موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - بازار سرمايه - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - شهردار منطقه - نايب رييس مجلس - استقلالي ها - امام زمان (عج) - بيعت با امام زمان - دانشگاه نورث وسترن - عباس باقري - نادر حاج آقانيا - رييس ستاد انتخابات استان فارس - ابراهيم الديلمي - بازي پرسپوليس و پيكان - بزرگان شيعه - استوري علي كريمي - اشكاوند - رساتجارت - ميهماني - جام قهرمانان - تخريب ديوار مدرسه

مطالب مرتبط:
شیر مادر؛ مکملی برای جسم و روح کودک
دو کودک قربانی بی احتیاطی راننده
بازدید سرزده معاون اول رییس جمهور از میدان میوه و تره بار و شیر پاستوریزه پگاه تهران
تولد سه قلوها از مادر 24 ساله در رفسنجان
بازدید مخبر از شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 00:502021-09-17پزشكي

شیر مادر؛ مکملی برای جسم و روح کودک


ایسنا/کردستان آیا تا به حال به اهمیت شیر مادر فکر کرده اید؟ اصلا از اهمیت آن با خبر هستید؟ یا فرآیند شیردهی را یک روند طبیعی و عادی می پندارید؟ رشد مغزی، - ایسنا/کردستان آیا تا به حال به اهمیت شیر مادر فکر کرده اید؟ اصلا از اهمیت آن با خبر هستید؟ یا فرآیند شیردهی را یک روند طبیعی و عادی می پندارید؟ رشد مغزی، تکامل جسمی و فیزیکی، آرامش روحی، کاهش مشکلات گوارشی، افزایش قدرت تکلم و .

تنها گوشه ای از فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر است! اگر بر این موضوع آگاهی یابید که به همان میزان که شیر مادر برای نوزاد مفید است به همان اندازه نیز شیر دهی بر سلامت مادران اثرگذار است فکر خوراندن شیر خشک به نوزاد خود را به کلی از سر بیرون می کنید.

یک متخصص تغذیه در کردستان گفت: شیر هر پستانداری مخصوص و متناسب با نیازها و رشد فردی فرزند خود اوست و شیر انسان هم نسبت بە سایر پستاندارها از مقادیر بسیار زیادی پروتیین، چربی و کربوهیدرات برخوردار است؛ در واقع شیر انسان و شیر مادر برای فرزند می تواند بە رشد مغز و تکامل فیزیکی و جسمی نوزاد کمک کند.

سارا فوضی در گفت وگو با ایسنا در خصوص مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر اظهار کرد: شیر انسان مختص فرزند انسان است و همه فرآوردەهایی کە بە عنوان جایگزین ساختە می شوند قابل مقایسە از لحاظ تغذیەای با شیر مادر نیستند؛ شیر مادر عالی ترین و منحصر به فردترین و بهترین مادە غذایی ممکن است که انسان می تواند بە کودک خود هدیە دهد.

فوضی تصریح کرد: شیر مادر مقادیری از ترکیبات را بە لحاظ سرشتی و طبیعی در خود دارد که شیرهای مصنوعی و شیر خشک فاقد آن هستند.

وی عنوان کرد: در شیرهای خشک معمولا میزان و اندازه فرآورده های موجود تغییر پیدا می کند؛ اما شیر مادر ترکیبات غذایی مهم تری را در خود دارد و هضمش برای نوزاد بسیار بهتر است و نوزاد دچار نفخ رفلاکس و کولیت نمی شود و به نسبت دیگر نوزادان مشکلات سیستم گوارشی را کم‍تر تجربه خواهند کرد.

فوضی ادامه داد: دچار شدن به واکنش ریفلاکس گاستروازوفاژیال در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند به نسبت نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند؛ بسیار کم‎ تر است.

وی اضافه کرد: شیر مادر بە دفع مکونیوم از بدن نوزاد کمک می کند؛ هنگام تولد رودە کودک حاوی موادی همچون مکونیوم است کە کلسترول یا آغوز تشکیل شدە در پستان مادر به تنهایی بە دفع این مادە از بدن نوزاد کمک می کند.

فوضی بیان کرد: بیشترین غلظت فاکتور رشد اپیدرم در آغوز یا کلستروم  است و همین سبب تکامل رودە نوزاد و رشد سریع دستگاە گوارش می شود کە بسیار حائز اهمیت است؛ شیر مادر در شیرخواری کە از روزهای اول پس از زایمان از شیر مادر تغذیە کردە، می تواند در تکامل رشد سریع تر دستگاە گوارش نوزاد تاثیرات مثبتی داشتە باشد و ابتلا به مشکلات گوارشی را در نوزاد کاهش می دهد.

فواید تغذیه کودک با شیر مادر به گفته این کارشناس بهترین و مفیدترین تغذیه نوزاد شیر مادر است و به هیچ وجه روش های جایگزین شیر مادر توصیه نمی شود، زیرا شیر مادر می تواند روی رشد تکامل سلامت و تغذیە نوزاد از بدو تولد بە نحو احسن تاثیرگذار باشد مگر در مواردی کە نوزادی نارس متولد شده و یا مادر مشکلاتی بە لحاظ سلامت داشته و قادر نیست که فرزند خود را با شیر مادر تغذیە کند.

سارا فوضی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم کە بە مزایای بهداشتی، تغذیەای، ایمنی، روانشناختی و محیطی تغذیە با شیرمادر اشاره کنیم، می توان گفت شیردهی بە محض تولد تمام مزایا را می تواند برای نوزاد تازە متولد شده؛ داشتە باشد.

وی تصریح کرد: همه تحقیقات انجام شده در این حوزه حاکی از آن است که نوزاد تازە متولد شدە در 6 ماهه نخست زندگی باید از شیر مادر تغذیە کند و زیرا سبب کاهش مشکلات اسهالی و عفونت دستگاه تنفسی در نوزاد می شود.

فوضی عنوان کرد: تغذیە با شیر مادر سبب برقراری ارتباط عاطفی کودک با مادر از بدو تولد می شود، وقتی نوزاد از پستان مادر تغذیە می کند در واقع این رابطە عاطفی با مادر و تحمل درد زایمان راحت تر و سبب پذیرش فرزند از طرف مادر می شود.

وی ادامه داد: تغذیە کودک تا 6 ماهگی باید با شیر مادر و از 6 ماهگی بە بعد غذاهای کمکی و تغذیەهای تکمیلی نوزاد بر اساس جدول رفرنسمون و یا مرجع از طرف مراکز جامع سلامت کە بە مادران تحویل دادە می شود؛ در نظر گرفته شود.

فوضی اضافه کرد: سیستم گوارشی نوزاد هنگام تولد کامل نیست؛ چون نفوذپذیر است و همە باکتری ها و سموم می توانند از جدارە آن عبور کنند این نفوذپذیری در روده کودکی کە با شیر خشک تغذیە می شود خیلی آهستە تر کاهش پیدا می کند؛ منتها براساس تحقیقاتی کە در حوزە تغذیە با شیر مادر انجام شدە بە این نتیجە دسترسی پیدا کردند کە در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند؛ سیستم گوارشی نوزاد خیلی بهتر و سریع تر انجام  و در مقابل بسیاری از باکتری ها و سموم محافظت می شوند.

وی اضافه کرد: نوزادانی کە با شیر مادر تغذیە می شوند سیستم ایمنی بدنی بهتری دارند و در بزرگسالی کمتر دچار بیماری های ویروسی و باکتریایی می شوند.

به گفته این کارشناس تغذیه، کودکانی کە از شیر مادر تغذیە می کنند، آنتی بادی های بدن مادر از طریق شیر بە آن ها منتقل می شود و حدود 80 درصد از سلول های شیرمادر ماکروفاژهایی هستند کە باکتری ها قارچ ها و ویروس ها را از بین می برند.

سارا فوضی تاکید کرد: شیرخوارانی کە از شیر مادر تغذیە می کنند در مقابل بسیاری از بیماری های پنومونی، بوتولیسم، برونشیت، عفونت های استافیلوکوکی، آنفولانزا، عفونت های گوش و سرخک محافظت می شوند.

وی اظهار کرد: در بدن مادران هم یک سری آنتی بادی هایی تشکیل می شود کە باعث افزایش سیستم ایمنی بدن مادر می شوند در حالی که شیرخشک فاقد این مزایا است.

فوضی با اشاره به اینکه برخی از نوزدان در اثر زایمان های زودرس بە صورت ناقص متولد می شوند؛ گفت: ترکیب شیر این مادران در نوزاد نارس در ماه اول تقریبا شبیە بە آغوز یا کلستروم است و کیفیت آن کمی متفاوت است اما تحقیقات انجام شدە نشان می دهد کە لازم است حتی این مادران هم به نوزاد نارس خود حتی شده به مقادیر بسیار کم از شیر خود را به بچه بدهند؛ زیرا پاسخ های عصبی- رفتاری بهتری در مورد تکامل های حرکتی نوزادهای نارس انجام و برروی رشد نوزادان نارسی کە حتی در مراکز ان ای سی نگهداری می شوند؛ میتواند تاثیرگذار باشد، همچنین این امر سبب بهبود روحیە مادر شده و بە صورت  غیرمستقیم باعث تکامل نوزاد نارس می شود.

وی یادآور شد: تغذیه با شیر مادر احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی در شیرخوارانی ک با شیرمادر تغذیە می کنند را کاهش می دهد و این شیرخواران معمولا در سن جوانی و نوجوانی خیلی کمتر از دیگر کودکان دچار آپنە، مشکلات تنفسی، مشکلات قلبی و عروقی می شوند همچنین تغذیە با شیر مادر می تواند کودک را در مقابل برخی از اختلالات بینایی محافظت کند.

فوضی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: شیرمادر سبب تکامل بهتر تکلم در کودک می شود و فرایند مکیدن می تواند از لحاظ فیزیولوژیکی بر روی کاهش مشکلات تنفسی دهانی و اختلالات حرکتی دهان و دندان موثر باشد و از این رو کودک بە لحاظ تکلم، تکلم پیدا می کند و مشکلات تکلم کودک کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: کودکانی کە از شیر مادر تغذیە می کنند از همە جهات سالم تر هستند چون بسیاری از ریزمغذی های موردنیاز بە صورت طبیعی در شیر مادر وجود دارد و میتواند در رشد قدی فکری و جسمی نوزاد تاثیر مثبتی داشتە باشد.

به گفته این کارشناس تغذیه، احتمال مرگ و میر قبل از 3 سالگی در کودکانی کە از شیر مادر تغذیە کردەاند خیلی خیلی کمتر است؛ زیرا عوامل تهدید کنندە زندگی کە قبل از 3 سالگی وجود دارد در کودکان کمتر و احتمال زندە موندن این نوزادان بیشتر است.

سارا فوضی تاکید کرد: یکی دیگر از مزایای شیر مادر اینکە شیر مادر همیشە در دسترس است و درجە حرارت مناسبی دارد و فرزند ما در هر شرایطی نیاز بە تغذیە داشتە باشد این شیر در دسترس است.

وی افزود: شیرخوارانی کە از شیر مادر تغذیه می کنند؛ نسبت بە شیرخوارانی کە از شیرخشک تغذیە می شوند بیشتر قادر بە دیدن و هماهنگی بین اشیا هستند و این موضوع جزو جدیدترین تحقیقات در این حوزە است.

فوضی با تاکید بر اینکه تغذیە با شیرمادر در درمان عفونت چشم کودک موثر است؛ گفت: همچنین تغذیە با شیرمادر می تواند از  یبوست دوران نوزادی جلوگیری و از کودک در مقابل آلرژی ها محافظت کند.

  وی خاطرنشان کرد: تغذیە با شیر مادر می تواند روی تکامل مغز کودک و تکامل رشد آروارە و دندان کودک تاثیرداشتە باشد.

فوضی یادآور شد: شیر مادر قادر است از کودک در مقابل دیابت دوران کودکی محافظت کند؛ البتە اگر نوع دیابت از نوع تیپ یک نباشد کە بە صورت مادرزادی در کودک وجود داشتە باشد.

وی ادامه داد: شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به شیرخوارانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، واکنش سرمی و ترشح بهتری در مقابل واکسن های خوراکی و تزریقی از خود نشان می دهند، شیر مادر در واقع یک آرامبخش طبیعی است و می تواند برروی روند خواب نوزاد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد؛ اما در مواردی هم به دلیل مشکلات و بیماری های مادر شیر مادر قابل دریافت و قابل پذیرش برای نوزاد نیست و بالعکس بر روی خواب کودک تاثیر منفی داشته باشد.

فواید شیردهی برای مادران فوضی در خصوص فواید شیر دادن برای مادران ادامه داد: از جملە مزایای شیر دادن بە کودکان برای مادران می توان به کاهش ابتلا بە سرطان پستان، کاهش نیاز مادران دیابتی بە انسولین، کاهش ابتلا به پوکی استخوان اشاره کرد.

وی در خصوص دیگر مزایای شیر دادن برای مادران گفت: شیردادن سبب می شود رحم مادر ب شکل و اندازە طبیعی خود برگردد و همچنین سبب کاهش سریع تر وزن مادر، کاهش خونریزی های پس از زایمان بەخصوص در زایمان های طبیعی، کاهش خطر ابتلا به کم خونی و پیشگیری از بارداری می شود.

  به گفته این متخصص، شیر دادن به کودک اعتماد به نفس مادر را افزایش داده و شیردادن خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در مادران به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

سارا فوضی تصریح کرد: تغذیە کودک با شیرمادر احتمال ابتلا مادر به کلسترول بالا را کاهش می دهد.

وی در خصوص مضرات احتمالی شیرخشک برای کودکان گفت: تغذیه با شیر خشک تا آنجایی که ممکن است به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ زیرا ممکن است در بعضی از موارد تغذیه با شیر خشک خطر ابتلا به دیابت، خطر ابتلا به آلرژی، خطر ابتلا به آسم، عفونت گوش میانی و عفونت ادراری را افزایش و بر ضریب هوشی کودک تاثیر منفی داشته باشد؛ لذا تمام این موارد به صورت احتمال های کوتاه مدت است و برخی از کودکان به دلایل خاصی مجبور به استفاده از شیر خشک هستند؛ لذا لازم است در صورت تغذیه کودک با شیر خشک با پزشک متخصص مشورت و شیرخشک مناسبی تهیه شود.

فوضی بر آموزش مادران جوان مبنی بر آگاهی یافتن از ارزش غذایی شیر مادر تاکید کرد و افزود: باید مادران را آموزش و نسبت به این مسئله آگاه کرد که شیر مادر چه تاثیری در روند رشد فکری، مغزی و جسمی کودک داشته و چه تاثیری در آینده و سلامت کودک دارد.

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: نکته مهم در هنگام شیردهی توجه به تغذیه مادر است معمولا مصرف برخی از مواد بودار همچون سیر، پیاز و سبزیجات خام که سبب تغییرات بو و طعم در شیر می شود برای نوزاد خوشایند نیست و در مواردی که نوزاد دارای مشکلات گوارشی و کولیت دوران کودکی است باید تغذیه مادر متناسب با وضعیت کودک و زیرنظر پزشک متخصص کودکان تغییر پیدا کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شیر مادر - مادر - کردستان - اهمیت - نوزاد - شیردهی - فرآیند - تغذیه نوزاد - افزایش قدرت - طبیعی - تغذیه - قدرت تکلم - همان - روند - عادی - شیر خشک - متناسب - مشکلات - مادران - افزایش - بیرون - فرزند - سلامت - موضوع - متخصص - تکامل - انسان - میزان - آگاهی - آرامش

آخرین اخبار سرویس:
احساس گزگز و تورم پا را با این میوه برطرف کنید

3 راهکار طلایی برای مراقبت از پوست در فصل پاییز

مصرف غذاهای فراوری شده به حافظه و مغز آسیب می رسانند

تزریق واکسن کرونا در استان بوشهر از یک میلیون دز گذشت

رژیم غذایی سه روزه چگونه رژیمی است؟

یافته های جدید دانشمندان درباره ژنوم ویروس کرونا

رابطه زناشویی چندبار در هفته نرمال است؟

شایع ترین علائم بروز آب مروارید

توصیه هایی برای بهبود عملکرد کبد

وقتی فراعنه در مصر باستان فست فود می خوردند!

واکنش وزارت بهداشت و درمان به خبر فارس/ معرفی سرپرست جدید بیمارستان امیرالمومنین(ع) مراغه

چرا برخی افراد، عوارض طولانی مدت واکسن را تجربه می کنند؟

دو فوتی کرونا در هرمزگان در 24 مهر

چرا دچار خارش گوش می شویم؟

چرا نتایج مطالعات واکسن برکت منتشر نمی شود؟

نانو؛ منجی حوزه بهداشت و سلامت/ اثرگذاری داروها و دقت ابزارهای پزشکی افزایش می یابد

بستری 52 بیمار مشکوک به کرونا در مازندران

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی با پاداش در خانه سس نیلو در تهران

زنگ خطر موج ششم کرونا در این استان شمالی کشور به صدا در آمد

قاتلین کبد را بشناسید!

علائم سندرم روده تحریک پذیر

درصورت حمایت، بیمارستان الهادی در سال 1401 راه اندازی می شود

75 درصد مردم یک دز واکسن را دریافت کرده اند

اینفوگرافی | چند توصیه برای محافظت از ستون فقرات

افزایش تلفات سِل در پی پاندمی جهانی کرونا

کرونا یک قربانی از یزد گرفت/شناسایی 74 بیمار جدید

واردات 50 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان آبان ماه/ لزوم توجه به احکام پزشکی

بازگشایی نمازجمعه سراسر کشور از هفته آینده

استخدام منشی در کلینیک پوست و کاشت مو دکتر مستوفی در تهران

استخدام مدیر فروش با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش و بیمه در نیتاطب در مشهد

همه مردم وظیفه دارند برای پیشگیری از شیوع کرونا واکسن بزنند

همه چیز درباره روزه آب؛ مزایا و معایب این رژیم چیست؟

نقش مهم تغذیه در دوران قاعدگی خانم ها

این آزمایش ساده زوال عقل را 5 سال زودتر تشخیص می دهد!

️بازدید وزیر بهداشت از پایگاه هلال احمر تهران در عوارضی تهران- قم

خدمات سلامت روانی و اجتماعی در تمامی روستاهای شهرستان اسکو ارائه می شود/ایجاد مرکز تخصصی سلامت روان جامعه نگر (CMHC) به منظور مراقبت از بیماران روانپزشکی

چرا زنان به بیماری عفونت لگنی مبتلا می شوند؟/ علل ، علایم و درمان عفونت لگنی

استخدام کارشناس فروش فروشگاه های زنجیره ای (مواد غذایی) با بیمه در تهران

از عوارض داروی بیهوشی چه می دانید؟

شرایط دریافت دُز سوم واکسن اعلام شد

آن چه از واکسن آنفلوآنزا باید بدانید

استخدام کارشناس حسابداری در تعاونی خدمات بهداشتی و درمانی امید بخشان حیات

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فروش دارویی و غذایی با بیمه در تهران

فواید گوشت بلدرچین و مضرات آن برای بدن

واکسنی که همه گیری ها را متوقف می کند

کارهای کوچکی که قطعا چاقتان می کند

افزایش تلفات سِل در پی پاندمی جهانی کرونا

کدام ورزش از آرتروز پیشگیری می کند؟

استخدام منشی با بیمه در شرکت دارو پات شرق در منطقه پاسداران - تهران

استخدام راننده پایه دو- نیسان و ایسوزو، راننده پایه یک و کارگر ساده پخش

با خوردن روزی یک سیب از سرطان روده پیشگیری کنید

آموکسی سیلین برای کدام افراد خطر دارد؟

رقیب داروی رمدسیویر چیست؟

110 نفر از اتباع افغانستان در دزفول واکسینه شدند

دندان پوسیده چه عوارضی دارد؟

بستری 304 بیمار کرونا مثبت در بیمارستان های کرمان

شبکه عصبی مصنوعی برای حل مشکلات مغزی/ پیش به سوی نسل جدید سیستم های ارتباطی

با خواص خرمالو میوه خوشمزه پاییزی آشنا شوید

نگرانی از ورود موج بعدی کرونا به گیلان

آغاز تزریق دز یادآور واکسن کرونا ویژه کادر سلامت در کاشان

ایران یکی از سریع ترین کشورها در واکسیناسیون است

شرایط دریافت دُز سوم واکسن اعلام شد

علایمی که به ایجاد سرطان روده بزرگ می انجامد

این علائم ثابت می کند که شما حتما سنگ کلیه دارید

مهرماه، زمان تزریق واکسن آنفولانزا+فیلم

مهم ترین خبر های جامعه که در 24 مهر ماه رخ داد

نوع تغذیه در اثر بخشی واکسن کرونا بسیار مؤثر است

83 درصد جامعه هدف در استان گیلان دُز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

عواقب به تاخیر انداختن عمل آب مروارید

افزایش تلفات سِل در پی پاندمی جهانی کووید19

3 میلیون و 600 هزار دوز واکسن کرونا در خوزستان تزریق شد

نوع تغذیه در اثر بخشی واکسن کرونا بسیار مؤثر است

شرایط دریافت دُز سوم واکسن اعلام شد

امکان ترمیم پوست افراد مسن با افزایش تحرک سلول های بنیادی

فایده شکر در درمان زخم های عفونتی

آمار کرونا هرمزگان 24 مهر؛ 2 فوتی و 204 بستری

آن چه از واکسن آنفلوآنزا باید بدانید

جوانی پوست سالمندان با استفاده از سلول های بنیادی

زنگ خطر موج ششم کرونا به صدا درآمد؟ / آمار بستری های کرونا در کرمانشاه از ترخیصی ها پیشی گرفت

به این دلایل حتماً آب سیب زمینی خام را بنوشید!

حدود 800 هزار ایرانی به درجاتی از معلولیت بینایی مبتلا هستند

فاید شکر درمان زخم های عفونتی است

آغاز تزریق واکسن پاستو کووک در قزوین

15 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شد

سرگردانی بیماران در سایه ی کمبود پزشک متخصص

واقعیت های علمی درباره اثربخشی سینوفارم

سل؛ بیماری مهلک اما قابل درمان

باورهای غلط درباره عوارض واکسن کرونا

آخرین وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

مصرف هفته ای 4 عدد تخم مرغ سبب افزایش چربی خون نمی شود

شیر برنج: در خدمت سلامتی و لاغری

زنگ خطر اوج گیری دوباره کرونا در خراسان جنوبی

آیت الله سبحانی: دولت سیزدهم موانع تهیه و ورود واکسن کرونا به کشور را برطرف کرد

شناسایی 770 بیمار جدید مبتلا به کرونا در آذربایجانغربی

آن چه از واکسن آنفلوآنزا باید بدانید

میوه هندی و درمان وریدهای واریسی

علت افزایش آنزیم های کبد چیست؟

تعداد بستری ها در بخش های کرونایی استان بوشهر افزایش یافت

وزیر بهداشت: 75 درصد مردم واکسینه شده اند اما نگران موج ششم هستیم

فعالیت 182 داروخانه دامپزشکی در آذربایجان غربی

شیر مادر؛ مکملی برای جسم و روح کودک

شیر مادر؛ مکملی برای جسم و روح کودک