مطالب مرتبط:
وکیلی: عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت
وکیلی: روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت
واکنش محمدرضا خاتمی به مطالبه محاکمه روحانی/ انتقاد از بی توجهی رییسی و محسنی اژه ای به نظرات اصلاح طلبان
واکنش محمدرضا خاتمی به مطالبه ی محاکمه روحانی
واکنش محمدرضا خاتمی به مطالبه محاکمه روحانی/ انتقاد از بی توجهی رییسی و محسنی اژه ای به نظرات اصلاح طلبان
-111 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:052021-09-17سياسي

وکیلی: عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت


فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: اگر عارف و خاتمی هم در انتخابات 1400 می آمدند، باز هم ما شانس پیروزی نداشتیم.

نوشته وکیلی: - به گزارش سایت قطره و به نقل ازافق نیوز ، برنامه تلویزیونی دستخط بعدازظهر جمعه 26 شهریور با حضور اصلاحات اشاره کرد.

کسی که بسیار فعال و سخنور است و معمولاً در حوزه های مختلف سیاسی وقتی صحبت می کند، او را بعنوان یکی از آدم های موثر جریان اصلاحات می شناسند و البته از چهره های جوان اصلاح طلب است.

در خدمت جناب آقای محمدعلی وکیلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی هستیم.

الان هم مدیرمسئول یکی از روزنامه های اصلاح طلب هستند که بخشی از مشخصات کاری ایشان را عرض کردم.

*سلام، خیلی خوش آمدید.

من هم خدمت شما و بیننده ها و همکاران شما عرض سلام دارم.

در خدمت شما هستیم.

*آقای وکیلی چه خبر و چه می کنید؟ رصد ایام و امید به آینده.

*برخی عنوان می کنند راهبرد  و مسکن انتخاب درستی بود، وزیر میراث فرهنگی انتخاب درستی حداقل به لحاظ شخصیت متناسب با آن جایگاه بود، وزیر علوم به لحاظ جایگاه علمی به عقیده من انتخاب به جایی بود.

مابقی را اطلاعات زیادی پیرامون آنها ندارم یا حوزه ای که حوزه عمل آنها بود و البته افراد موفقی در همان حوزه ها بودند، حوزه های گسترده ای نمی بینم که با آن مقیاس بتوان گفت ممکن است در این جایگاه به این مهمی هم ممکن است این موفقیت جاری باشد، ولی آرزو می کنم این موفقیت هایی که آقایان در جاهای کوچک تر داشته اند، در همین جایگاه بزرگی که الان در آن هستند تداوم یابد.

* قدری به عقب برگردیم.

انتخابات 1400 قدری برای اصلاح طلبان .

تکلیف آنها در این انتخابات معلوم نبود یعنی برخی می گفتند تحریم کنیم و شرکت نکنیم و برخی می گفتند باید با این شرایط شرکت کنیم.

بخشی اذعان داشتند چه کسانی باشند و چه کسانی نباشند ولی شاه بیت قضیه که بعد از انتخابات بیشتر روی آن تمرکز شد و گفته شد، این بود که چرا برخی از آدم های موثر جریان اصلاح طلب نگذاشتند که آقای عارف حضور داشته باشد؟ حضور آقای عارف می توانست موثر باشد.

چقدر این را قبول دارید؟ در این که ما شانسی در این دوره انتخابات بعنوان جریان اصلاح طلب نداشتیم، تردیدی ندارم.

نه فقط آقای عارف بلکه بزرگانی که پایگاه مردمی بهتری دارند اگر در این صحنه می آمدند، ما شانس نتیجه گیری نداشتیم.

* مثلاً چه کسی می آمد؟ در جایی گفته بودم حتی اگر آقای خاتمی هم می آمدند و تایید صلاحیت می شدند هم ما شانس قطعی پیروزی نداشتیم.

ما در جزر اصلاح طلبی رفتار مردم به سر می بریم و الان مد اصولگرایی شکل گرفته است.

جریان اصلاح طلب صندوق محور است، اصلاح طلبی به صندوق رای است.

در جایی گفتم کاندیدای ما در 76 سید محمد خاتمی نبود، کاندیدای جریان اصلاح طلب در سال 92 هم آقای حسن نبود، در 88 هم میرحسین موسوی نبود.

معتقد هستم همواره کاندیدای اصلح جریان اصلاح طلب صندوق رای است.

اینکه یک جریانی یا حزبی یا فردی از جریان اعلام کند من به صندوق رای پشت کردم، بدین معناست که از موقعیت اصلاح طلبی خارج شده است.

موقعیت ما در جمهوری اسلامی چه موقعیتی است؟ می خواهیم بر جمهوری اسلامی باشیم یا در جمهوری اسلامی باشیم؟ بدنبال روایت اصلاح طلبی در جمهوری اسلامی هستیم یا به دنبال روایت اصلاح طلبی بر جمهوری اسلامی هستیم؟ بخشی از دوستان ما در این سالیان در نتیجه تغییراتی که در صورت بندی گفتمانی آنها اتفاق افتاده، به عقیده و زعم من از روایت اصلاح طلبی در جمهوری اسلامی عدول کرده اند و عبور کردند و بهمین دلیل ما را که در مجلس دهم بودیم متهم می کردند، که باید کنش مشابه کنش مجلس ششمی داشته باشیم و وارد فاز برخوردهای چریکی و پارتیزانی با هرم قدرت و ساخت قدرت بشویم و وقتی می دیدند با تفاوت نگاهی مثل ما روبرو می شوند که این نوع سیاست ورزی را برنمی تابیم و همچنان معتقد به اصلاح طلبی در جمهوری اسلامی هستیم ما را متهم می کردند به اینکه اینها آدم های واداده و سازشکار و اصلاح طلب بدلی هستند.

انواع اتهام، عنوان و برچسب را همین جریان در بیرون بر ما بار کردند و فکر می کردند باید در اسفند 98 ما در مصاف نابرابر با رقیب پرقدرت نتیجه بگیریم.

* لیدر" این افراد چه کسانی بودند؟ حزب اتحاد ملت به عقیده من در پیشانی این جریان بود.

* یعنی حزب مشارکت قبل؟ بله؛ همچنان این پیشرویی را دارند.

وقتی گفته می شود مردم از این جریان سیاسی خسته شده اند، مردم از این تمامیت خواهی جریان سیاسی خسته شده اند.

مردم گفتند ما تا چه زمانی باید شاهد این باشیم که کامل کشور را در دست یک جریان سیاسی بدهند و  صریح عنوان می کردند؟ با صراحت نه؛ دعواهای درون گروهی و حزبی وجود داشت.

تعدادی از احزاب اصلاح طلب از بچه هایی که در مجلس بودند و نماینده آن احزاب بودند ولی تیپ های مثل من عضو حزبی نیستیم، ما وابستگی به هیچ یک احزاب نداریم.

اگرچه آدم های گفتمانی هستیم، به هر حال گفتمان روشن از ابتدا داشتیم و این برای خود چارچوب دارد، ولی بالاخره این چالش اتفاق افتاد.

در موضع گیری ها مختلفی هم در مجلس شکل گرفت و تعدادی از ما را تبدیل به چهره های پیشرو کردند و تعدادی به چهره های پسرو تبدیل کردند.

بر اساس همین تقسیم بندی هایی که در بیرون شکل می گرفت.

وقتی فضا را رادیکال می کنید و صدای رسا، صدای جریان رادیکال می شود، صدای عقلایی جریانات شنیده نمی شود.

در چنین شرایطی آقای عارف باید برای خودش نقش ایفا کند.

او در مجلس محکوم، منکوب، محروم می شود، تهدید، تحریم می شود به حدی که در جوامع مختلف مورد شماتت عمومی قرار می گیرد.

چنین آدمی در صحنه انتخابات جزء کسانی بود که هم شانس صلاحیت داشت و هم در تیپ جامعه امروز می توانست فرد موفقی در کارزار انتخاباتی باشد، ولی عرصه را این جریانات تمامیت خواه آنچنان تنگ کردند که آقای عارف عطای حضورش را برای رقابت به لقاء آن ببخشد.

تصور شما این است که جریان اصلاح طلب الان از یک اتاق فکر خیلی منسجمی برخوردار است و آن اتاق فکر نسخه تجویز می کند که اصلاح طلبان تا 6 ماه دیگر سکوت کنید و بعد از شش ماه، شروع سایلنت داشته باشیم و در 6 ماه سوم به آن شیب بدهیم، نه اصلا این خرها نیست؛ جریان دچار یک سکته راهبردی است.

از نظر من گفتمان اصلاح طلبی آسیب جدی دیده است و یا به عبارت دیگر جریان اصلاح طلب دو بال داشت که یک بال چپ اصلاح طلبی که حزب اتحاد ملت و اینها شدند که این بال آسیب دید به دلیل این که کسانی که بال چپ اصلاح طلبی را الان و در این 7-6 ساله گذشته بر عهده گرفتند از مدار اصلاح طلبی در جمهوری اسلامی به مرور خارج شدند.

اصلا نظریه ولایت مطلقه فقیه توسط بال چپ اصلاح طلبی امروز و چپ آن روز در قانون اساسی و ترمیم آن جانمایی شد، اما الان بال چپ اصلاح طلبی به کجا رسیده است؟ بال راست اصلاح طلبی هم به عقیده من آسیب جدی دیده است.

بال راست اصلاح طلبی را بخواهم نماد ذکر کنم، کارگزاران سازندگی است.

کارگزاران سازندگی در ابتدای پیدایش خود و به عقیده من شاید برخی توجه نداشتند چرا عنوان سازندگی بر خود گذاشتند، بعضاً روشنفکران ما در این 100 ساله فکر می کردند دموکراتیزه کردن قدرت الا و لابد تنها راه حکمرانی مطلوب است.

حالا اگر یک روزی مردم از این دموکراسی و صندوق رای خیر عمومی ندیدند، مانند انتخابات 1400، حدود 51 درصد مردم بنا به هر دلیلی گفتند ما از این صندوق رای خیر عمومی ندیدیم، بدین معناست که مردم از نظام سیاسی عبور کردند؟ به هیچ وجه! همانطور که در غرب معنایش بدین صورت نیست.

در غربی که منشا خلق دموکراسی بوده است آنجا اگر مردم بنا به هر دلیلی 70 درصد پای صندوق رای نیایند، معنایش این است که از نظام لیبرالیسم غربی عبور کرده اند؟ معنایش این نیست.

معنایش این است که از این روش عبور کرده آند.

بالاخره چین" یک کشوری است که بر اساس ساختار تکنوکراسی اداره می شود.

یک کشوری با تکنوکراسی تمام رکوردهای جهان را با سرعت فوق تصور یک به یک فتح می کند.

دغدغه مردم الان در چین دموکراسی است؟ * ولی مردم سالاری دینی ما نشان داده که هر دو را داشته باشیم، هم یک انتخابات پرشور داشته باشیم و هم آنکه برآمده از مردم است برای مردم کار کند، وضعیت بهتر می شود.

این اگرها درست است و همه اینها جزو آرزوهای من و شماست.

من می خواهم تلنگری به بال راست اصلاح طلبی بزنم که برداشت اولیه این بود که اینها یک عده تکنوکراتی هستند که آنقدر کابلد هستند که اگر میانه چپ و راست در ساختار حکومت بیایند، حکومت را بر فراز این دعواهای چپ و راست، با کارآمدی به یک نقطه کارآمدی می رسانند که جایگاه جمهوری اسلامی و میزان رضایتمندی مردم از نظام سیاسی و موقعیت ما را در منطقه و خاورمیانه ارتقا می دهد و با کارگزاران به افق های سند چشم انداز که چند سال دیگر هم از آن بیشتر باقی نمانده است ولی الان کارگزاران در چه موقعیتی هستند؟ به خودشان برگردند و تکلیف خودشان را با خود روشن کنند.

باید تکلیف ما روشن شود که می خواهیم چه نسبتی با جمهوری اسلامی داشته باشیم؟ می خواهیم در جمهوری اسلامی بازی اپوزیسیون و برانداز را داشته باشیم؟ نقش براندازان را ایفا کنیم؟ اخیراً یکی از دوستان اصلاح طلب ما مطلبی نوشت و مصاحبه ای کرد و در پی آن مطلبی که نوشت که اصلاح طلبی صندوق محور مرد! من در نقد این مطلب یک یادداشت نوشتم، البته در نقد او به تنهایی نیست.

من عرض کردم کاری که این دوست ما آقای حجاریان در این مطلب یا آقای تاجزاده در مواضع اخیر خودش و یا آقای احمدی نژاد در مواضعی که می گیرد، اگر این پالس به حکومت است که نقش چماق را برای حکومت ایفا می کنند که شاید حکومت به هویج همراهی کند، اگر این باشد این نسخه منسوخ شده است.

قبلاً این فشار از پایین و چانه زنی از بالا برای گرفتن سهم امتحان شده است.

اگر این فشارها غیرمعقول و بر اساس یک روش های غیرمنطبق بر روش های جمهوری اسلامی باشد پس زده می شود و راه را برای سیاست ورزی تعامل گرا هم می بندد.

اگر می خواهند پالس به اپوزیسیون برانداز برای پساجمهوری اسلامی بدهند که این خیال خام است.

در پساجمهوری اسلامی هیچ بهشتی وجود ندارد که قرار باشد آلترناتیو آن آقای حجاریان یا آقای احمدی نژاد باشد.

جهنمی وجود دارد که در آن جهنم در مقابل جهنم امروز افغانستان،  آمد.

(بخش دوم برنامه) *آقای وکیلی متولد 1344 در یاسوج هستید.

بله.

*پدر چه کاره بودند؟ پدر من کشاورز بودند.

*مادر هم خانه دار بودند؟ بله.

*چند خواهر و برادر بودید؟ 4 خواهر و 6 برادر بودیم.

*چه سالی ازدواج کردید؟ من سال 67 ازدواج کردم.

*چطور با حاج خانم آشنا شدید؟ حاج خانم با ما نسبتی دارد هر چند بهبهانی است.

خانم من دختر پسرعمه می شود.

به همین دلیل آشنایی داشتیم.

*مهریه چقدر بود؟ مهریه 14 سکه به نام 14 معصوم و یک جلد کلام الله مجید و یک شاخه نبات بود.

*چقدر با حاج خانم رفیق هستید؟ حاج خانم خیلی صبور هستند.

الان من فرد آرامی هستم، ولی در گذشته خیلی فرد پرانرژی و پرشر و شوری بودم چون طلبه بودم و از سن سوم راهنمایی طلبه شدم و به قم آمدم.

هم زمان یک پا در جبهه داشتم و همزمان دانشگاه بودم.

خیلی آدم کم استراحت و پرسروصدایی بودم.

ولی بچه ها و اداره کردن خانه دائم بر عهده خانم بود.

خوشبختانه خانم بسیار صبوری نصیب من شد.

*فعالیت اجتماعی نداشتند؟ نه.

*در کار خانه به حاج خانم کمک می کنید؟ بسیار کم است.

اگر نخواهم مثل آقایان چاخان کنم که من در آشپزخانه می روم، من اگر روزی خودم تنها باشم کار خود را در آشپزخانه پیش می برم.

*بلد هستید غذا درست کنید؟ بله.

من چون طلبه بودم، در حجره زندگی می کردم بنابراین از عهده این کارها برمی آیم.

*کل دوره طلبگی در قم بودید؟ نه.

دو سال شیراز بودم و بعد از دو سال در سال 63 به قم آمدم.

*چند فرزند دارید؟ من 3 فرزند، دو پسر و یک دختر دارم.

*درباره فرزندان شما یک مسائلی پیش آمد.

آنجا که بیان کردند بگویید بچه های شما چه کاره هستند، نوشتید برخی یکسری تناقضات را درآوردند و گفتند پسر ایشان عضو هیئت مدیره فلان است و آن یکی هیئت مدیره فلان است و دختر او فلان است.

قضیه این چه بود؟ اینها جزء همان بداخلاقی هایی بود که در کشور ما وجود دارد.

متاسفانه یکی از چیزهایی که خیلی خیلی به آن بی توجهی می شود اخلاق است.

موج عجیبی علیه بچه های من راه افتاد که بعداً کاشف به عمل آمد که این مسائل دروغ است.

اولاً من دو پسر دارم که هادی پسر بزرگم خوشبختانه یک دختر دارد که بسیار شیرین زبان است، کار آزاد می کند.

به هیچ وجه در هیچ جا نه هیئت مدیره است و نه مدیرعامل است و نه حقوق دولتی می گیرد.

یک مقطعی قبل از نمایندگی من ایشان چون فارغ التحصیل نفت بود، جذب یکی از پالایشگاه ها شده بود که دو سال قبل از نمایندگی من بود.

من سهمی در حضور ایشان در آن پالایشگاه نداشتم و آن زمان که ایشان فارغ التحصیل شد، تعداد نیروی کار به آن تعداد نبود که الان این تراکم را داریم.

آن مقطع ایشان را جذب کردند که اوایل سال 92 بود.

بعداً خودشان تصمیم گرفت بیرون بیاید و عطای کار دولتی را به لقای آن بخشید و الان کار آزاد می کند.

پسر دیگر من مهدی است که تمام بلایی که ساختند بر سر او بود که بعداً درآوردند تمام ظلم را به جوانی که تازه از آب و گل درآمده است و اعتماد به نفس او باید حفظ شود، درآوردند.

بحران هایی را برای این جوان ایجاد کردند البته برخی از دولتی های آقای  برای من سرگروه این 4 نفر، بعنوان مدیرعامل فلانجا حکم زدند و جای من سرگروه این 4 نفر می شوید که الان 3 نفر شده اند.

او جوان بود و هنوز نمی دانست چطور است و چه خبر است.

وقتی این بحث ها شکل گرفت، من از مهدی سوال کردم که در چنین شرکتی وارد شده اید؟ گفت شرکت کار دانشجویی است.

او نمی دانست این شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی است و بعداً که این مسائل را متوجه شد تازه فهمید قضیه از چه قرار است.

او می دانست من با وزیر وقت کار مشکل دارم و بدنبال استیضاح او هستم و می دانست که نباید در این بازی ها برود.

سروته این ماجرا یک هفته بیشتر نبود.

*تفریح اقای وکیلی چیست؟ من به کوهنوردی خیلی پایبند هستم.

*به صورت منظم می روید؟ تقریباً منظم است.

البته این روزها که فراغت دارم یک روز در میان اگر توفیق داشته باشم حتماً کوه می روم.

*در دوران انقلاب 13 ساله بودید.

فعالیت انقلابی چندانی که نداشتید.

درست است؟ بله.

*به سمت طلبگی رفتید.

بله.

*اولین جایی که رفتید شیراز بود؟ نه.

اولین بار یک وارسته ای بود.

او ماها را از دبیرستان شناسایی کرد.

بچه های زرنگ دبیرستان را شناسایی کرد و با ما نماز جماعت هفته ای یک روز می خواند.

بعداً با همان تیم 7 نفره مدرسه علمیه در یاسوج تشکیل داد.

چون بضاعت علمی در آنجا به حدی نبود که بیش از یک سال باشیم سال اول آنجا بودیم و سال دوم به شیراز آمدیم و دو سال در شیراز بودم.

بعد به قم آمدم.

* اولین بار که به جبهه رفتید چه سالی بود؟ من سال 60 در ابتدای جنگ به جبهه رفتم.

البته من متولد 46 هستم ولی در عشایر برای اینکه بچه ها زودتر .

شناسنامه ها را 3-2 سال و حتی 5 سال بزرگ می گرفتند.

اولین بار یک گروهان تشکیل دادیم که تحت عنوان گروهان ویژه شهدا بود که در زمان عملیات ها ما را خبر می کردند و در آستانه هر عملیاتی به صورت گروهانی برای عملیات می رفتیم و برمی گشتیم.

*چند ماه جبهه دارید؟ من 24 ماه و خرده ای است.

*مجروح نشدید؟ بله.

*زمان دولت" آقای هاشمی مسئولیت داشتید؟ نه.

من مسئولیت نداشتم.

من بعد از فارغ التحصیلی از کلام، سرپرست نهاد رهبری در دانشگاه های خوزستان شدم و از آنجا به تهران آمدم و مدیر فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه ها شدم و ازدواج های دانشجویی را در آن سالها من طراحی کردم.

*چطور به ذهن شما رسید؟ بالاخره این مسائل در جوانان بود.

اصل ایده برای یک روحانی" بود که در کار ازدواج جوانان قبل از انقلاب دستی داشت ولی اینکه به آن فرمت و در آن شکل کار کند، نبود و این طراحی ها کار من بود.

*فکر می کردید آقای احمدی نژاد رییس جمهور شود؟ بله.

در مشهد یک دوستی داشتم که من را به یکی از روستاهای بزرگ مشهد برد که همان نزدیکی هاست.

آنجا دیدم با تاکسی و روستا و همه چی، همه احمدی نژاد است.

غرفه های دستفروشی عکس های احمدی نژاد را زده اند و رستوران های بزرگ عکس آقای هاشمی بود.

خدمت مرحوم آقای هاشمی رفتم و گفتم برداشت من این است که شما با آقای احمدی نژاد به دوره دوم می روید و یا آقای احمدی نژاد در دوره اول پیروز است.

آقای هاشمی خنده عاقل اندر سفیهی به من کرد و گفت این حرف شما را هیچ کس نگفته است.

گفت استدلالت چیست؟ من گفتم دو جا رفتم و احساس می کنیم دو قطبی بین فقیر و غنی شکل گرفته است.

هنوز آقای احمدی نژاد را به صورت ملی نمی شناسند، ولی وقتی موج احمدی نژاد اینطور با سرعت بین فقرا می رود و تبدیل به یک قطب می شود، تا پایان انتخابات احساس می کنم آقای احمدی نژاد یا در دوره اول یا در دوره دوم پیروز است.

من خواهش می کنم اگر به دوره دوم رفت انصراف بدهید.

*به نظر شما آن فتنه بزرگ که 8 ماه کشور را درگیر کرد می توانست نباشد؟ بله، می توانست نباشد.

یک اشکالی در کنشگران سیاسی ما وجود دارد که ما شخصیت ملی کم داریم، مناصب ملی داریم ولی شخصیت ملی کم داریم.

تمایز شخصیت ملی این است که در بزنگاه ها وقتی می بینید موضوع به حوزه منافع ملی برمی گردد بتوانید ترمز کنید ولو این که این ترمز به ضرر خود شما باشد و تصمیم را به نفع منافع ملی بگیرید.

در مقاطع مختلف، در بزنگاه های مختلف احساس می کنم عیار شخصیت های ملی مشخص می شود، چه کسی رفتار ملی دارد.

در سال 88 به عقیده من فقر بلوغ ملی در دو سویه قصه باعث هزینه سنگین بر کشور شد که ما سرمایه انسانی دهه 60 بخصوص اصلاح طلب را از دست دادیم.

*بخاطر همین؟ اساس این امر بخاطر همین بود.

در پلت فرم کار سیاسی افتادند که هزینه بر بود.

* کیست؟ می خواستم بیان کنم این انتخاب مناسبی نیست.

ایشان را به من معرفی کردند و من گفتم نمی شناسم! گفتند شما نمی شناسید ولی من که می شناسم.

من به حرمت ایشان حمایت کردم.

*در واقع وزنه اصلی آقای هاشمی بود.

بله.

*در خصوص انصراف آقای عارف هم اینطور بود؟ آن طراحی مرحوم آقای هاشمی بود.

اجرای آن از طریق آقای خاتمی بود که آقای عارف را وادار به انصراف کنند.

* فکر می کردید نتیجه مثبتی بگیرید؟ پیروزی حسن شما تنهاترین سیاستمدار تاریخ ایران خواهید بود.

احتمالاً می گویید جفای رقیبان عامل این امر بود، ولی من می گویم قاعده ای در کائنات است که می گوید تاوان ناسپاسی، تنهایی است.

*و فکر می کردید در 1400 صلاحیت آقای لاریجانی تایید نشود؟ نه.

فکر نمی کردم.

*بعنوان کسی که به عنوان هیئت رییسه مجلس دهم با ایشان کار کردید.

اولاً من مخالف آمدن آقای لاریجانی بودم.

*چرا؟ برای اینکه آقای لاریجانی مهم ترین امتیازی که داشت بازی پشت صحنه است.

روی صحنه آقای لاریجانی امتیاز زیادی ندارد، به رغم ظرفیت های بسیار بالایی که دارد.

من معتقد بودم آقای لاریجانی جزء معدود آدم های ملی کشور است.

در مسائل ملی فکر می کند و ملی تصمیم می گیرد.

من شاهد این در بزنگاه های زیادی بودم.

او ملی تصمیم می گرفت ولی آقای لاریجانی فاقد هر نوع امتیاز برای کنشگری در صحنه است.

آن اقبالی که در آن روزها درست شد برای بدنه نبود بلکه برای بخشی از نخبگان بود.

زبان آقای لاریجانی زبان نخبه پذیری بود ولی کنش های آقای لاریجانی به هیچ وجه توده پذیر نبود.

به همین جهت من معتقد بودم ایشان نتیجه نمی گیرد و با آمدن وی مخالف بودم.

به لحاظ اینکه می توانست رییس جمهور خوبی شود موافق بودم، ایشان حتماً می توانست یک رییس جمهور با کفایت باشد ولی به لحاظ نتیجه گیری و در صحنه مبارزه بودن، او زبان نخبه پذیری دارد.

*آینده سیاسی آقای لاریجانی را چطور می بینید؟ من فکر می کنم آقای لاریجانی نمی تواند یک چهره حزبی شود.

خیلی ها می گویند آقای لاریجانی هاشمیِ اصلاح طلبان شود یا لیدر شود، به نظر من اینها شوخی است و کسانی که این صحبت ها را می کنند اصلاً شخصیت آقای لاریجانی را نمی شناسند.

آقای لاریجانی به هیچ وجه نمی تواند در سیبل یک جریان حزبی باشد.

آقای لاریجانی همیشه برخوردار از مزیت کف جریان اصولگرایی بوده است و بهمین دلیل می توانست با کف اصلاح طلبی همراهی کند.

آقای لاریجانی متعلق به اردوگاه سنتی اصولگرایی است و این قرار باشد یک کنشگر با تغییر پارادایم باشد و در پارادایم اصلاح طلبی برود، اینجا را از دست می دهد و ممکن است آنجا نیز باورپذیر نشود و پذیرش نشود.

آقای لاریجانی بسیار آدم محتاطی برای چنین تصمیماتی است و بسیار ریسک ناپذیر برای چنین تصمیماتی است.

*آقای اژه ای را در قوه قضاییه ای چطور می بینید؟ فراتر از انتظار ظاهر شد.

آقای اژه ای هم مواضع و هم اقدامات میدانی که انجام می دهد، حضور میدانی دارد و تصمیمات مبتنی بر حضور میدانی اصلاً باورپذیر نیست و تصور می شود ایشان از جای دیگری آمده است.

*حتی برخی می گویند جلوتر از آقای رییسی حرکت می کند.

بله.

اصلا کاری که آقای اژه ای می کند به هیچ وجه در انتظار امثال ما نبود.

* آقای بهزاد نبوی را در دایره اصلاح طلبی در کدام سمت می بینید؟ او بسیار سیاست ورزانه رفتار می کند برخلاف برخی دوستان ایشان که چریکی عمل می کنند.

*به او چریک" پیر نمی گویید؟ اصلاً.

برخلاف اسمی که روی ایشان گذاشتند الان دوستان جوان ایشان تجویز چریکی در رفتار سیاسی می کنند و ایشان به شدت تجویز کنش سیاست ورزی می کند.

آقای بهزاد نبویِ پسازندان با آقای بهزاد نبوی در مجلس ششم، زمین تا آسمان متفاوت است.

* سپاسگزارم؛ من خداحافظی می کنم اما آخر برنامه را به دستخط آقای وکیلی می سپارم که یک دستخطی به یادگار برای ما بنویسند.

بسمه تعالی.

توفیق یار شد تا در برنامه دستخط بخشی از دیدگاه های خود را با مردم آگاه ایران در میان بگذارم.

زندگی حکم دستخط را دارد، بخصوص زندگی سیاسیون کارکرد دستخط را دارد.

امیدوارم اثری که از خود بجا می گذاریم موجبات رحمت، مغفرت و تحسین آیندگان باشد.

خداوند به این ملک و این سرزمین عزت و موجبات سربلندی را فراهم آورد.

والسلام محمد علی وکیلی.

17 شهریور 1400
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - اصلاح طلب - اصلاح - نماینده سابق - شورای اسلامی - وکیلی - روزنامه های اصلاح طلب - فعال سیاسی اصلاح طلب - سلام - برنامه تلویزیونی - اصلاحات - نماینده - محمدعلی وکیلی - جریان اصلاحات - خدمت - پیروزی - اسلامی - یکی از - انتخابات 1400 - سیاسی - شورای - خاتمی - فعال سیاسی - مدیرمسئول - تلویزیونی - شانس - فعال - انتخابات - مجلس - عارف

آخرین اخبار سرویس:
طرح صیانت کاملاً آکادمیک است نه سیاسی

استخدام کارشناس فروش ملک و زمین با بیمه و پورسانت در گروه کارن سازه - گیلان

استخدام برنامه نویس وب مسلط به #C در شرکت فناوران اطلاعات آنو در تهران

آیا معلمان بازنشسته مشمول لایحه رتبه بندی می شوند؟+ جزییات

دیدار استاندار جدید با مجمع نمایندگان استان زنجان

استخدام مدیر رستوران در رستوران های زنجیره ای باریزو در تهران

تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی/ قرایی پرچمدار شد

آیا سرنوشت بنی صدر در انتظار احمدی نژاد است؟ /مقایسه ظالمانه طالبان و جمهوری اسلامی؟! /بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!

فال حافظ / ما را ز خیال تو چه پروای شراب است

خبر خوش نماینده مجلس برای زنان مجرد/ زنان مجرد چهارشنبه مسکن ثبت نام کنند +جزییات

هیچ کسی حق دخالت در پرونده نازنین زاغری را ندارد

استخدام کارمند بازرگانی با بیمه در شرکت سامان تهویه ایرانیان در تهران

ثبت ممنوع الخروجی افراد در سامانه ثبت من

استخدام فروشنده با حقوق اداره کار و بیمه در یک فروشگاه قطعات موبایل - تهران

جزییات جلسه فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره رتبه بندی معلمان

اسامی روانشناس نماها به زودی منتشر می شود/مردم به رفتار خارج از عرف در جلسات مشاوره حساس باشند

کسب تابعیت ایران تابع چه شرایطی است؟

ببینید | هشت دهه خبرپراکنی در ایران؛ زیر چتر BBC چه می گذرد؟

دیدگاه ابوشریف درباره راهکارهای خنثی سازی توطئه دشمن

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی/ اصفهان

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان

چگونه نامزدی ام را بهم بزنم؟

طلبه شهیدی که در فاو آسمانی شد

نیروی اداری خانم با شرایط مناسب و مزایا

شکایت علیه سمیر جعجع و قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی سریعتر محاکمه شوند

سفرهای استانی امید را در دل مردم زنده کرده است

پروتکل تنوع زیستی؛ مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

استخدام صندوقدار با بیمه در رستوران بین المللی البرز سهروردی در تهران

نیاز ضروری جهان اسلام به وحدت و پرهیز از تفرقه

زمستان در راه است و مردم عشایری بی سرپناه | به داد اندیکا برسید

استخدام منشی در یک نمایندگی بیمه معتبر در اصفهان

گزارشی از افتتاحیه سی و پنجمین کنفنرانس بین المللی وحدت

پروتکل تنوع زیستی؛ زمینهه مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی باید محاکمه شوند

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در آموزشگاه زبان ایرانمهر در تهران

بدریخت شدن چهره هانیه توسلی ! / عکس عجیب

مسیرگشایی ها، تلنگری برای اصلاح بافت فرسوده/ توسعه و عدالت شهری در گرو مسیرگشایی صحیح

حق طلاق چیست؟ مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

استاد امیرخانی: هنر باید مردم را هوشیار و بیدار کند/ در 65 سال زندگی 50 استاد خوشنویسی داشتم

شکسته شدن رکورد واکسیناسیون سیار در دزفول

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ایران مال

خانم و اقا جهت بسته بندی و کاردرمنزل نیازمندیم

تماس های ملحق شدنی به گروه های واتساپ اضافه شد

صادرکنندگان را مجرم نکنید!

استخدام منشی با بیمه در گروه مهندسین مشاور املاک کارن در گیلان

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه های کارتخوان با بیمه در تهران

ماجرای توقف پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان دانشگاه اهواز چیست؟

آخرین پیام بی سیمی یک رزمنده فاطمیون/ یادت باشد قرار بود باهم برویم کربلا

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

«طبیب سالم و جوان، بیمار رنجور و پیر»

برگزاری هیجدهمین سالگرد درگذشت علی عزت بگوویچ

استخدام حسابدار در شرکت توسعه راهکارهای کسب و کار باران در خراسان شمالی

استخدام تکنسین اتاق عمل در یک مجموعه معتبر در محدوده میدان ونک

تأسف بار است شورای امنیت مسئولیت خود را بر عهده نمی گیرد

آمادگی جهاددانشگاهی برای کمک به غربالگری سرطان

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه، عیدی و پاداش در تهران

استخدام مددکار اجتماعی در موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر در تهران

جان تازه در روابط تجاری ایران و عربستان

علل استرس دوران نامزدی چیست و چگونه برطرف می شود؟

اقدام جدید مجلس برای محاکمه روحانی

سخنان تخت روانچی در نشست شورای امنیت

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

کرونا فرصتی برای گسترش ارتباطات بین المللی بوده است

30 روشی که زندگی مشترک را ویران می کند!

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 28 مهرماه؛

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

جملات پر احساس خوشبختی یعنی … + عکس نوشته پروفایل خوشبختی

هفته وحدت نماد یکپارچگی مسلمانان علیه دشمنان مشترک جهان اسلام است

سردرگمی بهارستانی ها در طرح صیانت

استخدام مولف و نویسنده در ایران تایپیست در تهران

«سرجوخه» فعلا پخش نمی شود

فتوای رهبر انقلاب در مورد خواستگاری: یک نگاه بدون چادر و روسری مشکلی ندارد.

اقدام جدید انحصارطلبانه کانون وکلا؛ شکایت از یک استارتاپ به اتهام دخالت در امر وکالت!

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

2 انتصاب جدید رییسی

برنامه محوری؛ لازمه بهره وری بیشتر از سفرهای استانی رییس جمهور/ چرا عده ای به دنبال بی فایده نشان دادن حضور مسئولان در میان مردم هستند؟

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

رها شدگی ها در مسیرگشایی ها / مسیرگشایی ها مسیر توسعه شهر تبریز و عدالت شهری

آیا شکستن انحصار وکلا می تواند وضعیت را بهبود دهد؟ / برای هر 1000 نفر 76 وکیل!

ترتیل صفحه 249 قرآن/ دو دلیل معجزه بودن قرآن+فیلم، متن و مفاهیم

لایحه رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان رد می شود؟/ کسری بودجه شدید دولت پاشنه آشیل رتبه بندی

شهرداری در خصوص هرس درختان به وظایف خود عمل کرد/تلاش علوم پزشکی اهواز برای انداختن توپ در زمین شهرداری

ماجرای حسابرسی ها در دوره قبلی شورا/اصلاح فرایند صدور پروانه ساختمانی

مدیریت شهری زنجان از 140 خانواده شهید تجلیل می کند

تصاویر/ مراسم هفتمین سالگرد آیت الله مهدوی کنی(ره) در مدرسه علمیه مروی تهران

اوقات شرعی 28 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

چرا وزیر بیل می زند؟!

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 27 مهر

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل و کارشناس اداری تعمیرات و نگهداری در قم

اوقات شرعی بیست و هشتم مهرماه در سمنان

ورود 6 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور

هشتاد میلیون سال پیش سیاره زمین به پهلو تکیه داده بود

ابراز تمایل گروسی برای گفتگو با امیرعبداللهیان

وکیلی: عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

وکیلی: عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت