مطالب مرتبط:
آیت الله فاضل لنکرانی: اصولگرایی از حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است
آیت الله فاضل لنکرانی: اصولگرایی از حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است
گلایه شدید پسر آیت الله طالقانی از میراث فرهنگی البرز
نشست رسانه ها و تعهد بر اقامه شعائر دینی با حضور آیت الله علیدوست و حسین رضی برگزار شد
آیت الله رییسی: ظرفیت های لازم برای ارتقای سطح مناسبات دوجانبه ایران و تاجیکستان کاملا فراهم است
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 13:152021-09-18سياسي

آیت الله فاضل لنکرانی: اصولگرایی از حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است


آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی هدف انقلاب را فهمیدن مکتب اهل بیت (ع) عنوان کرد و افزود: دفاع از اهل بیت، تبیین مکتب اهل بیت و خدمت به مکتب اهل بیت اصلی ترین هدف انقلاب است.

- " :آیت الله فاضل لنکرانی رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) گفت: گاهی یک آقایی می گوید من چون در این انتخابات نقش داشتم باید یک پستی در فلان جا به من بدهند، این نه اصولگرایی و نه مطابق با ضوابط دینی است.

از روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)، رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) در دیدار ائتلاف سراسری فرهنگیان گفت: مکتب اهل بیت (ع) هدف از زندگی را کاملاً برای انسان تبیین می کند، به انسان نشاط و انرژی می دهد و نماد و ظهور و بروز آن هم در حضور در میدان های بسیار سخت مانند دفاع مقدس یا در شهدای مدافع حرم مشهود است.

آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی هدف انقلاب را فهمیدن مکتب اهل بیت (ع) عنوان کرد و افزود: دفاع از اهل بیت، تبیین مکتب اهل بیت و خدمت به مکتب اهل بیت اصلی ترین هدف انقلاب است.

وی یکی از شاخصه های اصول گرایی را تبیین مکتب اهل بیت (ع) دانست و گفت: اصولگرایی اگر بر این شاخص باشد واقعاً اصولگرایی است؛ اما اگر بر این شاخص نباشد این اصولگرایی نیست، این شاخص فقط بحث معنویت و فرهنگ نیست بلکه گروههای سیاسی باید به فکر این باشند که جوان ها و مردم را به سمت کارآفرینی سوق بدهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه وقتی ما سراغ مکتب اهل بیت (ع) برویم، تشویق ایشان به امر تجارت را می بینیم؛ ادامه داد: ما از مسؤولان این سؤال را داریم که آیا بورس تجارت است؟ آیت الله فاضل لنکرانی افزود: بورس یک تجارت کاذب و صوری است، در حالی که تجارت یعنی تولید بیشتر، توسعه بیشتر و درآمد بیشتر؛ اما در بورس گاهی اوقات درآمدهای کاذب ایجاد شد که به دنبال آن توسعه و تولید در کار نبود و به این ترتیب سهام یک کارخانه بدون اینکه توسعه و تولیدش دو برابر بشود، ده برابر می شد، در حالی که عقل یک بچه هم می فهمید که این امر کاذب است.

وی با اشاره به بازی های معاملاتی در بورس که موجب افزایش قیمت و اشتهای کاذب در مردم شد، گفت: این اقدامات موجب ورود صدماتی به اموال مردم شد که واقعاً اگر ثابت بشود مسؤولی در این ماجرا کوتاهی کرده و دقت نکرده و مردم را وارد این میدان کرده و سرمایه مردم از بین رفته، اینجا ضمان وجود دارد و هیچ تردیدی در آن نیست.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم با انتقاد از صدا و سیما در انتشار بخشی از سخنانش درباره بورس گفت: البته مطلبی که ما آن زمان درباره بورس گفتیم توسط رسانه ها قیچی شد و یک صحبتی که درباره امیرالمؤمنین (ع) هم صداوسیما پخش کرد، چون زمان به به و چه چه درباره بورس بود ناقص منتشر شد.

وی تاکید کرد: اصولگرایی یعنی پایبندی انسان به تمام زوایایی که در مکتب اهل بیت (ع) است.

مثلا اگر اهل بیت (ع) به نماز و عبادات تعبد خاص داشتند، ما هم تا یک مقداری از آن تعبد را داشته باشیم.

اگر اهل بیت (ع) نسبت به جریان حاکم در جامعه خودشان توجه داشتند، یک شیعه نمی تواند بگوید به من چه که چه کسی حکومت می کند یا چه کسی بیت المال را از بین می برد.

شیعه باید نسبت به سرنوشت خودش و نسبت به حاکم و مسؤولان توجه داشته باشد.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: اهل بیت (ع) نسبت به مستضعفین و فقرا توجه خاص داشتند و از اول زندگی تا آخر عمرشان، در این زمینه اصلا عقب نشینی نمی کردند.

حتی حضرت علی (ع) هم در بستر شهادت، به فکر فقرا، ایتام و مستمندان است، در وصایای خودش اینها را مطرح می کند، شیعه باید همین حالت را داشته باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اصولگرایی یعنی تمام ارکان و ابعادی که در مکتب اهل بیت (ع) هست توسط کسی که می گوید من اصولگرا هستم رعایت شود.

مثلا اهل بیت (ع) اگر لازم می شد که جان خودشان را برای حفظ اسلام بدهند بلافاصله خودشان و فرزندانشان آمادگی داشتند، هر چه لازم بود مانند جهاد، شهادت، ایثار را برای اسلام انجام دادند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) قبل از پیروزی انقلاب به جوان ها و مردم انگیزه داد، گفت: بعد از انقلاب هم جوان ها در دفاع مقدس بودند، مردم از خورد و خوراکشان می زدند برای دفاع مقدس.

واقعاً الآن این سؤال مطرح است که چرا آن انگیزه های خالص که ما در آن دهه اول انقلاب ملاحظه می کردیم در بخشی از جامعه - نمی گویم در همه نمی بینیم؟ در حالی که ما افرادی را داریم که هنوز آن روحیات را دارند اما چرا کمرنگ شده است؟ آیت الله فاضل لنکرانی پذیرش مسؤولیت به عنوان یک وظیفه شرعی را از زوایا و شاخص های مکتب اهل بیت (ع) دانست و افزود: یک شخص اصولگرا نباید با لابی گری، ارتباطات، بازی های پشت پرده، تطمیع و برنامه ریزی خودش را به قدرت برساند و اگر کسی دنبال این است که اینگونه در قدرت باشد، قطعاً اصولگرا نیست.

اصولگرا یعنی اگر یک مسؤولیتی پیش آمد به عنوان وظیفه شرعی بپذیرد، اگر هم پیش نیامد خودش دنبالش نباشد، دنبال پست و مقام نباشد، نگوید حالا این دولت جدید آمده ما اصولگراها هر کدام باید سهم و مسؤولیتی داشته باشیم؛ این با مکتب اهل بیت (ع)سازگاری ندارد.

وی با بیان اینکه ما باید اصولگرایی را از امام (ره) و رهبری یاد بگیریم، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بعد از پیروزی انقلاب با دعوت امام (ره) وارد شورای انقلاب شد در حالی که خودش هیچ گاه برای رسیدن به این جایگاه تلاش نکرد و اگر رییس جمهور شد بخاطر مطالبه مردم و جامعه از ایشان بود و همه بخش ها با آن رأی بسیار بالا از ایشان خواستند.

اگر رهبر شد مسؤولیتی بود که خبرگان روی دوش ایشان گذاشتند و ایشان هرگز دنبال اینها نبود.

این موارد باید شاخص اصلی باشد.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) افزود: گاهی یک آقایی می گوید من چون در این انتخابات نقش داشتم باید یک پستی در فلان جا به من بدهند، این نه اصولگرایی و نه مطابق با ضوابط دینی است.

آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی با اشاره به ضربات فراوانی که در دو دهه اخیر به اصولگرایی وارد شده است، گفت: اصولگرایی از آن حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است.

وی درباره تعریف اصولگرایی گفت: اصولگرایی یعنی همه همّ و غم من این باشد که اگر فساد در جامعه هست، فساد از بین برود؛ اگر حق مردم پایمال می شود بیش از آنچه که حق خودم پایمال می شود نگران و معترض باشم؛ اصولگرایی به این معناست که ثروت مسلمین درست و با ضابطه در اختیار مردم قرار بگیرد؛ این معنای اصولگرایی است اما اگر کسی دنبال مقام یا مال و حقوق های کذایی باشد، این عنوان اصولگرایی را ندارد.

وی با اشاره به سخنی از مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در یک مجلس درس که فرمودند : من که 50 سال است اسلام را درس می دهم، نمی توانم بگویم من اسلام شناسم، حضار را به درک معرفت اهل بیت (ع) توصیه کرد و افزود: اسلام و مکتب اهل بیت (ع) خیلی عظمت دارد، این طور نیست که بگوییم با دانستن دو روایت و دو آیه، ثقلین را بلد هستیم، نه! اگر صدها سال خدا به انسان عمر بدهد باز گوشه ای از حقیقت امامت و معارف اهل بیت (ع) را نمی تواند پیدا کند، زیرا آن بزرگواران متصل به علم و قدرت نامتناهی بودند و همه چیز را خدای تبارک و تعالی به ایشان عنایت فرموده است.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به خیال باطل دشمنان انقلاب و یک عده خارج نشین که برای پایان انقلاب روزشماری می کنند، گفت: اینها از اول انقلاب این خیال های باطل و خواب های پریشان را داشتند، کاری به آنها نباید داشته باشیم بلکه ما باید به این فکر کنیم که این انقلاب باید برای نسل های آینده بماند.

مردم باید بدانند که انقلاب برای تصاحب قدرت برای یک جمع نبوده، انقلاب برای این بوده که مردم آن حقیقت وجودی خودشان حفظ بشود و به فعلیت برسد؛ عزت، استقلال و رفاه برای مردم باشد که من امیدوارم این دولت جدید و جناب آقای رییسی قدم های بزرگی را بردارد که آن نگرانی های مردم و آن دلسردی هایی که در بخشی از جامعه به وجود آمده و آن بی عزتی هایی که نسبت به مردم در دوران گذشته شاهد بودیم جبران و برطرف شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: در اسلام اینگونه است که وقتی می بینیم یک مسلمان مورد احترام قرار گرفت باید لذت ببریم؛ اگر دیدیم یک مسلمان مورد اهانت قرار گرفت، بدانیم اهانت به یک مؤمن اهانت به خداست، کمک به یک مؤمن کمک به خداست، اینها چیزهایی است که به ما یاد دادند.

این فرهنگ باید در مردم بیشتر مطرح باشد، مردم بدانند امام (ره)، رهبری، شهدا، آنهایی که واقعا برای این انقلاب تلاش کردند اینطور نبوده که شاه را بردارند و خودشان جای او بنشینند.

وی در پایان گفت: این مطلب را والد مرحوم ما مکرر می فرمودند هدف از انقلاب، این بود که آنچه خدا از خلقت بشر اراده کرده محقق شود، یعنی یک حکومت صالح و مردمی بر پا شود که احترام و ارزش برای خود مردم قائل باشد.

اینها شاخص هایی است که باید بیشتر به آن توجه کنیم، واقعاً برای تثبیت و استمرار انقلاب اسلامی تلاش کنیم و بدانیم که اگر این فکر را داشته باشیم خدای تبارک و تعالی هم کمک می کند و ان شاء الله یک حرکت ماندگار از ما و شما در این کشور و در تاریخ انقلاب ثبت خواهد شد.


کلید واژه ها: مکتب اهل بیت - فاضل لنکرانی - محمد جواد فاضل لنکرانی - اهل بیت - آیت الله - ائمه اطهار - مکتب - اصولگرایی - انقلاب - فاضل - الله - شهدای مدافع حرم - فقهی - ائمه - روابط عمومی - تبیین - انسان - دفاع مقدس - مدافع حرم - رییس - فرهنگیان - انتخابات - دفاع - محمد - سراسری - ائتلاف - فاصله - روابط - عمومی - آقایی

آخرین اخبار سرویس:
وامدار کسی نیستم/ تاکید بر توزیع عادلانه خدمات

تجدیدمیثاق مدیرعامل جدید و کارکنان بهشت زهرا با آرمانهای امام(ره)

کاهش زمان رسیدگی پرونده های قضایی کرمانشاه به 87 روز

آیت الله سعیدی: رفع مشکلات معیشت مردم مهم ترین موضوع است/ دشمن از اتحاد سران قوا ناراحت است

محسن هاشمی رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ماند

بررسی مهمترین کاربرد های پرچم تشریفات

تصمیمات اشتباه در شهرداری تبریز!

قدرت نفوذ جهانی اسلام از خُلق عظیم پیامبر(ص) است

برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر مهمترین کار مجلس است

افتتاح ساختمان مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان

بازدید سرلشکر باقری از زیرساخت های بندر «سالیانکا» در آستراخان روسیه

نقش شهرداری تهران در سگ کشی کهریزک چیست؟/ بودجه تخصیصی به نقاهتگاه سگ ها کجا هزینه می شود؟ +فیلم

تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت اول در استان ها است/ ستاد احیای دریاچه ارومیه با شکل جدید فعال می شود/

اتحاد موضوعی تاکتیکی نیست/دشمن به شدت دنبال ایجاد تفرقه در جهان اسلام است

تصویب طرح شفافیت آرا در کمیسیون آیین نامه داخلی

جمهوری اسلامی لحظه ای در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشد

آزادی 132 نفر از زندانیان آذربایجان غربی در هفته وحدت

گزارش هشتمین وبینار کنفرانس وحدت؛ تأکید بر تمرکز روی اشتراکات و دعوت به صلح

مدارس حج باید به فناوری های نوین مجهز شوند/ امام جمعه اهل سنت قشم مدیر مدرسه حج هرمزگان شد

یاسوج سردترین منطقه کهگیلویه و بویراحمد

پسران نینجا ؛ بقاء در طبیعت

روایتی از زندگی شخصی و روند مبارزه فکری و ضد استبدادی ِ آیت ا... شهید سید عبدالکریم هاشمی نژاد

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 29 مهر

هرکس دشمنی دشمنان خدا را در دل نداشته باشد، دین ندارد

خرید تضمینی محصولات کشاورزان و باغداران در دستور کار دولت است

نگاهی به برخی از آثار نوشتاری شهید آیت ا... سید عبدالکریم هاشمی نژاد

گفتگو با حمیدرضا ترقی درباره همراهی با شهید هاشمی نژاد

تلقی حق و باطل نسبت به مذاهب اسلامی خلاف نص صریح قرآن است

قالیباف: به دنبال افزایش قدرت خرید مردم هستیم

استقرار اتوبوس سیار زندگی در میدان ثامن الحجج (ع) منطقه 15

دیدار معاون پارلمانی رییس جمهور با نمایندگانی از اهل سنت

پیشگیری از ارتکاب جرم اولویت دیوان محاسبات

تاکید آیت الله نوری همدانی بر مبارزه با ظلم و فقر در جامعه

برگزاری گردهمایی دبیران ستاد های امر به معروف خراسان رضوی در مشهد

انهدام اهداف سطحی توسط پهپاد کمان-12/ تجهیز کرار به بمب های 500 پوندی و راکت

جمهوری اسلامی لحظه ای در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشد

چالش های یک سند ملی برای حقوق کودکان و نوجوانان

نماز جمعه این هفته قم به امامت آیت الله حسینی بوشهری برگزار می شود

شغل اینترنتی پاره وقت در منزل

دغدغه مشترک تهیه کنندگان و نهاد تنظیم گر در حفاظت از خانواده

انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90»/ تمرین رهگیری هوایی در ارتفاع پست

عوامل ایجاد اختلاف میان مسلمانان/ پیشنهاد تشکیل دو کمیسیون فرهنگی و علمی و پژوهشی

فرمانده نهاجا: رزمایش «فداییان حریم ولایت» حاوی پیام صلح برای کشور های منطقه است

لزوم بهره گیری از ابزارهای هنری برای ترویج اقدامات شبکه تبلیغ

تدابیر اجرایی نمازجمعه این هفته تهران

فراگیری علوم دینی در مسجد و مدرسه نور محمد آخوند طلابی

رفع مشکلات معیشت مردم مهم ترین موضوع است/دشمن از اتحاد سران قوا ناراحت است

اولویت دیوان محاسبات پیشگیری باشد نه مچ گیری

دیدار رییس مجلس شورای اسلامی با حضرت آیت الله علوی گرگانی

انتخاب یونس غفاری به عنوان شهردار رباط کریم

پلمب و پر کردن 103 چاه غیرمجاز در نظرآباد

چرا اینقدر برای مریم امیرجلالی شایعه درست می شود

فرمانده نهاجا: رزمایش «فداییان حریم ولایت» حاوی پیام صلح پایدار برای کشور های منطقه است

گروسی: هفته های آتی برای سرنوشت مذاکرات وین، تعیین کننده است

مسلمانان باید به یک زبان مشترک دست پیدا کنند

حجت الاسلام مسیح مهاجری: پیشنهاد ریاست جمهوری آیت ا... خامنه ای را شهید هاشمی نژاد داد

تنش آبی به جنگ بین نمایندگان تبدیل شده است

مدارس سنگی و کانکسی جمع آوری می شوند

ضرغامی وارد اردبیل شد

ممنوعیت ورود کارمندان واکسن نزده

سپاه قوی، پشتوانه ای مطمئن برای مردم

گلایه از عدم پرداختن به موضوع جمع آوری گنجینه ها و اسناد دفاع مقدس

امام جمعه جدید فردیس معرفی شد

اقدامات شهرداری تهران برای اقامه نماز جمعه فردا

انهدام اهداف سطحی توسط پهپاد کمان-12 در رزمایش فداییان حریم ولایت

تامین مسکن زنان سرپرست خانوار یکی از معضلات اجتماعی است

استفاده از ظرفیت نیروهای اهل سنت در مسئولیت های مدیریتی و مناطق آزاد هرمزگان

دست دلالان را از ارز دولتی کوتاه خواهیم کرد

سریال تکراری لغو پروازهای فرودگاه اردبیل/ نماینده مجلس از تأخیر پروازها شکایت کرد

برنامه تاجیکستان و چک برای گسترش روابط

زندگی به سبک کرونا در مالزی

زاکانی: پرونده ای 6ماهه برای پاکسازی تهران از معتادان متجاهر باز کردیم

هیات رییسه شورای مرکزی حزب کارگزاران انتخاب شد

قرائتی: استعداد بیشتر، شکر عملی بیشتر را می طلبد/ رسالت نخبگان تکمیل کاستی ها است

دختر مرحوم آیت الله مهدوی کنی: پدر سلیقه اش را به ما القا نمی کرد/ جدایی اخلاق از سیاست را نمی پذیرفت

همه باید مقابل توطئه های استکبار جهانی هوشیار باشیم

اتحاد مسلمانان، تنها گزینه برای حفظ اقتدار کشورهای اسلامی

رزمایش اقتدار هوایی مدافعان حریم ولایت در تبریز

نقش غیر قابل انکار استفاده از هنر در ترویج فرهنگ اسلامی- ایرانی

جزییات دیدار نماینده ویژه رییسی با طالبان در روسیه

دومین کنفرانس علمی بین المللی با موضوع «سیره نبوی در پرتو قرآن» برگزار شد + عکس

حقوق معلمان با طرح رتبه بندی 10 تا 25 درصد افزایش می یابد

برنامه «همسنگر» در خبرگزاری تسنیم برگزار شد+ تصاویر

طرز تهیه مرصع پلو؛ غذای لاکچری دوره صفویه

اولویت دیوان محاسبات پیشگیری باشد نه مچ گیری!

انتصابات جدید در مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران

رییس جمهور فردا به اردبیل می آید

تا کنون 970 هزار نفر در شهرستان ری واکسینه شدند

تدابیر اجرایی نمازجمعه این هفته تهران اعلام شد

دلسوزانه و مسئولانه، امور شهروندان را انجام دهیم

اتحاد تنها گزینه برای حفظ اقتدار کشورهای اسلامی است

آیا با گذشت بیش از 40 روز، وقت آن نرسیده که شورای شهربابل درخصوص عدم صدورحکم شهردارمنتخب شان به مردم توضیح دهند!!؟

تمام مدارس کانکسی و کپری در کشور برچیده می شود

فرزند شهید حادثه خودسوزی یاسوج درگذشت

رییس مجلس با آیت الله صافی گلپایگانی دیدار کرد

شهید شوشتری خستگی ناپذیر بود/ دشمن به تفرقه افکنی در افغانستان امیدوار است

قالیباف: با همکاری دولت تلاش داریم افزایش ماهانه نقدینگی را کنترل کنیم

پایش وضعیت روسازی 4200 کیلومتر از معابر شهر تهران

750 میلیارد ریال برای آسفالت محلات آبادان اختصاص یافت

کرمان؛ قطب تولید تجهیزات انرژی خورشیدی در آینده نزدیک

آیت الله فاضل لنکرانی: اصولگرایی از حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است

آیت الله فاضل لنکرانی: اصولگرایی از حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است