موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - لايحه رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - فرهاد مجيدي - آموزش و پرورش - مصطفي آجورلو - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - كميسيون آموزش و تحقيقات - وزير جنگ رژيم صهيونيستي - خانه باغ - سوزن - داور ازبكستاني - ايت الله رييسي - پيامبر(ص) - اويديو هاتگان - پوشاندن پلاك - رييس شوراي شهر تهران - سيدمحمد مهدي حسيني همداني - پتي ميلز - رضا نصري - آلومينيوم

مطالب مرتبط:
خوزستان به مرحله بحران تخت بستری رسید
علوم پزشکی اهواز: خوزستان به مرحله بحران تخت بستری رسید
خوزستان به مرحله بحران تخت بستری رسید
خوزستان به مرحله بحران تخت بستری رسید
عشایر محدوده کشت و صنعت به مسئولان اعتماد کنند/اصلاح نابسامانی ها به نفع عشایر
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 مرداد 1400 ساعت 05:102021-08-06اقتصادي

اصلاح الگوی کشت، تنها راهکار بحران آبی خوزستان


مدیر دفتر مطالعات آب مرکز پژوهش ها معتقد است حکمرانی منابع آبی ما بر اساس اقتصاد سیاسی،رانت،منافع گروه های سیاسی و مولفه های غیرفنی تعریف شده وباید در چارچوب یک آمایش سرزمینی صحیح اصلاح شود.

- مدیر دفتر مطالعات آب مرکز پژوهش ها معتقد است حکمرانی منابع آبی ما بر اساس اقتصاد سیاسی،رانت،منافع گروه های سیاسی و مولفه های غیرفنی تعریف شده وباید در چارچوب یک آمایش سرزمینی صحیح اصلاح شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، در ماه اخیر داغ ترین بحث های رسانه ها موضوع بحران آبی خوزستان بود.

بحرانی که با درگیر کردن بیش از 1500 روستا و ایجاد خسارات مالی فراوان به کشاورزان و دامداران استان اوج گرفت و در حال حاضر با تصمیم افزایش خروجی سد کرخه این نگرانی را ایجاد کرده که در ماههای پیش رو با صفر کردن ذخیره این سد، بحرانی تازه را رقم بزند.

به طور کلی تغییرات آب و هوایی این سالهای کشور نشان می دهد دوره بازگشت های سیل و خشکسالی کوتاه شده و اگر برای آن فکر اساسی نشود، کشور هر ساله درگیر یک بحران جدید می شود.

در همین راستای با دکتر جمال محمدولی سامانی، مدیر دفتر مطالعات آب مرکز پژوهش های مجلس و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفتگویی انجام داده ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد: بنظر می رسد آنچه موجب شده طی سالهای اخیر با چالش های متعددی در حوزه مدیریت آب مواجه شویم، ضعف حکمرانی طی دو دهه گذشته در این بخش است.

بدین معنا که در ایام ترسالی وقوع سیل را شاهد هستیم و در ایام خشکسالی بحران آبی داریم.

ریشه های این ضعف حکمرانی را در چه عواملی می توان جستجو کرد؟ این سوال مهمترین و جدی ترین سوال حوزه آب در ایران است.

به نظر بنده ریشه اصلی این ضعف حکمرانی را باید در فقدان آمایش سرزمین جستجو کرد؛ متأسفانه یک آمایش سرزمینی درست و دقیق استانی و حتی فرااستانی نداریم؛ فرااستانی که میگوییم دلیلش آن است که شرایط برخی استان ها از لحاظ برنامه ریزی توسعه ای مشابه است.

مانند استان های شمالی یا نوار ساحلی جنوبی.

برخی استان ها نیز شرایط خاصی دارند که در برنامه ریزی توسعه ای باید به این شرایط خاص توجه کرد.

یکی از مأموریت های حاکمیت ایجاد یک نظام توسعه پایدار (stable development) است.

با چنین نگاهی، یک وزارتخانه مثل نیرو یا وزارت صمت نمی تواند بدون توجه به امکانات و ظرفیت های استانی و برنامه توسعه پایدار، بیاید برنامه بدهد و بگوید من فلان طرح ها را می خواهم در فلان استان اجرا کنم.

متأسفانه یکی از دلایل عقب افتادگی کشور در بحث توسعه، فقدان همین سند آمایش سرزمین است که بعد از گذشت 4 دهه از انقلاب به تازگی در هیأت وزیران تصویب شده است.

البته کمی شتابزده تصویب شده و نواقصی دارد.

یعنی سند ایده الی که مورد توافق صاحبنظران و خبرگان باشد، نیست و باید اصلاح شود.

ریشه اصلی ضعف حکمرانی در حوزه آب را باید در فقدان آمایش سرزمین جستجو کرد؛ متأسفانه یک آمایش سرزمینی درست و دقیق استانی و حتی فرااستانی نداریم.

البته این سند بعد از 40 سال به تازگی در هیأت وزیران تصویب شده اما با عجله تصویب شده و سند ایده الی نیست وقتی سند آمایش سرزمین وجود داشته باشد، خطوط و مبانی کلی توسعه، در یک بازه زمانی مشخص را در دست داریم.

حالا این سند را چطور باید پیاده سازی کنیم؟ اینجا بحث حکمرانی مطرح می شود.

که شما اشاره کردید.

حکمرانی شرایط اجرای سند آمایش سرزمین را مهیا می کند؛ روابط بین استان ها، روابط بین حاکمیت با مردم، نقش مردم، نقش وزارتخانه ها، نقش هر استان و… را مشخص می کند.

متأسفانه ما در حکمرانی، بزرگترین ضعف را داریم و هرآنچه که تا الان عمل کردیم، از یک سو بدلیل فقدان سند آمایش سرزمین، و از یک سو بدلیل حکمرانی مبتنی بر سیاسی کاری، قدرت، اقتصاد سیاسی، رانت و اقتدار افراد مختلف منجر به توسعه سلیقه ای در برخی بخش ها شده و در چارچوبی که اسناد بالادستی (در فقدان سند امایش سرزمین) تعیین کرده اند، صورت نگرفته است.

یعنی کار از حالت سیستماتیک خارج شده و متکی به یکسری تصمیمات منفک و فاقد پیوستگی می شود.

و طبیعی است در چنین شرایطی رسیدن به اهداف تعیین شده، امکانپذیر نمی شود.

سند آمایش سرزمین نداشتیم اما اسناد بالادستی در حوزه حکمرانی آب تا حدودی تکلیف را مشخص کرده بود.

بله اسناد بالادستی داشته ایم اما این اسناد پیوستگی نداشته اند.

مشکل اساسی این اسناد، از بالاترین سند که همان قانون اساسی است تا همین برنامه های توسعه 5 ساله که برای دولت ها تعریف می کنند، مانند همین برنامه ششم توسعه که اواخرش قرار داریم، پیوستگی لازم را نداشته اند.

و ایجاد یک چهارچوب برای دستیابی به اهداف مدنظر برای جزیی ترین موارد، مثل همین بحث منابع آبی است.

دید حکمرانی در تدوین این اسناد خیلی مهم است.

در تدوین این اسناد بایستی تمام جوانب آب، محیط زیست، کشاورزی، اجتماعی و فرهنگی و.

درنظر گرفته شود که البته گاهی هم شده است ولی عملی نمی شود.

به طور دقیق تر یعنی وقتی شما می خواهید برای یک حوضه آبریز برنامه ریزی کنید، چندین استان بزرگ درگیر می شوند.

به طور مثال استان های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و فارس در تغییرات حوضه آبریز خلیج فارس درگیر می شوند.

برنامه ریزی حوضه آبریز یعنی پتانسیل این آبی که وجود دارد کجا باید خرج شود.

طبیعتاً در همان منطقه و با توجه به منابع طبیعی، زمین های زراعی و ظرفیت های منطقه.

برنامه جامع مشخص می کند که چه صنایعی با توجه به آب بر بودن یا نبودن صنعت در منطقه مستقر شود.

یعنی تعریف واحدهای صنعتی بزرگ در استان های مرکزی ایران را کار اشتباهی می دانید؟ به عقیده من توسعه استان هایی مثل کرمان و یزد نباید به شکلی که الآن در حال اتفاق افتادن است، باشد.

به طور کلی فلات مرکزی باید به شکل دیگری توسعه یابد.

توجه کنید مباحث حکمرانی آنقدر حساس است که اگر یک تصمیم اشتباه بگیرد تا ثریا دیوار کج می رود! به طور مثال همین طرح های انتقال آب کارون که بیشتر آنها به سرانجام رسیده است، بر اساس همین توافق دو میلیارد و دویست مترمکعبی که کرده اند، نمونه کاملی از ارتباط نادرست سند توسعه درست با حکمرانی است.

و یا این بحث شیرین سازی آب و انتقال خلیج فارس به بخش های مرکزی که متولی آن خود وزارت صمت است و وزارت نیرو نیست.

شما می بینید برای هر مترمکعبی که آب می رسد، به گفته خودشان، دو یورو هزینه می شود، در بین راه هم احتمالاً به شهرهای و روستاهای بین راه آب می دهند و توقعات مردم هم بالا برده اند.

این هم در همان ساختار حکمرانی و توسعه غلط تعریف می شود.

بنابراین بحران آبی ما ناشی از ضعف گسترده در حکمرانی مدیریت آب ما است که مبتنی بر آمایش سرزمینی نیست و در خیلی از موارد مبتنی بر اقتصاد سیاسی است.

چرا اقتصاد سیاسی؟ زیرا وقتی شما قیمت آب، برق، گاز و دیگر موارد را مفت می کنید به مثابه رانت تلقی می شود.

همین باعث می شود مسئولین و نماینده های استان تمام تلاششان را می کنند که منافع مردم منطقه خود را با طرح های مختلف تأمین کنند که همه اینها ناشی از عدم وجود یک آمایش سرزمینی صحیح برایی توسعه کشور است.

وقتی که این سند وجود داشته باشد، نهادهای اجرایی و نظارتی کار خود را به درستی انجام دهند، قوه مقننه هم از این سند حمایت کند این مشکلات شکل نمی گیرد که بالفرض در یک منطقه استان برای آب شرب شان به مشکل بخورند و در استانی دیگر، کشاورزی با الگوی کشت نامناسب درحال انجام باشد.

یکی ازانتقاداتی که به این طرح های انتقال آب مطرح می شود این است که این طرح ها آب ثابت خود را برمی دارند و تنها مردم پایین دست هستند که به نسب خشکسالی یا ترسالی آب آنها کم و زیاد می شود.

این را قبول دارید؟ طبق قانون، توزیع حقابه باید براساس بارندگی باشد؛ یعنی اگر بارندگی کم باشد به نسبت، سهم همه کم می شود.

اگر این طور اجرا نمی شود، مشکل از نظارت است.

طی سالهای گذشته انتقادات زیادی به سیاست سدسازی در کشور وارد شده و برخی معتقدند تمرکز زیاد روی این سیاست، بدون توجه به مساله مهمی مثل حکمرانی آب، به چالش های این حوزه دامن زده است.

در این سدسازی ها آمایش سرزمین مدنظر بوده یا در تعارض با آمایش سرزمین هستند؟ برای اینکه بحث سدسازی مظلوم واقع نشود اجازه دهید از سدسازی صحیح و علمی دفاع کنم.

از قدیم الایام بحث ساخت سد در میان مردم جا افتاده بود.

منطق عقلی هم همین را می گوید که با توجه به خشک و نیمه خشک بودن کشور ما و بارش های ناهمگون در مناطق مختلف بایستی در فصل پربارش ما به گونه ای آب را ذخیره کنیم که در فصل کم بارش به مشکل نخوریم.

پس بنابر منطق عقلی سدسازی یک کار خیلی خوب و منطقی و عقلایی است.

در بعضی سدها، سد درست تعریف شده اما شبکه آبیاری و زه کشی که باید بهره وری سد را بالا ببرد نساخته ایم.

در بسیاری از موارد، اتفاقی خارج از سد باعث شده که بازدهی سد پایین بیاید و به اهداف خود نرسد اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا ساخت سد نشانه توسعه یافتگی است؟ در سالهای اخیر این طور بود که هر مسئول یا نماینده ای که به دنبال ارائه یک کارنامه خوب از خودش بود به دنبال ساخت و احداث یک سد هم در منطقه بود.

در حالی که ساخت سد محاسباتی دارد، بهینه سازی دارد.

مجموعاً من نمی توانم بگویم تمام سدهای کشور بدون عیب و نقص است.

اما بسیاری از سدها، به خصوص سدهای بزرگ ما، مثل دز، کرخه، امیرکبیر، کارون 1و2و3 سدهایی هستند که مطالعات آنها انجام شده و بر اساس اصول علمی و منابع آبی احداث شده است.

یعنی اگر این سدها نباشد به مشکل می خوریم.

البته در بعضی سدها، سد درست تعریف شده اما شبکه آبیاری و زه کشی که باید بهره وری سد را بالا ببرد نساخته ایم.

در بسیاری از موارد، اتفاقی خارج از سد باعث شده که بازدهی سد پایین بیاید و به اهداف خود نرسد.

به طور کلی معتقدم سدسازی برای توسعه کشور یک امر لازم است اما این سدها باید در چارچوب سند آمایش سرزمین ساخته شود.

البته توجه کنید که سدسازی باید به طور حداقلی باشد زیرا بنده هم اعتقاد دارم تا جایی که می شود باید شکل اولیه محیط زیست را حفظ کرد و در حدی که نیاز ضروری برطرف می شود تصرف کرد.

درباره سد گتوند انتقادات اخیراً هم به شدت بالا گرفت و مباحثی که درباره آن مطرح است، مایه تعجب است.

چطور ممکن است با علم به وجود یک تپه نمکی در بالادست، سد ساخته شود؟ تاریخچه سد گتوند به دهه هفتاد می رسد.

حتی آن زمان برخی شرکتهای خارجی هم برای مطالعه و مشاوره سد آمده بودند.

منتها اتفاقی که در زمان احداث سد می افتد این است که در جانمایی دقیق سد اشتباهی رخ می دهد و در محدوده چند کیلومتری سد، گنبد نمکی گچساران که به عنبل معروف است قرار دارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، این معدن نمک بین 60 تا 120 میلیون تن نمک دارد.

این معدن نمک در قسمت پایین تپه نیست بلکه از یک ارتفاعی به بالاتر تپه قرار گرفته است؛ یعنی هنگامی که آب سد از مقداری پایین تر است با بخش نمکی تپه در تماس قرار نمی گیرد و اثر شوری آب سد یا همان ای سی آب خودش را نشان نمی دهد.

وقتی که سد احداث و آبگیری شد اثر این شوری آب مشخص بود.

وقتی این اتفاق افتاد شرکتهای تخصصی خارجی آمدند و چند پیشنهاد دادند.

به طور کلی به نظر بنده جانمایی و احداث سد در این منطقه غلط بوده.

البته باید بررسی شود که چه کسی یا چه کسانی مقصر بودند و رسیدگی شود اما الآن که سد ساخته شده راه حل ما چیست؟ آیا باید تخریب کنیم و یک هزینه مضاعف مالی تحمیل کنیم و در تأمین برق هم به مشکل بخوریم؟ به نطر بنده با توجه به هزینه بالایی که صرف این پروژه شده- بیش از 3 هزار و پانصد میلیارد تومان هزینه شده است- و نقش مؤثری که در تأمین برق منطقه ایفا می کند و اینکه میزان شوری آب قابل مدیریت است، می توان در عرض حداقل 15 سال، با مدیریت در بخش بهره برداری، بخشی از شوری آب را کنترل کرد.

بخشی از شوری هم در کف مخزن ته نشین می شود.

به این ترتیب از آب سد گتوند برای اهداف پیشبینی شده از جمله کنترل سیل، تأمین آب کشاورزی، شرب و تولید برق می توان استفاده کرد.

این اهداف همگی مهم است و تاحدودی هم به تحقق رسیده است.

در مورد کنترل سیل که قطعاً کارایی دارد و در سیل اخیر هم همه به این کارایی اذعان کردند.

در مورد تولید برق هم همینطور است.

اما درباره استفاده برای کشاورزی شبهه زیاد است.

بنده با اطلاعات موثق و علمی خدمتتان عرض می کنم که میزان شوری آب یا همان ای سی سد گتوند بیش از 1100 نبوده است و این آب با این میزان شوری برای تمام اهداف شرب و کشاورزی قابل استفاده است.

با اطلاعات موثق و علمی خدمتتان عرض می کنم که میزان شوری آب سد گتوند یا همان ای سی بیش از 1100 نبوده است و با این میزان شوری برای تمام اهداف شرب و کشاورزی قابل استفاده است.

مساله کیفیت آب گتوند، آب و فاضلاب های پایین دست است که به در پایین دست و به شوری آب می افزایند و باید جلوی آنها گرفته شود البته اگر این گنبد نمکی وجود نداشت، ما به ای سی 700 و 800 می رسیدیم.

در واقع یک شوری قبل از رسیدن به سد و آن گنبد نمکی وجود دارد و یک شوری هم در سد به آن اضافه می شود که مجموع آن بین 1100 تا 1200 است که برای شرب و کشاورزی بلااشکال است.

در ضمن این نکته هم در مورد گتوند وجود دارد که این شوری به مرور زمان و با محاسبه همان مقدار 60 الی 120 میلیون تن کمتر می شود و از بین می رود که تا الآن ده سالش گذشته و در سالهای آینده کیفیت آب مخازن سد بهبود می یابد.

از طرف دیگر پایین دست هم باید مدیریت شود.

اتفاقی که دارد می افتد این است که آب از گتوند که رها می شود تا به خرمشهر برسد TDS آن در مسیر بالاتر می رود.

در واقع کشت و صنعت های در مسیر تمام آب ها و فاضلاب هایشان را داخل آب می ریزند و باعث می شوند تا آب که به پایین می رسد شورتر می شود.

اما چون تبلیغات و رسانه ها خیلی ضد سد هستند علیه این اتفاق چیزی نمی گویند.

متأسفانه نظارت هم ضعیف است و کسی جلوی ورود فاضلات صنعتی به رودخانه را نمی گیرد.

حرف بنده این است که سدها را باید به اندازه گناهشان مجازات کنیم.

وقتی سد به اندازه 400 واحد در شوری آب نقش دار، نباید خطای پایین دست را به حساب کیفیت آب سد بگذاریم.

ما خیلی سدهای دیگر هم داریم که شوری آن 900 و 1000 است.

به طور مثال حتی در همین تهران وقتی آب از کوه های شمال تهران رها می شود زلال است اما وقتی به پایین می رسد سیاه است.

این یعنی در مسیر هرچه فاضلاب و آشغال صنعتی بوده درون این آب ریخته شده است.

در دنیا برای این قواعد و ضوابط گذاشته اند.

در مناطقی از اهواز هم همینگونه بوی فاضلاب آزار دهنده است.

بنابراین حرف من این است که باید قوانین و مجازات هایی را هم برای این بحث در نظر گرفت.

پس با اطمینان می گویید که اب سد گتوند در حال حاضر شوری استاندارد دارد و برای تمام اهداف پیش بینی شده مثل شرب و کشاورزی و… قابل استفاده است؟ بله، قطعاً.

فقدان آمایش سرزمین چه اندازه در شکل گیری بحران آب خوزستان نقش داشته است؟ بحث سند آمایش سرزمینی که بنده گفتم یکی از مصادیق بارز آن استان خوزستان است.

در حال حاضر این اسناد اینگونه تعریف می شود که استان های مختلف هرچه دوست دارند برای استان هایشان می نویسند و اینها را با هم ترکیب می کنند و سند توسعه ملی تشکیل می شود.

اما در شکل استاندارد و درست، سند توسعه ملی این نیست و ظرفیت ها و پتانسیل های آن استان، درکنار برخی فاکتورهای دیگر، باید در کنار هم این سند را تشکیل دهد.

وقتی شما اب را منتقل می کنید تا در مقصد، یک ارزش افزوده ایجاد کنید، باید مردم مبدا را در آن ارزش افزوده شریک و از آن بهره مند کنید.

این اقدام، این تنظیم گری وظیفه حاکمیت است.

قبل از انقلاب فولاد مبارکه، که صنعت آب بری هم هست، در دل استان اصفهان ساخته شد و تونل کوهرنگ 1 برای آن کشیده شد.

بعد از انقلاب کوهرنگ 2و3.

بعد از مدتی زاینده رود کفاف نمی داد و از کارون آب منتقل کردیم.

سوالی که پیش میاید این است که آیا مصالح حوزه مبدأ در نظر گرفته شده است؟ پتانسیل آن جواب می دهد؟ مردم مبدا رضایت می دهند یا خیر؟ آیا مردم مبدا در سود و دستاوردهایی که در مقصد ایجاد می شود، شریک هستند و از آن سهم می برند؟! قطعاً خیر.

وقتی شما اب را منتقل می کنید تا در مقصد، یک ارزش افزوده ایجاد کنید، باید مردم مبدا را در آن ارزش افزوده شریک و از آن بهره مند کنید.

این اقدام، این تنظیم گری وظیفه حاکمیت است.

در مورد خوزستان یک بحث این است که برنامه ریزی منابع آبی ما مشکل دارد و یک بحث این است که از این آب موجود استفاده بهینه و حداکثری نمی شود.

آیا الگوی کشت و آبیاری در خوزستان بهینه است؟ مسلماً خیر! پارسال استاندار خوزستان به صورت استثنا از هیأت وزیران مجوز کشت 180 هزار هکتار برنج را گرفت.

در حالی این مجوز را گرفت که مصوب شده بود کشت برنج در استان های غیرشمالی ممنوع باشد.

همین امسال حداقل 70 تا 80 هزار هکتار برنج در خوزستان کشت شده است؛ مصرف آب هر هکتار برنج در استان های جنوبی 50 هزار مترمکعب است.

خب شما بیاید این عدد را ضرب در عدد قبلی بکنید تا به عمق فاجعه ای که در الگوی کشت در خشکسالی امسال در خوزستان وجود دارد پی ببرید! راهکار اساسی بحران آبی خوزستان را چه می دانید؟ بزرگترین مصرف کننده آب در کشور ما بخش کشاورزی است؛ حدود 90 درصد از کل مصرف آب کشور در بخش کشاورزی صورت می گیرد.

یعنی به طور قطعی 70 میلیارد مترمکعب آب برای این بخش برداشت می شود.

البته درباره میزان برداشت آب و مصرف اب اختلاف آماری وجود دارد.

درست است که باید در بخش صنعت و شرب کارهایی را برای افزایش بهره وری آب انجام داد ولی با توجه به میزان سهم بخش کشاورزی از کل مصرف اب کشور، افزایش بهره وری در مصرف آب در بخش کشاورزی از اهمیت مضاعفی برخوردار است؛ بویژه اینکه در بخش کشاورزی ابزارهای افزایش بهره وری زیاد هستند.

بحران آبی خوزستان جز با اصلاح الگوی کشت درست نمی شود.

بعضی از کشت ها را باید نصف کرد و کشت بعضی محصولات هم مثل برنج را باید کاملاً متوقف کرد، نظارت سفت وسختی هم باید انجام بشود.

در حال حاضر حتی اگر لازم است که خسارت به کشاورزان پرداخت شود، باید الگوی کشت اصلاح شود تا بتوانیم فصل تابستان را پشت سربگذاریم دقت بفرمایید که اینکه بنده می گویم بهره وری آب در بخش کشاورزی باید افزایش یابد، تعارض و مخالفتی با امنیت غذایی و سیاست های برنامه های ششم توسعه د ر حوزه خودکفایی ندارد.

بلکه عرض بنده این است که باید با منابع آبی محدودی که داریم برنامه ریزی درستی کنیم.

به اعتقاد بنده، بحران آبی خوزستان جز با اصلاح الگوی کشت درست نمی شود.

بعضی از کشت ها را باید نصف کرد و کشت بعضی محصولات هم مثل برنج را باید کاملاً متوقف کرد، نظارت سفت و سختی هم باید انجام بشود.

در حال حاضر حتی اگر لازم است که خسارت به کشاورزان پرداخت شود، باید الگوی کشت اصلاح شود تا بتوانیم فصل تابستان را پشت سربگذاریم.

حل مساله آب خوزستان نیازمند یک کار علمی و دقیق است و به نظر بنده حتی ظرف چند هفته هم قابل انجام است.

اما متأسفانه به جای اصلاح الگوی کشت و متوقف کردن کشت برنج، خروجی آب کرخه را بیش از دوبرابر کرده اند که این اقدام می تواند طی ماههای پیش رو بحران بزرگ تری را رقم بزند… متأسفانه تصمیم به افزایش خروجی آب سد کرخه تحت فشار سیاسی گرفته شد و لازم است اصلاح شود.

الآن کل ذخیره آب مرده و زنده کرخه زیر 2.

2 میلیارد مترمکعب است که از این میزان، حدود 750 میلیون مترمکعب قابل استحصال است.

طبق پیش بینی ها که گفته می شود امسال یک تأخیری در بارش های پاییزی داریم، برنامه ریزی این بود که با دبی قبلی، این آب تا آبان و آذر پاسخ نیازها را بدهد ولی اکنون با این تصمیم موقتی یعنی بیش از دو برابر کردن دبی آب، قطعاً موجودی آب سد، بسیار زودتر از آبان و آذر به صفر خواهد رسید.

این را هم در نظر بگیریم که آب در پشت سد کرخه هرچه پایین تر برود، استحصال آن سخت تر و آب شورتر می شود و این آب شور وقتی به هورالعظیم می رسد برای دام ها مضر است.

در بحث اصلاح حکمرانی آب آیا اصلاح ساختار دولتی هم لازم است؟ مثل همین بحث تشکیل وزارت آب و محیط زیست که مطرح می شود.

به نظر بنده این بحث ها درباره ادغام و انفکاک ها آدرس غلط دادن برای مشکلات است.

هر کدام از این طرح ها مزایا و معایبی دارد و که بنده منکر آن نیستم ولی مشکل اینجا نیست.

ما از ظرفیت همین ساختارهای موجود، انگونه که باید استفاده نکرده ایم.

یعنی با همین ساختار موجود اگر فرد کارآمدی وجود داشته باشد، اگر نظارت قوی باشد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

مشکل ما الان مشکل ساختار دستگاه های دولتی نیست.

بلکه مشکل مدیریت کارامد است.

با توجه به اینکه تبخیر سطحی کشور ما خیلی بالاست، راهکاری که به عنوان کنترل آب ها به زیرزمین و مدیریت زیرسطحی آب ها مطرح می شود را چگونه ارزیابی می کنید؟ این حرف درستی است که در زیر زمین تبخیر سطحی آب به شدت کاهش می یابد.

ولی چند نکته در اینجا مطرح است؛ اول اینکه بسیاری از سدها در کشور ما در بالادست است و در آن مناطق سر تبخیر آنچنان بالا نیست و نکته دوم هم اینکه انتقال ابها به زیر زمین در همه جا ممکن نیست، در بعضاً جاها تحت عنوان آبخیزداری این کار را می کنند که به عنوان راهکاری برای سیلاب جواب می دهد، اما مثلاً در بعضی جاهای خوزستان جواب نمی دهد چون آب دریا که شور است، بالاست.

دنیای دیپلماسی آب نه با حرف زور جلو می رود و نه با خواهش و حرف های انسان دوستانه.

بلکه منافع مشترک اولویت اول را در بین کشورها دارد که متأسفانه در این سال ها از این امر غافل بوده ایم به طور کلی این حرف به عنوان یک ایده و راهکار برای مدیریت جامع سیلاب های استانی مطرح است، اما همه جا نمی شود آن را به کار بست زیرا بحث های دیگری مثل تأمین برق هم در احداث سد برای ما اهمیت دارد.

بنظر می رسد در حوزه دیپلماسی آب و تعامل با کشورهای همسایه در حوزه آب نیز قوی ظاهر نشده ایم.

سازمان ملل می گوید آب میان کشورها باید به صورت توافقی و وسیله صلح باشد نه جنگ.

یعنی کشورها بر محور آب بیایند گفت وگو کنند تا به یک نتیجه و منافع مشترک وبرد-برد برسند.

متأسفانه در این سال ها در مرزهای کشور ما معاهده ای در سطح بین المللی نداریم که بالادست باید چه کار کند و پایین دست چه کار کند.

در حال کشورهای اطراف ما اقداماتی را انجام می دهند که لازم است از طریق دیپلماسی آب حل و فصل شود وگرنه در سالهای آینده در ابعاد بین المللی هم به مشکل می خوریم.

روابط در دیپلماسی اب باید برد-برد باشد یعنی مثلاً وقتی ما با افغانستان درباره اب هیرمند وارد مذاکره می شویم باید به گونه ای با آنان تعامل کنیم که ذی نفع تجاری ما باشند و شریک اقتصادی ما باشند.

درحال حاضر با این سد کمالی که ساختند حق آبه ما به مشکل خورده است و سدهایی که در دست ساخت است اگر بهره برداری شود آب به گونه ای مهار می شود که اگر سیل هم بیاید سمت کشور ما نمی آید.

از آن طرف هم ترکیه در حال احداث سدی بر روی اترک است که اگر آن هم بهره برداری شود به مشکل جدی می خوریم.

دنیای دیپلماسی آب نه با حرف زور جلو می رود و نه با خواهش و حرف های انسان دوستانه.

بلکه منافع مشترک اولویت اول را در بین کشورها دارد که متأسفانه در این سال ها از این امر غافل بوده ایم.


کلید واژه ها: گروه های سیاسی - آمایش سرزمینی - مرکز پژوهش ها - سیاسی - بحران - کشاورزان و دامداران - منابع آبی - بحران آبی - تغییرات آب و هوایی - اصلاح - مطالعات - سرزمینی - حکمرانی - خوزستان - اقتصاد - بحرانی - منابع - آمایش - مولفه - پژوهش - آب و هوایی - کشاورزان - مدیر - صحیح - گروه - دامداران - دفتر - اساس - رسانه ها - تغییرات

آخرین اخبار سرویس:
واردات خودرو باید ساماندهی شود/ اقتصاد مقاومتی آسیب نمی بیند

گیلان در تزریق دُز اول و دوم کرونا از میانگین کشوری بالاتر است

10 گام بلند برای استفاده از ظرفیت های ملی صنعت گیاهان دارویی

وعده فروش خودروهای خارجی مدل 2021 «دروغ» است

ادامه روند خرید تضمینی خرمای استعمران و استقبال نخلداران خوزستانی

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

معدن مهدی آباد به کنسرسیوم قبلی برگردد

تمدید عرضه اوراق سپرده سرمایه گذاری بانک ملی ایران تا پایان سال

این خودرو ایران خودرو بدون قرعه کشی فروش فوق العاده دارد!

خیز قم برای گذر از واکسیناسیون 50 درصدی

نامه انجمن واردکنندگان برنج به معاون اول رییس جمهور

فردا؛ قطع گاز مناطق 16 و 19 شهرداری تهران

مسکن قسطی؛ با 300 میلیون تومان در تهران صاحب خانه شوید!

انتقال آب از مهران به پایانه برکت برای خدمت رسانی به زائران اربعین

آغاز ثبت نام وام مشاغل خانگی هنرمندان صنایع دستی در کاشان

شاخص کل بورس، امروز 3 مهر 1400

ترخیص همه کامیون های دپو شده گمرک، تا آخر مهر ماه

واکسیناسیون 58 درصد از واجدین شرایط در آذربایجان غربی

پرداخت به موقع حقوق و بیمه تکمیلی بازنشستگان، در اولویت صندوق بازنشستگی کشوری

پرداخت به موقع حقوق و بیمه تکمیلی بازنشستگان، در اولویت صندوق بازنشستگی کشوری

بازداشت مدیر ارشد شرکت گاز روسیه در آمریکا به اتهام کلاهبرداری مالیاتی

شاخص کل بورس، امروز 3 مهر 1400

استحصال آب صنعتی از پساب شهری در فولادمبارکه

ایرانیان 4600 خانه طی 7 ماه اخیر در ترکیه خریدند

بازگشت زائران اربعین از دوشنبه/ تعلیق سه ماهه یک شرکت مسافرتی

کشف گنجینه بزرگ سکه های رومی در دریا

برداشت پسته در بختگان

آخرین قیمت دلار، سکه و طلا در بازار؛ 1400/7/3

افزایش 20 درصدی بدهی دولت به بانک های دولتی

ادامه روند خرید تضمینی خرمای استعمران و استقبال نخلداران خوزستانی

56 درصد واجدان شرایط در گلستان واکسن کرونا دریافت کردند

حذف منابع توسعه زیرساخت های شهرک های صنعتی

برنامه های نیروی انسانی و استقرار نظام شایسته سالاری اعلام شد

شرایط حضور کارکنان و تغییر رنگ مناطق

رستم قاسمی به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شد

رشد عجیب خرید خانه توسط ایرانی ها در ترکیه

جزییات فروش فوق العاده بدون قرعه کشی هایما S 7 پلاس

نوسانات دوج کوین چگونه است؟

پراید 151میلیون شد/ قیمت پراید، کوییک و تیبا + جدول

کاهش 40 تا 50 میلیون تومانی خودرو های چینی

یادداشت مدیرعامل بانک ملی در خصوص انتشار صورت های مالی

گرد و غبار بی رونقی بر بازار لوازم التحریر

قیمت دلار در بازار امروز شنبه سوم مهرماه 1400/ دلار در صرافی ملی گران شد

آمار واکسیناسیون کامل کرونا در کشور های منطقه

ثبت نام بیمه تکمیلی اصحاب رسانه آغاز شد

چراغ سبز شورای رقابت به واردات خودرو/ بحث ماشین های لوکس مطرح نیست

تلاش برای خرید تجهیزات بروز مقابله با بحران ها در گلستان

ایرانیان 4600 خانه طی 7 ماه اخیر در ترکیه خریدند

ارزش سهام عدالت، امروز 3 مهر 1400

قیمت گوشی های سامسونگ، شیائومی و آیفون شنبه 3 مهر

صرفه جویی1.3 میلیارد دلاری توسط ایمیدرو

ارزش سهام عدالت، امروز 3 مهر 1400

ارزش کم معاملات ادامه روند مثبت را قطعی نمی کند| بازار بورس هنوز نوسانی است

آغاز عملیات بازگشت زائران اربعین، از دوشنبه

مقابله جدی چین با ارزهای دیجیتال

فروش فوق العاده بدون قرعه کشی ایران خودرو

جدیدترین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور | کاهش مناطق قرمز به 29 شهرستان

ارزش سهام عدالت امروز 3 مهر 1400

افزایش 1800 درصدی تولیدات رسانه ای و تبلیغاتی ، دیده شدن 380 میلیونی و کاهش 95 درصدی هزینه بیمه رازی

خزان رمز ارزها در چین| معامله های بیت کوین در محدوده 42 هزار دلاری

دولت با «تولید حداکثری» و «حذف انحصارها»، بازار را تنظیم کند/ سامانه های هوشمند باعث شفافیت می شود

خودرو دست دوم هیبریدی خریداری نکنید| 20 میلیون تومان هزینه نگهداری سالانه

سبزپوشی آیفکس در نخستین شنبه پاییز

آیا «مارول» و «سونی» حق مالیکت «مرد عنکبوتی» را از دست خواهند داد؟

اجازه ورود خودروها به ترکمنستان به شرط ضدعفونی

منتظر کدام واریزی های نقدی در مهرماه باشیم؟

تصاویری جذاب از حیات وحش

مسکو همچنان منبع قابل اعتماد انرژی خواهد بود

پروفیل آلومینیوم در انواع مختلف از تولید تا فروش

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار امروز 3 مهر 1400+ جدول

کمیجانی: مبادلات تجاری و مالی ایران و سریلانکا گسترش می یابد

افتتاح طرح های عمرانی در پیرانشهر+گزارش

توکلی: آشفتگی بازار برنج میراث دولت قبل است/ پیشنهاداتی برای تنظیم بازار

سرعت در روند واکسیناسیون کرونا

به دلیل تعمیرات اضطراری گاز مناطقی از حصیرآباد قطع خواهد شد

یارانه، حقوق بازنشستگی و اجاره، بیشترین منبع درآمد خانوارها

یارانه، حقوق بازنشستگی و اجاره، بیشترین منبع درآمد خانوارها

فوری/ فروش فوق العاده هایما S7 پلاس بدون قرعه کشی

اجرای طرح جهش تولید در 30 هزار هکتار از دیم زارهای استان قزوین

تمدید دفترچه تاکسیرانی منوط به تزریق واکسن

افزایش تعداد مراکز ارائه خدمات به بازنشستگان صنعت نفت

فوری / فروش فوق العاده بدون قرعه کشی ایران خودرو

کابینه امارات تغییر کرد

آموزش برگشت زدن چک بانکی طبق قانون جدید چک

دستکاری داده های اقتصادی چین توسط رییس صندوق بین المللی پول

ضرر کارخانجات آرد ناشی از قیمت سبوس، جبران می شود

زیتون طارم رنگین تر از همیشه در راه بازار

تعداد مراکز واکسیناسیون کرونا در استان گلستان افزایش یافت

مشکلات ادامه دار زائران اربعین با تاخیر چندساعته پروازها/ کسی پاسخگو نیست

بحران گاز اروپا مصرف زغال سنگ را افزایش می دهد

ثبات قیمت و کاهش نوسانات در بازار طلا و سکه/ کاهش دادوستد طلا و سکه در ایام محرم

کاهش 40 تا 50 میلیون تومانی خودرو های چینی

مهدی کرباسیان: تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند می بینم

واکسیناسیون 70 درصد مردم چهارمحال و بختیاری

بازگشت زائران اربعین از دوشنبه/ تعلیق سه ماهه یک شرکت مسافرتی

کاهش سرعت تولید صنعتی در ایران

تحلیل هفتگی بازار سرمایه به ضمیمه تحلیل بنیادی شرکت دوده صنعتی پارس(شدوص)

بازگشت زائران اربعین از دوشنبه/ تعلیق سه ماهه یک شرکت مسافرتی

ارزش سهام عدالت امروز 3 مهرماه 1400+ اخبار

سرمایه گذاری کلان هلند برای بهبود خدمات بهداشت عمومی

اصلاح الگوی کشت، تنها راهکار بحران آبی خوزستان

اصلاح الگوی کشت، تنها راهکار بحران آبی خوزستان