مطالب مرتبط:
علم الهدی: نقطه نهایی انقلاب، زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) است/ انقلاب تمام نشده و در میانه راه هستیم/ گسست نسل چیزی است که انقلاب را از وسط قطع می کند
آیت الله علم الهدی: گسست نسل یک خطر جدی برای انقلاب است/ نیاز به کار جهادی در عرصه فرهنگ داریم
علم الهدی: انقلاب تمام نشده و در میانه راه هستیم/ نقطه نهایی انقلاب، زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) است/ گسست نسل چیزی است که انقلاب را از وسط قطع می کند
آموزش و پرورش از طریق 25هزار دانش آموز خود، خانواده ها را تشویق به واکسیناسیون کند
معاونت امور زنان و خانواده باید مطالبات جامعه زنان را بشنود
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 07:252021-09-19سياسي

حاکمیت با نسل جدید دچار گسست شده است/ هدایت پذیری خانواده ها از طریق شبکه های اجتماعی


حاکمیت به نوعی با نسل جدید دچار گسست شده است به این معنا که امروز مسئولان نسل اول انقلاب اسلامی همچنان مایل به ترک مسئولیت خود نیستند.

- "- فرهنگ و اندیشه- علی پژوهش: 423نشست تخصصی کارشناسی جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی و اندیشکده فضای مجازی مرکز مطالعات راهبردی ژرفا با مشارکت خبرگزاری مهر باحضور صادق پناهی نسب با موضوع تاثیر شبکه های اجتماعی بر شکاف بین نسلی برگزار شد، در ابتدای این نشست عنوان کرد: اگر بخواهیم تعریفی جامع و کاملی از شکاف بین نسلی ارائه دهیم باید تفاوت بین والدین و فرزندان را مورد توجه بگیرد به طور معمول والدین برای تربیت فرزندان خود یکی از 3 روش پیش رو را انجام می دهند.

شیوه اول برای تربیت فرزندان سهل گیری است به این معنا که والدین هیچ کنترلی بر روی رفتار فرزند خود اعمال نمی کنند.

روش دوم والدین به صورت استبدادی با فرزند خود روبرو می شوند به این معنا که اجازه هیچ کنش گری به فرزند خود نمی دهند و فرزندان باید به طور کامل مطابق میل والدین رفتار کنند.

اغلب این کودکان گوشه گیر هستند به همین جهت ناخودآگاه اعتماد به نفس خود را هم در طول مدت از دست می دهند و توانایی ابراز وجود اجتماعی ندارند و آخرین گروه از والدین با شیوه اقتدارگرایانه با فرزند خود برخورد می کنند به این معنا که گاهی اجازه ابراز وجود به کودک می دهند اما اگر مخالف رفتاری از وی باشند با اقتدار با وی مواجه می شوند.

خانواده باید اصلی ترین نهاد مؤثر بر تربیت فرزندان باشد پناهی نسب افزود: هیچ یک از این 3 شیوه به طور کامل اقتضائات تربیت کودک را برآورده نمی کنند، شیوه درست اتخاذ رویکردی ترکیبی از سخت گیری و آزادی عمل در کنش گری اجتماعی برای فرزندان است.

خانواده اسلامی در روش تربیتی فرزندان مقابل تمام رفتارهای وی ایستادگی نمی کند تا مانع رشد و پیشرفت وی نباشد از طرفی به طور کامل وی را رها نمی کند که متضرر شود؛ چرا که آزادی مفرط در تربیت موجب خواهد شد که نوجوان به سمت پرتگاه حرکت کند و با آسیب های جدی در جامعه روبه رو شود.

حال باید با توجه به شرایط جامعه باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا در اجتماع کنونی شکاف بین نسلی وجود دارد؟ برخی جامعه شناسان معتقدند که نهادهای مختلفی در جامعه پذیر کردن فرد مؤثر هستند، نخستین نهاد مؤثر خانواده است، بعد از آن فرآیند جامعه پذیری فرد در آموزش و پرورش، گروه همسالان و در نهایت نهاد رسانه ادامه پیدا می کند به عقیده این گروه هر نهادی که نقش بیشتری در جامعه پذیر کردن انسان داشته باشد، بخش بیشتری از کنترل فرد در اجتماع را نیز برعهده خواهد داشت بنابراین اگر فرد در خانواده جامعه پذیر شود، این نهاد توان بیشتری درکنترل اجتماعی وی را خواهد داشت.

این شکاف نسلی محدود به روابط بین فرزندان و والدین نیست و حاکمیت هم به نوعی با نسل جدید دچار گسست شده است به این معنا که امروز مسئولان نسل اول انقلاب اسلامی همچنان مایل به ترک مسئولیت خود نیستند، در حالی که باید بپذیرند از ذائقه نسل جوان اطلاعی ندارند والدین نباید از نقش فضای مجازی در تربیت فرزندان در دنیای امروز غافل شوند این کارشناس مرکز ژرفا در ادامه گفت: باید بپذیر در جامعه ایران شکاف و گسست به این معنا که والدین درک درستی از تغییر در نگرش ها، افکار، عقاید و باورهای فرزندان خود ندارندکه نوجوانان و جوانان بیان جمله متداول “مادر و پدرم مرا درک نمی کنند.

“ به آن واکنش نشان می دهند.

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که سبک تربیتی در دهه های مختلف تفاوت زیادی باهم دارد، برای مثال در دهه های گذشته ارتباط اغلب افراد جامعه به صورت ارتباط مستقیم و چهره به چهره اتفاق می افتاد اما امروز ساحت دیگری به نام فضای مجازی هم در زندگی انسان مؤثر است و در امتداد یکدیگر هستند بنابراین والدین نباید از نقش فضای مجازی غافل شوند.

مسئولین نسل اول با پذیرش صندلی مشورتی، عرصه را برای مدیریت جوانان انقلابی فراهم کنند وی در ادامه خاطرنشان کرد: البته این شکاف نسلی محدود به روابط بین فرزندان و والدین نیست و حاکمیت هم به نوعی با نسل جدید دچار گسست شده است به این معنا که امروز مسئولان نسل اول انقلاب اسلامی همچنان مایل به ترک مسئولیت خود نیستند، در حالی که باید بپذیرند از ذائقه نسل جوان اطلاعی ندارند بنابراین باید در کسوت مشاوره قرار بگیرند و فرصت خدمت را به نسل چهارم انقلاب اسلامی واگذار کنند، متاسفانه برخی از آن ها حتی حاضر نیستند که روش مدیریتی خود را نسبت به موقعیت و ذائقه جوانان امروزی بروز کنند بنابراین شیوه مدیریت آن ها تغییر نمی کند و جوانانی هم که اقتضائات جامعه و ذائقه نسل خود را می شناسند، نقشی در مدیریت کشور نقشی بر عهده نمی گیرند و شکاف بین نسلی حاکمیت و جوانان تقویت می شود.

رهاشدگی در فضای مجازی، جوانان را دچار بحران هویت می کند این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: متاسفانه در سالهای اخیر سبک تربیتی نادرست والدین و مصائب اجتماعی کشور سبب شده است تا جوانان درگیر مسائلی همچون افسردگی و پرخاشگری باشند اگر این روش تربیتی نادرست ادامه پیدا کند، دخترانی که امروز با این روش تربیت می شوند در یک سیکل غلط نسل آینده را هم با روشی مشابه تربیت خواهند کرد به بیان دیگر عدم پیوند و ناشناخته بودن جامعه است که سبب شده تا بخشی از جوانان در این فضا رها باشند و در این فضا دچار خلأ معنا می شوند، مسئله ای که جوانان را دچار بحران هویت می کند و به گسست بین نسلی دامن می زند.

مثال های بارزی هم مؤید این نظر است، برای نمونه تحقیقاتی که سال ها پیش در شهر شیراز انجام دادم به وضوع حاکی از این واقعیت بود که گسست بین نسلی در جامعه وجود دارد، کودکان در مناطق جنوبی شهر بازی های دهه 60 یا 70 را انجام می دادند اما خردسالان و نوجوانان در مناطق شمالی شهر از بازی های دیجیتال آن مقطع استفاده می کردند.

این پژوهش به ما نشان داد که کودکان شیرازی در یک محدوده جغرافیایی زندگی می کند اما از لحاظ تربیتی، نوع نگرش و سبک زندگی فاصله زیادی از یکدیگر دارند بنابراین باید اذعان کرد که افراد در فرهنگ های مختلف در جهان های متفاوتی زندگی می کنند ولو این که افراد در داخل یک خانواده باشند چون فرهنگ ها متفاوت است، نوع جهان بینی و نگرش متفاوتی به مسائل و مشکلات داشتند، در هرصورت والدین باید تغییرات جهان امروز را بپذیرند و به جای تلاش برای حذف آن به فراگیری راهکارهای مدیریتش بپردازند.

شبکه های اجتماعی امروز همان نقش تلویزیون در عصر صنعتی شدن فرهنگ را ایفا می کنند پناهی نسب در ادامه خاطرنشان کرد: کنترل و هدایت انسان از طریق نهادی انجام می شود که فرآیند جامعه پذیری انسان را مدیریت کرده است.

اکنون که بخش عمده ای از جامعه پذیر کردن افراد در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد، هدایت خانواده ها نیز از همین طریق انجام می شود سابق بر این مرسوم بود که در نظام سرمایه داری حاکمان بر این اعتقاد بودند که برای کنترل کارگران ناراضی از مشکلات اقتصادی قیام همیشه نمی توان از شیوه سرکوب استفاده کرد بنابراین بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز این مشکلات منحرف کردن ذهن کارگران از مسئله است به همین جهت ایده فراگیر کردن تلویزیون اجرا شد و به دنبال آن، کارخانه های تولیدکننده محصولات، کالاهای تولیدی خود را در تلویزیون تبلیغ می کردند، راهبردی که سبب شده تا کارگران برای ارضای این نیازهای کاذب ساعت های بیشتری کار کنند و جامعه مصرفی متولد شود.

شبکه های اجتماعی در عصر حاضر نقش تلویزیون در آن دوره را ایفا می کند تا احساس نیاز کاذب در مردم ایجاد شود و آن ها را دچار انحراف ذهنی کند، پدیده ای که تحقر فرهنگی نام دارد مواجه هستیم به این معنا که زمانی افراد جامعه یک کالایی را خریداری می کنند اما هنوز فرهنگ استفاده از آن را نمی دانند، برای مثال استفاده نادرست از فضای مجازی و محدود کردن تمام ارتباطات دنبیای واقعی به این فضا تا جایی که اگر در مقطعی صفحه فرد مسدود شود، ارتباط فرد با دنیای واقعی قطع خواهد شد و افراد انگشت شماری به دنبال آگاهی از احوال فرد در دنیای واقعی هستند.

زمان عنصر اصلی فضای مجازی برای ایجاد ارتباط است وی در ادامه بیان کرد: وجود شبکه های اجتماعی و استفاده نادرست از آن ها باعث خدشه دارشدن آداب و رسوم جامعه می شود؛ چرا که افراد جامعه به غرب گرایی دچار می شوند.

مردم ایران در گذشته دارای خصلت هایی همچون از خودگذشتگی، ایثار و جوانمردی بودند اما در حال حاضر استفاده افراطی از شبکه های اجتماعی سبب شده تا برخی از ایرانیان این خصلت ها را نداشته باشند، معضلی که می توان آن را جزوء بارزترین پیامدهای منفی فراگیری افراطی شبکه های اجتماعی دانست به همین خاطر است که متفکران مدعی هستند تمام مردم دنیا به سمت دهکده جهانی در حال حرکت هستند.

عنصر اصلی در فضای مجازی زمان است و مکان اهمیت چندانی ندارد یه این معنا که مهم نیست افراد در چه مکانی قرار دارند، فقط مهم است در یک محدوده زمانی حضور داشته باشند، برای مثال در ساعتی مشخص برای حضور در کلاس دانشگاهی به اینترنت متصل شود، فارغ از این که در چه مکانی حضور دارد.

کنترل و هدایت انسان از طریق نهادی انجام می شود که فرآیند جامعه پذیری انسان را مدیریت کرده است.

اکنون که بخش عمده ای از جامعه پذیر کردن افراد در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد، هدایت خانواده ها نیز از همین طریق انجام می شود هر فرد بر اساس منظومه فکری خود به دنبال محتوا می رود این کارشناس در ادامه عنوان کرد: هرفردی در جامعه محتوایی متناسب با ساختار ذهنی خود را دنبال می کند، پست ها و کامنت های می گذارد.

کشور ما با نوعی از جنگ رسانه ای و شناختی مواجه است که برگرفته از بافت های ذهنی و ساختارهای ایدئولوژی می باشد بنابراین کسانی که مخاطب زیادی دارند با کنش های صحیح خود می تواند کشور را در کاهش این شکاف های نسلی یاری کند، فعالیت های عقل گرایانه ای که اقناع کردن مخاطب، عقلانیت و استدلال در پس آن وجود دارد و می تواند بین افراد با نظرات متفاوت تعادل برقرار کند.

اگر نهادهای جامعه پذیری درست عمل کنند، شکاف نسلی از بین خواهد رفت پناهی نسب در خاتمه گفت: به زعم بنده رسانه های اجتماعی فارغ از اهداف و نیاتی که برای تحقق آن متولد شده اند اگر به درستی مدیریت شوند، علیرغم نابرابری موجود می توان در این فضای رسانه ای اثرگذار بود.

هرفردی که قصد استفاده از تلفن همراه را دارد، باید ابتدا فرهنگ استفاده از آن را فرابگیرد بنابراین بهترین موضوعی که می تواند در استفاده صحیح از تلفن همراه و فضای مجازی کمک کند، آموزش درست از طریق نهاد های تربیتی است که خانواده ها در این بیشترین نقش مؤثر را دارند، بعد از آن ها رسانه ها این باید فرآیند تربیت فرد را دنبال کنند اگر فرآیند درستی در تربیت نسل ها اجرا شود، این شکاف بین نسلی کاهش پیدا می کند و تهدیدهای فضای مجازی به فرصتی برای ایجاد ارتباط بین مردم بدل می شود.


کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - تربیت فرزندان - انقلاب اسلامی - والدین - فرزندان - فرزند - فضای مجازی - جبهه انقلاب اسلامی - اجتماعی - برگزار - اسلامی - انقلاب - حاکمیت - خبرگزاری مهر - تربیت - مجازی - خانواده ها - شبکه - دچار - شکاف - نشست - اندیشکده - معنا - کارشناسی - جدید - خبرگزاری - مطالعات - خانواده - مسئولان - راهبردی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر پروژه در دفتر مهندسین مشاور در تهران

عزیزی: به مقبره کوروش و کشاورزی مردم توأمان با هم نگاه کنیم

استخدام گرافیست در شرکت ایران تایپیست در تهران

استخدام حسابدار انبار و اموال در تولیدی و صنعتی سازور سازه آذرستان در تهران

از کودکان در برابر غریبه ها چگونه محافظت کنیم؟

احتمال تعویق بازگشایی مدارس از نیمه آبان ماه

تفاوت و شباهت ابطال ازدواج و طلاق چیست؟

طرح صیانت کاملاً آکادمیک است نه سیاسی

استخدام کارشناس فروش ملک و زمین با بیمه و پورسانت در گروه کارن سازه - گیلان

استخدام برنامه نویس وب مسلط به #C در شرکت فناوران اطلاعات آنو در تهران

آیا معلمان بازنشسته مشمول لایحه رتبه بندی می شوند؟+ جزییات

دیدار استاندار جدید با مجمع نمایندگان استان زنجان

استخدام مدیر رستوران در رستوران های زنجیره ای باریزو در تهران

تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی/ قرایی پرچمدار شد

آیا سرنوشت بنی صدر در انتظار احمدی نژاد است؟ /مقایسه ظالمانه طالبان و جمهوری اسلامی؟! /بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!

فال حافظ / ما را ز خیال تو چه پروای شراب است

خبر خوش نماینده مجلس برای زنان مجرد/ زنان مجرد چهارشنبه مسکن ثبت نام کنند +جزییات

هیچ کسی حق دخالت در پرونده نازنین زاغری را ندارد

استخدام کارمند بازرگانی با بیمه در شرکت سامان تهویه ایرانیان در تهران

ثبت ممنوع الخروجی افراد در سامانه ثبت من

استخدام فروشنده با حقوق اداره کار و بیمه در یک فروشگاه قطعات موبایل - تهران

جزییات جلسه فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره رتبه بندی معلمان

اسامی روانشناس نماها به زودی منتشر می شود/مردم به رفتار خارج از عرف در جلسات مشاوره حساس باشند

کسب تابعیت ایران تابع چه شرایطی است؟

ببینید | هشت دهه خبرپراکنی در ایران؛ زیر چتر BBC چه می گذرد؟

دیدگاه ابوشریف درباره راهکارهای خنثی سازی توطئه دشمن

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی/ اصفهان

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان

چگونه نامزدی ام را بهم بزنم؟

طلبه شهیدی که در فاو آسمانی شد

نیروی اداری خانم با شرایط مناسب و مزایا

شکایت علیه سمیر جعجع و قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی سریعتر محاکمه شوند

سفرهای استانی امید را در دل مردم زنده کرده است

پروتکل تنوع زیستی؛ مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

استخدام صندوقدار با بیمه در رستوران بین المللی البرز سهروردی در تهران

نیاز ضروری جهان اسلام به وحدت و پرهیز از تفرقه

زمستان در راه است و مردم عشایری بی سرپناه | به داد اندیکا برسید

استخدام منشی در یک نمایندگی بیمه معتبر در اصفهان

گزارشی از افتتاحیه سی و پنجمین کنفنرانس بین المللی وحدت

پروتکل تنوع زیستی؛ زمینهه مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی باید محاکمه شوند

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در آموزشگاه زبان ایرانمهر در تهران

بدریخت شدن چهره هانیه توسلی ! / عکس عجیب

مسیرگشایی ها، تلنگری برای اصلاح بافت فرسوده/ توسعه و عدالت شهری در گرو مسیرگشایی صحیح

حق طلاق چیست؟ مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

استاد امیرخانی: هنر باید مردم را هوشیار و بیدار کند/ در 65 سال زندگی 50 استاد خوشنویسی داشتم

شکسته شدن رکورد واکسیناسیون سیار در دزفول

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ایران مال

خانم و اقا جهت بسته بندی و کاردرمنزل نیازمندیم

تماس های ملحق شدنی به گروه های واتساپ اضافه شد

صادرکنندگان را مجرم نکنید!

استخدام منشی با بیمه در گروه مهندسین مشاور املاک کارن در گیلان

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه های کارتخوان با بیمه در تهران

ماجرای توقف پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان دانشگاه اهواز چیست؟

آخرین پیام بی سیمی یک رزمنده فاطمیون/ یادت باشد قرار بود باهم برویم کربلا

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

«طبیب سالم و جوان، بیمار رنجور و پیر»

برگزاری هیجدهمین سالگرد درگذشت علی عزت بگوویچ

استخدام حسابدار در شرکت توسعه راهکارهای کسب و کار باران در خراسان شمالی

استخدام تکنسین اتاق عمل در یک مجموعه معتبر در محدوده میدان ونک

تأسف بار است شورای امنیت مسئولیت خود را بر عهده نمی گیرد

آمادگی جهاددانشگاهی برای کمک به غربالگری سرطان

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه، عیدی و پاداش در تهران

استخدام مددکار اجتماعی در موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر در تهران

جان تازه در روابط تجاری ایران و عربستان

علل استرس دوران نامزدی چیست و چگونه برطرف می شود؟

اقدام جدید مجلس برای محاکمه روحانی

سخنان تخت روانچی در نشست شورای امنیت

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

کرونا فرصتی برای گسترش ارتباطات بین المللی بوده است

30 روشی که زندگی مشترک را ویران می کند!

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 28 مهرماه؛

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

جملات پر احساس خوشبختی یعنی … + عکس نوشته پروفایل خوشبختی

هفته وحدت نماد یکپارچگی مسلمانان علیه دشمنان مشترک جهان اسلام است

سردرگمی بهارستانی ها در طرح صیانت

استخدام مولف و نویسنده در ایران تایپیست در تهران

«سرجوخه» فعلا پخش نمی شود

فتوای رهبر انقلاب در مورد خواستگاری: یک نگاه بدون چادر و روسری مشکلی ندارد.

اقدام جدید انحصارطلبانه کانون وکلا؛ شکایت از یک استارتاپ به اتهام دخالت در امر وکالت!

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

2 انتصاب جدید رییسی

برنامه محوری؛ لازمه بهره وری بیشتر از سفرهای استانی رییس جمهور/ چرا عده ای به دنبال بی فایده نشان دادن حضور مسئولان در میان مردم هستند؟

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

رها شدگی ها در مسیرگشایی ها / مسیرگشایی ها مسیر توسعه شهر تبریز و عدالت شهری

آیا شکستن انحصار وکلا می تواند وضعیت را بهبود دهد؟ / برای هر 1000 نفر 76 وکیل!

ترتیل صفحه 249 قرآن/ دو دلیل معجزه بودن قرآن+فیلم، متن و مفاهیم

لایحه رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان رد می شود؟/ کسری بودجه شدید دولت پاشنه آشیل رتبه بندی

شهرداری در خصوص هرس درختان به وظایف خود عمل کرد/تلاش علوم پزشکی اهواز برای انداختن توپ در زمین شهرداری

ماجرای حسابرسی ها در دوره قبلی شورا/اصلاح فرایند صدور پروانه ساختمانی

مدیریت شهری زنجان از 140 خانواده شهید تجلیل می کند

تصاویر/ مراسم هفتمین سالگرد آیت الله مهدوی کنی(ره) در مدرسه علمیه مروی تهران

اوقات شرعی 28 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

حاکمیت با نسل جدید دچار گسست شده است/ هدایت پذیری خانواده ها از طریق شبکه های اجتماعی

حاکمیت با نسل جدید دچار گسست شده است/ هدایت پذیری خانواده ها از طریق شبکه های اجتماعی