مطالب مرتبط:
برگزاری 314 هزار نفر - ساعت آموزش در شش ماهه نخست سال جاری
8 توصیه دفتر نخست وزیری عراق درباره زائران ایرانی اربعین
نخست وزیر عراق بخشنامه ای در خصوص زائران ایرانی اربعین صادر کرد
توصیه های نخست وزیری عراق درباره زائران ایرانی اربعین
8 توصیه دفتر نخست وزیری عراق درباره زائران ایرانی اربعین
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 20:102021-09-17سياسي

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»


حوزه/ نخستین روز برگزاری مدرسه تابستانی شبهه پژوهی با موضوع «از عاشورا تا اربعین» از سوی مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه و با بررسی مقتل نویسی، - حوزه/ نخستین روز برگزاری مدرسه تابستانی شبهه پژوهی با موضوع از عاشورا تا اربعین از سوی مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه و با بررسی مقتل نویسی، هویت بخشی و سرمایه اجتماعی شیعه و شبهات پیرامون زیارت قبور به پایان رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه"، مدرسه تابستانی شبهه پژوهی عاشورا تا اربعین به همت مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، برگزار شد.

حجت الاسلام غلامحسن محرمی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بررسی مقتل نویسی و برشمردن مهمترین مقاتل گفت: مقتل نویسی یکی از پرنوشتارترین عرصه در موضوعات اسلامی است.

وی عنوان مقاتل امام حسین علیه السلام در دوران ابتدایی را به صورت مضاف دانست و گفت: در گذر زمان لفظ مقتل فقط به مقاتل مربوط به شهادت امام حسین علیه السلام اختصاص یافته و همین امر باعث شده از شکل مضاف خارج شود.

این پژوهشگر حوزوی تصریح کرد: در قرن اول هجری اصبغ بن نباته که از اصحاب امیرالمؤمنین(ع) بوده از بزرگان اهل فضل و ادب به شمار می رفته است؛ می توان گفت در برخی آثار و کتب تاریخی تألیف اولین مقتل را به این شخص نسبت داده اند.

وی ادامه داد: کتاب ابی مخنف که متوفای 157 هجری می باشد یکی از کتاب های اصلی در زمینه مقتل است؛ کتاب هشام بن محمد کلبی نیز یکی دیگر از کتاب های مهم است که در حال حاضر می توان از آن مقتلی استخراج نمود.

حجت الاسلام محرمی هشام را یکی از بزرگترین دانشمندان شیعی و اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر مطالب نوشته شده توسط این دانشمند را از آثار تاریخ اسلام برداریم کتاب تاریخ طبری دچار چالش و کمبودهای جدی خواهد شد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ضمن بیان سیر کلی مرثیه خوانی در تاریخ تشیع افزود: مقاتل در وهله اول برای روضه و مرثیه نوشته نشده اند؛ زیرا شکل مرثیه خوانی در آن دوران با شکل امروزی آن متفاوت بوده است.

این پژوهشگر حوزوی با تأکید بر اینکه در قرن های اول بعد از وقوع حادثه عاشورا مرثیه خوانی به صورت امروزی و از روی مقاتل منثور نبوده عنوان داشت: مرثیه خوانی در آن دوران از روی مقاتل منظوم بود و بعدها به سمت مقاتل منثور رفته است.

وی با اشاره به شاعرین اهل بیت علیهم السلام ادامه داد: دعبل خزایی از جمله شعرایی است که در محضر امامان اهل بیت علیهم السلام به شعرسرایی پرداخته است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام تصریح کرد: کتاب لهوف بر اساس مشهورات بوده و به همین دلیل از ذکر اسناد در آن خودداری شده است؛ اما تمام روایات کتاب الارشاد دارای سند می باشند.

حجت الاسلام محرمی با اشاره به اینکه تاریخ نگاری اسلامی منطبق است با تاریخ نگاری علمی با نگاه امروزی افزود: در محافل علمی غربی هم در حال حاضر تاریخ نگاری اسلامی را به عنوان شیوه منطبق با روش های علمی یاد می کنند.

وی با تأکید بر دقیق بودن کتاب مقتل جامع سیدالشهداء علیه السلام عنوان داشت: یکی از خصوصیات این کتاب آوردن اقوال دقیق و گزارش های صحیح می باشد؛ خصوصیت دیگر آن جامع بودن در زمینه مباحث پیرامونی قیام امام حسین علیه السلام است و به همین دلیل می توان آن را یکی دانشنامه در این زمینه دانست.

زیارت اربعین یکی از نمادهای هویتی جامعه شیعی است حجت الاسلام والمسلمین سید سجاد ایزدهی رییس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در دومین جلسه روز نخست مدرسه شبهه پژوهی به بررسی هویت بخشی و سرمایه اجتماعی شیعه گفت: اینکه در روایت معروف پنج نشانه برای مؤمن فرض شده مراد از آن برخی از نشانه های مؤمن است که پیدا و هویدا می باشد.

وی افزود: مؤمن در این روایت به معنای کسی که ایمان به خدا دارد نبوده بلکه به معنای شیعه است.

رییس پژوهشکده نظام های اسلامی، تصریح کرد: زیارت اربعین یکی از نمادهای هویتی جامعه شیعی است.

وی با اشاره به اینکه ما مسلمانان در مراسم حج، رفتارهایی ظاهری انجام می دهیم که بیانگر حیات و هویت اسلامی ماست افزود: این رفتارهای ظاهری بر اساس اعتقاد مسلمانان است.

حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی بیان داشت: حج نماد اسلام است، فارغ از اینکه بر پایه چه نگاه مذهبی باشد؛ رفتارهای ظاهری مسلمانان مانند قربانی کردن به منظور یادآوری لزوم قربانی کردن نفس است.

وی گفت: مراسم حج نماد وحدت مسلمانان نسبت به مسائل و اعتقادات مشترک دینی آنان است.

رییس پژوهشکده نظام های اسلامی اظهار کرد: اگر بخواهیم هویت شیعه را در زیارت اربعین ترجمه کنیم این موضوع قطعاً دارای یک پشتوانه معنوی است.

حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی گفت: انتظار به سمت مطلوب و جامعه مهدوی با الگو گرفتن از جامعه حسینی مسیری است که در طول آن باید تکافل و تعاون اجتماعی ما شیعیان برقرار باشد تا بتوانیم به مقصد برسیم.

وی ضمن بیان لازمه های طی این مسیر، افزود: ما باید بدانیم برای پیمودن مسیر رسیدن به جامعه مهدوی می بایست، تحمل، صبر، تلاش و ایمان واقعی داشته باشیم.

رییس پژوهشکده نظام های اسلامی اظهار کرد: در مراسم پیاده روی اربعین با دشواری هایی که در ظاهر تحمل می کنیم به خود گوشزد می کنیم که برای رسیدن به محبوب باید سختی کشید.

وی گفت: غرض از محافظت های ما از نمادها مراقبت از معانی و محتوای مرتبط با آن هاست؛ باید به پوسته توجه نمود اما نباید این توجه مانع از پرداختن به معانی و هویت های درون آن ها شود.

حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی در پایان تصریح کرد: ماجرای اربعین به دلیل رفتار عقلایی و منطق فطری که بر آن حاکم است ظرفیت گفت و گو با جهان را دارد.

حجت الاسلام حسن ضیاء توحیدی مدرس حوزه علمیه قم در سومین جلسه روز نخست این مدرسه در موضوع شبهات مرتبط با مسئله زیارت گفت: یکی از مهمترین مسائل تربیتی معرفی الگوهای برتر است؛ اگر هر جامعه ای الگوهای شایسته ای در جهت مثبت برای خود انتخاب کند قطعاً به رشد در ابعاد مختلف خواهد رسید.

وی مطرح شدن داستان های قرآنی در این کتاب آسمانی را جهت معرفی الگوهای مناسب دانست و گفت: خداوند متعال با بیان داستان هایی همچون زندگی حضرت یوسف پیامبر یا ابراهیم و.

علیهم السلام به دنبال ارائه الگوی مناسب برای تربیت دینی جامعه بشری بوده است.

استاد درس خارج حوزه، تصریح کرد: ما با رفتن به حج و انجام سعی بین صفا و مروه به یاد هاجر و ایمان او و حضرت ابراهیم می افتیم؛ این یادآوری موجب تربیت ماست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی المصطفی بیان داشت: زیارت ها وقتی که به صورت گروهی انجام می شوند تظاهراتی برای معرفی الگوهای برتر بشری به دنیا می گردند.

وی گفت: دشمنانی که از پیشرفت های جهان اسلام و معرفی الگوهای اسلامی به دنیا نگران هستند می خواهند این تظاهرات را تضعیف نمایند.

این پژوهشگر حوزوی ادامه داد: وهابیون مدعی هستند، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند کسی نباید بار سفر ببندد مگر برای رفتن به زیارت مسجد الحرام یا نماز خواندن در مسجد النبی و مسجدالاقصی؛ وهابیون می خواهند با برداشت غلط از این حدیث و به نام پیامبر از رفتن به زیارت جلوگیری کنند.

حجت الاسلام ضیاء توحیدی ممنوعیت سفرهای مختلف اعم علمی، درمانی و غیره را از لوازم این حدیث با برداشت وهابیت برشمرد و خاطرنشان کرد: برخلاف تصور وهابیان این حدیث یک مستثنی منه خاص دارد که به قرینه لفظ مسجد می خواهد بگوید برای انجام عبادت و نماز خواندن آنچنان فضیلتی در انجام این امور در این سه مکان هست که می ارزد از شهری دیگر به این سه مکان برویم.

وی گفت: بوسیدن ضریح و درب حرم های ائمه و اولیای الهی از باب احترام است و این چیزی غیر از پرستیدن آن ها می باشد؛ این نشأت گرفته از عشق مؤمنین به افراد مدفون در داخل آن ضریح و قبور است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی المصطفی بیان داشت: سنگ قبر از زمانی که به یکی از اولیای الهی، امامان یا پیامبر اکرم(ص) نسبت پیدا کرد شرافت می یابد و مورد احترام قرار می گیرد.

وی ضمن بیان آیه 64 سوره نساء افزود: خداوند طلب استغفار از سوی پیامبر اکرم(ص) برای مردم را عامل تسریع در اجابت دعای آنان اعلام داشته است؛ باید پرسید آیا پس از رحلت پیامبر این آیه تعطیل می گردد؟ این پژوهشگر حوزوی گفت: متأسفانه وهابیون اظهار تواضع و زیارت قبور اولیای الهی را مساوی با پرستش قلمداد کرده اند و این امر موجب انحراف آنان و تقابل با مسئله زیارت شده است.


کلید واژه ها: مدرسه تابستانی - تابستانی - برگزار - برگزاری - پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری - اربعین - عاشورا - پاسخگویی - حوزه - مطالعات - شبهات - مدرسه - شبهه - مقتل - موضوع - بررسی - مقام معظم رهبری - سرمایه اجتماعی - اندیشه اسلامی - نخستین - نخست - اسلامی - عضو هیئت علمی - حجت الاسلام - گزارش - زیارت قبور - مقام معظم - هیئت علمی - نمایندگی

آخرین اخبار سرویس:
بازخوانی گزارش؛ ماجرای حمله سایبری به پمپ بنزین های آمریکا

بازخوانی ماجرای حمله سایبری به پمپ بنزین های آمریکا/ پاشنه آشیل سایبری ایران کجاست؟

شهرداری کرج به کمک رسانه هایی که منصفانه و صادقانه بنویسند نیاز دارد

قدردانی ستاد نمازجمعه تهران از حضور شوق انگیز مردم و مسئولان در جشن اقامه مجدد نمازجمعه تهران

دیدار وزیر خارجه تاجیکستان با امیرعبداللهیان +فیلم

ببینید | واکنش حسن یزدانی به ماجرای خبر نامزدی اش

کتاب« سنگی که سهم من شد» رونمایی شد

دادستان تهران: توسعه فناوری های نوین دسترسی مردم به عدالت را آسان می کند

خبر های پُر بازدید چهارم آبان خبرگزاری صدا و سیمای فارس

بررسی تعهد دولت به تامین درمان در قبال حق سلامت شهروندان، بر اساس قوانین داخلی و فراملی

مهم ترین خبر های حوادثی که در چهارم آبان ماه رخ داد

شب شعر قرار فاطمی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می شود

یک نماینده مجلس 300 نفر را برای استخدام به ایران خودرو معرفی کرد

استخدام نگهبان با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت صنایع غذایی اصالت

استخدام حسابدار در شرکت طایر ارسباران اهر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل با بیمه در شرکت گلرنگ در تهران

ببینید | واکنش حسن یزدانی به ماجرای خبر نامزدی اش

ضرورت استفاده از الگوهای آتش به اختیار جهت پویایی فرهنگ عمومی

یک نماینده: باید پاسخ حمله سایبری را بدهیم

وزیر امور خارجه تاجیکستان وارد تهران شد

فعال شدن شبکه 5G منوط به توسعه متوازن پهن باند ثابت/دیتاسنترهای کشور وضعیت مطلوبی ندارند

انگلیس ایران را تهدید کرد: همه گزینه ها روی میز است

آخرین خبر ها از بررسی طرح شفافیت آراء/ نامه نمایندگان مجلس برای اولویت دادن به طرح شفافیت آرا

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت

سفیر ایران در بلاروس: تهران با جدیت پیگیر وضعیت اتباع است

آغاز چهل و یکمین مسابقات قرآن کارکنان پایور و وظیفه نهاجا + عکس

ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات عراق برای نهمین روز متوالی

بی توجهی به حوزه رمان نویسی خسارت برای جریان انقلابی است

روحانی در سیاست گذاری حوزه واکسن غلط عمل کرد/ باید در چارچوبی هم تراز سطح تهدیدات پاسخ دهیم

استخدام حسابدار در شرکت عالی تحریر پارسیان در تهران

استخدام رییس حسابداری و حسابدار در عالی تحریر پارسیان در تهران

گزارشی از مراسم رونمایی کتاب سنگی که سهم من شد

استخدام رییس حسابداری در شرکت عالی تحریر پارسیان در تهران

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها

امام علی، الگوی وحدت در جهان مسلمین

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها

گزارش توییتری وزیر خارجه پاکستان از دیدار با امیرعبداللهان

مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اتاق فکر دولت است

فعالیت تشکل های مردمی مطالبه گری در استان قزوین تخصصی می شود

نفوذی که هیچ گاه از سوی مسلمانان جدی گرفته نشده است

امیر حاجی نورمحمدی به دیدار خانواده شهید وریجی رفت

برگزاری 200 ویژه برنامه به مناسبت هفته بسیج دانش آموزی در کردستان

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت

قدرشناسی از حضور مردم و مسئولان در جشن اقامه مجدد نماز جمعه تهران

صعود گروه کوهنوردی شرکت آب وفاضلاب آذربایجانشرقی به قلعه آوارسین

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها / اطلاعات تکمیلی پس از جمع بندی نهایی منتشر می شود

تصمیم گیری درباره بازگشت ساعت طرح ترافیک، فردا

ابلاغ پیام تبریک شهردار تهران به سفرای کشورهای مسلمان واقع در منطقه 2

تکریم خانواده شهید مدافع حرم حسن اکبری با حضور شهردار منطقه 19

فرصتی برای حساس سازی در مورد تعیین اولویت های سلامت بانوان

حذف نقطه حادثه خیز کمربندی نجف آباد اصفهان کلید خورد

نصب بنرهای جدید مزین به تصاویر شهیدان باکری و کاظمی در منطقه 19

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت

بررسی زیر ساخت های لازم برای بهره برداری از معادن سیستان و بلوچستان

اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان آغاز شد

اطلاعات ناقص و متناقض فرایند پیشگیری از هپاتیت را مختل می کند

پیشنهاد ارائه بلیت تخفیف دار مترو همزمان با بازگشایی مراکز آموزشی

دیدار وزرای خارجه ایران و تاجیکستان

شوشتر «شهر کامل» ایران لقب گرفت

سرپرستان ادارات کل سلامت و فرهنگی شهرداری تهران منصوب شدند

پیام قدرشناسی از حضور شوق انگیز مردم و مسئولان در جشن اقامه مجدد نمازجمعه تهران

ابراز رضایت مردم از اجرای طرح های محرومیت زدایی سپاه در مناطق محروم فهرج

وزیر خارجه انگلیس: در خصوص ایران همه گزینه ها روی میز است

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها

خبر معاون پارلمانی رییس جمهور از آغاز فصل جدید خدمت به مردم

برگزاری ششمین دوره جشنواره ابوذر در کرمان با بخش ویژه «مکتب شهید سلیمانی»

روایت هولناک از مرگ 8 کودک شیعه افغان بر اثر گرسنگی (فیلم)

بازدید مسئولان گروه مالی گردشگری از دو مرکز توانبخشی در کرمان

جملات زندگی میگذرد + جملات زیبا در مورد گذر روزهای زندگی و عمر

استفاده از ظرفیت های رسانه ای در تبیین فعالیت های معاونت پیشگیری

مجمع عمومی موسسان انجمن بلاکچین و رمزارز ایران 19 آبان برگزار می شود

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری

رییس سازمان پدافند غیرعامل: برگزاری 50 رزمایش سایبری از ابتدای سال تاکنون در کشور/ به هر حمله سایبری پاسخ می دهیم

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت

طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» به زودی ابلاغ خواهد شد

اصرار اعضای شورای شهر زنجان بر شهردار شدن عباس راشاد

قالیباف پیگیر اختلال در جایگاه های سوخت شد/ گران شدن سوخت دروغ است

ارائه خدمات مددکاری تخصصی در سکونتگاه های غیررسمی استان مرکزی

تعلیق نماینده مجلس انگلیس به علت تخلف

ایران در اجلاس همسایگان افغانستان به دنبال چیست ؟ / توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اهداف و جزییات اجلاس تهران

یادواره سردار شهید سید محمدسعید جعفری در کرمانشاه برگزار می شود

وزرای خارجه ایران و تاجیکستان دیدار و گفتگو کردند

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها / اطلاعات تکمیلی پس از جمع بندی نهایی منتشر می شود

استخدام فروشنده پوشاک با مزایای عالی در شرکت کاسپین مد در تهران

ملاقات مردمی مدیرکل کمیته امداد استان تهران در اسلامشهر برگزار شد

قدرشناسی از حضور مردم و مسئولان در جشن اقامه مجدد نماز جمعه تهران

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت

استخدام اپراتور ساده کامپیوتر در شرکت مهندسی تنها پرداز غرب در تهران

از زبان قدرتمند رمان تا کمبود آثار دینی در ادبیات داستانی

برگزاری دومین رویداد استارتاپی تولید محتوای دیجیتای بسیج در استان

برل باس رییس جدید مجلس آلمان شد

وضعیت عرضه بنزین در جایگاه های سوخت کشور

معرفی عجیب ترین و سرگرم کننده ترین شغل های جهان/ عکس

استاندار آذربایجان شرقی: از ظرفیت جوانان در تمام حوزه ها بهره می گیرم

بهره گیری از ظرفیت پایگاه های مذهبی و فرهنگی منطقه 3

اسماعیلی: مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اتاق فکر دولت است

استخدام مهندس متالورژی در شرکت معتبر مهندسی در تهران

خدمت رسانی به شهروندان با برگزاری جلسات در مساجد منطقه 9

برگزاری 200 ویژه برنامه به مناسبت هفته بسیج دانش آموزی در کردستان

توضیحات شهردار تهران درخصوص انتصابات در جلسه هفته آینده شورا

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»