مطالب مرتبط:
جدیدترین اقدام در دوران کرونا/ «قرنطینه» معاون وزیر ورزش در «اتاق کارش»!
جدیدترین اقدام در دوران کرونا/«قرنطینه» معاون وزیر در «اتاق کارش»
بهزیستی: 51 هزار کودک در کشور بر اثر کرونا پدر یا مادر خود را از دست داده اند
جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد
جدیدترین اقدام در دوران کرونا/ «قرنطینه» معاون وزیر ورزش در «اتاق کارش»!
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 17:452021-09-18پزشكي

آمارهای معاون بهزیستی از تاثیرات اجتماعی کرونا


حالا نه فقط در ایران که در بیشتر نقاط جهان می توان ساعت ها درباره آنچه کرونا با مردم و اجتماع کرد، حرف زد.

رد پاهای ناجور کرونا در ایران به قدری مشهود است که اقتصاد و اجتماع زیر فشار آن به ناله افتاده اند؛ - حالا نه فقط در ایران که در بیشتر نقاط جهان می توان ساعت ها درباره آنچه کرونا با مردم و اجتماع کرد، حرف زد.

رد پاهای ناجور کرونا در ایران به قدری مشهود است که اقتصاد و اجتماع زیر فشار آن به ناله افتاده اند؛ این را نه ما که آمارها می گویند.

زیر خط فقر رفتن 612هزار خانواده به علت هزینه های درمان کرونا فقط یک قلم از اخباری است که این اواخر منتشر شده است.

حالا هم معاون امور اجتماعی بهزیستی آمار می دهد شیوع این بیماری نه تنها اختلافات خانوادگی را تا 25درصد افزایش داده بلکه صف زنان سرپرست خانوار نیازمند برای دریافت مستمری را نیز متراکم تر از قبل کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه جام جم در ادامه نوشت: درباره این پیامدها و بیشتر با حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت وگو کرده ایم؛ مصاحبه ای که اگر قرار بود حرف به حرف آن منتشر شود، یک صفحه برای انتشار آن کم می آمد.

در 18 ماهی که زندگی ما با کرونا همراه شده معمولا درباره تبعات اقتصادی این بیماری حرف زده می شود و تبعات اجتماعی آن در حاشیه قرار می گیرد.

آیا بهزیستی در این باره پژوهشی انجام داده و به نظر شما مهم ترین تأثیر کرونا بر خانواده ها و جامعه ما چه بوده است؟ از ابتدای شیوع کرونا در کشورمان بسیاری از مراکز پژوهشی از جمله پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، وزارت کشور، جهاد دانشگاهی و فرهنگستان علوم پزشکی ایران نشست هایی را برای بررسی تبعات اجتماعی این بیماری برگزار کردند.

خلاصه بحث های مطرح شده این است که مسائل اقتصادی قابل تفکیک از مسائل اجتماعی نیست،یعنی اگر از تبعات اقتصادی ناشی از کرونا می گوییم، نمی توانیم تبعات اجتماعی را نادیده بگیریم (و برعکس) چون این حوزه ها از هم تأثیر می پذیرند.

سال2011 نیز سازمان جهانی بهداشت کتابچه ای درباره تأثیر بحران های اقتصادی بر سلامت روان منتشر کرد که تأثیر متقابل بخش های مختلف را بر هم نشان می داد.

این سازمان همچنین تاکید دارد اگر کشورها باعث تقویت حمایت های اجتماعی شوند، می توانند تأثیر بحران های اقتصادی را کمتر کنند.

از زمانی که کرونا در کشورمان شایع شد چند اشکال به وجود آمد که به نظرم ناشی از نامناسب بودن سیاست های قبلی مان بود.

به عنوان نمونه، پایین بودن سوادسلامت در جامعه باعث شد برای متقاعد کردن مردم به رعایت پروتکل ها انرژی زیادی صرف شود یا نبود سیاست های حمایتی کافی و تأمین اجتماعی فراگیر.

در کشور ما قبل از کرونا حدود هفت میلیون شغل غیررسمی وجود داشت به طوری که افراد کار می کردند ولی بیمه نبودند.

پس اگر تأمین اجتماعی فراگیر وجود داشت، افراد در صورت بیمار شدن تحت حمایت بیمه قرار گرفته و از نظر اقتصادی در مضیقه قرار نمی گرفتند.

یا همه مان دیدیم که با شروع کرونا و اجبار مردم به ماندن در خانه به ویژه در اوایل کار، تنش در محیط های خانوادگی بالا گرفت، چون مهارت های زندگی، حل مسأله و اصول فرزندپروری را به خوبی به جامعه نیاموخته بودیم.

این مشکلات که برشمردید در نهایت چه تأثیری بر جامعه ما و بنیان خانواده گذاشت؟ می توانیم بگوییم در دوره کرونا خانواده های ما از نظر اقتصادی فقیرتر، از نظر جسمی رنجورتر و از نظر روانی ناسالم تر شدند؟ بله.

البته این مسائل فقط مختص جامعه ما نیست بلکه در همه دنیا، جوامع و خانواده ها دستخوش تغییراتی شدند.

ولی در کشورهایی که سیاست های حمایتی شان قوی تر بوده و منابع مالی بیشتری داشتند این تأثیرات کمتر بوده است.

در کشور ما نیز در دوره کرونا فشارهای چندگانه به خانواده ها وارد شد.

کرونا از نظر روانی باعث اضطراب شد، از نظر مالی مردم را تحت فشار قرار داد و از نظر جانی هم که خیلی ها را تهدید کرد.

بنابراین معتقدم باید سیاست های پساکرونا در کشورمان به کار گرفته شود و براساس درس هایی که از این دوره آموختیم، بسیاری از سیاست های مان را اصلاح کنیم یا ارتقا دهیم.

البته اکنون در دنیا نیز اراده دولت ها به سمت اصلاح سیاست ها جلب شده.

مدتی قبل در وبیناری که رییس صندوق بین المللی پول و سازمان جهانی کار در آن شرکت داشتند تاکید شد باید برای تبدیل دو میلیارد شغل غیررسمی به رسمی در جهان تلاش شود.

در حوزه آسیب های اجتماعی و در چند بخش گفته می شود که وضعیت ما نسبت به قبل از کرونا وخیم تر شده است ازجمله کودکان کار یا زنان سرپرست خانوار.

شما چه آماری از وضع موجودمان دارید؟ آماری که ما به عنوان معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی در اختیار داریم همان اطلاعاتی است که از اورژانس اجتماعی کشور به دست می آید و طبیعی است این اطلاعات نمی تواند آیینه تمام نمای آنچه که در اجتماع رخ می دهد، باشد.

با این حال اطلاعات موجود بر حسب تماس هایی که خانواده ها با اورژانس اجتماعی برقرار کرده اند، نشان می دهد اختلافات حاد خانوادگی 25 درصد افزایش یافته ولی منجر به خشونت خانگی فیزیکی (زد و خورد) نشده است.

وقتی که ما میزان همسرآزاری ها و کودک آزاری ها را در سال های 98، 99 و 1400 مقایسه می کنیم نیز تفاوت معناداری دیده نمی شود، با این که می دانیم عوامل اقتصادی یکی از عوامل خطر برای خشونت های خانگی است.

البته در دوره کرونا مشاجرات خانوادگی نیز بالا رفته ولی میزان خودکشی در یافته های ما تفاوت معناداری نداشته، من هم ندیدم که پزشکی قانونی افزایش خودکشی ها را تایید کند.

به نظرتان عجیب نیست که اختلافات حاد خانوادگی و مشاجرات افزایش یابد ولی زدوخورد یا خشونت افزایش نیابد؟ به نظر می رسد این اطلاعات دقیق نیست.

حتی اگر بپذیریم که خشونت فیزیکی زیرسایه کرونا افزایش نیافته ولی افزایش اضطراب و فشارهای روانی کاملا مشهود است به خصوص این که مرگ های ناشی از کرونا بسیاری از خانواده ها را داغدار عزیزانشان کرد و کودکان زیادی را نیز یتیم کرد.

بله، همین طور است.

در دنیا یک میلیون و 200 هزار کودک به واسطه شیوع کرونا یتیم شدند، به طوری که پدر یا مادرشان را از دست دادند.

عده ای از کودکان نیز با کسانی غیر از پدر و مادر مثلا با پدربزرگ ها و مادربزرگ هایشان زندگی می کردند که گفته می شود عدد مذکور با احتساب این دسته از کودکان به حدود یک ونیم میلیون می رسد.

اکنون نیز گفته می شود به ازای هر دو بزرگسالی که فوت می کنند یک کودک یکی از مراقبان خود را از دست می دهد.

همچنین گفته می شود در دنیا تعداد بچه هایی که پدر خودشان را از دست می دهند دو تا پنج برابر کودکانی است که مادر خودشان را از دست می دهند، این درحالی است که در دنیا هر 12 ثانیه نیز یک کودک به علت کرونا یتیم می شود.

همه اینها یعنی فشار، استرس و اضطراب.

کرونا با کودکان ما چه کرد؟ در ایران برآورد می شود که 51 هزار کودک، پدر یا مادر خودشان را از دست داده اند که نیاز به حمایت دارند.

حمایت ها خوب و فراگیر هست؟ در سیستم های حمایتی ما این گونه نیست که هر کودکی را که یتیم می شود تحت حمایت قرار دهیم؛ اگر کودکی نیاز اقتصادی داشته یا فاقد سرپرست مؤثر باشد البته حتما زیر پوشش های حمایتی قرار می گیرد.

در مجموع سیاست ما به عنوان یک نهاد حمایتی در دوره کرونا این است که اگر یک خانواده به علت فوت پدر یا شوهر، زن سرپرست شد یا بچه هایی که به علت فوت والدین، یتیم شدند بررسی می کنیم که آیا نیازمند هستند یا خیر که اگر براساس آزمون وسع، نیازمند شناخته شوند تحت پوشش قرار می گیرند.

از این 51 هزار کودک که گفتید به علت کرونا پدر یا مادرشان را از دست دادند چه تعداد را تحت پوشش گرفتید؟ ما سال گذشته چند بار از وزارت بهداشت خواستیم تا خانواده های زن سرپرست و کودکانی را که بدون سرپرست مانده اند به ما معرفی کند تا اگر نیازمند هستند تحت پوشش بهزیستی قرار بگیرند ولی تا امروز آماری به ما ارائه نشده است.

با این حال ما پیگیری هایمان را همچنان ادامه می دهیم تا اگر کسی به کمک نیاز دارد کمک شان کنیم.

این که می گویید هیچ مورد نیازمند به کمکی در کشور وجود ندارد با توجه به شرایط جامعه ما عجیب به نظر می رسد! شک نکنید اگر کسی تا به حال معرفی نشده یعنی که شناسایی ها مشکل داشته است.

بله اما رسما چیزی به ما اعلام نشده تا اقدام کنیم.

البته وزارت رفاه و ثبت احوال از طریق سامانه رفاه ایرانیان در حال انجام بررسی هستند تا افراد نیازمند را به طور دقیق شناسایی کنند.

در حال حاضر 30 هزار زن سرپرست خانوار در نوبت برقراری مستمری سازمان بهزیستی قرار دارند اما ما نمی دانیم چه تعداد از این افراد به علت فوت سرپرست خانواده با بیماری کرونا، نیازمند شده ولی مطمئنا زنانی که کرونا آنها را سرپرست خانوار کرده میان این 30 هزار نفر وجود دارند.

چرا بهزیستی افراد را براساس علت نیازمند شدن آنها طبقه بندی نمی کند تا همه چیز روشن شود؟ شاید به این تفکیک نیاز باشد ولی برای ما نیازمندبودن و تلاش برای کمک به آنها مهم است نه علت نیازمند شدن افراد.

با این حال در بهزیستی، زنان سرپرست خانوار در چهار دسته طبقه بندی می شوند: به علت فوت همسر، به علت طلاق، به علت نداشتن همسر موثر(معلولیت شدید، زندانی بودن، ترک خانه کردن و.

) و مجرد بودن.

به این ترتیب ما فقط می دانیم چند درصد خانم ها به علت فوت همسران شان سرپرست خانوار شده اند، نه این که شوهران به چه دلایلی فوت کرده اند.

البته این قول را به شما می دهم با توجه به حساسیتی که هم مردم و هم خود ما روی موضوع نیازمندان و مخصوصا درمورد نیازمندی های حاصل از فوت سرپرستان بر اثر کرونا داریم، دست رد به سینه هیچ متقاضی نمی زنیم.

طبق آمار شما اکنون 30 هزار زن سرپرست خانوار پشت نوبت دریافت مستمری هستند.

آیا پشت نوبتی ها در دوره کرونا بیشتر شده؟ فعلا آمار دقیقی ندارم چون چند روزی است سامانه را باز کرده ایم تا استان ها اطلاعات را بارگذاری کنند.

ولی استنباط ما این است که تعداد این افراد(زنان سرپرست خانوار نیازمند کمک) اولا به علت فوت های ناشی از کرونا و دوما به سبب وضعیت اقتصادی کشور افزایش یافته است.

اکنون حدود سه میلیون و 500هزار خانوار زن سرپرست در کشور وجود دارد که حدود یک میلیون و 500هزار نفر از آنها تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند.

آن دو میلیونی هم که تحت پوشش نیستند لزوما نیازمند نبوده و شاید نیازمند هستند ولی به ما مراجعه نکرده اند.

ولی اکنون به واسطه شرایط اقتصادی کشور، نرخ تورم و وضعیت مسکن، ممکن است گروه های دیگری به سه دهک پایین درآمدی سقوط کرده باشند یعنی کسانی که قبلا مشمول دریافت کمک نبوده اند اما در حال حاضر مشمول شده اند.

وجود 30هزار پشت نوبتی آن هم فقط برای یک گروه (زنان سرپرست خانوار) عدد بسیار بزرگی است.

میانگین انتظار برای برقراری مستمری ها در بهزیستی با این وضع چقدر است؟ این اتفاقا برای خود ما هم مساله بود.

برای همین این اواخر دستور کاری در شورای معاونان تعیین شد که ما را مکلف به اولویت بندی می کرد.

مثلا فردی که معلول ضایعه نخاعی است، بیکار است و مسکن ندارد با کسی که معلولیت خفیف دارد یا زن سرپرست خانواری که اوضاعش بغرنج نیست، خیلی فرق دارد.

پس این فرد باید در اولویت دریافت خدمات باشد.

بنابراین ما براساس شرایط خانواده ها به آنها امتیاز می دهیم تا در نوبت قرار بگیرند.

نگفتید حداکثر زمانی که باید در نوبت مستمری ها ایستاد چقدر است.

ما از خدا می خواهیم به همه افرادی که پشت نوبت قرار می گیرند به سرعت رسیدگی کنیم چون هرکه در نوبت قرار می گیرد قطعا مستحق است اما توزیع مستمری ها وابسته به بودجه ای است که در اختیار ما قرار می گیرد.

زمان انتظار ممکن است یک سال و حتی بیشتر شود چون این موضوع به منابعی بستگی دارد که دولت تخصیص می دهد.

فکر نمی کنید یک سال انتظار برای کسی که نیازمند است و زندگی را به سختی می گذراند، کشنده است؟ بله زمان زیادی است.

البته ما هم دست روی دست نمی گذاریم تا فقط دولت کاری انجام دهد، بلکه تلاش می کنیم منابع جدیدی نیز جذب کنیم؛ مثل کمک گرفتن از خیران.

همچنین ما اولویت بندی را در دستور کار قرار داده ایم تا خدای نکرده کسانی را که نیازهای جدی و اساسی دارند از دست ندهیم.

در ضمن کسانی را که توانمند شده اند از چرخه مستمری ها خارج می کنیم تا افراد جدیدی جایگزین آنها شوند.

همه این کارها درحالی انجام می شود که به افراد نیازمندی که به علت کمبود منابع، در صف ها انتظارمی کشند، کمک های موردی نیز می کنیم.

با این حال بحث اصلی این است که بودجه های سازمان های حمایتی از جمله بهزیستی باید صددرصد تامین شود چون بودجه ما برای کسانی است که به معنی واقعی نیاز دارند.

برای این که مستمری های خوب و به روزی به افراد بدهید و 30 هزار پشت نوبتی را همین الان صفر کند به چقدر بودجه نیاز دارید؟ اگر حداقل مستمری را 700 هزار تومان در نظر بگیریم به 21 میلیارد تومان در ماه نیاز داریم.

شما چقدر در اختیار دارید؟ در حال حاضر اعتباری برای این موضوع به سازمان تخصیص داده نشده است.

قبول دارید نظام رفاه اجتماعی کشورمان مشکل دارد؟ بله، هم قبول دارم و هم معتقدم سیستم فعلی باید اصلاح شود.

در قانون برنامه ششم توسعه ما بندهایی را برای حمایت از خانواده و نظام تامین اجتماعی فراگیر ارائه کردیم اما به دلایلی در مجلس مورد قبول قرار نگرفت.

بنابراین معتقدم در برنامه هفتم توسعه باید خیلی جدی تر به این مسائل پرداخته شود.

اکنون درکشور ما سیاست های رفاهی و حمایتی وجود دارد ولی منسجم نیست.

باید در سیاست های رفاهی به کودکان و نوجوانان توجه ویژه شود.

سال هاست برخی کشورها از جمله آمریکا، انگلیس و ژاپن 2 تا 4درصد تولید ناخالص داخلی شان را برای رشد و تکامل همه جانبه بچه ها هزینه می کنند.

ما هم برای برنامه ششم توسعه پیشنهاد دادیم که یک درصد تولید ناخالص داخلی برای رشد و تکامل همه جانبه کودکان زیر شش سال هزینه کنیم تا دیگر کودک مبتلا به سوء تغذیه در کشور نداشته باشیم اما مصوب نشد.

سیاست های رفاهی کودکان و نوجوانان بسیارمهم است، مخصوصا در شرایط بد اقتصادی فعلی که با کرونا نیز تداخل پیدا کرده و امنیت غذایی بسیاری از خانواده ها را به خطر انداخته است.

ما به صورت جدی به واکسیناسیون رفاهی ـ اجتماعی نیاز داریم تا گروه های آسیب پذیر جامعه مقابل چالش ها و بحران هایی مثل کرونا واکسینه شوند و بتوانند از اقدامات فوری، به دفعات و با کیفیت بهتر برخوردار شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: در ایران - کرونا - کرونا در ایران - فقط در ایران - ایران - زنان سرپرست خانوار - اختلافات خانوادگی - هزینه های درمان - اجتماعی - بهزیستی - روزنامه جام جم - سرپرست خانوار - اقتصاد - آمار - درمان کرونا - معاون - معاون امور - زیر خط فقر - اختلافات - ساعت - خانوادگی - توان - جهان - مردم - فشار - نیازمند - خانواده - روزنامه - سرپرست - اخباری

آخرین اخبار سرویس:
کودکان از چه بازی هایی لذت می برند؟

نخستین نشانگر زیستی اختلال اضطراب شناسایی شد

چه کسانی باید در فصول سرد شیره انگور بخورند؟

واکسن DNA بهتر است یا واکسن mRNA ؟

ماجرای عجیب ناصر خسرو مجازی

تولید دارو از عصاره هسته انگور برای بهبود بیماران قلبی و عروقی

ستاره اسبق چلسی «سفیر حسن نیت» سازمان بهداشت جهانی شد

نظریه های طب سنتی مبتنی بر مستندات علمی باشد/لزوم اجبار غربالگری و ماموگرافی برای زنان

تخیل و تقلید چگونه به رشد کودکان کمک می کند؟

ستاره اسبق چلسی «سفیر حسن نیت» سازمان بهداشت جهانی شد

مشکلات دوران کودکی با مرگ زودرس مرتبط است

آمارهایی قابل تامل از مشکلات روانی زنان با شیوع کرونا

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 26 مهر؛ 4 فوتی و 209 ابتلای جدید

کسب نشان درجه عالی توسط بیمارستان فوق تخصصی رضوی

معجزات ماسک هلو برای شادابی پوست صورت

زنگ خطر پیک ششم کرونا در سایه عادی انگاری ها

برای مبتلا نشدن به کرونا چه خوراکی هایی بخوریم؟

کشف جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی در محافظت از مغز در برابر آلزایمر

3 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان شمالی جان باختند

«پلو تن»، غذایی لذتبخش و پرانرژی

پیگیری نارضایتی ها از ویزیت جمعی پزشکان در کرمانشاه

پایش سلامت 731 هزار نفر در مرزهای کشور

لاغـری برابر با سلامت نیست!

آمار کرونا استان مرکزی 26 مهر؛ 10 فوتی و 337 ابتلای جدید

مشهورترین متخصص ایمپلنت تهران را بشناسید!

فواید بی نظیر کدو تنبل؛ رشد مو و زیبایی پوست

شمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از مرز 100 هزار نفر گذشت

حیوان آزاری به سبک فنلاندی؛ چاق کردن روباه برای کندن پوستش! +عکس

عواملی که شما در معرض خطر کمردرد قرار می دهند

افزایش مبتلایان جدید به کرونا در مازندران

لاغـری برابر با سلامت نیست!

الصاق برچسب سلامت بر روی محصولات غذایی

حمایت از 258 دانش آموز کم بینا و نابینا توسط بهزیستی گیلان/ تنبلی چشم جدی گرفته شود

سینوفارم در پیشگیری از عفونت 56 درصد موثر است

مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از مرز 100 هزار نفر گذشت

تعداد مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از مرز 100 هزار نفر گذشت

جان باختن پنج بیمار کرونایی دیگر در قم

وزیر بهداشت: شرط ورود به ایران تزریق دو دوز واکسن کرونا است

جان تازه در رگ های بیمارستان اعصاب و روان یاسوج/ رایگان بودن خدمات بیماران سرطانی بیمارستان شهید رجایی

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 26 مهرماه؛ 4 فوتی و 209 ابتلای جدید

چهار مزیت باورنکردنی چرت روزانه که باید بدانید

5 بیمار کرونایی در قم جان باختند

8 خوراکی طبیعی برای پاکسازی سریع کبد

دردهای دندانی که ربطی به دندان ندارند

شناسایی 167 نفر بیمار جدید کرونایی در ایلام

کاربرد های جالب گچ در خانه

راهکارهایی که از ریزش موی سر جلوگیری می کند

بررسی مشکل فاضلاب شهرک های اقماری شیراز

فواید بی نظیر آب گرم و عسل

کرونا بیشتر زنان را می کُشد یا مردان؟

ابتلا به سرطان سینه در ایران، 10 سال کمتر از متوسط جهانی

علت مبتلا شدن به پیر گوشی

ارتباط بین سلامت روان و آلرژی چیست؟

واکسیناسیون 79 درصدی در لامرد/یک ماه تا ایمنی کامل

تزریق دو دوز واکسن کرونا شرط ورود به ایران است

بستری شدن 21 کرونایی جدید در بیمارستان های سمنان

حاملگی زیر 18 سال مثل راه رفتن روی لبه پرتگاه است

دختر 13 ساله تنها قربانی کرونا در شبانه روز گذشته هرمزگان

این میوه پاییزی برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است

فائوچی: موج های کرونا در امریکا به واکسیناسیون بستگی دارد

باورهای غلط درباره ی واکسن کرونا

سرکه سیب شما را از این 3 بیماری دور نگه می دارد

سینوفارم چند درصد از مرگ پیشگیری می کند؟

منقضی شدن 1300 تن سرُم در گمرک

تزریق بیش از یک و نیم میلیون دُز واکسن در همدان

کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا به دلیل انجام واکسیناسیون/ لزوم تجهیز خانه های هلال به منظور ارتقاء آمادگی جامعه در برابر حوادث و بلایا

147 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کاشان شناسایی شد/فوت 2 نفر

آخرین آمار کرونا در ایران، 26 مهر 1400 / فوت 181 نفر دیگر

آخرین آمار کرونا در کرمان|ثبت 51 بستری و 8 فوتی جدید

پایش سلامت 731 هزار نفر در مرزهای کشور

واکنش وزارت بهداشت به ناصر خسرو مجازی

اینفوگرافیک/ بهترین نوشیدنی های خانگی برای سالمندان

مصرف زیاد میوه و سبزیجات طول عمر را 8 ماه افزایش می دهد

هشدار رییس مرکز بهداشت خوزستان نسبت به افزایش ابتلا به کرونا

بیمارستان رضوی دومین پایگاه درمانی کشور در ارزیابی وزارت بهداشت

یارانه مستقیم برای خدمات بهداشت روان اختصاص یابد

این میوه پاییزی برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است

فواید نوشیدن شیر داغ قبل از خواب شبانه

ریتم اهنگ شاد نیاز زندگی امروزه مردم

روند ابتلا به کرونا در گیلان افزایش یافته/ لزوم رعایت دقیق تر پروتکل های بهداشتی

هشدار رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر درمورد خیز ششم کرونا

واکسن های تولید داخل در چه مرحله ای قرار دارند

آشنایی با خواص بی نظیر این میوه پاییزی

دمنوش مناسب برای روزهایی که هوا آلوده است

بهره برداری از اتاق ایزوله تنفسی و عفونی بیمارستان امام رضا(ع) تبریز / تجهیز اتاق ایزوله بیماران تنفسی توسط یک شرکت خیر

هشدار رییس سازمان غذاو دارو درباره اسنپ دکتر

ترفند جالب رفع چروک لباس بدون اتو

آمار کرونا سمنان 26 مهر؛ 21 ابتلای جدید

تزریق دوز سوم واکسن کرونا تایید شد/60 میلیون دوز واکسن ذخیره

واکسیناسیون بیش از 67 درصدی نوجوانان تربت حیدریه ای

از کجا بفهمیم تیروییدمان مشکل دارد؟

تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران / ظرفیت گردشگری سلامت در شهرهای بزرگ

تعداد فوتی های کرونا در ایلام به 1111 نفر رسید

4 خوراکی برای پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز

وخامت حال86 بیمار کرونایی در قم/ 5 بیمار کرونایی فوت کرده اند

تزریق واکسن بهترین راه مقابله با کرونا؛ چرخه انتقال ویروس کرونا در استان سمنان همچنان فعال است

تشریح آخرین وضعیت واکسیناسیون دانش آموزان قمی

ضرورت پوشش حداکثری واکسیناسیون در قم

استخدام حسابدار با بیمه و غذا در شرکت پالایش حصار مهران در تهران

سن طلایی «باروری» در زنان

آمارهای معاون بهزیستی از تاثیرات اجتماعی کرونا

آمارهای معاون بهزیستی از تاثیرات اجتماعی کرونا