مطالب مرتبط:
مهم ترین مطالبات دانشجویان دختر از دولت سیزدهم، چیست؟
پایان تعطیلات تابستانی دانشجویان / مطالبه گری از مسئولان دولت سیزدهم برنامه تشکل های دانشجویی در سال تحصیلی جدید
آیت الله رییسی:امنیت سرمایه و سرمایه گذار را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
رییس جمهور: امنیت سرمایه گذاری را در دولت سیزدهم تضمین کرده ایم
رییسی: امنیت سرمایه گذاری را در دولت سیزدهم تضمین کرده ایم
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 13:402021-09-17سياسي

مهم ترین مطالبات دانشجویان دختر از دولت سیزدهم، چیست؟/لزوم حمایت و تسهیلات ویژه دانشگاه ها برای دختران دانشجو


جمعی از فعالان و اعضای تشکل های دانشجویی در میزگرد «مهم ترین مطالبات دانشجویان دختر از دولت سیزدهم»، حل مشکلات و مسائل بانوان و میزان اثرگذاری این قشر در جامعه، - "، زینب خسروی، دوران دانشجویی دوران استقلال و تمرین حضور در عرصه های مختلف اجتماعی است؛ دوران شور و تکاپو؛ دورانی که می خواهی مفید باشی و در سطح جامعه نیز مطالبه آفرینی و تأثیرگذاری داشتی و با توجه به اینکه از یک سو طبق آمارهای مختلف تعداد دانشجویان دختر در فضای دانشگاه های کشور از پسران پیشی گرفته و از سوی دیگر معضلات و آسیب های فراوانی، دختران دانشجو را تهدید می کند، پرداختن ویژه به مطالبات دانشجویان دختر، لازم و ضروری است.

در این راستا میزگرد مجازی مهم ترین مطالبات دانشجویان دختر از دولت سیزدهم با حضور مریم مرزبان دانشجو رشته شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و جانشین بسیج دانشجویی، فاطمه قائمی پناهیان دانشجوی رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، حافظ کل قرآن و دارنده مدال طلا در 12امین دوره المپیاد دانشجویان علوم پزشکی کشور در حیطه مدیریت نظام سلامت و معاونت زنان اسبق حوزه بسیج دانشگاه علوم پزشکی تهران، زینب خیری کارشناس علوم تربیتی و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) و فعال حوزه بسیج دانشجویی، و نرگس صفوی دانشجوی دانشگاه الزهرا، برگزار شد که در ادامه مشروح آن را از نظر می گذرانید.

ارتقای عزت نفس و تقویت روحیه خودباوری در دانشجویان دختر، لازم است آنا: برای افزایش اثرگذاری دانشجویان دختر در دانشگاه ها، چه رویکردی باید در نظر گرفته شود؟ مرزبان: نیاز است در دانشگاه ها، ستادهایی با حضور نماینده ولی فقیه با فعالیت مستقل و کاربردی و هدف تثبیت جایگاه بانوان در دانشگاه ها ایجاد شود که دانشجویان دختر بتوانند امور مربوط به خود را مطالبه کنند البته این هدف توسط معاونت های فرهنگی ویژه خواهران نیز قابل اجرا است، زمانیکه آن ها توسط این ستادها حمایت شوند با حضور فعال و تلاش مضاعف تر، اثرگذاری بیشتری در جامعه خواهند داشت.

قائمی پناهیان: بحث اثرگذاری در جامعه دانشجو دختر یا پسر نمی شناسد طبق گفته "استاد شهید بهشتی: "دانشجو موذن جامعه است اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود" بنابراین هر 2 جنسیت به نوبه خود باید دنبال اثرگذاری در جامعه باشند، اما برای بحث خودباوری و ارتقا عزت نفس دانشجویان دختر، نیاز است با برگزاری دوره هایی الگوهای دینی را به آن ها یادآوری کرد که در طول تاریخ بانوانی حماسه آفرین بوده اند که اثرگزاری آن ها تا نسل ها ماندگار است، نمونه بارز آن حضرت زینب(س) که پیام آور عاشورا و پرچم دار آگاه سازی جامعه بودند.

این فعال دانشجویی در ادامه گفت: مورد دیگر اعطای مسئولیت به دانشجویان خانم، بر حسب توانمندی برای پذیرش پست های اجرایی و مدیریتی در کانون ها و تشکل های دانشجویی، کمیته های تخصصی مختلف و شورای صنفی است.

باید در بین مسئولان و مدیران فرهنگ سازی ایجاد شود تا دیدگاه قدیمی که بانوان صرفا باید کارهای محدود به امور خانواده را برعهده داشته باشند از بین برود، وقتی بانوان و دانشجویان دختر به خوبی عمل کنند می توانند این دیدگاه جامعه را اصلاح کرده و توانمندی های خود را به جامعه نشان دهند.

خیری: فرصت هایی که برای دانشجویان پسر وجود دارد وسیع تر از میدان عملی است که در اختیار دختران قرار داده می شود، باید فرصت و اختیارات بیشتری به دختران داده شود که خود را به جامعه نشان دهند، عمده مشکل دختران این است که اجازه ورود به حوزه های خاصی را ندارند در صورتی که اگر حمایت برابر به هر 2 جنس داده شود بسیاری از مشکلاتی که بانوان با آن درگیر هستند برطرف می شود.

صفوی: متاسفانه در دانشگاه ها اثرگذاری و دغدغه مندی در دانشجویان دختر کمتر دیده می شود که به فضای حاکم بر دانشگاه و جامعه مربوط است زیرا موضع گیری جدی برای بانوان وجود دارد، تا حدودی دختران با این محدودیت ها سرکوب می شوند در نتیجه رقبت کمتری نشان می دهند، اثرگذار بودن 2 وجه دارد ایجاد روحیه خودباوری در دختران که می توانند برای جامعه خود موثر باشند و با بیان عقیده خود در حوزه های مختلف رو به جلو حرکت کنند.

و مورد دیگر این است که وزارت علوم سیاست هایی را به دانشگاه ها ابلاغ کند.

در نهایت نهادهای سیاست گذاری بسیاری وجود دارد که بانوان می توانند در آن ها موثر باشند از جمله شورای اسلامی، مجمع تشخیص و مرکز پژوهش های مجلس و اندیشکده هایی که در حوزه های مختلف اجتماعی است.

لزوم شایسته سالاری در انتخاب هیئت علمی دانشگاه آنا: پیشنهاد شما برای جذب بیشتر بانوان در هیئت علمی دانشگاه ها چیست؟ مرزبان: تعداد جذب اساتید هیئت علمی خانم ها و آقایان باید برابر باشد و با برگزاری آزمون و مصاحبه صلاحیت آن ها مشخص شود، نیاز است آزادی عمل بیشتری به بانوان داده شود از جمله ساعت رفت وآمد، حضور فرزند در کنار خود یا حمایت از آن ها و در صورت امکان انجام کار در محیط منزل که می تواند کمک بزرگی به بانوان باشد تا حضور بیشتر و موثرتری برای جامعه داشته باشند.

قائمی پناهیان: در این راستا باید به گزارش سایت قطره و به نقل ازرییس مرکز جذب وزارت علوم توجه کنیم طبق آمار با وجود اینکه بیش از 60 درصد از جمعیت دانشگاه را دانشجویان خانم ‎ تشکیل می‎دهند اما متاسفانه سهم آن ها در حوزه مدیریتی دانشگاه بسیار اندک است البته تعداد متقاضیان خانم برای عضویت هیئت علمی معمولا 15 الی 16 درصد کمتر از آقایان است بنابراین باید شرایط را برای افزایش رقبت خانم های شایسته برای عضویت در هیئت علمی ارتقا داد.

این فعال دانشجویی ادامه داد: نیاز است امکانات رفاهی مناسب برای بانوان در محیط کار ایجاد شود.

بحث قانون مرخصی زایمان هم چنان با چالش هایی مواجه است که باید بر اجرای آن نظارت جدی انجام شود، مورد دیگر قانون انطباق است به خصوص محیط های کلینیکی و بیمارستانی که گاهی شرایط برای کار یک خانم مناسب نیست و باید مجدد سیاست گذاری شود، در صورت امکان شیفت های سنگین برای بانوان تعدیل یا با شیوه دیگری جایگزین شوند.

وی افزود: لازم است برای جذب بیشتر بانوان در هیئت علمی دانشگاه ها آیین نامه ها و مقررات آن مورد بازنگری قرار گیرد.

صرفا مقاله و تالیف کتاب معیار اصلی نباشد و مهارت های تدریس، نحوه بیان و تعامل با دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد، با توجه به ویژگی ها و توانمندی های اختصاصی هر جنس در کنار شایسته سالاری، جذب هیئت های علمی در دانشگاه ها انجام شود.

خیری: بانوان در زندگی شخصی بیش از آقایان درگیر هستند و نمی توانند تمام وقت در اختیار کار باشند.

نیاز است برای جذب آن ها در هیئت علمی دانشگاه ها امکانات ویژه تری در نظر گرفته شود درنتیجه بانوان تمایل بیشتری پیدا می کنند که در این حیطه فعالیت کنند.

صفوی: در این راستا باید بانوان در دوران تحصیل کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی با مهارت های بیشتری توانمند شوند و برروی روحیه خودباوری آن ها کار شود.

در دهه اخیر تعداد دانشجویان خانم بیشتر بوده و با توجه به هزینه ای که برای آن ها می شود باید به عنوان یک سرمایه برای جامعه خود اثرگذار باشند.

تصویب قانون هایی متناسب با شرایط بانوان، ضرورت دارد آنا: در این سال ها موضوع مهارت افزایی دانشجویان در محافل علمی و دانشگاهی خیلی مطرح می شود برای مهارت افزایی منحصر به فارغ التحصیلان خانم، نظر شما چیست؟ مرزبان: دانشگاه باید برنامه ای برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی داشته باشد و با همکاری بعضی ارگان ها محیط های کاری متناسب با شرایط بانوان ایجاد کند تا از ظرفیتی که دارد به نفع سرمایه های کشور استفاده شود.

نیاز است گروهی ویژه بانوان برای تصمیم گیری های دانشگاه ها ایجاد شود که در بحث ارتباط دانشگاه و اشتغال بانوان تصمیم هایی گرفته شود، و با نیازسنجی هایی دانشجویان دختر را در تمام زمینه های علمی ارتقا دهند.

این فعال دانشجویی افزود: نیاز است به تشکیل خانواده و تربیت نیروهای انسانی آینده توجه شود، دختران امروز مادران آینده سرزمین هستند و فرزندانی را تربیت و تحویل جامعه می دهند که آینده کشور به آن ها بستگی دارد.

قائمی پناهیان: باید برروی شکل گیری ارتباط صنعت با دانشگاه تاکید شود هنر مدیران و مسئولان این است که هزینه ها و تلاش های فارغ التحصیلان را به ثمر برساند، در این راستا در دوران دانشجویی نیاز است ارتباط دانشجویان دختر با فضای حقیقی جامعه برقرار شود علاوه بر آن باید برای دانشجویان دختر و حتی پسر به صورت اختصاصی دوره هایی برگزار شود.


کلید واژه ها: دانشجو - دانشجویان - دولت سیزدهم - دختر - مطالبات - مهم ترین - دانشگاه - دوران - دانشگاه ها - سیزدهم - تشکل های دانشجویی - دانشجویی - دانشگاه های کشور - دوران دانشجویی - دختران - دولت - میزگرد - دانشگاه آزاد - جامعه - مختلف - حل مشکلات - ویژه - حضور - تسهیلات - اجتماعی - استقلال - بانوان - معضلات - مشکلات - مرزبان

آخرین اخبار سرویس:
لزوم جمع آوری شهربازی های مغایر با استانداردهای لازم در مازندران

تمام ظرفیت ها باید برای خدمت به مردم باشد

رونق اقتصادی کیش مبتنی بر توسعه فرهنگی و اجتماعی است

ببینید | به فرزندانمان واکسن بزنیم؟

اختلاف دریافتی معلمان و اساتید دانشگاه نباید از 20 درصد تجاوز کند/ رتبه بندی معلمان با هر بودجه ای باید اجرایی شود

طرح صیانت یا امنیت سایبری؟

برگزاری مسابقه کتابخوانی ویژه بانوان طلبه دورود

فیلم | راهکار تشویق فرزند به تلاوت قرآن

امروز دولت، مجلس و قوه قضاییه مصمم هستند که تمام توان خود را برای رفع مشکلات کشور به ویژه استان خوزستان به کار گیرند

دیدار وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در گیلان

روایت زندگی شهداء حق الناس است/ تلاش دشمن برای تهی کردن جامعه از ارزش ها

روستاهای مازندران دربخش طرح هادی نیاز به نگاه جدی دارند

بازدید رییس قوه قضاییه از یادمان شهدای دفاع مقدس در اهواز

عکس| یک انتصاب فامیلی دیگر در شهرداری؛ باجناق آقای رییس!

زنگنه دست کم 60 نماینده مردم در مجلس را به وزارت نفت برد

محاکمه روحانی رؤیای بی تعبیر بهارستانی ها

فیلم| لحظه اعلام خبر شناسایی هویت شهید گمنام پس از 39 سال به مادرش

معرفی چند آلبوم موسیقی و آهنگ بی کلام آرامش بخش و دلنشین

بازدید رییس قوه قضاییه از یادمان شهدای دفاع مقدس اهواز

سفر رییس قوه قضاییه به استان خوزستان

کار شرم آور داماد وسط رقص با عروس

دستگاه های اجرایی هرچه سریع تر نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران اقدام کنند

رییس سازمان زندان ها وارد اهواز شد

اژه ای: خوزستان نباید مشکل بیکاری داشته داشته باشد

تصاویر/ جشن تولد محمود احمدی نژاد در محله نارمک!

وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در گیلان دیدار کرد

مسئولان باورهای غلط را در میدان عمل تغییر دهند و در مردم ایجاد امید کنند

بازدید رییس قوه قضاییه از یادمان شهدای دفاع مقدس در اهواز

میز خبر 6 آبان، اژه ای: مردم خوزستان نباید با مشکلات درگیر باشند

تشریح برنامه های هفته بسیج دانش آموزی در فارس

تخت روانچی: فضای ماوراء جو میراث مشترک است

ورود 6 میلیون دز سینوفارم دیگر به کشور

عکس/ جشن تولد 65 سالگی محمود احمدی نژاد

ادای احترام رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح به شهدای دزفول

حاج محمدی وارد اهواز شد

رابطه اخلاق و دین در سیره پیامبر(ص): نوشتاری از مصطفی سلیمانی

جشن هواداران دکتر احمدی نژاد بمناسبت 6 آبان، زادروز 65 سالگی ایشان/ 4

«داشتیم از حوزه ناامید می شدیم ولی حسن زاده را که دیدیم، به حوزه امیدوار شدیم»/  علامه نسبت به تمام نظامات اسلامی عارف و نگهبان و نگهدار بود

اجرای طرح «رتبه بندی معلمان» چقدر اعتبار نیاز دارد؟

اهانت به ساحت مرجعیت هیچ جایگاهی در حوزه و روحانیت ندارد

خلاء پرورشی مدارس را می توان با انجمن های با طراوت اسلامی پر کرد

اژه ای: سه قوه برای حل مشکلات خوزستان مصمم هستند

جمهوری اسلامی: دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی هشدارها را جدی بگیرند

بازگشت آیت الله العظمی فیاض به نجف اشرف

قرمز شدن چرام در سایه بی توجهی به واکسن

هنرِ دینی احیا کننده یاد خداوند است / فعالیت های حوزه هنری گنج های پنهان شده را آشکار می کند

حرکت دانشگاه علم و صنعت به سمت جامعه محوری و کارآفرینی/ تلاش برای حذف تحقیقات غیرکاربردی و انتزاعی

رییس قوه قضاییه از یادمان دفاع مقدس اهواز دیدن کرد

تخریب 140 باغ ویلا و دیوارکشی غیرمجاز در حریم شهر مشهد/ امنای موقوفات تعیین کننده کاربری نیستند

روایت خواندنی و زیبا از زیارت به سبک حضرت علامه طباطبایی (ره)

عضو کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی: با حمایت از کاربران اجازه تضییع حقوق خانواده ها را نمی دهیم

سازمان هواپیمایی برای متخلف ها جریمه برید/ وزیر نفت از مردم عذر خواهی کرد/هشدار آنگارا در خراسان جنوبی به صدا درآمد

بازدید حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای از یادمان شهدای دفاع مقدس در اهواز

جشن هواداران دکتر احمدی نژاد بمناسبت 6 آبان، زادروز 65 سالگی ایشان/ 3

دانشگاه مذاهب اسلامی؛ الگویی برای همدلی مسلمانان

حجت الاسلام اژه ای:قوای سه گانه مصمم به رفع مشکلات کشور هستند

محاکمه روحانی رؤیای بی تعبیر مجلس/ درخواستی برای نمایش سیاسی

عروس و داماد برای برگزار نکردن مراسم عروسی به توافق برسند/ حرف های خاله زنکی ازدواج کم شده است

فراخوان جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» اعلام شد

آغاز مراسم معارفه استاندار جدید گیلان

گام های دانشگاه مذاهب اسلامی در راستای همدلی مؤمنین

تقویت محور مسجد و مدرسه در قالب انجمن های اسلامی ضروری است

برنامه ریزی دشمن برای برهم زدن آرامش و امید جامعه

اگر این روزها دچار فراموشی شده اید، این مطلب را از دست ندهید!

حشرات دچار آفتاب سوختگی می شوند؟

لزوم اعلام عمومی اموال مسئولان، مردم را بدبین می کند

«ضرورت آشنایی با مسیحیت» تبیین شد

حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت/ جاماندگان سهام عدالت بخوانند

تجدید میثاق تیم جودو نیروهای مسلح با آرمان های حضرت امام خمینی

سفال های نیشابور و یادآوری گذشته تابناک ایرانیان

چطور فرزند خوبی تربیت کنیم؟

علی باقری: با 1+4 گفت وگو داریم/ هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکا به برجام فراهم نشده

مردم خوزستان سزاوار ارائه بهترین خدمت ها هستند/تمام قوا مصمم به رفع مشکلات استان اند

علی باقری: با1+4 گفت وگو داریم/ هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکا به برجام فراهم نشده

حاج محمدی وارد اهواز شد

حضور رییس سازمان قضایی نیرو های مسلح در گلزار شهدای دزفول

امروز دولت، مجلس و قوه قضاییه مصمم هستند که تمام توان خود را برای رفع مشکلات کشور به ویژه استان خوزستان به کار گیرند

لحظه اعلام خبر شناسایی هویت شهید گمنام پس از 39 سال به مادرش

بررسی میدانی مشکلات حسین آباد کالپوش توسط استاندار سمنان

مراسم اختتامیه «نوجوان اربعینی» برگزار می شود

قرآن در حوزه مهجور نیست اما توجه به فقه بیشتر بوده است

محاکمه روحانی رؤیای بی تعبیر بهارستانی ها

فیلم | وحدت در بیان رییس شورای حوزه علمیه استان قزوین- بخش دوم

مانع زایی برای کارآفرینان به بهانه مقابله با سالک/ کم سوادی متولیان محلی روستاها مشکل بزرگ سرمایه گذاران دامی

اژه ای: قوای سه گانه مصمم به رفع مشکلات کشور هستند

تقدیر عضو شورای شهر از زاکانی

سفر رییس دستگاه قضا به خوزستان

فیلم / دیدار صمیمانه امام جمعه قزوین با اساتید و طلاب مدرسه علمیه صالحیه

تخت روانچی: تحریم ها مانع از دسترسی ایران به تجهیزات پاکسازی مین شده

گزیده روزنامه های 6 آبان 1400

فیلم| پیدا شدن پیکر شهید بعد از 39 سال

لحظه اعلام خبر شناسایی هویت شهید گمنام به مادرش

شناسایی پیکر شهید «حسین شکراییان» پس از 39 سال

برگزاری نشستی در موسسه مطالعات دین و اقتصاد

زاکانی حکم دامادش را لغو کرد

منافع شخصی در تشکل های مردم نهاد لحاظ نشود

تصاویر/ افتتاح خانه هلال حوزه علمیه آذربایجان غربی

آغاز کنگره ملی 3535 شهید استان زنجان

همه نیروهای خارجی اشغالگر بدون هیچ گونه پیش شرط یا تأخیر بیشتر از سوریه خارج شوند

کمبود آب شرب سه روستای بخش مرکزی تایباد رفع شد

مهم ترین مطالبات دانشجویان دختر از دولت سیزدهم، چیست؟/لزوم حمایت و تسهیلات ویژه دانشگاه ها برای دختران دانشجو

مهم ترین مطالبات دانشجویان دختر از دولت سیزدهم، چیست؟/لزوم حمایت و تسهیلات ویژه دانشگاه ها برای دختران دانشجو