مطالب مرتبط:
آیا تزریق دز سوم واکسن می تواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کند؟
آموزش کلاس سوم و مراقبت
آیا تزریق دز سوم واکسن می تواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کند؟
آیا تزریق دز سوم واکسن می تواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کند؟
علمای عراق در خدمت به علوم دینی تلاش زیادی داشته اند
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 20:152021-09-17سياسي

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند


از قرن سوم به بعد حَمَله علوم شیعیان بوده اند و در نتیجه حکمای سنی مذهب در پی سانسور و یا مصادره به مطلوب آثار علمی تشیع رفته تا نقش شیعه را در زمینه های علمی، - فرهنگی و ادبی کمرنگ جلوه دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام غلامحسن محرمی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مدرسه تابستانی شبهه پژوهی عاشورا تا اربعین که به همت مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد با بررسی مقتل نویسی و برشمردن مهمترین مقاتل گفت: مقتل نویسی یکی از پرنوشتارترین عرصه در موضوعات اسلامی است.

وی افزود: مقتل جامع سیدالشهداء نوشته مرحوم استاد مهدی پیشوایی را می توان خاتم مقاتل دانست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: لفظ مقتل بر وزن مفعل بوده و هم مصدر میمی می باشد و هم اسم مکان به معنای محل کشته شدن است.

وی عنوان مقاتل امام حسین علیه السلام در دوران ابتدایی را به صورت مضاف دانست و گفت: در گذر زمان لفظ مقتل فقط به مقاتل مربوط به شهادت امام حسین علیه السلام اختصاص یافته و همین امر باعث شده از شکل مضاف خارج شود.

حجت الاسلام محرمی تصریح کرد: در قرن اول هجری اصبغ بن نباته که از اصحاب امیرالمؤمنین بوده از بزرگان اهل فضل و ادب به شمار می رفته است؛ می توان گفت در برخی آثار و کتب تاریخی تألیف اولین مقتل را به این شخص نسبت داده اند.

وی با اشاره به اینکه برخی گفته اند فرزند اصبغ بن نباته نیز کتابی در موضوع مقتل امام حسین به نگارش درآورده افزود: گفته می شود قاسم بن اصبغ کتاب مقتلی نوشته است که برخی هم گفته اند این همان کتاب پدرش بوده است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام بیان داشت: به جز این کتاب ها هر کتاب مقتل دیگری که نوشته شده است از قرن دوم هجری به بعد بوده است.

وی گفت: یکی از مقاتل مهم که قبل از سال 114 هجری نوشته شده است متعلق به یکی از شاگردان امام محمد باقر علیه السلام به نام عمار ابن ابی معاویه بجلی دُهنی می باشد.

حجت الاسلام محرمی اظهار کرد: تاریخ طبری به اندازه یک مقاله از این کتاب مطالبی نقل نموده است اما همین مقدار نشان دهنده وجود آن و اهمیت این مقتل می باشد.

وی با تأکید بر اهمیت آثار تاریخی نوشته شده در قرن های اول و دوم هجری عنوان داشت: کتاب فضیل بن زبیر اسدی که اصحاب امامین باقرین علیه السلام بوده است نیز یکی دیگر از آثار و مقاتل قرن دوم به شمار می آید.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مقتل جابر جعفی نیز یکی دیگر از مقاتل مهم مورد نگارش در قرن دوم هجری قمری بوده که کتابی بسیار گسترده است.

وی ادامه داد: کتاب ابی مخنف که متوفای 157 هجری می باشد یکی از کتاب های اصلی در زمینه مقتل است؛ کتاب هشام بن محمد کلبی نیز یکی دیگر از کتاب های مهم است که در حال حاضر می توان از آن مقتلی استخراج نمود.

حجت الاسلام محرمی هشام را یکی از بزرگترین دانشمندان شیعی و اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر مطالب نوشته شده توسط این دانشمند را از آثار تاریخ اسلام برداریم کتاب تاریخ طبری دچار چالش و کمبودهای جدی خواهد شد.

وی گفت: یکی دیگر از مقاتل نوشته واقدی است که یکی از بزرگترین نویسندگان جهان اسلام می باشد؛ کتاب مغازی وی با موضوع جنگ های پیامبر اکرم از مشهورترین کتب تاریخی به شمار می آید.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان داشت: گویا احمدبن حنبل نیز کتاب مقتلی داشته و ابن قطیبه دینوری نیز یکی دیگر از اهل سنت است که در زمینه مقتل صاحب تألیف می باشد.

وی ضمن بیان سیر کلی مرثیه خوانی در تاریخ تشیع افزود: مقاتل در وهله اول برای روضه و مرثیه نوشته نشده اند؛ زیرا شکل مرثیه خوانی در آن دوران با شکل امروزی آن متفاوت بوده است.

حجت الاسلام محرمی اظهار کرد: در آن دوران نوشتن مقاتل جنبه ترویجی و تبلیغی نداشته است و فقط از باب گزارش مورد نگارش واقع می شده اند؛ در آن زمان مقتل در مورد حاکمان بنی امیه نیز نوشته شده است.

وی گفت: به طور کلی تاریخ یکی از زمینه هایی است که در صدر اسلام و قرن های اول تاریخ اسلام مورد توجه زیادی واقع شد و مسلمانان علاقه زیادی به حفظ وقایع گذشته داشتند.

این پژوهشگر حوزوی با تأکید بر اینکه در قرن های اول بعد از وقوع حادثه عاشورا مرثیه خوانی به صورت امروزی و از روی مقاتل منثور نبوده عنوان داشت: مرثیه خوانی در آن دوران از روی مقاتل منظوم بود و بعدها به سمت مقاتل منثور رفته است.

وی با اشاره به شاعرین اهل بیت علیهم السلام ادامه داد: دعبل خزایی از جمله شعرایی است که در محضر امامان اهل بیت علیهم السلام به شعرسرایی پرداخته است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: سلیمان بن صرد خزایی شعر زیبایی در باب مقتل چند روز پس از واقعه عاشورا سروده است.

وی افزود: کتاب مقتل ابی مخنف که در تا عصر کنونی تقریباً باقی مانده است را می توان یکی از منابع غنی در موضوع مقتل دانست؛ با وجود اینکه در مورد شیعه یا سنی بودن ابی مخنف اختلاف است اما به نظر من ابی مخنف یکی از بزرگان شیعه می باشد؛ خودِ اهل تسنن ایشان را شیعه می دانند.

حجت الاسلام محرمی گفت: از قرن سوم به بعد حَمَله علوم شیعیان بوده اند و در نتیجه حکمای سنی مذهب در پی سانسور و یا مصادره به مطلوب آثار علمی تشیع رفته تا نقش شیعه را در زمینه های علمی، فرهنگی و ادبی کمرنگ جلوه دهند.

وی افزود: آقای یوسفی غروی بخش عمده ای از مقتل ابی مخنف را که در تاریخ طبری آمده است به صورت کتابی مستقل به نگارش در آورده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: گفته می شود کتاب ابی مخنف که در حال حاضر به طور متداول استفاده می شود از قرن شش به نگارش درآمده و متعلق به قرون اول و دوم هجری نیست.

وی اعتبار کتب مقتل را بر اساس حضور فرد نقل کننده وقایع در صحنه حوادث دانست و گفت: اگر فرد ناقل خودش در روز واقعه حضور داشته باشد می توان به کلام او تکیه کرد؛ در صورت عدم حضور فرد ناقل می بایست با واسطه یا بدون واسطه از فرد حاضر در صحنه واقعه نقل نماید تا اتکا به سخنان وی علمی تلقی شود.

این پژوهشگر تاریخ اسلام تصریح کرد: کتاب لهوف بر اساس مشهورات بوده و به همین دلیل از ذکر اسناد در آن خودداری شده است؛ اما تمام روایات کتاب الارشاد دارای سند می باشند.

وی با اشاره به اینکه تاریخ نگاری اسلامی منطبق است با تاریخ نگاری علمی با نگاه امروزی افزود: در محافل علمی غربی هم در حال حاضر تاریخ نگاری اسلامی را به عنوان شیوه منطبق با روش های علمی یاد می کنند.

حجت الاسلام محرمی بیان داشت: مقاتل الطالبیّین نیز عنوان کتابی می باشد که روایات را با سند و به صورت فنی آورده و در اوایل قرن چهارم به نگارش درآمده است؛ این کتاب در مورد شهادت فرزندان حضرت ابوطالب علیه السلام است؛ این کتاب هم از منابع مقتل امام حسین علیه السلام به شمار می آید.

وی گفت: از قرن سوم به بعد مقاتل زیاد دیگری نوشته شده است که مقتل خوارزمی یکی از مفصل ترین آن ها به شمار می آید؛ این کتاب در قرن ششم نوشته شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: کتاب لهوف سید ابن طاووس نیز یکی دیگر از این آثار می باشد که قابل اعتنا است.

وی با تأکید بر دقیق بودن کتاب مقتل جامع سیدالشهداء علیه السلام عنوان داشت: یکی از خصوصیات این کتاب آوردن اقوال دقیق و گزارش های صحیح می باشد؛ خصوصیت دیگر آن جامع بودن در زمینه مباحث پیرامونی قیام امام حسین علیه السلام است و به همین دلیل می توان آن را یکی دانشنامه در این زمینه دانست.

حجت الاسلام محرمی در پایان خاطرنشان کرد: باید در روایات تاریخی شیعه بودن یا سنی بودن شخص ناقل مدنظر قرار گیرد و شیعیان اقدم بر اهل سنت هستند.


کلید واژه ها: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری - اندیشه اسلامی - عضو هیئت علمی - اسلامی - هیئت علمی - پژوهشگاه - علمی - مقتل - فرهنگ - مقام معظم رهبری - مدرسه تابستانی - برگزار - اندیشه - شیعیان - حجت الاسلام - مقاتل - دانشگاه ها - مقام معظم - تابستانی - نمایندگی - پاسخگویی - هیئت - علوم - حوزه - خبرگزاری - دانشگاه - خبرنگار - مطالعات - مصادره

آخرین اخبار سرویس:
رحیم پور ازغدی: خیلی ها در سال 88 به رهبری توصیه کردند انتخابات را باطل اعلام کنند

چه کسانی واجد شرایط ثبت نام مسکن 3 میلیونی هستند؟

ایران می تواند در ونزوئلا پتروپالایشگاه احداث و در حوزه فرآوری نفت قرارداد امضا کند

تقویم و اوقات شرعی چهارشنبه بیست و هشتم مهر ماه

فاصله جامعه امروز با سنت، فرهنگ و اخلاق پیامبر(ص)؛ از جزیی ترین تا مهم ترین مسائل

بیانیه حوزه علمیه خواهران خوزستان در پی کشتار مردم مظلوم قندهار

تصاویر | جنگنده های جدید روسی در راه ایران

سردرگمی بهارستانی ها در طرح صیانت/ می گویند فیلترینگی در کار نیست، ولی قطعا محدودیت هست!

انزوای رو به افزون ایران بیشتر به صورت خودخواسته بود

شهرداران مناطق تهران چگونه انتخاب می شوند؟

آیا ثبت عقد فقط در روزهای کاری و در ساعات اداری انجام می شود؟

دولت رییسی موافق مذاکره اما مخالف FATF

قنادباشی:سیدحسن نصرالله به عنوان رهبری بزرگ ناگزیر بود برای جلوگیری از جهت دهی رسانه ها درلبنان شخصا واردمیدان بشود

سخنرانی تخت روانچی در شورای امنیت سازمان ملل / پاسخ قاطع نماینده ایران در سازمان ملل به نماینده رژیم صهیونیستی

صفحه اول روزنامه های 4 شنبه 28 مهر 1400

سومین پیش همایش ملی عرفان اهل بیتی برگزار می شود

آیا ترامپ به کاخ سفید باز خواهد گشت؟

صفحه نخست روزنامه های چهارشنبه

دو گمانه درباره آینده سیاسی حسن روحانی/ رییس جمهور سابق چه اهدافی در سر دارد؟

نماهنگ | محمد (ص) رَحمتٌ لِلعالَمین

نحوه لغو رسمی دورکاری ادارات دولتی+ جزییات

افت 13 پلّه ای در دل 7 پلّه ارتقاء/ شاخص جهانی نوآوری چیست و چه مولفه هایی دارد؟

خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟

اقدام منحصربفرد قوه قضاییه؛ بازدید قضایی ها از تمامی زندان های کشور

و اگر بدانند سست ترین خانه ها؛ خانه عنکبوت است

سرلشکر باقری:روابط ایران و روسیه در مسیر تعمیق و تحکیم بیشتر پیش می رود

پای بالگرد و جنگنده های جدید روسی به ایران باز می شود؟

مدارک نهایی طرح جهش تولید مسکن+ جزییات

افتتاح مرکز پایش سلامت و طب کار ذوب آهن اصفهان

شهید کلاهدوز و فریادی که بر سر بنی صدر فرود آمد

روایتی از حمایت رهبر انقلاب از جوانان دانشمند هسته ای

ببینید | آیا تاثیر 5 درصدی واکسن سینوفارم صحت دارد؟

همکاری های اقتصادی ایران و ونزوئلا در یک مسیر روشن ادامه می یابد

آمریکایی ها صحنه گردان تحولات افغانستان هستند

ببینید | آیا تاثیر 5 درصدی واکسن سینوفارم صحت دارد؟

ایران، قلب وحدت اسلامی/حزب الله 100 هزار رزمنده آماده دارد، سرجایتان بنشینید/ پروانه وکالت روی لبه تیغ/ هدفمندی دلار 4200 تومانی/پیشخوان

واکنش تند بهاره رهنما به تمسخر اشعارش!

استخدام کارشناس حسابداری بهای تمام شده در شرکت آراپوش گستر در تهران

انتشار غکس بازیگر زن در جشن تولد

لاهوتی: طرح اعلام اموال مسئولان در مجلس هشتم کار بزرگی بود

ستارخان که بود؟

یحیی؛ ذریه جابربن عبدالله انصاری و شاگرد خصوصی علامه طباطبایی

پاسخ امام به چند پرسش شرعی آیت الله پسندیده

حدیث روز | پنج صفت شایسته برای بانوان

سرانه فضای سبز تهران چقدر است؟

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت الله خامنه ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

خصال اخلاقی والا شخصیت در هم تنیده عظیم و عمیقی را در پیامبر اکرم زمینه سازی کرد

قدیمی ترین و بهترین سیستم گرمایشی برای سلامت

دور ششم مذاکرات وین بخاطر ضعف تصمیم گیری اروپایی ها بی نتیجه ماند

سود سهام شستا از طریق سجام واریز می شود؟

تصاویر| سفر وزیر نیرو به همدان

دستگاه تناسلی مردان

نشریه ایران شناسی بلگراد در دسترس علاقمندان تاریخ ایران قرار گرفت

استخدام حسابدار ارشد با بیمه در حسابداری تراز برتر در خراسان رضوی

حدیث روز | پنج صفت شایسته برای بانوان

تعبیر دیدن گهواره در خواب

هوشمندسازی تنها راه تحقق عدالت مالیاتی است

استخدام مدیر پروژه در دفتر مهندسین مشاور در تهران

عزیزی: به مقبره کوروش و کشاورزی مردم توأمان با هم نگاه کنیم

استخدام گرافیست در شرکت ایران تایپیست در تهران

استخدام حسابدار انبار و اموال در تولیدی و صنعتی سازور سازه آذرستان در تهران

از کودکان در برابر غریبه ها چگونه محافظت کنیم؟

احتمال تعویق بازگشایی مدارس از نیمه آبان ماه

تفاوت و شباهت ابطال ازدواج و طلاق چیست؟

طرح صیانت کاملاً آکادمیک است نه سیاسی

استخدام کارشناس فروش ملک و زمین با بیمه و پورسانت در گروه کارن سازه - گیلان

استخدام برنامه نویس وب مسلط به #C در شرکت فناوران اطلاعات آنو در تهران

آیا معلمان بازنشسته مشمول لایحه رتبه بندی می شوند؟+ جزییات

دیدار استاندار جدید با مجمع نمایندگان استان زنجان

استخدام مدیر رستوران در رستوران های زنجیره ای باریزو در تهران

تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی/ قرایی پرچمدار شد

آیا سرنوشت بنی صدر در انتظار احمدی نژاد است؟ /مقایسه ظالمانه طالبان و جمهوری اسلامی؟! /بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!

فال حافظ / ما را ز خیال تو چه پروای شراب است

خبر خوش نماینده مجلس برای زنان مجرد/ زنان مجرد چهارشنبه مسکن ثبت نام کنند +جزییات

هیچ کسی حق دخالت در پرونده نازنین زاغری را ندارد

استخدام کارمند بازرگانی با بیمه در شرکت سامان تهویه ایرانیان در تهران

ثبت ممنوع الخروجی افراد در سامانه ثبت من

استخدام فروشنده با حقوق اداره کار و بیمه در یک فروشگاه قطعات موبایل - تهران

جزییات جلسه فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره رتبه بندی معلمان

اسامی روانشناس نماها به زودی منتشر می شود/مردم به رفتار خارج از عرف در جلسات مشاوره حساس باشند

کسب تابعیت ایران تابع چه شرایطی است؟

ببینید | هشت دهه خبرپراکنی در ایران؛ زیر چتر BBC چه می گذرد؟

دیدگاه ابوشریف درباره راهکارهای خنثی سازی توطئه دشمن

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی/ اصفهان

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان

چگونه نامزدی ام را بهم بزنم؟

طلبه شهیدی که در فاو آسمانی شد

نیروی اداری خانم با شرایط مناسب و مزایا

شکایت علیه سمیر جعجع و قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی سریعتر محاکمه شوند

سفرهای استانی امید را در دل مردم زنده کرده است

پروتکل تنوع زیستی؛ مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

استخدام صندوقدار با بیمه در رستوران بین المللی البرز سهروردی در تهران

نیاز ضروری جهان اسلام به وحدت و پرهیز از تفرقه

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند