مطالب مرتبط:
ایران چه تعداد مولتی میلیاردر دارد؟/ ساختار پرداخت یارانه در مسیر تحول
ایران چه تعداد مولتی میلیاردر دارد؟ ساختار پرداخت یارانه در مسیر تحول
ایران چه تعداد مولتی میلیاردر دارد؟/ یارانه ها حذف می شود؟
تاکید وزیران خارجه ایران و تاجیکستان بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان
آخرین آمار کرونا در ایران تا 27 شهریور/ 355 بیمار دیگر بدورد حیات گفتند
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 21:002021-09-18سياسي

شمار مولتی میلیاردران ایران


دولت رییسی یارانه 45 هزار و 500 تومانی را افزایش می دهد؟ این سوالی است که این روزها به وفور در افکار عمومی مطرح می شود.

- جامعه 24-" هر چند در دوره انتخابات ریاست جمهوری، یارانه مساله مهمی بود که بسیاری از کاندیدا ها برنامه خود را معطوف به افزایش و فراگیر کردن آن کرده بودند، حالا، اما زمزمه رفراندوم درباره پرداخت یا عدم پرداخت اصلاح ساختار 11 ساله توزیع یارانه و … به گوش می رسد.

این بار نمایندگان مجلس نیز دست به کار شده اند تا مشکل را در این حوزه برطرف کنند و به دولت یاری برسانند تا شیوه کنونی پرداخت یارانه تغییر کند.

سید ابراهیم رییسی، در جریان انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود یارانه 5 دهک کم درآمد جامعه را افزایش می دهد، حالا، اما با توجه به شرایط ویژه اقتصاد و کمبود نقدینگی، این سوال مطرح می شود که آیا قرار است منابع تحقق این هدف از حذف یارانه برخورداران تامین شود یا افزایش قیمت کالا های مشمول یارانه در راه است؟بحث تخصصی کلاب هاوس پیرامون این موضوع بود.

کارشناسان متعددی در این نشست حضور یافته و تاکید کردند که این وضعیت نیاز به تغییر دارد، اما هشدار نسبت به تبعات سیاسی و اجتماعی تغییرات نیز در سخنان آن ها به گوش می رسید.

در این نشست سید حمید حسینی آماری از وضعیت برخورداری جامعه ایران ارائه کرد و گفت: صندوق بین المللی پول درباره هرم جمعیتی و توزیع ثروت در ایران گزارشی جدید منتشر نکرده، ولی در سال 98، موسسه آمریکایی بروکلین اثرات خروج ترامپ از برجام را بر زندگی مردم ایران مطالعه کرد.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: بر اساس مفاد اعلامی در این گزارش 4.

3 درصد یعنی حدود 4 میلیون نفر از مردم در ایران زندگی فوق العاده خوبی دارند، در عین حال 19 درصد طبقات متوسط رو به بالا هستند و 15 درصد در طبقه متوسط رو به پایین قرار دارند که می توانند زندگی شان را تامین می کنند.

وی اضافه کرد: 45 درصد مردم حقوق کارگری و حداقلی دارند و 16.

7 درصد جمعیت ایران نیز زیر خط فقر زندگی می‎ کنند.

حسینی گفت: دولت در همین دوره زمانی با حجم مشکلات مجبور به پرداخت یارانه است.

در حالی که نزدیک 40 میلیون نفر از مردم به کمک های معیشتی و یارانه ای برای ادامه زندگی نیازمند هستند و باید کمک ها بر این جمعیت متمرکز باشد.

قدرت خرید یارانه ها کاهش یافت در این نشست میثم هاشم خانی، کارشناس اقتصادی گفت: ارزش برابری یارانه ‎های نقدی در سال های اخیر حفظ نشده است و ضرورت دارد اصلاحاتی در این حوزه مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: اگر رقم یارانه ها را به دلار محاسبه کنیم، می بینیم امروز باید چیزی در حدود یک میلیون و 300 هزار تومان به هر نفر پرداخت شود تا یارانه های نقدی با ارزش دلاری یارانه در یازده سال پیش برابری کنند.

وی با دفاع از پرداخت یارانه نقدی گفت: فکر می کنم در برابر همه اشتباهات دولت احمدی نژاد، این اقدام یکی از کم هزینه‎ ترین و کم فسادترین اقدامات صورت گرفته بود، اما ارزش این یارانه ها در طول زمان حفظ نشده است.

وی با اشاره به اینکه ارزش یارانه های نقدی حدود یک و نیم تا 2 تا دلار در ماه است، ادامه داد: در سال 89 یک خانواده 3 نفره با 2 ماه یارانه می توانست یک گوشی موبایل خوب بخرد، اما در شرایط کنونی با یارانه نقدی دو ماه می شود یک وعده غذا خورد.

وی با اشاره به اینکه فساد دلار 4200 تومانی برای همه آشکار است، ادامه داد: ببینید در قالب پروژه قیر رایگان و فروش بخت آزمایی خودرو و حتی موضوعات ساده تری مانند یارانه نان و آرد چه فساد عظیمی وجود دارد.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مقدار یارانه را چقدر باید در نظر گرفت؟ گفت: ساده ترین معیار برای پرداخت یارانه، نفت و گاز خام است.

در حالی رقم یارانه ها اضافه نشده است که از سال 1397، بیست و هشت برابر یارانه دولتی در ایران یارانه سیاه توزیع شده است.

پانزده برابر کل یارانه نقدی ایرانیان، یارانه ارز 4200 تومانی توزیع شد و در فولاد و خودرو و… تقریبا 10 برابر کل یارانه نقدی سالانه رانت یا یارانه سیاه توزیع شد.

وی گفت: اتفاقا در سطح دنیا نظریات مجدد به سمت پرداخت یارانه های نقدی و شبه نقدی می رود.

اتفاقا در بحران کرونا حتی در آمریکا نیز یارانه نقدی پرداخت شد در حالی که در بحران اقتصادی سال 2008 تسهیلات نقدی پرداخت نشد.

رتبه اول پرداخت یارانه انرژی در جهان یک فعال اقتصادی در حوزه انرژی گفت: دولت ها در ایران هیچ گاه به دنبال ایجاد اقتصاد مبتنی بر عرضه و تقاضا و ایجاد ثروت نبوده اند.

حمیدرضا صالحی افزود: ایران رتبه اول پرداخت یارانه انرژی در جهان را داراست و سالانه نزدیک به 6 میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می شود.

وی گفت: از زمان شکل گیری دولت مدرن در ایران ما با این مشکل مواجه بوده ایم؛ اینکه دولت ها نفت می فروختند و در بودجه می گذاشتند و از سوی دیگر نرخ ها را پایین نگاه می‎ داشتند تا صنایع و مردم از یارانه بهره ببرند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: طبیعی است این وضعیت قابل دوام نیست، تا زمانی که امکان داشت، دولت ها قیمت دلار را پایین نگه می داشتند و در نتیجه خرید مردم بیشتر بود، اما طبیعی است تغییر شرایط و تحریم سبب تغییر وضعیت می شود.

وی با اشاره به تجربه دولت هستم گفت: در این دولت وقتی قیمت ها واقعی و ارز تک نرخی شد، در کنار اشتغال 650 هزار نفری تورم تک نرخی شد و نرخ ارز تثبیت شد، اما در دولت نهم و دهم با افزایش درآمد نفتی، پول‎های نفتی به اقتصاد پمپاژ شد و سیاست های غلطی پیگیری شد.

وی با انتقاد از نرخ پایین مشارکت اقتصادی در ایران گفت: در شرایطی که بخش بزرگی از جمعیت ایران یارانه بگیر هستند، از هر 100 ایرانی، 37 نفر در اقتصاد مشارکت دارند.

وقتی شما نفت و انرژی را ارزان می دهید اجازه رقابت پذیری در اقتصاد را صادر نمی ‎کنید و در نتیجه شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی افزایش می یابد.

زمان مناسبی برای افزایش یارانه ها نیست حسین میرزایی، کارشناس حوزه رفاه و دولت الکترونیک گفت: با توجه به اینکه سرعت نوسانات اقصادی بیشتر از اقدامات دولت است، شرایط کنونی زمان مناسبی برای افزایش یارانه های نقدی نیست.

مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الکترونیک و مشاور IT وزارت رفاه که تاکید داشت تحت عنوان کارشناس سخن می گوید، اضافه کرد: آمار نشان می دهد 35 میلیون فرد فاقد درآمد ثابت و حمایت های نهادی در ایران وجود دارد، افرادی که بیمه پرداز یا کارمند یا بازنشسته نیستند.

این افراد باید حمایت شوند، اما با حمایت بی انت ها مخالفم و چرخه خروج برای حمایت حتما باید لحاظ شود.

وی پیشنهاد داد: به نظر می رسد اگر دو مجموعه وزارت رفاه و وزارت امور اقتصادی دست به دست هم بدهند، مساله تامین مالی یارانه بیشتر امکان پذیر می شوند.

ظرفیت های نظام مالیاتی کشور بالاست و به جای تمرکز روی تامین منابع برای حمایت، باید روی سیاست گذاری مطلوب برای تنوع بخشی از سبد حمایتی دولت متمرکز شویم.

وی پیش بینی کرد: بحث حذف 4200 تومانی هم بسیار جدی است و این اصلاح نظام یارانه ای اتفاق مثبتی است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: وعده انتخاباتی دولت برای افزایش یارانه که آیه قرآن نیست و نباید بر وعده ‎ها چندان پافشاری کرد.

گاهی وعده اشتباه است یا مشاوران اشتباه مشورت داده اند.

برخی معتقدند اگر مصوبه ای را امضا کنیم و دولت را بدهکار مردم کنیم، کار انجام داده ایم در حالی که بسیاری از سیاسیون حاضر به انجام کار های اساسی نیست.

چه تعداد از فهرست یارانه بگیران حذف شدند؟ میرزایی ادامه داد: در شهریور 98 حذفیات واقعی اتفاق افتاد چرا که قبل از آن صنفی و گروهی حذف می کردیم.

مثلا پزشکان را حذف می کردیم، اما در شهریور سال 98، 170 هزار خانوار را بر اساس شاخص های بانکی دهک ها، خودرو و سایر دارایی ها حذف کردیم.

وی گفت: تنها سه درصد معترض بودند و کم کم پذیرفتند وضع خوبی دارند.

در مرحله بعدی 100 هزار خانوار دیگر را حذف کردیم که سرجمع حذف شدگان به یک یک میلیون و 200 هزار نفر رسید و قرار بود در آبان 98 حذف میلیونی اتفاق بیفتد که گفتند دست نگه دارید.

وی با اشاره از تجربه اعتراض حذف شدگان ادامه داد: در این دوره هر کسی اعتراض داشت، بررسی می شد و کم کم این اطمینان شکل گرفت که ما توان شناسایی داریم.

نمایندگان مجلس هم این نکته را پذیرفتد، اما وقتی در آبان 98 بحث بنزین مطرح شد، موضوع کاملا مسکوت ماند.

کارشناس حوزه رفاه و دولت الکترونیک گفت: در سال 99 هم التهاب ها خوابید، اما به سال آخر دولت رسیدیم که عموما کار ها انجام نمی شود.

در این مقطع هدف حذف 25 میلیون نفر از 3 دهک بالا بود که اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به اینکه یارانه مساله مهم نیست و مساله درآمد حداقلی و داشتن شغل است، ادامه داد: نمونه هایی بودند که مطالبه اشتغال داشتند، باید بپذیریم افزایش یارانه، سیاستی پوپولیستی است.

از آنجا که دولت ها از انجام کار های خلاقانه برای بهبود زندگی مردم ناتوان است و به دلیل مطالبات غلط نمایندگان مجلس و کنشگران و رسانه ها، به سمت افزایش یارانه های نقدی می روند.

افزایش یارانه نقدی تورم زاست مشاور IT وزارت رفاه اضافه کرد: الان وقت افزایش یارانه های نقدی نیست بلکه تضمین حداقل امکانات برای گروه های مختلف و ثبات اقتصادی و به خصوص ثبات قیمت ها برای مردم اولویت است.

او ادامه داد: دولت را نباید وارد این دور کنیم که مردم ناراضی اند و برای راضی شدنشان باید یارانه را شما افزایش دهید، این اقدام قطعا باعث افزایش تورم می شود و بعد دوباره وارد این فاز می شویم که باید بسته های معیشتی و حمایتی بدهیم.

او نتیجه گیری کرد: طیف مددجویان را در این صورت با دست خود بیشتر و بیشتر ناراضی می کنیم چرا که سرعت نوسانات مشکلات اقتصادی از فعالیت های دولت بیشتر است.

وی با استقبال از یارانه های غیرنقدی گفت: سال گذشته به بازنشستگان تامین اجتماعی سرویس باشگاه مشتریان داده شد و بر مبنای آن سه تا چهار برابر حقوق اعتبار خرید لوازم خانگی یا بیمه خودرو و … می توانستند بخرند که تجربه خوبی بود.

راه عبور از وضعیت خطرناک کنونی چیست؟ سید حمید حسینی گفت: برای عبور از وضعیت خطرناک امروز گزینه های محدودی را در پیش رو داریم که یکی از آن ها تکیه بر برجام و آشتی با دنیاست.

عضو هیات نمایندان اتاق بازرگانی و دبیر کل پیشین اتاق ایران و عراق تاکید کرد: در این صورت پول نفت وارد کشور می شود و مشکلات تاحدی پوشش داده خواهد شد چرا که می توانیم امیدواریم باشیم از محل درآمد نفت نگرانی مردم کم شود و نگاه به آینده اصلاح شود.

او نتیجه گیری کرد در این صورت با بهبود نگاه مردم به آینده از موج مهاجرت کاسته خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر نتوانیم مساله برجام را حل کنیم باید به شدت درآمد مالیاتی را از طریق دریافت مالیات بر ثروت و ارث و خودرو و مسکن و … افزایش دهیم که این اقدام بی تردید نارضایتی ایجاد می کند، اما بازی دیگر دولت، هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی است.

وی تاکید کرد: در دو سال گذشته قیمت گاز در دنیا دو برابرشد، اما در ایران گاز را مفت به پتروشیمی ها و مردم می دهیم طبیعی است که عملا به بن بست می رسیم.

حسینی گفت: ابزار دیگر واگذاری پروژه های دولتی به بخش خصوصی است.

100 میلیارد دلار پروژه نیمه تمام بدون عایدی داریم و بهتر است دولت از این ها دل بکند و آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 150میلیارد دلار از اموال دولت واگذار شده است، گفت: هنوز هم می توانیم اموال و سهم های 20 درصدی شرکت های بزرگ مانند بانک ها بیمه ها پتروشیمی ها و … را واگذار کنیم تا بتواند از این وضعیت عبور کنیم.

این کارشناس تاکید کرد: به هر حال دولت باید یکی از این راه ها را دنبال کند، اما اگر برجام حل نشود دم دست ترین و آسان ترین منبع، هدفمندی یارانه هاست.

وی گفت: صندوق بین المللی پول درباره هرم جمعیتی و توزیع ثروت در ایران گزارشی جدید منتشر نکرده، ولی در سال 98، موسسه آمریکایی بروکلین اثرات خروج ترامپ از برجام را بر زندگی مردم ایران مطالعه کرد.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: بر اساس مفاد اعلامی در این گزارش 4.

3 درصد یعنی حدود 4 میلیون نفر از مردم در ایران زندگی فوق العاده خوبی دارند، در عین حال 19 درصد طبقات متوسط رو به بالا هستند و پانزده درصد در طبقه متوسط رو به پایین قرار دارند که می توانند زندگی شان را تامین می کنند.

وی اضافه کرد: چهل و پنج درصد مردم حقوق کارگری و حداقلی دارند و 16.

7 درصد جمعیت ایران نیز زیر خط فقر زندگی می‎کنند.

حسینی گفت: دولت در همین دوره زمانی با حجم مشکلات مجبور به پرداخت یارانه است.

در حالی که نزدیک 40 میلیون نفر از مردم به کمک های معیشتی و یارانه ای برای ادامه زندگی نیازمند هستند و باید کمک ها بر این جمعیت متمرکز باشد.

بیشتر بخوانید: افزایش یارانه اقشار ضعیف" چند درصد جمعیت ایران یارانه می گیرند؟ مهدی پازوکی گفت: هر چند سال هاست که طرحی به نام هدفمندی یارانه ها در ایران اجرایی شده است، اما این اتفاق در عمل نیفتاده و تنها در این قالب پول نقد توزیع و تقسیم می شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه افزود: آخرین آمار که هفته گذشته احصا شده است، دلالت بر این دارد که 77.

5 میلیون از جمعیت 85 میلیونی ایران یارانه 45500 تومانی می گیرند این بدان معناست که 95 درصد ملت یارانه ایران دریافت می کنند و تنها کمتر از 7 درصد یارانه نمی گیرند.

وی با تاکید بر اینکه به شدت با سیاست گذاری بخردانه موافق است، توضیح داد: شخصا هدفمندی یارانه ها و نه تقسیم پول هستم.

در این قالب اقشار ضعیف قابل شناسایی هستند، در حال حاضر حدود 14 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و رقم دریافتی این اشخاص بیش از 3 برابر یارانه نقدی است.

قطعا راهکار افزایش افراد برای دریافت یارانه بیشتر، فراخوان دادن برای عضویت متقاضی در کمیته امداد است.

هشدار نسبت به حذف ارز 4200 تومانی یک اقتصاددان گفت: شرایط کشور به گونه ای است که حدود 60 میلیون نفر از جمعیت ایران باید مشمول دریافت کمک های معیشتی و یارانه باشند.

مرتضی افقه افزود: متاسفانه دولت فعلی منابعی برای افزایش یارانه ها وجود ندارد و از سوی دیگر سیستم و ساختار توانمندی برای توزیع مطلوب یارانه در اختیار نیست.

او با تاکید بر اینکه یارانه ها هنوز هدفمند نشده است، ادامه داد: در ساختار کنونی یارانه غیرنقدی تبدیل به یارانه نقدی شده است و بخش قابل توجهی از هزینه های تولید ناشی از بی کفایتی و بی تدبیری و بوروکراسی های ناکارامد است که سبب شده خدمات و کالا های تولیدی در کشور بسیار گرانتر از استاندارد های مطلوب باشد.

وی تاکید کرد: اگر یارانه ها را برداریم بدان معناست که مردم را وادار کرده ایم هزینه ناکارامدی سیستم را بپردازند و متاسفانه یکی از مشکلات ما تقلید های کورکورانه متخصصان ما از دیگران است.

وی به ساختار پرداخت یارانه در دیگر کشور ها اشاره کرد و ادامه داد: برای پرداخت یارانه پیش نیاز هایی وجود دارد که ما هنوز به آن ها دست پیدا نکرده ایم.

یارانه در کشور های پیشرفته بر اساس خوداظهاری پراخت می شود.

وی با اشاره به ضرورت رفع تحریم ها گفت: اگر تحریم ها رفع شود حداقل چهار تا پنج دهک اول باید افزایش یارانه داشته باشد، اما اگر تحریم ها برداشته نشود که احتمال آن بالاست، فقر افزایش یافته و طبقات اجتماعی نیز با فرآیند های توسعه ای همیاری نمی کنند و در نتیجه مشکلات اجتماعی زیادی ایجاد می شود که هزینه زا است.

وی تاکید کرد: در ضمن هشدا پر می دهم قطع یارانه گروه های پایین یا افزایش قیمت بنزین یا برداشته شدن ارز 4200 تومانی تبعات سیاسی بسیار شدید خواهد داشت چرا که دولت با ساختار کنونی قادر به بازگرداندن سریع پول به مردم نیست و ریسک سیاسی این اقدامات بالاست.

برخورد جزیره ای کارساز نیست دکتر اصغر آهنی ها، متخصص کسب و کار و نایب رییس کمیسیون مالیات، بیمه و قانون کار اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست گفت: تا زمانی که برخورد جزیره ای داشته باشیم و به صورت کلان مساله را نبینیم دچار عارضه خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه حذف همه یا دادن یارانه به صورت کلی اشتباه است، گفت: برای هر تغییری باید زیرساخت های درست یارانه و سامانه جامع تهیه شود تا دولت ها بتوانند تصمیم بگیرند.

آهنی ها گفت: وقتی زیرساخت های مختلف درست نشده باشد، نباید تقصیر را به گردن مردم بیندازیم.

بعضا می گویند مشکلات ناشی از وضعیت فرهنگی مردم است این در حالی است که مشکل اصلی به نارسایی زیرساخت ها بر می گردد.

او تاکید کرد: اگر دولت آقای رییسی زیرساخت ها را آماده نکند باز هم مسیر دولت های قبلی را خواهد رفت.

هر چند معتقدم یارانه باید به افراد نیازمند داده شود، اما امروز می بینیم قشر متوسط به سمت ضعیف تر شدن می رود.

به عبارت دیگر وقتی خط فقر مدام بالا می آید، تعداد زیادی از افراد زیر خط می روند.

دولت ثروتمند توهمی بیش نیست جمال صدرعاملی، کارشناس اقتصادی نیز گفت: اخیرا زمزمه هایی مبنی بر هدفمندی یارانه ها به گوش می رسد و با توجه به حجم یارانه پرداختی دولت مجبور است مشکل یارانه ها را به صورت ریشه ای حل کند.

وی گفت: از سال 50 این تصور که دولت ثروتمند است در مردم شکل گرفت، در دوره احمدی نژاد هم این تصور بود، اما این ماجرا تمام شده است.

باید نفت بین 90 تا 110 دلار باشد تا تمام نیاز های ما را تامین کند، اما چنین نیست و ما هم تحریم نفتی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه مساله یارانه ای باید به هر طریقی حل شود، ادامه داد: تا زمانی که نظام مالیاتی اصلاح نشود مشکلات ما از جمله مشکل یارانه حل نمی شود.


کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - یارانه - انتخابات ریاست - افزایش - ریاست جمهوری - پرداخت - انتخابات - نمایندگان مجلس - پرداخت یارانه - جمهوری - اصلاح ساختار - افزایش قیمت - افکار عمومی - جامعه - ریاست - رییسی - حذف یارانه - عدم پرداخت - نمایندگان - قیمت کالا - رفراندوم - یاری - سوال - دولت - ابراهیم - کاندیدا - برنامه - ساختار - اقتصاد - فراگیر

آخرین اخبار سرویس:
اسامی برندگان 5میلیون ریالی مسابقه کتابخوانی غدیرپژوهی مشخص شد+ اسامی

از آفرینش های ادبی تا آخرینش های ادبی حوزه هنری 

پشت پرده انتشار خبر مرگ ریحانه پارسا

تاریخ سازی زنان خرمشهر

حزب سمیرجعجع از آمریکا و عربستان پول و سلاح دریافت می کند

تولید آلبوم معرفی هلال بن علی (ع) کار فرهنگی نویی در کشور بود

اقناع افکار عمومی برای دولت بسیار مهم است

ژست طلبکارانه سپیده خداوردی /عکس

حکم زاکانی برای دامادش در شهرداری تهران

سلفی صبا راد از خودش بعد از کوتاه کردن موهایش + عکس

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت می شود

حزب سمیرجعجع از آمریکا و عربستان پول و سلاح دریافت می کند

ژست طلبکارانه سپیده خداوردی /عکس

افشاگری مدیر سابق فیسبوک درباره عملکرد تفرقه انگیز این شبکه

خشونت هایی از جنس سریال های صداوسیما

نقش خیانت تاریخی رضاخان در بحران اخیر مرزهای شمال غرب تبیین شود

معرفی زنگنه و ابتکار به قوه قضاییه به دلیل تشویش اذهان عمومی

طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی کلید خورد؛ زور رستم به حمل و نقل هوایی نمی رسد؟

سد خاکی شهید سلیمانی در منطقه مرزی «لانو» به بهره برداری رسید

جایزه «دکتر محمد مقدم» فراخوان داد

مطالبات از استاندار جدید / از بازیابی جایگاه ملی و ژئوپلیتیکی منطقه ‎ای آذربایجان تا احیای دریاچه ارومیه

گزارش تفریغ بودجه 99، لایحه بودجه 1401 را واقع بینانه تر می کند

ویژگی های جذاب متولدین هر ماه

تاکید بر توسعه روستای ایرا به برکت آرامگاه علامه حسن زاده آملی (ره)

گوگل در روسیه جریمه داد

غریب آبادی: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

نایب رییس مجلس: شفافیت در مجلس؛ فقط شفافیت آراء نیست

دورهمی خانوادگی شاهرخ استخری در باغ /عکس

واکنش مهدی کوشکی به خبر درگذشت ریحانه پارسا ! + عکس

ثبت تصویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی بسیار جوان

بازخوانی نظر رییس دستگاه قضا درباره تناسب جرم و مجازات

تأکید بر نقش محوری مساجد در رویکرد جدید مدیریت شهری اصفهان

انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران ناعادلانه و با انگیزه سیاسی است

حفظ نخبگان دانشگاهی چگونه ممکن است؟

ضربه وزارت اطلاعات به باند سازمان یافته قاچاق سلاح و مهمات در هندیجان

حکم زاکانی برای برادر دامادش در شهرداری تهران+سند

شفاف سازی نفیسه روشن؛ آیا شوهر سابقش اجازه کار به او نمی داد؟

ببینید: لاین ویژه استخدام مخصوص آقازاده ها!

نگین صدق گویا و خواهرش /عکس

دبیر ستاد حقوق بشر: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

هشدار تصویری اسطوره پرسپولیس به مردم تهران!(عکس)

میزگرد فارس| از امام حسینی که «رفیق بچگیم» بود به «خفن جذاب» رسیدیم!/ چرا امسال نوحه ای فراگیر نشد؟ +فیلم

ترتیل صفحه 255 قرآن/ بهترین قانون و برنامه زندگی+فیلم، متن و مفاهیم

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 3 آبان

فال روزانه 4 آبان 1400

مهم ترین رویدادهای تاریخی چهارم آبان

شاید «همت» هم برای قطار شهری دو طبقه شود

تصاویر/ مراسم ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع) توسط علمیه حضرت زینب کبری (س) ارومیه

روایت محسنی اژه ای از رفتار یک قاضی که دل او را به درد آورد

بیانیه ایران در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران

همتی، رییس جمعیت هلال احمر استعفا کرد

تغییر چهره فرزاد حسنی را بعد از 40 سال ببینید!

رییس جمیعت هلال احمر استعفا داد

مشاور و دستیار ویژه شهردار تهران منصوب شد

دولت رییسی، الهی، اسلامی و انقلابی است / خطر ارتجاع بعضی از فرزندان انقلاب / در موضع رهبری درباره برجام و واکسن شبهه می کنند

برگزیدگان جشنواره طراحی آستان مطهر ائمه بقیع (ع) تجلیل شدند/ ساخت بارگاه بقیع؛ آرزوی دیرینه مسلمانان

زنگنه و ابتکار عامل تشویش اذهان عمومی

عضو کمیسیون طرح «صیانت»: نباید از گردش آزاد اطلاعات جلوگیری کرد، البته بحث های امنیتی در جای خودش صورت گیرد / طرح صیانت در مقابل مشکلات مردم، فانتزی است

رییس جمیعت هلال احمر استعفا داد

دبیر ستاد حقوق بشر: حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

باید از ظرفیت دانشگاه و روحانیت برای پیشگیری از فساد استفاده کرد

ورود به فضای مجازی بدون رضایت نامه اولیا ممنوع!

دیدار میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و جمعی از مسئولان نظام با رهبر انقلاب

«الهام علی اف» فرودگاه فضولی را افتتاح کرد

کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» منتشر شد

نقش ناوگان حمل و نقل عمومی در آلودگی هوا

ارتش در صورت نیاز با تمام توان از ناجا حمایت می کند

فیلم | توصیف عظمت ولادت پیامبر(ص) با زبان شعر

تشکیل هیئت ویژه بررسی پرونده سرقت بادام هندی

مراسم ششمین سالگرد شهادت شهید عسکری فرد از شهدای مدافع حرم

گزارش جدید آژانس اتمی درباره پیشرفت غنی سازی ایران

محسنی اژه ای: اگر با مسائل بیشتر از آنچه که هست برخورد و مجازات کنیم و یا کمتر برخورد کنیم اثر سوء دارد

ممنوعیت استخدام مشمولان بدون کارت پایان خدمت

پاسخ قاطع ایران به گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران

غرامت جنگ را نداده، ادعای حق آبه هم می کند!

کمیسیون اصل نود پیگیر حقوق سهامداران خرد خواهد بود

بررسی«شبکه های اجتماعی پژوهش محور؛ غفلت ها و فرصت های فراروی حوزه های علمیه»

مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری های نوین و نوآوری شهری منصوب شد

نماینده ولی فقیه در سپاه: نفوذ دادن افراد و افکار غربی در هر سطحی برنامه دشمن است/ نباید گفت که در دولت رییسی این کار را نمی کنند

میرکاظمی:هدف از ساماندهی بودجه 1401 پاسخگو شدن مسئولان است

ایران گازدهی به سانتریفیوژ پیشرفته با اورانیوم 20درصدی انجام داد

علاقه عمو پورنگ به دختر هندی حقیقت دارد !

دوره های نخبه پروری در تلاش برای تربیت نیروی خادم برای ملت است

رییس جمیعت هلال احمر استعفا داد

رییس جمعیت هلال احمر استعفا داد

همتی رییس جمعیت هلال احمر استعفا داد

نیروهای مسلح ید واحده تأمین امنیت کشور است

امیرآبادی فراهانی: تعارض منافع بیشتر در بخش دولتی دیده می شود

انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران ناعادلانه و با انگیزه سیاسی است

امیرعبداللهیان جانشین رییسی شد

زمان مذاکره برجامی دولت رییسی مشخص شد / باقری به بروکسل می رود

فیلم | تلاوت پدر و پسران قرآنی به سبک قاری مصری

هفته وحدت احیا کننده خصوصیات اسلامی و انسانی پیامبر(ص) است

با ارز دیجیتال گردشگری رایگان گردش کنید

رییس جمعیت هلال احمر استعفا کرد

ساخت بارگاه مطهر ائمه بقیع(ع)؛ آرزوی دیرینه مسلمانان

پشت پرده استعفای رییس هلال احمر

اخبار کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران ناعادلانه و با انگیزه سیاسی است

ظرفیت های صنعتی شهرستان ساوه باید تقویت شوند

شمار مولتی میلیاردران ایران

شمار مولتی میلیاردران ایران