مطالب مرتبط:
خبر بد درباره سرنوشت FATF در مجمع تشخیص /شرط عجیب نمایندگان
خبر بد درباره سرنوشت FATF در مجمع تشخیص /شرط عجیب نمایندگان
خبر بد درباره سرنوشت FATF در مجمع تشخیص
شرط عجیب فرهاد مجیدی برای جدایی مهدی قایدی
شرط عجیب فرهاد مجیدی برای جدای مهدی قایدی
-159 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 13:102021-08-04سياسي

خبر بد درباره سرنوشت FATF در مجمع تشخیص /شرط عجیب نمایندگان


گفته می شود با توجه به بی تمایلی نمایندگان مجلس یازدهم به پیوستن ایران به FATF و دیدگاهی که دولت رییسی نسبت به عملکرد گروه ویژه اقدام مالی دارد، - از دستور کار خارج شدن آن در مجمع محتمل است.

ترکیب مجلس یازدهم با دولت سیزدهم تکلیف بسیاری از طرح ها و لوایح بر زمین مانده دولت و مجلس را مشخص خواهد کرد.

یکی از این موارد پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی یا FATF است.

گروهی که توصیه های 40گانه اش در قالب چهار لایحه به مجلس دهم رفت و وضعیت 2 لایحه آن در گیرودار مخالفت های شورای نگهبان و البته پیش از آن مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنان نامشخص است.

هرچند گفته می شود با توجه به بی تمایلی نمایندگان مجلس یازدهم به پیوستن ایران به FATF و دیدگاهی که دولت رییسی نسبت به عملکرد گروه ویژه اقدام مالی دارد، از دستور کار خارج شدن آن در مجمع محتمل است.

نزدیک به سه سال از طرح لوایح چهارگانه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مجلس شورای اسلامی می گذرد.

این لوایح با رأی مثبت نمایندگان به شورای نگهبان رفت، اما بررسی آن به سبب مکاتبه ای که هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی مجمع تشخیص مصلحت نظام با شورا داشت متوقف شد؛ از دیدگاه اعضای این هیات، پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی و عضویت در 2 کنوانسیون CFT و پالرمو مغایر با سیاست های کلان ابلاغی است.

بنابراین این لوایح مجدداً به مجلس عودت داده شدند، اما با پافشاری نمایندگان مجلس دهم و مخالفت شورای نگهبان، این بار به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد تا در مورد آن تصمیم گیری کند.

پس از گذشت یک سال از طرح لوایح چهارگانه مرتبط با گروه ویژه مالی در مجلس و بی میلی اعضای مجمع به بررسی و تصویب آن، طبعاً باید از دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام خارج می شد اما با درخواست روحانی از مقام معظم رهبری و ابلاغیه ایشان، مقرر شد تا منع زمانی از این لایحه حذف و برای بررسی های بیشتر دوباره در مجمع بررسی و طرح شود.

حالا با گذشت یک سال از اتمام فعالیت مجلس دهم و روی کار آمدن نمایندگانی که هیچ اعتقاد و تمایلی به تصویب لوایحی از جنس FATF ندارند، شاید مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با طیب خاطر بیشتری اقدام به رد این لوایح کند.

علی الخصوص که دولت سیزدهم نیز اساساً دیدگاه مثبتی نسبت به پیوستن ایران به گروه ویژه مالی ندارد و آن را ابزاری برای جاسوسی قدرت های بزرگ به شمار می آورد.

پیش از این جمعی از نمایندگان مجلس اصولگرای یازدهم و شخصیت های سیاسی با عنوان جریان گام دوم انقلاب در بیانیه ای از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کرده بودند بررسی الحاق به FAFT را منوط به لغو تحریم ها علیه کشور کنند! شرطی که به نظر می رسد هیچ گاه جنبه عینی و واقعی پیدا نکند چراکه اساساً FAFT ارتباطی با تحریم های آمریکا ندارد.

در این میان دسته ای از مخالفان گروه ویژه اقدام مالی معتقدند این گروه، اقدامات و تعاملات مالی و بانکی ایران را به بهانه های سیاسی و نه به دلایل فنی محدود کرده است.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس یازدهم یکی از این افراد است که با گله مندی از برخورد دوگانه FATF با ایران و امارات در موضوع پولشویی آن را نشانه سیاسی کاری این سازمان می داند.

این در حالی است که اساساً امارات متحده عربی به عنوان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، از اعضای گروه ویژه اقدام مالی محسوب می شود و تعاملات این سازمان نسبت به کشورهای عضو و کشورهای غیرعضو هم متفاوت است.

بی نیازی به FATF با دور زدن تحریم ها علیرضا زاکانی رییس مرکز پژوهش های مجلس نیز از جمله منتقدان پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی است و در این باره تاکید می کند که FATF کمکی به رفع تحریم ها و انتقال پول به کشور و تسهیل مراودات کاری و پولی نمی کند بلکه بندی به پای اقتصاد کشور است و آسیب پذیری ما را چندبرابر می کند.

او همچون برخی افراد که معتقدند هزینه کار کردن در شرایط تحریم بهتر از توافقی با آمریکاست که به زعم آنها توافق خوبی نیست اظهار می دارد: اگر راهکاری برای دور زدن تحریم های ظالمانه وجود داشته باشد تا نفت را صادر و پول را به کشور منتقل کنیم، پذیرش FATF مانع از آن می شود؛ در واقع با پذیرش توصیه های این سازمان و به اصطلاح شفاف سازی، دست های خود را در اقتصاد و دور زدن تحریم ها برای دشمن رو می کنیم و هیچ عقل سلیمی این را نمی پذیرد.

راهکاری که زاکانی برای دور زدن تحریم ها مطرح می کند همان مسیری است که موجب درآمد 350 هزار میلیارد تومانی برخی افراد و دامن زدن به فقر بیشتر در کشور شد.

البته بعضی ها نیز از این منظر به این لایحه می نگرند که پیوستن به FATF اجازه همکاری با چین را از ایران سلب می کند، اما این افراد نمی گویند که چین همین حالا هم یکی از کشورهای ذی نفوذ در این سازمان است و بیشتر بانک های چینی نیز پیش شرط پیوستن به FATF را برای هرگونه مراوده مالی و پولی با ایران تعیین کرده اند.

جالب است بدانید که برخی از احکام ضدایرانی FATF نیز در زمان ریاست دوره ای چین بر این سازمان علیه کشورمان صادر شده است.

کشوری که از آن به عنوان هم پیمان استراتژیک ایران یاد می شود.

در تایید عدم تمایل بانک های چینی به همکاری با ایران، عبدالناصر همتی رییس کل پیشین بانک مرکزی اینچنین می گوید: چین و روسیه به ما اطلاع داده اند که وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF تاثیر منفی بر مبادلات بانکی کشورمان با آنها خواهد گذاشت؛ همه بانک های کشورهایی که عضو FATF هستند الزاماتی دارند که این الزامات را باید رعایت کنند.

الزاماتی که همتی نام می برد همان لوایح چهارگانه هستند که عبارت اند از: اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، پیوستن ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT).

از این لوایح 2 لایحه نخست تصویب و سرنوشت 2 لایحه بعدی کماکان نامشخص است.

زوایایی از یک تاریکی در نشست سال 2015 گروه ویژه اقدام مالی، ایران در کنار کره شمالی به عنوان کشورهایی با ریسک پذیری بالا در لیست سیاه FATF قرار گرفتند.

حال آنکه اعضای این لیست خود به 2 دسته تقسیم می شوند، یک دسته کشورهایی که علیه آنها اقدام متقابل انجام نمی شود و دسته دیگر آنهایی که علاوه بر بودن در لیست سیاه، اقدام متقابل علیه شان صورت می گیرد.

با توجه به شرایط فعلی، ایران نه تنها در لیست سیاه این گروه بلکه در بدترین حالت یعنی در معرض اقدام متقابل هم قرار دارد؛ شرایطی که کشور را با وجود مسائل اقتصادی حاضر، با مشکلات دوچندانی روبه رو می کند.

توصیه های FATF به ایران در 2 بخش شامل اصلاح قوانین داخلی، همسویی با قوانین ضد پولشویی و همچنین تصویب لوایح چهارگانه؛ الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) است.

توصیه هایی که برخی آنها را هماورد همکاری با دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و عربستان و اسراییل می دانند و معتقدند ایران با عضویت در FATF امکان دسترسی به اطلاعات پولی و بانکی را برای دشمنان فراهم می کند.

این در حالی است که قوانین حاکم بر این سازمان نه تنها برای ایران بلکه برای 37 کشور عضو از جمله چین، روسیه و ترکیه و همچنین 2 سازمان منطقه ای کمیسیون اروپا و شورای همکاری خلیج فارس به یک صورت اجرا می شود.

ذکر این نکته نیز جایز است که وضعیت فعلی کشورمان از حیث میزان آسیب پذیری اقتصادی، همان وضعیت دلخواه دشمنان ایران است.

همان وضعیتی که ارتباطات پولی و بانکی ما را در تنگنا قرار داده و فقر مضاعفی را بر مردم تحمیل کرده است.

فقری که سبب شده است تا برخی با وجود انتشار گسترده ویروس کرونا در کشور، برای تامین مایحتاج روزانه کسب وکار و حرفه شان را تعطیل نکنند و حتی بی توجه به هشدارهای مقامات دولتی، همچنان در محل کارشان حاضر باشند.


کلید واژه ها: مجلس یازدهم - نمایندگان مجلس - نمایندگان - گروه ویژه - مجلس - یازدهم - دستور کار - گروه - مجمع - دولت - مجمع تشخیص مصلحت - اقدام - ایران - لوایح چهارگانه - ویژه - عملکرد - مالی - شورای نگهبان - دولت سیزدهم - لوایح - دولت و مجلس - محتمل - رییسی - دستور - تشخیص - لایحه - سرنوشت FATF - مجلس دهم - سرنوشت - نگهبان

آخرین اخبار سرویس:
24 اثر نویسندگان استان بوشهر رونمایی شد

استخدام مدیر اداری آقا در مجموعه فرش فرهی در کاشان

نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لَندی» اعطا شد

آغاز به کار شورای عالی مسکن طی دو هفته آینده

استخدام مشاور املاک با درآمد بالا در آژانس املاک روشن در تهران

کلاهبرداری با پیش فروش خودرو های واردنشده

برگزاری راهپیمایی اربعین در تهران/فوتی های کرونا کاهش یافته است

برخورد جدی با گرانفروشان بلیت اربعین/ بازداشت برخی از متخلفان

استخدام کارشناس تبلیغات در نمایندگی مدیران خودرو353 در تهران

رهبر انقلاب درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفتند

ندای جاماندگان اربعین: به تو از دور سلام

دشمنان درصددند از دفاع مقدس و خدمت مقدس سربازی تقدس زدایی کنند

میزان تولید گندله در فولاد سنگان رکورد زد

برگزاری جشنواره قرآن و عترت ویژه خانواده طلاب

جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برگزار شد

اسناد قابل استناد زیادی از جنگ تحمیلی جمع آوری شده است

ایجاد زیرساخت پخش سراسری اذان در اصفهان بودجه می گیرد

فیلم کوتاه از قرائت همگانی زیارت اربعین

قطع دست سوداگران بازارهای 4گانه با تصویب مالیات بر عایدی سرمایه

حکایت ایثارگری امدادگران کمیته امداد، سطری در کتاب قطور دفاع مقدس

نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لَندی» اعطا شد

اعطای نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لندی»

تسلیت رییس رسانه ملی و معاون صدا در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

عملکرد پزشکی قانونی قابل تقدیر است

رونمایی از نرم افزار موبایلی «فرهنگنامه و دانشنامه قرآنی جهاد و شهادت» در قم

استخدام کارمند امور نمایندگان با بیمه در شرکت چهارفصل ادیب در قرچک

نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لَندی» اعطا شد

ممنوعیت برگزاری تجمعات روز اربعین در قم

اعطا نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لندی»

رییسی در دیدار سفر انگلیس: ایران با همه کشورها بنای همکاری دارد

توزیع 1200 بسته معیشتی و لوازم التحریر بین نیازمندان شهرستانهای کهنوج و جیرفت

زنان ایسلند برنده اکثریت کرسی های پارلمان

راهپیمایی اربعین موجب تقویت ایمان و باور می شود

تصاویر/ تجلیل از فرزندان شهدا و ایثارگران همزمان با هفته دفاع مقدس

وزیر کشور: سخت ترین تحریم ها را پشت سر گذاشته و در آستانه یک خیز بزرگ هستیم

درخشش خبرگزاری موج در جشنواره «کارزار رسانه و پیشگیری از اعتیاد»

برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم عسگرخانی در دانشگاه تهران با حضور وزیر ارشاد

بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی برای ارتقاء ایمنی محصولات نانو

رییس دیوان عدالت اداری: امروز در سنگر قضا و عدالت جویی در حال جهاد هستیم

برگزاری مراسم جاماندگان اربعین در ورامین

دیپلمات ایرانی: تهران در کنار مردم و دولت جمهوری آذربایجان است

عالمان و اندیشمندان برابر مقام علمی علامه آملی خاضع بودند

زالی: باید فرآیند بیماریابی را به سرعت دنبال کنیم/ تنوع در سبد واکسیناسیون موجب استقبال مردم می شود

اقامه نماز بر پیکر علامه حسن زاده آملی توسط مقام معظم رهبری

نشست پژوهشی تئاتر مقاومت برگزار می شود

رهبر انقلاب بر پیکر علامه حسن زاده آملی نماز می خوانند

پوشش واکسیناسیون در برخی از مناطق زنجان کمتر از 50 درصد است

رییس جمهور اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر را منصوب کرد

امروز در سنگر قضا و عدالت جویی در حال جهاد هستیم

تصویرسازی/ عالم ربانی و سالک توحیدی آیت الله حسن زاده آملی

اعلام برنامه های حرم مطهر رضوی به مناسبت اربعین حسینی

رییسی سالگرد استقلال ترکمنستان را تبریک گفت

رهبر انقلاب بر پیکر علامه حسن زاده آملی نماز اقامه می کنند

مشکل مردم در شهرداری مناطق با شعار دادن رفع نمی شود

طالبان، پخش موسیقی و تراشیدن ریش را ممنوع کرد

پیام تسلیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی ارتحال علامه حسن زاده آملی

پخش بیش از 270 برنامه حرم مطهر رضوی در شبکه های تلویزیونی و رادیویی

نیرو های جوان و انقلابی با اعتماد مسئولان وارد میدان شوند

دانلود مداحی غم فراق با نوای رمضانی

نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لندی» اعطا شد

اخبار جوانه ها شبکه دو سیما؛ 4 مهر

رییس شورای سیاست گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی را تسلیت گفت

پیام های تسلیت ارتحال علامه حسن زاده آملی در کرمان

استخدام وکیل در شرکت جانبو در منطقه پاسداران تهران

برای اولین بار در اروپا؛ زنان ایسلند برنده اکثریت کرسی های پارلمان

انتقال تجربیات دوران دفاع مقدس برای نسل های آینده ضروری است

برخی حامیان دولت می گویند عضویت ایران در شانگهای با یک تلفن انجام شد

استخدام کارشناس توسعه و آموزش در تیپاکس اکسپرس پارس در تهران

استخدام حسابدار در شرکت مهندسین مشاور آب ورزان در تهران

امکان ارایه درخواست اصلاح اشتباه در انتخاب رشته کنکور 1400 فراهم شد

ممنوعیت برگزاری تجمعات روز اربعین در قم

زنگ بازگشایی مدارس سمای واحد نطنز به صدا درآمد

استخدام تایپیست 10 انگشتی آنلاین در سامانه اطلاع رسانی آریا تندر در تهران

رییسی : برای توسعه روابط با سریلانکا محدودیتی وجود ندارد

پرویز سروری : هیچ استثنایی در بازپس گیری املاک نداریم

فرمانده کل ارتش رحلت آیت الله حسن زاده را تسلیت گفت

استوری بازیکن اماراتی درباره همسر قائدی جنجال آفرید!/ عکس

مسافرت فقط با کارت واکسیناسیون

ارتجاع بستر به وقوع پیوستن واقعه کربلا بود

بازمانده اربعین با هزینه سفرش یک زندانی غیرعمد آزاد کرد

مرکز نگهداری زنان معتاد متجاهر در تهران ایجاد می شود

عزاداران حسینی نذورات خود را برای خرید تبلت دانش آموزان محروم هزینه کنند

سیدمهدی شجاعی: سلام مقدمه ای بر هر چیز است

برنامه های فرهنگی و بصیرتی توسط بسیج در زنجان اجرا می شود

بیانیه آیت الله حائری علیه نشست سازش در اربیل

با علت های شایع وزوز گوش آشنا شوید

دلیل اصلی دشمنی استکبار جهانی اسلامی بودن نظام ایران است

جزییات مراسم تشییع خودرویی پیکر علامه حسن زاده آملی+ زمان و مکان خاکسپاری

پیغام فتح| سرمشق های یک مرد؛ مرور خاطرات رزمنده فیروزآبادی

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در بیمه سامان در خراسان رضوی

فرمانده کل ارتش درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

خبر جدید مجلس در باره همسان سازی حقوق بازنشستگان

بزرگترین ظلم به اربعین و قیام، حماسه عاشوراء، محدود کردن شعارها است

دلیل اصلی دشمنی استکبار جهانی اسلامی بودن نظام ایران است

شهرداری، نشاط و امیدآفرینی را سرلوحه کار قرار دهد

دشمنان درصددند از دفاع مقدس و خدمت مقدس سربازی تقدس زدایی کنند

خشم اردوغان از واشنگتن چقدر واقعی است؟ / رییس جمهوری که تهدیداتش علیه بشار اسد، اسراییل و قاتلان خاشقچی را عملی نکرد

ویژه برنامه های اربعین حسینی

آلمانی ها پای صندوق های رای؛ شماره معکوس برای تعیین جانشین آنگلا مرکل

آن روی مرکل

خبر بد درباره سرنوشت FATF در مجمع تشخیص /شرط عجیب نمایندگان

خبر بد درباره سرنوشت FATF در مجمع تشخیص /شرط عجیب نمایندگان