مطالب مرتبط:
اسرار پر شدن حساب های رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس به روایت روزنامه لندنی
اسرار پر شدن حساب های رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس
روایت روزنامه چینی از محورهای مهم اجلاس شانگهای
تسویه حساب کاپیتان ها با استقلال/ تلاش استقلال برای فرار از خطر
معاهده آمریکا، انگلیس و استرالیا داد فرانسه را درآورد
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 شهریور 1400 ساعت 13:302021-09-16بين الملل

اسرار پر شدن حساب های رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس به روایت روزنامه لندنی


به بهانه 25 شهریور، سالروز تبعید رضاخان از ایران، به بررسی گزارش هایی درباره دارایی های هنگفت پهلوی اول در داخل و خارج از کشور پرداخته ایم.

- " به بهانه 25 شهریور، سالروز تبعید رضاخان از ایران، به بررسی گزارش هایی درباره دارایی های هنگفت پهلوی اول در داخل و خارج از کشور پرداخته ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا، روزنامه های ایرانی و اروپایی در دهه 20 گزارش های متعددی درباره دارایی های هنگفت پهلوی اول در داخل و خارج از کشور منتشر کردند.

هنگامی که در تیر سال 1327، محمدرضا پهلوی به اروپا و به طور مشخص، بریتانیا سفر کرد، برخی رسانه ها به تحلیل دلایل این مسافرت پرداختند.

تحلیل هایی که بر اساس اطلاعات انتشار یافته در همان زمان ارائه می شد.

آن موقع بود که ستون نویس روزنامه تریبون دوناسیون در لندن، طی یادداشتی نوشت: [گفتگو های شاه با مقامات بریتانیا]راجع به دارایی رضاشاه [است]که در بانک انگلیس توقیف شده؛ دولت انگلیس موافقت کرد که مخفیانه قسمتی از این دارایی ها را از توقیف خارج کند و در عوض، امتیاز بانک شاهنشاهی در ایران تجدید شود.

زیرا برای شرکت نفت ایران و انگلیس مشکل است که بدون وجود یک بانک انگلیسی که از وی حمایت کند، به کار خود ادامه دهد.

از طرف دیگر، دولت بریتانیا موافق است که به شاه کمک کند تا به وسیله ثروتش، بتواند دوباره رژیم گذشته را برقرار کند و برای این هدف، انتقال تدریجی دارایی پدرش به او، بهترین وسیله است.

به همین منظور است که شاه باید به سوییس مسافرت کند؛ زیرا مقداری از آن ثروت پدری در سوییس نگهداری می شود؛ این هاست علت مسافرت اعلیحضرت به اروپا.

معمای ثروت رضاشاه، هیچ گاه به طور کامل حل نشد.

کسی به درستی نمی داند که پهلوی اول، افزون بر زمین های حاصلخیز و گسترده ای که طی 16 سال سلطنت در ایران به دست آورده بود و نیز وجوهاتی که نزد بانک ملی داشت، چه حجم از دارایی های خود را به خارج از کشور انتقال داد و در بانک های اروپایی سپرده گذاری کرد؟ امروز، 25 شهریور، سالروز سقوط رضاشاه و فرار او از تهران است؛ با نزدیک شدن یگان های ارتش شوروی به تهران، پهلوی اول تصمیم به فرار گرفت و پس از اعلام استعفای او و جانشینی محمدرضا پهلوی، پایتخت را به مقصد جنوب ترک کرد.

رضاشاه در اصفهان، تمام املاک خود را در مقابل یک شاخه نبات به پسرش بخشید و ظاهراً در بندرعباس، طبق سند دیگری، اختیار اموال خارج از کشور خود را هم به محمدرضا پهلوی واگذار کرد.

به بهانه این رویداد تاریخی، بحثی کوتاه درباره منشأ ثروت رضاشاه خواهیم داشت.

گرفتار یک جنون بی پایان اسرار پر شدن حساب های رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس به روایت روزنامه لندنیاین که رضاخان میرپنج که به قول سلیمان بهبودی، در اوایل مشهور شدنش، با قرض کردن از دیگران توانست خانه ای در تهران بخرد، چگونه توانست در کمتر از 15 سال به ثروتمندترین پادشاه آسیا و مالک مرغوب ترین اراضی ایران تبدیل شود، روایتی عجیب و غریب دارد.

میل مفرط او به داشتن زمین که برخی از آن با عنوان جنون یاد کرده اند، نظر بسیاری از مورخان را به سوی خود جلب کرده است.

سیروس غنی در کتاب ایران: برآمدن رضاخان برافتادن قاجار و نقش انگلیسی ها ، اعتقاد دارد که باید ریشه این حرص و ولع را در سابقه زندگی رضاخان جست وجو کرد.

برخی نیز معتقدند که این رویه، ناشی از تلاش رضاشاه برای کسب مشروعیت نداشته اش بوده است؛ او گمان می کرد با تملک زمین و تبدیل شدن به مالک نخست ایران، می تواند حکومت خود را مشروع جلوه دهد.

رضاشاه به طور مشخص، روند گسترش املاکش را از سال 1305 خورشیدی آغاز کرد؛ زمانی که موفق شد زمین هایی را در اطراف تهران به دست آورد.

او سپس گستره این تصاحب را به سراسر ایران کشاند؛ بیشتر زمین های حاشیه دریای خزر و مناطقی مانند همدان، کرمانشاه و .

به مالکیت رضاشاه درآمد؛ غصب این زمین ها به دو صورت انجام می شد؛ نخست با تهدید مالک و واگذاری بی قید و شرط املاک و دوم، با پرداخت چند درصد از قیمت واقعی زمین.

روش های زمین ستانی! در خصوص روش نخست، نمونه های متعددی را می توان مثال زد؛ مشهور بود که بیشتر زندانیان سیاسی ثروتمند که به بهانه های مختلف و بیشتر به دلیل بدگمانی رضاشاه به زندان می افتادند، پیش از دیدار با پزشک احمدی و چشیدن طعم آمپول هوایی او، باید در اتاق مخصوصی، اسناد واگذاری املاکشان را امضا می کردند.

روزنامه ستاره در شماره 1170 خود که پس از فرار رضاشاه منتشر شد، به این مورد یک نکته ظریف هم اضافه می کند: هرگاه زندانی از این فشار ها جان سالم به در می برد و به عرض شاه می رساندند، می گفت: مگر هنوز او زنده است؟ 10 سال کافی برای مُردن او نیست؟ مگر میهمانخانه ساخته ام؟ یکی از کسانی که زمین هایش توسط رضاشاه تصاحب و خودش تبعید شده بود، بعد از شهریور 1320، در یکی از روزنامه های تهران، شرحی از مصیبت خود را منتشر کرد و نوشت: مِلک کَمینه (این کمترین) را در کُجور مازندران بدون خریداری، بدون فروختن، بدون تعویض، حتی بدون امضا و بدون اخطار ضبط کردند.

آقایان وکلای مجلس و هیئت دولت امروز، هم همان موقع سر کار بودند! وقتی من و هزاران مثل مرا تبعید می کردند، هیچ کسی حرفی نزد.

یک مأمور نماینده مختاری رییس شهربانی، اثاثه و لباس ما را هم حراج کرد و دیناری از پول آن را هم به ما نداد! در روش دوم، فرد را مجبور می کردند در برابر مبلغی ناچیز، اراضی خود را به نام پهلوی کند؛ حسین فردوست در خاطراتش می نویسد: رضاخان در طول سلطنتش تمام املاک مرغوب شمال را به زور سرنیزه به نام خود کرد.

البته گاهی هم پول مختصری به عنوان بهای آن می داد.

املاک را به منطقه های مختلف تقسیم کرد و در هر منطقه یک افسر گمارد و کل املاک او را سرلشکر کریم آقاخان بوذرجمهری اداره می کرد.

در سال 19 ش، یک سال قبل از رفتن رضاخان از ایران، صورت حساب عایدی خالص سالیانه املاک پهلوی 62 میلیون تومان بود .

اگر می خواستید رضاخان خوشحال شود، درجه بدهد، مقام بدهد یا پیشنهادی را تصویب کند، بهتر بود قبل از شروع نام چند ملک را با مشخصات و قیمت آن مطرح می کردید و مطمئن بودید که کارتان انجام می شود.

هزینه نگهداری املاک شاه از بودجه کشور جالب این جاست که رضاشاه، بعد از تصاحب این املاک، برای بالا بردن ارزش آن ها، به بودجه عمومی کشور متوسل می شد؛ شمس الدین امیرعلایی در کتاب شکوفایی دیکتاتوری می نویسد: رضاشاه پس از بازدید [از یک]ملک [با عتاب]می گفت: ملک من نباید آماده باشد و مثلا راه داشته باشد؟ فوراً وزارت راه مکلف بود، مجاناً راه بسازد.

وزارت کشاورزی تراکتور ها و ماشین های کشاورزی را مجاناً به کار اندازد، پست و تلگراف دایر شود و در نتیجه همه و همه به خرج دولت پایان یابد.

موقع خرید محصول برنج و گندم و .

نیز، دولت آن را دولّا پَهنا بخرد؛ زیرا محصول ملک شاه (شاه محصول) است و ناچار باید به قیمت زیادتر از معمول خریداری شود.

شاید به همین دلیل بود که گاهی محل صرف درآمد های دولت معلوم نبود؛ چند روز بعد از فرار رضاشاه، در اول مهر 1320، مؤید احمدی، یکی از نمایندگان مجلس شورای ملی درباره چگونگی مصرف عایدات نفت سوالی را در مجلس مطرح کرد و مخبر کمیسیون بودجه، در پاسخی تأمل برانگیز به وی گفت: از سال 1306 ش، سی و یک میلیون لیره عاید شده که بیست و هفت میلیون آن خرج گردیده، ولی معلوم نیست به چه ترتیب و به چه مصرفی رسیده است [!] گزارش این مسئله، در روزنامه اطلاعات مورخ هفت مهر سال 1320 منتشر شد.

پس پول ها کجا خرج می شد؟ با بررسی جزییات، به این نتیجه می رسیم که در واقع نگهداری از این املاک غصبی نیز، عملاً با بودجه بیت المال و استفاده از نیروی نظامی کشور انجام می شد؛ پس درآمد این زمین ها را کجا خرج می کردند؟ وقتی نه هزینه نگهداری املاک و نه هزینه مربوط به ارتقای موقعیت آن ها، از درآمد اراضی شاه تأمین نمی شد، مبلغ هنگفتی باقی می ماند؛ محل هزینه کردن این پول کلان کجا بود؟ اگر سخن فردوست را درباره درآمد سالانه اراضی و املاک پهلوی اول، یعنی رقم 62 میلیون تومان در سال 1319 ش درست فرض کنیم و اگر نسبت رشد سالانه این درآمد ها را هم در نظر بگیریم و آن را در آغاز کار، حدود یک چهارم این مقدار بدانیم، باید دست کم 500 میلیون تومان پول نقد در حساب های رضاشاه نزد بانک ملی ذخیره شده باشد، در حالی که چنین نیست و حساب بانکی او هنگام فرار کمتر از 100 تومان پول داشت.

با احتساب این وضعیت، به نظر می رسد که مسئله ذخیره پول پهلوی اول در بانک های اروپایی و حتی آمریکایی صحت داشته باشد و نتوان در آن تردید کرد.

در برخی گزارش ها از 600 میلیون مارک ذخیره ارزی رضاشاه در کشور های اروپایی سخن به میان آمده است.

مقدار وجوه حساب های وی هیچ گاه به تحقیق معلوم نشد.

گزارش روزنامه های اروپایی، پس از مسافرت سال 1327 شاه به بریتانیا و اشاره به اندوخته های ارزی رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس نشان می دهد که می شود سرنخ این ثروت هنگفت را که بی گمان ناشی از غارت املاک و دارایی های مردم و سوءاستفاده گسترده از بودجه عمومی کشور بود، به خوبی یافت و در معرض دید عموم گذاشت.


کلید واژه ها: پهلوی اول - روزنامه - گزارش - پهلوی - دارایی - ستون نویس روزنامه - بریتانیا - محمدرضا پهلوی - کشور - سالروز - داخل - رضاخان - هایی - اروپا - تحلیل - بررسی - تبعید - بهانه - خبرگزاری - رسانه ها - اطلاعات - محمدرضا - اروپایی - انتشار - مسافرت - مقامات - ایرانی - رضاشاه - انگلیس - تریبون

آخرین اخبار سرویس:
نتایج نهایی انتخابات عراق اعلام شد

ابراز نگرانی امیرعبداللهیان از رشد داعش در افغانستان

دعوای اردوغان و مرکل درباره سیستم های حکومتی

استقرار جو ناپایدار تا سه روز آینده

نوری المالکی فراکسیون اپوزیسیون تشکیل می دهد؟

اعتراف ماکرون به حقایق/ الجزایری ها را وحشیانه قتل عام کردیم

داعش: شیعیان مرتد هستند، ما تنها پیروان اسلام هستیم!

استخدام کارمند اداری در شرکت دریا پیمای اتحاد در تهران

استخدام پرس کار با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی صفادشت

سئول و واشنگتن بر همکاری درخصوص پول های بلوکه شده ایران در کره توافق کردند

نقض مجدد حریم هوایی و آبی لبنان توسط رژیم صهیونیستی

داعش: به مکان های نیایش و مرکز های شیعیان یورش خواهیم برد

تأکید امیرعبداللهیان بر برخورد مسئولانه تر اتحادیه اروپا در قبال حقوق افغان ها

تسلیحات ارتش صهیونیستی باندهای جنایتکار را تغذیه می کند

تأکید امیرعبداللهیان بر برخورد مسئولانه تر اتحادیه اروپا در قبال حقوق بی جا شدگان افغانستانی

توافق آمریکا و کره جنوبی درباره ایران

دیدار سفیر روسیه در ایران با نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان

سازمان ملل: تروریسم در افغانستان هنوز نفس می کشد

تظاهرات گسترده در رم علیه گروه های راست افراطی

سازمان ملل: 41 میلیون انسان یک گام با قحطی فاصله دارند

حمله دزدان دریایی به نفتکش ایران

ابراز نگرانی امیرعبداللهیان از رشد داعش و گروه های تکفیری در افغانستان

جزییات دیدار امیرعبداللهیان و پتر لاونسکی

با آمریکا درباره نیروها، پایگاه ها و مداخلاتش در عراق مذاکره می کنیم

دیدار مقامات اطلاعاتی آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در سئول/ آمادگی ترکیه برای انجام عملیات نظامی جدید در سوریه/ نشست سه جانبه آمریکا، روسیه و اسراییل/ تدابیر امنیتی شدید در بغداد

داعش: به مکان های نیایش و مرکزهای شیعیان یورش خواهیم کرد

واکنش رییس حزب «جریان آزاد ملی» لبنانبه تحولات طیونه

گمانه زنی رسانه های عراقی از بازشماری نتایج انتخابات

روسیه: اشتباه سیاستمداران اروپایی باعث بروز بحران انرژی در اروپا شد

ماکرون بابت کشتار الجزایری ها عذرخواهی نکرد اما جنایت اکتبر 1961 را محکوم کرد

رسم و رسوم عجیب قبایل آفریقایی؛ از دزدیدن عروس تا زندگی با حیوانات!

رایزنی بارزانی و وزیر خارجه قطر درباره گشایش کنسولگری در اربیل و همکاری های اقتصادی

ماکرون بابت کشتار الجزایری ها عذرخواهی نکرد اما این جنایت اکتبر 1961 را محکوم کرد

سازمان ملل: 41 میلیون انسان یک گام با قحطی فاصله دارند

هشدار آمریکا به صرافی های رمزارز برای مسدود کردن دسترسی کشورهای تحت تحریم

امیرعبداللهیان: رشد داعش و گروههای تکفیری در افغانستان خطرناک است

ایران و ترکیه در یک قدمی برخورد نظامی در ادلب

داعش مدعی شد: شیعیان و دیگر گروه های سنی مرتد هستند، ما تنها پیروان اسلام هستیم

ادامه تنش میان فرانسه و الجزایر

تصویری غم انگیز از پدری که فرزند شهیدش را به دوش می کشد

خواست مردم و احزاب شیعی لبنان پس از حملات تروریستی بیروت چیست؟

در پنجمین دور مذاکرات ایران و اتریش مطرح شد؛ تمایل شرکت های اتریشی برای حضور در بازار ایران

دعوای اردوغان و مرکل درباره سیستم های حکومتی

واکنش ها به کشتار نمازگزاران شیعه قندهار تا مراسم خاکسپاری؛ طالبان پاسخگو باشد/ طالبان تکلیف خود را شیعه کشی مشخص کند

2 سرکرده «جبهه النصره» در سوریه به هلاکت رسیدند

نزاع میان اردوغان و مرکل

استخدام برنامه نویس WPF در تجهیزات پزشکی رئوف شفا در تهران

سازمان ملل: 41 میلیون انسان یک گام با قحطی فاصله دارند

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق مشخص شد/ جریان صدر 73 کرسی

صحبت های جدید اردوغان در سفر به آلمان

امیرعبداللهیان: رشد داعش و گروههای تکفیری در افغانستان خطرناک است

انتشار مجدد خبر توافق آمریکا و کره جنوبی درباره ایران؛ پول مورد نظر در دسترس نیست!

اروپا از برجام خارج نشد اما اقدامی هم نکرد

دعوای اردوغان و مرکل درباره سیستم های حکومتی

با وجود پایبندی ایران به تعهداتش اروپا اقدامی انجام نداد

اظهارات جبران باسیل درباره راهبرد دفاعی لبنان

افشای ارتباط مالک عربستانی باشگاه نیوکاسل انگلیس با قتل جمال خاشقچی

استخدام پزشک در یک مطب امور زیبایی در محدوده سعادت آباد

تأکید امیرعبداللهیان بر برخورد مسئولانه تر اتحادیه اروپا در قبال حقوق بی جا شدگان افغانستانی

توافق آمریکا و کره در مورد پول های بلوکه ایران

تحلیل دویچه وله از روابط ایران - عربستان

تأکید وزیر امور خارجه بر برخورد مسئولانه تر اروپا در قبال حقوق بی جاشدگان افغانستانی

آمریکا صرافی های رمز ارز را مجبور به پیروی از رژیم تحریم ها کرد

شهادت اسیر سوری آزاد شده به ضرب گلوله اشغالگران در جولان اشغالی

مسلمانان بنگلادش در اعتراض به تصاویر موهن تظاهرات کردند

تامین برق یک شهر، از نیروگاه اتمی شناور

توافق آمریکا و کره جنوبی درباره پولهای بلوکه شده ایران| پولی که در دسترس نیست!

اروپا پس از خروج آمریکا از برجام اقدامی نکرد

اتحادیه اروپا خطاب به فلسطینی ها و آنروا: بدون تحریف تاریخ هیچ پولی در کار نیست

وزیر دفاع لبنان: تحولات «الطیونه» تکرار نخواهد شد

هشدار مقتدی صدر خطاب به آمریکا

فرونشست بحرانی برای زمین

کودتاگران نظامی میانمار مداخله خارجی را پشت راه ندادن رهبرشان به نشست آسه آن می دانند

تشکیل دولت موازی در افغانستان و از دست رفتن فرصت های مقاومت

اذعان مطبوعات آمریکا به شکست توطئه علیه سوریه

توافق آمریکا و کره جنوبی درباره ایران

مقتدی صدر: عراق دنباله روز عراق نخواهد بود

تمایل شرکت های اتریشی برای حضور در بازار ایران

تکاپوها برای احیای برجام به روایت واشنگتن پست

طالبان در واکنش به اظهارات پوتین: امکان انتقال داعش به افغانستان وجود ندارد

آزادی های جدید در سواحل عربستان

هلاکت 2 سرکرده تروریست ها در حمله هوایی سوریه به ادلب

تأکید بر برخورد مسئولانه تر اروپا در قبال افغانستان

دویچه وله: هیأت سعودی به تهران سفر کرد

تصورات آمریکایی ها درباره مسلمانان دور از واقعیت است

شلیک به سوی صلح؛ بازخوانی حادثه طیونه بیروت

طالبان: امکان انتقال داعش به افغانستان نیست

وعده طالبان درباره برقراری امنیت در مساجد افغانستان

آزادی های جدید در سواحل عربستان

مسلمان بنگلادش در اعتراض به تصاویر موهن تظاهرات کردند

اعلام حالت آماده باش کامل در بغداد پس از پایان شمارش دستی آراء

ادعای تکراری کره جنوبی در مورد آزادسازی پولهای ایران

موضع گیری جبران باسیل درباره حوادث الطیونه لبنان

وزیر منابع آبی عراق: ایران درخصوص سهمابه ما همکاری نکرده است

هشدار حماس به اسراییل: بدون آزادی اسرا، نظامیان صهیونیست نور را نخواهند دید

ماکرون جرائم ارتکابی در حق تظاهرکنندگان الجزایری در اکتبر 1961 را محکوم کرد

عراق تسلیم فشار نخواهد شد

مرگ 2 سرکرده جبهه النصره در حمله ارتش سوریه

ببینید | حضور رهبر شوروی سابق در تبلیغ پیتزا با دستمزد یک میلیون دلار!

گزارشی از چگونگی انجام عملیات انتحاری در قندهار

اسرار پر شدن حساب های رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس به روایت روزنامه لندنی

اسرار پر شدن حساب های رضاشاه در بانک های انگلیس و سوییس به روایت روزنامه لندنی