مطالب مرتبط:
رییسی: امنیت «سرمایه گذاری» در گرو امنیت «سرمایه» و «سرمایه گذار» است که هر دو را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
علت سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا در دولت سیزدهم
وزیر بهداشت: بخش زیادی از فرایند تامین اعتبار برای واکسن در دولت سیزدهم انجام شده است | در حال عبور از پیک پنجم هستیم
ماجرای سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا در دولت سیزدهم
عضویت در سازمان همکاری شانگهای نتیجه دیپلماسی فعال و قوی دولت
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 09:002021-09-19سياسي

دیپلماسی موفق دولت سیزدهم


علی بمان اقبالی زارچ کارشناس مسائل اوراسیا نوشت: دیپلماسی پویا و تمام عیار دولت سیزدهم با 15 کشور همسایه و دو کشور چین و هند می تواند جمهوری اسلامی ایران را برای گذر از مرحله سخت کنونی و پشت پا زدن به تحریم های ظالمانه به موفقیت برساند.

- ": دیپلماسی پویا و تمام عیار دولت سیزدهم با 15 کشور همسایه و دو کشور چین و هند می تواند جمهوری اسلامی ایران را برای گذر از مرحله سخت کنونی و پشت پا زدن به تحریم های ظالمانه به موفقیت برساند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا در اواخر دهه دوم هزاره سوم که به عصر سرعت و شتاب، شبکه ها، انقلاب و انفجار اطلاعات، رشد و توسعه فنی، علمی و رفاه نسبی اشتهار یافته است و جهان در کنار مشکلات عدیده ای چون کرونا، خشونت فردی و گروهی، تروریسم، داعش، جنگ های قبیله ای و شبه دینی، نابودی طبیعت به دست بشر به دلیل تصاعد بیش از حد گازهای گلخانه ای، فقر و نابرابری و توسعه نامتوازن؛ با پدیده تحریم های ظالمانه آمریکا دست و پنجه نرم می کند.

در شرایط تشدید تروریسم اقتصادی آمریکا و جنگ روانی آن، دیپلماسی پویا و تمام عیار با 15 کشور همسایه و دو کشور چین و هند می تواند جمهوری اسلامی ایران را برای گذر از مرحله سخت کنونی و پشت پا زدن به تحریم های ظالمانه موفق سازد.

از انتظار و یک جانبه گرایی تا اتکال و واقع گراییاگر چه دولت دوازدهم پس از سال ها مذاکره با غرب و تمرکز بر برجام بعد خروج غیرقانونی آمریکا از توافق 1+5؛ در دو سال پایانی توجه به همسایگان و رایزنی های قابل توجه تری داشت ولی حسب آمار ظرفیت های بسیار بیشتری برای همکاری وجود دارد.

مبادلات با برخی از همسایگان مثل عراق و ترکیه خوب است ولی با بیشتر این کشورها ارقام با ظرفیت های موجود فاصله زیادی دارد.

سهم مبادلات ایران با کشورهای روسیه، ارمنستان، ترکمنستان، پاکستان و حتی قطر هم با توجه به توانمندی ها و سطح دوستانه روابط سیاسی راضی کننده نبوده و در اغلب کشورهای همسایه سهم مبادلات در مجموع تجارت خارجی به 1 درصد هم نمی رسد.

حجم مبادلات خارجی همسایگان بیش از 2250 میلیارد دلار است که سهم واردات 13 کشور بیش از یک هزار و 100 میلیارد دلار و صادرات آنها یک هزار و 150 میلیارد است.

اگر مبادلات چین و هند را هم اضافه نماییم به رقم بیش از هفت هزار میلیارد دلار می رسد.

توانمندی کشورمان در اختصاص صرفا" 2 درصد این رقم به مفهوم 140 میلیارد دلار یعنی 20 میلیارد دلار بیشتر از مبادلات خارجی 120 میلیارد دلاری ایران اسلامی می باشد.

البته اذعان داریم که موتور محرکه اقتصادی کشور و برندسازی صادراتی بشدت ضعیف است.

رییس دولت سیزدهم همانطور که به کرات در ایام تبلیغات و رقابت های انتخاباتی اعلام کرده بود اولویت اصلی سیاست خارجی را بر تامین نیازهای اساسی و درمانی با توجه به همه گیری کووید 19، توجه و تمرکز بر واقع گرایی، تنش زدایی و گسترش روابط با همسایگان، حمایت از دیپلماسی اقتصادی و صادرات غیر نفتی و خدمات فنی و مهندسی گذاشته و در کوتاه مدت موفقیت های ملموسی در واردات واکسن، رایزنی های متنوع بویژه در سطح ریاست جمهوری و وزیر خارجه با همسایگان، تحول جدید در نحوه تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و بویژه پذیرش در شانگهای به عنوان عضو اصلی داشته است.

در این بین دولت سیزده در تحرک بخشیدن به روابط با همسایگان ابزارهای زیادی دارد که با اتخاذ تصمیمات مقتضی می توان به چند مورد اشاره کرد:الف: بهره گیری از ظرفیت های انحصاری اقتصادی در صادرات اقلامی چون فرش، پسته، مشارکت فعال در فرصت های نمایشگاهی، تقویت سهم بخش خصوصی بویژه اتاق های بازرگانی و انجمن های تخصصی در مبادلات تجاری، توجه بیشتر به همکاری های استانی و حمایت از بازارچه های مرزی و غیره.

ب: بهره گیری از ظرفیت های ایرانیان خارج از کشور؛ به طور کلی ایران نیازمند اصلاحاتی در حوزه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است تا اعتماد ایرانیان خارج از کشور را جلب نماید.

تجربه های پیشین نشان داده است که هموطنان خارج از کشور برای اطمینان از چنین اصلاحاتی قدری تأمل خواهند کرد، چرا که در سه دهه گذشته، بالا و پایین شدن مکرر شرایط را تجربه کرده اند.

در این شرایط گام اولیه و مهم می تواند تسهیل و تسریع ارائه خدمات کنسولی به هموطنان در داخل و خارج باشد.

ج: توجه بیشتر به دیپلماسی عمومی در تمامی ابعاد رسانه، دیجیتال، ورزشی و بویژه سازمان های مردم نهاد با تمرکز بر انجمن های دوستی.

د: عنایت ویژه به مولفه های تمدنی خصوصا "نوروز و زبان فارسی"؛ واقعیت این است که از طرفی شعر و ادب فارسی یکی از ابزارهای مهم ایران اسلامی در عرصه دیپلماسی است که در حد و ظرفیت خود مورد توجه و بهره برداری لازم قرار نگرفته است و از سوی دیگر ضرورت دارد راهکارهایی اتخاذ شود که در مقاطع مختلف توسط دلسوزان کشور مورد اذعان و اقرار بوده است و تا حدی می تواند در مسیر تقویت و ارتقای سطح آموزش زبان فارسی در جهان کارساز باشند.

این رویکرد می تواند در مرحله جدید مورد توجه جدی قرار گیرد و اکسیژن جدیدی به ظرفیت مهم بدمد.

در این راستا توجه بیشتر به ترجمه آثار ادبی فارسی به تمام زبان های اروپایی در کنار تقویت و حمایت از کرسی های زبان فارسی توامان با تجهیز بیش از پیش دانشگاه ها و کتاب خانه های مراکز ایران شناسی، کرسی های زبان فارسی از آثار ادبی فارسی در کنار حمایت های مالی و معنوی از مراکز و انجمن های ایران شناسی اهمیت فوق العاده دارد و ضرورت دارد تلاش نمایندگی های سیاسی و فرهنگی ایران برای گرامیداشت مناسبت های ادبی و شعری و تجلیل از شعرای برتر کشورمان در کنار تدوین برنامه جامع برای تداوم نام گذاری اماکن، خیابان ها، مراکز علمی و دانشگاهی به نام بزرگان و مشاهیر معروف و جهانی علم و ادب فارسی در کنار مشارکت در نمایشگا ههای بین المللی کتاب کشورهای همسایه افزایش یابد.

ه: تعریف رویکرد جدید و تعیین نقش علم و جایگاه شرکت های دانش بنیان در مبادلات با همسایگان و حمایت تمام عیار از همکاری های دانشگاهی و شرکت های فناوریو: امروزه دیپلماسی پارلمانی نقش مهمی در تعقیب سیاست های یک سیستم در سطح جهانی دارد و پارلمان ها به گونه های مختلفی تقویت کننده سیاست های خارجی مبتنی بر منافع و امنیت ملی کشورشان هستند.

از این رو امروزه دیپلماسی پارلمانی از نظر وسعت و عمق، گسترش یافته و اهمیت بیشتری در سیاست خارجی کشورها پیدا کرده است.

از آنجایی که سیاست خارجی به تدوین، اجرا و ارزیابی تصمیم گیری هایی مربوط می شود که از نظر دولت مردان یک کشور جنبه برون مرزی دارند، می تواند در چارچوب دیپلماسی پارلمانی اهمیتی ویژه یابد.

دیپلماسی پارلمانی می تواند در پیشبرد این هدف بسیار مؤثر واقع شود.

اشتراکات زیاد تاریخی، فرهنگی و دینی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس و منافع سیاسی، اقتصادی این کشورها با یکدیگر، زمینه های همکاری بیشتری را در افق روابط با این کشورها می گشاید.

موضوع بسیار مهم این که همسویی بین دیپلماسی رسمی و پارلمانی، مشارکت پویای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در فعالیت های دیپلماتیک مجلس شورای اسلامی، بهره گیری بیشتر از فعالیت گروه های دوستی و هیات های دیپلماتیک پارلمانی، افزایش وابستگی متقابل بازیگران دولتی و غیردولتی در نظام امنیت بین الملل و گسترش نقش آفرینی ساختارهای تقنینی در تامین اولویت های دفاعی سیاست خارجی، وظایف و رسالت مجالس قانونگذاری در عرصه خارجی بیش از گذشته افزایش یافته است.

بنابراین ضرورت هم افزایی ظرفیت های دیپلماتیک مجلس شوای اسلامی با نهادهای اجرایی مرتبط با عرصه سیاست گذاری خارجی و بهره گیری از ظرفیت های دیپلماسی عمومی و پارلمانی کاملا ملموس است.

ت: تقویت امکانات و نیروی انسانی سفارتخانه ها و کنسولگری های کشورمان در دول همسایه و تشدید حمایت از فعالیت های این نمایندگی از سوی دستگاههای داخلی با مدیریت و هماهنگی وزارت امور خارجه.


کلید واژه ها: تحریم های ظالمانه - جمهوری اسلامی ایران - دولت سیزدهم - جمهوری اسلامی - دیپلماسی - ظالمانه - سیزدهم - کشور - کشور چین - تحریم - موفقیت - اسلامی - موفق - جمهوری - دولت - همسایه - مشکلات عدیده - توسعه - رشد و توسعه - ایران - مرحله - پویا - کارشناس - اوراسیا - انفجار - مشکلات - اقبالی - نابودی - گلخانه - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
واکنش شدید اللحن صنعا به بیانیه شورای امنیت درباره مأرب

معیشت و مسائل اقتصادی مهمترین مطالبات مردم از استاندار سمنان است

قالیباف: مردم انتظار دارند ما صدای آن ها در مجلس باشیم

پاسخ جالب عضو انصارالله به درخواست مجری المیادین

انتصابات جدید در مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران

ایجاد 8 پایگاه اجتماعی در مناطق تقریبی کرمانشاه/ لازمه برادری بین مسلمین وحدت است

استفاده از روش های نوین در ترویج و تبلیغ سبک زندگی ایرانی اسلامی

یازدهمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی از شنبه آغاز به کار می کند

علمای شیعه همیشه در موضوع وحدت اسلامی در صف اول بوده اند

مقام معظم رهبری حدیث ثقلین را محور اتحاد شیعه و سنی می دانند

همکاری به دنبال خود صلح و امنیت را به ارمغان می آورد

نگاهی متفاوت به 6 انقلاب بزرگ دنیا در شبکه مستند

مرحله سوم پنجمین دوره المپیاد سواد رسانه آغاز به کار کرد

اجرای طرح خدمات پرستاری در منزل/ پیگیری پرداخت فوق العاده خاص پرستاران

تأکید خاجی بر پاکسازی ادلب از گروه های مسلح و تروریست ها و بازگشت آن به حاکمیت سوریه

شناسایی هویت یکی از شهدای گمنام حاضر در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

بهترین خیر از منظر قرآن کریم «صلح» است

نشست «زن در مکتب اهل بیت(ع)» برگزار شد

بازدید شرکت کنندگان کنفرانس وحدت از کتابخانه آیت الله مرعشی

تبادل نظر مشاور ارشد وزارت خارجه در امور سیاسی با «سلجوقی اونال»

وجود بیش از 250 پروژه عمرانی نیمه تمام فنی و حرفه ای در سراسر کشور

مجمع عالی مشورتی راه آهن تشکیل می شود

سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور منصوب شد

آغاز دومین کنفرانس بین المللی «سیره نبوی در پرتو قرآن» در عراق + عکس

تدابیر اجرایی نمازجمعه تهران: وسایل شخصی به همراه داشته باشید

دورکاری مادران شاغل دارای فرزند کمتر از 6 سال و دبستانی ادامه دارد

ادامه دورکاری مادران شاغل دارای فرزند کمتر از 6 سال و دبستانی

دین پرست رفت/کوشش تبار آمد

آغازعملیات اجرایی شهرک صنعتی شماره 3 منطقه آزاد انزلی

تجمع کارگران معترض یک واحد تولیدی در آستانه سفر رییسی به اردبیل

عدم شناخت مذاهب از یکدیگر مهمترین عامل تفرقه است/راهکارهای رسیدن به وحدت اسلامی چیست؟

ایستگاه بعدی ایرانسل، نسل 5.5 تلفن همراه است

هشدار نماینده مجلس: مراقب سرمایه های خود در ترکیه باشید

پاسدار انقلاب در بزنگاه های تاریخی|بازخوانی اقدامات مهم آیت الله مهدوی کنی در پیروزی انقلاب و تثبیت نظام

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری لرستان منصوب شد

نگاهی به باغ غبار | نوید مجیدی

پلیس: موتورسواری بانوان تخلف است

تاکید بر ضرورت استفاده از تمامی امکانات برای مبارزه با ترورسیم

توییت رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران درباره پلمب ساختمان بورس

ضرورت وحدت از احکام مستقل عقلی است

تبادل نظر دیپلمات های ترکیه و ایران با موضوع سوریه

تفاوت شیعه با دیگر مذاهب، ایستادگی در مقابل انحراف و منحرف است

ویژه نامه روحانی برجسته پاکستانی در خبرگزاری حوزه منتشر شد + دانلود

تمام مذاهب اسلامی باید چهره فرماندهان اصلی تروریسم را افشا کنند

رییس مجلس با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کرد

وحدت معجزه پرودگار است

برگزاری 17 دوره آموزشی امداد در شهرستان درمیان

روش های نوین جنگ رسانه ای برای مقابله با اسلام

آزادی بانوی ارمنی در آستانه ی میلاد نبی اکرم (ص)

واکنش یک فعال سیاسی به سخنان وزیر کشور: بیایید از سازمان ملل هم خارج شویم

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: منشأ اصلی بیداری اسلامی انقلاب امام بود/ امام به مستضعفان یاد داد که مقابل مستکبران بایستند

اردبیل از قله های ارزشمند کشور در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است

برگزاری سلسله نشست هایی با موضوع سیره پیامبر اعظم(ص) در برزیل

دستاوردهای تغییر نام صندوق هنر و اضافه شدن عنوان فعالان قرآنی

اقدام مشترک روحانیون شیعه و اهل سنت در حل مشکلات مردم

مسابقات رنکینگ کشوری بولینگ در بخش آقایان و بانوان + تصاویر

نتایج تحقیقات مجلس از ماجرای گم شدن پانسمان های بیماران پروانه ای

رییس جمهور به یزد سفر می کند

قالیباف: با کمک قوای دیگر تلاش می کنیم باری از دوش مردم برداریم

یک سوم ترانس های شبکه برق عمری بیش از 30 سال دارند

بهزاد علیپور آیین تودیع و معارفه شهردار همدان

تجربه بافت تاریخی دو جهانشهر

تجمع روحانیون تاکستان در محکومیت کشتار مردم افغانستان

وحدت جزء لاینفک دین اسلام است / رهبری؛ نماد بارز تقریب و وفاق میان مسلمانان

سی و پنجمین دوره آزمون دستیاری دندانپزشکی برگزار شد

آرامش افغانستان در گرو شکل گیری حکومتی فراگیر در این کشور است

تصویب لایحه رتبه بندی معلمان اقدامی راهبردی در مجلس یازدهم

انتصابات با توجه به رویکرد جهاد علمی دانشگاه است/ مدیران پیشین ما را در اتاق فکرها همراهی کنند

نهضت هایی که در جهان علیه ظالمین قد علم کرده اند از انقلاب اسلامی ایران الهام گرفته اند

نیروی هوایی ارتش روز به روز مقتدرتر، پای کارتر و قوی تر می شود

سیدحسن خمینی: جمهوری اسلامی لحظه ای در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشد

(تصویر) سند استخدام بحث برانگیز دختر نماینده گرگان در وزارت نفت

نشست تخصصی رییس جمهور با فعالان حوزه صادرات

فرزند شهیدی که خودسوزی کرده بود، فوت کرد

فرزند شهید یاسوجی در بیمارستان شیراز درگذشت

رییس مجلس با آیت الله العظمی صافی دیدار کرد

بدون توجه به واقعیت های جوامع اسلامی، موانع تحقق گفتمان وحدت برطرف نخواهد شد

محسن هاشمی مجددا رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران شد

روحانی به لحاظ سوابقش امنیتی ترین نیروی نظام است/ او را به عنوان کارشناس رتبه یک مسائل امنیتی در کشور نباید کنار گذاشت

سخنرانی سردار سلامی در اجلاسیه کنگره ملی 3535 شهید استان زنجان

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به استان بوشهر سفر کردند

سرپرست جدید معاونت اقتصادی وزارت کشور منصوب شد

هیچ نزاع مذهبی در کرمانشاه نداریم / کرمانشاهیان نماد وحدت در کشور

افق روشن شهر در گرو تعامل بین دستگاهی

برتری شهیدسیدمصطفی خمینی نسبت به شهید صدر در تتبع علمی

منصوری: عملکرد فرمانداران فعلی تهران ارزیابی می شود/ بومی گزینی یکی از ملاک های مهم در انتصاب ها خواهد بود

حفظ و تقویت مزیت های این مناطق وظیفه مجلس و دولت است

تأکید امیرعبداللهیان بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

استخدام تعدادی نیروی سرایدار و نگهبان

خزعلی خبر داد: ادامه دورکاری مادران شاغل دارای فرزند کمتر از 6 سال و دبستانی

وحدت شیعه و سنی نقشه های شوم دشمنان جهان اسلام را خنثی می کند

احمد حمیدزاده عطار درگذشت

معاونت عمرانی استانداری لرستان منصوب شد

ترویج روحیه وحدتگرا در جامعه اسلامی از جمله وظایف مسلمانان است

ادعای گروسی: ایران هنوز به سؤالات آژانس در خصوص اورانیوم یافت شده در 3 نقطه پاسخ نداده / چند هفته آینده برای سرنوشت مذاکرات وین، تعیین کننده است

رویداد پیشگام به دنبال آموزش کنشگری صحیح در جامعه است

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به مراسم رونمایی مجموعه آثار کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی

فراخوان دومین کنگره شعر امر به معروف

جمهوری اسلامی لحظه ای در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشد

عکس | آغاز به کار رویداد پیشگام در قزوین

دیپلماسی موفق دولت سیزدهم

دیپلماسی موفق دولت سیزدهم