مطالب مرتبط:
عضویت در سازمان همکاری شانگهای نتیجه دیپلماسی فعال و قوی دولت
دولت سیزدهم در سیاست خارجی نگاه همه جانبه دارد / دولت قبل علاقه ای به عضویت در سازمان «شانگهای» نداشت
عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود
رییسی : عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت بود
رییس جمهور: عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود 
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 03:052021-09-18سياسي

سازمان همکاری شانگهای نخستین آزمون دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم


پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای به این معنی است که در آینده، چین، روسیه و ایران فضای بیشتری برای همکاری در عرصه های بین المللی و منطقه ای خواهند داشت و از این منظر برای دکترین سیاست خارجی کشور اهمیت بسیار دارد.

- "، وحید قربانی، بررسی خبرهای رسمی و غیررسمی نشان از آن دارد که سران سازمان همکاری شانگهای در اجلاس تاجیکستان که در 16 الی 17 سپتامبر 2021 (25 و 26 شهریور) برگزار خواهد شد، نیتشان بر این امر استوار است که در خصوص آغاز پذیرش ایران در این سازمان بین المللی تصمیم گیری کنند.

با عنایت به ابعاد امنیتی و سیاسی الحاق دائم ایران به سازمان همکاری شانگهای و اهمیت انتقال صحیح جهت گیری سیاست خارجی دولت سیزدهم، توجه به نکات ذیل خالی از لطف نیست.

سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک نهاد منطقه ای در سال 2001 میان چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد که با ورود هند و پاکستان در سال 2015 (تکمیل عضویت دائم در سال 2017)، اعضای اصلی آن به 8 کشور افزایش یافت.

این سازمان هرچند به آن تصویر افراطی ای که بعضاً از نقش آن در عرصه بین المللی ترسیم می گردد، دست نیافته است، اما بااین حال، اعضای آن تلاش دارند که اهداف مشترکی را با فعالیت مستمر و مداوم در پویایی های بین المللی و منطقه ای دنبال کنند.

تاکنون ایران به رغم درخواست ها و تلاش های متعدد و مکرر، از عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای ناکام مانده است و در حال حاضر به عنوان یکی از اعضای ناظر این سازمان به شمار می آید.

نکته قابل تأملی که دراین بین خودنمایی می کند آن است که در مقطع فعلی و اجلاس پیشروی در تاجیکستان، ظاهراً همه اعضای سازمان همکاری شانگهای موافق شروع فرایند عضویت دائم ایران هستند.

چین و روسیه که در سال های ابتدایی و در میانه مناقشه هسته ای ایران (2007 تا 2015) همواره مخالفت خود را با عضویت دائم کشورمان پنهان نگه می داشتند، اکنون از تغییر وضعیت ایران به عضو دائم استقبال می کنند؛ مخالفت سیاسی ازبکستان و تاجیکستان هم به نظر می رسد که برطرف شده است و تنها موضع هند است که با توجه به تحولات اخیر افغانستان می تواند کمی نگران کننده باشد.

فارغ از مباحث مورد اشاره، تحقق عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای، به افزایش نفوذ بین المللی و حتی توسعه آتی ایران کمک فراوانی خواهد کرد.

لازم به ذکر است که پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای به این معنی است که در آینده، چین، روسیه و ایران فضای بیشتری برای همکاری در عرصه های بین المللی و منطقه ای خواهند داشت و از این منظر برای دکترین سیاست خارجی کشور اهمیت بسیار دارد.

ایران چه رویکردی در اجلاس سران دوشنبه اتخاذ کند؟ با عنایت به مطالبی که ذکرشان رفت، به نظر می رسد که نگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای به خصوص در اجلاس پیشرو بایستی مبتنی بر ادراکات ذیل باشد: خواست همگانی مردم و دولت ایران برای عضویت دائم: اکنون پس از حدود 14 سال انتظار، اراده محافل سیاسی و نخبگانی و خواست عمومی مردم ایران، تکمیل سریع تر مراحل تشریفات فنی عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای است.

عدم پذیرش ایران به عنوان عضو دائم، تجربه منفی بزرگی است که در سپهر سیاسی و مناظرات محافل علمی و دانشگاهی در حوزه سیاست خارجی بسیار بر آن تأکید رفته است؛ عضویت دائم به مثابه نقطه آغازین آزمون نگاه به شرق: تکمیل عضویت دائم ایران در این سازمان، نقطه آغازین آزمون دکترین نگاه به شرق در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم به شمار می آید و برای دولت جدید که در شعارهای انتخابی بر این موضوع تأکید کرده، این موفقیت اهمیت بسیار دارد؛ اعلام آمادگی کامل ایران برای مذاکره برای عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای: هرچند قرار است در اجلاس پیشروی سران کشورهای عضو این سازمان در خصوص آغاز پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای تصمیم گیری گردد، اما با عنایت به اینکه روند پذیرش در این سازمان یک مرحله ای نیست و رویه خاصی در اسناد آن پیش بینی شده است، ایران آمادگی کامل خود را برای آغاز روند مذاکره برای توافق بر سر اسنادی که بر اساس آن ها ایران به چارچوب قانونی و قراردادی سازمان همکاری شانگهای ملحق می شود، اعلام کند؛ تطابق نسبی مواضع ایران و اعضای سازمان همکاری شانگهای: باید آن مواضعی از ایران در مسائل منطقه ای و بین المللی برجسته سازی صورت گیرد که میان کشورمان و اعضای در مسائل منطقه ای و بین المللی مطابقت دارد و با عنایت به این اصل مهم، بر ضرورت این موضوع سخن رود که این کشورها از درخواست ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای حمایت کنند؛ عدم تسری مسائل دوجانبه با آمریکا به اعضای سازمان: هرچند در مقابل تهدیدات آمریکا، همکاری بیشتر ایران با متحدان شرقی در قالب سازمان همکاری شانگهای ضرورت دارد، اما باید در این اجلاس و سایر مراودات ذیل برنامه های این سازمان با اعضای آن، این تصویر انتقال یابد که ایران قصد تسری دادن مسائل دوجانبه خود با آمریکا به اعضای سازمان همکاری شانگهای را ندارد و فقط تهدیدات مشترک ناشی از یک جانبه گرایی آمریکا در نظام بین الملل و تأمین امنیت منطقه ای را در سرلوحه اهداف خود در جریان همکاری با این سازمان در برنامه دارد.

این نکته حائز اهمیتی است که ضرورت دارد که در سخنان مقامات و مسئولان کشورمان باید مدنظر جدی قرار گیرد؛ اهمیت ترتیبات منطقه ای برای حفظ منافع کشورهای درحال توسعه و نوظهور: گسترش همکاری ها در مجامع منطقه ای و جهانی برای ترویج چندجانبه گرایی و حفظ منافع کشورهای درحال توسعه و نوظهور اهمیت دارد و این گزاره ای است که در تکمیل بحث بالا نیز مهم است؛ پرهیز از ترسیم تصویر تقلیل گرایانه در راهبرد نگاه به شرق: نکته اینکه بایستی از تقلیل گرایی راهبرد نگاه به شرق به صرف مسائل سیاسی و راهبردی یا روابط با چین و روسیه به طورجدی اجتناب کرد.

این موضوع می تواند عدم توازن سیاست خارجی را به وجود بیاورد و با عنایت به اینکه در مقطع فعلی تنظیم منطقی مناسبات با غرب با چالش و دشواری همراه است، باید اضلاع جدید همکاری با قدرت های نوظهور دنیا (از آفریقا و آمریکای لاتین گرفته تا آسیا و اقیانوسیه) و تأکید بر همکاری با دیگر کشورهای شرقی را که در ادبیات متعارف سیاست خارجی به علت همراهی آن ها با کشورهای غربی، در راهبرد نگاه به شرق نمی گنجند، مدنظر قرار داد؛ نگاه چندی بُعدی توسعه ای ایران به سازمان همکاری شانگهای: به منظور پرهیز از تقلیل ماهیت رابطه ایران به صرف مسائل سیاسی ـ راهبردی، بایستی سیاست خارجی ایران به این سازمان، گسترش روابط چندبُعدی سیاسی، امنیتی و حتی اقتصادی و فرهنگی بین کشورهای عضو آن در نظر گرفته شود.

سخن پایانی اواخر هفته جاری، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی به مانند حسن روحانی در سال 1392، این بار با داعیه دکترین نگاه به شرق و همسایگی (و نه مذاکره و تعامل با غرب) عازم اجلاس شورای سران سازمان همکاری شانگهای می گردد.

با عنایت به اینکه پذیرش درخواست ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای، تازه شروع ماجرای روند و یا فرآیند پیچیده فنی احتمالی عضویت کامل ایران در این سازمان خواهد بود (که احتمالاً پیشروی ما خواهند گذاشت) و علی رغم اینکه به ظاهر مشکلات سیاسی جدی عضویت دائم ایران برداشته شده است، اما درعین حال، باید توجه داشت که طرف مقابل (چین یا روسیه و حتی سایر اعضای سازمان) تعاملات در ذیل این سازمان را نخستین آزمون اراده عینی دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم ایران می بینند.

در این راستا، رییس جمهور محترم در جریان این سفر می تواند با تصویرسازی از یک دیپلماسی متوازن و یکپارچه جامع، اعتمادسازی لازم را برای تکمیل عضویت دائم ایران در سال های پیشروی سیاست خارجی دولت سیزدهم فراهم کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سازمان همکاری شانگهای - سازمان - همکاری - شانگهای - سیاست خارجی - دولت سیزدهم - ایران - بین المللی - تاجیکستان - سیاست خارجی کشور - امنیتی و سیاسی - روسیه و ایران - سیزدهم - منطقه - اهمیت - خارجی - سیاست - نگاه به شرق - روسیه - تصمیم گیری - گیری - دولت - رسمی - سپتامبر - نخستین - برگزار - امنیتی - انتقال - آزمون - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
استخدام پذیرش کلینیک و مسئول دفتر در تهران

«بیمارانی روانی» که در رسانه های رسمی خدمات روانشناسی می دهند!

جانمایی بازارچه دائمی اشتغال و توانمندسازی بانوان درست انجام نشده/ محل بازارچه انتقال داده شود

استخدام نماینده پزشکی (مدرپ) با بیمه تکمیلی، ایاب ذهاب و وام در مشهد

امیرعبداللهیان: امیدواریم نشست تهران به ثبات، آرامش و توسعه افغانستان کمک کند

نمایشگاه اکسپو دبی

طرح های حوزه آب با سرعت تکمیل شود

دور زدن قانون توسط شهردار تهران/ طرفداران زاکانی می گفتند او اهل فامیل بازی نیست!

انتصاب داماد زاکانی غیرقانونی است!

ببینید | جزییات جدید از حمله سایبری خارجی به پمپ بنزین های ایران

تصاویری از اولین 9 قلو دنیا

بارش اولین برف پاییزی در اردبیل

«بانو قدس ایران»؛ مستندی وفادار به تاریخ و غیرکلیشه ای

تأکید وزرای خارجه تاجیکستان و ایران بر ضرورت توسعه روابط دوجانبه

شرایط حضور مددکاران افتخاری در مراکز تامینی و تربیتی مهیا است

علی باقری وارد بروکسل شد

بازشماری دستی آرای 2 هزار حوزه رأی گیری در استان های عراق

ببینید | جزییات جدید از حمله سایبری خارجی به پمپ بنزین های ایران

اخبار کوتاه استان قزوین در چهارم آبان ماه

نشست مشترک رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس سازمان بازرسی کل کشور/ ضرورت اجرای تکالیف قانونی دستگاه های اجرایی در مورد ایثارگران

مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی سر لوحه کار مسلمین جهان باشد

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 4 آبان

استخدام انباردار، حسابدار و کارگر ساده در یک شرکت معتبر در همدان

استخدام کمک آشپز با بیمه در یک مجموعه رستوران چلوکبابی در تهران

استخدام کمک انباردار با حقوق و شرایط عالی در خراسان رضوی

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت پژواک جهان تکثیر در اصفهان

افتتاح کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی

ببینید | راهکارهای حفظ امنیت در اینستاگرام

14 مصوبه در جلسه شورای عالی آب

استخدام نیروی کاری وفعال آقا

روسیه زمان امضای تفاهم نامه تعهدات ایران در سازمان شانگهای را اعلام کرد

رییسی: حقابه ایران با دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه با جدیت پیگیری شود / وضعیت کشور در حوزه آب ایجاب می کند گزارش موجودی آب با مردم در میان گذاشته شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

بشر گرفتار جاهلیت مدرن است

چه کسانی مشمول رتبه بندی معلمان می شوند؟

رییس جمهور آلمان، مرکل را رسما برکنار کرد

ورود «علی باقری» به بروکسل

سرپرست دانشگاه شیراز منصوب شد

حال الیزابت بد شد پزشکان اجازه شرکت در اجلاس گلاسکو ندادند

رییس جمهور آلمان، مرکل را رسما برکنار کرد

باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه برای گفت وگوهای برجامی وارد بروکسل شد

چه کسانی مشمول طرح رتبه بندی معلمان نمی شوند؟

استایل تمام قد از مهناز افشار در خیابان های آلمان !+ عکس ها

سرپرست دانشگاه ایلام منصوب شد

روابط ایران و ترکمنستان در سطح بالایی است

تولید عالی «هرمز» در مهرماه

نشست «جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در خانواده» برگزار می شود

کمیساریای انتخابات عراق: بررسی همه شکایت ها به نتایج انتخابات به پایان رسید

استخدام حسابدار و کارشناس امور دامی در شرکت صبا مرغ نوآوران زنجان

استخدام کارشناس شیمی با بیمه تکمیلی در شرکت زیست اروند فارمد در تهران

واکنش های متفاوت کاربران به ماجرای بنزین

اردوی جهادی وکلا در مناطق محروم خراسان شمالی برگزار می شود

مسعود نوفرستی گردهمایی جمعی از علماء و روحانیون شهر بیرجند

روز «اختلال» چگونه گذشت؟ / شرط استقبال جبهه مقاومت از طالبان به روایت خرازی / کنایه حداد عادل به دعایی در مورد چاپ کتاب های مهاجرانی / خودتان را اذیت نکنید؛ ما به انتصاب ‎ های فامیلی عادت کرده ایم

معمای ماندگاری منع تردد شبانه

آماده باش کامل پدافند غیرعامل شهرداری تهران

پیگیری جدی طرح تحقیق و تفحص از دولت های گذشته برای حق آبه لرستان

طرح های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود

طرح های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود/ دیپلماسی آب برای پیگیری حقابه ایران از همسایگان فعال گردد

استفاده از ظرفیت فضای مجازی در دوران کرونا برای ارائه خدمات کتابخانه ای در آذربایجان غربی

انگلیس ایران را تهدید کرد: همه گزینه ها روی میز است

مراسم تکریم و معارفه استاندار گلستان

رویش امید برای زندگی دوباره

استاندار خوزستان با آیت الله موسوی جزایری دیدار کرد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت همراه تل گستر آسیا در تهران

استخدام کارمند بخش اداری در شرکت آرکا پترو تاک در تهران

کنگره 3 هزار شهید مهمترین رویداد فرهنگی ایلام است

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت پارس فارمد آریا در تهران

تعامل دستگاه قضایی و شورای تأمین برای کشف جرایم سازمان یافته

کلیپ بازدید دکتر احمدی نژاد از پاویون ویتنام در اکسپو 2020

نشست مجازی جمع خوانی کتاب «سه کاهن» برگزار می شود

علی باقری وارد بروکسل شد

نتیجه کنکور سراسری رشته های شرابط خاص اعلام شد +فهرست اسامی

هفته وحدت و رسالت مردم افغانستان

رییس جمهور ترکیه: خواستار امنیت و ثبات در منطقه هستیم

همایش نکوداشت حجت الاسلام راشد یزدی در یزد برگزار می شود

پاسخ ایران به ادعاهای امارات و بحرین درباره جزایر ایرانی

معمای ماندگاری منع تردد شبانه

تعطیلی راه حل نیست

واحد های صنعتی یزد زیر ذره بین بازرسان + فیلم

پاسخ زاکانی به واکنش مردم در پی منصوب شدن دامادش در شهرداری/ قرار ملاقات علی باقری با هماهنگ کننده کمیسیون برجام در بروکسل

روند واکسیناسیون در همدان تقویت شود

صیغه زن دوم بدون اجازه همسر حرام است؟

مدیریت بحران: برای سال آبی جاری از ابتدا با کم بارشی مواجه هستیم/ 20 استان کشور حتی یک قطره هم بارندگی نداشتند/ چاره ای جز آبرسانی تانکری در برخی از مناطق کشور نیست

 نگاه هستی شناختی مشکلات پزشکی مدرن را پاسخ می دهد

استخدام حسابدار ارشد و حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

چهره ای از الهام حمیدی که قبلاً ندیده بودید + عکس

راه اندازی مدارس عالی مهارت در خراسان رضوی

استخدام نماینده علمی با بیمه در لابراتوارهای داروسازی رازک در فارس

به بودجه سال1400 استانی نرسیدیم

محمدجواد امینی عکس| سوخت گیری خودروها در نیمی از جایگاه های قزوین ادامه دارد

معاون سیاسی وزیر خارجه برای گفتگو های برجامی وارد بروکسل شد

قالیباف پیگیر اختلال در جایگاه های سوخت شد

قدیمی ترین نسخه خطی پیرامون احوالات پیامبر اکرم(ص) رونمایی شد

یادداشتی درباره انتصاب مشاور در حوزه هوشمند سازی ننوشتم

علی باقری وارد بروکسل شد

رییسی: طرح های حوزه آب با سرعت تکمیل شود

پیش نشست همایش مکتب جعفری و حوزه های علمیه برگزار شد

معاون سیاسی وزیر خارجه برای گفت وگوهای برجامی وارد بروکسل شد

سرانه پزشکی؛ دستور کار ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور

سازمان همکاری شانگهای نخستین آزمون دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم

سازمان همکاری شانگهای نخستین آزمون دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم