مطالب مرتبط:
آیا با تزریق دوز سوم واکسن دیگر کرونایی نمی شویم؟
دوز سوم یادآور واکسن سینوفارم کاهش میزان آنتی بادی های ضد کرونا را برطرف می کند
کدام گروه ها بیشترین وام کرونایی را گرفتند؟
هیات مشورتی سازمان غذا و داروی آمریکا با تزریق عمومی دوز سوم واکسن فایزر مخالفت کرد
کدام گروه ها بیشترین وام کرونایی را گرفتند؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 23:552021-09-17پزشكي

جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند!/ گروه اولویت دار برای دوز سوم


هر چند که در روزهای اخیر واکسیناسیون جمعی علیه ویروس کرونا در کشور سرعت گرفته است ولی محققان بر واکسیناسیون جمعیت پنهان و آشکار اتباع خارجی ساکن در کشور تاکید دارند؛ - جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند!/ گروه اولویت دار برای دوز سوم هر چند که در روزهای اخیر واکسیناسیون جمعی علیه ویروس کرونا در کشور سرعت گرفته است ولی محققان بر واکسیناسیون جمعیت پنهان و آشکار اتباع خارجی ساکن در کشور تاکید دارند؛ چرا که آنها معتقدند این جمعیت پنهان و آشکار در صورت عدم واکسیناسیون، می توانند به عنوان کانون های شروع عفونت های جدی محسوب شوند.

پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور گفت: این روزها شاهد سرعت بخشی در زمینه واکسیناسیون علیه ویروس کرونا هستیم و لازم است Mass Vaccination (واکسیناسیون عمومی) سرعت بیشتری گیرد؛ چرا که واکسن های طراحی شده دو دوزی است و واکسیناسیون انجام شده Immune Protection (حفاظت ایمنی) ایجاد می کند نه Full Immune Protection (حفاظت کامل ایمنی).

وی در این باره توضیح داد: افرادی که مبتلا به کرونا شدند، لازم است حداقل 6 هفته بعد از رفع علایم، کاندیدای تزریق واکسن شوند، چون واکسن ها برای حفاظت ایمنی فرد طراحی شده اند؛ از این رو نه تنها در زمان های مقرر باید واکسن تزریق شود، بلکه می بایست از همان نوع واکسنی تزریق شود که در دوز اول تزریق شده است.

آهنگری اضافه کرد: در حال حاضر نباید در جامعه برای گروه های هدف دوز سوم (دوز بوستر یا تقویتی) مطرح شود؛ چرا که ابتدا بایست بر اساس منحنی توزیع نرمال، هر چه سریع تر در افراد گروهِ هدف، واکسیناسیون به طور کامل صورت گیرد و تمام افراد واکسینه کامل شوند؛ حتی جمعیت های آشکار و پنهان اتباع خارجی که ساکن کشور هستند.

این جمعیت پنهان و آشکار در صورت عدم واکسیناسیون، می توانند به عنوان کانون های شروع عفونت های جدی محسوب شوند.

این متخصص ایمونولوژی خاطر نشان کرد: تنها پرسنل خدمات درمانی آن دسته از پرسنلی که در بخش های ICU مستقر و با بیماران فرم شدید در ارتباط نزدیک هستند، باید کاندیدای دوز سوم شوند و در پروتکل های واکسیناسیون قرار گیرند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مطالعات کلینیکی و آزمایشگاهی نشان داده است که برای افراد واکسینه شده به ویژه افرادی که پیوند کلیه و یا دیابتیک هستند، ایمنی زایی واکسن ها از سطح پایین تری برخوردار است، از این رو لازم است این افراد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

آهنگری، زمان در تزریق واکسیناسیون را بسیار کلیدی خواند و با تاکید بر اینکه دوزهای تزریقی در داوطلبان در زمان های معین، بهترین نتایج ایمنی محافظتی را در بدن ایجاد خواهد کرد، یادآور شد: علاوه بر آن تاکنون واکسنی که Full Immune Protection یا محافظت کامل ایمنی ایجاد کند، ساخته نشده است و ایمنی ایجاد شده به صورت Partial Immune Protection هم از لحاظ سیستم ایمنی و هم تولید آنتی بادی است.

استاد تمام پژوهشگاه ملی زیست فناوری، با ابراز خرسندی از اینکه در طی این مدت نتایج مطالعات انسانی پس از تزریق واکسن و یا Post vaccination Survay در زمان های مختلف پس از تزریق مشخص شده است، خاطر نشان کرد: این نتایج نشان می دهد که سطح ایمنی بدن بعد از 3 ماه از تزریق دوز دوم شروع به کاهش می کند، بر این اساس شرکت های تولیدکننده واکسن بر اساس نتایج بالینی پیشنهادات مختلف برای نگهداری سطح ایمنی قابل قبول در مقابل با این ویروس ارائه کرده اند.

وی اضافه کرد: بر این اساس، حداقل زمان تزریق دوز سوم، 6 ماه بعد از دریافت دوز دوم واکسن است به جز واکسن "جانسون اند جانسون" که تک دوزی است.

از این رو پیشنهاد می شود که مسؤولان کشور، گروه فوق آسیب پذیر را که همان پرسنل پزشکی به ویژه افراد شاغل در بخش های ICU که در ارتباط مستقیم با بیماران هستند، در اولویت و برنامه ریزی برای تزریق دوز سوم 6 ماه بعد از دریافت دوز دوم در نظر بگیرند.

آهنگری، با تاکید بر اینکه نباید اجازه داده شود که سطح ایمنی که ناپایدار است، از سطح مورد قبول پایین تر برود، اظهار کرد: جهت جلوگیری از کاهش سطح ایمنی کادر پزشکی و درمانی و ارائه خدمات ایمنی آنها لازم است هر چه سریع تر آنها برای دریافت دوز سوم واکسن آماده شوند و برای افراد عادی نیز توصیه می شود که سرعت واکسیناسیون بیشتر شود تا گروه های تحت واکسیناسیون به صورت گروه های هموژن باشند و از نظر پیک واکسیناسیون توزیع نرمال داشته باشند.

وی تاکید کرد: منحنی توزیع نرمال واکسیناسیون جمعی موجب خواهد شد که اگر با پیک های جدید مواجه شویم، بیماری با شدت کمتری شایع شود، ضمن آنکه مطالعات در کشورهای پیشرو در امر واکسیناسیون جمعی این پیام خوب را می دهد که در جامعه ای که توزیع نرمال واکسیناسیون صورت گیرد، میزان مرگ و میر جامعه هدف، به صورت معناداری کاهش می یابد.

به گفته این محقق حوزه ایمونولوژی حوزه پزشکی، اگر سرعت واکسیناسیون جمعی افزایش یابد، تعداد زیادی به مرحله اول Immune Protection یا حفاظت ایمنی خواهند رسید، به گونه ای که نتایج مطالعات انجام شده از سوی محققان پیشرو ایمونولوژیست بالینی در خارج از کشور، نمایانگر کاهش مرگ و میر ناشی از واکنش التهابی فوق حاد در ریه بیماران مبتلا به کرونا است.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اینکه حضور این ویروس و پیک های بعدی در کشورها غیر قابل اجتناب است، ادامه داد: مشاهده شده در افراد غیر واکسینه شده که ویروس به دستگاه تنفسی تحتانی (Lower respiratory tract) حمله می کند و موجب از کار افتادگی ریه ها و در نهایت مرگ می شود، ولی در گروه واکسینه شده دستگاه تنفسی فوقانی یا Upper respiratory tract که شامل مخاط بینی، گوش، حلق و لوزه ها است، شدیدا درگیر می شود و مخصوصا بیماران دچار تورم شدید لوزه ها (Tonsilitis) به عنوان کانون مبارزه سیستم ایمنی در افراد واکسینه است.

وی اضافه کرد: بنابراین علایم درگیری در افراد واکسینه شده به صورت شایع از ریه ها به دستگاه تنفس فوقانی معطوف می شود و علائم عمده آن تورم شدید مخاط بینی و گلو درد ناشی از پاسخ های ایمنی شدید در لوزه ها خواهد بود.

آهنگری خاطر نشان کرد: این موضوع این پیام را دارد که در آینده متخصصین گوش و حلق و بینی با افزایش میزان مراجعات بیماران ناشی از همه گیری کرونا مواجه خواهند شد و لازم است مسؤولین لجستیک دارویی را معطوف به این موضوع کنند.

وی لازمه جلوگیری از این پدیده را رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: قطعا با توجه به مطالعات عمیق محققان ایمونولوژیست دنیا در این حوزه، پیشنهاد افزایش سرعت تزریق واکسن بر اساس توزیع منحنی نرمال می توان جلوی شدت مرگ و میر ناشی از عفونت کرونایی را گرفت، ولی همان طور که متذکر شدیم، مانع از عفونت مجدد افراد نمی شود، از این رو درخواست می شود با توجه به تزریق واکسن برای جلوگیری از عفونت مجدد به طور همزمان حتما پروتکل های بهداشتی، ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسیناسیون - علیه ویروس کرونا - جمعیت - پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک - اتباع خارجی - روزهای اخیر - ویروس کرونا - کشور - کرونا - عفونت - ژنتیک - کانون - کرونایی - اولویت - محققان - سرعت - پنهانی - مهندسی ژنتیک - زیست فناوری - ویروس - اتباع - خارجی - استاد تمام - گروه - علیه - پژوهشگاه - ساکن - گفت وگو - مهندسی - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
بستری 53 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های استان کرمان

متخصص بیماری های عفونی: 90 درصد مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود اطلاع ندارند

خواص پیاز را نادیده نگیرید!

احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/ دامپزشکی آماده باش شد

شناسایی موارد آنفلوآنزا در تهران و چند شهر دیگر

واکسن زدن بهتر است یا نزدن؟

چگونه میزان مسمومیت زایی برنج را کاهش دهیم؟

کاربرد قرص و پودر کلر در ضد عفونی نمودن استخرها چیست؟

استخدام تکنسین آرایشی با بیمه در داروخانه دکتر نازنین اصغری در تهران

استخدام تکنسین دارویی (نسخه پیچ) در داروخانه دکتر نازنین اصغری در لواسان

استخدام تکنسین دارویی (نسخه پیچ)، تکنسین آرایشی و حسابدار در تهران

دانشگاه علوم پزشکی مشهد: کارمندان و اصنافی که واکسن کرونا نزده اند منتظر برخورد قانونی باشند

چگونه میزان مسمومیت زایی برنج را کاهش دهیم؟

جمع آوری اقلام بهداشتی غیرمجاز از فروشگاه های قزوین

کشف راهی برای افزایش توانایی آنتی بیوتیک ها در برابر باکتری های مقاوم

زنگ خطرهای بدن قبل از سکته قلبی

اتوبوس سیار واکسیناسیون کرونا در اراک راه اندازی شد

مضرات مصرف زیاد کلم بروکلی برای سلامتی

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 4 آبان ماه؛ 4 فوتی و 184 ابتلای جدید

معاونت علمی ریاست جمهوری: ایران در میان 4 کشور تولیدکننده داروی باروری جهان قرار گرفت

نظر متخصصان آکسفورد درباره یکی از عوارض واکسن های کرونا

یادگیری علم داده با یک اپلیکیشن رایگان

اگر این علائم بویایی را دارید حتما میمیرید

حقایقی علمی جالب که با شنیدن آن ها شگفت زده می شوید!

درد پهلوی چپ نشانه چیست؟/ درمان درد پهلوی چپ

ژاپن هم به کمک ایران آمد

کرونا در روسیه: 1106 مبتلا طی شبانه روز گذشته جان باختند

تمیز کردن ماشین لباسشویی با مواد طبیعی

(ویدئو) رقص و خنده جراحان هنگام عمل لیپوساکشن روی بیمار جنجالی شد!

187 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی شناسایی شد/ فوت 6 نفر

چرا کرونا در مردان بیشتر قربانی می گیرد؟

محققان روس کشف کردند؛ تشخصیص سرطان با اسفاده از دمای بدن!

ضرورت توجه به اهمیت سواد رسانه ای در همه گیری کرونا

مجازات برای کارمندانی که در خراسان رضوی واکسن کرونا نزده اند

90 درصد مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود اطلاع ندارند

رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فارس به کمتر از 50 درصد رسید

هشدار! رشد سرطان در سایه کرونا

جمع آوری اقلام بهداشتی غیر مجاز از فروشگاه های قزوین

بستری 53 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های استان کرمان

بیمارستان ها نیاز به خون دارند

مغزهای مینیاتوری راهی برای درمان زوال عقل

بدن ما چگونه کالری می سوزاند؟

آخرین آمار کرونا در ایران؛ بستری بیش از 1200 نفر در شبانه روز گذشته

1106 مبتلا به کرونا در روسیه طی شبانه روز گذشته جان باختند

روند تزریق و دریافت واکسن در استان ایلام مناسب است

وزیر بهداشت: نباید اعتماد مردم به جامعه پزشکی سلب شود

بیماری های که در کمین زنان خانه دار است؛ تقسیم کار خانگی را شروع کنید

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس بهداشت حرفه ای با بیمه و سرویس در یزد

دستور تهیه انگشت پیچ

کووید 19 چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

کووید-19 چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

18 مبتلا به کرونا در فارس جان باختند/بستری 223 بیمار جدید

یک بیمار کرونایی در قم فوت کرد/ وخامت حال 63 بیمار

مراقبت از قلب با یک رژیم غذایی سالم

سیب پخته، قاتل چاقی است

نظر یک متخصص اپیدمیولوژی در خصوص شرایط ایجاد ایمنی جمعی

نظر یک متخصص اپیدمیولوژی در خصوص دو شرط ایجاد ایمنی جمعی

شیردهی به نوزاد از زوال شناختی پیشگیری می کند

آمار جانباختگان در فارس باز هم 2 رقمی شد/بستری 223 بیمار جدید

ویروس هپاتیت ب از چه زمانی وجود داشته است؟

بیمارستان ها نیاز به خون دارند

جان گیری دوباره کرونا در مازندران

اختلالات ژنیتکی علت نیمی از معلولیت ها

خواب خوب نوزاد به پیشگیری از چاقی او کمک می کند

زدن واکسن کرونای 75درصد از مادران باردار خراسان رضوی

استخدام حسابدار فروش آرایشی و بهداشتی در شرکت پوبر در تهران

1 بیمار کرونایی در قم فوت کرد/ وخامت حال 63 بیمار

زدن واکسن کرونای 75 درصد از مادران باردار خراسان رضوی

شناسایی موارد آنفلوآنزا در کشور و احتمال افزایش آن/ در موارد سرپایی کرونا، کورتون تجویز نشود

شناسایی موارد آنفلوآنزا در کشور و احتمال افزایش آن/ در موارد سرپایی کرونا، کورتون تجویز نشود

وزارت بهداشت: شناسایی موارد آنفلوآنزا در کشور و احتمال افزایش آن

167 بیمار جدید کرونایی در خراسان جنوبی شناسایی شد/ روز بدون فوتی

کمبود مبرم ذخیره سه گروه خونی در فارس

کدام استان ها بیشترین میزان تزریق واکسن را دارند؟ +فیلم

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا طی 24 ساعت گذشته

معجزه این نوشیدنی برای درمان التهاب مفاصل

گلی که شما را مجبور به خودکشی می کند!

خواب خوب نوزاد به پیشگیری از چاقی او کمک می کند

آخرین آمار کرونایی ها در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان

9096 ابتلای جدید به کرونا/ فوت 156 مبتلا به کووید 19

پوکی استخوان عامل ناتوانی 50 درصد افراد پس از شکستگی

انتصاب نایب رییس شورای عالی و رییس هیأت اجرایی جشنواره تحقیقاتی رازی

استاندار تهران: ارائه پیشنهاد لغو محدودیت تردد شبانه؛ تصمیم گیری با ستاد ملی کرونا است

عوارض باورنکردنی مصرف شلغم

وجود سوش آنفلوآنزا در کشور/ هشدار درباره تجویز کورتون برای بیماران کرونایی!

کرونا، بروز پوکی استخوان را افزایش داده است

وزیر بهداشت: فرآیند های بیمارستانی را بر مبنای دیجیتال برنامه ریزی کنیم

خواب خوب نوزاد به پیشگیری از چاقی او کمک می کند

هر ویتامینی چه ساعتی باید خورده شود؟

مخالفت پزشکان اطفال بیمارستان اکبر مشهد با بازگشایی مدارس

نباید اعتماد مردم به جامعه پزشکی سلب شود

گلستان روی موج جدید کرونا

تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا فقط تا 10 آبان ماه در قم انجام می شود

با پنیر پیتزا چه چیزهایی میشه درست کرد ؟ 

استخدام موزع با بیمه در یک شرکت معتبر بهداشتی دارویی در تهران

مرگ 15 کرمانشاهی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا

ویتامینی که وزن بدن را تا دو برابر کاهش می دهد

136 نفر دیگر در ایلام به کرونا مبتلا شدند

ضرورت توجه به اهمیت سواد رسانه ای در همه گیری کرونا

زهر عقرب کرونا را از بین می برد

جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند!/ گروه اولویت دار برای دوز سوم

جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند!/ گروه اولویت دار برای دوز سوم