موضوعات داغ: - مديريت شهري - ليگ قهرمانان آسيا - شوراي اسلامي شهر تهران - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - دولت سيزدهم - وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي - مديريت شهري تهران - شوراي اسلامي شهر - يك چهارم نهايي - رضا شهرستاني - شبه نظاميان كرد - عليرضا بدري - شرط بندي در واليبال - ليگ جهاني كاراته وان ليسبون - كلوپ همسران - عسل تقلبي - حميد عليدوستي - تست پي سي آر - اشتغال زنان - دورزدن تحريم ها - موسيقي غم انگيز - كمربندي

مطالب مرتبط:
یادداشت|رمزارزها و چالش تأمین گاز فصل سرما
فیلم| خانه ای که همه وسایل آن، قابلیت تغییر کاربری دارند!
یادداشت| هشت پیوستِ ضروری برای عدالت
تصاویر | دیدار مدال آوران ایران در رقابت های المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو با رهبر انقلاب
شرایط دورکاری در تهران با تغییر وضعیت کرونا
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 18:202021-09-18سياسي

یادداشت| نظریه تغییر؛ لازمه تحول در قوه مجریه


"تاکید مقام معظم رهبری بر مساله تحول در قوه مجریه و استقبال ایشان از اظهارات رییس جمهور و برخی از وزرا در این زمینه نشان می دهد که فراتر از دغدغه های موجود جامعه کشور نیازمند یک تغییر گسترده در کیفیت اداره جامعه و شیوه های حکمرانی است.

- "تاکید مقام معظم رهبری بر مساله تحول در قوه مجریه و استقبال ایشان از اظهارات رییس جمهور و برخی از وزرا در این زمینه نشان می دهد که فراتر از دغدغه های موجود جامعه کشور نیازمند یک تغییر گسترده در کیفیت اداره جامعه و شیوه های حکمرانی است.

" _ محسن کشاورز پژوهشگر اقتصاد: مقام معظم رهبری در نخستین دیدار رییس جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم، موارد راهبردی را برای ارتقای کارآمدی و اثربخشی قوه مجریه گوشزد نمودند.

از جمله مواردی که معظم له مورد توجه قرار داده و به نظر می رسد که به نوعی چارچوب کلان نگاه ایشان به مساله کارآمدسازی قوه مجربه را نشان می دهد فرازی از بیانات ایشان در زمینه ملزومات تحول در قوه مجریه است که فرموند:"یکی از کارهای لازمی که در برنامه های جناب آقای رییسی و بعضی از آقایان بود، این است که تحوّل ایجاد بشود در قوّه ی مجریّه.

تحوّل در قوّه ی مجریّه کار مهمّی است؛ این تحوّل یک نیاز همیشگی است، همیشه بایستی در نظر باشد که البتّه تحوّل به سمت پیشرفت، وابسته است به قانون گرایی، ارتقاء شفّافیّت، انضباط مالی، برطرف کردن زمینه های فساد، جلوگیری از تعارض منافع و جدّیّت در اِعمال تصمیم ها و مصوبّه ها".

در دانش سیاست گذاری، وجود یک نظریه برای تغییر( لازمه ایجاد تحول در نظام حکمرانی محسوب می گردد.

نظریه تغییر، چارچوب مفهومی است که می تواند اصلی ترین عناصر کلیدی در ایجاد تحولات پایدار را روایت کرده و با تبیینی که از ارتباطات میان عناصر ارائه می دهد، پلتفرمی جامع برای سیاست گذاری های بخشی و فرابخشی فراهم سازد.

تاکید مقام معظم رهبری بر مساله تحول در قوه مجریه و استقبال ایشان از اظهارات رییس جمهور و برخی از وزرا در این زمینه نشان می دهد که فراتر از دغدغه های موجود جامعه در زمینه مشکلاتی از قبیل تورم، بیکاری و .

کشور نیازمند یک تغییر گسترده در کیفیت اداره جامعه و شیوه های حکمرانی است.

هر چند بخش کوچکی از بیانات ایشان به صورت مشخص به مساله تحول در قوه مجریه اختصاص یافته اما به نظر می رسد که این موضوع در دیدگاه ایشان از جایگاه کانونی ویژه ای برخوردار است.

در این نوشتار با استفاده از استعاره حرکت و تبیین عناصر کلیدی پیرامون آن تلاش شده تا مدل مفهومی نظریه تغییر برای دولت سیزدهم استخراج گشته و چارچوبی برای استخراج راهبردهای کلان ارائه گردد.

می توان برای هر حرکتی شش عنصر کلیدی شامل هدف، عامل، شاخص، مسیر و اصول معرفی نمود.

در واقع نظریه تحول یا نظریه تغییر بایستی متمرکز بر موارد مذکور بوده و عنصر یا عناصری را برای هر یک مورد توجه قرار دهد.

بازسازی و پیشرفت؛ هدف تحولآنچه از بخش های مختلف بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار قابل فهم است، این است که هدف حرکت دولت سیزدهم بایستی معطوف به ایجاد تغییرات گسترده و عمیق در کشور باشد.

بر این اساس معظم له در صدر بیانات خود با تاکید بر لزوم بازسازی عرصه های مدیریتی، خواستار کنشگری فعال دولت در ریل انقلاب اسلامی شدند:"همّتتان را متمرکز کنید بر اینکه یک بازسازی انقلابی و البتّه عقلانی و فکورانه در همه ی عرصه های مدیریّتی ان شاءالله به وجود بیاید؛ یعنی حرکت بر روی ریل انقلاب، در بخشهای مختلف مدیریّتی ای که در کشور هست.

در همه ی بخشها؛ بخشهای اقتصادی، بخشهای سازندگی، بخشهای مربوط به سیاست خارجی و دیپلماسی، بخشهای خدمت رسانی به مردم، بخشهای علمی و فرهنگی و غیره؛ در همه ی این بخشها یک تحرّک انقلابی باید به وجود بیاید.

"بر این اساس می توان هدف حرکت تحولی در قوه مجریه را معطوف به بازسازی دولت به منظور حل مسائل جامعه و پیشرفت بیشتر درنظر گرفت.

از این منظر تاکید ایشان بر اتخاذ راهکارهای اساسی نه تسکینی، تاییدی بر این امر است که جناب آقای رییسی بایستی به جراحی های عمیق در بخش های مختلف نظام حکمرانی پرداخته و در این راه همت انقلابی و بینش عقلانی را نصب العین قرار دهد.

قانون گرایی؛ عامل تحولیکی از کلیدی ترین عوامل ایجاد تحول در کشور، تاکید و تمرکز بر قوانین و پایبندی به آن است.

قانون میثاق ملی جامعه با حاکمان بوده و قواعد بازی عادلانه را در کشور ترسیم می نماید.

تاکید ایشان بر عنصر قانون نشان می دهد که کشور از لحاظ داشتن قوانین کارآمد و زمینه ساز پیشرفت دچار کاستی های قابل توجه نیست و در صورتی که دولت ها خود را پایبند به آن دانسته و همت خود را بر اجرای آن معطوف سازند، می توانند تحول عمیق و پایداری را در جامعه ایجاد نمایند.

در واقع نیاز کشور بیش از وضع قوانین جدید، تنقیح قوانین موجود و عملیاتی سازی آن است.

جدیت در اعمال تصمیم ها و مصوبه ها؛ شاخص تحولمعظم له در بخشی از دیدار با تاکید بر مساله اعتماد مردم به دولت، بر نقش بی بدیل سرمایه اجتماعی در مدیریت کشور تاکید کرده و آن را در زمره معیارهایی برای سنجش صداقت شعار تحول خواهی دولت سیزدهم از جانب مردم معرفی نمودند:"مسئله ی احیای اعتماد مردم و امید مردم هم بسیار چیز مهمّی است؛ چون اعتماد مردم بزرگ ترین سرمایه ی دولت است.

مردم وقتی به شما اعتماد کردند و امید به شما داشتند، با شما راه می آیند و کمکتان میکنند؛ این بزرگ ترین سرمایه است برای دولت که بتواند اعتماد مردم را جلب کند که البتّه این متأسّفانه یک مقداری آسیب دیده و بایستی ترمیم کنید این را و راهکارش هم این است که حرف و عمل مسئولین یکی باشد؛ وعده ای اگر به مردم دادید، طبق آن وعده اگر عمل کردید، مردم به شما اعتماد پیدا میکنند؛ اگر شما وعده کردید و عمل نشد یا گفتید فلان کار شده، مردم در واقعیّت دیدند نشده، اعتماد مردم سلب میشود؛ واقعاً باید خیلی بِجِد مراعات کنید این معنا را.

"توجه ایشان بر مساله همراهی و همکاری مردم با دولت برای دستیابی به اهداف و تذکر این نکته که در سال های اخیر اعتماد و امید مردم آسیب دیده امری است که غفلت از آن می تواند هر سیاست کارآمد و مطلوبی را به شکست بکشاند.

معظم له پیش شرط هر اقدام تحولی را بازسازی ذهنیت مردم نسبت به کارآمدی نهاد دولت دانسته و جدیت در اعمال مصوبه ها را ملاکی برای تطبیق حرف و عمل مسئولین و تولید اعتماد اجتماعی به دولت بیان نموده اند.

انضباط مالی؛ مسیر تحولیکی از کلیدی ترین وجوه تحول در نظام حکمرانی هر کشوری کیفیت استفاده حاکمان از منابع موجود برای دستیابی به اهداف است.

به عبارت دیگر کارآمدی یک حاکمیت در قدرت تبدیل منابع در اختیار به کالاها و خدمات مورد نیاز جامعه است.

اساسا توسعه اقتصادی فرایندی است که طی آن یک جامعه می تواند نظامات درونی خود را به گونه ای سامان دهد که بهره وری استفاده از منابع در آن به صورت پایدار بهبود یابد.

تاکید معظم له بر انضباط مالی نشان می دهد که ماشین تحول خواهی قوه مجریه اگر در جاده انضباط مالی حرکت نکند، علاوه بر اینکه زمینه های فساد گسترده را ایجاد می نماید، خود به عاملی برای بروز آشفتگی های سیاستی تبدیل می گردد.

در صورتی که دو ثقل کلیدی در حوزه انضباط مالی را بودجه سنواتی دولت و برنامه توسعه درنظر بگیریم، داشتن یک چارچوب نظام مند برای مدیریت هزینه ها و درآمدها از این منظر امری ضروری خواهد بود.

شفافیت، رفع زمینه ها فساد و تعارض منافع؛ اصول تحولبدون شک بازسازی هر سیستم پیچیده انسانی که دارای ریشه و قدمت قابل توجه است، امری دشوار و طاقت فرسا محسوب می گردد.

شاید بتوان سخت ترین بخش از تحول را مبارزه با ذی نفعان وضع موجود دانست.

ذی نفعان، نهادها و اشخاصی هستند که از نظم موجود بیشترین انتفاع را داشته و به همین جهت از تمام امکانات و تجهیزات خود برای مقابله با هر گونه تغییر بهره می برند.

واقعیت این است که ذی نفعان و بازیگران منفی در هر سیستم حکمرانی از جمله ایران وجود داشته و نمی توان آنان را نادیده گرفته و انکار نمود.

لذا بهترین راهبرد برای مقابله با این دسته، اعمال شفافیت است.

کارکرد اصلی شفافیت این است که بخش های مختلف نظام حکمرانی را در منظر عموم مردم و نهادهای مردمی قرار داده و زمینه های ظهور و بروز ویژه خواری را روشن می سازد.

تاکید مقام معظم رهبری بر شفافیت از این منظر که بتوان سناریوهای مخرب بازیگران منفی را مدیریت کرد، بسیار مهم بوده و بایستی مورد توجه دولتمردان قرار گیرد.

همچنین از سوی دیگر، تعارض میان منافع عمومی و منفعت ذی نفعانِ عمدتاً دولتی نیز یکی از نقاط شکست هر سیاست گذاری محسوب می گردد.

واقعیت تجربه شده در دنیا و حتی کشور ما نشان می دهد که وجود تعارض میان منافع عمومی و منفعت تصمیم گیران دولتی در زمره مهم ترین متغیرهای توضیح دهنده ناکامی سیاست های دولت است.

از طرف دیگر، هر پروژه تحول خواهی بایستی زمینه های فساد را در کشور کاهش دهد چرا که کاهش فساد علاوه بر اینکه اعتماد عمومی را جلب می کند، مانع از هدر رفت منابع و انحراف از خیر عمومی می شود.

تذکر این نکته ضروری است که زمینه های فساد عمدتاً به دلیل ضعف در مهندسی قوانین رقم می خورد و برای کشوری همانند ایران که با تورم قوانین نیز مواجه است، حساسیت این موضوع دو چندان خواهد بود.

در جمع بندی بایستی به این نکته مهم اشاره کرد که فقدان نظریه ای برای تحول در قوه مجریه باعث می شود تا اقدامات متعدد و متکثر بدون مبنای نظری و هدف گذاری عملیاتی پیش رود.

از این رو زمینه های بروز اقدامات موازی یا حتی متعارض در خلا نظریه بالادستی محتمل بوده و پروژه بازسازی در قوه مجریه را با چالش های جدّی مواجه خواهد نمود.


کلید واژه ها: مقام معظم رهبری - قوه مجریه - رییس جمهور - مقام معظم - جامعه - جمهور - تغییر - ایشان - رهبری - اظهارات - استقبال - نیازمند - حکمرانی - گسترده - رییس - مقام - تحول - کیفیت - اداره - دغدغه - هیئت دولت - کشور - شیوه - وزرا - نشان - پژوهشگر - کارآمدی - راهبردی - اثربخشی - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
استخدام انباردار، برق کار صنعتی و مهندس مکانیک در شرکت مبدل تانک / اصفهان

استخدام فروشنده فروشگاهی در شرکت تولیدی فجر ماشین در اسلامشهر

استخدام مهندس معماری در شرکت مهندسی پیشگامان معماری زمان در تهران

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از قم جهت کار در یزد

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت بسپار شیمی سپیدان در اصفهان

آغاز به کار دوباره سازمان ملل در هرات

استخدام 4 عنوان شغلی در آژانس تبلیغاتی حاشیه گرافیک در اصفهان

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت تولیدی تقطیر خراسان در تهران

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از بوشهر جهت کار در یزد

استخدام کارشناس پشتیبانی هاستینگ در مجموعه سون هاست در رشت

استخدام کارشناس فنی با پورسانت در شرکت امن آفرین زیگورات در تهران

استخدام صندوقدار با حقوق بالا و بیمه در مجموعه برند چرم کروکو در کرج

استخدام کارمند فروشگاه با بیمه در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در یزد

نگهبان

حدیث روز | با این جمله رمز قفل دل همسرانتان را باز کنید

حفظ آثار تاریخی اولویت ما است/ مردم باید از مزایای زندگی در مجاورت آثار جهانی بهره مند شوند

مروری بر زندگی فرخی یزدی، شاعری که دهانش را دوختند

تعبیر دیدن مروارید در خواب

عباس زاده مشکینی: اطلاعات غلطی به علی اف داده اند

چند سطری از زندگی آیت الله لواسانی، هم حجره ای و دوست قدیمی امام

روایت مرحوم خسرو شاهی از عدم اجازه امام به قتل بنی صدر

قتل نماینده مجلس انگلیس به ضرب چاقو

حدود اختیارات مجلس در نامه ای که امام به آیت الله گلپایگانی نوشت

استخدام کارشناس نقشه برداری و کمک نقشه بردار با بیمه در تهران

استخدام اپراتور دستگاه تزریق در شرکت پارت پلیمر فاراد در البرز

استخدام انباردار ماهر و حسابدار انبار با بیمه در تهران

استخدام کارمند اداری - مالی در شرکت شهاب تردد در تهران

جلسه سران قوا

صبحگاه مشترک نیرو های مسلح در مسجد جمکران

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

استخدام کارگر انبار با بیمه در شرکت پردیس پردازش خلیج فارس در تهران

استخدام کارشناس طراحی کابینت در شرکت ایگال در تهران

مقتدی صدر: نتایج انتخابات را قبول دارم/ فراکسیون ما بزرگترین است

استخدام کارمند اداری با بیمه تکمیلی و وعده غذایی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در تیم یار کیش در شهرک بنفشه کرج

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت ELEDOCK در تهران

استخدام کارشناس مشاور تلفنی با بیمه و سنوات در تهران

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فروش با بیمه در تهران

هزاران نفر در پایتخت سودان خواستار انحلال دولت انتقالی شدند

دیدار دبیرکل وزارت خارجه اتریش با امیرعبداللهیان

استخدام نظافتچی با بیمه و بیمه تکمیلی در مجموعه شرکت های یثربی در تهران

استخدام صندوقدار با بیمه تکمیلی، بیمه عمر و پاداش در مجموعه تجاری گالریا

استخدام پشتیبان دستگاه خودپرداز با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شرق تهران

استخدام حسابدار با بیمه، کارانه در شرکت ماد مد مهر در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت در شرکت پارسه سرو هوپاد در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در یک گروه تولیدی معتبر در تهران

نتایج انتخابات پارلمانی عراق مشخص شد

پست پاییزی مریم مومن با برگ زرد خزان + عکس

واکنش وزیرخارجه انگلیس به حکم دادگاه تجدیدنظر زاغری

استخدام رییس حسابرسی در شرکت لبنیات صباح در تهران

استخدام حسابدار ارشد با بیمه در شرکت شیرین پارت ایرانیان در تهران

الهام علی اف بازیگر اصلی نیست؛ سخنگو است

اروپا پس از خروج آمریکا از برجام اقدامی نکرد

هشدار آیت الله قاسم درمورد توطئه های دشمنان اسلام

لزوم انتخاب استاندار بومی برای چهارمحال و بختیاری

تغییر چهره سلبریتی های ایرانی در گذر زمان

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از آذربایجان شرقی جهت کار در یزد

استخدام کارشناس تربیت بدنی با بیمه، پاداش، عیدی محدوده سهروردی شمالی

استخدام مهندس برق کلیه گرایش ها در شرکت راهسازان کادوس در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل و اموراداری محدوده میرداماد شریعتی

استخدام کارشناس اجرایی پرونده مهاجرت و ویزای کانادا در تهران

فال حافظ / صلاح کار کجا و من خراب کجا

ویدئوگرافی | داعش غیرنظامیان را در مساجد هدف قرار می دهد

استخدام کارشناس بازاریابی(اتصالات، شیرآلات و لوله صنایع نفت و گاز) در تهران

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از خراسان جنوبی جهت کار در یزد

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت حسابدار کمک در تهران

استخدام جوشکار CO2 با بیمه تکمیلی در صنایع فلزی چناقچی در تهران

استخدام حسابدار با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت دیلی مارکت در هرمزگان

استخدام کارشناس حسابداری انبار با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت دونا کترینگ

نابینایان هم خواب می بینند!

استخدام نیروی خدماتی (آبدارچی و نظافتچی) با بیمه در شرکت روبینا پرسیا فارمد

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از ایلام جهت کار در یزد

استخدام کارشناس تبلیغات در شرکت کپکو در مازندران

استخدام کارشناس ممیزی و مسئول دفتر در شرکت آریا تجارت سده در تهران

استخدام مترجم زبان انگلیسی با بیمه در آژانس دیجیتال مارکتینگ یاراپلاس

اولین نماز جمعه بعد از کرونا در تهران همین جمعه اقامه می شود

استخدام مسئول دفتر در شرکت آتیه آفرینان ایرانیان در شیراز

استخدام کارگر ساده با حقوق ثابت و بالا و بیمه در گروه تولیدی بلج از تهران

انتخابات پارلمانی عراق؛ واکنش‎ها و پیامدها

استخدام سرپرست کارگاه مقیم در سایت پروژه از همدان جهت کار در یزد

استخدام کارشناس محتوا (دورکاری آخر هفته) در موپن در تهران

استخدام حسابدار خزانه در چرم کروکو در البرز

استخدام طراح و گرافیست در مجموعه رویای آینده کودکان در تهران

استخدام حسابدار انبار با بیمه در شرکت چابک پخش چاپار در تهران

استخدام حسابدار در موسسه انصارالحسین علیه السلام در تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در پخش دارویی ممتاز/تهران

استخدام کارگر ساده با حقوق ثابت و بالا و بیمه در گروه تولیدی بلج از البرز

ماجرای حمله دزدان دریایی به دو نفتکش ایرانی+فیلم

استخدام مدیر داخلی در گالری جواهر نبی زاده رشت

استخدام فروشنده پوشاک زنانه با بیمه، پاداش، سرویس در فروشگاه لفون در اصفهان

دعوت به همکاری جهت عطای نمایندگی بیمه سامان در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کارشناس آزمایشگاه در نیشابور

هیئت هماهنگی شیعیان عراق: کمیسیون انتخابات مسئول شکست انتخابات است

عزت الله ضرغامی را بیشتر بشناسید

برنی سندرز: نظام سیاسی آمریکا فاسد است

استخدام منشی با بیمه در شرکت مهندسین مشاور هنر چیدمان آسیا چوب در تهران

استخدام کمک اپراتور چاپ دیجیتال و رنگ کار پیستوله کار در اصفهان

استخدام آشپز با بیمه در کافه رستوران بلوما در تهران

استخدام مشاور املاک در گروه املاک مهر ایران در تهران

یادداشت| نظریه تغییر؛ لازمه تحول در قوه مجریه

یادداشت| نظریه تغییر؛ لازمه تحول در قوه مجریه