مطالب مرتبط:
آیت الله رییسی:امنیت سرمایه و سرمایه گذار را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
آیت الله علوی گرگانی: ساماندهی اقتصاد کشور انتظار مردم از دولت است/تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور
آغاز بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای/ سخنرانی آیت الله رییسی تا ساعتی دیگر
رونمایی از کتب نکوداشت آیت الله خیری در دامغان
آیت الله مکارم شیرازی: دولت های خارجی برای نفوذ در دستگاه علما و مراجع نقشه های مهمی دارند| وزارت اطلاعات نقش آفرینی کند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:002021-09-17سياسي

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند


حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث، گفت: آیت الله العظمی صانعی در چهارچوب همان فقاهت و اجتهاد سنتی، حرکت می کنند؛ - مؤسسه مفتاح کرامت به مناسبت نخستین سالگرد رحلت آیت الله العظمی صانعی نشستی مجازی با عنوان عدالت و حقوق زنان در اندیشه و فکر آیت الله العظمی صانعی برگزار کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جماران حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی در این نشست گفت: تعبیری که در ذهن من از حضرت آیت الله العظمی صانعی، شکل گرفته، عبارت فقیه نواندیش ساده زیست مردم گرا است و قصد دارم که منش علمی و عملی ایشان را در این خط، بیان کنم.

ایشان فقیه ؛ یعنی کسی است که در مجموعه معارف اهل بیت(علیهم السلام) -که از جهات بارز آن، بخش فقه است- صاحب نظر و در حد فقیه بزرگ است.

وصف نواندیش ، نوع نگاه ایشان به فقه را نشان می دهد، و دو وصف دیگر به روش و منهج عملی ایشان مربوط می گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث افزود: ایشان عالمی ساده زیست بود و وقتی که کسی با ایشان ارتباط داشت و به منزل و دفتر ایشان آمد و شد می کرد، منش ایشان را منش یک انسان ساده زیست می یافت.

تا جایی که خود مشاهده کردم، در لباس، خورد و خوراک، وضعیت دفتر و رفت و آمد، از اشرافیت و اختلاف های طبقاتی و مسائلی از این دست، کاملاً به دور بود.

وی ادامه داد: مردم گرایی نیز به این معناست که در میان مردم، بدون فاصله گذاری های طبقاتی که گاهی در بین عالم و عامی، نهاده می شود به دور بود و در روش و برخورد ایشان با مردم، دیده نمی شد.

زمانی که برای شرکت در نماز یا مجالس اهل بیت(ع)، در دفترشان حضور می یافتیم، احترام ایشان به روحانیون و افراد غیرروحانی، جوان و حتی کودکان، نشان می داد که فردی است که حس مردمی در او زنده است.

این ویژگی در شخصیت و زندگی ایشان تا آخرین روزهای عمرشان؛ به خصوص در هنگام عزاداری ها و رفتن به میان جمع برای سینه زنی، به روشنی مشهود بود و نشان از اوج مردم داری و مردم گرایی ایشان داشت.

مهریزی در خصوص نواندیش بودن آیت الله العظمی صانعی نیز اظهار داشت: ایشان به چالش های فقه و دین، توجه دارد؛ یعنی به ایرادها و پرسش هایی که نسل امروز و انسان معاصر، در حوزه دین و فقه دارد، توجه و اهتمام نشان می دهد، نه چنانکه گاهی در کتب قدما تعبیرهایی مانند لاابالی شدن مردم نسبت به دین دیده می شود و پرسش درباره مسائل دینی، به لاابالی گری در دین تعبیر می شود.

در واقع در فکر نواندیشان دینی، اهتمام به پرسش، مطرح است نه شبهه افکنی و نه لاابالی گری.

وقتی از شبهه، سخن به میان می آید، از نوعی عناد، خبر می دهد و طرح لاابالی گری، نشان از بی اعتنایی است، اما کسی که به سؤال جامعه خود، توجه دارد و آن را مهم می شمارد، در واقع، جامعه خویش را نه اهل عناد در برابر دین می داند و نه به بی اعتنایی و لاابالی گری، نسبت می دهد.

وی افزود: ایشان در چهارچوب همان فقاهت و اجتهاد سنتی، حرکت می کنند؛ یعنی همان منابع و ادله اربعه (قرآن، سنت، سیره و عقل) را قبول دارند و در همان فضا راه می پیمایند نه خارج از آن، و نمی خواهند با تحلیل های برون دینی، درباره احکام و مسائل، تصمیم بگیرند.

به عقلانیت و عدالت در حوزه فهم دین و استنباط احکام دین توجه دارند که بحث ما نیز بر سر دو ویژگی اخیر است.

​عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث با اشاره به اینکه در فقه سنتی و رایج ما تفاوت هایی جدی میان زن و مرد وجود دارد، گفت: یکی از کارهای مرحوم آیت الله صانعی و از عرصه های فکری ایشان بازنگری در این حوزه کلان بوده است.

با یک بررسی می یابیم که در زمان حاضر (دو تا سه دهه اخیر) فقهایی داشته ایم که در حوزه مسائل زنان، دیدگاه های جدیدی را مطرح کرده اند.

آیت الله جناتی که در بخش زیادی از این فتاوا دیدگاه های نو، جدید و خلاف رأی مشهور دارند، مرحوم آیت الله معرفت، مرحوم آیت الله سید محمدحسین فضل الله از علمای شیعه لبنان و مرحوم آیت الله سیدمحمدمهدی شمس الدین در لبنان که نسبت به دیگران، دیدگاه های کمتری دارد.

وی ادامه داد: با مقایسه ای بین این بزرگان و مرحوم آیت الله صانعی، بیشترین بازنگری را، در دیدگاه و فتاوای آیت الله صانعی یافتم و شاید بتوان گفت بیشترین آراء در حوزه مسائل زنان و تفاوت های فقهی بین زن و مرد را یافته ام و ایشان چه در رساله های عملیه شان و چه در فقه استدلالی شان مثل حاشیه و تعلیقه بر تحریر الوسیله و مجموعه فقه و زندگی ، چه در درس هایی که از ایشان تقریر شده مثل کتاب الطلاق و کتاب القصاص ، و یا تعلیقاتی که بر کتاب مجمع الفائده و البرهان داشتند، نزدیک به چهل مورد را یافته ام که از امهات مسائل بوده و به یک نوع برابری در حکم رسیده اند.

یعنی حکم زن و مرد را در این عرصه ها یکسان دیده اند.

مهریزی تأکید کرد: روشن است که در این حوزه، بحث هایی مثل دیه، قصاص، مرجعیت، شهادت، قضاوت، ازدواج و طلاق، بسیار مهم و بحث هایی بسیار جدی اند که برای خیلی از افراد جامعه ابتدا زنان و به تبع آنها مردان- دغدغه ایجاد می کند اما این تفاوت ها برای زنان، هم دغدغه ذهنی است و هم دغدغه عملی؛ در حالی که برای مردان، فقط دغدغه ذهنی پدید می آورد و شاید برخی هم در دل، از این تفاوت ها خوشحال باشند، ولی وقتی بخواهند خود را اهل فکر و اندیشه، نشان بدهند، به این تفاوت ها اعتراض و در آنها طرح سؤال می کنند.

بنابر این برای کسی که استقصا بکند، روشن می شود که بخش عمده و مُعظم از این تفاوت ها در فتاوای ایشان، با همان مشخصه ها یعنی در چهارچوب فقاهت و اجتهاد سنتی، بازنگری و بازبینی شده؛ منتها با این پیش زمینه که وقتی با سؤال روبرو شده اند، مجددا به منابع مراجعه کرده اند و این مراجعه مجدد، در همان فضای فقه سنتی و اجتهاد سنتی، به این آراء جدید انجامیده است.

وی یادآور شد: ایشان در بحث امامت جماعت زن، معتقد است که زن می تواند برای زن ها و بلکه برای مردان، امامت جماعت را عهده دار بشود و در تعلیقه هایشان بر تحریر الوسیله مرحوم امام فرموده اند: و ان کان جواز امامه المرأه لمثلها لا تخلو عن قوه بل و جواز امامتها للرجال ایضاً لقاعده الاشتراک ؛ امامت زن برای زن ها خالی از قوت نیست، بلکه برای مردان نیز می تواند امامت جماعت را عهده دار بشود؛ چون زن و مرد یکی اند.

قاعده اشتراک را برخی از فقهای ما گاهی در کتاب ها ذکر کرده اند، اما چنان به آن تخصیص زده اند که به تعبیر خود اصولیان، تخصیص اکثر لازم می آید، ولی اشتراک بدین معناست که زن و مرد، یکی اند، یک ماهیتند و یک هویت دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث ادامه داد: نمونه دیگر، در بحث ازدواج زن مسلمان با غیرمسلمان است که این فقیه عالی قدر همین تعبیرات را یادآور می شوند اما فضایی را ترسیم می کنند که در آن، دیگران اجازه ابراز نظر به ایشان نمی دهند و می فرمایند: لو لم یکن الخوف من أصحاب الظاهر القاصر و من أتباع الهوی الفاسد و الحاسدین الذین یحسدون -کیف و کان الأستاذ الإمام(سلام اللّه علیه) خائفاً منهم- لکتبت ما هو الحقّ فی المسأله ؛ اگر نبود ترس از ظاهرگرایان، حسودان و کسانی که به دنبال امیال خویشند و حضرت امام هم از آنان هراس داشت، حق در مسأله را بیان می کردم.

آنگاه به لختی از آنها اشاره می کنند و آن، این است که از ادله استفاده می شود آنچه دین بیان کرده، برای انسان است للعباد من دون النظر إلی قصور الأفراد و التمییز بین أفراد البشر بما هو إنسان ؛ دین، میان انسان ها به عنوان انسان، فرق نگذاشته و زن یا مرد بودن، و مسلمان و غیرمسلمان بودن را لحاظ نکرده و أنّه تعالی یراعی العدل و عدم الظلم فی أحکامه .

وی اظهار داشت: ترسی که ایشان متذکر می شوند، اشاره به جریانی دارد که شورای نگهبان در دوره حضرت امام، از ایشان سؤال می کنند که: گاهی زنانی هستند که شوهرانشان نه آنها را طلاق می دهند و نه با آنان زندگی می کنند، بلکه آنها را معلق می گذارند؛ بدین معنا که گاهی مردان با استفاده از اختیار طلاق، به زن ظلم می کنند و گاهی با استفاده از همین حق، با طلاق ندادن به آنان ستم روا می دارند و در این موارد، از ایشان کسب تکلیف می کنند که: آیا قاضی و حاکم می تواند طلاق را اجرا کند؟ ایشان می فرمایند که باید بکوشند تا زن را راضی به طلاق همسر کنند و اگر راضی نشد، حاکم چنین حقی دارد.

سپس در آنجا می فرمایند: اگر ترس از بعض امور نبود، مطلبی دیگر بود که بسیار آسان تر از این راه بود.

این پاسخ نشان می دهند که مرحوم امام در عین برخورداری از جایگاه مرجعیت و به رغم جایگاه اجتماعی خویش، از بیان فتوای خود احساس ترس می کند.

مهریزی افزود: نمونه دیگر، تعبیر ایشان درباره حقوق زنان است.

در برخی کتب فقهی، از جمله تحریر الوسیله امام با عبارت و إن کان حق الزوج أعظم ؛ (حق مرد بیشتر است) به این مطلب، اشاره شده و به روایتی استناد گردیده که از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده و فرموده است: اگر جایز بود کسی برای کسی سجده کند، دستور می دادم که زنان برای شوهران خویش سجده کنند .

حضرت آیت الله صانعی در تعلیقه خود بر این کتاب فرموده اند که این امر، مربوط به مسائل مستحبی و پسندیده است لا فی الواجب منه؛ فلهنّ مثل الذی علیهن .

ممکن است در مستحبات بگوییم در جامعه ای که مدیریت به دست مرد است، برای این که افراد زیرمجموعه، احترام مدیر را بیشتر رعایت کنند، این وضعیت در مستحبات درست باشد، اما زن و مرد در حقوق واجب، با یکدیگر برابرند.

وی تصریح کرد: در اینجا مرجع تشخیص غیرعادلانه یا ظالمانه بودن حکم، عقل جمعی، معرفی شد نه عرف؛ زیرا عدالت عرفی، در آداب و رسوم، جریان دارد و بحث عقلا و امور عقلایی از منطق، برخوردار است، اما کارهای عرفی مانند به سر گذاشتن کلاه سبز در یک جامعه- ممکن است دلیلی نداشته باشد.

من چنین می فهمم که بحث عدل و ظلم در تقسیم بندی ها و شاخص بودن، عُقلا هستند یعنی عدالت عقلایی، ملاک است اما نه جنبه ایجابی آن، بلکه اگر عقلای یک جامعه احساس می کنند حکمی عادلانه نیست یا ظالمانه است، لازم نیست عدل بودن این حکم را احراز بکنند، بلکه اگر عقلای جمعی یا عقل جمعی به عادلانه بودنش پی ببرد، کشف می کند که فقیه در یکی از مراحل استنباط به خطا رفته و فهم آیه، یا فهم حدیث، یا اعتبار حدیث و یا الفاظ آن دچار خلل است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث اظهار داشت: یکی از چیزهایی که باعث می شود فقیهان نواندیش برای بازخوانی مجدد ادله، از آن بهره بگیرند، توجه به تعلیل هایی است که در احکام، وجود دارد.

مثلاً ایشان در بحث شهادت زن و مرد، در استناد به آیه می فرماید آیه، علت را ذکر کرده و جالب است که فقها عین تعیبر أَنْ تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَکِرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَی را در سوره حجرات، برای آیه نبأ، علت حکم به لزوم تبیّن شمرده و گفته اند اگر فاسقی خبری آورد و ما به راستگویی او یقین داریم، تبیّن لازم نیست؛ چون می فرماید أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَی مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ ، یعنی اگر کسی خبر آورد و او را راستگو نمی دانیم باید به بررسی صحت خبر بپردازیم و الا هرچند شخصی فاسق باشد، جستجو لازم نیست.

وی یادآور شد: در ادبیات عرب، سیاق به کارگیری أن ناصبه با فعل مضارع به معنای علت است و فقها با این که در آیه نبأ از آن استفاده کرده اند، در بحث شهادت، وقتی به آیه 282 سوره بقره می رسند از آن، استفاده علت نمی کنند، ولی آیت الله صانعی می فرماید این فراز از آیه، علت حکم است و اگر در جامعه ای زن ها با حساب و کتاب، میانه ای ندارند، باید میان آنها و مردان فرق بگذارند تا حقوق مردم پایمال نشود، اما در جامعه ای که زن مثلاً مدیرعامل یا مدیر بانک است و با چک و امور بانکی، سر و کار دارد، علت مذکور، در حق او جاری نمی شود.


کلید واژه ها: آیت الله - صانعی - حجت الاسلام - الله - عضو هیأت علمی دانشگاه - المسلمین - ایشان - آیت الله صانعی - مهدی - اجتهاد - فقیه - عضو هیأت علمی - دانشگاه علوم - حقوق زنان - ساده زیست - هیأت علمی - سنتی - نشست - علمی - دانشگاه - خبرنگار - بازنگری - نخستین - برگزار - اندیشه - مناسبت - سالگرد - جماران - عدالت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول آزمایشگاه با بیمه تکمیلی و پاداش در گروه صنعتی ملی شیمی

پروژه های عمرانی استان سمنان به افراد بومی واگذار شود | رفع دغدغه اشتغال

ترجمه دانشنامه عربی 11 جلدی امام امیرالمومنین(ع) در قم رونمایی شد

تاکید اژه ای بر استقلال عدلیه از جریان های سیاسی

برگزاری کارگاه روش تدوین مقاله ویژه خواهران طلبه لرستانی

روابط عمومی جدید سازمان برنامه و بودجه منصوب شد

اهدا 200 بسته کمک های مومنانه به نیازمندان شهر محمدیه + فیلم

انتصابات در دولت بر اساس شایستگی ها و ارائه برنامه دقیق است

تولد چهار قلو های مشهدی

مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)

قائم مقامی: اگهی های بازرگانی رسانه منشا غفلت است، چون انسان را تک ساحتی می کند

محسنی اژه ای: نباید ابزار انتقام گیری یک جریان سیاسی از جریان مقابل باشیم/ علی مطهری: نحوه انتخاب وکیل برای متهمان سیاسی و امنیتی و متهمان دادگاه ویژه روحانیت تغییر کند/ عباس عبدی: بازگشت ایرانیان خارج از کشور تسهیل شود + گزارش تصویری

بهترین گزینه برای اداره موقوفات استفاده از نخبگان است

همه فرهنگیان مشمول طرح رتبه بندی معلمان می شوند؟

اعدام

احتمال حذف قرعه کشی خودرو

میلاد پیامبر اکرم (ص) در سوریه نماد وحدت و انسجام ملی

بهره مندی از آب های سطحی بعد از مهار آن مطرح است

ببینید | نمایش جالب دختران نینجا مقابل رییس جمهور

ارتباط دولت و مجلس باعث پیشرفت کشور می شود

نماینده مجلس: یارانه مشترکان پرمصرف برق قطع و رقم ها تصاعدی محاسبه شود

آقای امام جمعه اردبیل! واقعاً محقق اردبیلی لقب دو نفر است یا ...؟

محفل جشن ویژه نوجوانان در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

همه فرهنگیان مشمول طرح رتبه بندی معلمان می شوند؟

این خانوم بلاگر از کمد لباس هایش رونمایی کرد / صبا راد کجاست ؟

واکنش اولیانوف به اظهار نظر امیرعبداللهیان

بحران نژادی

کرمان/ اختلاف دو جوان منجر به مرگ یکی از آنها شد

ارادت مسلمانان به دردانه هستی

تحریف تاریخ برای توجیه اشتباه رییسی/ آقای امام جمعه اردبیل! واقعاً مقدس اردبیلی لقب دو نفر است یا ...؟

احتمال حذف قرعه کشی خودرو

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق کامل اداره کار، بیمه و پورسانت در اصفهان

استخدام دستیار دندانپزشک در کلینیک دکتر گلاره تاجیک در تهران

استخدام کارشناس تبلیغات در کلینیک دکتر گلاره تاجیک در تهران

استخدام کارگر ساده با بیمه و بیمه تکمیلی در قالبسازی بابک در تهران

استخدام پیک موتوری، سرمیزبان، خوشامدگو، تاسیسات در رستوران ارکیده در البرز

قوه قضاییه باید مستقل از جریان های سیاسی باشد

زاکانی: پیشرفت تهران با مشارکت تمامی دستگاه ها محقق می شود

رییس قوه قضاییه: باید راه را برای افرادی که بدون توبه حاضرند در چارچوب قانون خدمت کنند هموار کنیم

تفرقه و کشمکش بر سر مسائل جزیی نتیجه ای جز منفعت دشمن ندارد

محسنی اژه ای: نباید قوه قضاییه ابزار انتقام گیری باشد/ باید ملجا همه باشیم

تصاویر / دیدار میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و جمعی از مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب

انتقاد رییس قوه قضاییه از طرد کردن بعضی افراد از قطار انقلاب | اژه ای : برخی با مراجعه به قوه قضاییه می خواهند رقیب خود را حذف کنند

اژه ای: نباید ابزار انتقام گیری جریان های سیاسی باشیم

نباید قوه قضاییه ابزار انتقام گیری باشد

تجلیل از افتخارآفرینان قرآنی در خراسان رضوی و مسابقات بین المللی قرآن کریم

نشست رییس قوه قضاییه با تعدای از فعالین سیاسی، اجتماعی و پژوهشگران اجتماعی

عدم اجرای قانون به دلیل مصلحت اندیشی تبعات سو دارد

جذب افراد به دین با رفق و مدارا

تفحص از شهرداری تعویق طرح ها را به دنبال دارد

انتقاد اژه ای از طرد برخی افراد از قطار انقلاب: نباید ابزار انتقام گیری جریان های سیاسی باشیم

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت هومان مشاور پارس در اصفهان

استخدام کارمند اداری در شرکت وکیل تلفنی در قزوین

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند روابط عمومی در خراسان رضوی

رییس قوه قضاییه: نباید ابزار انتقام گیری جریان های سیاسی باشیم/ انتقاد اژه ای از طرد بعضی افراد از قطار

اژه ای: نباید ابزار انتقام گیری جریان های سیاسی باشیم

جملات آرامش کننده ذهن + متن های زیبای آرام کننده قلب با عکس نوشته زیبا

رییس قوه قضاییه: باید راه را برای افرادی که بدون توبه حاضرند در چارچوب قانون خدمت کنند هموار کنیم

هم افزایی نمایندگان همه قوا لازمه خدمت رسانی مناسب به مردم است

مینا اخلاقی عکس| اردوی جهادی دانشجویان بسیجی در روستای دهگاه بجنورد

زاکانی: پیشرفت تهران با مشارکت تمامی دستگاه ها محقق می شود

اجاق گاز

خوانندگی حمید فرخ نژاد با آهنگ عربی معروف در آمریکا + ویدئو

تصویب نشدن طرح شفافیت آرا، نکته منفی در عملکرد مجلس خواهد بود

اختلاف دو جوان زرندی منجر به مرگ یکی از آنها شد

هم اندیشی روحانیون و نخبگان گرامیداشت هفته وحدت درمهاباد

آقای امام جمعه اردبیل! واقعاً مقدس اردبیلی لقب دو نفر است یا ...؟

مجلس واردات خودرو را ضروری میداند

استخدام خدمات (آبدارچی و نظافتچی) با پاداش، بیمه تکمیلی و وام در تهران

رییس قوه قضاییه: نباید ابزار انتقام گیری جریان های سیاسی باشیم/ انتقاد اژه ای از طرد بعضی افراد از قطار انقلاب

تاکید روحانی دربند بحرینی بر حمایت از آیت الله عیسی قاسم

باید راه را برای افرادی که بدون توبه حاضرند در چارچوب قانون خدمت کنند هموار کنیم

کنفرانس بزرگ وحدت اسلامی در پایتخت پاکستان آغاز شد

انتقاد امام جمعه شوشتر به وضعیت نامناسب سازه های آبی و آثار تاریخی شهر

عمامه گذاری طلاب در روز میلاد پیامبر(ص)

باید راه را برای افرادی که بدون توبه حاضرند در چارچوب قانون خدمت کنند هموار کنیم

تصاویر/ آیین رونمایی از ترجمه فارسی دانشنامه امام امیرالمومنین علی بن ابیطالب(ع)

مشاهده نشانه های موج ششم کرونا در استان یزد

خبر خوب از افزایش حقوق معلمان

نباید قوه قضاییه ابزار انتقام گیری یک جریان سیاسی از جریان مقابل باشد

تاکید شبکه ملی ایثارگران بر پیگیری مطالبات از راه های حقوقی و قانونی

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ایجاد وحدت

فیلم| پایه و اساس دین پیامبر(ص) است

مبلمان شهری دزفول بر گرفته از پیشینه تاریخی و فرهنگی این شهر باشد

امکان دورکاری مادران دارای فرزند محصل

تاکید امیرعبداللهیان بر توسعه روابط ایران و آذربایجان

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 2 آبان

توضیحات سخنگوی کمیسیون اصل 90 درباره قبض برق دهک های بالا

تسریع در رسیدگی به وضعیت سازه های آبی و آثار تاریخی شوشتر

استخدام کارمند اداری در شرکت وکیل تلفنی در خراسان رضوی

استخدام کارمند اداری در شرکت وکیل تلفنی در کرمان

استخدام کابینت کار و دکور ساز ماهر با بیمه در یک مجموعه در تهران

الاغ

مسائل شهر تهران و استان های همجوار در هم تنیده است

مشکلات دامداران شاهرود رفع شود/ برخورد با مدیرکل جهاد استان سمنان

هفته وحدت و تبیین موانع وحدت کشورهای اسلامی

مدیر حوزه های علمیه کشور: پیشرفت جامعه به نیروهای امنیتی مقتدر وابسته است

شورای امنیت از دخالتش در انتخابات عراق پرده برداشت

رییس قوه قضاییه: قوه قضاییه باید استقلال خود از جریان های سیاسی را حفظ کند/ نباید ابزار انتقام گیری یک جریان سیاسی از جریان مقابل باشیم/ عدلیه باید ملجا همه باشد، به خصوص افرادی که توسط یک مامور حکومت مورد ظلم واقع شدند

تزیین منزل با وسایل ساده و دور ریز

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند