مطالب مرتبط:
ناگفته هایی از دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت الله رجبی
مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند
پیام مدیر حوزه های علمیه به نکوداشت آیت الله خیری دامغانی ورکیانی
آیت الله رییسی:امنیت سرمایه و سرمایه گذار را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
آیت الله علوی گرگانی: ساماندهی اقتصاد کشور انتظار مردم از دولت است/تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:002021-09-17سياسي

رحیم نوبهار: آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند/ رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن حوزه، کاری بکنیم!


حجت الاسلام و المسلمین رحیم نوبهار، استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، گفت: بیاییم رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن این حوزه، - مؤسسه مفتاح کرامت به مناسبت نخستین سالگرد رحلت آیت الله العظمی صانعی نشستی مجازی با عنوان دیدگاه های آیت الله صانعی در زمینه عدالت کیفری برگزار کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین رحیم نوبهار در این نشست گفت: عمر آیت الله صانعی در گره گشایی از شریعت محمدی(صلوات الله علیه) و فهم بهتری از آن صرف شد.

البته محصول و میراث ایشان، امروزه برای ما میراثی گران قدر است که باید به بسط آن میراث و توسعه مبانی ایشان -از جمله، اهتمام به مسأله عدالت و قاعده نفی ظلم و دیگر مبانی و اصولِ اصولی و فرااصولی- اهتمام نمود.

به گمان من، همین مبانی بود که بنیادی برای فتاوای گره گشا و روزآمد ایشان می ساخت.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: مرحوم آیت الله صانعی برای رسیدن به یک نظام عادلانه به معنای عام آن گام ­های خوبی برداشته ­اند.

ایشان هم به عدالت به مثابه یک اصل پیشاحقوقی برای استنباط حقوق، هم برای برابری، هم برای عقلانی سازی احکام جزایی و هم برای هرچه اخلاقی تر کردن و کرامت مدار کردن آنها گام های خوبی برداشته اند.

این گام ها اگرچه ما را به مسأله نظریه حقوق کفری نرسانده تا ما الآن یک نظریه جامع شرعی در مورد نظام عدالت کیفری داشته باشیم اما گره گشایی ها و انگشت اشاره های استاد که در مسأله یا مسائلی چند بوده است بسیار کارساز و گرانبهاست.

البته بر عهده شاگردان، پیروان و وفاداران به طریقه و منهج ایشان است که این مبانی را توسعه بدهند.

وی تأکید کرد: برابری در دنیای ما و در هر نظامی که بخواهد جمهوری باشد، مهم است.

ما نمی توانیم حتی وقتی که اسلامی را به عنوان فصل ممیّز جمهوری می آوریم، یک نظام مقررات انباشته از انواع تبعیض ها در حوزه های مختلف یا در حوزه مباحث جزایی -که اکنون موضوع بحث ماست- را داشته باشیم.

بنابر این هر فتوایی که ما را به برابری نزدیک می ­کند، همزمان ما را به آرمان داشتن یک نظام عدالت، بیشتر نزدیک می کند.

نوبهار اظهار داشت: جالب اینکه در جمهوری اسلامی هم با اینکه آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند که هرگز شایسته آن نبودند، اما گاه برخی از فتاوای ایشان به نوعی ملاک و مبنای عمل قرار گرفته و مقرراتی نزدیک به آن وضع شده است.

مانند سن بلوغ که در سایه نگاه ایشان که بعدها پیروان دیگری هم پیدا کرد به کلی در قوانین و مقررات جزایی دگرگون شد.

همچنانکه برای تفاوت دیه زن و مرد هم، یک صندوق پیشنهاد کرده اند که در شرائطی، تفاوت دیه زن و مرد را می پردازد.

چرا باید لقمه را به دور سر بگردانیم؟ در حالی که می ­توانیم به این گونه فتاوا که فتاوی فقهای بزرگی مانند آیت الله صانعی است؛ تمسک کنیم.

ایشان فقیهی است که مرحوم امام خمینی(س) در مورد ایشان تعبیر به ملّا کرده اند.

معروف بود که درباره ایشان فرموده اند: ایشان فرد ملایی است ، به یاد نمی آورم که امام خمینی(س) درباره هیچ یک از شاگردانشان چنین تعبیری به کار برده باشند.

البته ممکن است در مورد دیگران هم به کار برده باشند؛ ولی من اکنون به یاد نمی آورم.

وی افزود: مسأله برابری دیه مسلمان و غیرمسلمان از دیگر فتاوی مهم آیت ­الله صانعی است.

اجازه دهید که به عنوان یکی از شاگردان ایشان، به ساحت فقهای عظام، عرض کنم که این واقعاً یک سوءتفاهم است که گمان کنیم پیغمبر(ص) یا ائمه طاهرین(ع) بر کرسی تشریع نشستند و فرمودند دیه یک مسلمان یا مرد مسلمان، ده هزار درهم است و دیه یک مسیحی و یهودی، هشتصد درهم.

چنین نبوده است؛ بلکه در سنت یهودیان و اهل کتاب، دیه آنها برابر عرف و مقررات خودشان همین اندازه بوده است.

این سوءتفاهم بزرگی است که ما این تبعیض را به اسلام، نسبت دهیم.

روشن بینی، درایت و بصیرت مرحوم استاد، آیت الله صانعی بسیار قابل قدردانی است که این مسأله را متفطن شدند.

البته ما خوشبختانه در قانون مجازات، این تساوی را به عنوان حکم حکومتی رهبری داریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: شایسته است این گونه مسائل مورد توجه فضلای محترم، قرار بگیرد و پایان نامه هایی که به عنوان سطوح سه و چهار نوشته می شود به این موضوعات بپردازند؛ چون از مشکلات ما به شمار می روند.

من چگونه می توانم به عنوان یک معلم حقوق در کلاسی که برادران اهل سنت من و شیعیان حضور دارند، بگویم که ما شیعیان به عنوان نظام جمهوری اسلامی، فقط شهادت شیعیان را قبول می کنیم! این جانب شخصا بر آن بودم که شهادت شرعی معتبر به شهادت مسلمان شیعی اختصاص ندارد؛ ولی مدتی قبل که این نظر را در حواشی استاد بر تحریر الوسیله دیدم، مشعوف شدم و به روح ایشان درود فرستادم.

وی با اشاره به چند فتوای آیت الله العظمی صانعی، اظهار داشت: اگر این فتوا را تحلیل کنید، شما را به یک جهان می برد؛ یعنی اگر باب توجه به ارتکازات عقلایی در مقوله کیفر -که خود فقیهان هم آن را نه در ذیل عنوان عبادات بلکه ذیل عنوان احکام و سیاسات، دسته بندی کرده اند- باز باشد، گشایش های بزرگی رخ خواهد داد.

آیا ارتکاز عقلا امروز به ما اجازه می دهد کسی را که مرتکب عمل منافی عفت شده، تا نیمه بدنش در خاک، دفن و سپس وی را در حضور دیگران و توسط برخی افراد عادی سنگسار کنیم؟ لذا فتوای اخیر ایشان درباره عدم اجرای حدود در عصر غیبت اگرچه از فتواهایی بود که در سنت ما هم ریشه داشت، ولی این فتوا متمایز بود؛ زیرا در فضایی صادر شد که یک نظام اسلامی که خود را متصدی اجرای حدود به عنوان اجرای شریعت می داند، وجود داشت و با این حال ایشان با توجه به اقتضائات زمان و مکان، این فتوا را صادر کردند.

اینکه ایشان پیشتر به گونه ­ای دیگر فتوا داده بودند مانع از تغییر رأی و نظرشان نشد.

این حالت پویایی و تحول در فتوا و عدم جمود و اصرار بر فتوای پیشین هم در جای خود بسیار مهم و ستودنی است.

نوبهار تأکید کرد: امیدوارم همان­طور که این فتوا در جمهوری اسلامی در مقام عمل، تا اندازه ­ای، مورد توجه قرار گرفته است- و قضات ما نیز در عمل تمایلی به اجرای حدود و مجازات به عنوان حد ندارند- الهام بخش گروه های علاقه مند به اجرای شریعت در اینجا و آنجای دنیا هم قرار بگیرد.

وی گفت: تا زمانی که ما در استنباط و فهم احکام جزایی، به اجتهادهای پراکنده بسنده کنیم و مجموعه مقررات کیفری را به مثابه یک سیستم که هم احکام آن باید با همدیگر سازواری داشته باشند و هم عناصر نام برده، در آنها رعایت شده باشد، لحاظ نکنیم، مقررات کیفری اسلام، جذابیتی برای جوامع امروزی برای پی گیری و اجرا نخواهد داشت.

نکته مهم این است مسائل کیفری به علت طبعشان با نهاد قدرت ارتباط دارند؛ بنابراین اگر به خوبی و به نوع انسانی و عقلانی و عادلانه تبیین نشوند امکان سوء استفاده از آنها به طور جدی وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: قدرت با تمام اشکالش و نه ضرورتاً قدرتی که در دولت، تبلور و تجسم می یابد، علاقه مندی فراوانی به نشان دادن بروز و تجلی خود در قالب مجازات و کیفر دارد.

نگاه کنید به سوء استفاده گروه ­هایی که حتی هنوز نتوانسته­ اند به مرتبه دولت مستقر برسند؛ اما از نهاد مجازات برای ارعاب و اثبات خود و قدرت نمایی سوء استفاده می­ کنند.

این یکی از مسلمات است که مقوله کیفر در معرض خطر سوءاستفاده جدی نهاد قدرت است.

مردمی که اکنون در همسایگی ما آن گونه برای سوارشدن به هواپیما ازدحام می کنند و خانه و کاشانه خود را ترک می کنند، درست است که از امور فراوان دیگری نیز می گریزند، ولی شاید در گام اول، با فرار خود، از جانشان در برابر مجازات­های بیرحمانه و غیرانسانی دفاع می کنند.

وی تأکید کرد: بیاییم رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن این حوزه، کاری بکنیم! فقه مدنی ما این شانس را داشت که تا اندازه زیادی، در بستر تحولات روزانه مسلمان ها دچار تحول و توسعه تدریجی شود و خود را تا حد زیادی با واقعیت های اجتماعی، روزآمد کند؛ اما فقه کیفری ما در گوشه ای مانده است و به بلوغ لازم نرسیده است؛ این در حالی است که ظرفیت زیادی برای خطرآفرینی و تبدیل شدن به چهره، نشانه و نماد اسلام را هم دارد.

نوبهار در پایان گفت: ما باید راه هایی را بپیماییم که بزرگانمان، امثال مرحوم آیت الله صانعی که این مجلس و محفل به احترام و برای بزرگداشت ایشان بوده، گشوده اند.

البته در این راه ها گاه به یک فتوا در مسأله فرعی خاص می نگریم و گاهی به مبانی آن فتوا چشم می دوزیم.

امیدوارم این مبانی و انگشت اشاره­ های ارزشمند، که بسیار بیش از این مختصری است که اشاره کردم، راهنما و دلیل خوبی برای فضلا و محققان باشد.

یک بار دیگر، به روح استاد فقید، مرحوم آیت الله العظمی صانعی، سلام و درود می فرستم و از خداوند متعالی برای ایشان، علو درجات و منزلت والا را طلب می کنم.


کلید واژه ها: آیت الله صانعی - آیت الله - حجت الاسلام - صانعی - الله - نوبهار - المسلمین - میراث - اهتمام - عدالت کیفری - عدالت - ایشان - استاد حقوق - گره گشایی - کنار - نشست - دانشگاه - خبرنگار - نخستین - برگزار - مناسبت - دیدگاه - سالگرد - توسعه - گزارش - محصول - کرامت - استاد - مجازی - مورد

آخرین اخبار سرویس:
از کودکان در برابر غریبه ها چگونه محافظت کنیم؟

احتمال تعویق بازگشایی مدارس از نیمه آبان ماه

تفاوت و شباهت ابطال ازدواج و طلاق چیست؟

طرح صیانت کاملاً آکادمیک است نه سیاسی

استخدام کارشناس فروش ملک و زمین با بیمه و پورسانت در گروه کارن سازه - گیلان

استخدام برنامه نویس وب مسلط به #C در شرکت فناوران اطلاعات آنو در تهران

آیا معلمان بازنشسته مشمول لایحه رتبه بندی می شوند؟+ جزییات

دیدار استاندار جدید با مجمع نمایندگان استان زنجان

استخدام مدیر رستوران در رستوران های زنجیره ای باریزو در تهران

تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی/ قرایی پرچمدار شد

آیا سرنوشت بنی صدر در انتظار احمدی نژاد است؟ /مقایسه ظالمانه طالبان و جمهوری اسلامی؟! /بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!

فال حافظ / ما را ز خیال تو چه پروای شراب است

خبر خوش نماینده مجلس برای زنان مجرد/ زنان مجرد چهارشنبه مسکن ثبت نام کنند +جزییات

هیچ کسی حق دخالت در پرونده نازنین زاغری را ندارد

استخدام کارمند بازرگانی با بیمه در شرکت سامان تهویه ایرانیان در تهران

ثبت ممنوع الخروجی افراد در سامانه ثبت من

استخدام فروشنده با حقوق اداره کار و بیمه در یک فروشگاه قطعات موبایل - تهران

جزییات جلسه فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره رتبه بندی معلمان

اسامی روانشناس نماها به زودی منتشر می شود/مردم به رفتار خارج از عرف در جلسات مشاوره حساس باشند

کسب تابعیت ایران تابع چه شرایطی است؟

ببینید | هشت دهه خبرپراکنی در ایران؛ زیر چتر BBC چه می گذرد؟

دیدگاه ابوشریف درباره راهکارهای خنثی سازی توطئه دشمن

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی/ اصفهان

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان

چگونه نامزدی ام را بهم بزنم؟

طلبه شهیدی که در فاو آسمانی شد

نیروی اداری خانم با شرایط مناسب و مزایا

شکایت علیه سمیر جعجع و قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی سریعتر محاکمه شوند

سفرهای استانی امید را در دل مردم زنده کرده است

پروتکل تنوع زیستی؛ مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

استخدام صندوقدار با بیمه در رستوران بین المللی البرز سهروردی در تهران

نیاز ضروری جهان اسلام به وحدت و پرهیز از تفرقه

زمستان در راه است و مردم عشایری بی سرپناه | به داد اندیکا برسید

استخدام منشی در یک نمایندگی بیمه معتبر در اصفهان

گزارشی از افتتاحیه سی و پنجمین کنفنرانس بین المللی وحدت

پروتکل تنوع زیستی؛ زمینهه مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی باید محاکمه شوند

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در آموزشگاه زبان ایرانمهر در تهران

بدریخت شدن چهره هانیه توسلی ! / عکس عجیب

مسیرگشایی ها، تلنگری برای اصلاح بافت فرسوده/ توسعه و عدالت شهری در گرو مسیرگشایی صحیح

حق طلاق چیست؟ مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

استاد امیرخانی: هنر باید مردم را هوشیار و بیدار کند/ در 65 سال زندگی 50 استاد خوشنویسی داشتم

شکسته شدن رکورد واکسیناسیون سیار در دزفول

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ایران مال

خانم و اقا جهت بسته بندی و کاردرمنزل نیازمندیم

تماس های ملحق شدنی به گروه های واتساپ اضافه شد

صادرکنندگان را مجرم نکنید!

استخدام منشی با بیمه در گروه مهندسین مشاور املاک کارن در گیلان

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه های کارتخوان با بیمه در تهران

ماجرای توقف پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان دانشگاه اهواز چیست؟

آخرین پیام بی سیمی یک رزمنده فاطمیون/ یادت باشد قرار بود باهم برویم کربلا

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

«طبیب سالم و جوان، بیمار رنجور و پیر»

برگزاری هیجدهمین سالگرد درگذشت علی عزت بگوویچ

استخدام حسابدار در شرکت توسعه راهکارهای کسب و کار باران در خراسان شمالی

استخدام تکنسین اتاق عمل در یک مجموعه معتبر در محدوده میدان ونک

تأسف بار است شورای امنیت مسئولیت خود را بر عهده نمی گیرد

آمادگی جهاددانشگاهی برای کمک به غربالگری سرطان

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه، عیدی و پاداش در تهران

استخدام مددکار اجتماعی در موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر در تهران

جان تازه در روابط تجاری ایران و عربستان

علل استرس دوران نامزدی چیست و چگونه برطرف می شود؟

اقدام جدید مجلس برای محاکمه روحانی

سخنان تخت روانچی در نشست شورای امنیت

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

کرونا فرصتی برای گسترش ارتباطات بین المللی بوده است

30 روشی که زندگی مشترک را ویران می کند!

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 28 مهرماه؛

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

جملات پر احساس خوشبختی یعنی … + عکس نوشته پروفایل خوشبختی

هفته وحدت نماد یکپارچگی مسلمانان علیه دشمنان مشترک جهان اسلام است

سردرگمی بهارستانی ها در طرح صیانت

استخدام مولف و نویسنده در ایران تایپیست در تهران

«سرجوخه» فعلا پخش نمی شود

فتوای رهبر انقلاب در مورد خواستگاری: یک نگاه بدون چادر و روسری مشکلی ندارد.

اقدام جدید انحصارطلبانه کانون وکلا؛ شکایت از یک استارتاپ به اتهام دخالت در امر وکالت!

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

2 انتصاب جدید رییسی

برنامه محوری؛ لازمه بهره وری بیشتر از سفرهای استانی رییس جمهور/ چرا عده ای به دنبال بی فایده نشان دادن حضور مسئولان در میان مردم هستند؟

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

رها شدگی ها در مسیرگشایی ها / مسیرگشایی ها مسیر توسعه شهر تبریز و عدالت شهری

آیا شکستن انحصار وکلا می تواند وضعیت را بهبود دهد؟ / برای هر 1000 نفر 76 وکیل!

ترتیل صفحه 249 قرآن/ دو دلیل معجزه بودن قرآن+فیلم، متن و مفاهیم

لایحه رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان رد می شود؟/ کسری بودجه شدید دولت پاشنه آشیل رتبه بندی

شهرداری در خصوص هرس درختان به وظایف خود عمل کرد/تلاش علوم پزشکی اهواز برای انداختن توپ در زمین شهرداری

ماجرای حسابرسی ها در دوره قبلی شورا/اصلاح فرایند صدور پروانه ساختمانی

مدیریت شهری زنجان از 140 خانواده شهید تجلیل می کند

تصاویر/ مراسم هفتمین سالگرد آیت الله مهدوی کنی(ره) در مدرسه علمیه مروی تهران

اوقات شرعی 28 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

چرا وزیر بیل می زند؟!

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 27 مهر

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل و کارشناس اداری تعمیرات و نگهداری در قم

اوقات شرعی بیست و هشتم مهرماه در سمنان

رحیم نوبهار: آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند/ رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن حوزه، کاری بکنیم!

رحیم نوبهار: آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند/ رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن حوزه، کاری بکنیم!