موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - نظام رتبه بندي معلمان - سند تحول بنيادين - هواداران پرسپوليس - مهران غفوريان - نمايندگان مجلس - فراكسيون فرهنگيان مجلس - نورالدين اميري - فرمانده انتظامي غرب استان تهران - تقابل - شهر بهنمير - طاعون - رستوران - جشنواره هاي پاييزي - پژوهشكده بيمه - طلاي سياه - فودنجان - سازمان فاوا شهرداري - اسكندر مومني - مهدي الياسي

مطالب مرتبط:
کاهش تدریجی ابتلا به ویروس کرونا در کشور
کاهش تدریجی ابتلا به ویروس کرونا در کشور
کاهش تدریجی ابتلا به ویروس کرونا در کشور
واکسیناسیون گروه های هدف لرستان علیه ویروس کرونا تا 15 مهر ماه
واکسیناسیون گروه های هدف لرستان علیه ویروس کرونا تا 15 مهر ماه
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 08:452021-09-19اقتصادي

سوال و پیشنهاد محققان ویروس شناس کشور در زمینه واکسیناسیون کودکان


در حالی که از سوی مسؤولان بر اثربخشی برخی از واکسن های داخلی برای رده سنی کودکان تاکید شده است، محققان حوزه ویروس شناسی با طرح این سوال که "وقتی برخی از این واکسن ها مجوز فاز بالینی دوم و سوم که معطوف به ارزیابی ایمنی زایی و اثربخشی واکسن است را اخذ نکرده اند، - در حالی که از سوی مسؤولان بر اثربخشی برخی از واکسن های داخلی برای رده سنی کودکان تاکید شده است، محققان حوزه ویروس شناسی با طرح این سوال که "وقتی برخی از این واکسن ها مجوز فاز بالینی دوم و سوم که معطوف به ارزیابی ایمنی زایی و اثربخشی واکسن است را اخذ نکرده اند، چگونه می توان اثربخشی آنها را بر روی کودکان اثبات کرد" تاکید دارند که به جای انجام کارهای پراکنده در زمینه واکسن سازی بر سرمایه گذاری در مؤسسات واکسن سازی رازی و پاستور تمرکز شود.

در حالی که از سوی مسؤولان بر اثربخشی برخی از واکسن های داخلی برای رده سنی کودکان تاکید شده است، محققان حوزه ویروس شناسی با طرح این سوال که "وقتی برخی از این واکسن ها مجوز فاز بالینی دوم و سوم که معطوف به ارزیابی ایمنی زایی و اثربخشی واکسن است را اخذ نکرده اند، چگونه می توان اثربخشی آنها را بر روی کودکان اثبات کرد" تاکید دارند که به جای انجام کارهای پراکنده در زمینه واکسن سازی بر سرمایه گذاری در مؤسسات واکسن سازی رازی و پاستور تمرکز شود.

دکتر سید محمود ابراهیمی، متخصص حوزه ویروس شناسی در گفت وگو با ایسنا گفت: از بدو شیوع کووید 19، ساخت واکسن علیه این ویروس جزء اولویت ها و دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت و در این راستا، بنا به گفته دکتر قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، 21 واحد فناور اعم از موسسات مختلف و شرکت های دانش بنیان، موضوع خودکفایی در تولید واکسن کووید-19را در دستور کار خود قرار دادند و از این تعداد فقط 14 شرکت در پلتفرم های مختلف تولیدی توانسته اند به سطحی از تولید برسند که متقاضی صدور پروانه تولید واکسن از سازمان غذا و دارو شوند.

وی ادامه داد: غیر از خط تولید واکسن روسی در ایران، از این شرکت های متقاضی داخلی، تاکنون 6 شرکت تولیدی مبتنی بر ویروس کشته (فخرا و برکت) و پروتیین نوترکیب (رازی، پاستور، سیناژن و بقیه الله) موفق به اخذ مجوز بالینی شده اند که اکنون در فاز مختلف مطالعات بالینی قرار دارند.

ابراهیمی با بیان اینکه از بین الگوهای مختلف واکسن های نوترکیب که عموماً منشاء یوکاریوتی دارد، فقط دانشگاه بقیه الله بوده است که از الگوی غیر متعارف پروکاریوتی (باکتریایی) برای تولید پروتیین نوترکیب شدیدا قندی اسپایک کرونا استفاده کرده است، اظهار کرد: مضافاً اینکه هر دوز مصرفی واکسن نورا با غلظت 120 میکروگرم در مطالعات فاز بالینی آن گزارش شده است که این مقدار نامتعارف و عجیب از پروتیین نوترکیب در همراهی با ادجوانت که عموماً هم در ایران آلوم است، علی رغم غیر رقابتی و غیر اقتصادی بودن آن می تواند با عارضه تحمل ایمنی همراه باشد.

وی با اشاره به برخی از گفته ها در زمینه اثربخشی واکسن نورا با چنین غلظتی برای گروه های سنی کودکان، خاطر نشان کرد: این ادعاها در حالی عنوان شده است که واکسن نورا هنوز مجوز فاز بالینی دوم و سوم که معطوف به ارزیابی ایمنی زایی و اثربخشی واکسن است را اخذ نکرده است.

این محقق حوزه ویروس شناسی، تولید را یک اقدامی صرفاً علمی و اقتصادی توصیف کرد و یادآور شد: از سوی دیگر صدور مجوزهای "اضطراری"، قاعده و شرایط خاص خود را دارد و لازم است تا در صدور مجوز اضطراری، جوانب کار سنجیده شود.

ابراهیمی با اشاره به سابقه طولانی واکسن سازی در موسسه سرم سازی رازی و انستیتو پاستور، افزود: سابقه تولید واکسن در موسسه سرم سازی رازی به حدود 100 سال می رسد که بالغ بر 60 نوع مواد بیولوژی مختلف را تولید کرده است و سایر شرکت های مدعی تولید واکسن کاملا نوپا و فاقد تجربه کافی و حتی فاقد زیرساختهای لازم هستند و این در حالی است که انستیتو پاستور با سابقه طولانی در تولید واکسن تاکنون تعداد محدودی واکسن را در سبد تولیدی خود دارد.

به گفته وی موسسه سرم سازی رازی بالغ بر 30 سال است که حدود 3 میلیارد دوز واکسن کشته شده "آنفلوانزا"، "نیوکاسل"، "تب برفکی" و "سرخک" را وارد بازارهای داخلی و خارجی کرده است.

وی یادآور شد: این پراکنده کاری در تولید واکسن کرونا و بی توجهی به سرمایه گذاری و تمرکز بر دو انستیتوی با سابقه واکسن سازی "پاستور" و به ویژه "رازی" موردی است که انتقادات زیادی را به همراه داشته است.

این متخصص حوزه ویروس شناسی تاکید کرد: موازی کاری ها و تقویت شرکت های نوظهور و بی تجربه در امر واکسن سازی نه تنها سبب هدر رفت میلیاردها بودجه می شود، بلکه این اقدام منجر به تولید صنعتی و خودکفایی در امر تولید نخواهد شد.

ابراهیمی ساخت واکسن را تلفیقی از تجربه، فناوری، دانش و به کارگیری علوم مختلف و پتانسیل های صنعتی کشور در تولید تجهیزات آزمایشگاهی و زیر ساخت ها دانست و گفت: تجمیع این شرایط از عهده شرکت های دانش بنیان و سازمان ها خارج است و اعتبار و شناسنامه موسسات واکسن سازی مبتنی بر تجارب و زیرساخت های دانشی و صنعتی آنها است و این امتیازات مهم موردی نیست که یکساله و با یکسری شعار تجمیع شده باشد.

در علم تولید واکسن، فرمولاسیون، پایدارسازی آنتی ژن، فعالیت بیولوژی آنتی ژن، دینامیک آنتی بادی، استفاده صحیح از ادجوانت های مناسب و بررسی اثربخشی واکسن حاکم است که هر کدام از این موارد بسیار هزینه بر و زمان بر است.

وی با بیان اینکه در ایران تحقیقات آن چنانی در زمینه ادجوانت وجود ندارد و تنها ادجوانتی که در ایران همراه با واکسن های کشته شده یا نوترکیب استفاده می شود، ادجوانت آلوم است، افزود: به عنوان نمونه کلیه واکسن های کرونای تولیدی داخل از جمله برکت، فخرا و نورا و .

از ادجوانت آلوم استفاده کرده اند و این در صورتی است که ادجوانت آلوم برای تولید واکسن های باکتریایی یا سمومی که خنثی سازی آنها مبتنی بر مکانیسم آگلوتینشین یا خنثی سازی از طریق کمپلکس های آنتی ژن چند ظرفیتی- آنتی بادی پلی کلونال است کاربرد دارد، نه ویروس هایی ناپایدار که خنثی سازی آن مبتنی بر آنتی بادی مختص یک اپی توپ با افنیتی بالا و تحریک سیستم ایمنی سلولی است.

وی اضافه کرد: در این باره مقالات تحلیلی معتبری وجود دارد که ثابت می کند کاربرد آلوم در واکسن های ویروسی باعث می شود که تنها تیتر آنتی بادی افزایش یابد و به خاطر بلاک کردن سیستم ایمنی سلولی (Th1) از میزان اثربخشی واکسن ها می کاهد.

برای نمونه در این گزارش دو مقاله تحلیلی که در دو ژورنال بسیار معتبر به چاپ رسیده است، همین ادعا را به اثبات می رساند و در یکی از این مقالات واکسن کشته شده آنفلوانزا در همراهی با آلوم و بدون آلوم در تست چالشی در حیوان مدل مورد بررسی قرار گرفته است که نتیجتاً اثبات شده است که آلوم فقط تیتر آنتی بادی را بدون اینکه خاصیتی داشته باشد، بالا برده است و در عمل اثربخشی واکسن را نیز به شدت پایین آورده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن - اثربخشی - اثربخشی واکسن - کودکان - ویروس شناسی - مسؤولان - واکسن سازی - فاز بالینی - محققان - ویروس - واکسن سازی رازی - ارزیابی - رده سنی - بالینی - سوال - سرمایه گذاری - واکسیناسیون - داخلی - ایمنی - سازی - مجوز - حوزه - پیشنهاد - مؤسسات - سرمایه - پاستور - تمرکز - کشور - رازی - توان

آخرین اخبار سرویس:
همدان دارای تنش آبی است/ لزوم مدیریت شرایط برای عبور از مشکل

افزایش سه برابری سوانح فوتی در نهاوند

چین تولید زغال سنگ را افزایش می دهد

گسترش همکاری های بیمه ای ایران و عراق

مقابله کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا با پیامک های انبوه

استخدام کارشناس فروش و کارگر ساده با بیمه و هزینه ایاب ذهاب/ آذربایجان شرقی

50 درصد کاهش ارزبری در ایران خودرو با میز های ساخت داخل

سقوط دلار، طلای جهانی را به پرواز درآورد

تنش شدید آب در همدان

شاخص بورس، سبزپوش ماند

آغاز ثبت نام طرح ساخت 4 میلیون مسکن ، از فردا

خلف وعده کره ای ها را با نجات خودروسازشان تلافی کردیم!

آخرین قیمت طلا و سکه سه شنبه 27 مهر 1400

انتقاد به خلاء تسهیلات در بخش ساخت و ساز

نوین مناقصه می گذارد

آغاز ثبت نام طرح جهش تولید مسکن از فردا

تحقق مطالبه 30 ساله کشاورزان روستای قلعه حسینیه ابهر

بیتکوین در یکقدمی رکوردزنی مجدد

سنجش میزان اسیدی و قلیایی بودن محلول ها با محصول ایران ساخت ممکن شد

بهینه سازی ورزش تربت حیدریه نیازمند 180 میلیارد ریال اعتبار است

تخصیص 300 میلیارد تومان اعتبار از محل ماده 56 به تونل کبیرکوه

ناتوانی اوپک پلاس در تحقق اهداف برنامه عرضه نفت

استخدام تکنسین فنی با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در کمالشهر

قیمت روز خودرو امروز 27 مهرماه 1400 + جزییات قیمت ایران خودرو و سایپا

استخدام کارشناس حسابداری و کمک حسابدار با بیمه و سرویس جهت کار در جزیره کیش

باید با متخلفان برخورد شود

تنها مرجع رسمی نظارت بر عیار طلا سازمان استاندارد است

ممنوعیت واردات لوازم خانگی همه برند های کره؛ حتی دوو

گزارش بورس امروز 27 مهر 1400

استخدام کمک انباردار با بیمه در شرکت جهان صادرات (راپیدو) در تهران

تجمع مردان مقابل مجلس شورای اسلامی برای کاهش میزان مهریه

نیمی از قنات های چهارمحال و بختیاری خشک شده است/ لایروبی 130 رشته قنات کم آب در سال جاری

وزیر نیرو: در حال عبور از خشک ترین سال آبی هستیم

شاخص 12 هزار واحد قد کشید

چرا تورم ایران بالاست؟

ساخت 2 میلیون واحد مسکونی امسال آغاز می شود

شرط بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و ماشین تا 6 آبان 1400

احتمال برداشت بیش از300 هزار تن انگور از باغات خراسان رضوی

قیمت طلا، سکه و ارز 1400/07/27/ بازار سکه و دلار وارد فاز جهشی شد

تعداد چک های برگشتی کم شد، مبلغ ها زیاد

تولید یک میلیون و 200 هزار خودرو تا پایان سال

پیام پر احساس نعیمه نظام دوست برای مهران غفوریان /عکس

واگذاری قلعه تاریخی «کنجانچم» مهران به بخش خصوصی

افزایش 16 درصدی تلفات تصادفات در گلستان

اعلام نرخ تورم بخشی تا پایان هفته/ نرخ های جدید خودرو به زودی تعیین می شود

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در حوزه محصولات IT

خسارت حوادث طبیعی در خراسان شمالی از 800 میلیارد تومان فراتر رفت

افزایش 58 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به اقتصاد

کارگر ساده کارگر ماهر

افزایش 8 هزار تنی صادرات پسته

خبر مهم برای متقاضیان طرح جهش تولید مسکن

قیمت مصوب تخم مرغ بسته بندی اعلام می شود

یک بام و دوهوا درباره قیمت بلیت هواپیما

استخدام مسئول خرید و فروش با بیمه در شرکت آسان تولید سپاهان در اصفهان

تور ترکیه را از آژانس های مسافرتی معتبر بخواهید

قیمت انواع حبوبات در 27 مهر 1400

قیمت یورو امروز سه شنبه 27 مهر 1400

کادر منزل مونتاژ قطعات اسباب بازی

3 استان در ساخت و ساز از تهران پیش افتادند

فعلا شرایط واردات خودرو فراهم نیست/ خروج خودروهای ناقص از پارکینگ خودروسازان

قیمت طلا و سکه در بازار امروز (1400/07/28)

آخرین قیمت گوشت قرمز

جدول | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ 27 مهر 1400

تغییرات مدیریتی در سازمان اموال تملیکی

محسن محمدی معین، سرپرست سازمان اموال تملیکی شد

بورس 12 هزار واحد رشد کرد

هفت ماه گذشت؛ بانکها به روی خودشان نیاوردند!

نظریه های مصرف

خیالبافترین وزیر رییسی کیست؟

کاهش تقاضا، موبایل را در ایران از امارات هم ارزان تر کرد/ روند مطلوب رجیستری موبایل واره ها

انگیزه پزشکان برای فرار از بخش دولتی به خصوصی سه برابر شده / طبابت به سمت تجارت سوق یافته است

عرضه نوشت افزار ارزان در بوستان سهند

ناتوانی اوپک پلاس در تحقق اهداف برنامه عرضه نفت

استخدام گرافیست در شرکت سیاف تجارت الیت در تهران

جایگاه های کوچک سوخت رسانی در شهر تهران ایجاد می شود

تله سیژ ناژوان و تله کابین صفه تا اطلاع ثانوی پلمب است

استخدام مدیر انبار و توزیع با بیمه در شرکت جهان صادرات (راپیدو) در تهران

استخدام مدیر فروش با حقوق ثابت، بیمه، سرویس، سنوات و عیدی در غرب تهران

استخدام تکنسین تولید در یک شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی در تهران

امسال دو سوم ورودی آب سد اکباتان کاهش یافت

قیمت دلار امروز سه شنبه 27 مهر 1400

تمام ضوابط بیمه اتباع خارجی در ایران

افزایش تولید خودرو به سالانه سه میلیون دستگاه شدنی است

استخدام WordPress Developer با بیمه در شرکت آوا نگر شایان همتا (سیگنال)

استخدام کارشناس فروش با سرویس، بیمه و ناهار در انرژی و کار سپاهان در اصفهان

قیمت سکه امروز سه شنبه 27 مهر 1400

دو روی سکه افزایش حقوق کارمندان دولت/حقوق و هزینه بالا

معامله نمادهای فصلی در بازار مشتقه بورس انرژی، از فردا

ساخت دو میلیون واحد مسکونی امسال آغاز می شود + صوت وزیر راه

رشد 12 هزار واحد شاخص بورس

می توانیم نرخ تخم مرغ را کنترل کنیم

شایعه توقف پروژه گازرسانی در شهرستان پیرانشهر صحت ندارد

ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش مسکن از چهارشنبه

بحران بیکاری در کرمان| 120 هزار نفر شغل ندارند

پرداخت بیش از یک میلیارد و 400 میلیون وام به مددجویان چالوسی

سیب زمینی فریدونشهر به بازار رسید

کیسه شن در عکاسی و فیلمبرداری به چه دردی می خورد؟

برداشت انار در 80 درصد باغات بهشهر

اجرای طرح تأمین مالی طرح های صنعتی نیمه تمام بزرگ

تعداد چک های برگشتی 4.4 درصد کاهش یافت

سوال و پیشنهاد محققان ویروس شناس کشور در زمینه واکسیناسیون کودکان

سوال و پیشنهاد محققان ویروس شناس کشور در زمینه واکسیناسیون کودکان