مطالب مرتبط:
ایرج راد: برگشت خوردن بودجه تولید تئاتر در این شرایط سخت، تاسف بار است
بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی
تصمیم گیری برای حضور دانش آموزان در مدارس به اولیاء و مدیران واگذار خواهد شد
جان باختن 5 نفر در لرستان بر اثر ابتلا به کرونا
برتری یاران حیدری راد در نخستین بازی لیگ هندبال قهرمانان اروپا
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 13:402021-09-17اقتصادي

ایرج راد: تئاتری ها از جان خود گذشتند و مدیران تماشا کردند!


در حالی که مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، سیاست یک بام و دو هوا را در باز بودن سالن های خصوصی و بسته بودن تالارهای دولتی در پیش گرفته اند، ایرج راد از هزینه نشدن بودجه مصوبِ حمایت از تولید و نرسیدن آن به دست اهالی تئاتر، - تاسف می خورد.

مهدی یاورمنش: کرونا 19 ماه است در ایران ریشه دوانده، تا کنون شش بار اوج گرفته و ده ها هزار نفر از هم میهن های ما را به کام مرگ کشانده است.

کرونا، جدا از زیان وارده به جان و روان مردم کشورمان، اقتصاد و زندگی آن ها را هم هدف گرفته و سفره های کوچک شده از تحریم ها را، کوچک تر کرده است.

زیانِ ویروس کووید19 به همه کارها و شغل ها، یکسان نیست؛ برخی را کامل تعطیل کرده و تعدادی دیگر را به پایین تر از حد فعالیت رسانده است.

بر این اساس، در پهنه هنرها، تئاتر، بدترین آسیب را از کرونا دیده و فعالیت هایش به نسبت پیش از همه گیری، 85 درصد کاهش یافته است".

خیلی بخواهیم خودمانی صحبت کنیم، تئاتر کشور به خاک سیاه نشسته است.

جشنواره ها در هر شرایط برگزار شوند ولی تئاترها تعطیل باشند در این شرایط سخت کرونایی، مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، تنها کاری که کردند، برگزاری جشنوارهِ پشت جشنوارهِ بود و توجیه شان هم این بود که اگر چنین نکنند، بودجه این بخش را نمی توانند جای دیگر خرج کنند (بگذریم که بسیاری از مدیران نمایش کشور، جدا از حقوق ثابت شان، همیشه قاچی بزرگ از کیک بودجه جشنواره ها را هم نوش جان می کنند).

اینک همین بزرگواران نمی آیند توضیح دهند، چرا با بودجه چند ده میلیارد تومانی که زیر فصل حمایت از تولید نمایش است، به یاری هنرمندانی که تن به دریای خطرناک اجرا در شرایط کرونایی زدند، نیامدند؟ قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، 10 روز پیش، اعلام کرد پیشنهاد از سرگیری فعالیت سالن های دولتی تئاتر را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه داده و پیگیر آن است .

ولی ایشان توضیح نداد اگر باز شدن تالارهای زیر نظر اداره کل هنرهای نمایشی نیاز به اجازه مخصوص دارد، چرا سالن های خصوصی تئاتر، فعال هستند و اجراهایی را روی صحنه می برند؟ مگر کرونا بین سالن دولتی و خصوصی تفاوتی قائل است؟ مگر می شود در یک پهنه هنری چون تئاتر، یک بام باشد و دو هوا؟ اتفاقا، این سالن های دولتی هستند که به دلیل بزرگی، بلند بودن سقف ها و امکانات تهویه بهتر و داشتن صندلی های بیشتر، وضعیت و امکانات بهتری برای اجرا در شرایط کرونایی دارند.

همچنین سالن های دولتی، کارمندهای حقوق بگیر ثابت دارند، پول آب و برق و گازشان را بودجه عمومی می دهد و از این جهت هم، باز شدن شان، باری بر دوش هزینه های اداره کل هنرهای نمایشی نمی گذاشت.

ولی به نظر می آید مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، ترجیح دادند سری را که درد نمی کند دستمال نبندند و با بستن درهای سالن های دولتی، خیال شان و کارشان را راحت و آسوده کنند.

برای بررسی و تحلیل موارد بالا، به سراغ ایرج راد، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون و سینما رفتیم و نظر او را جویا شدیم؛ به ویژه که با توجه به ریاستش بر هیات مدیره خانه تئاتر، از نظر صنفی، بهترین فرد برای ابراز نظر در این باره است.

هنرمندانی که فداکاری می کنند ایرج راد درباره هنرمندانی که در این شرایط دست از تئاتر نکشیده و همچنان در حال کار هستند، می گوید: دوستانی که این روزها نمایش روی صحنه می برند، دارند از خودگذشتگی می کنند.

چون در کار تئاتر، چه روی صحنه یا پشت صحنه، نمی شود فاصله اجتماعی را رعایت کرد و ماسک زد.

بازیگران حتی در هنگام گریم هم در خطر انتقال ویروس هستند، چون فاصله گریمور با بازیگر کم است و وسایل چهره پردازی هم شخصی نیست و برای همه استفاده می شود.

در یک کلام بگویم که در تولید تئاتر، نمی شود پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد.

یعنی کسی که در این شرایط در حال کار تئاتر است، دارد فداکاری می کند و خودش را به خطر می اندازد.

او سپس به وظیفه مدیران در حمایت از این تلاش و کار هنرمندان می پردازد و تاکید می کند: اینک برای پشتیبانی از این هنرمندان که ریسک کرده و خطر را به جان خریده اند، مدیران باید با همه امکانات به میدان بیایند.

اول از همه، سالن های دولتی با شرایط و امکانات خوب در اختیار هنرمندان قرار بگیرد که متاسفانه این طوری نشده است.

رییس هیات مدیره خانه تئاتر ادامه می دهد: حتی تا پیش از تیر ماه که سالن ها باز بودند، قرار بود اداره کل هنرهای نمایشی، کمک هزینه ای برای خالی ماندن 50 درصد صندلی ها پرداخت کند که نمی دانم چرا انجام نشده است.

راد تاکید می کند: در شرایط کرونایی، همه موارد بازدارنده پیشین از جمله کسر 20 درصد از فروش و گرفتن مالیات هم باید حذف شوند.

بودجه و کار اصلی اداره کل هنرهای نمایشی، حمایت از تولید است این بازیگر پیشکسوت، درباره وضعیت سالن های تئاتر در این شرایط کرونایی می گوید: خصوصی ها هم هزینه های خاص خود را دارند و نمی توانند مجانی، سالن را در اختیار گروه ها قرار دهند.

امیدوارم سالن های دولتی هم با یک برنامه مسنجم باز شوند و حمایت های مالی وعده داده شده هم صورت بگیرد.

ایرج راد درباره هزینه های سنگین اجرای تئاتر توضیح می دهد: به صحنه بردن یک کار، چند ماه تمرین می خواهد، ساخت دکور دارد، طراحی بروشور و پوستر هم هست و .

که همه هزینه بَر است، آن هم در این شرایط که سالن ها قرار است با ظرفیت نیم یا یک سوم صندلی ها باز باشند و درآمد بلیت فروشی به شدت کاهش می یابد.

او می افزاید: برای همین، باید کمک های مادی به هنرمندان صورت بگیرد که بودجه اش هم هست.

در اصل، بیشتر بودجه تئاتر کشور، برای تولید و پشتیبانی از آن است که اگر سالن ها تعطیل باشند، این بودجه برگشت می خورد که در دوره ای که هنرمندان نمایشی تنگدست تر از هر وقت دیگر هستند، بسیار تاسف بار است.

رییس هیات مدیره خانه تئاتر، در همین زمینه می پرسد: در چند ماه گذشته این کمک های مالی انجام نشد، چون اجراها تداوم نداشتند.

خب کسی فکر کرد جوانان تحصیل کرده ای که کارشان تئاتر است و حاضر به ریسک کردن روی صحنه رفتن هم هست، برای چرخاندن زندگی اش چه باید بکنند؟ او خودش بی درنگ، پاسخِ پرسش خود را می دهد: چه ایراد داشت سالن های دولتی درشان را برای هنرمندانی که ریسک و فدکاری می کنند، باز می کردند؛ حتی اگر تنها مجبور بودند اجازه دهند یک سوم صندلی ها پُر شوند.

در این صورت، آن بودجه چند ده میلیاردی برای تولید، می توانست کمک کننده باشد و بخشی از زندگی هنرمندان تئاتر را که جایی دیگر کار نمی کنند، تامین کند.

تا کِی هنرمندان تئاتر، از جیب خودشان خرج کنند؟ این بازیگر تئاتر و سینما، در ادامه، مسئله ای دیگر را مطرح می کند: چرا برخی توقع دارند هنرمندان تئاتر باید از جیب خودشان برای کارشان، خرج هم بکنند؟ قبلا شاید کاری دیگر بود و می توانستند، ولی الان همه کارها خوابیده است.

از سوی دیگر، بسیاری از تئاتری ها، راهی به سینما و تلویزیون ندارند که فکر کنید از راه دیگر درآمدی کسب می کنند.

آن ها هستند و همین صحنه تئاتر که متاسفانه با کرونا کوچک و کوچک تر شد و مدیران هم نتوانستند کاری برای رفع تنگناهای پیش آمده انجام دهند.

با این حال، ایرج راد به آینده نزدیک خوشبین است و می گوید: در دو سه ماه آینده، فکر کنم شرایط بهتر خواهد شد.

واکسیناسیون عمومی در حال سرعت گرفتن است و همان طور که در خبری خواندم، می توان با شرط تزریق دو دوز واکسن، درهای سالن های سینما و تئاتر را به روی مخاطبان بیشتری باز کرد که تماشاگران با آسودگی خیال پای اجراها بنشینند.

هنرمندان هم وقتی دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند، شرایط بهتری و امن تری برای کار دارند.

با توجه به این که در 19 ماه گذشته، اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اراده و تلاشی از خود برای بهبود وضعیت کار و معیشت تئاتری ها انجام نداده اند، باید به انتظار نشست و دید آیا خوشبینی ایرج راد، درست از کار درمی آید؟ 5757
کلید واژه ها: ایرج راد - کرونا - یک بام و دو هوا - حمایت از تولید - فعالیت - مدیران - ایرج - زیان - کوچک - اداره کل - تحریم ها - در ایران - کوچک تر - اقتصاد - کووید19 - به جان - تولید - اهالی - هزینه - ویروس - اداره - خصوصی - زندگی - دولتی - کارها - حمایت - سیاست - ایران - تحریم - تعطیل

آخرین اخبار سرویس:
گزارش میدانی تسنیم از اصفهان/ از سرگیری سوخت رسانی در جایگاه ها + فیلم

آغاز شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 5 آبان/ خبر خوب برای سهامدارن بازار سرمایه!

عرضه بنزین سهمیه ای در بعضی از جایگاه های کردستان

ببینید | سردرگمی و کلافگی مردم پشت پمپ بنزین جاده تهران – کاشان

فعالیت جایگاه های سوخت در کردستان از سر گرفته شد

تدوین برنامه راهبردی، کلید طلایی دستیابی به اهداف کلان در مناطق آزاد است

بازدید مدیرعامل و عضو هیأت مدیره آتیه صبا از انبارهای عمومی گمرک تهران

دلار فاز افزایشی گرفت

جدیدترین قیمت لوله فلزی در بازار

مشکل جایگاه های سوخت استان گلستان در حال برطرف شدن است

چه تعداد پمپ بنزین در هر استان در مدار هستند؟

فعالیت 25 جایگاه سوخت در هرمزگان/ عرضه سوخت به نرخ آزاد

معاون وزیر صمت: واحدهای معدنی برای فرآوری تسهیلات می گیرند/ 70 درصد کار تولید و اکتشاف معادن در دست متخصصان داخلی

استخدام کارشناس فروش بیمه در بیمه پاسارگاد در آذربایجان شرقی

استخدام کارگر خط تولید با بیمه و حق مسکن در یک شرکت تولیدی در تهران

ببینید | سردرگمی و کلافگی مردم پشت پمپ بنزین جاده تهران - کاشان

هوآوی Nova 8i با امکانات عالی و قیمت مناسب در ایران

تسویه بدهی گاز ترکمنستان انجام خواهد شد

آیون Y | نمادی از پیشرفت خیره کننده خودروسازان چینی

اختلال در پمپ بنزین ها از زبان یک جایگاه دار + فیلم

دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها این هفته ابلاغ می شود

مرکز داده سامانه هوشمند سوخت: تا چند ساعت آینده 70 درصد جایگاه ها که امکان عرضه سوخت دارند، فعال خواهند شد / اگر جایگاهی بسته است، تجمع نکنید؛ به دیگر جایگاه ها مراجعه شود

سود بین بانکی به 20 درصد نزدیک شد

رفع اختلال پمپ بنزین ها به زودی در مازندران

اعتبار راهداری جوابگوی خرابی ها نیست

هوآوی Nova 8i با امکانات عالی و قیمت مناسب در ایران

فعالیت جایگاه های سوخت در چهارمحال و بختیاری

استاندار زنجان از جایگاه های عرضه سوخت بازدید کرد + فیلم

اسامی جایگاه های سوخت فعال در تهران پس از حمله سایبری

دستگاه کارواش بخار چیست؟ کارواش بخار و کارواش نانو بخار چیست؟

فیلم|,وضعیت جایگاه های سوخت زنجان

تقویت کننده آنتن موبایل چگونه کار می کند؟

استخدام کارشناس ترابری با بیمه در تیپاکس اکسپرس پارس در اصفهان

آخرین وضعیت فعالیت جایگاه های سوخت در کشور

حمایت از تولیدکننده های ورزشی در دستور کار است

تدوین و نظارت بر برنامه های اثربخش تولید و تامین مواد

استخدام کارشناس ترابری در تیپاکس اکسپرس پارس در اصفهان و خراسان رضوی

مشکل 40 درصد جایگاه های سوخت قزوین برطرف شد

اسامی 60 نماینده مجلس که با دستور زنگنه به استخدام وزارت نفت درآمدند یا به این وزارتخانه منتقل شدند

اقتصاد یزد در انتظار رشدی بی سابقه

استخدام کارشناس ترابری در تیپاکس اکسپرس پارس در خراسان رضوی

آخرین وضعیت فعالیت جایگاه های سوخت در کشور

جزییات ازسرگیری فعالیت جایگاه های سوخت/راه اندازی52 پمپ بنزین در تهران

38 هزار واحد سهم مازندران در طرح جهش تولید مسکن

تورم در ماه های آینده افزایشی خواهد بود!

دومین کنفرانس فولادسازی و ریخته گری مداوم برگزار خواهد شد

تزیین دیوار اتاق خواب با ایده های شیک و خاص

حضور دقیقه نودی ایران در اکسپو 2020 

قیمت محصولات ایران خودرو 4 آبان ماه 1400+ جدول

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در یک شرکت معتبر در محدوده عباس آباد

استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه در شرکت برنطین تجهیز اریا در تهران

سی و پنجمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران برگزار شد

استخدام کارشناس مالی و حسابداری در شرکت آلفا پارس پاسارگاد در تهران

236 هزار اصله نهال جنگلی در خراسان جنوبی تولید شد

فعالیت مجدد نیمی از جایگاه های سوخت گیری در فارس

برخی از جایگاه های استان خراسان جنوبی برای عرضه سوخت فعال شدند

عرضه بنزین آزاد در یک سوم از جایگاه های سوخت استان

فعالیت جایگاه های سوخت بدون توقف ادامه دارد

چه تعداد پمپ بنزین در هر استان هم اکنون در مدار هستند؟

استخدام مدیر بازرگانی با حقوق دریافتی 6 الی 12 میلیون و بیمه در قم

کمتر از هزار دانش آموز استثنایی از تحصیل بازماندند

دیگنیتی تنها خودرو SUV تولید داخل با پنج ستاره کیفی

دریافت کد اقتصادی توسط ثبت اریکه ایرانیان

حمله سایبری به سامانه سوخت گیری در پمپ بنزین ها تایید شد

شکستن رکورد ماهیانه تولید در فولاد مبارکه نشانه خوبادوری و تکیه بر توان داخلی است

ارززش روز دارایکم و پالایشی یکم( 4 آبان)

گزارش میدانی از روند عرضه بنزین در یزد/ 20 جایگاه های وارد مدار شدند+فیلم

هوشمندی و چابکی سازمانی ضرورت رضایت ذی نفعان و موفقیت بیمه کوثر

ام وی ام ایکس 22 پرو با  قلبی کوچک  اما توانمند

بازگشایی چند جایگاه توزیع سوخت در تهران

نمایندگی هایک ویژن فروش ویژه محصولات هایک ویژن در هایک ویژن پلاس

تمامی جایگاه های سوخت گیلان تا دو ساعت آینده فعال می شود

استاندار تهران: مشکل جایگاه های سوخت در اسرع وقت حل می شود

گزارشی از یک جایگاه سوخت در شهر اردبیل

تصاویر | پمپ بنزین ها، وقتی سیستم قطع شد

نرخ روز دلار، یورو، قیمت طلا و سکه امروز سه شنبه 4 آبان 1400

استخدام کارشناس اداری با بیمه در شرکت زیست فناوران در اصفهان

استخدام تکنسین خدمات پس از فروش با بیمه و حق ماموریت جهت کار در شهریار

اعلام جایگاه های فعال عرضه سوخت در البرز

جذب 4 میلیارد تومان اعتبار تبصره 16 در بهزیستی نهاوند

استخدام فروشنده با بیمه در شرکت چرم منط در تهران

سود بین بانکی به 20 درصد نزدیک شد

گران ترین و ارزان ترین گوشی های بازار؛ 4 آبان 1400

37 جایگاه سوخت در خراسان رضوی فعال شد

تصاویر| نشست بررسی آسیب های واگذاری شرکت های دولتی

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 5 آبان 1400

گزارش میدانی از روند عرضه بنزین در یزد/برخی جایگاه های وارد مدار شدند+فیلم

توضیح وزیر کشور درباره سهمیه های بنزین

خطرات خرید ملک در ترکیه چیست؟

جایگاه های سوخت فعال در کشور مشخص شد

آخرین وضعیت فعالیت جایگاه های سوخت در کشور

گزارش میدانی از روند عرضه بنزین در یزد/برخی جایگاههای سوخت وارد مدار شدند+فیلم

استخدام حسابدار در یک نمایشگاه ماشین خارجی در فارس

خارج شدن خودکار سامانه هوشمند سوخت از مدار با دریافت تهدید/ مدیر سامانه هوشمند سوخت: سهمیه ها محفوظ است

آیا باز هم تاریخ تکرار می شود؟!

بتونه خمیری آماده و مزیت های استفاده از آن در داخل ساختمان

تعطیلی 117 معدن دارای پروانه بهره برداری در استان همدان

پرداخت1500 میلیارد تومانی بیمه سلامت استان فارس به بخش درمان

چه تعداد پمپ بنزین در آذربایجان شرقی هم اکنون در مدار عرضه هستند؟

ایرج راد: تئاتری ها از جان خود گذشتند و مدیران تماشا کردند!

ایرج راد: تئاتری ها از جان خود گذشتند و مدیران تماشا کردند!