مطالب مرتبط:
آیت الله رییسی:امنیت سرمایه و سرمایه گذار را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
آیت الله علوی گرگانی: ساماندهی اقتصاد کشور انتظار مردم از دولت است/تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور
آغاز بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای/ سخنرانی آیت الله رییسی تا ساعتی دیگر
رونمایی از کتب نکوداشت آیت الله خیری در دامغان
آیت الله مکارم شیرازی: دولت های خارجی برای نفوذ در دستگاه علما و مراجع نقشه های مهمی دارند| وزارت اطلاعات نقش آفرینی کند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:002021-09-17سياسي

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند


حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث، گفت: آیت الله العظمی صانعی در چهارچوب همان فقاهت و اجتهاد سنتی، حرکت می کنند؛ - مؤسسه مفتاح کرامت به مناسبت نخستین سالگرد رحلت آیت الله العظمی صانعی نشستی مجازی با عنوان عدالت و حقوق زنان در اندیشه و فکر آیت الله العظمی صانعی برگزار کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جماران حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی در این نشست گفت: تعبیری که در ذهن من از حضرت آیت الله العظمی صانعی، شکل گرفته، عبارت فقیه نواندیش ساده زیست مردم گرا است و قصد دارم که منش علمی و عملی ایشان را در این خط، بیان کنم.

ایشان فقیه ؛ یعنی کسی است که در مجموعه معارف اهل بیت(علیهم السلام) -که از جهات بارز آن، بخش فقه است- صاحب نظر و در حد فقیه بزرگ است.

وصف نواندیش ، نوع نگاه ایشان به فقه را نشان می دهد، و دو وصف دیگر به روش و منهج عملی ایشان مربوط می گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث افزود: ایشان عالمی ساده زیست بود و وقتی که کسی با ایشان ارتباط داشت و به منزل و دفتر ایشان آمد و شد می کرد، منش ایشان را منش یک انسان ساده زیست می یافت.

تا جایی که خود مشاهده کردم، در لباس، خورد و خوراک، وضعیت دفتر و رفت و آمد، از اشرافیت و اختلاف های طبقاتی و مسائلی از این دست، کاملاً به دور بود.

وی ادامه داد: مردم گرایی نیز به این معناست که در میان مردم، بدون فاصله گذاری های طبقاتی که گاهی در بین عالم و عامی، نهاده می شود به دور بود و در روش و برخورد ایشان با مردم، دیده نمی شد.

زمانی که برای شرکت در نماز یا مجالس اهل بیت(ع)، در دفترشان حضور می یافتیم، احترام ایشان به روحانیون و افراد غیرروحانی، جوان و حتی کودکان، نشان می داد که فردی است که حس مردمی در او زنده است.

این ویژگی در شخصیت و زندگی ایشان تا آخرین روزهای عمرشان؛ به خصوص در هنگام عزاداری ها و رفتن به میان جمع برای سینه زنی، به روشنی مشهود بود و نشان از اوج مردم داری و مردم گرایی ایشان داشت.

مهریزی در خصوص نواندیش بودن آیت الله العظمی صانعی نیز اظهار داشت: ایشان به چالش های فقه و دین، توجه دارد؛ یعنی به ایرادها و پرسش هایی که نسل امروز و انسان معاصر، در حوزه دین و فقه دارد، توجه و اهتمام نشان می دهد، نه چنانکه گاهی در کتب قدما تعبیرهایی مانند لاابالی شدن مردم نسبت به دین دیده می شود و پرسش درباره مسائل دینی، به لاابالی گری در دین تعبیر می شود.

در واقع در فکر نواندیشان دینی، اهتمام به پرسش، مطرح است نه شبهه افکنی و نه لاابالی گری.

وقتی از شبهه، سخن به میان می آید، از نوعی عناد، خبر می دهد و طرح لاابالی گری، نشان از بی اعتنایی است، اما کسی که به سؤال جامعه خود، توجه دارد و آن را مهم می شمارد، در واقع، جامعه خویش را نه اهل عناد در برابر دین می داند و نه به بی اعتنایی و لاابالی گری، نسبت می دهد.

وی افزود: ایشان در چهارچوب همان فقاهت و اجتهاد سنتی، حرکت می کنند؛ یعنی همان منابع و ادله اربعه (قرآن، سنت، سیره و عقل) را قبول دارند و در همان فضا راه می پیمایند نه خارج از آن، و نمی خواهند با تحلیل های برون دینی، درباره احکام و مسائل، تصمیم بگیرند.

به عقلانیت و عدالت در حوزه فهم دین و استنباط احکام دین توجه دارند که بحث ما نیز بر سر دو ویژگی اخیر است.

​عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث با اشاره به اینکه در فقه سنتی و رایج ما تفاوت هایی جدی میان زن و مرد وجود دارد، گفت: یکی از کارهای مرحوم آیت الله صانعی و از عرصه های فکری ایشان بازنگری در این حوزه کلان بوده است.

با یک بررسی می یابیم که در زمان حاضر (دو تا سه دهه اخیر) فقهایی داشته ایم که در حوزه مسائل زنان، دیدگاه های جدیدی را مطرح کرده اند.

آیت الله جناتی که در بخش زیادی از این فتاوا دیدگاه های نو، جدید و خلاف رأی مشهور دارند، مرحوم آیت الله معرفت، مرحوم آیت الله سید محمدحسین فضل الله از علمای شیعه لبنان و مرحوم آیت الله سیدمحمدمهدی شمس الدین در لبنان که نسبت به دیگران، دیدگاه های کمتری دارد.

وی ادامه داد: با مقایسه ای بین این بزرگان و مرحوم آیت الله صانعی، بیشترین بازنگری را، در دیدگاه و فتاوای آیت الله صانعی یافتم و شاید بتوان گفت بیشترین آراء در حوزه مسائل زنان و تفاوت های فقهی بین زن و مرد را یافته ام و ایشان چه در رساله های عملیه شان و چه در فقه استدلالی شان مثل حاشیه و تعلیقه بر تحریر الوسیله و مجموعه فقه و زندگی ، چه در درس هایی که از ایشان تقریر شده مثل کتاب الطلاق و کتاب القصاص ، و یا تعلیقاتی که بر کتاب مجمع الفائده و البرهان داشتند، نزدیک به چهل مورد را یافته ام که از امهات مسائل بوده و به یک نوع برابری در حکم رسیده اند.

یعنی حکم زن و مرد را در این عرصه ها یکسان دیده اند.

مهریزی تأکید کرد: روشن است که در این حوزه، بحث هایی مثل دیه، قصاص، مرجعیت، شهادت، قضاوت، ازدواج و طلاق، بسیار مهم و بحث هایی بسیار جدی اند که برای خیلی از افراد جامعه ابتدا زنان و به تبع آنها مردان- دغدغه ایجاد می کند اما این تفاوت ها برای زنان، هم دغدغه ذهنی است و هم دغدغه عملی؛ در حالی که برای مردان، فقط دغدغه ذهنی پدید می آورد و شاید برخی هم در دل، از این تفاوت ها خوشحال باشند، ولی وقتی بخواهند خود را اهل فکر و اندیشه، نشان بدهند، به این تفاوت ها اعتراض و در آنها طرح سؤال می کنند.

بنابر این برای کسی که استقصا بکند، روشن می شود که بخش عمده و مُعظم از این تفاوت ها در فتاوای ایشان، با همان مشخصه ها یعنی در چهارچوب فقاهت و اجتهاد سنتی، بازنگری و بازبینی شده؛ منتها با این پیش زمینه که وقتی با سؤال روبرو شده اند، مجددا به منابع مراجعه کرده اند و این مراجعه مجدد، در همان فضای فقه سنتی و اجتهاد سنتی، به این آراء جدید انجامیده است.

وی یادآور شد: ایشان در بحث امامت جماعت زن، معتقد است که زن می تواند برای زن ها و بلکه برای مردان، امامت جماعت را عهده دار بشود و در تعلیقه هایشان بر تحریر الوسیله مرحوم امام فرموده اند: و ان کان جواز امامه المرأه لمثلها لا تخلو عن قوه بل و جواز امامتها للرجال ایضاً لقاعده الاشتراک ؛ امامت زن برای زن ها خالی از قوت نیست، بلکه برای مردان نیز می تواند امامت جماعت را عهده دار بشود؛ چون زن و مرد یکی اند.

قاعده اشتراک را برخی از فقهای ما گاهی در کتاب ها ذکر کرده اند، اما چنان به آن تخصیص زده اند که به تعبیر خود اصولیان، تخصیص اکثر لازم می آید، ولی اشتراک بدین معناست که زن و مرد، یکی اند، یک ماهیتند و یک هویت دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث ادامه داد: نمونه دیگر، در بحث ازدواج زن مسلمان با غیرمسلمان است که این فقیه عالی قدر همین تعبیرات را یادآور می شوند اما فضایی را ترسیم می کنند که در آن، دیگران اجازه ابراز نظر به ایشان نمی دهند و می فرمایند: لو لم یکن الخوف من أصحاب الظاهر القاصر و من أتباع الهوی الفاسد و الحاسدین الذین یحسدون -کیف و کان الأستاذ الإمام(سلام اللّه علیه) خائفاً منهم- لکتبت ما هو الحقّ فی المسأله ؛ اگر نبود ترس از ظاهرگرایان، حسودان و کسانی که به دنبال امیال خویشند و حضرت امام هم از آنان هراس داشت، حق در مسأله را بیان می کردم.

آنگاه به لختی از آنها اشاره می کنند و آن، این است که از ادله استفاده می شود آنچه دین بیان کرده، برای انسان است للعباد من دون النظر إلی قصور الأفراد و التمییز بین أفراد البشر بما هو إنسان ؛ دین، میان انسان ها به عنوان انسان، فرق نگذاشته و زن یا مرد بودن، و مسلمان و غیرمسلمان بودن را لحاظ نکرده و أنّه تعالی یراعی العدل و عدم الظلم فی أحکامه .

وی اظهار داشت: ترسی که ایشان متذکر می شوند، اشاره به جریانی دارد که شورای نگهبان در دوره حضرت امام، از ایشان سؤال می کنند که: گاهی زنانی هستند که شوهرانشان نه آنها را طلاق می دهند و نه با آنان زندگی می کنند، بلکه آنها را معلق می گذارند؛ بدین معنا که گاهی مردان با استفاده از اختیار طلاق، به زن ظلم می کنند و گاهی با استفاده از همین حق، با طلاق ندادن به آنان ستم روا می دارند و در این موارد، از ایشان کسب تکلیف می کنند که: آیا قاضی و حاکم می تواند طلاق را اجرا کند؟ ایشان می فرمایند که باید بکوشند تا زن را راضی به طلاق همسر کنند و اگر راضی نشد، حاکم چنین حقی دارد.

سپس در آنجا می فرمایند: اگر ترس از بعض امور نبود، مطلبی دیگر بود که بسیار آسان تر از این راه بود.

این پاسخ نشان می دهند که مرحوم امام در عین برخورداری از جایگاه مرجعیت و به رغم جایگاه اجتماعی خویش، از بیان فتوای خود احساس ترس می کند.

مهریزی افزود: نمونه دیگر، تعبیر ایشان درباره حقوق زنان است.

در برخی کتب فقهی، از جمله تحریر الوسیله امام با عبارت و إن کان حق الزوج أعظم ؛ (حق مرد بیشتر است) به این مطلب، اشاره شده و به روایتی استناد گردیده که از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده و فرموده است: اگر جایز بود کسی برای کسی سجده کند، دستور می دادم که زنان برای شوهران خویش سجده کنند .

حضرت آیت الله صانعی در تعلیقه خود بر این کتاب فرموده اند که این امر، مربوط به مسائل مستحبی و پسندیده است لا فی الواجب منه؛ فلهنّ مثل الذی علیهن .

ممکن است در مستحبات بگوییم در جامعه ای که مدیریت به دست مرد است، برای این که افراد زیرمجموعه، احترام مدیر را بیشتر رعایت کنند، این وضعیت در مستحبات درست باشد، اما زن و مرد در حقوق واجب، با یکدیگر برابرند.

وی تصریح کرد: در اینجا مرجع تشخیص غیرعادلانه یا ظالمانه بودن حکم، عقل جمعی، معرفی شد نه عرف؛ زیرا عدالت عرفی، در آداب و رسوم، جریان دارد و بحث عقلا و امور عقلایی از منطق، برخوردار است، اما کارهای عرفی مانند به سر گذاشتن کلاه سبز در یک جامعه- ممکن است دلیلی نداشته باشد.

من چنین می فهمم که بحث عدل و ظلم در تقسیم بندی ها و شاخص بودن، عُقلا هستند یعنی عدالت عقلایی، ملاک است اما نه جنبه ایجابی آن، بلکه اگر عقلای یک جامعه احساس می کنند حکمی عادلانه نیست یا ظالمانه است، لازم نیست عدل بودن این حکم را احراز بکنند، بلکه اگر عقلای جمعی یا عقل جمعی به عادلانه بودنش پی ببرد، کشف می کند که فقیه در یکی از مراحل استنباط به خطا رفته و فهم آیه، یا فهم حدیث، یا اعتبار حدیث و یا الفاظ آن دچار خلل است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث اظهار داشت: یکی از چیزهایی که باعث می شود فقیهان نواندیش برای بازخوانی مجدد ادله، از آن بهره بگیرند، توجه به تعلیل هایی است که در احکام، وجود دارد.

مثلاً ایشان در بحث شهادت زن و مرد، در استناد به آیه می فرماید آیه، علت را ذکر کرده و جالب است که فقها عین تعیبر أَنْ تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَکِرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَی را در سوره حجرات، برای آیه نبأ، علت حکم به لزوم تبیّن شمرده و گفته اند اگر فاسقی خبری آورد و ما به راستگویی او یقین داریم، تبیّن لازم نیست؛ چون می فرماید أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَی مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ ، یعنی اگر کسی خبر آورد و او را راستگو نمی دانیم باید به بررسی صحت خبر بپردازیم و الا هرچند شخصی فاسق باشد، جستجو لازم نیست.

وی یادآور شد: در ادبیات عرب، سیاق به کارگیری أن ناصبه با فعل مضارع به معنای علت است و فقها با این که در آیه نبأ از آن استفاده کرده اند، در بحث شهادت، وقتی به آیه 282 سوره بقره می رسند از آن، استفاده علت نمی کنند، ولی آیت الله صانعی می فرماید این فراز از آیه، علت حکم است و اگر در جامعه ای زن ها با حساب و کتاب، میانه ای ندارند، باید میان آنها و مردان فرق بگذارند تا حقوق مردم پایمال نشود، اما در جامعه ای که زن مثلاً مدیرعامل یا مدیر بانک است و با چک و امور بانکی، سر و کار دارد، علت مذکور، در حق او جاری نمی شود.


کلید واژه ها: آیت الله - صانعی - حجت الاسلام - الله - عضو هیأت علمی دانشگاه - المسلمین - ایشان - آیت الله صانعی - مهدی - اجتهاد - فقیه - عضو هیأت علمی - دانشگاه علوم - حقوق زنان - ساده زیست - هیأت علمی - سنتی - نشست - علمی - دانشگاه - خبرنگار - بازنگری - نخستین - برگزار - اندیشه - مناسبت - سالگرد - جماران - عدالت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر پروژه در دفتر مهندسین مشاور در تهران

عزیزی: به مقبره کوروش و کشاورزی مردم توأمان با هم نگاه کنیم

استخدام گرافیست در شرکت ایران تایپیست در تهران

استخدام حسابدار انبار و اموال در تولیدی و صنعتی سازور سازه آذرستان در تهران

از کودکان در برابر غریبه ها چگونه محافظت کنیم؟

احتمال تعویق بازگشایی مدارس از نیمه آبان ماه

تفاوت و شباهت ابطال ازدواج و طلاق چیست؟

طرح صیانت کاملاً آکادمیک است نه سیاسی

استخدام کارشناس فروش ملک و زمین با بیمه و پورسانت در گروه کارن سازه - گیلان

استخدام برنامه نویس وب مسلط به #C در شرکت فناوران اطلاعات آنو در تهران

آیا معلمان بازنشسته مشمول لایحه رتبه بندی می شوند؟+ جزییات

دیدار استاندار جدید با مجمع نمایندگان استان زنجان

استخدام مدیر رستوران در رستوران های زنجیره ای باریزو در تهران

تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی/ قرایی پرچمدار شد

آیا سرنوشت بنی صدر در انتظار احمدی نژاد است؟ /مقایسه ظالمانه طالبان و جمهوری اسلامی؟! /بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!

فال حافظ / ما را ز خیال تو چه پروای شراب است

خبر خوش نماینده مجلس برای زنان مجرد/ زنان مجرد چهارشنبه مسکن ثبت نام کنند +جزییات

هیچ کسی حق دخالت در پرونده نازنین زاغری را ندارد

استخدام کارمند بازرگانی با بیمه در شرکت سامان تهویه ایرانیان در تهران

ثبت ممنوع الخروجی افراد در سامانه ثبت من

استخدام فروشنده با حقوق اداره کار و بیمه در یک فروشگاه قطعات موبایل - تهران

جزییات جلسه فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره رتبه بندی معلمان

اسامی روانشناس نماها به زودی منتشر می شود/مردم به رفتار خارج از عرف در جلسات مشاوره حساس باشند

کسب تابعیت ایران تابع چه شرایطی است؟

ببینید | هشت دهه خبرپراکنی در ایران؛ زیر چتر BBC چه می گذرد؟

دیدگاه ابوشریف درباره راهکارهای خنثی سازی توطئه دشمن

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

فلور نظری در خیابان های آلمان /عکس

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی/ اصفهان

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان

چگونه نامزدی ام را بهم بزنم؟

طلبه شهیدی که در فاو آسمانی شد

نیروی اداری خانم با شرایط مناسب و مزایا

شکایت علیه سمیر جعجع و قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی سریعتر محاکمه شوند

سفرهای استانی امید را در دل مردم زنده کرده است

پروتکل تنوع زیستی؛ مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

استخدام صندوقدار با بیمه در رستوران بین المللی البرز سهروردی در تهران

نیاز ضروری جهان اسلام به وحدت و پرهیز از تفرقه

زمستان در راه است و مردم عشایری بی سرپناه | به داد اندیکا برسید

استخدام منشی در یک نمایندگی بیمه معتبر در اصفهان

گزارشی از افتتاحیه سی و پنجمین کنفنرانس بین المللی وحدت

پروتکل تنوع زیستی؛ زمینهه مدیریت مطلوب محیط زیستی در دریای خزر را فراهم می کند

غریب آبادی خطاب به وزیر دادگستری عراق: عاملان ترور سردار سلیمانی باید محاکمه شوند

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در آموزشگاه زبان ایرانمهر در تهران

بدریخت شدن چهره هانیه توسلی ! / عکس عجیب

مسیرگشایی ها، تلنگری برای اصلاح بافت فرسوده/ توسعه و عدالت شهری در گرو مسیرگشایی صحیح

حق طلاق چیست؟ مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

استاد امیرخانی: هنر باید مردم را هوشیار و بیدار کند/ در 65 سال زندگی 50 استاد خوشنویسی داشتم

شکسته شدن رکورد واکسیناسیون سیار در دزفول

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ایران مال

خانم و اقا جهت بسته بندی و کاردرمنزل نیازمندیم

تماس های ملحق شدنی به گروه های واتساپ اضافه شد

صادرکنندگان را مجرم نکنید!

استخدام منشی با بیمه در گروه مهندسین مشاور املاک کارن در گیلان

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه های کارتخوان با بیمه در تهران

ماجرای توقف پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان دانشگاه اهواز چیست؟

آخرین پیام بی سیمی یک رزمنده فاطمیون/ یادت باشد قرار بود باهم برویم کربلا

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

«طبیب سالم و جوان، بیمار رنجور و پیر»

برگزاری هیجدهمین سالگرد درگذشت علی عزت بگوویچ

استخدام حسابدار در شرکت توسعه راهکارهای کسب و کار باران در خراسان شمالی

استخدام تکنسین اتاق عمل در یک مجموعه معتبر در محدوده میدان ونک

تأسف بار است شورای امنیت مسئولیت خود را بر عهده نمی گیرد

آمادگی جهاددانشگاهی برای کمک به غربالگری سرطان

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه، عیدی و پاداش در تهران

استخدام مددکار اجتماعی در موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر در تهران

جان تازه در روابط تجاری ایران و عربستان

علل استرس دوران نامزدی چیست و چگونه برطرف می شود؟

اقدام جدید مجلس برای محاکمه روحانی

سخنان تخت روانچی در نشست شورای امنیت

چهره پسرانه لاله اسکندری در کنار برادرش /عکس

کرونا فرصتی برای گسترش ارتباطات بین المللی بوده است

30 روشی که زندگی مشترک را ویران می کند!

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 28 مهرماه؛

موتورسواری بانوان خلاف قانون است

جملات پر احساس خوشبختی یعنی … + عکس نوشته پروفایل خوشبختی

هفته وحدت نماد یکپارچگی مسلمانان علیه دشمنان مشترک جهان اسلام است

سردرگمی بهارستانی ها در طرح صیانت

استخدام مولف و نویسنده در ایران تایپیست در تهران

«سرجوخه» فعلا پخش نمی شود

فتوای رهبر انقلاب در مورد خواستگاری: یک نگاه بدون چادر و روسری مشکلی ندارد.

اقدام جدید انحصارطلبانه کانون وکلا؛ شکایت از یک استارتاپ به اتهام دخالت در امر وکالت!

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

2 انتصاب جدید رییسی

برنامه محوری؛ لازمه بهره وری بیشتر از سفرهای استانی رییس جمهور/ چرا عده ای به دنبال بی فایده نشان دادن حضور مسئولان در میان مردم هستند؟

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

رها شدگی ها در مسیرگشایی ها / مسیرگشایی ها مسیر توسعه شهر تبریز و عدالت شهری

آیا شکستن انحصار وکلا می تواند وضعیت را بهبود دهد؟ / برای هر 1000 نفر 76 وکیل!

ترتیل صفحه 249 قرآن/ دو دلیل معجزه بودن قرآن+فیلم، متن و مفاهیم

لایحه رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان رد می شود؟/ کسری بودجه شدید دولت پاشنه آشیل رتبه بندی

شهرداری در خصوص هرس درختان به وظایف خود عمل کرد/تلاش علوم پزشکی اهواز برای انداختن توپ در زمین شهرداری

ماجرای حسابرسی ها در دوره قبلی شورا/اصلاح فرایند صدور پروانه ساختمانی

مدیریت شهری زنجان از 140 خانواده شهید تجلیل می کند

تصاویر/ مراسم هفتمین سالگرد آیت الله مهدوی کنی(ره) در مدرسه علمیه مروی تهران

اوقات شرعی 28 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند