موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - رييس كميسيون آموزش و تحقيقات - محمود احمدي نژاد - محمود احمدي - ستاد حقوق بشر - دانشگاه آزاد - رابي - مسابقات بين قاره اي - محمد دلكش - انتظار فرو - شاخص كسب و كار - برترين هاي آسيا - سازمان اوقاف و امور خيريه كشور - خط انتقال - كانادا - خان محمدي - صنعت گاز ايران - دامپزشكي البرز - مراكز توانبخشي معلولان

مطالب مرتبط:
اقدامات ناکافی دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا
جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا در شازند
باران و سرما میهمان گیلان/دمای هوا 8 درجه کاهش می یابد
کاهش گرمایش زمین نیازمند اقدامات فوری است
کاهش دمای خراسان رضوی و خنک شدن هوا در روزهای آینده
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 03:402021-09-17اجتماعي

اقدامات ناکافی دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا


با نزدیک شدن به فصل پاییز بار دیگر معضل تشدید آلودگی هوای شهرها و راهکارهای مقابله با آن مطرح می شود.

هرچند راهکارهای مقابله با آلودگی هوا سال ها است که در قانون هوای پاک مشخص شده است اما به آن توجه کافی نشده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، قانون هوای پاک با هدف کاهش آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن در 25 تیرماه 1396 به تصویب مجلس رسید و از سوی رییس جمهوری وقت برای اجرا ابلاغ شد.

این قانون براساس 34 ماده  21 دستگاه اجرایی مختلف ازجمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، شهرداری، صدا و سیما و.

را مکلف کرده است که هر یک به تناسب وظایف خود، اقداماتی را برای کنترل آلودگی هوا در کشور اجرایی کنند اما پس از گذشت چهار سال از ابلاغ این قانون بسیاری از دستگاه ها نه تنها اقدامی برای رفع آلودگی هوا انجام نداده اند بلکه قدم هایی علیه قانون هوای پاک برداشته اند.

داریوش گل علیزاده- معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست- در یک برنامه رادیویی گفت: وضعیت آلودگی هوا از دهه 70 در کشور نگران کننده تر شده است.

هرچند اقداماتی برای مبارزه با آلودگی هوا از جمله ارتقای سوخت و استاندارد خودروها انجام شده اما سرعت انجام این اقدامات به ویژه در پاییز و زمستان متناسب با سرعت انتشار آلودگی ها نبوده است.

او اظهار کرد: متاسفانه نتوانستیم بر اساس برنامه ریزی ها و اقداماتی که از قبل تعیین کرده بودیم، حرکت کنیم و حداکثر کاری که توانسته ایم در 10 سال گذشته انجام دهیم، کنترل سرعت آلودگی هوا بوده است.

طی چهار سالی که از تصویب و ابلاغ قانون هوای پاک می گذرد، انتقادات زیادی به عملکرد دستگاه های مختلف در اجرای مواد این قانون همچنین سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظر بر اجرای این قانون شده است؛ از مخالفت شورای شهر تهران با نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس ها و به تعویق انداختن ارتقای استاندارد خودروها توسط خودروسازان تا سرعت پایین نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و ابطال آیین نامه ماده 8 قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه همگی در آلودگی هوا و تشدید آن به ویژه در کلانشهر تهران موثر بوده اند.

در این میان یکی از طرح هایی که به منظور کاهش آلودگی هوا در شهر تهران اجرا شده ، طرح ترافیک و ممنوعیت ورود خودروها به مرکز شهر بوده است.

گل علیزاده طرح ممنوعیت ورود خودروها به مرکز شهر و اجرای طرح ترافیک را ایده درستی توصیف می کند و می گوید: متاسفانه این طرح به درستی اجرا نشد زیرا افراد می توانند با پرداخت هزینه، امکان تردد در محدوده طرح ترافیک را پیدا کنند این در حالیست که ایده طرح ترافیک در راستای جلوگیری از ورود خودرو به محدوده طرح و کاهش آلودگی هوا بوده است.

محمد حسین بازگیر کارشناس محیط زیست- اما پیش تر به ایسنا گفته بود که خودروهای فرسوده زیادی در شهرها به ویژه شهر تهران در حال تردد هستند که براساس قانون هوای پاک، شهرداری، وزارت کشور و سایر دستگاه های ذی ربط موظف شده اند برای تردد خودروهای آلاینده و از رده خارج شده سیستمی را طراحی کنند تا هم آلودگی هوا کاهش پیدا کند و هم جوابگوی خدماتی که شهر به آن نیاز دارد باشد، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد تنها اعمال طرح ترافیک بوده است که به تنهایی نمی تواند باعث کنترل آلودگی هوا شود.

عباس محمدی فعال محیط زیست- نیز از منظردیگری به موضوع آلودگی هوا پرداخت و ضمن بیان اینکه مواد مضر دوده و سرب در چند سال اخیر در هوای تهران کاهش پیدا کرده اند، گفت: موضوع محیط زیست و به طور مشخص آلودگی هوا یک موضوع اجتماعی است.

دستگاه های مختلفی که در ایران تصمیم گیرنده هستند ،موضوع محیط زیست و آلودگی هوا را از جنبه سیاسی نگاه می کنند زیرا تصمیم گیران این حوزه افرادی سیاسی هستند.

وی با اشاره به جلساتی که برای مقابله با آلودگی هوا برگزار می شود، تصریح کرد: همه کسانی که در این جلسات و کارگروه ها حاضر می شوند زبان یکدیگر را می فهمند و اساسا آن ها به خوبی ریشه مشکلات را می دانند اما با این حال بنا به دلایلی هیچگاه جلسات نتایج مطلوبی ندارد.

این فعال محیط زیست در یک برنامه رادیویی به نقش تحریم ها در آلودگی هوا اشاره و اظهار کرد: سال گذشته در یکی از جلسات یکی از مدیران ایران خودرو اعلام کرد برای کاهش آلودگی هوا از یک دستگاه در اگزوز خودروها استفاده خواهد کرد اما به علت تحریم ها امکان واردات این دستگاه وجود نداشت.

مدیر ایران خودرو ساخت دستگاه را به سازندگان داخلی سپرد اما آن ها نیز از پس کار برنیامدن بنابراین ریشه مشکلات بسیار زیاد و گسترده است و با چند جلسه امکان رفع آن ها نیست.

بر اساس ماده 4 قانون هوای پاک مقرر شد که خودروسازان با توجه به اعلام سازمان حفاظت محیط زیست تولیدات خود را مطابق با استانداردهای آلایندگی یورو 5 کنند همچنین بر اساس یکی از مواد آیین نامه اجرایی این قانون که در سال 97 توسط هیئت وزیران تصویب شد، شماره گذاری هر سه دستگاه خودرو دیزلی نو با استاندارد آلایندگی یورو 5 منوط به اسقاط یک یا چند دستگاه خودرو دیزلی با مجموع ظرفیت گواهی اسقاط مشابه است اما نه تنها این مواد از قانون هوای پاک به درستی اجرا نشد بلکه به دلیل مانع تراشی های خودروسازان اجرای ماده 4 از قانون هوای پاک به تعویق افتاد و تا سال 99 نیز تعدادی از خودروها بر اساس مجوز سازمان حفاظت محیط زیست و موافقت هیات دولت، برخلاف قانون هوای پاک با استاندارد یورو 4 شماره گذاری شدند.

ناگفته نماند در روزهای پایانی خردادماه سال 98، نمایندگان مجلس در مصوبه ای ضمن ممنوع کردن تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلانشهرها، تکالیفی را برای تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت جهت اسقاط خودرو یا موتورسیکلت تعیین کردند.

محمد مهدی میرزایی رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در آن زمان با تاکید بر اینکه مصوبات جدید مجلس در راستای مواد 2 و 8 قانون هوای پاک است که هر دو به تعویق افتاده است، گفته بود که براساس مصوبات جدید مجلس، خودروسازان و موتورسیکلت سازان موظف شده اند در ازای تولید هر چهار دستگاه جدید یک خودرو یا موتور فرسوده اسقاط کنند اما یک ماه بعد یعنی مردادماه همان سال قوانین مربوط به خروج موتورسیکلت های فرسوده و تولید موتورسیکلت های برقی بدون بررسی در کمیسیون های تخصصی و تنها با درخواست موتورسیکلت سازان در دولت به مدت یک سال به عقب افتاد.

همچنین از رده خارج کردن و اسقاط خودروها پس از رسیدن به سن فرسودگی نیز یکی دیگر از راهکارهای قید شده در قانون هوای پاک برای مقابله با آلودگی هوا بود اما آیین نامه اجرایی این ماده مهم که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود در تیر ماه سال 99 بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد و پس از آن سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داد که ملاک اسقاط خودروهای فرسوده، معاینه فنی باشد و در آیین نامه جدید این ماده از قانون هوای پاک ملاک اسقاط انواع خودروها معاینه فنی است.

با این حال هرچند معاینه فنی براساس قانون هوای پاک اجباری است اما همواره انتقادات و ایرادات زیادی به نظارت و ارتکاب تخلف در آن وارد می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا لازم است عزمی جدی برای اجرای دقیق قانون هوای پاک به وجود آید و به درستی بر اجرای آن نظارت و با متخلفان برخورد شود تا مانند سال های قبل در روزهای سرد تشدید آلودگی هوا نفس کشیدن را برایمان سخت نکند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آلودگی هوا - قانون هوای پاک - آلودگی - راهکارهای مقابله - راهکارهای مقابله با آلودگی هوا - قانون - هوای پاک - کاهش آلودگی - مقابله با آلودگی هوا - دستگاه - دستگاه ها - هوای - کنترل آلودگی هوا - وزارت - دستگاه اجرایی - مقابله - اجرا - رییس جمهوری - ابلاغ - صدا و سیما - فصل پاییز - کشور - کاهش - کافی - داریوش - جمهوری - تیرماه - نزدیک - تصویب - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| جانباز دفاع مقدس رزمنده خستگی ناپذیر جنگ اقتصادی

قرار بود بابا پنجعلی در پایتخت 5 شهید شود

صدور کارت هوشمند ملی تمامی ثبت نام کنندگان تا پایان سال

دمای هوای پایتخت 5 تا 8 درجه کاهش می یابد

نگهداری پیشگیرانه چیست و چرا اهمیت دارد؟

سایر نهادها با شهرداری برای حضور فعال تر نابینایان در شهر همکاری داشته باشند

هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به بخش های شمالی کشور

ورود سامانه بارشی به استان سمنان

تکلیف صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان چه شد؟

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان قزوین در 25 مهر

بهترین عطر زنانه با ماندگاری بالا

طرح ساماندهی بیش از 7 هزار موتورشارژی در کیش

هواشناسی ایران | کاهش 5 تا 10 درجه ای دمای هوا در شمال شرق کشور

تصاویر| تخریب حمام تاریخی در جوار خانه تاریخی در شیراز

تغییر کاربری منطقه گردشگری «امند» درگیر بروکراسی اداری

مدرسه تلویزیونی ایران/ دوشنبه 26 مهر 1400

دمای هوای پایتخت 5 تا 8 درجه کاهش خواهد یافت

مناطق زلزله زده اندیکا نیاز به خدمات رسانی فوری دارند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر 1400

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان می شود؟

علل وقوع سوانح رانندگی در راه های سمنان/ تصادفات فوتی 11 درصد کاهش یافت

زنگ «روز ملی پارالمپیک» در مدارس استثنایی استان قم نواخته شد

ورودخودروهای آلاینده به معابر درون شهری ممنوع

اخبار کوتاه؛ 25 مهر

مجوز برداشت شن و ماسه با تایید دادستان

واکسینه شدن 74 درصد دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد

بازگشایی مدارسِ 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان ماه

مالکان خودرو تغییر آدرس خود را در 48 ساعت اعلام کنند

بهره برداری از 8 معبر مناسب سازی شده در منطقه 15

انیمیشن تمساح پوزه کوتاه گاندو؛ جذاب و آموزشی

تخریب یک حمام تاریخی در شیراز توسط شهرداری حین کفسازی کوچه

فیلم/ کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

جشنواره مد و لباس یزد با معرفی برگزیدگان به کارخود پایان داد+عکس

پیگیری شبکه فاضلاب مجتمع بلدیه سمنان

محور چالوس یکطرفه شد

ببینید | کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

رویداد نجومی امشب: تقابل سیارک اریس و خورشید

ترافیک سنگین در جاده چالوس/ تداوم انسداد آزادراه تهران - شمال

هشدار درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا

مهرباران یک خیر در البرز/ ساخت هر مدرسه، زینتی بر پیکر استان

مهم ترین خبر های جامعه که در 25 مهر ماه رخ داد

ببینید | کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

اعلام ساعت بازدید از باغ گلها در کرمانشاه

همه مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند

تداوم اجرای پرقدرت طرح های ارتقای امنیت اجتماعی کرج

بهره مندی 3هزار مدافع وطن از خوان متبرک امام رئوف(ع)

برگزاری جلسه هماهنگی ستاد برف روبی

دانش آموزان دشتستانی در انتظار معلم!

بهشت گمشده ای در مجاورت کوه دنا

آغاز عملیات بهسازی و آسفالت جاده مهاباد- بوکان

بهره مندی 3 هزار مدافع وطن از خوان متبرک امام رئوف (ع)

آموزش و پرورش: همه مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند / دانش ‎آموزان هفته‎ ای 3 روز به مدرسه می ‎روند

پیش بینی وزش باد شدید و گردوخاک در آسمان تهران/ موج بارشی در راه است

عصرانه خبری شهرهای ایران در 25 مهرماه

تعداد روزهای حضور دانش آموزان در مدارس مشخص شد

بازگشایی مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان ماه

کارگاه آموزشی مهدویت در کرمان

آموزش و پرورش: مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند

پیشتازی باغداران مراغه در پرداخت زکات مستحبی

رونمایی از دیوارنگاره شهیدان «عظیمی مجاور» در مشهد

استخدام معمار 3D کار حرفه ای در شرکت سازه ماندگار ایلیا در تهران

تخریب «حمام تاریخی» در جوار «خانه تاریخی» - شیراز

اهدا خون؛ اهدا زندگی

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان می شود؟

تولید نرم افزار جدید برای دانش آموزان نابینا

مدیرعامل هلال احمر خوزستان: مردم زلزله زده اندیکا نیازمند خدمت رسانی فوری هستند

لایحه رتبه بندی معلمان در ابهام

بازگشایی مدارس از یکم آبان

صعود کوهنوردان محمدیه به قله بریال

آغاز نوسازی و بازسازی ایستگاه های اتوبوس

آموزش و پرورش نیازمند یاری خانواده ها در بازگشایی مدارس

اندیکا در انتظار عزم ملی برای بازسازی + فیلم

بازگشایی مدارس 300 دانش آموزی از یکم آبان ماه/5/5 میلیون دانش آموز به مدرسه می روند

درمانگاه بیماران دیالیزی شهر قدس با کمک خیرین تکمیل می شود

هفت میز کنسول شیک و مدرن برای دکور منزل

برف و باران در استان تهران طی روزهای پایانی هفته

ایمن شدن کمتر از 30 درصد دانش آموزان در جنوب غرب خوزستان

افتتاح نمایشگاه محصولات کارآموزی وبهره برداری از سالن آموزش های مجازی درشهرستان برخوار

تخلیه نخاله ها سر راه رانندگان عامل تصادف است

بارگذاری بیش از 700 محتوای آموزشی ویژه دانش آموزان با آسیب بینایی

شمال کشور، سرد شد

هشدار پلیس درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا

استخدام مهندس عمران با بیمه تکمیلی، پاداش، عیدی و سنوات در اصفهان

لزوم تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده کوهرنگ

پیش بینی وزش باد شدید و گردوخاک در آسمان تهران/ موج بارشی در راه است

گیاه نیمه انگل ارس واش تهدید جدی برای درختان ارس استان سمنان

هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به کشور

استخدام مددکار با بیمه و سرویس در موسسه خیریه و نیکوکاری ریحانه در تهران

استخدام مهندس صنایع با سرویس و بیمه در شرکت فاما در محدوده رباط کریم

پخت ساندویچ 50 متری در بابلسر

آینده پژوهی آموزش عالی و دانشگاه در ایران؛ مبانی و سناریو ها

رفع معظل ترافیک کاشان بدون تامین زیرساخت ها مقدور نیست

(تصاویر) آزادسازی پرندگان شکاری در طبیعت قم

طرح معیشت جایگزین برای احیای تالاب هامون اجرا شود

جوی آرام در آسمان فارس

فرهنگ سازی پایه و اساس محیط زیست است

ویدئو | جزییات بازگشایی مدارس شهری از اول آبان | کدام دانش آموزان به مدرسه می روند؟

استخدام کارشناس برق شبکه هوایی در شرکت فنی مهندسی شایان توسعه البرز در ساری

والدین از واکسیناسیون فرزندان خود نگرانند

بازسازی و مرمت انهار شمال شرق تهران درآستانه بارش های پاییزی

اقدامات ناکافی دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا

اقدامات ناکافی دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا