصمیم بر آن بود بعضی از شرکت های خارجی به عنوان مشاور در این پروژه با ما همکاری کنند، اما به دلیل تحریم های موجود، این شرکت ها حاضر به همکاری با پژوهشگاه صنعت نفت نشدند، یا قیمت های بسیار بالایی را به این مجموعه پیشنهاد کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات موجود، پژوهشگاه تصمیم گرفت با اتکا به توان محققان خود این پروژه را انجام دهد که خوشبختانه با موفقیت این مهم انجام شد یا در حوزه پاک سازی آب های زیرزمینی یک کشور خارجی با قیمت های بسیار بالا پیشنهاد همکاری به پژوهشگاه داد که در نهایت این پروژه نیز از سوی پژوهشگران حوزه محیط زیست پژوهشگاه با قیمتی بسیار کمتر در منطقه عسلویه انجام شد.

تجاری سازی میکروسی اچ پی رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به بهینه سازی مصرف انرژی که از موضوعات مهم کنونی کشور محسوب می شود اشاره کرد و گفت: در این حوزه، پژوهشکده انرژی پژوهشگاه، فعالیت های بسیار زیادی را در دستور کار خود قرار داده است و 10 پروژه مرتبط با حوزه مدیریت انرژی در واحدهای صنعتی و ساختمانی از سوی پژوهشگران این مجموعه در حال انجام یا در حوزه مدیریت بخار که از منابع انرژی به شمار می آید، چند پروژه جاری جزو برنامه های این مجموعه است.

نشاطی افزود: یکی از اقدام های مؤثر که از سوی محققان پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد، مربوط به پروژه میکرو سی اچ پی می شود.

طراحی و ساخت این دستگاه از سوی پژوهشگاه و با همکاری بخش خصوصی انجام شد و هم اکنون تجاری سازی آن از سوی یک شرکت دانش بنیان در حال انجام است و به مرحله تولید انبوه نیز رسیده، شایان ذکر است که سامانه تولید هم زمان برق و حرارت در مقیاس میکرو سی اچ پی با استفاده از موتور گازسوز دائم کار دارای بازدهی بالای 90 درصد است.

بهبود تأسیسات با پروژه های مدیریت خوردگی وی به مستهلک شدن تجهیزات نفتی اشاره کرد و گفت: عمر تأسیسات صنعت نفت بسیار زیاد است، از این رو بهینه سازی این تجهیزات از مسائل مهم صنعت نفت به شمار می آید، بر همین اساس پژوهشگاه صنعت نفت با هدف بهبود تجهیزات موجود در صنعت نفت، در چند پروژه بزرگ مدیریت خوردگی در سال های اخیر شرکت کرده است.

رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به بومی سازی رنگ های مصرفی از سوی پژوهشگاه صنعت نفت در سکوهای شرکت نفت فلات قاره اشاره کرد و افزود: یکی از روش های افزایش طول عمر تأسیسات نفتی استفاده از پوشش های صنعتی است که این پوشش ها عمدتاً از خارج از کشور وارد می شود؛ خوشبختانه یکی از پروژه های جاری پژوهشگاه مرتبط با این موضوع است که می تواند به افزایش عمر تأسیسات نیز کمک کند.

پژوهشگاه هم در این زمینه فعالیت های بسیار گسترده ای را انجام داده است و محققان این مجموعه تلاش می کنند پوشش های صنعتی بومی را جایگزین پوشش های وارداتی برای تأسیسات نفتی کنند.

نشاطی، نظارت بر تعمیر راکتور ایزوماکس در پالایشگاه ها را از دیگر اقدام های این پردیس برشمرد و گفت: راکتورهای آیزوماکس همواره قلب پالایشگاه ها به شمار می آیند که به دلیل خوردگی، این راکتورها می توانند دچار مشکلات بسیاری شوند و این موضوع خسارت های مالی و جانی بسیاری را می تواند به همراه داشته باشد، از این رو با دانش موجود در پژوهشگاه نظارت بر راکتور آیزوماکس پالایشگاه ها نیز از سوی پژوهشگاه در حال انجام است.

پژوهشگاه مرجعی برای به کارگیری مواد شیمیایی رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت بر مدیریت مواد شیمیایی مصرفی در حوزه بالادست نفت و پایین دست نیز تأکید کرد و افزود: مبلغ گردش مالی مواد شیمیایی در شرکت ملی نفت ایران بسیار بالا است، از این رو چنانچه بتوانیم مدیریت مناسبی در زمینه کیفیت و مقدار مصرف این مواد در دستور کار قرار دهیم به طور حتم این موضوع می تواند به افزایش عمر تأسیسات نفتی کمک کند.

نشاطی افزود: بر همین اساس پژوهشگاه صنعت نفت در سال گذشته دستورعمل های استفاده از مواد شیمیایی را با آخرین روش های روز دنیا مطابقت داد و در اختیار شرکت ملی نفت قرار داد زیرا استفاده مناسب از مواد شیمیایی می تواند از خوردگی تأسیسات تا حد زیادی جلوگیری کند و از سوی دیگر سبب طول عمر تجهیزات نفتی می شود.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه صنعت نفت مرجعی معتبر در زمینه استفاده از مواد شیمیایی محسوب می شود، تصریح کرد: استفاده از همه مواد شیمیایی مصرفی در صنعت نفت در حوزه بازدارنده های خوردگی، ضدرسوب، میکروب کش و پوشش از سوی شرکت ملی نفت به پژوهشگاه صنعت نفت ارجاع داده شده است و حتی در برخی موارد انتخاب و ارزیابی مواد شیمیایی مناسب به صورت میدانی برای پروژه های متعدد به عهده پژوهشگاه است زیرا اگر این مواد به درستی انتخاب نشوند می توانند آسیب های جبران ناپذیری را به تأسیسات شرکت نفت وارد کنند.

رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت بر اهمیت شبکه سازی و توسعه همکاری ها با بخش های خصوصی تأکید کرد و گفت: در این زمینه این پردیس فعالیت های بسیار مناسبی را انجام داده است، اما با وجود این، با نقطه ایده آل فاصله داریم.

برای نمونه پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در زمینه طراحی و ساخت میکرو سی اچ پی و سنسورهای تشخیص آلاینده ها و پروژه های مرتبط با انرژی و محیط زیست با شرکت های خصوصی و دانشگاه های بسیاری همکاری کرده است و از طرف دیگر تلاش می کنیم در زمینه توسعه فناوری با شرکت های دانش بنیان مستقر در پژوهشگاه اقدام های مؤثری را انجام دهیم.

نشاطی تصریح کرد: به تازگی پژوهشگاه صنعت نفت با شرکت دانش بنیان آبان قرارداد همکاری امضا کرده است که موضوع این قرارداد در زمینه استفاده از فناوری میکروفیلتراسیون برای تصفیه آب است و هم اکنون نیز به مرحله اجرایی نیز رسیده است.

جلوگیری از خروج نخبگان وی به مهاجرت نخبگان از صنعت نفت اشاره کرد و افزود: چنانچه بتوانیم سیاست گذاری مناسبی را در صنعت نفت اجرا کنیم به طور حتم می توانیم از خروج درصد بالایی از نخبگان جلوگیری کنیم.

برای مثال پژوهشگاه صنعت نفت با راه اندازی مرکز نوآوری و استقرار شرکت های دانش بنیان می تواند بستری را برای رشد محققان جوان و شرکت های نوپا فراهم کند یا از سوی دیگر ایجاد فرصت های مطالعاتی و دوره های پسادکترا برای نخبگان بهترین فرصت به شمار می آید تا ایده های خود را بیان و سرانجام این ایده ها را به بازار نزدیک کنند.

نشاطی در پایان طرح میزبانی از دانشجویان را جزو مسئولیت های اجتماعی دانست و گفت: حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی و برگزاری دوره های پسادکترا این فرصت را به جوانان می دهد تا ایده های خود را در مجموعه بزرگی نظیر پژوهشگاه اجرایی کنند، یا آماده کردن زمینه مناسب در شرایط کنونی کشور برای حضور شرکت های دانش بنیان با هدف توسعه و پیشرفت بخش خصوصی جزو اهداف مسئولیت اجتماعی به شمار می آید.


کلید واژه ها: پژوهشگاه صنعت نفت - پژوهشگاه - صنعت نفت - صنعت - پروژه - شرکت ملی گاز ایران - تحریم ها - شرکت ها - موفقیت - مشکلات - شرکت - خوردگی - محققان - همکاری - مدیریت - شرکت ملی گاز - تصمیم - اشاره - تحریم - گاز ایران - توان - حوزه - شرکت ملی - پیشنهاد - سال قبل - بالایی - پردیس - آورده - خارجی - متوقف

آخرین اخبار سرویس:
جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز سه شنبه 27 مهر 1400

قیمت سهام عدالت امروز سه شنبه 27 مهر 1400

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز سه شنبه 27 مهر 1400

ذوق زدگی زن مهدی قائدی از هدیه 300 میلیونی همسرش!

قیمت روز خودرو (سایپا و ایران خودرو) امروز سه شنبه 27 مهر 1400 + جدول

اعلام آمادگی اتاق تعاون آذربایجان غربی برای مشارکت در ساخت یک میلیون مسکن در سال

افزایش 300 درصدی قیمت مواد اولیه تولید بطری آب معدنی| بهای «پت» متاثر از دلار نیمایی است

قیمت دلار و یورو و نرخ ارز امروز 27 مهر 1400 + جدول

جزییاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

قیمت طلا و سکه امروز 27 مهر 1400 + جدول

مزارع ذرت علوفه ای دره شهر خشک شد| نبود ماشین آلات برای برداشت محصول

سهام داران پدیده معترض هستند| گره گشایی از «گشان» با ورود ابنیه به بورس

ماسه خواران، شبانه در جولان؛ ساحل به یغما می رود

دولت، بزرگ ترین بازیگر اوراق بدهی

سود خالص آقازاده، هشت میلیارد تومان بود

سوییفت ایران و ونزوئلا راه اندازی می شود/ امضا نقشه راه 20 ساله تهران-کاراکاس در سفر مادورو/ برای همکاری نفتی محدودیتی قائل نیستیم

قیمت آهن ,میلگرد 1400/07/27

سهم ایران در تجارت داغ خودروهای دست دوم

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

کرونا دل رستوران داران همدان را کباب کرد| گرانی مواد اولیه مشتری را فراری می دهد

استخدام کارشناس عملیات (پشتیبان خودپرداز) با عیدی و پاداش و بیمه تکمیلی

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پاداش در شرکت ارتباط گستر نخل جنوب در کرمان

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش،بیمه در شرکت ویستا لوتوس آرتا

کارگر ساده

استخدام کارشناس فروش در شرکت بازرگانی آرمان توسعه آپادانا در اصفهان

زمان آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن طرح جهش تولید مسکن+ جزییات

تجلیل از ترابری فولاد مبارکه به عنوان ترابری نمونه اصفهان

ببینید | نتیجه تلخ کری خوانی و کل کل عجیب وسط خیابان

قیمت انواع شیر پاستوریزه در بازار + جدول

رییس جدید سازمان سرمایه گذاری و کمک های فکری منصوب شد

4 بحران پیش روی دولت سیزدهم قرار دارد

ببینید | نتیجه تلخ کری خوانی و کل کل عجیب وسط خیابان

بهبودی بیش از 219 میلیون بیمار کرونایی در جهان

استخدام حسابدار در شرکت راهبر بازار در تهران

استخدام رییس مالی صنعت چاپ در یک شرکت معتبر در تهران

برای آبیاری فضای سبز شمال اصفهان در مضیقه هستیم/ توسعه شبکه آبیاری تحت فشار در شهر

سرانه مطالعه ایرانی ها در سال 99 + استان های با بیشترین و کمترین سرانه 

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

طرح ساماندهی واردات خودرو اصلاح شد+ جزییات

از سردار 790 میلیاردی تا طارمی 500 میلیارد تومانی!

دلار 15 هزار تومان می شود؟!

قیمت انواع لاک غلط گیر در بازار + جدول

قیمت بیت کوین، امروز 1400/07/27

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/07/27

استخدام مهندس مکانیک طراح در شرکت طلایه داران صنعت فرآیند در تهران

معجزات ماسک هلو برای شادابی پوست صورت

اینفوگرافیک | واردات بیش از 100 ملیون دُز واکسن کرونای خارجی به ایران

دستمزد باید با هزینه سبد خانوار تعیین شود نه تورم

خبر خوش نماینده مجلس در مورد «کارت اعتباری»/ ارز 4200 تومانی به خانوارها داده می شود؟

بازار جهانی نفت امروز دوشنبه 26 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

قمیت بیت کوین، امروز 1400/07/27

وجود شامپوهای تریاکی در بازار ایران صحت دارد؟ +فیلم

فقط یک چهارم واردات کالا با ارز 4200 تومانی به دست مردم رسید

استخدام کارشناس مالی و حسابداری و مدیر مالی با سرویس، بیمه تکمیلی و پاداش

توزیع واکسن آنفلوآنزای ایرانی در داروخانه ها در انتظار ابلاغ قیمت

استخدام برقکار خودروهای کلاسیک در شرکت پرشیا خودرو در البرز

نخستین نشست گفت وگوی دولت و بخش خصوصی

پیش بینی افزایش شدت طوفان های گردوغبار در کشور

چه مسافتی را باید طی کرد تا از کهکشان خارج شد؟

استخدام کارمند فروش با بیمه و عیدی در شرکت پویا تجارت عرفان در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با پورسانت در آهن ماهان ایرانیان در تهران

استخدام کارمند اداری در شرکت بهاران تهویه آینده البرز در محمدشهر

هزینه لازم برایه تهیه خانه در منطقه پیروزی تهران

استخدام کارگر ساده خط تولید ریخته گری در شرکت آلیاژهای نشکن ساز در البرز

گردشگری پاییزی در سواحل شهر بندرعباس

ورود هفت میلیون و 400 هزار دوز واکسن کرونا به کشور

آیا افرادی که آلرژی دارند می توانند واکسن کرونا و آنفلوانزا تزریق کنند؟

قیمت تایر رسماً 30 تا 40 درصد افزایش یافت

استخدام کارشناس پروژه در شرکت طلایه داران صنعت فرآیند در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش و بیمه در تهران

استخدام کارشناس IT با بیمه و سرویس در شرکت نوین چوب و صنعت آسیا در تهران

چالش انتشار صفر کربن در صنعت فولاد

بالاخره وزیر صمت کوتاه آمد/ واردات خودرو از 1401 کلید می خورد

قیمت انواع کش مو در بازار +جدول

استخدام حسابدار در شرکت صفر تا صد صنعت ایرانیان در تهران

استخدام کارشناس فنی مکانیک خودرو با بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات / تهران

تاکید دانشمندان برضرورت توقف پروژه های نفتی انگلیس

استخدام بازاریاب میدانی با حقوق ثابت و پورسانت در اصفهان

یادداشت| انتخاب استاندار و بازار داغ شایعات

فقط روی کاغذ قصد کنترل نرخ تورم را داریم

قیمت انواع تسبیح در بازار +جدول

رشد اقتصادی حیرت انگیز چین همزمان با همه گیری کرونا

استخدام کارشناس سئو در شرکت خسروان سیر ایرانیان در تهران

بازگشت سخت به برجام/اداره اقتصاد ایران بدون خلق پول؟ /لبنان، در انتظار تحولات عمیق

فوت و فن های تهیه همبرگر خانگی

تامین اجتماعی چقدر از هزینه های درمان نازایی را پرداخت می کند؟

لاستیک گران شد

سکه و طلا در سراشیبی/ ریزش طلا بی سابقه شد

سه گانگی قیمت گذاری در زنجیره فولاد بحران زا است

اختصاص اعتبار برای مقابله با آفت های جنگلی در خوزستان

تامین سوخت زمستانی نیروگاه ها با هدف تولید پایدار برق

استخدام کارشناس فنی در شرکت فنون طب فرتاک در تهران

استخدام کارپرداز و راننده با بیمه و بیمه تکمیلی در گل خندان تجارت در تهران

صف تخم مرغ هم تشکیل شد !

استخدام کارشناس مکانیک در شرکت پزشکی نوین در اصفهان

حسابدار بازرگانی خانم نیازمندیم

استخدام نیروی مجرب فروش (خانم)

ورود بانک مرکزی به رمزارزها حقیقت دارد؟

وضعیت صادرات سنگ آهن استرالیا

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

طرح های پژوهشگاه صنعت نفت متوقف نشد

طرح های پژوهشگاه صنعت نفت متوقف نشد