مطالب مرتبط:
وبینار «بررسی ویژگی های کارشناسان دینی در برنامه های خبری و تحلیلی» برگزار می شود
تشکیل کمیته ای برای بررسی طرح های فوریتی در هیئت رییسه مجلس
نشست کمیسیون ورزشکاران برای بررسی آیین نامه انتخابات
رونمایی از کتاب «پیاده روی اربعین، رسانه شیعه» با حضور وزیر ارشاد
مراحل و شرایط طلاق توافقی در ایران + بررسی وضعیت مهریه و نفقه
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 13:202021-09-18سياسي

بررسی مقاتل شیعه


از قرن سوم به بعد حَمَله علوم شیعیان بوده اند و در نتیجه حکمای سنی مذهب در پی سانسور و یا مصادره به مطلوب آثار علمی تشیع رفتند - حجت الاسلام محرمی گفت: از قرن سوم به بعد حَمَله علوم شیعیان بوده اند و در نتیجه حکمای سنی مذهب در پی سانسور و یا مصادره به مطلوب آثار علمی تشیع رفتند به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا"، حجت الاسلام غلامحسن محرمی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مدرسه تابستانی شبهه پژوهی عاشورا تا اربعین که به همت مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد با بررسی مقتل نویسی و برشمردن مهمترین مقاتل گفت: مقتل نویسی یکی از پرنوشتارترین عرصه در موضوعات اسلامی است و مقتل جامع سیدالشهداء نوشته مرحوم استاد مهدی پیشوایی را می توان خاتم مقاتل دانست.

وی گفت: لفظ مقتل بر وزن مفعل بوده و هم مصدر میمی می باشد و هم اسم مکان به معنای محل کشته شدن است؛ در گذر زمان لفظ مقتل فقط به مقاتل مربوط به شهادت امام حسین (ع) اختصاص یافته و همین امر باعث شده از شکل مضاف خارج شود.

حجت الاسلام محرمی تصریح کرد: در قرن اول هجری اصبغ بن نباته که از اصحاب امیر مؤمنان بوده از بزرگان اهل فضل و ادب به شمار می رفته است؛ می توان گفت در برخی آثار و کتب تاریخی تألیف اولین مقتل را به این شخص نسبت داده اند.

وی با اشاره به اینکه برخی گفته اند فرزند اصبغ بن نباته نیز کتابی در موضوع مقتل امام حسین به نگارش درآورده افزود: گفته می شود قاسم بن اصبغ کتاب مقتلی نوشته است که برخی هم گفته اند این همان کتاب پدرش بوده است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام بیان داشت: به جز این کتاب ها هر کتاب مقتل دیگری که نوشته شده است از قرن دوم هجری به بعد بوده است؛ یکی از مقاتل مهم که قبل از سال 114 هجری نوشته شده است متعلق به یکی از شاگردان امام محمد باقر (ع) به نام عمار ابن ابی معاویه بجلی دُهنی می باشد.

حجت الاسلام محرمی اظهار کرد: تاریخ طبری به اندازه یک مقاله از این کتاب مطالبی نقل نموده است اما همین مقدار نشان دهنده وجود آن و اهمیت این مقتل می باشد؛ کتاب فضیل بن زبیر اسدی که اصحاب امامین باقرین علیه السلام بوده است نیز یکی دیگر از آثار و مقاتل قرن دوم به شمار می آید.

وی با تأکید بر اهمیت آثار تاریخی نوشته شده در قرن های اول و دوم هجری عنوان داشت: مقتل جابر جعفی نیز یکی دیگر از مقاتل مهم مورد نگارش در قرن دوم هجری قمری بوده که کتابی بسیار گسترده است؛ کتاب ابی مخنف که متوفای 157 هجری است یکی از کتاب های اصلی در زمینه مقتل است؛ کتاب هشام بن محمد کلبی نیز یکی دیگر از کتاب های مهم است که در حال حاضر می توان از آن مقتلی استخراج نمود.

حجت الاسلام محرمی هشام را یکی از بزرگترین دانشمندان شیعی و اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر مطالب نوشته شده توسط این دانشمند را از آثار تاریخ اسلام برداریم کتاب تاریخ طبری دچار چالش و کمبودهای جدی خواهد شد.

وی گفت: یکی دیگر از مقاتل نوشته واقدی است که یکی از بزرگترین نویسندگان جهان اسلام می باشد و کتاب مغازی وی با موضوع جنگ های پیامبر اکرم از مشهورترین کتب تاریخی به شمار می آید؛ مقاتل در وهله اول برای روضه و مرثیه نوشته نشده اند؛ زیرا شکل مرثیه خوانی در آن دوران با شکل امروزی آن متفاوت بوده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان داشت: گویا احمدبن حنبل نیز کتاب مقتلی داشته و ابن قطیبه دینوری نیز یکی دیگر از اهل سنت است که در زمینه مقتل صاحب تألیف می باشد؛ در آن دوران نوشتن مقاتل جنبه ترویجی و تبلیغی نداشته است و فقط از باب گزارش مورد نگارش واقع می شده اند؛ در آن زمان مقتل در مورد حاکمان بنی امیه نیز نوشته شده است.

وی ضمن بیان سیر کلی مرثیه خوانی در تاریخ تشیع افزود: به طور کلی تاریخ یکی از زمینه هایی است که در صدر اسلام و قرن های اول تاریخ اسلام مورد توجه زیادی واقع شد و مسلمانان علاقه زیادی به حفظ وقایع گذشته داشتند.

حجت الاسلام محرمی با تأکید بر اینکه در قرن های اول بعد از وقوع حادثه عاشورا مرثیه خوانی به صورت امروزی و از روی مقاتل منثور نبوده عنوان داشت: مرثیه خوانی در آن دوران از روی مقاتل منظوم بود و بعدها به سمت مقاتل منثور رفته است.

وی با اشاره به شاعرین اهل بیت علیهم السلام ادامه داد: دعبل خزایی از جمله شعرایی است که در محضر امامان اهل بیت علیهم السلام به شعرسرایی پرداخته است؛ سلیمان بن صرد خزایی شعر زیبایی در باب مقتل چند روز پس از واقعه عاشورا سروده است.

وی افزود: کتاب مقتل ابی مخنف که در تا عصر کنونی تقریباً باقی مانده است را می توان یکی از منابع غنی در موضوع مقتل دانست؛ با وجود اینکه در مورد شیعه یا سنی بودن ابی مخنف اختلاف است اما به نظر من ابی مخنف یکی از بزرگان شیعه می باشد؛ خودِ اهل تسنن ایشان را شیعه می دانند.

حجت الاسلام محرمی گفت: از قرن سوم به بعد حَمَله علوم شیعیان بوده اند و در نتیجه حکمای سنی مذهب در پی سانسور و یا مصادره به مطلوب آثار علمی تشیع رفته تا نقش شیعه را در زمینه های علمی، فرهنگی و ادبی کمرنگ جلوه دهند.

وی افزود: آقای یوسفی غروی بخش عمده ای از مقتل ابی مخنف را که در تاریخ طبری آمده است به صورت کتابی مستقل به نگارش در آورده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: گفته می شود کتاب ابی مخنف که در حال حاضر به طور متداول استفاده می شود از قرن شش به نگارش درآمده و متعلق به قرون اول و دوم هجری نیست.

وی اعتبار کتب مقتل را بر اساس حضور فرد نقل کننده وقایع در صحنه حوادث دانست و گفت: اگر فرد ناقل خودش در روز واقعه حضور داشته باشد می توان به کلام او تکیه کرد؛ در صورت عدم حضور فرد ناقل می بایست با واسطه یا بدون واسطه از فرد حاضر در صحنه واقعه نقل نماید تا اتکا به سخنان وی علمی تلقی شود.

این پژوهشگر تاریخ اسلام تصریح کرد: کتاب لهوف بر اساس مشهورات بوده و به همین دلیل از ذکر اسناد در آن خودداری شده است؛ اما تمام روایات کتاب الارشاد دارای سند می باشند؛ تاریخ نگاری اسلامی منطبق است با تاریخ نگاری علمی با نگاه امروزی به طوری که در محافل علمی غربی هم در حال حاضر تاریخ نگاری اسلامی را به عنوان شیوه منطبق با روش های علمی یاد می کنند.

حجت الاسلام محرمی بیان داشت: مقاتل الطالبیّین نیز عنوان کتابی می باشد که روایات را با سند و به صورت فنی آورده و در اوایل قرن چهارم به نگارش درآمده است؛ این کتاب در مورد شهادت فرزندان حضرت ابوطالب علیه السلام است؛ این کتاب هم از منابع مقتل امام حسین علیه السلام به شمار می آید.

وی گفت: از قرن سوم به بعد مقاتل زیاد دیگری نوشته شده است که مقتل خوارزمی یکی از مفصل ترین آن ها به شمار می آید؛ این کتاب در قرن ششم نوشته شده است؛ کتاب لهوف سید ابن طاووس نیز یکی دیگر از این آثار می باشد که قابل اعتنا است.

وی با تأکید بر دقیق بودن کتاب مقتل جامع سیدالشهداء علیه السلام عنوان داشت: یکی از خصوصیات این کتاب آوردن اقوال دقیق و گزارش های صحیح می باشد؛ خصوصیت دیگر آن جامع بودن در زمینه مباحث پیرامونی قیام امام حسین علیه السلام است و به همین دلیل می توان آن را یکی دانشنامه در این زمینه دانست.

حجت الاسلام محرمی در پایان خاطرنشان کرد: باید در روایات تاریخی شیعه بودن یا سنی بودن شخص ناقل مدنظر قرار گیرد و شیعیان اقدم بر اهل سنت هستند.


کلید واژه ها: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری - حجت الاسلام - مقتل - مقاتل - مقام معظم رهبری - مدرسه تابستانی - اندیشه اسلامی - برگزار - مصادره - اسلامی - شیعیان - علمی - عضو هیئت علمی - سانسور - مطلوب - بررسی - دانشگاه ها - مقام معظم - هیئت علمی - تابستانی - مذهب - نمایندگی - پژوهشگاه - پاسخگویی - علوم - حوزه - خبرگزاری - تشیع - آثار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق و الکترونیک و معمار 3D کار در تهران

استخدام مدرس طراحی جواهر دستی در یک مجموعه آموزشی در تهران

انزوا طلبی خانواده ها و گذار از جمع گرایی به فردگرایی

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق اداره کار، پورسانت، بیمه در شرکت کاچکول

استخدام انباردار در شرکت داتیس همراه سام در تهران

پاندمی اخبار جعلی برای واکسن در فضای مجازی

چگونه اعاده حیثیت کنیم؟

استخدام کارشناس حسابداری مالی با بیمه و بیمه تکمیلی در پرگاس طب در بابل

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی در شرکت پخش اطلس دینا در البرز

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت معتبر در محدوده فرشته

فال حافظ / آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است

انتظار ترویج مکارم اخلاقی از جامعه فقیر نمی توان داشت

استخدام کارشناس اتاق عمل و کارشناس CSR در تهران

استخدام انباردار در مرکز جراحی بهگر توان در غرب تهران

استخدام تعمیرکار فنی الکترونیک با بیمه تکمیلی در شرکت یکتا افروز در البرز

ابداع یک حسگر زیستی که فعالیت کلسیم را در سلول بررسی می کند

اولین تاثیر رتبه بندی بر حقوق فرهنگیان چیست؟

ایران مصمم به توانمندسازی زنان و دختران است

انتقاد دبیر کل سازمان ملل از وضعیت زنان در جهان

آژانس اتمی: شواهدی از غنی سازی مخفیانه اورانیوم توسط ایران وجود ندارد

استخدام مدرس فاز 2 طراحی در یک مجموعه آموزشی در تهران

آغاز بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا

با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟

استخدام کارشناس طراحی مکانیک بابیمه تکمیلی در شرکت مهندسی مقیاس همیشه ردیاب

استخدام سرپرست انبار در بازرگانی حسین پور در البرز

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه در شرکت مهندسی آبسان پالایش در اصفهان

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر در یک شرکت معتبر از تهران و البرز

انتشار گزارشی از رفتار نژادپرستانه در وزارت مهاجرت کانادا

استخدام حسابدار انبار در شرکت فن آوران پرتو الوند در شرق تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران

استخدام نیروی خدماتی با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در محدوده شهر زیبا

وظیفه مهم شیعیان در عصر غیبت

افزایش ارتباطات گسترده بین پیروان تشیع و تسنن عامل وحدت جامعه اسلامی است

مجوز تاسیس پیش دبستانی و دبستان های قرآنی وابسته به حوزه علمیه صادر شود

تعداد خانه های قرآنی در روانسر به 28 باب رسید

آثار مثبت قناعت و پیامدهای منفی حرص در زندگی انسان

وقتی بهنوش بختیاری بدل محمود احمدی نژاد را پیدا می کند + فیلم

طب سنتی پایگاهی در مقابل سبک زندگی غربی است

طراحی فضاهای شهری شیراز نمایانگر روح معنویت باشد

استخدام مسئول دفتر با بیمه و پاداش در شرکت آرمان گستر اقتدار در تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی و طراح و گرافیست در تهران

استخدام منشی آشنا به امور اداری و کارشناس آموزش با بیمه در تهران

پست ها و مقام ها ماندگار نیست/ آیین های تودیع و معارفه عبرت آموز است

آیا طرح بیدود جمع می شود؟

تلاش ایران برای تقویت توانمندسازی زنان

استخدام سرپرست کارگاه با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر از البرز

استخدام بازاریاب تلفنی با پورسانت عالی و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار در یک مجموعه در تهران

استخدام پیک موتوری در شرکت حیات پوشش اکسیژن پاک در تهران

استخدام نانوا در یک مجموعه بیکری در تهران

استخدام فروشنده، مسئول هماهنگی و کارگر ساده در تهران

فیلم | ویژگی حکومت امام زمان(عج) در کلام سردار دل ها

پرستو صالحی با اشک و آه رفت؛ حالا بغلِ کامران و هومن استوری میزاره!

اقامه نماز جمعه تهران پس از هفته ها تعطیلی/ نام آوران کشتی، مهمان ویژه

دعای امام عصر(عج) برای فقرا / اعتصام به خدا را در عمل نشان دهیم

استخدام مهندس مکانیک و حسابدار در یک شرکت معتبر از تهران

استخدام جوشکار برق و آرگون، تراشکار و مونتاژ کار از البرز

استخدام مدرس طراحی لباس در یک آموزشگاه معتبر در تهران

استخدام فروشنده تلفنی و بازاریاب میدانی در خوزستان

ثبت اموال مسئولان را اجباری می کنیم

استخدام منشی در شرکت طراحی آرش هومت در اصفهان

استخدام حسابدار با پاداش در یک شرکت بازرگانی معتبر در اصفهان

تأکید «صادقون» بر ضرورت رسیدگی به تخلفات در انتخابات عراق

تأکید «صادقون» بر ضرورت ابطال انتخابات عراق

تأکید «صادقون» بر ابطال نتایج و برگزاری مجدد انتخابات عراق

استخدام نگهبان با بیمه، بیمه تکمیلی و وام در گروه سولیکو (کاله)

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه و بیمه تکمیلی در آذر پاد نگار در تهران

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه صنعتی آرتا در تهران

استخدام صندوقدار، کارگر ساده و فروشنده محصولات دریایی با بیمه در گیلان

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت، بیمه و مزایا در شرکت پارس میهن معین در البرز

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت عالی در شرکت عمارت هشتم

استخدام پیک موتوری با بیمه و پاداش در شرکت مقداد رایانه ایرانیان در تهران

استخدام ویزیتور حضوری، سرپرست فروش و کارشناس فروش تلفنی در تهران

پوزش خواستن با روش درست

آیت الله عاملی: اخذ مالیات از مسکن های خالی با جدیت پیگیری شود

جابجایی و درجاسازی 5 هزار واحد مسکونی در بندر امام خمینی

محرمانه بودن اموال مسئولان شیطنت رسانه ای بود

دستیار ترامپ بایت اهانت به کنگره متهم شد

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی، بیمه، بیمه تکمیلی و حقوق بالا در متل قو

استخدام جوشکار برق و آرگون، تراشکار و مونتاژ کار از تهران

استخدام مدیر داخلی در رستوران پالم در خوزستان

مراسم تکریم و معارفه استاندار خراسان رضوی

استخدام اپراتور دستگاه فورجینگ و کارشناس HSE در شرکت تاو سازه فرتاک

استخدام مسئول دفتر، مدیر اداری، فروشنده و مدیر مالی در زاهدان

استخدام فروشنده فروشگاهی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی در تهران

استخدام پرستار CCU کار در بیمارستان امام حسین (ع) در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت، پاداش و بیمه در همدان

حاجی بابایی خواستار بهبود معیشت کارکنان صنعت نفت شد

برگزاری افتتاح رسمی امور برق چهار یزد برای سهولت دسترسی مردم

بزرگداشت سالروز شهادت شهید «منصور خادم الصادق»

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر کشتیرانی در تهران

استخدام وسط کار در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس پشتیبانی در شرکت داده پردازان همراه ایرانیان در تهران

استخدام آشپز با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در هرمزگان

آغاز ثبت نام در سی وسومین جشنواره تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید مازندران

تاریخ معرفی ساعت هوشمند ردمی واچ 2 مشخص شد

فتوتیتر | شهید اهل سنت مدافع حرم، توطئه ها را خنثی کرد

موشن گرافیک | وحدت، با هم بودن است نه مثل هم بودن

بررسی مقاتل شیعه

بررسی مقاتل شیعه