موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - مهران غفوريان - مجلس شوراي اسلامي - بازيكن پرسپوليس - شوراي اسلامي - نظام رتبه بندي معلمان - هواداران پرسپوليس - آموزش و پرورش - يحيي گل محمدي - ركورد نقل و انتقالاتي - سانسور - ضايع - وليبال - نظام اسلامي - اصل 44 قانون اساسي - مارتين گريفيتس - ومكان - انتخاب سرمربي تيم ملي هندبال - شهر پير - خرابكاري در نطنز - بركناري رضا رحماني - مبنا سرشت پارسيان

مطالب مرتبط:
قطعی شبکه اینترنتی وزارت بهداشت توسط مخابرات تهران/ اختلال در کار مراکز واکسیناسیون
قطعی شبکه اینترنتی وزارت بهداشت توسط مخابرات تهران/ اختلال در کار مراکز واکسیناسیون
وزارت بهداشت واکسیناسیون رده سنی 18 سال به بالا خمین را در اولویت قرار دهد
مخابرات اینترنت وزارت بهداشت را قطع کرد
مشکل اینترنت وزارت بهداشت حل شد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 14:152021-09-18پزشكي

هشدار «بهداشت حرفه ای »ها در مورد عواقب بخشنامه وزارت بهداشت


جمعی از کارشناسان، دانشجویان و اعضای هیات علمی رشته بهداشت حرفه ای پیرامون بخشنامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد امکان استفاده از کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای در انجام وظایف مربوط به این کارشناسان در مراکز جامع خدمات سلامت بصورت مشترک، - " جمعی از کارشناسان، دانشجویان و اعضای هیات علمی رشته بهداشت حرفه ای پیرامون بخشنامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد امکان استفاده از کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای در انجام وظایف مربوط به این کارشناسان در مراکز جامع خدمات سلامت بصورت مشترک، به وی نامه نوشتند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، نویسندگان این نامه که آن را خطاب به بهرام عین الهی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی تنظیم کرده اند، ابتدا به این بخشنامه که با شماره /300/10091 در مورخ 1400/06/03 ابلاغ شده، اشاره کردند: به دنبال صدور این بخشنامه که یادآور تکرار اتخاذ سیاست شکست خورده سال 75 می باشد، موجی از نگرانی بین کارشناسان بهداشت محیط وحرفه ای شاغل، دانشجویان درحال تحصیل و همچنین بین اساتید هر دو رشته بنا به دلائل زیر ایجاد نموده است.

از اینرو اینجانبان اساتید، کارشناسان و دانشجویان مهندسی بهداشت حرفه ای مصرانه خواهانیم که نسبت به لغو آن و استفاده از کارشناسان بهداشت محیط و حرفه ای شاغل در شبکه های بهداشتی درمانی در جایگاه شغلی خود طبق سرفصل های مصوب شورایعالی برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز توجه به سوابقی همچون نامه شماره 14342/306د مورخ 9/11/1392 مدیرکل وقت مرکز سلامت آقای دکتر ندافی دکترای بهداشت محیط در جواب درخواست بدنه کارشناسی بهداشت محیط آمل مبنی بر اینکه در پایش ها قادر به انجام امور تخصصی بهداشت حرفه ای در مراکز فاقد کارشناس بهداشت حرفه ای نیستند و مرکز سلامت نیز دخالت تخصصی در فعالیت متقابل بهداشت محیط وبهداشت حرفه ای را ممنوع اعلام نموده بود، دستور انقلابی مقتضی صادر فرمایید.

در ادامه به اهم استدلال هایی که به زعم نویسندگان این نامه ضرورت ابطال بخشنامه یاد شده را توجیه می کنند، پرداخته شده است: بی توجهی به تفاوت ماهوی دو رشته بهداشت محیط و حرفه ای به نحوی که طبق کوریکولوم مصوب شورایعالی برنامه ریزی اهداف و کارکرد هر دو رشته متفاوت بوده و رشته بهداشت محیط عمدتا طبق آیین نامه ماده 13 مواد خوردنی، آشامیدنی، بهداشتی و آرایشی ناظر برفعالیت در زمینه بهداشت آب، فاضلاب، هوا، پسماند، پرتوها، مسکن، مبارزه با حشرات وجوندگان و… در اماکن عمومی، اصناف، بیمارستان ها و… بوده درحالیکه رشته بهداشت حرفه ای ناظر برفعالیت در زمینه حفظ، تامین و ارتقای سطح سلامت شاغلین در محیط های کاری اعم از صنعتی، کشاورزی، معادن، بیمارستانی و….

به منظور نظارت و ارزیابی عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیکی و بیولوژیک محیط کار و… است.

نویسندگان این نامه یادآور شده اند که این مهم بر اساس تکالیف قانونی و حاکمیتی مندرج در فصل چهارم قانون کار و مصوبه شماره 11615.

26734ه مورخ 21/06/1383 هیات محترم وزیران با عنوان آیین نامه شرایط استخدام بازرسان کار و کارشناسان بهداشت کار توجیه می شود که با شرح وظائف کارشناس بهداشت محیط طبق سرفصل این دوره متفاوت بوده و با اهداف متفاوتی تربیت شده و قابل جایگزین باهم نیستند و در نتیجه مغایر با اهداف مندرج در دفترچه شغلی و سرفصل های مصوب شورایعالی برنامه ریزی وزارت متبوع و قوانین بالادستی است.

کارشناسان، دانشجویان و اعضای هیات علمی رشته بهداشت حرفه ای در ادامه با اشاره به تکالیف قانونی و حاکمیتی واگذار شده به بازرسان بهداشت حرفه ای که گزارشات آنان طبق ماده 101 قانون کار در جایگاه ضابطین قوه قضاییه تلقی می شود، تاکید کردند که این اختیار قانونی قابل واگذاری و تفویض به سایر رشته های بهداشت نیست و این مهم طبق رای شماره 407 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 03/05/1396 حتی استفاده از پیشوند ضابطین دادگستری جهت کارشناسان بهداشت محیط غیرقانونی و خارج از حدود اختیارات وزارت متبوع عنوان شده است.

اشغال تدریجی پست های سازمانی کارشناسان بهداشت حرفه ای در مراکز جامع خدمات سلامت و شبکه های بهداشتی درمانی توسط کارشناسان بهداشت محیط منبای دیگری است که نویسسندگان این نامه به آن اشاره کرده اند: به استناد این بخشنامه به نحوی که همچون دهه 70 به بهانه کوچک سازی دولت فقط نسبت به ادغام در این بخش اقدام گردید بر خلاف سایر بخش های معاونت بهداشتی که برعکس نیز گسترش قابل توجهی داشتند.

به عنوان نمونه با اتخاذ این سیاست طی این سال ها تعداد نیروهای بکارگیری شده در حوزه بهداشت محیط را از حدود 670 نفر به 8000 نفر افزایش پیدا کرد و این مساله در خصوص بهداشت حرفه ای به 2500 نفر افزایش یافت.

آن ها در ادامه با یادآوری بحث بهداشت حرفه ای در کشورهای پیشرفته که هر روز در حال تخصصی تر و جزیی تر شدن است، به عین الهی نوشتند: این نشان از اهمیت موضوع می باشد و مساله ای بنام ادغام آنهم در یک رشته غیرمرتبط محلی از اعراب ندارد.

به عنوان نمونه در آمریکا سازمان های دولتیOSHA جهت قانون گذاری و نظارت بر اجرای صحیح بهداشت حرفه ای و NIOSH جهت انجام تحقیقات بمنظور تولید علم و استانداردسازی علمی در این حوزه رسالت دارند.

در حالیکه سازمان NCEH یا مرکز ملی بهداشت محیط بطور کلی مجزا از NIOSH می باشد.

در انگلیس سازمان دولتی HSE (Health and Safety Executive) یا هیات اجرایی ایمنی و بهداشت که با واژه ایمنی، بهداشت و محیط زیست اشتباه گرفته می شود جهت قانون گذاری و تحقیقات و جمع آوری آمار در زمینه بهداشت حرفه ای است.

در کره جنونی سازمان دولتی KOSHA (Korea Occupational Safety and Health Agency) بطور مستقل در زمینه بهداشت حرفه ای مشغول فعالیت می باشند که نشان ازاهمیت توجه به جایگاه تخصصی و علمی در آن کشورها دارد.

نویسندگان این نامه با اشاره به ماده 93 قانون کار و آیین نامه کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار، متذکر شدند: تصدی جایگاه مسئول بهداشت حرفه ای در آن کمیته در کارگاه های مشمول ماده 85 قانون کار صرفا جهت کارشناسان بهداشت حرفه ای رسمیت قانونی دارد و لاغیر و ابلاغ این بخشنامه ضمن مخدوش نمودن این جایگاه در بخش های خصوصی و دولتی، زمینه سوءاستفاده کارفرمایان در بکارگیری افراد با تخصص های غیر و بروز اختلافات و درگیری های قضایی برای بازرسان بهداشت حرفه ای به منظور ممانعت از بروز این تخلف قانونی را فراهم می سازد و مسلم نارضایتی شدید دانشجویان شاغل به تحصیل و نگرانی از آینده شغلی شان را به دنبال خواهد داشت.

آن ها در فراز پایانی این نامه نوشتند: از طرفی طبق ماده100 قانون کار کلیه بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه ای، دارای کارت ویژه حسب مورد با امضای وزیر کار و امور اجتماعی یا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند که هنگام بازرسی باید همراه آن ها باشد و در صورت تقاضای مقامات رسمی یا مسئولین کارگاه ارائه شود.

آیا وزارت بهداشت قانونا قادر است کارت بازرسی را برای کارشناسان بهداشت محیط با امضا وزیر صادر نماید؟ مسلم به دلیل فقدان قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، خیر.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: بهداشت - بهداشت حرفه ای - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - کارشناسان - بهداشت حرفه - بخشنامه - درمان و آموزش پزشکی - آموزش پزشکی - اعضای هیات علمی - نامه - درمان و آموزش - بهداشت محیط - خدمات سلامت - حرفه - دانشجویان - هیات علمی - پزشکی - آموزش - درمان - استفاده - مورد - وزیر - وزارت بهداشت - مراکز - سلامت - وظایف - خدمات - مربوط - نویسندگان - هیات

آخرین اخبار سرویس:
وزیر بهداشت: صدا و سیما تبلیغات مواد مضر را متوقف کند

بیش از 115 هزار دُز واکسن کرونا در جنوب غرب خوزستان تزریق شد

افزایش پدیده زباله گردگری کودکان، تهدیدی بر سلامتی روان جامعه

طرز تهیه پاستا کدو سبز با پنیر کبابی

این خوراکی از بروز سکته مغزی و حمله قلبی پیشگیری می کند

چرا در زمستان به سختی از خواب بیدار می شویم؟

ابتلای 188 هزار لرستانی به کرونا / احتمال شیوع «لامبدا» در آبان

مردم بر حوزه غذا نظارت کنند

چرا باید نگران پیک ششم کرونا در کشور باشیم؟

اولویت بازگشایی مدارس باید استان هایی باشد که کمترین میزان بار بیماری را دارند/ بازگشایی منطقی و معقولانه مدارس ضروری ست

روایت خواندنی از فرزند بهبود یافته محک که پزشک شد

آمار مبتلایان بیماری کرونا در ایلام رو به افزایش است

بیم پیک ششم کرونا در کشور

عقب ماندن خوزستان در پوشش واکسیناسیون / کاهش رعایت پروتکل ها به حداقل

معاون وزیر بهداشت: ضرورت بازگشایی منطقی و معقولانه مدارس

کرونا در البرز همچنان جان می گیرد/618 بیمار تحت مراقبت هستند

آشنایی با کشف جدید پزشکان درباره شباهت آنفولانزا و کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد

9عادت به ظاهر بی خطر که دندان های شما را نابود می کنند

وزارت بهداشت: مدارس باید منطقی و معقولانه بازگشایی شوند

خمیردندان عسلی برای کودکان

بهترین رژیم غذایی برای کنترل سلیاک

آغاز مراسم بزرگداشت استاد جوشقانی شهید مدافع سلامت

ورود 6 میلیون دُز واکسن سینوفارم به کشور

678 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند/فوت 17 نفر

معاون وزیر بهداشت: واکسیناسیون کودکان یک اولویت جهانی است

برای اینکه سرما نخوریم چه بخوریم؟

وقتی دندان درد داریم، چه بخوریم؟

تهیه ساده کوکو سویا | طرز تهیه کوکوی سویا به دو روش

کاشت دندان در کلینک تخصصی ایمپلنت دکتر اختری

تعطیلی مدارس و عادات غذایی نامناسب در آینده کودکان تاثیر منفی دارد

هزینه های ویرانگر ناباروری

هیچ بیماری در گناباد منتظر تخت آی. سی. یو نخواهد ماند

کرج در وضعیت نارنجی قرار دارد

آمار کرونا اصفهان 27 مهر؛ 12 فوتی و 678 ابتلای جدید

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان

پدیده شایع ویزیت همزمان بیماران در کرمانشاه/ بیماران از وضعیت آزاردهنده در مطب پزشکان گلایه دارند

آمار کرونا کاشان 27 مهر؛ 1 فوتی و 30 بستری جدید

وزارت بهداشت: مدارس باید منطقی و معقولانه بازگشایی شوند

خطر پیک ششم کرونا در لرستان، 488 بیمار بدحال

اگر دوز دوم واکسن کووید-19 را دریافت نکنید، چه اتفاقی رخ می دهد؟

تصمیم کمیته علمی کرونا درباره بازگشایی مدارس / ضرورت بازگشایی منطقی و معقولانه

کرونا به زندگی 7 نفر دیگر در البرز پایان داد

دسترسی به غذای سالم، حق مردم است

واکنش اسنپ دکتر به اظهارات روزگذشته رییس سازمان غذا و دارو

بازگشایی منطقی و معقول مدارس ضرورت دارد

افزایش زباله های عفونی کرونایی/زباله ها در«تل سیاه»دفن می شود

آغاز تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر بهداشت و درمان خوزستان

استخدام گرافیست در شرکت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کسر آسیا در تهران

این قرص مرگ و میر کرونا را کم می کند

معاون وزارت بهداشت: کرونا در تهران روند کاهشی دارد

ابتلای بیش از 49 هزار نفر دیگر به کرونا در انگلیس

مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه : بیماران خاص و صعب العلاج استان برای انتساب پزشک خانواده مراجعه کنند

تاثیر واکسیناسیون در آمار فوت بیماران دیابتی مبتلا به کرونا

واکسیناسیون سیار کرونا برای گروه های آسیب پذیر کرمانشاه

تصمیم کمیته علمی کرونا درباره بازگشایی مدارس

آخرین وضعیت مهران غفوریان پس از عمل جراحی

واکنش اسنپ دکتر به اظهارات روزگذشته رییس سازمان غذا و دارو

ارسال کمک های بشردوستانه ایران به مردم قندهار

یک بهبودیافته سرطان: رفتار پرفسور «پروانه وثوق» باعث شد به پزشکی علاقه مند شوم

بستری 188 بیمار کرونایی در استان اردبیل/ تزریق یک میلیون و 200 هزار دز واکسن

اثربخشی واکسن فرانسوی والنِوا مشابه آسترازنکاست

شیوع یک بیماری مرموز مغزی در کانادا

آخرین وضعیت کرونا در البرز

پوشش واکسیناسیون خوزستان نسبت به متوسط کشوری عقب است

اگر دوز دوم واکسن کرونا را نزنم چه اتفاقی می افتد؟

افزایش شمار بستری شدگان کرونا در مازندران

آغاز تزریق دُز اول واکسن آسترازنکا در مراکز تجمیعی واکسیناسیون قم

ایمنی غذا از مباحث چالشی است/مردم از نشانگرها خبر ندارند

33.7 درصد زنان همدان اضافه وزن دارند

تصمیمات کمیته علمی کووید 19 برای بازگشایی مدارس

آغاز تزریق دُز اول واکسن آسترازنکا در مراکز تجمیعی واکسیناسیون استان قم

ادامه تناقض گویی سازمان غذا و دارو / سرم های دپو شده در گمرک احتمالا مجوز ندارند!

چند دلیل برای سفارش پیتزا

پیگیری روش های روز دنیا در مجموعه درمانی جهاددانشگاهی استان مرکزی

افزایش چشمگیر زباله های عفونی پس از شیوع کرونا

یخ زدایی مواد غذایی

اگر دوز دوم را دریافت نکنید چه اتفاقی رخ می دهد؟

خواص دانه های طلایی ذرت

روسیه، رکورددار فوتی ها و انگلیس، رکورددار مبتلایانِ کرونا در قاره سبز

کرونا 7 البرزی دیگر را به کام مرگ کشید

اصفهان تا آخر پاییز به ایمنی در برابر کرونا می رسد

جزییات کامل بازگشایی مدارس تشریح شد

چگونه می توانیم خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهیم؟

آشنایی با یک نوشیدنی که چربی های خطرناک را در خواب می سوزاند

تکذیبیه اسنپ دکتر در واکنش به خبر «انتقاد سازمان غذا و دارو از اسنپ دکتر»

مصرف قرصی که به کاهش مرگ کرونا کمک می کند

واکسن کرونا تا چه مدت ایمنی بدن را ضمانت می کند؟

چربی سوزی را با این تمرین تجربه کنید

چای داغ، کمربند سرطان مری

علی اسمی درگذشت

بیم پیک ششم کرونا در کشور / 3 ضلع کنترل کووید

ترفندهای ساده برای پیشگیری از زوال عقل مرگبار

شناسایی 285 مبتلای جدید به کرونا در لرستان/ 3 بیمار دیگر فوت شد

با یکدیگر همنفس شدیم

عوارض وحشتناک استفاده زودهنگام کودکان از فضای مجازی / چرا والدین فرزندان را به سمت فضای مجازی ترد می کنند؟

اطلاعات کامل و مفید در مورد زینک

یخ زدایی مواد غذایی

تصمیم کمیته علمی کرونا درباره بازگشایی مدارس / ضرورت بازگشایی منطقی و معقولانه

مدت زمان نگهداری غذا در یخچال و فریزر چقدر است ؟

هشدار «بهداشت حرفه ای »ها در مورد عواقب بخشنامه وزارت بهداشت

هشدار «بهداشت حرفه ای »ها در مورد عواقب بخشنامه وزارت بهداشت