مطالب مرتبط:
آمار مسافران شهر زیرزمینی/ نرخ بلیت مترو امسال افزایش نمی یابد
چرا خودکشی معلمان رو به افزایش است؟/ معلمانی که حاضرند در اتاق سرایداری مدرسه زندگی کنند
چرا خودکشی معلمان رو به افزایش است؟
افزایش آمار طلاق های صوری برای دریافت حقوق بازنشستگی والدین
چرا خودکشی معلمان رو به افزایش است؟/ معلمانی که حاضرند در اتقاق سرایداری مدرسه زندگی کنند
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 شهریور 1400 ساعت 02:102021-09-18اقتصادي

این خبرها آمار خودکشی را افزایش می دهد


فقط کافی است در گوشه ای از این سرزمین اتفاق تلخی بیفتد.

مثلا نوجوانی دست به خودکشی بزند، آن وقت است که رسانه های آن طرف آبی، عامدانه تا چند روز این اتفاق را با تیترهای جنجالی پوشش می دهند.

- فقط کافی است در گوشه ای از این سرزمین اتفاق تلخی بیفتد.

مثلا نوجوانی دست به خودکشی بزند، آن وقت است که رسانه های آن طرف آبی، عامدانه تا چند روز این اتفاق را با تیترهای جنجالی پوشش می دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا، در روز جهانی خودکشی گزارش های مختلفی منتشر شد از بایدها و نبایدها و بررسی علل و عواملی که درنتیجه آن آمار خودکشی در جامعه ای افزایش یا کاهش پیدا می کند.

اما در این میان هیچ اشاره ای به یکی از مهم ترین عواملی که منجر به ترویج افکار خودکشی در جامعه می شود نشد و نقش مهم و اساسی رسانه مغفول ماند.

درحالی که روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری معتقدند با توسعه فضای مجازی این رسانه است که نبض احساس امنیت روانی جامعه را در دست گرفته و هر خبر و گزارشی که بدون در نظر گرفتن پروتکل های خاص بهداشت روانی منتشر می شود، مثل تیری رهاشده از چله می تواند مرزهای احساس امنیت روانی در ذهن آحاد جامعه را جابه جا کند.

این درست همان کاری است که رسانه های معاند از بی بی سی و اینترنشنال تا من و تو عامدانه در انتشار اخبار و اتفاقات تلخ مربوط به ایران انجام می دهند و هیچ یک از پروتکل های جهانی در انتشار اخبار مربوط به خودکشی و یا آسیب های اجتماعی را در نظر نمی گیرند.

در این گزارش به شما می گوییم درج اخبار مرتبط با خودکشی چطور می تواند منجر به افزایش آمار آن شود.

*یک راهنمای فراموش شده چند سال قبل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت پژوهشی راجع به چگونگی انعکاس اخبار خودکشی در رسانه ها منتشر کرد.

این پژوهش حاصل تلاش 6 نفر از متخصصان علوم رفتاری بود و درنتیجه آن بایدها و نبایدهایی برای انتشار اخبار خودکشی در رسانه آورده شد.

در این راهنما آمده بود؛ از واژه خودکشی موفق برای خودکشی های کامل منجر به مرگ استفاده نکنید.

اطلاعات مرتبط را فقط در صفحات داخلی جراید منتشر کنید.

جزییات روش اقدام به خودکشی را چاپ نکنید.

دلایل ساده انگارانه برای اقدام به خودکشی ارائه نکنید.

از بزرگ نمایی و هیجان انگیز جلوه دادن اقدام به خودکشی بپرهیزید.

تا آنجا که امکان دارد مثال هایی از کسانی که بحران های زندگی (حوادث ناگوار) را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، ذکر کنید.

عواقب جسمی اقدام به خودکشی که منجر به مرگ نشده ازجمله آسیب مغزی در اثر خفگی، فلج شدن و.

را تشریح کنید.

این تنها بخشی از دستورالعمل های مرتبط با انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها است که رسانه های معاند از عمد، درست برخلاف آن عمل می کنند و رسانه های داخلی هم برای جذب مخاطب توجه چندانی به آن ندارند.

*این تیترها را نزنید به رغم اینکه همه چیز برای او فراهم بود اقدام به خودکشی کرد ، دختری به خاطر اینکه اجازه رفتن به میهمانی دوستش را نداشت خودکشی کرد.

روانشناسان می گویند؛ خودکشی هیچ گاه درنتیجه یک عامل یا حادثه اتفاق نمی افتد.

معمولاً تعامل پیچیده ای از عوامل روانی، بیماری جسمی، سوءمصرف مواد، مشکلات خانوادگی، تعارضات بین فردی و استرس های زندگی منجر به خودکشی در فرد می شود.

درج اخبار مربوط به خودکشی در رسانه ها چون روزنامه ها و مجلات و سایت های خبری به دلیل ماندگاری، بازخوانی و تکرار مجدد خطر تأثیرات منفی این اخبار را در مقایسه با اخبار کوتاه شفاهی در رادیو و تلویزیون افزایش می دهد.

*چطور انتشار اخبار تلخ آسیب های اجتماعی منجر به افزایش خشونت در جامعه می شود؟ فقط کافی است در گوشه ای از این سرزمین یک اتفاق تلخ بیفتد.

جوانی یا نوجوانی به دلیل زنجیره ای از عوامل متعدد دست به خودکشی بزند، آن وقت است که رسانه های معاند (عامدانه) و رسانه های داخلی (سهواً) این اتفاق را با تیترهای جنجالی تا چند روز پوشش می دهند.

اما هدف رسانه های خارجی چیست و چطور آن را محقق می کنند؟ صحبت های مسئول تدوین طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کشور نشان می دهد انعکاس این اتفاقات به بدترین شکل ممکن از کجا آب می خورد.

دکتر محسن روشن پژوه ؛ مسئول تدوین طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کشور در گفت وگو با فارس می گوید که چطور انتشار عریان اخبار مرتبط با آسیب های اجتماعی به ویژه اخبار مربوط به خودکشی به افزایش خشونت در جامعه و افزایش آسیب های اجتماعی منجر می شود.

این روان پزشک و متخصص اعصاب و روان می گوید: در سال های اخیر شاهد انتشار اخبار متعدد قتل، خشونت، زورگیری، خودکشی به شیوه ای هیجان آمیز بوده ایم.

درحالی که انعکاس پی درپی اتفاقات تلخ و آسیب های اجتماعی چه خودکشی چه دیگر آسیب ها باعث می شود تا در سایر رفتارهای افراد اختلال ایجاد شود.

تاب آوری در برابر مشکلات، فشارها و تنش هایی که در پیرامون هست کاهش پیدا کند.

میزان اضطراب و رفتار هیجانی و ناگهانی بیشتر شود، فرآیند تصمیم گیری از حالت منطقی به حالت کنشی تغییر پیدا کند و ممکن است تبدیل به اختلالات خلقی، ترس های مرضی، افسردگی، اضطراب های فراگیر شود و این در درازمدت باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه می شود.

* حواسمان به تک تک کلمات باشد دکتر احمد حاجبی ؛ مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور هم در خصوص انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها گفته است: مسئولان رسانه باید تدابیری برای جلوگیری از انتشار گزارش هایی که بر اساس شواهد علمی می توانند آسیب زننده به سلامت روان مردم باشند، اتخاذ کنند.

برای مثال انتشار نادرست اخبار خودکشی، اشتغال فکری در مورد آن را به ویژه در نوجوانان و جوانان افزایش می دهد.

به طور خاص نیز انتشار خبر خودکشی نوجوانان در میان افکار عمومی، موجب افزایش میزان اقدام به خودکشی در افراد مستعد و تلقین پذیر در این گروه سنی می شود.

در این موارد تا حد امکان پوشش خبری باید محدود باشد و در عوض، اطلاع رسانی در خصوص رفتارهای صحیح کمک خواهی و اقدامات صحیح و سازنده ای که افراد بهتر است در مواقع بحران و یا بروز بیماری انجام دهند، قطعاً می تواند در کاهش میزان اقدام به خودکشی در میان جوانان و نوجوانان مؤثر باشد.

* خبرها و خودکشی تقلیدی در نوجوانان جعفر فیلی روان پزشک کودک و نوجوان هم به یک روی دیگر سکه تأثیر انتشار اخبار خودکشی بر روی نوجوانان اشاره می کند؛ کودکان و نوجوانان می توانند خودکشی تقلیدی داشته باشند و این اقدام در بین آن ها به صورت مسری درآید.

از طرفی افکار خودکشی ماهیت حاد و کوتاه مدت دارند و با مشاهده آن ها در رسانه مجدد می تواند در فرد فعال مشود.

به یاد داشته باشیم که همواره یک تردید و دودلی بین مردن و نمردن در نوجوانانی که به دلایلی افکار خودکشی دارند، وجود دارد.

تردید و دودلی ازیک طرف می تواند تحت تأثیر اقدامات قبلی خودکشی و از طرف دیگر تحت تأثیر همسالانی قرار گیرد که این اقدام را انجام می دهند.

فرد با مکرر شدن اقدامات خودکشی یا دیدن و یا شنیدن اخبار مربوط به آن ها تردید و دودلی اش از بین می رود و او هم به دنبال آگاهی از مرگ همسالان به دلیل خودکشی (از طریق خانواده، دوستان و یا رسانه) ممکن است دست به اقدام مشابه بزند.

*چه کنیم؟ اما چاره چیست؟ روانشناسان همچنان بر پایبندی رسانه ها بر رعایت پروتکل های بهداشت روانی در انتشار اخبار مربوط به خودکشی تأکید می کنند.

علی قائدنیای جهرمی ؛ روانشناس بالینی با مرور بایدها و نبایدهای رسانه ای انتشار این اخبار می گوید: در ایران پروتکل هایی توسط وزارت بهداشت برای درج خبر در رسانه تهیه شده است، که متأسفانه میزان تبعیت از این پروتکل بسیار کم است و این باعث تبعات بعدی می شود.

اهالی رسانه و خبرنگاران توجه داشته باشند رسانه تا زمانی که ضرورتی در میان نباشد به طور مستقیم به موضوعات و خبرهایی از آسیب های تلخ اجتماعی به ویژه اخبار مربوط به خودکشی نپردازد، جزییات مربوط به خودکشی مثل هویت متوفی و روش اقدام به خودکشی یا علت آن را عنوان نکند و این اقدام را پرزرق وبرق نسازد و همچنین از انتشار تصویر متوفی خودداری کند.

رسانه به جای انتشار جزییات، خودکشی را به عنوان یک رفتار بیمارگونه نشان دهد که فرد به علت ناتوانی در مقابله با فشارهای زندگی از یک روش غیرمنطقی استفاده کرده است.

گزارشگران، داستان های واقعی افرادی را که در مواجهه با مشکلات از روش های منطقی برای غلبه بر مشکلات استفاده کردند انعکاس دهند.

از توصیه های متخصصین برای توانمندسازی کودکان و نوجوانان، بهبود رابطه والدین با کودکان و نوجوانان و تقویت انسجام خانوادگی استفاده کنند.

درنهایت مراکز مرجع را برای حمایت از افرادی که افکار خودکشی دارند به عموم مردم معرفی کنند و همچنین مکرراً به عموم مردم یادآوری کنند که اخبار مرتبط با خودکشی را در رسانه های مجازی انتشار ندهند چراکه این کار مثل ریختن بنزین روی آتش است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خودکشی - آمار خودکشی - اتفاق - رسانه - بایدها و نبایدها - نوجوانی - سرزمین - افزایش - جامعه - روانشناسان - گزارش - فضای مجازی - گوشه - تلخی - پوشش - کافی - خبرگزاری - آمار - مهم ترین - متخصصان - یکی از - توسعه - جهانی - منتشر - اساسی - احساس - اشاره - بررسی - افکار - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
کاربران خبرآنلاین آینده نرخ ارز را پیش بینی کردند/دلار چقدر می شود؟

بانکها قبل از صدور اجراییه باید موضوع را در کارگروه رفع موانع تولید مطرح کنند

ماجرای کمیاب شدن شربتی که عمو پورنگ برای مادرش خرید!

استاندار سمنان: سرمایه گذار فرش قرمز نیاز ندارد/شبانه روز در کنار بخش اقتصادی و تولید خواهم بود

شرایط برای بهبود و بازگشت اعتماد به بازار مهیاست

تعاونی مرتعداران تیران و کرون برتر شد

خسارت 57 هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی/ از 43 بلایای طبیعی دنیا ،32 در ایران رخ می دهد

به یک نفر کارگر ساده نیازمندیم

بد یا خوبِ تراریخته ها/ آینده تأمین غذای بشر در دستان کشاورزی پیشرفته

روند استقرار صنایع در شرق زنجان مطلوب است|نگاه به توسعه همه مناطق

(ویدئو) خریداران ایرانی خانه در ترکیه، چقدر ضرر کرده اند؟

مشاوره ازدواج در کشور افزایش می یابد

قیمت ارزهای دیجیتالی امروز 25 مهر

عموپورنگ: شربت 50 هزار تومانی مادرم را یک میلیون تومان می فروشند!

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی و سرپرست بازرگانی خارجی تجهیزات پزشکی

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری در حوزه صنعت و صنایع معدنی کردستان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت مدیریت و تدارک کالای سلامت صدف در تهران

اقتصاد فرش و تابلو فرش دستباف در دهه گذشته

شرایط برای بهبود و بازگشت اعتماد به بازار مهیاست

ببینید کمبود بنزین چه کرده با مردم!

جزییات وام 240 میلیونی ازدواج/ این وام به چه کسانی پرداخت می شود؟ + شرایط وام ازدواج 100 میلیونی

کم و زیاد شدن مبلغ یارانه به کجا رسید؟

واکسیناسیون کرونا سالی دوبار انجام خواهد شد / فیلم

چند خبر کوتاه از مدرسه خواهران بروجرد

قیمت محصولات سایپا در بازار 25 مهر 1400 + جدول

هیچ گونه کمبود ارز نداریم/ راه اندازی رمز ارز ملی به صورت آزمایشی

علت اختلال در یکی از مهمترین سامانه های بورس چه بود؟

اهدا خون در ایلام 13 درصد افزایش یافت

واکسیناسیون کرونا سالی دوبار انجام خواهد شد

خرج بسیار و دخل کم

تزریق واکسن کرونا در گلستان به مرز یک میلیون و 600هزار دُز رسید

کولبران مجاز به ورود 800 قلم کالا هستند

بدقولی در پرداخت حقوق معوقه

اجرای پروژه های بزرگ باعث اشتغالزایی در استان است/ توزیع ثروت در بین مردم با حمایت ازصنایع کوچک / گره گشایی از مشکلات پتروشیمی زنجان الویت اصلی است

نام نویسی وام های دانشجویی آغاز شد + آدرس سامانه ثبت نام

نیازمندنیرو برای کار درمنزل کاربسته بندی

مدیریت جدید بورس، می تواند اعتماد و ثبات را به بازار بازگرداند

آمار های تازه پیری جمعیت | ایران از 2050 کشور سالمند می شود | 36 درصد دختران مجرد هستند | به ازای یک سرپرست خانوار آقا ، 17 سرپرست خانم

هزینه اجاره خانه در امیرآباد

کرونا افزایش بیماران و عادی انگاری ها در گیلان

نحوه پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است

بازار رشت زیر ذره بین نظارت ها

کرونا افزایش بیماران و عادی انگاری هادر گیلان

حجم واکسن های وارداتی از 100 میلیون دز گذشت

پیش بینی رفتار دولت سیزدهم در قبال مذاکرات

خروج 56 هزار کیلو فرآورده دامی خراسان شمالی از چرخه مصرف

افزایش قیمت جهانی گاز؛ فرصت یا تهدید بازار سرمایه؟

طرح اجاره داری حرفه ای چیست؟

برای سفر به کدام کشورها ارائه کارت واکسن الزامی است؟

پس از بحران، انرژی پاک جایگزین سوخت های فسیلی می شود

به تاخیر انداختن برنامه های هفته میراث فرهنگی به احترام ایام سوگواری

تشکیل کارگروه بررسی سازوکارهای مورد نیاز برای واردات خودرو

خریداران بزرگ بازار در انتظار حرکت بانک مرکزی

سایپا و ایران خودرو؛ تولید ملک به جای خودرو!

آخرین خبر از چگونگی پرداخت سود شستا

شرط صدور مجوز شرکت های سبدگردان چیست؟

خبرنامه اقتصاد ایران - یک شنبه 25 مهر

صداوسیما؛ آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی!

مدیرعامل فولاد هرمزگان: دولت در تامین انرژی حمایت کند

آخرین اخبار از زمان و نحوه پرداخت سود شستا

خبر مشروح 20، یکشنبه 25 مهر 1400

قیمت مسکن در پردیس متری چند؟

آخرین قیمت محصولات ایران خودرو در کارخانه

حمایت از ایده سمن ها با هدف توسعه ازدواج آسان/ مراکز تخصصی ازدواج در همدان دو برابر شود

شرایط برای بهبود و بازگشت اعتماد به بازار مهیاست

کارت واکسیناسیون کرونا به درب مغازه ها نصب شود

شوک آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره به قیمت دلار

افزایش بی سابقه قیمت برخی کالاها در ایالات متحده

عرضه کتاب های زیر20 تا 30 هزار تومان در دیجی کالا حذف می شود

آغاز برداشت زعفران از مزارع بخش رخ

ذخیره گاه بذر درختان زاگرس ایجاد می شود/توقف طرح خروج دام

حقوق اصناف را به رسمیت بشناسیم

ارسال بیش از 80 پرونده تخلف صنفی به تعزیرات حکومتی

منابع ارزی ایران به داخل کشور باز خواهند گشت؟

دریافت سهمیه سوخت کشاورزی با ثبت نام در سامانه

مردم زنجان و ابهر در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نام کنند

حذف قرعه کشی خودرو از سال آینده

کاهش چشمگیر خسارت آفت بر باغات + فیلم

خبر خوش بانک مرکزی به کسب و کارها/ کارت های اعتباری 200 میلیونی متعلق به چه کسانی است؟

ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه در مسیر افزایش همکاری و تعامل

لی شانگ وان | کراس اوور چینی در کلاس جهانی

استخدام کارمند اداری و کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

نشست مشترک استاندار اردبیل با سفیر ایران در جمهوری آذربایجان

به تعدادی کارگر با حقوق و بیمه نیازمندیم

ادامه بازرسی ها از بازار رشت

امکان معامله غیرمستقیم در بازار سرمایه تسهیل شد

خسارت 57هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

فاجعه اقتصادی تا پایان سال 1400؟

بهترین تصمیم خودرویی برای دولت سیزدهم چیست؟

آیا گازکشی شهری درسیستان وبلوچستان، امسال تکمیل می شود

قیمت محصولات ایران خودرو 25 مهر ماه 1400 + جدول

خدام آستان قدس از روشندلان مشهدی تجلیل کردند+تصویر

واردات واکسن در مهرماه، بیش از نیمه اول سال

تامین اجتماعی برای پرداخت حقوق بازنشستگان مشکل دارد

خسارت 57 هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

آغاز ثبت نام جشنواره امتنان از 27 مهر ماه

قانون تجارت قابل اصلاح است؟

دختر مدونا: مادرم به من پول تو جیبی نمی دهد!

ساماندهی بازار اجاره با اجاره داری حرفه ای

افزایش 100 میلیون تومانی وام ازدواج زوجین روستایی و عشایری دهه شصتی

این خبرها آمار خودکشی را افزایش می دهد

این خبرها آمار خودکشی را افزایش می دهد