مطالب مرتبط:
تحریم ها مانع پیشرفت ایران نشدند، اما تلاش می کنیم برطرف شوند
درآمد جذاب، ریشه مقاومت وزارت نفت برای ورود LPG به سبد سوخت کشور
زمینه سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج در داخل کشور فراهم شده/ دولت سیزدهم امنیت سرمایه و سرمایه گذار را تضمین کرده است
آیت الله علوی گرگانی: ساماندهی اقتصاد کشور انتظار مردم از دولت است/تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور
رییسی: امنیت سرمایه گذاری را در دولت سیزدهم تضمین کرده ایم / ایرانیان خارج از کشور، سرمایه هایی هستند که باید در خدمت پیشرفت کشور قرار گیرند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 10:502021-09-17فناوري

دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد/تحریم ها مانع ورود فناوری های جدید به کشور است


فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولیدکنندگان نرم افزار، سخت افزار و محتوای دیجیتال در نشست با وزیر ارتباطات، خواهان آن شده اند که دولت موضع گیری شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد.

- فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولیدکنندگان نرم افزار، سخت افزار و محتوای دیجیتال در نشست با وزیر ارتباطات، خواهان آن شده اند که دولت موضع گیری شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد.

ضرورت تسریع در ایجاد رگولاتوری، پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد مجازی برای بازیگران جدید، انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و انتقاد از قیمت گذاری دستوری و اشاره به تحریم ها و اثر آن در ممانعت از ورود فناوری های جدید به کشور نیز از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نیاز به توسعه ظرفیت های داخلی فناوری اطلاعات و ارتباطات از یک سو و اهمیت تعامل با جهان فناوری از سوی دیگر، کشور ما را در شرایطی قرار داده که مدیریت و برنامه ریزی این حوزه را برای تصمیم سازان دشوار کرده است.

از یک سو شرکت ها و فناورانی را داریم که جزو نخبگان و سرآمدان جهانی هستند و حضورشان غنیمتی برای کشور است تا مسیر توسعه را با سرعت بیشتری طی کنیم و عاملی باشند برای توسعه اقتصاد دیجیتال، از سوی دیگر با مشکلاتی مانند تحریم ها مواجه ایم که مانع تعاملات بین المللی این نخبگان و بهره وری اقتصادی کشور با تکیه بر این سرمایه انسانی شده است.

این وضعیت گاهی با برخی تعارض ها و اختلاف نظرها مانند بحث های چند ماه اخیر درباره طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی نیز همراه بوده است.

با این حال آنچه کمتر به آن توجه شده، نظر کارشناسان بخش خصوصی است که راهکاری تخصصی در این حوزه دارند.

فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولیدکنندگان نرم افزار، سخت افزار و محتوای دیجیتال در نشست با وزیر ارتباطات"، خواهان آن شدند که دولت سکوت خود را در قبال طرح صیانت بشکند و موضع گیری شفافی درباره آن داشته باشد، طرحی که به زعم آن راه حلی غلط برای دغدغه ای صحیح است و موجب دلسردی جوانان فعال حوزه ارتباطات شده است.

این نشست فرصتی فراهم کرد تا فعالان اقتصادی، دغدغه های خود را بازگو کنند و خواستار رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها در این حوزه باشند.

از جمله مواردی که در این جلسه مطرح شد، تضاد منافع میان بازیگران متقدم و بازیگران جدید حوزه فناوری و نیز ضرورت تسریع در ایجاد رگولاتوری، همچنین پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد مجازی برای بازیگران جدید، تدوین آیین نامه های مربوط به صادرات محصولات ICT و انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بود.

انتقاد از قیمت گذاری دستوری و اشاره به تحریم ها و اثر آن در ممانعت از ورود فناوری های جدید به کشور نیز از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

از مناطق آزاد اقتصادی تا منطقه آزاد مجازی سیدحسن هاشمی -رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور- طی سال های گذشته با انجام مطالعات و بررسی های تخصصی، طرحی به نام منطقه آزاد مجازی را آماده کرده است که به گفته او، نه تنها می تواند گره گشای مشکلات کشور در حوزه فاوا باشد بلکه دروازه ای جدید برای توسعه اقتصادی کشور بر پایه اقتصاد دیجیتال نیز خواهد بود و همگان از مزیت هایش بهره مند خواهند شد.

هاشمی درباره اهمیت طرح منطقه آزاد مجازی گفته که تجربه مناطق آزاد اقتصادی در نقاط مختلف جهان از جمله کشور ما موفق بوده و ثابت کرده که در این مناطق، تلاش بر این است که همه روال های دست و پاگیر و فرسایشی اداری کنار گذاشته شود و حمایت از سرمایه گذار و بخش خصوصی در اولویت قرار بگیرد.

به همین دلیل با وجود برخی اشکالات و کاستی های موجود در این مناطق، در مجموع می توان گفت ایجاد آن، نتایج مثبت متعددی از جمله ایجاد فرصت های شغلی، جذب سرمایه گذاری خارجی، ارزآوری و مهم تر از این ها، بسترسازی برای ورود ما به بازارهای جهانی را به همراه داشته است.

با توجه به این که ما در قرن 21 با تحولات گسترده ای در جهان مواجه ایم که بخش قابل توجهی از آن در بستر اینترنت و فضای مجازی در جریان است.

همان طور که تا به امروز شرکت های تجاری نیازمند بستر مشترک برای ارتباطات و تعاملات بین المللی بوده اند، امروز نیز شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، به ویژه شرکت های نرم افزاری، نیاز به بستر مناسب ارتباطی داشته تا بتوانند محصولات و خدمات خود را معرفی و وارد بازار جهانی کنند.

در این شرایط وجود یک منطقه آزاد روی بستر فضای مجازی با نام اختصاری (World Free Cyber Zone) WFCZ، برای این صنعت لازم و ضروری به نظر می رسد.

استفاده از بستر بلاک چین رییس سازمان نصر کشور به مسائل فنی درباره چگونگی ایجاد منطقه آزاد مجازی هم اشاره کرد و گفت: در طرح منطقه آزاد مجازی فرآیند ثبت شرکت ها و قراردادها همگی روی بستر بلاک چین انجام می شود چرا که میزان استفاده از فناوری بلاک چین در جهان روز به روز در حال افزایش است و به دلیل عدم وابستگی آن به بخش دولتی، علاوه بر شفافیت، میزان امنیت آن نیز در سطح بسیاری بالایی است.

همچنین شرکت های ثبت شده در این منطقه از مزایای شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور بهره مند می شوند و از پرداخت مالیات معاف خواهند بود؛ اما در نقطه مقابل، زمینه مناسبی برای توسعه همکاری آن ها با شرکت های بین المللی فراهم می شود که در نهایت به افزایش بهره وری اقتصادی کشور در عرصه فاوا می انجامد و همگان از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

بستری برای کمک به توسعه اقتصادی کشور وی درباره ویژگی های خاص و منحصربه فرد منطقه آزاد مجازی هم توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: با پیاده سازی طرح پیشنهادی ما، می توان فضایی ایجاد کرد که کلیه شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان، آزادانه و با استفاده از حداکثر امتیازهایی که در مناطق آزاد تجاری وجود دارد، ارتباطات و معاملات خود با شرکت های بین المللی را توسعه داده و با ارتقای سطح درآمدزایی خود، بتوانند در رونق اقتصادی کشور نیز نقش آفرینی کنند.

خوشبختانه طی سال های گذشته بسترهای مناسب برای توسعه فعالیت های حوزه فاوا در کشور ایجاد شده و در حال حاضر به یک اکوسیستم مناسب در این حوزه دست یافته ایم.

شکل گیری و فعال شدن پارک های علم و فناوری، پارک های فناوری اطلاعات، مراکز ارتباط با صنعت در دانشگاه ها، مراکز رشد و نوآوری، شرکت های دانش بنیان و همچنین واحدهای فناور و مراکز پژوهشی، ثمره تلاش های بخش خصوصی و حمایت های دولتی در این عرصه بوده و سبب شده از نظر ظرفیت های داخلی، به سطح قابل قبولی در عرصه فاوا برسیم.

اما حالا زمان آن رسیده که بتوانیم همه این اعضای جامعه فاوا را در منطقه آزاد مجازی گرد هم آوریم تا هم زمینه توسعه ارتباطات بین المللی آن ها فراهم شود و هم بتوانیم از دیگر مزیت های آن، از جمله کم اثر کردن تحریم های ظالمانه دشمنان استفاده کنیم.

توانایی ارائه یک رمز ارز ملی با پشتوانه غیرارزی درباره نوع تبادلات مالی در این منطقه آزاد نیز گفته شده که با توجه به فراگیر شدن استفاده از رمزارزها در فضای مجازی، می توان یک رمزارز ملی با پشتوانه غیرارزی ارائه کرد و با حمایت از آن، ارزش این رمزارز داخلی را در بازار جهانی نیز ارتقا بخشید تا علاوه بر شرکت های داخلی، شرکت های خارجی نیز به استفاده از آن ترغیب شوند.

با طراحی این پلتفرم، سرمایه گذاران بین المللی بدون نگرانی از تحریم ها و موانع موجود قادر خواهند بود با شرکت های فناور ایرانی همکاری داشته باشند و از آنجایی که کل قراردادها و پلتفرم بر پایه بستر شفاف بلاک چین است، در نتیجه هیچ گونه شک و شبهه ای درباره عملکرد شرکت ها وجود نخواهد داشت و تمام اعضا می توانند به راحتی نقل و انتقالات مالی و تجاری را مشاهده کنند.

چگونگی کمک به صیانت از فضای مجازی شاید این سوال مطرح شود که ایجاد منطقه آزاد مجازی چه کمکی به طرح صیانت از کابران فضای مجازی و طرح های این حوزه خواهد کرد.

پاسخ رییس سازمان نصر کشور این است که تدوین کنندگان این گونه طرح ها، یکی از شرایط و ضوابط مهم خود برای عقد قراردادها را مجبور کردن شرکت های بزرگ آی تی به همکاری با ما و پذیرش قوانین داخلی مان عنوان می کنند.

در حالی که باید بپذیریم، بسیاری از این شرکت ها به دلیل عدم امکان هماهنگ شدن با برخی ضوابط اداری داخل کشور است که از همکاری با ما اجتناب دارند.

بنابراین اگر ما بتوانیم ایده منطقه آزاد مجازی را اجرایی کنیم، بستر همکاری امن و آسان با این شرکت ها نیز فراهم خواهد شد و می توانیم بسیاری از مشکلات و دغدغه ها را رفع کنیم.

با این کار، هم دسترسی به برخی خدمات جهانی مسدود نخواهد شد و هم شرکت های خارجی خود را موظف به همکاری دوجانبه با ما خواهند کرد.

تضمینی برای درآمد ارزی چشم گیر کشور در حال حاضر دغدغه بسیاری از شرکت های فعال در حوزه صادرات، مبادلات ارزی است و تحریم ها و سیاست های متغیر و بی ثباتی در منطقه، منجر به عدم امنیت برای شرکت های خصوصی و فعالان کسب و کارهای نوین در کشور شده است در حالی که اجرای طرح منطقه آزاد مجازی می تواند گامی بلند برای ایجاد بستر ایمن و آسان مبادلات ارزی باشد.

رییس سازمان نصر کشور در این باره گفته است منطقه آزاد مجازی همچنین علاوه بر ارزآوری، می تواند مرزهای انتقال دانش و صادرات نرم افزار را به روی شرکت های IT باز کند و با فراگیر شدن آن، شرکت های دیگر نیز می توانند از زیرساخت های به وجود آمده بهره مند شوند؛ بنابراین بدون تردید ایجاد WFCZ با حمایت از نیروی متخصص داخلی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان می تواند تضمین کننده درآمد ارزی قانونی و قابل توجهی برای کشور باشد.

افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی، تولید ثروت و ایجاد اشتغال بدون شک مزیت های ایجاد منطقه آزاد مجازی، تنها مختص به فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نخواهد بود و می تواند نجات بخش و توسعه دهنده دیگر صنایع کشور از قبیل کشاورزی و صنایع دستی نیز باشد.

نکته مهم به اعتقاد هاشمی این است که با توجه به ظرفیت های موجود در کشور، شرکت های ارائه دهنده خدمات فنی مهندسی ما از توان صادارتی ویژه ای برخوردار هستند و طی این سال ها توانسته اند بخشی از بازار منطقه را در اختیار بگیرند، اما منطقه آزاد مجازی بستر لازم برای توسعه و تقویت این بازارهای صادراتی ایجاد خواهد کرد که ثمره نهایی آن، تولید ثروت و ایجاد اشتغال برای کشور خواهد بود.

بر این اساس در حال حاضر فعالان بخش خصوصی فاوا برای ایجاد و توسعه منطقه آزاد مجازی آماده همکاری هستند و طرح پیشنهادی خود را هم ارائه کرده اند.

برای تدوین طرح منطقه آزاد مجازی، مطالعات بین المللی لازم انجام و همه جوانب آن سنجیده شده است، بنابراین امیدواریم شرایطی فراهم شود تا در تعامل با دولت، بستر ایجاد آن را فراهم کنیم و قبل از اینکه، این فرصت طلایی در بازار جهانی را از دست بدهیم، بتوانیم جایگاه خود را در نظام جهانی تعاملات اقتصادی جدید تثبیت کنیم.

رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها فرزین فردیس هم که به نمایندگی از اتاق بازرگانی تهران در این نشست حضور یافته بود، گفت: این نشست فرصتی فراهم کرد تا فعالان اقتصادی، دغدغه های خود را بازگو کنند و خواستار رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها در این حوزه باشند.

یکی از موضوعاتی که تعدادی از نمایندگان تشکل های بخش خصوصی نسبت به آن ابراز نگرانی کردند، طرح صیانت بود؛ فعالان اقتصادی حاضر در این جلسه، این طرح را مصداق تحریم توامان داخلی و خارجی توصیف کردند و خواستار موضع گیری شفاف وزیر ارتباطات در قبال این طرح شدند.

رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: وزیر ارتباطات به درستی در برنامه خود نسبت به دستیابی به سهم 10 درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی تاکید کرده است اما افزایش سهم اقتصاد دیجیتال بدون توجه به رشد فزاینده و نمایی فناوری میسر نمی شود.

در عین حال، دستیابی به این هدف با وجود وضعیت اسفناک سرمایه گذاری در کشور و عدم دسترسی به فناوری و تبادلات بین المللی در کشور و بدون بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه امکان پذیر نیست.

تصویب طرح صیانت، به اعتقاد فردیس سبب خواهد شد که این جوانان تحصیلکرده و نخبه را که به عنوان سرمایه های نظام تلقی می شوند، دو دستی تحویل کشورهای رقیب منطقه نظیر امارات، ترکیه، آذربایجان و عربستان دهیم.

یعنی اگر پیش از این، آمریکا، کانادا و استرالیا، مقصد جوانان تحصیلکرده ایرانی بود، اکنون همین کشورهای منطقه نسبت به جذب آنان اقدام می کنند.

بساط دلسردی باید برچیده شود وی با بیان اینکه بساط این دلسردی باید برچیده شود افزود: با توجه به اهمیت این طرح لازم است، وزارت ارتباطات نظر خود را به طور شفاف مطرح کند.

کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران به عنوان نماینده بیش از 23 هزار شرکت بخش خصوصی طی مطالعات کارشناسی به این نتیجه رسیده است که طرح صیانت، راه حلی غلط برای دغدغه ای صحیح است و این دغدغه باید به شکل صحیحی برطرف شود.

در سال های گذشته با زحمات وزیر ارتباطات و معاون علمی و فناوری دولت دوازدهم، تحریک سمت عرضه به خوبی انجام گرفت؛ اما در تحریک سمت تقاضا توفیقی حاصل نشد.

بنابراین به گفته او اگر قرار است وزیر ارتباطات پرچم اقتصاد دیجیتال را در دست بگیرد، نباید فقط به توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بسنده کند و بلکه باید خود را متولی انقلاب صنعتی چهارم نیز بداند.

در عین حال من از ایشان دعوت کردم که از مرکز تحول دیجیتال و طرح رصدخانه دیجیتال اتاق بازرگانی تهران نیز بازدید کند.

برنامه وزیر ارتباطات دربرگیرنده موضوعات اساسی حوزه ICT است رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران (IRICTU)، گفت: خوشبختانه، برنامه های وزیر ارتباطات دربرگیرنده موضوعات اساسی، کالبدی و راهبردی قابل توجهی در زمینه های اقتصادی و زیرساختی حوزه ICT کشور است و همان طور که پیش تر نیز، گزارش تحلیلی این اتحادیه در خصوص برخی موارد مهم این برنامه، مشتمل بر 11 صفحه که قبل از رای اعتماد وزیر منتشر شد، در خصوص حفظ حریم خصوصی و امنیت فضای تبادل اطلاعات "که توضیحات تکمیلی تلویزیونی و مصاحبه 16 شهریور در راستای نگرانی های فعالان اقتصادی، این موضوع را شفاف سازی کرد که این طرح به منزله ایجاد محدودیت نخواهد بود"، ما نیز با جنابعالی هم عقیده ایم.

داوود ادیب ادامه داد: موارد مرتبط با وابستگی های شدید کشور به محصولات سخت افزاری و نرم افزاری خارجی در لایه های اصلی و زیرساختی، آسیب پذیری زیرساخت های حساس و حیاتی کشور و برنامه ریزی مستمر بیگانگان، برای از کار انداختن این زیرساخت ها که در چند ماه اخیر نیز شاهد این موارد بوده ایم، ضعف در قوانین و مقررات به منظور التزام به ارتقاء امنیت زیرساخت های فاوا (علی رغم توصیه های سازمان پدافند غیرعامل کشور و افتا)، دلایل متعددی در دولت های پیشین داشته است که جا دارد در دولت سیزدهم، در خصوص تامین تجهیزات زیرساختی کشور و به کارگیری محصولات، خدمات، مشاوران و پیمانکاران داخلی به جد، توجه خاصی صورت گیرد.

سخت گیری های غیرمنطقی در خصوص تجهیزات فاقد نمونه مشابه داخلی می شود رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران ادامه داد: البته گاها می بینیم که در خصوص تجهیزات فاقد نمونه مشابه داخلی هم، سخت گیری های غیرمنطقی صورت پذیرفته و جلوی واردات آنها را گرفته و به این دلیل چرخه تکمیلی کسب وکارهای داخلی متوقف می شود و در جای دیگر با وجود ده ها تولیدکننده داخلی، با عمق دانش بالا، اجازه ورود به تجهیزات خارجی را داده و ممنوعیت واردات کالاهای خارجی دارای نمونه مشابه داخلی نادیده گرفته می شود که در این خصوص نیز می بایست راهکار اساسی اتخاذ شود.

ادیب اظهار کرد: جای خوشحالی است که در دولت جدید، فراخوان های متعددی را از سوی اپراتورهای بزرگ می بینیم که بخش تحقیق و توسعه این اپراتورها، فراخوان های متعددی را داشته و اقدامات قابل توجهی را در ارتباط با همکاری با شرکت های دانش بنیان داخلی برنامه ریزی و سعی کرده اند تا از پتانسیل ظرفیت های داخلی در راستای توسعه و بهینه سازی شبکه های خود استفاده کنند.

امیدوار هستیم که در سایر مجموعه های مرتبط با وزارت ارتباطات و حتی در تمامی سازمان ها نیز به همین منوال عمل شود.

مشکلات فراوانی را پیش روی صادرات داشته و داریم وی خاطرنشان کرد: در بخش چالش های مطروحه، با عنوان "نبود سند اولویت ها و ظرفیت های صادراتی دانش بنیان در بخش های مختلف و عدم حضور فعال در بازارهای منطقه و بین المللی و در نتیجه پایین بودن سهم صادرات محصولات دانش بنیان با وجود ظرفیت بالای موجود در کشور به خصوص در بخش تولید سامانه های نرم افزاری و خدمات فنی و مهندسی، فقدان بسته های قانونی حمایتی ویژه، برای کسب وکارهای حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات، فقدان زیرساخت های فنی و حقوقی لازم برای حضور قدرتمند محصولات و خدمات فناوری اطلاعات ایرانی در عرصه بین الملل؛ باور اتحادیه بر این است که ما مشکلات فراوانی را پیش روی صادرات داشته و داریم که امیدواریم دولت جدید و علی الخصوص وزیر ارتباطات به عنوان متولی برنامه های حوزه ICT بخشی از آن ها را مرتفع سازند و ما نیز این آمادگی را داریم که به عنوان تخصصی ترین تشکل صادراتی کشور در حوزه ICT در ارتباط با این برنامه ها همراستا و همراهی کنیم.

بر این اساس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری در راستای پیشبرد برنامه های وزیر، در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی و محصولات فناورانه اعلام کرده و در خصوص راهبرد اعلام شده، در بخش اقتصاد دیجیتال مبنی ب تسهیل فعالیت شرکت ها و هلدینگ های داخلی در کشورهای همسایه و همسو به منظور راه اندازی سرویس ها و سکوهای ایرانی متناسب با نیازمندی آن کشورها، مجددا تاکید می کند که در این خصوص نیز اتحادیه دارای ظرفیت های مناسبی بوده که از جمله می توان به دفتر اتحادیه در برخی کشورها و از جمله کشور کنیا اشاره کرد.

اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با دارا بودن بیش از 160 عضو، متشکل از اپراتورهای بزرگ کشور و FCPها، شرکت های تولیدی، مشاورین و پیمانکاران حوزه ICT، شرکت های EPC و GC و همچنین کمیسیون های صادرات، کمیسیون ظرفیت سازی و نوآوری، کمیسیون مالی- حقوقی، کمیسیون اپراتورهای پروانه ارتباطات ثابت و کمیسیون رتبه بندی، اعلام آمادگی کرده تا ظرفیت خود را در راستای اهداف و برنامه های وزیر ارتباطات که طی هشت رویکرد ارایه شده است، قرار داده و به عنوان بازوی مشورتی وزارت خانه ، انجام وظیفه کند.

معاونت دیجیتال در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شود طبق اظهارات نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به دلیل اهمیت تحول و اقتصاد دیجیتال که بخش بزرگی از برنامه های وزیر محترم ارتباطات را در بر گرفته است، اتحادیه، پیشنهاد ایجاد و تشکیل معاونت دیجیتال را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام می کند.

با تشکیل این معاونت علاوه بر پیاده سازی شبکه های ملی اطلاعاتی و خدماتی داخلی و دولت الکترونیک، در کنار سایر وزارتخانه ها و سازمان ها، به تعریف و پیاده سازی تحول دیجیتال در تمامی بدنه دولت، همکاری کرده و به سوی دولت همراه و سپس دولت هوشمند، گام برداشته خواهد شد.

اسماعیل ثنایی، ادامه داد: این معاونت بخصوص در تفاهم نامه 25 ساله با چین می تواند نقش بسزایی ایفا کند تا تجارب تلخ گذشته تکرار نشده و ضمن استقبال از فناوری ها و تجارب شرکت های چینی، شرکت های داخلی نه تنها نابود نشده، بلکه در آستانه این تفاهم نامه، هر یک و در عرصه های فعالیت خود رشد کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فناوری اطلاعات و ارتباطات - فناوری اطلاعات - ارتباطات - فناوری - حوزه فناوری - اطلاعات - محتوای دیجیتال - تولیدکنندگان - افزار - سخت افزار - قیمت گذاری دستوری - تحریم ها - صیانت - دیجیتال - ظرفیت های داخلی - نشست - گیری - فعالان - موضع - جدید - حوزه - تحریم - قیمت گذاری - تصمیم گیری - منطقه آزاد - کشور - مانع - بازیگران - وزیر - ورود

آخرین اخبار سرویس:
استخدام همدان – شهر و استان همدان – 25 مهر 1400

استخدام حسابدار ارشد و کارمند فروش در زمینه اینترنت در تهران

چگونه یک سریال پهنای باند اینترنتی جهان را مختل کرد

انعقاد قرارداد برگزاری رویداد استارتاپی صنایع خلاق در اردبیل

شهروندان کره ای: ما هر روز بازی مرکب را زندگی می کنیم!

مالکان خودرو تغییر آدرس خود را در 48 ساعت اعلام کنند

سرقت کدهای منبع یکی از زیرمجموعه های آمازون

تقاضای 3 میلیون نفر برای اینترنت هدیه آموزش مجازی

اینترنت چگونه به ایران آمد/ چرا گربه را دَمِ حجله نکشتند؟!

وظیفه اپراتورها برای جلوگیری از مصرف آزاد اینترنت چیست؟

چگونه یک سریال اینترنت جهان را مختل کرد؟

استخدام کارشناس مستند سازی توسعه نرم افزار در خراسان رضوی

استخدام کارشناس تدارکات، فروشنده، پیک موتوری و آبدارچی فروشگاه در تهران

استخدام استادکار ماهر صافکار و استادکار ماهر نقاش در تهران

استخدام فروشنده در کامپیوتر اطهری در کرمان

قیمت امروز گوشی همراه؛ 25 مهرماه

قیمت روز گوشی موبایل؛ یکشنبه 25 مهر 1400

اینفوگرافی/ داغ شدن گوشی موبایل با 10 اشتباه رایج

استخدام کارشناس فروش سخت افزار با بیمه در شرکت مشاور نرم افزار محک

استخدام انباردار و اپراتور تولید در شرکت نگین چوب قائم در البرز

استخدام تکنسین فنی با بیمه و بیمه تکمیلی در داده پرداز رایانه متین /اصفهان

استخدام فروشنده و حسابدار مسلط به نرم افزار هلو در کرمان

استخدام کارمند اداری، انباردار، اپراتور تولید و کارگر ساده در البرز

عینکی که خواب آلودگی یا اضطراب سربازان را ردیابی می کند

قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز یکشنبه 25 مهرماه 1400 + جدول

استخدام کارشناس it (فناوری اطلاعات و ارتباطات) با بیمه در یزد

استخدام انباردار و توزین کننده مواد با بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت سرمه

استخدام تراشکار ماهر با بیمه، سرویس و مزایای عالی در صنایع هیدرولیک هنری

ویدئو| خطر دسترسی های غیرمجاز را جدی بگیرید

دایکون چگونه استفاده می شود؟

استخدام کارشناس متالورژی با بیمه تکمیلی، سرویس و وام در گروه صنعتی قشونی

استخدام کارشناس تست اتوماتیک نرم افزار با بیمه در گروه شاتل در تهران

استخدام مهندس برق گرایش ابزار دقیق با پاداش در شرکت طاها کیمیا تجهیز

استخدام تعمیرکار cnc، مهندس برق و الکترونیک، اپراتور دستگاه و کارگر انبار

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایمن فرایند راسا در تهران

استخدام اپراتور اسکن اسناد و مدارک در شرکت نرم افزاری یگانه در تهران

استخدام تکنسین الکترونیک در شرکت مهندسی تذرو افزار در تهران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در مبلمان اداری راشن در تهران

اطلاعاتی جدید درباره جاسوسی موبایل ها از کاربران/ امنیت کدام گوشی ها ضعیف تر است؟

استخدام انباردار و تکنسین الکترونیک با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش (پخش مواد غذایی) در شرکت پخش اریکه درنا در شرق تهران

استخدام فروشنده سرویس خواب کودک با حقوق ثابت و پورسانت در چسترلند

استخدام اپراتور تجهیزات سبک (پایه دو) با بیمه در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت برق آرا در تهران

استخدام اپراتور کامپیوتر با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در باهوک در البرز

استخدام تکنسین و اپراتور تراش CNC با سرویس و بیمه در ماشین سازی عدیلی

استخدام گرافیست با حقوق تا 10 میلیون و بیمه در شرکت ترش طعم راناس در اندیشه

استخدام مونتاژکار، انباردار، تکنسین الکترونیک، طراح وب سایت و حسابدار

استخدام برنامه نویس Angular در برنامه ریزان نوید آریا در اصفهان

استخدام اپراتور دستگاه برش لیزر و مونتاژ کار در بام لایت تکنولوژی در تهران

استخدام Internal Audit با سرویس، بیمه و ناهار در شرکت جانبو در شورآباد

استخدام ناظر ساخت با بیمه، بیمه تکمیلی، وام و سرویس در البرز

استخدام مهندس برق صنعتی با بیمه و سرویس در فیدار سپند رایکا در قم

استخدام راننده و موزع (مواد غذایی) با پورسانت، بیمه و پاداش در تهران

استخدام مسئول دفتر و امور اداری در شرکت پایا پیشرو ماشین در تهران

استخدام برنامه نویس ASP.NET با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش درشرکت نیاز روز

اینترنت، چگونه به ایران آمد/ چرا گربه را دَمِ حجله نکشتند؟!

دانلود آهنگ جدید بهنام حسن زاده بنام دیگه نگو

استخدام مهندس مکانیک، کارشناس تضمین کیفیت و حسابدار ارشد با بیمه و سرویس

گوشی نوکیا 6310،نسخه جدید«پاره آجر»بعد از 20 سال!

استخدام کارشناس دفتر فنی با بیمه و سرویس در یک شرکت پیمانکاری در کرمان

استخدام کارشناس مارکتینگ در شرکت کیمیا ژن ایرسا در تهران

استخدام انباردار و آبدارچی با بیمه و سرویس در شرکت نیاک پسند در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا و کارشناس دیجیتال مارکتینگ در خراسان رضوی

دولت برای بهبود وضع مردم حداکثر استفاده را از پلتفرم ها خواهد کرد

استخدام کارشناس تست و الکترونیک در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین الکترونیک آقا در شرکت آوای ایمن توان در تهران

استخدام مونتاژکار بردهای الکترونیکی در تهران

دانلود آهنگ جدید مجتبی آرتام بنام هفت خوان عشق

استخدام کارمند اداری با سرویس در مجموعه برند اسپرینگ کات در تهران

عینکی که خواب آلودگی سربازان را ردیابی می کند

استخدام کارشناس فروش تجهیزات سخت افزار و IT با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه

استخدام کارشناس پشتیبانی شبکه و امنیت شبکه در داده پردازان دوران در تهران

سرقت اطلاعات و ایجاد اکانت جعلی شگرد جدید کلاهبرداران اینترنتی

چگونه تنظیمات شبکه را در ویندوز 11 ریست کنیم؟

استخدام فروشنده تلفنی در یک موسسه آموزشی موفقیت و انگیزش در البرز

استخدام طراح گرافیک با بیمه در شرکت تانیش در - تهران

استخدام مونتاژ کار بردهای الکترونیکی در اتصال صنعت میانه در تهران

سرقت اطلاعات و ایجاد اکانت جعلی شگرد جدید کلاهبرداران اینترنتی 

ببینید داریم برمی گردیم به عصر حجر!

با تبلیغات توییتر به درآمد برسید

چگونه پیام های واتس اپ را بدون باز کردن بخوانیم؟

دانلود آهنگ جدید شهاب مظفری بنام حیران

نحوه مشاهده پیام های واتساپ بدون باز کردن آن ها

قیمت روز انواع موبایل های سامسونگ + جدول

تنوع در محصولات گوناگون با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات/ بیش از 1500 دانش بنیان این حوزه را پیش می برند

نماد اعتماد الکترونیکی برای 2719 کسب و کار آنلاین در آذربایجان شرقی صادر شد

مایکروسافت با ویندوز 11 دنیای کار مشترک شکل می دهد!

با بهترین جایگزین های آیفون 13 آشنا شوید

خداحافظی سارقان با خانه شما با قفل دیجیتال

اخراج یک کارمند اپل به دلیل افشاگری

اندروید به کرنل لینوکس نزدیک تر می شود؟

دانلود آهنگ جدید رامین بهارستانی بنام منتظر

حضور جاسوس های اندرویدی در جیب کاربران!

زارع پور: شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی مردم به اینترنت نیست

حذف 3 اپلیکیشن مخرب از پلی استور

توضیحات زارع پور درباره شبکه ملی اطلاعات/ دسترسی به اینترنت قطع می شود؟

بازگشت نیشابور و بردسکن به وضعیت نارنجی کرونایی/ 29 شهر خراسان رضوی در وضعیت زرد و آبی قرار گرفت

دیجی ممبر مرجع رسمی و تضمینی خرید لایک اینستاگرام

ماجرای کندی اینترنت در روزهای اخیر چیست؟

دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد/تحریم ها مانع ورود فناوری های جدید به کشور است

دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد/تحریم ها مانع ورود فناوری های جدید به کشور است