مطالب مرتبط:
لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی
رییسی: ما مدافع واقعی حقوق بشر و حقوق انسان هستیم
روزی به نام حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی
ارائه راهکارهای ایجاد دادگاه بین المللی اسلامی حقوق بشر
روز حقوق بشر اسلامی؛ روزی برای ترویج صلح میان پیروان ادیان الهی
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 مرداد 1400 ساعت 23:452021-08-05سياسي

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی


سید مجید تفرشی با تاکید بر تولید ادبیات و مفاهیم حقوقی در حوزه حقوق بشر از سوی کشور های منطقه، گفت: لازم است دولت ها و سازمان های فعال حقوق بشر اسلامی در مسیر بازنشر حقوق بشر واقعی اسلام و در مقابله با نسخه غربی و تکفیری آن با یکدیگر تعامل و همکاری کنند.

- " سید مجید تفرشی با تاکید بر تولید ادبیات و مفاهیم حقوقی در حوزه حقوق بشر از سوی کشور های منطقه، گفت: لازم است دولت ها و سازمان های فعال حقوق بشر اسلامی در مسیر بازنشر حقوق بشر واقعی اسلام و در مقابله با نسخه غربی و تکفیری آن با یکدیگر تعامل و همکاری کنند.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سیدمجید تفرشی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر روز چهارشنبه همزمان با روز بزرگداشت" حقوق بشر اسلامی و کرامت انسان" در نخستین نشست علمی تخصصی "چهره دیگر حقوق بشر" در دانشگاه اصفهان، اظهار داشت: سال 1991 بیش از پنجاه کشور اسلامی در عالی ترین رده یعنی وزرای امور خارجه مصوبه ای را در تشریح فهم خود از حقوق بشر اسلامی و ارزش های آن انشاء کردند.

اقدامی که علیرغم تصریح اعلامیه جهانی حقوق بشر مبنی بر آزادی اندیشه و عقیده به شدت از سوی برخی دول و صاحبنظران غربی مورد حمله و شماتت قرار گرفت.

وی این برخورد را یکی از مصادیق بارز نقض اعلامیه جهانی حقوق بشر 1948 توسط دول غربی دانست.

تفرشی در ادامه گفت: تحریم ها انواع مختلف دارد که یکی از آن ها در حوزه آموزش است.

اقدامی برخلاف ماده یک اساسنامه یونسکو که یکی از مصادیق آن اخراج یا عدم اجازه تحصیل به دانشجویان ایرانی در برخی از دانشگاه های غربی بود که علیرغم محکوم شدن این اقدام بعنوان مثال در سال 2010 در هلند این نگاه تبعیض آمیز به اشکال مختلف ادامه دارد.

وی تحریم در حوزه حق بهره مندی از استاندارد های مناسب زندگی و تحریم اشخاص حقیقی را که بعضا موجب صدمه خوردن حیثیت و آبروی آن ها می شود را از دیگر اشکال تحریم های غیر قانونی دانست و افزود: حتی اگر مجمع عمومی سازمان ملل متحد راضی به تحریم کشوری شود، این تحریم ها نمی تواند حقوق بشر بنیادین را نقض کند.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر ادامه داد: تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا در حوزه دارو و آسیب دیدن بیمارانی مانند ام اس، تالاسمی و "ای بی" (پروانه ای) که بعضا به بهانه تحریم های ثانویه توسط دول اروپایی مورد حمایت قرار می گیرد در هر فرمتی محکوم و مصداق جنایت علیه بشریت است.

وی این تحریم ها را در تضاد با اصول و اهداف و روح منشور ملل متحد دانست و گفت: تلاش برای اعمال مجازات های جمعی نماد بربریت و عمق سبوعیت مجریان آن است.

تفرشی تعهدات عام الشمول خصوصا در حوزه صیانت از حقوق بشر بنیادین اعم از موارد ذکر شده ذیل بند دو ماده چهار میثاق بین المللی حقوق مدنی را فراسرزمینی دانسته و هرگونه همراهی با آمریکا در حوزه های منتج به نقض آن را موجب مسئولیت بین المللی دول خاطی توصیف کرد.

وی تصریح کرد: اقرار برخی دول اروپایی و غیر اروپایی به تحت فشار بودن از سوی آمریکا نه تنها رافع مسئولیت بین المللی آن ها نیست بلکه به نوعی اقرار به نقض مهمترین اصل منشور ملل متحد یعنی حاکمیت مستقل و برابر کشور ها ذیل ماده دو است.

تفرشی یادآور شد: برخی دول غربی در فرایند شکل گیری برجام همزمان با ایجاد مانع و محدودیت در دسترسی کشور به دانش هسته ای صلح آمیز با دروغ پردازی در حوزه ایران هراسی موفق به فروش بیشترین اسلحه به کشور های منطقه شدند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها حقوق بین المللی را تحریف می کنند، اضافه کرد: بر اساس قوانین بین المللی، دارو، غذا و تجهیزات پزشکی را نمی توان مشمول تحریم نمود این در حالی است که از زمانی که ترامپ (تحریم ها) را امضا و با فشار حداکثری اجرایی کرد تا زمانی که بایدن رسماً خواستار لغو تحریم های مستقیم و ثانویه در حوزه تامین واکسن برای ایران شد شاهد قربانی شدن هزاران نفر بر اثر بیماری کرونا در کشور بودیم فرایندی که قطعا مسئولیت بین المللی دولت آمریکا را نیز به همراه دارد.

این کارشناس بین المللی گفت: سازمان ملل متحد در برابر تحریم ها سکوت می کند در حالی که موظف به واکنش است و می تواند درخواست برگزاری دادگاه ویژه یا استفاده از رویه های خاص برای ورود به این موضوع و توقف آن کند.

وی به موضوع تروریست نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امروزه در دنیا پدیده جدیدی به نام "تروریست شویی" بوجود آمده است بطوریکه ابتدا یک سازمان را تروریست معرفی، اما بدون محاکمه و اجرای عدالت آن را از فهرست تروریستی خارج می کنند؛ که برخی دول اروپایی در این امر پیشتاز هستند.

تفرشی با تاکید بر اینکه سردار سلیمانی ناجوانمردانه شهید شد و عملیات ترور فاقد هرگونه مزیت نظامی بود، افزود: سردار سلیمانی، مهمان دولت عراق و حامل پیام برای نخست وزیر این کشور بود.

وی در هیچ سند بین المللی مصداق تهدید قریب الوقوع علیه نیرو های آمریکایی مورد شناسایی قرار نگرفته ضمن آنکه گزارشگر سازمان ملل متحد در بخشی از گزارش خود ضمن شناسایی توسل به زور توسط پهپاد آمریکا بعنوان اقدامی غیر قانونی، ادعای تروریست بودن سپاه قدس و اینکه سردار پیشتر مرتکب جنایت در برابر نظامیان آمریکایی شده را نیز غیر واقعی و غیر مستند دانسته بود.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه در ترور سردار سلیمانی با نقض فاحش قواعد بشردوستانه خصوصا در حوزه حق بر حیات مواجهیم، افزود: این نخستین بار در جهان است که دولتی در قالب حق دفاع مشروع آنهم در کشوری ثالث و اشغال شده برای خود مجوز ترور صادر می کند.

اقدامی که قطعا مصداق جنایت جنگی بوده و نباید با بی کیفرمانی روبرو شود.

وی با بیان اینکه استفاده از پهپاد به معنی داشتن برنامه قبلی است، خاطرنشان کرد: در شبی که سردار سلیمانی شهید شد، سهام اسلحه فروشی در برخی کشور های غربی منجمله آمریکا افزایش پیدا کرد.

زیرا تجار فعال در این حوزه به درستی تشخیص داده بودند که سردار سلیمانی در نقطه مقابل تروریست ها قرار داشته و حضورش موجب آرامش و امنیت و بالطبع کسادی در بازار اسلحه است.

تفرشی با تاکید بر اینکه در تولید ادبیات و مفاهیم حقوقی در حوزه حقوق بشر در کشور های منطقه کم کاری شده است، گفت: لازم است دولت ها و سازمان های فعال حقوق بشری 15 کشور همسایه ایران بویژه در مسیر بازنشر حقوق بشر واقعی اسلام و در مقابله با نسخه غربی و تکفیری آن با یکدیگر تعامل و همکاری کنند.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در همکاری با همتایان خود در هر نقطه از جهان، مسئولیت پذیری، شفافیت و پاسخگو بودن را ارکان بی بدیل حاکمیت ها در صیانت از حقوق بشر واقعی و بالطبع نضج صلح و امنیت در جهان دانست و افزود: امروز کشور هایی مانند کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه.

که بیشترین آمار فروش سلاح های جنگی و کشنده به اقصی نقاط جهان را از آن خود کرده و برای گرم ماندن بازار این بخش از تجارت خود گزینه ای جز آشوب طلبی در جهان ندارند همزمان بیشترین شعار حمایت از حقوق بشر را سر می دهند، طنزی تلخ که پرداختن بدان نیازمند نشست های تخصصی دیگر است.

در خاتمه این نشست با حضور زهره الهیان، رییس کمیته حقوق بشر مجلس و اساتید و دست اندرکاران این حوزه، از کتاب حقوق و بحران نوشته دکتر غمامی و اولین سایت تخصصی حقوق بشر ایران به نشانی WWW.

OFOHR.

COM رونمایی شد.

بیشتر بخوانید: استقبال کمیسیون مستقل دائمی حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی از پیشنهادات ایران
کلید واژه ها: حقوق بشر - حقوق بشر اسلامی - حقوق - اسلام - اسلامی - مجید تفرشی - تعامل و همکاری - ستاد حقوق بشر - بازنشر - همکاری - پایگاه اطلاع رسانی - واقعی - سید مجید - دولت ها - کشور - ادبیات - مقابله - دیگر - مفاهیم - تکفیری - سازمان - مجید - اطلاع رسانی - تولید - حقوقی - تعامل - معاون امور - نشست علمی - طبق اعلام - بین الملل

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه تبریز درگذشت آیت الله حسن زاده آملی تسلیت گفت

آیت الله حسن زاده آملی به مکارم اخلاق و اتقان علمی آراسته بود

توزیع 900 بسته کمک معیشتی در آبادان

تازه ترین اظهارنظر ترامپ درباره شرکت در انتخابات 2024

تأکید وزیر خارجه بر لزوم اجرایی شدن توافقات ایران و الجزایر

فعالیت 40 کارگاه قالی باقی در چهارمحال و بختیاری برای بازسازی عتبات عالیات / 200 تخته فرش بافته شد

پیام تسلیت فرمانده ناجا به مناسبت شهادت نوجوان ایذه ای

انتخابات نظام مهندسی ساختمان الکترونیکی شد

کاریکاتور شماره 1893

پیام تسلیت جامعه روحانیت مبارز در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

دوران دفاع مقدس نشان از ذلت ناپذیری مردم ایران داشت

شبانه روزی شدن فعالیت پایگاه های واکسیناسیون خودرویی ناجا

صنایع موشکی کشورمان خواب را از دشمن گرفته است/ بومی سازی در فولاد مبارکه ثمره محدودیت هاست

نقره داغ دوشغله ها در انتخابات نظام مهندسی

گریه بر امام حسین(ع) پویایی ذاتی افراد را افزایش می دهد

اعزام حدود 10هزار زائر به عراق از طریق فرودگاه مشهد

نمایشگاه دفاع مقدس، انتقال گر فرهنگ ایثارگری به نسل جوان است

جامعه روحانیت: حوزه های علمیه با ارتحال علامه حسن زاده آملی ذخیره ای ارزشمند را از دست دادند

شهردار تهران: آیت الله علامه حسن زاده آملی فیلسوف انقلابی بود

ورود ممنوعِ مجلس به طرح واردات خودرو

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در ایلام برگزار می شود

«نذر آب4» بانی خیر برای اهالی کلاته محمد علی/ توزیع 20 تبلت بین دانش آموزان

برای احیای تالاب انزلی باید از جوامع محلی استفاده کرد

حکم پنجاه و هفتمین شهردار تبریز توسط وزیر کشور صادر شد

من دیگر سردار نیستم

نشست میراث دفاع مقدس برگزار می شود

راز جذبه مواضع انقلابی علامه حسن زاده آملی چیست؟!

حماسه سازان؛ از روزهای سخت نبرد تا مبارزه با ذره ای مرموز

استکی: طرح آمایش سرزمین در دستور کار شورای شهر قرار بگیرد

نامه شهریاری به سران قوا درباره حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت

توزیع بیش از 1100 بسته معیشتی در بین محرومان ریگان

پیام تسلیت دبیرکل مجمع تقریب در پی ارتحال علامه آیت الله حسن زاده آملی  

جدا نشدن یک وجب از خاک سرزمین به برکت مدیریت ولایت فقیه حاصل شد

بیش از 26 سال است که شهر بندرعباس فاقد طرح تفضیلی قانونی است

سردار شکارچی:دفاع مقدس، بیمه کننده انقلاب اسلامی است

آیت الله حسن زاده آملی حامی ولایت و اسوه اخلاق بود

یازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان

آیت الله نوری همدانی: آیت الله حسن زاده آملی جامع علوم عقلی و نقلی بود

آیت الله جنتی: آیت الله حسن زاده آملی وزنه ای در ساحت عرفان ناب اسلامی به شمار می رفتند

اعزام حدود 10 هزار زائر به عراق از طریق فرودگاه مشهد

وزیر کشور: حقایق نابی در فرمایشات توحیدی «علامه حسن زاده آملی» موج می زد

نقش زنان به هنگامه دفاع مقدس در کیش بررسی شد

فیلم |نظر مرحوم علامه حسن زاده درباره رهبر معظم انقلاب

پیام تسلیت وزیر کار در پی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

وضعیت مازندران بسیار شکننده است/ مردم از سفر های گسترده به شمال پرهیز کنند

آثار علامه حسن زاده آملی گره گشای بسیاری از مشکلات مراکز علمی است

مدیر حوزه های علمیه: نقش آفرینی علامه حسن زاده در عرصه های انقلاب اسلامی الهام بخش بود

برگزیدگان جشنواره شهید رجایی در استان اردبیل معرفی شدند

استفاده از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی برای اقناع دانشجویان در بحث حجاب/ فعالیت تشکل های دانشجویی توسعه پیدا می کند

محل خاکسپاری پیکر علامه حسن زاده آملی مشخص شد

تسلیت ولایتی برای درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

آغاز ثبت نام کارگاه های مجازی فصل پاییز کانون

زیباکلام از علّت برکناری محمود نیلی از ریاست دانشگاه تهران گفت

درگذشت علامه حسن زاده ثلمه جبران ناپذیر برای جهان تشیع خواهد بود

موظفیم حافظ استقلال کشور در فضای مجازی باشیم

وفاداری عجیب یک سگ 2 سال تو فروگاه منتظر موند! / ویدیو

انجام 3500 تست کووید 19 از زائران اربعین حسینی

ثبت 4700 عملیات ایمنی راهنمایی کشتی ها در بنادر هرمزگان

مشترکان را به صرفه جویی انرژی ترغیب کنیم

آثار علامه حسن زاده آملی گره گشای بسیاری از مشکلات حوزه های علمیه و مراکز علمی است

یک نماینده مجلس از زائران خواست تا از تجمع پشت مرزهای زمینی پرهیز کنند

مهرعلیزاده رحلت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

«آن روز آسمان گریست» رونمایی شد/ تغییر سیاست های سازمان در موسیقی

مروری بر یک دایره چرکین شده | زرگار محمدی

میلیونر زاغه نشین

دفاع مقدس گنجی عظیم و پایان ناپذیر است

فرمانده کل سپاه ارتحال علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

5 راز حرفه ای برای چیدمان منزل که نمی دانید!

فیلم | نگاهی به زندگی مرحوم علامه حسن زاده آملی

چه کسی جانشین مرکل خواهد شد؟

رییس دانشگاه آزاد اسلامی رحلت آیت الله علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

عذرخواهی وزیر راه از زائران اربعین

آغاز مراحل مستندنگاری پرونده ثبت ملی روستای «وش»

زنگ گردشگری در مدارس سیستان و بلوچستان نواخته می شود

حیات طیّبه در آیینه دفاع مقدس

از کودکی تا کهنسالی علامه حسن زاده آملی

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ارتحال علامه حسن زاده آملی (ره) را تسلیت گفت

شرارت رژیم صهیونیستی و غرب در رفتار های تنش آمیز آذربایجان

چرا کشور دچار روزمرّگی می شود؟

وقتی یک زمانه یتیم می شود

پیام رهبر انقلاب به نخستین اجلاسیه سراسری راویان ایثارگر

به روزترین نسخه انقلابی گری

اولین محموله واکسن تک دُز برای 3 تا 17 ساله ها وارد کشور شد

مانع بزرگی به نام تحریم

پیام رهبر انقلاب به نخستین اجلاسیه سراسری راویان ایثارگر

فرمانده سپاه استان کرمان: مصونیت امروز جامعه در گرو ترویج فرهنگ شهدا است

/پیگیری پروژه/ راه آهن بروجرد در مرحله انتخاب پیمانکار

وزیر کشور درگذشت آیت الله حسن زاده آملی را تسلیت گفت

نیرو های مسلح، دفاعی مقدس را در سنگر امنیت سلامت مردم رقم زدند/فعالیت 300 مرکز واکسیناسیون عم سپاه در سطح کشور

پیام تسلیت ولایتی درپی درگذشت آیت الله علامه حسن زاده آملی

درباره کتاب «پس از بیست سال» و تحسین رهبری از آن

اینفوگرافیک/ نگاهی به زندگی مرحوم علامه آیت الله حسن زاده آملی

بیش از 2000 معتاد در زنجان تحت پوشش بیمه سلامت هستند

«سی گزارش به شیطان» منتشر شد

تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه امیرکبیر در سال جدید افزایش می یابد

اهدای 2000 بسته لوازم التحریر به دانش آموزان نیازمند استان توسط یک خیر

وزیر راه: با سوء استفاده کنندگان از پروازهای زائران اربعین برخورد می شود

راهپیمایی جاماندگان با نظم و سلامت برگزار می شود

لیست احکام تحقق نیافته وزارت کشور از سوی بذرپاش منتشر شد

فرصت های شغلی امروز 4 مهر1400

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی