موضوعات داغ: - امر به معروف و نهي از منكر - امر به معروف - شهرداري تهران - هواداران پرسپوليس - سرمايه گذاري - مجلس شوراي اسلامي - محمود احمدي نژاد - صنايع نساجي - لايحه رتبه بندي معلمان - جمهوري اسلامي ايران - بيغش - فضولي - خواباندن كودك - روابط ايران و آذربايجان - ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشيني - احسان پهلوان - اعلام موضع - دادگاه بين المللي كيفري - شركت آب و فاضلاب خراسان جنوبي - شركت پالايش گاز ايلام - بهرنگ علوي - جلايي پور - هنركارت

مطالب مرتبط:
چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای اخذ مالیات/ عقب نشینی طلا و نفت خام در بازار جهانی/ دلیل سقوط سهام فایزر و مدرنا/ ایرانی ها آپارتمان خود را در دوبی رها کردند و برگشتند!
نقشه راه توسعه مشهد؛ اقتصاد «زیارت محور»
کاهش ذخایر نفت خام و سوخت آمریکا به پایین تر از سال 2018
سرمایه گذاری در زنجیره ارزش افزوده؛ رویکرد جدید ایمیدرو
قیمت جهانی نفت خام افت کرد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 13:052021-09-18اقتصادي

رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید


وزیر نفت توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت را در قالب دو محور: 1- احداث پتروپالایشگاه ها و اجرای پروژه های ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه های فعلی و 2- رهایی از نیمه خام فروشی در صنعت پتروشیمی و احداث پارک های شیمیایی پیگیری می کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اکنون که بیش از یک ماه از مطرح شدن نام خط مقدم" جنگ اقتصادی نمایان شد که این برنامه قبل از بررسی صلاحیت وزرای دولت در صحن علنی مجلس در فضای مجازی منتشر شد.

مهم ترین نکته درباره این برنامه، ارائه برنامه کاملاً کیفی برای عملکرد آتی وزارت نفت بود به طوری که اهداف کمی و مقداری تقریباً در برنامه ایشان دیده نمی شد.

به بیان ساده آنچه کارشناسان حوزه انرژی از این برنامه برداشت می کردند تصویر مبهمی از راهبردهایی بود که شاید حتی در این تصویر مبهم تاکید بر خام فروشی نفت بیش از لزوم توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت به چشم میخورد.

اما با گذشت زمان و موضع گیری های جواد اوجی وزیر نفت قدم به قدم این تصویر مبهم شفاف شده و هم اکنون می توان در حوزه راهبرد از نقشه راه وزارت نفت دولت سیزدهم رمزگشایی کرد.

در ادامه با استناد به صحبت های جواد اوجی وزیر نفت به بررسی راهبرد و پارادایمی که صنعت نفت در طول عمر دولت سیزدهم پیگیری خواهد کرد می پردازیم.

* تاکید بر توسعه زنجیره ارزش نفت در صدر برنامه های اوجی پس از انتشار برنامه وزارت نفت، خط مقدم جنگ اقتصادی در فضای رسانه ای و وزن پایین محورِ توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت در این برنامه، برخی گمانه زنی ها و نگرانی ها از تداوم مسیر غلط وزارت نفت دولت یازدهم" و دوازدهم مبنی بر اصرار به خام فروشی نفت و بی تفاوتی نسبت به ساخت پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها ایجاد شد.

اما در ادامه پس از توضیحات جواد اوجی وزیر نفت درباره برنامه های این وزارتخانه مشخص شد که وزیر نفت نه تنها به دنبال تداوم و اصرار غیرمعقول بر خام فروشی نیست، بلکه اتفاقا رهایی از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش به عنوان اصلی ترین راهبرد این وزارتخانه در دولت سیزدهم تعریف شده است، به طوریکه بیشترین تاکیدات ایشان در موضع گیری های اخیر بر این موضوع بوده است.

طبق اظهارات وزیر نفت، راهبرد توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت نیز به دو محور: 1- رهایی از خام فروشی نفت با احداث پتروپالایشگاه های جدید و اجرای پروژه های ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه های فعلی و 2- رهایی از نیمه خام فروشی در صنعت پتروشیمی و احداث پارک های شیمیایی و توسعه صنایع تکمیلی تقسیم می شود.

تصویر 1- زنجیره ارزش در صنعت نفت * تنها راه پیشرفت اقتصاد کشور جلوگیری از خام فروشی نفت و میعانات گازی است برنامه وزیر نفت برای تحقق و پیگیری محور اول راهبرد توسعه زنجیره ارزش، مبتنی بر اجرای قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی تعریف شده است.

خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان : با توجه به نیاز کشورهای همسایه و منطقه، هرچه در این زمینه سرمایه گذاری شود هم ارزآوری مطلوبی دارد، هم اشتغال زایی و جلوگیری از خام فروشی را در پی خواهد داشت.

راهکار خنثی سازی تحریم ها، احداث پتروپالایشگاه ها است .

*برنامه وزارت نفت برای 1.

5 برابر کردن ظرفیت پالایشی کشور وزیر نفت با اشاره به تعداد واحدهای پتروپالایشی که در طول دولت سیزدهم ساخته خواهد شد توضیح می دهد": ظرفیت کنونی پالایش با احتساب نفت خام و میعانات گازی، 2.

2 میلیون بشکه در روز است که قرار است طبق برنامه ریزی ها این رقم به بیش از روزانه 3.

5 میلیون بشکه برسد.

طبق زمانبندی تعریف شده برای پالایشگاه های موجود و پالایشگاه های جدید در چهار تا پنج سال آینده ظرفیت پالایشگاه های کشور 1.

5 برابر می شود .

*احداث پارک های شیمیایی، گام دوم وزارت نفت برای تعمیق زنجیره ارزش همانطور که اشاره شد، برنامه وزارت نفت برای توسعه زنجیره ارزش تنها به احداث پتروپالایشگاه ها محدود نخواهد شد و رهایی از نیمه خام فروشی در صنعت پتروشیمی و احداث پارک های شیمیایی و توسعه صنایع تکمیلی از جمله موضوعاتی است که موردتاکید جواد اوجی وزیر نفت قرار گرفته است.

نامتوازن بودن صنعت پتروشیمی در ایران و عدم توسعه صنایع پایین دستی عدم النفع های زیادی را در حوزه ارزآوری، تامین نیاز داخل و اشتغالزایی در کشور در پی داشته است.

با توجه به اهمیت این موضوع جواد اوجی وزیر نفت تاکنون در موضع گیری های خود را بر لزوم توسعه پارک های شیمیایی و پتروشیمیایی تاکیدات زیادی کرده است که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

احداث پارک های شیمیایی بر اساس رویکرد یکپارچه سازی فرآیندها به جای ایجاد واحدهای تولیدی مجزا، به عنوان یک الگوی نوین توسعه اقتصادی و صنعتی شناخته می شود.

این پارک ها معمولاً با یک واحد مادر که پتروپالایشگاه است آغاز می شوند و اغلب در زنجیره ارزش تا 2 یا 3 لایه ادامه می یابند و در مجموع شامل 15 تا 20 شرکت کنار هم هستند.

این رویکرد موجب تبادل جریان های مواد بین واحدها، تامین خوراک پایدار و استفاده از خدمات و زیرساخت های مشترک می شود.

خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان وزارت نفت در مسیر الگوی نوین و بهینه توسعه صنعتی/ چگونه سهم ایران در بازار جهانی مواد پتروشیمیایی احیا می شود؟" توضیحاتی را درباره چرایی لزوم توسعه پارک های شیمیایی و برنامه وزارت نفت در این حوزه ارائه کرده است.

* اشتغالزایی صنایع تکمیلی 5 برابر صنایع مادر پتروشیمی است در این راستا جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به اینکه نباید خام فروشی را تنها در قالب نفت خام و میعانات گازی در نظر گرفت، : راه اندازی پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی به دانش فنی چندانی نیاز ندارد.

خوشبختانه در صنایع تکمیلی پتروشیمی، با مبلغی بسیار کم حدود 50 تا 60 میلیون دلار می توان وارد شد (درحالیکه این رقم در صنایع مادر پتروشیمی بیش از 10 برابر است) و از طرفی اشتغالزایی آن 4 تا 5 برابر بخش صنایع مادر پتروشیمی و نرخ بازگشت سرمایه این پروژه ها نیز در بخش ارزی 35 تا 40 درصد است .

وی تصریح کرد: امروز که محصولات پتروشیمی ما به ترکیه، چین، اروپا و دیگر بازارها صادر می شود، به همین شهرک های شیمیایی خارج از ایران می رود و به محصولات بخش صنایع تکمیلی مورد استفاده در صنایع ساختمانی، بهداشتی و خودرویی تبدیل و با قیمتی چند برابر دوباره وارد کشور می شود .

در مجموع به نظر می رسد، بعد از 8 سال اصرار بر خام فروشی نفت و شکست ایده ساده لوحانه و متوهمانه مقابله با تحریم ها از طریق صادرات 10 میلیون بشکه نفت توسط ایران برای فتح بازارهای جهانی، حال موعد آن رسیده است که وزارت نفت دولت سیزدهم با اتخاذ یک راهبرد عقلانی و کارشناسی، قطار توسعه در صنعت نفت را به ریل اصلی خود بازگرداند و با احداث پتروپالایشگاه ها و پارک های شیمیایی ضمن بی اثر کردن تحریم ها نفتی، ارزش افزوده و اشتغالزایی فراوانی را برای مردم کشور به ارمغان بیاورد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: برنامه - خام فروشی - پالایشگاه - پتروپالایشگاه ها - فروشی - صنعت نفت - اقتصادی - پتروپالایشگاه - صنعت پتروشیمی - خام فروشی نفت - زنجیره - صنعت - صحن علنی مجلس - ارائه برنامه - بررسی صلاحیت - جنگ اقتصادی - توسعه - احداث - تصویر - فضای مجازی - وزرای دولت - کارشناسان - وزارت نفت - پتروشیمی - مبهم - ارزش - خبرگزاری - نقشه راه - صحن علنی - مهم ترین

آخرین اخبار سرویس:
عوامل کم باری باغات زیتون تشریح شد

چگونه از سایت سازمان تامین اجتماعی گواهی کسر از حقوق بگیریم؟

قیمت بیت کوین، امروز 1400/07/26

نجات آب همدان در گرو اصلاح الگوی کشت| تصمیمات جزیره ای جوابگو نیست

قیمت روز گوشی موبایل در 26 مهر 1400

وعده دولت درباره قیمت تخم مرغ عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد

دستگیری 3 کارمند اختلاسگر در اصفهان

پرورش ماهی در قفس دریا نیازمند رشد سرمایه گذاری است

تعداد زنان شاغل در معادن چقدر است؟

بهبودی بیش از 218 میلیون بیمار کرونایی در جهان

استخدام مهندس پلیمر با بیمه، بیمه تکمیلی و محل اسکان از تهران و اصفهان

ترانزیت 3.7 میلیارد دلار کالا از مرز بین المللی باشماق مریوان/صادرات 1.1 میلیون تن کالا از گمرکات کردستان

صندوق بین المللی پول: بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید

دستور آیت الله رییسی به بانک مرکزی برای جلوگیری از فضاسازی کاذب در قیمت ارز

چند پیشنهاد به ضرغامی پس از حواشی پاسارگاد

این گروه از افراد در درب منزل واکسینه می شوند!

دلیل خشک و سفت شدن حلوا

احتمال گرانی گوشت قرمز در زمستان

رشد 2.5 درصدی ارزش سهام عدالت

ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش معدن

آلودگی هوا عامل مرگ 1.1 میلیون آفریقایی در سال 2019

کولفی فوری

کولفی فوری

کار در منزل خودتون دوخت ساده

قیمت انواع قابلمه در بازار +جدول

دورکاری کارکنان بانک های خصوصی منتفی شد

قیمت انواع چای در بازار +جدول

بهمنی و همتی هم محاکمه شوند/استهلاک پلیس؛ چرا و به چه قیمت؟ /دور باطل اروپاییان در مذاکرات وین

بیتکوین 61 هزار دلار را از دست داد

تورم سوئد در اوج 10 سال اخیر

تورم کم سابقه در آلمان

اصلاح یارانه ها در سه گام/ تلاش برای بودجه نویسی بدون تورم/ بیت کوین ایرانی ها مسدود می شود؟

گرانی به لوبیا قرمز هم رسید / قیمت حبوبات باز هم بالا رفت

نوع آوری در مد اسلامی با برند ایرانی/تن پوش داخلی بر تن خارجی ها

تصاویر: اکسپو 2020 دبی

تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

استخدام کارشناس حسابداری، طراح دکوراسیون داخلی، کارشناس فروش در هرمزگان

روزنامه گل| برای استقلال اسپانسر 500میلیاردی می آورم

روزنامه پرسپولیس| پل پیروزی

روزنامه شوت| سرخپوشان در شوک «المز»

معرفی 28 هزار و 786 پرونده کسب کارهای آسیب دیده از کرونا به سیستم بانکی استان / بانکها شرایط پرداخت تسهیلات را تسهیل و تسریع کنند

علائم خرابی شمع ماشین

جزییات کاهش قدرت خرید دهک های فرودست و میزان مالیات حقوق کارگران/ مالیات تورمی چیست؟

چرا قد انسان با افزایش سن کوتاه می شود؟

درخواست بازنشستگان در مورد عیدی امسال

وعده 400 میلیون تومانی به فرهنگیان بازنشسته/ طرح یک نماینده مجلس در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان

اعتراضات بیت کوینی در السالوادور

منابع ورودی صندوق توسعه ملی متنوع می شود

تیم مونتاژ قطعه پلاستیک

حمایت از سرمایه گذاری شرکت های معدنی در اردبیل

اصلاح یارانه ها در سه گام/ تلاش برای بودجه نویسی بدون تورم/ بیت کوین ایرانی ها مسدود می شود؟

آموزش آشپزی / طرز تهیه یتیمچه نیشابوری

وام ازدواج نوعروسان و دامادان روستایی 120 میلیون تومان شد/تعیین شرط سنی و زمان ازدواج

ترفندهایی برای نگه داری میوه خشک

270 میلیارد ریال از منابع هدفمندی به وزارت آموزش و پرورش پرداخت شد

دستور ارزی رییسی به بانک مرکزی /اصلاح یارانه ها در سه گام /جنگ افروزی داخلی با طرح های پیچیده

افزایش هزینه های تولید با نوسانات ارزی| البرز بالک» در آستانه تامین مواد اولیه داروهای شیمی درمانی

وظیفه کمیته عالی منابع انسانی ریل گذاری است، نه لکوموتیورانی

صعود انفجاری ایران در جدول واکسیناسیون

میزان افزایش حقوق سال آینده کارکنان دولت اعلام شد

آمبولانس های قدیمی اورژانس نوسازی می شود

باید سالی دو بار واکسن کرونا بزنیم؟

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محدوده دبستان

علائم خرابی شمع ماشین

بسته بندی

تحریم آمریکا علیه ایران کمکی به کاهش بحران انرژی نمی کند

ما خود را عضوی از خانواده بزرگ فولاد اکسین می دانیم

پیش بینی بورس در 27 مهر 1400

رمز ارز ملی بر پایه ریال راه اندازی می شود

اختصاص 5 میلیارد تسهیلات قرض الحسنه به عشایر زلزله زده خوزستان

شمارش معکوس برای آغاز ساخت 4 میلیون مسکن ارزان

کار در منزل و استخدام آنلاین

برگزاری 5 نشست تخصصی در حوزه های نوین توسعه بخش معدن

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار 10 ماهه برای دریافت تاییدیه

بازار جهانی نفت امروز یکشنبه 25 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز یکشنبه 25 مهر

جشنواره نیمه پاییز هنگ کنگ - 2021

تاکتیک اصلی بازیگران دلار

196 میلیارد به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان پرداخت شد

نیم سال متفاوت بازار مسکن

ضرورت رفع نواقص آزاد راه خرم آباد - بروجرد

حتی یک دلار هم قرارداد نبسته ایم

اعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارو

میزان افزایش حقوق سال آینده کارکنان دولت اعلام شد

تکمیل فاز اول محور اهرم- برازجان/ بخش های حادثه خیز در اولویت است

مدیریت بازآفرینی در بافت های فرسوده

راهکارهایی برای کاهش فشار بر پردازنده مرکزی (CPU) در ویندوز 10 (+عکس)

ببینید کمبود بنزین چه کرده با مردم!

اعزام گروه های بازرسی کار تخصصی به شرکت ها و کارگاه های بزرگ

تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

پیش بینی قیمت سکه و طلا در 27 مهر 1400

هشدار به بانک ها درباره چرایی عدم تخصیص وام ودیعه مسکن

قدرت فوق العاده اسپرم ها در این زمان!

باوجود کمبود ارز، 2 میلیارد دلار برای واردات پوشاک خارج می شود

تورم کم سابقه در آلمان

تورم سوئد در اوج 10 سال اخیر

بیتکوین 61 هزار دلار را از دست داد

هدف جدید سفته بازان مسکن در پایتخت

خودروی 9.3 میلیون دلاری بوگاتی بزودی تحویل مشتریان داده می شود

بخشی از نیروگاه ها برای تعمیرات دوره ای از مدار خارج شدند

رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید

رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید