موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - كميسيون آموزش و تحقيقات - رييس كميسيون - رييس كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش - طرح رتبه بندي - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - طرح رتبه بندي معلمان - زير ساخت - كوچري - قادي محله - شاخ اينستاگرامي - استان آذربايجان شرقي - محسن قمي - ارسال پيام - آزمون آيلتس - اعتصاب بازيكنان پارس جنوبي - برنامه هاي اينترنتي - مرغ دريايي - تنگي سر - گاز و نفت

مطالب مرتبط:
تنها درختان خشک و آفت زده در جنگل ها می سوزند؟
تلاش ماموران برای جلوگیری از سوختن جنگل ملی سکویا در کالیفرنیا
وزیر ورزش بذر بی اعتمادی در استقلال را خشک کند
وزیر ورزش بذر بی اعتمادی در استقلال را خشک کند
طاهری: وزیر ورزش بذر بی اعتمادی در استقلال را خشک کند/ گناه هواداران چیست؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 03:202021-09-17اجتماعي

تنها درختان خشک و آفت زده در جنگل ها می سوزند؟


در حالی آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور سال ها است که به یکی از بزرگترین نگرانی ها برای حفظ منابع طبیعی و تنوع زیستی تبدیل شده است که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها می گوید: - درختان تنها در پنج درصد از مساحت عرصه هایی که درگیر حریق می شوند، از بین می روند و بیششتر آن ها خشک و آفت زده هستند اما دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور تاکید می کند که آتش سوزی صدمات بسیار شدیدی را به اکوسیستم های جنگلی وارد می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حفاظت از جنگل ها همواره یکی از مهم ترین موضوعات و مباحث زیست محیطی در دنیا به ویژه در ایران است که تنها هفت درصد از مساحت کل آن را پوشش جنگلی تشکیل می دهد و آتش سوزی در این عرصه ها نگرانی هایی را به دنبال دارد.

در این میان فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها درباره میزان درختانی که در حریق های جنگلی از بین می رود، آماری را ارایه داده که با واکنش دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور روبه رو شده است.

سرهنگ رضا اکبری فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به ایسنا می گوید: طی 10 سال اخیر متوسط مساحت عرصه های منابع طبیعی که سالانه درگیر حریق می شوند 18 هزار هکتار و متوسط تعداد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع نیز سالانه حدود 2000 فقره برآورد شده است.

او اضافه می کند که از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع نسبت به متوسط سالانه طی 10 سال اخیر 44 درصد و مساحت مناطق درگیر حریق نیز 23 درصد کاهش یافته است.

اکبری علت کاهش تعداد حریق ها و مساحت مناطق درگیر با آن را ناشی از اقدامات انجام شده در حوزه ‍‍پیشگیری عنوان می کند و می گوید: استفاده از نقشه ریسک و نقشه ‍‍پتانسیل حریق که نقاط بحرانی و مناطقی که احتمال آتش سوزی در آن ها وجود دارد را مشخص می کند کاهش تعداد حریق در جنگل ها و مراتع کشور را موجب شده است.

فرمانده یگان حفاظت جنگل ها همچنین خاطرنشان می کند: وقتی می گوییم 18 هزار هکتار آتش سوزی در عرصه ها رخ داده یعنی 18 هزار هکتار درگیر حریق شده اند نه اینکه درخت از بین رفته باشد.

طبق برآوردهای ما حدود پنج درصد از مساحتی که آتش می گیرد، موجب درگیری درخت می شود و 82 درصد حریق های ما سطحی است و باعث از بین رفتن درخت نمی شود بنابراین اگر گفته می شود سالانه 18 هزار هکتار از جنگل ها دچار آتش سوزی می شوند باید در نظر داشته باشیم که از این مساحت، پنج درصد درختان آسیب می بینند.

اکبری همچنین می گوید: تنها درختان خشک و آفت زده کاملا در جریان درگیری با آتش سوزی از بین می روند اما درختان زنده از بین نمی روند.

آمار و تحلیل های مطرح شده درباره آتش سوزی جنگل ها اصالت ندارد هادی کیادلیری  دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور- ضمن انتقاد از اظهارات مطرح شده از سوی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور می گوید: آمار و تحلیل های اظهار شده مبنی بر اینکه در پنج درصد مساحت کل عرصه هایی که دچار حریق می شوند درختان آسیب می بینند و از بین می روند و این درختان عموما خشک و آفت زده اند اصالت ندارد و صحیح نیست.

به گفته کیادلیری، انواع مختلف آتش سوزی در جنگل ها رخ می دهد از آتش سوزی های سطحی تا آتش سوزی هایی که تنه یا تاج درختان را درگیر می کند همچنین در آتش سوزی جنگل ها نوع گونه گیاهی نیز بر بقای آن در مواجهه با آتش تفاوت ایجاد می کند و هرگونه گیاهی نسبت به شدت و حرارت آتش سوزی مقاومت های متفاوتی دارند بنابرای چنین تحلیل و آماری را نمی توان به تمام جنگل ها و ‍‍پوشش گیاهی مناطق مختلف کشور تعمیم داد.

او توضیح می دهد: آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه در مناطق زاگرسی حتی اگر سطحی باشد و به درختان کمتر آسیب وارد کند، تمام نهال ها، ‍‍پوشش گیاهی و موجودات جانوری در آن منطقه را از بین می برد که نابودی آن ها کل اکوسیستم را دچار فرو‍‍پاشی می کند.

 آینده جنگل های زاگرس شرایط نگران کننده ای دارد چراکه اکنون زادآوری ‍‍پوشش گیاهی و استقرار نهال در این مناطق به دلیل چرای بیش از حد ظرفیت دام و فرسایش خاک به سختی اتفاق می افتد بنابراین نباید با ارائه چنین تحلیل  و آمارهایی صدمات آتش سوزی جنگل ها را کوچک جلوه کنیم.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور تاکید می کند: آتش سوزی صدمات بسیار شدیدی را به اکوسیستم های جنگلی وارد می کند و نمی توان گفت تنها درختان آفت زده و خشک در این میان از بین می روند.

او ادامه می دهد: زمانی می توان ادعا کرد که درختان خشک و آفت زده در آتش سوزی جنگل ها بیشتر آسیب می بینند که آتش سوزی، طبیعی و شدت و حدت آن نسبت به آتش سوزی غیرطبیعی کمتر باشد اما براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان جنگل ها، بیش از 90 درصد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور ناشی از عوامل انسانی است بنابراین این آمار و اظهارات در تناقض با یکدیگر قرار دارند چراکه علاوه بر اینکه شدت و حدت آتش سوزی های غیر طبیعی بیش از آتش سوزی های طبیعی است، در آتش سوزی های عمدی افراد براساس نیاز و هدف خود نسبت به آتش زدن جنگل ها و مراتع اقدام می کنند و درخت آفت زده، خشک یا زنده برای آنان تفاوتی نمی کند همچنین در آتش سوزی های سهوی نیز که در برخی موارد توسط گردشگران اتفاق می افتد عموما مناطقی دچار حریق می شوند که از ‍‍پوشش گیاهی و درختی مناسبی برخوردارند و گردشگران نباید در آن مناطق آتش روشن کنند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور در ادامه مدعی شد: متاسفانه مدتی است که طرز تفکری در سازمان جنگل ها به دنبال بهره برداری و قطع درختانی است که به اصطلاح خودشان آفت زده، شکسته یا خشک شده اند اما کارشناسان به دلایل فنی زیادی که در این میان مطرح است مخالف چنین اقدامی هستند.

 به نظر می رسد اینگونه اظهارات مبنی بر اینکه تنها درختان خشک و آفت زده در حریق جنگل ها آسیب می بینند توجیهاتی برای رسیدن به این نتیجه است که درختان خشک و آفت زده باید از جنگل ها خارج شوند تا آتش سوزی اتفاق نیفتد.

کیادلیری همچنین با اشاره به اینکه منابع طبیعی جزو اموال مردم است، می گوید: سازمان های متولی نگهبان اموال مردم هستند و باید در جهت حفظ این منابع گام بردارند بنابراین ضرورت دارد که این سازمان ها آمار خوب یا بد از کاشت نهال تا آتش سوزی و بیابان زایی را در اختیار مردم قرار دهند تا مردم بتوانند با آگاهی لازم از اموال خود و نسل های آینده حفاظت کنند.

انتهای ‍‍پیام
کلید واژه ها: یگان حفاظت سازمان جنگل ها - فرمانده یگان حفاظت - جنگل - سازمان جنگل ها - فرمانده یگان - آتش سوزی - یگان حفاظت - تنوع زیستی - درختان - جنگلی - حفاظت - حفاظت از جنگل ها - فرمانده - جنگل ها و مراتع - آتش سوزی جنگل - نگرانی - سازمان - یکی از - منابع طبیعی - پوشش جنگلی - کشور - حریق - دبیر - اکوسیستم - تنوع - درصد - بزرگترین - هایی - در ایران - مهم ترین

آخرین اخبار سرویس:
اوقات شرعی جمعه 30 مهر 1400 زنجان

ساعات شرعی گرگان؛ 30 مهر 1400

استخدام ادمین اینستاگرام با دریافتی از 4 میلیون، بیمه و پاداش در تهران

استخدام مدیر فروش در شرکت آتروتک در آذربایجان شرقی

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق و کارشناس بهداشت حرفه ای در شرکت شیرین وطن

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت فروش، بیمه در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و بیمه در مجموعه رامان در آذربایجان شرقی

بازگشایی مدارس تا پایان آبان

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 30 مهر 1400

مشگین شهر سفیدپوش شد

پیش بینی هواشناسی در ایران در 30 مهر 1400

اوقات شرعی سی ام مهرماه در سمنان

مدارس از آذرماه بازگشایی خواهند شد

نتایج المپیادهای علمی زیست شناسی و کامپیوتر اعلام شد

نخستین برف پاییزی در ایران 29 مهر

علت بوی آزار دهنده در انجیرآب گرگان چیست؟

هواشناسی ایران | توقف بارندگی در نوار شمالی / بارش ها از هفته آینده مجدد شروع می شود

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی سی ام مهر در استان سمنان

رشد هرمزگان در شاخص های کنکور/ وجود 136 رتبه زیر 1000 منطقه ای

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

اردبیل سفید پوش شد

ترافیک در جاده چالوس سنگین است

صدور بیش از 297 هزار شناسنامه مکانیزه در ایلام

کاهش دمادر اکثر مناطق استان

نظام آموزش تعیلم و تربیت ما مبتنی بر تفکر اسلامی است

خورشیدماهی غول پیکر در دام صیادان

تشکیل کمیسیون «مدرسه یاری»

ورزش یکی از مؤلفه های تأثیرگذار در کاهش آسیب های اجتماعی است

نخستین برف پاییزی استان مازندران را سفیدپوش کرد

ساختمان آموزشکده فنی و حرفه ای شهرستان نوشهر به بهره برداری رسید

ریزش سنگ در محورهای مواصلاتی مازندران

نخستین برف پاییزی استان مازندران را سفیدپوش کرد

پیش بینی بارش باران و برف در اتفاعات استان سمنان

گرایش به مدارس فنی و حرفه ای زیر 30 درصد است

احداث 10 درصد مدارس خیّریه، با مشارکت خیّرین خارج از کشور

ببینید | زمان رسمی بازگشایی مدارس مشخص شد

آبگرفتگی مناطقی از شهرستان املش - گیلان

مدیریت بحران: همه رودخانه های گیلان سیلابی است/ نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم

تزریق دز سوم واکسن کرونا به گروه های واجد شرایط در استان گیلان آغاز می شود

لزوم حمایت از مراکز عالی دولتی و خصوصی در گیلان

تصاویر از یوزپلنگ مادر و توله هایش در پارک ملی توران

تصاویر| برداشت انار از باغ های سنگان

بهره برداری از 23 واحد آموزشی در استان قزوین تا چند روز آینده

آماده باش اکیپ های راهداری زمستانی در محورهای هراز و فیروزکوه

سیل مرگبار در غرب گیلان؛ یک راکب موتورسیکلت در رودخانه صومعه سرا مفقود شد

کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در سازمان محیط زیست کشور

رگبار و رعد و برق در تهران؛ شروع سرما از اول هفته

معرفی استاندار جدید خراسان رضوی با حضور وزیر کشور

بهره برداری از مجتمع آموزشی حیات طیبه سپهبد حاج قاسم سلیمانی

تمامی مدارس تا پایان آبان ماه بصورت حضوری بازگشایی می شوند

ریزش سنگ در جاده های مواصلاتی مازندران/ احتمال ریزش مجدد

63 دانش آموز با آسیب بینایی در سطح لرستان وجود دارد

بارش نخستین برف پاییزی در مازندران

نخستین برف پاییزی استان مازندران را سفیدپوش کرد

آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در تقابل یا تعامل؟!

نخستین برف پاییزی مازندران را سفیدپوش کرد

پلیس تمام قد در کنار شهردار تهران و مدیریت شهری است

شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبانماه

ممنوعیت تردد مسافری در مرز چذابه

خالق لالایی های ایران درگذشت

فاجعه ای به نام موتورسیکلت های فرسوده

نشست کارگروه تخصصی ساماندهی مشاغل شهری کشور به میزبانی شهرداری قم برگزار شد

ابلاغ شیوه نامه ساماندهی کیوسک های شهری در کشور

خبر هایی از آماده باش دستگاه های امدادی و تزریق دوز دوم واکسن سربازان

راهداران در جاده های مازندران مستقرهستند

تخصیص 50 میلیارد تومان برای جایگزینی مدارس کانکسی در کهگیلویه و بویراحمد

70 دانش آموز نخبه علمی قرچک تجلیل شدند/ پژوهش سرای علمی سیار قرچک راه اندازی می شود

مکان های دیدنی که ورود خودرو به آنجا ممنوع است + تصاویر

مادر لالایی های ایران درگذشت

حضور بر مزار علما و بازدید از موزه حرم مطهر حضرت معصومه

بازدید کارشناس یونسکو از کاروانسرای فرسفج و تاج آباد

بارش نخستین برف پاییزی در مازندران

انتخاب مدیران جوان، کارآمد و جهادی برخواسته از دانشگاه؛ فرصتی برای نوسازی سرخس

واکسیناسیون دانش آموزان در خوزستان

دانش آموزان و فرهنگیان برگزیده در مسابقات قرآن، عترت و نماز تجلیل شدند

دمای هوای تهران تا 7 درجه کاهش می باید

روستای عجیب ایران که جاذبه اش تمساح است

نخستین برف پاییزی استان مازندران را سفیدپوش کرد

داستان ادامه دار شکار بی رحمانه پرندگان مهاجر در فریدونکنار

کار اینترنتی در منزل با در امد بسیار بالا

آزادراه تهران-شمال همچنان مسدود

افزایش ابر و وزش باد در چهارمحال و بختیاری

واکسیناسیون 80درصد جامعه هدف آموزش و پرورش در کهگیلویه

رهایی یک سی گل گرفتار شده در بند

جانمایی زمین برای ساخت دهکده فرش چهارمحال و بختیاری

احتمال رگبار باران و رعد و برق در پایتخت

رفع تصرف 12 هکتار از اراضی ملی آمل

لزوم تکمیل تجهیزات امدادی شهرستان خوروبیابانک

آسیب پذیری ایران از تغییرات اقلیمی بیش از متوسط جهان 

پایان آبان ماه تمامی مدارس بازگشایی می شوند

آسفالت تمامی معابر شهر یاسوج

مهریه یکتا ناصر چقدر است؟ + بیوگرافی

اولین بارش برف و تگرگ در ارتفاعات تهران/ جاده های شمالی استان لغزنده و مه آلود است

برنامه های قرآن مدارس منجر به سبک زندگی اسلامی شود

اولین بارش برف در ارتفاعات تهران/ جاده های شمالی لغزنده است

رگبار و رعد و برق در تهران؛ شروع سرما از اول هفته

گشت آزاد برای آشنایی خانواده های یزدی با آسیب های فضای مجازی

تصاویر ماهواره ای از فوران آتشفشان لا پالما

«ترافیک» در جاده های شمالی

اجرای سند تحول ورزش همگانی

تنها درختان خشک و آفت زده در جنگل ها می سوزند؟

تنها درختان خشک و آفت زده در جنگل ها می سوزند؟