مطالب مرتبط:
اقدامات سازمان حمل ونقل شهرداری آستارا در آستانه سال تحصیلی
معافیت تحصیلی دانشجویان از مهرماه سال جاری به صورت اینترنتی صادر می شود
سال تحصیلی جدید از سوم مهر ماه در استان آغاز می شود
آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) صحنه + عکس
سال تحصیلی مدرسه علمیه ریحانه الرسول(س) یزد آغاز شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 04:002021-09-17دانش

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید


با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از آغاز واکسیناسیون دانشجویان نمی گذرد و تا ترم جدید تنها دوز اول واکسن دانشجویان تزریق خواهد شد، بنا به گفته مسئولان، - ایسنا از وضعیت خوابگاه های دانشگاه های صنعتی گزارش می دهد سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از آغاز واکسیناسیون دانشجویان نمی گذرد و تا ترم جدید تنها دوز اول واکسن دانشجویان تزریق خواهد شد، بنا به گفته مسئولان، ترم آتی مجازی بوده و خوابگاه ها تنها در شرایط خاص و به صورت محدود بازگشایی خواهند شد.

در این میان امیدهایی وجود دارد که با تداوم واکسیناسیون، امکان بازگشایی خوابگاه ها برای نیمسال دوم سال تحصیلی جدید وجود داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، از شواهد و قرائن امر این گونه بر می آید که جامعه دانشگاهی کشور برای دومین سال متوالی، مجددا آموزش مجازی را تجربه خواهد کرد.

ولی تفاوت سال تحصیلی امسال با سال گذشته این است که اکثر دانشجویان کشور تا آغاز سال تحصیلی دوز اول واکسن خود را تزریق می کنند.

این در حالی است که واکسیناسیون دانشجویان در چهار دانشگاه صنعتی برتر کشور یعنی دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز از نیمه شهریورماه آغاز شده و اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها نیز غالبا دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده اند تا شرایط برای بازگشایی دانشگاه ها تسهیل شود.

از گفته های مسئولان دانشگاه ها چنین بر می آید که با توجه به اینکه حفظ سلامت جامعه دانشگاهی در اولویت است، عملا امکان برگزاری حضوری کلاس ها وجود ندارد؛ چرا که ایمنی حاصل از تزریق واکسن حدودا 45روز پس از تزریق دوز دوم حاصل می شود.

بنابراین در ترم پیش رو نیز آموزش به صورت مجازی بوده و به تبع آن امکان استفاده از خوابگاه ها برای دانشجویان مگر در شرایط خاص وجود ندارد.

مسئولین امر نیز شرط استفاده از خوابگاه ها را بازگشت به آموزش حضوری می دانند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به بررسی شرایط استفاده از خوابگاه ها در چهار دانشگاه صنعتی بزرگ کشور از زبان مسئولان این دانشگاه ها پرداخته است.

دانشگاه صنعتی شریف دکتر عمادالدین فاطمی زاده معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه دانشگاه شریف آمادگی های لازم برای بازگشایی خوابگاه ها را دارد، اظهار کرد: تا زمانی که واکسیناسیون دانشجویان در سطح وسیع و فراگیر انجام نشود و همچنین پروتکل های بهداشتی اسکان پس از تزریق واکسن از سوی وزارت بهداشت اعلام نشود، امکان تغییر در ظرفیت اسکان در خوابگاه ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: دانشگاه شریف تنها دارای یک خوابگاه کوچک خودگردان با ظرفیت اندک است و تعرفه مبلغی دریافتی آن مطابق با تعرفه های اعلام شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان است.

دکتر فاطمی زاده افزود: اولویت اسکان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی (نیازمند به امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی) است.

کما اینکه در حال حاضر تعدادی از این دانشجویان با رعایت پروتکل های متناسب با وضعیت جاری در خوابگاه ها ساکن هستند.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر دکتر جواد شکرالله مغانی معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه ترم آتی نیز مجددا مجازی خواهد بود، امکان پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها وجود ندارد.

وی با با بیان اینکه هر زمان که ترم جدید حضوری باشد، ما آمادگی کامل برای پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها را داریم، ادامه داد: ظرفیت خوابگاه های ما حداکثر 4500 نفر است و اگر قرار باشد فقط دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خوابگاه ها حضور یابند، هیچ مشکلی نداریم و در هر اتاق تا 3 نفر دانشجو در اتاق ها مستقر خواهند بود.

مگر اینکه شرایط خاص باشد و در صورت بزرگ بودن اتاق، 4 نفر در یک اتاق اسکان یابند.

معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: البته همه این شرایط و پذیرش دانشجویان منوط بر ارائه آموزش حضوری است.

ولی دانشجویانی که در حال انجام پروژه های تحقیقاتی هستند و کارهای آزمایشگاهی انجام می دهند، امکان استقرار در خوابگاه ها را دارند.

دکتر مغانی با اشاره به مبالغ دریافتی برای استقرار دانشجویان در خوابگاه ها، خاطرنشان کرد: هزینه ای که از دانشجویان بابت خوابگاه دریافت می شود، مطابق با تعرفه صندوق رفاه دانشجویی است.

معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به خوابگاه های متاهلی این دانشگاه افزود: خوابگاه های متاهلی با ظرفیت 80 تا 85 نفر ارائه می شود.

دکتر مغانی با تاکید بر اینکه هیچ کدام از خوابگاه های ما نیاز به بازسازی اساسی ندارد، گفت: در سال جاری، دو بازسازی برای خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر انجام دادیم و در تابستان یک خوابگاه بزرگ نیز به دانشگاه وقف شد که ظرفیت خوابگاه های دانشگاه را 300 تا 350 نفر افزایش می دهد.

دانشگاه علم و صنعت دکتر احد قائمی معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به ایسنا گفت: طبق روال دوران شیوع کرونا فقط دانشجویانی می توانند از خوابگاه استفاده کنند که پروژه آنها عملی بوده و لازم است در دانشگاه حضور داشته باشند.

این دانشجویان باید پروژه خود را در دانشگاه مصوب کرده باشند و از طریق گلستان درخواست اسکان داده و به تایید دانشکده و استاد رسیده باشد.

دانشجویانی که در حال گذراندن دروس آموزشی هستند، اسکان خوابگاهی ندارند.

چراکه آموزش ترم پیش رو به صورت مجازی است.

وی ادامه داد: قرارداد خوابگاه های استیجاری هر ساله تمدید می شود و بر اساس تورم اعلامی بانک مرکزی افزایش اجاره خواهیم داشت ولی این افزایش اجاره در هزینه اسکان دانشجویان تاثیری نداشته و هزینه اسکان براساس تعرفه های سازمان امور دانشجویان تعیین می شود.

معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد: درخواست دانشجویان خوابگاهی حدود 800 نفر است ولی حدود 500 نفر در خوابگاه ها حضور دارند و قبل از آغاز واکسیناسیون گسترده دانشجویان، دانشجویانی که درخواست حضور در خوابگاه را داشتند، دوز اول واکسن را دریافت کردند.

دکتر قائمی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در حال انجام پروژه خود هستند و نیاز به آزمایشگاه و حضور در دانشگاه دارند، می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از خوابگاه استفاده کنند.

وی در پایان گفت: دانشگاه علم و صنعت هم اکنون خوابگاه متاهلی ندارد ولی پیگیر ساخت خوابگاه متاهلی در پردیس و واحد دماوند هستیم.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نصیر دکتر شعله خداداد معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اولویت ما حفظ سلامت دانشجویان است، گفت: تمام سعی ما این است که دانشجویان خوابگاهی در اتاق های یک نفره مستقر شوند و در اتاق های 8 نفره نیز دو نفر مستقر شوند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم شرایط کرونایی را مد نظر قرار دهیم و با توجه به دستورالعمل های کرونایی پیش رویم، ظرفیت خوابگاه های دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برای مهر ماه 300 نفر مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

دکتر خداداد با بیان اینکه خوابگاه های متاهلی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برقرار است، ادامه داد: با توجه به اینکه افراد بعد از گذشت حدود 45 روز پس از تزریق دوز دوم واکسن، ایمنی کامل پیدا می کنند، امکان بازگشایی حضوری به دانشگاه وجود ندارد و کلاس ها همچنان مجازی ارائه خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: در دوران کرونا فقط یکی از خوابگاه های ما که مختص دانشجویان خارجی است، استیجاری بود.

همچنین در شرایط کرونا تمامی خوابگاه های دانشگاه خواجه نصیر ملکی بود و امکان استقرار دانشجویان دوره روزانه در این خوابگاه های ملکی وجود داشت که مبلغ دریافتی از دانشجویان نیز بر اساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان بود و برای ترم جدید نیز مبلغ دریافتی بر اساس مصوبه صندوق است.

دکتر خداداد خاطرنشان کرد: از ابتدای تابستان، در یکی از خوابگاه های دانشگاه خواجه نصیر تعمیرات انجام شد و تلاش میکنیم تا انتهای تابستان این تعمیرات را به اتمام برسانیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توجه به روند فعلی واکسیناسیون جامعه دانشگاهی و وعده هایی که از قبل داده شده، این احتمال وجود دارد که دانشگاه ها برای نیمسال دوم سال تحصیلی جدید بازگشایی شوند.

بدین ترتیب باید اقداماتی انجام شود تا روند فعلی واکسیناسیون دانشجویان ساکنان پایتخت و شهرستان ها تداوم یابد تا احتمال بازگشایی دانشگاه ها و به تبع آن خوابگاه ها برای نیمسال دوم وجود داشته باشد.

البته از آنجا که اغلب دانشجویان ساکن خوابگاه ها را دانشجویان ساکن شهرستان ها دربر می گیرد، باید در روند واکسیناسیون این دانشجویان نیز تسریع شود و واکسیناسیون آنها به صورت منظم تری انجام شود.

با توجه به زمان واکسیناسیون دانشجویان، ایمنی حاصل از تزریق واکسن به دانشجویان حدودا در اواسط فصل پاییز حاصل می شود.

بدین ترتیب می توان به بازگشایی دانشگاه ها و خوابگاه ها برای نیمسال دوم امیدوار بود.

در این میان، دانشگاه ها نیز باید تا آن زمان آمادگی های لازم برای بازگشایی را کسب کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سال تحصیلی جدید - واکسیناسیون دانشجویان - سال تحصیلی - دانشجویان - خوابگاه - واکسیناسیون - جدید - بازگشایی خوابگاه ها - آستانه - بازگشایی - مدت زمان - دانشگاه - آغاز سال تحصیلی - جامعه دانشگاهی - آغاز - آموزش مجازی - گزارش - تزریق - واکسن - ایسنا - مجازی - زمان - سکوت - جامعه - شرایط - تداوم - صنعتی - آموزش - وضعیت - گونه

آخرین اخبار سرویس:
کوهنوردی و صعود آناهیتا نعمتی بازیگر معروف به قله + تصویر

دانشگاه تهران صدر نشین دانشگاه های کشور

انفجار ترانشه در آزاد راه خرم زال

دانشگاه آزاد: تمامی کلاسهای شهرهای آبی از 15 آبان حضوری خواهد بود

رصد یک سیاره جوان با عمر چند میلیون سال

آزادسازی 15هکتار زمین کشاورزی در ساری

سکولاریزم؛ نظری هی جدایی ها / شماره سوم نشریه «پلاک 26» بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان منتشر شد

ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ها افزایش می یابد

تیپ خفن اشکان خطیبی+ عکس

تصویر شگفت انگیز شفق قطبی از دید ایستگاه فضایی بین المللی

همدستی دانشگاه با جامعه سودآور است

رییس دانشگاه آزاد کشور: واحدهای دانشگاهی شهرهای آبی از 15 آبان شروع به کار می کنند

تخفیف ویژه به نیکوکاران خوابگاه ساز

کامپیوترهای کوانتومی / شماره بیست و ششم نشریه «مگیت» منتشر شد

حضور صالحی آرا در دانشگاه آزاد رشت

مرکز تحقیقات فناوری های هوشمند در صنعت برق افتتاح شد

برگزاری ششمین همایش ملی پلیمر ایران در تبریز

سه خانه خلاق و نوآوری 8 آبان ماه افتتاح می شود

رتبه جهانی دانشگاه های ایران اعلام شد

درس دفاع مقدس باید همراه گرایش رشته های مختلف باشد

دوره مدیریت «پل صراط» است

ادامه ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد

16 پژوهشگر دانشگاه محقق اردبیلی در فهرست 2 درصد دانشمندان برتر قرار گرفتند

ثبت درخواست نقل و انتقالی دانشجویان از اول آذرماه آغاز می شود

ادامه ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد تا هشتم آبان

ستاری: واکسن روتاویروس تا پایان سال وارد بازار می شود

ادامه ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد تا هشتم آبان

همایش خانه احزاب ایران در وزارت کشور

 مخالف اجباری بودن واکسیناسیون کرونا هستم / احتمال بی اثر بودن واکسن کرونا با تغییر ماهیت ویروس

کارگاه سواد رسانه ائمه جماعات برگزار شد

همکاری سرای نوآوری فولاد با دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

دانشگاه آزاد سیرجان و دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی تفاهم نامه امضا کردند

افزایش دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی به 58 هزار نفر رسید/لزوم از سرگیری آموزش های حضوری در شهرهای آبی و زرد

کارگاه آموزشی «مقدمه ای بر چشمه های یونی» برگزار می شود

ساماندهی سهمیه های شاید به کنکور سال آینده برسد

دانشگاه فنی و حرفه ای از دانشجویان کم برخوردار حمایت می کند

علمی که به معرفت تبدیل نشود ارزش ندارد/ دانستن های نادرست ما را به انحراف می کشاند نه ندانستن

4 «بیوه زن» در برابر یک «بیوه مرد»

انتخاب 7 استاد دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان دانشمند برجسته جهان

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت منصوب شد

مجوز اجرای 15دوره کوتاه مدت برای 8 مرکز علمی کاربردی صادر شد

جذب 18 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی

زمان حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی

گردشگری با قایق های روباتیک خودران

جشن فارغ التحصیلی هزار حافظ قرآن در غزه + عکس

تجلیل از موفق ترین گروه جهادی در اردبیل

آغاز نام نویسی سراسری جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علمی کاربردی

افسانه بایگان 60 ساله با تیپ تینیجریش؛ خانم خانما چه آوازی هم می خونه!

مدیریت هماهنگ و تقسیم کار بین نهادی

کمک به رونق و شکوفایی اشتغال با راه اندازی دانشکده های مهارت و کارآفرینی

کارگاه سواد رسانه برگزار شد

آزمون انتخاب اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی فردا برگزار می شود

کسب مقام برتر در دومین جایزه ملی کتاب سال جوانان توسط دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی

اولویت بازگشایی دانشگاه برای دانشجویانی که پروپوزال مصوب دارند

برنامه دانشگاه آزاد اسلامی برای ازسرگیری آموزش حضوری

آرامش دوستدار متفکر منتقد دین در آلمان درگذشت

احراز هویت یکی از شهیدان گمنام دانشگاه صنعتی اصفهان

هشت استاد دانشگاه مراغه در جمع دو درصد دانشمندان برتر

حضور پژوهشگاه تربیت بدنی در بیستمین نمایشگاه ورزش و تجهیزات ورزشی

ثبت نام خوابگاه در دانشگاه تفرش تا 12 آبان ادامه دارد

دستیابی حافظ قرآن آران و بیدگلی به مقام سوم کشوری

صدور مجوز 15 دوره کوتاه مدت در 8 واحد دانشگاه علمی کاربردی

(ویدئو) برادرزاده شیخ نمر پس از 10 سال آزاد شد

گردشگری با قایق های رباتیک خودران

نجف آباد در بین پنج گزینه نهایی پایتخت کتاب کشور

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

ببینید | مجازات حملات سایبری چیست؟

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

دانشگاه امام صادق بی رییس شد

کسب مقام نخست نشریات علمی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجوی اردبیلی مقام برتر جایزه ملی کتاب سال را کسب کرد

دانشگاه های پر از خالی!

برنامه مراکز تجمعی و منتخب واکسیناسیون کووید 19- اصفهان در 6 آبانماه

90 درصد فارغ التحصیلان استرالیایی شغل تمام وقت دارند

راه اندازی اتوبوس سیار واکسیناسیون کرونا در اراک

ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد تا 8 آبان ماه ادامه دارد

مدیرکل حوزه استانداری آذربایجان شرقی منصوب شد

رصد توانمندی های دانشگاه آزاد میبد

حضور 3 عضو هیأت علمی دانشگاه بجنورد بین 2 درصد دانشمند برتر جهان

تهدید آینده انقلاب تفکر نئولیبرالیسم برخی مسئولان است

آغاز آموزش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اواسط آبان ماه

شروع کلاس های دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه امام خمینی از 8 آبان

آخرین مهلت شرکت در همایش «دانشگاه اخلاق مدار» اعلام شد

قرارگیری 5 استاد دانشگاه شهرکرد در جمع 2 درصد دانشمندان برتر جهان

تصاویر/ دیدار هیئت امنا و مدیران بنیاد ملی کرامت آفتاب با آیت الله اعرافی

زمان حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی

حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی از 15 آبان

جزییات چگونگی حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه شهرکرد + فیلم

ثبت نام وام های دانشجویی پس از تاخیر یک ماهه آغاز شد / آخرین وضعیت انتقال و مهمانی دانشجویان علوم پزشکی

اعتبارگذاری بیش از 2 هزار نشریه علمی در کشور

تفاهم نامه ایجاد دانشکده کشتیرانی و دریا نوردی در قشم امضا شد

درخشش دانشجومعلمان چهارمحال وبختیاری در مرحله کشوری مسابقات قرآن

دولتمردان تئاتر را به عنوان یک هنر ضروری بشناسند

عبدی کار را برای یحیی درآورد/ تعطیل عمومی لبنان برای بازی با ایران!

هشدارهای کاغذی پدافند غیرعامل!/ ترکیب شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر می کند

چشم انداز فعالیت های فرهنگی دانشجویان برگزیده جشنواره قلم دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

تصاویر / سومین روز نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی تخصصی حوزه

بهره مندی حوزه زنان و خانواده از خدمات آموزش الکترونیک

حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی از 15 آبان

اعلام فینالیست های مرحله استانی دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید