موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - فرهاد مجيدي - محمود كريمي - دوران دفاع مقدس - بيماري كرونا - آزادي خرمشهر - دانشگاه آزاد اسلامي - پاداش پايان خدمت - هيات مديره باشگاه استقلال - باشگاه استقلال تهران - خراسان جنوبي - سازمان پسماند - پزشك سپاهان - قيمت سكه و طلا - برداشت از حساب بانك ها - جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت - سروكله - كشورها - هدايت نقدينگي - پرده كعبه - روآن اتكينسون - كالاي ممنوعه - روز جهاني استاندارد

مطالب مرتبط:
ارتباط اینترنت، جامعه و حکومت / طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت
از شایعه تا واقعیت در بررسی طرح صیانت
طرح صیانت و سیاست فریب
کوتاهی در تبیین طرح صیانت
طرح قانون صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی غیرکارشناسی، سردرگم و مجرم ساز
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 11:552021-08-04سياسي

طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت


در نشست علمی «اینترنت، جامعه و حکومت» به تحلیل طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی پرداخته شد و ابعاد مختلف این طرح از واقعیات تا توهمات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

- در نشست علمی اینترنت، جامعه و حکومت به تحلیل طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی پرداخته شد و ابعاد مختلف این طرح از واقعیات تا توهمات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، نشست علمی اینترنت، جامعه، حکومت! تحلیل طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی شب گذشته 12 مردادماه از سوی کمیته سیاست گذاری عمومی انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری مرکز مطالعات سیاست گذاری عمومی دانشگاه تهران، با سخنرانی اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه به صورت آنلاین برگزار شد.

در ابتدای این نشست روح الله اسلامی، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن تشریح فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی ایران در سیاست گذاری فضای سایبر اظهار کرد: اساساً 3 فلسفه در حوزه تکنولوژی اطلاعات وجود دارد؛ دیدگاه نخست یعنی مدرنیسم، فناوری اطلاعات را وسیله فکر آدمی می داند این گروه نگاه مشتاقانه و آرمانی به فناوری اطلاعات دارند لذا این نگاه خوش بینانه به مقوله پیشرفت اطلاعات و این تکنولوژی سبب می شود تا از هرگونه پیشرفت در فضای مجازی استقبال کنند.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دیدگاه بعدی نظری میانه دارد و اصل استفاده از فناوری اطلاعات را قبول دارد اما فقط به عنوان یک ابزار و معتقد است که باید فرهنگ استفاده از آن را تغییر داد.

افرادی که این نگاه را دارند دیدگاه انتقادی و عمل گرایانه و تجدیدنظر خواهانه نسبت به دیدگاه مدرنیسم و خوش بینانه دارند.

براساس این تعریف می توان گفت رویکرد جمهوری اسلامی ایران نیز از این دیدگاه نشئت گرفته و این رویکرد بر خانواده، سنت و مذهب تأکید دارد.

وی در ادامه به آخرین دیدگاه فلسفی در حوزه تکنولوژی اشاره کرد و افزود: دیدگاه سوم نگاه بدبینانه به تکنولوژی اطلاعات دارند و به بررسی و تحلیل پیامدهای منفی و مخرب فناوری اطلاعات می پردازد و معتقد است که نگاه خوش بینانه به فناوری اطلاعات نادرست و تأسف بار است.

این گروه معتقدند که عده ای سرمایه دار این فناوری را به وجود آورد تا بقیه ملت ها را چپاول کنند.

اسلامی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران یک حکومت چهار وجهی است؛ ساختار تئوکراتیک، دموکراتیک و بوروکراتیک و میلیتاری ابعاد حکومت ایران را شکل می دهند که هر کدام از این چهار وجه فلسفه خود را نسبت به فضای مجازی دارد.

برای مثال ساختار تئوکراتیک دیدگاه تجدیدنظرخواهانه نسبت به فناوری اطلاعات دارد و بیشتر بر مقوله خانواده و مذهب و سنت تأکید یا ساختار دموکراتیک و بوروکراتیک دیدگاه خوش بینانه به حوزه تکنولوژی اطلاعات دارند و در نهایت ساختار میلیتاری که نگاه امنیتی و نظامی و بدبینانه نسبت به حوزه تکنولوژی ارتباطات دارد و عنوان می کند این اطلاعات را نباید در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد.

در ادامه این نشست محمدعلی بهمنی قاجار، دکتری حقوق بین الملل از دانشگاه تهران به بررسی ابعاد حقوقی طرح صیانت از فضای مجازی پرداخت و گفت: طرح صیانت از فضای مجازی از منظر حقوق بین الملل شبکه های اجتماعی و مرورگرها و رسانه های تأثیرگذار خارج از کشور را مکلف می کند که در ایران نماینده ای داشته باشند و خودشان را مقید به قوانین ایران کنند و به نوعی برای خدماتی که به کاربران ارائه می دهند تحت نظارت ایران قرار گیرند.

تعارض طرح صیانت با قانون اساسی قاجار در ادامه افزود: اگر از منظر قانون اساسی به این طرح نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این طرح با بند 9 اصول 3 و 4 و 23 قانون اساسی تعارض دارد.

بند 9 اصول 3 و 14 و 23 قانون اساسی، علی الخصوص مقدمه آن بر وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون مناسب با نیاز اشاره می کند.

در حالی که یکی از ویژگی های رادیو و تلویزیون مناسب به لحاظ مقتضیات زمان حق دسترسی آزادانه به اینترنت است که به صورت ضمنی آن را تفهیم می کند.

این کارشناس حقوق بین الملل در ادامه به قوانین مرتبط با فضای مجازی اشاره کرد و گفت: مضافاً اینکه بند 9 اصل 3 قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی را موظف بر به کارگیری رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی کرده و بند 13 این اصل پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در مختلف را مقرر کرده است.

وی افزود: از طرف دیگر براساس ماده 33 منشور حقوق شهروندی مبنی بر اینکه حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و دانش در فضای مجازی بهره مند شوند.

این حق از جمله شامل احترام به تنوع فرهنگی، زبانی، سنت ها و باورهای مذهبی و مراعات موازین اخلاقی در فضای مجازی است.

ایجاد هرگونه محدودیت (مانند فیلترینگ، پارازیت، کاهش سرعت یا قطعی شبکه) بدون مستند قانونی صریح ممنوع است.

این طرح در تعارض با حقوق شهروندی قرار دارد و ماده 34 عنوان می کند حق شهروندان است که از مزایای دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک، فرصت های آموزشی و توانمندسازی کاربران به صورت غیر تبعیض آمیز برخوردار شوند و ماده 35 تأکید دارد حق شهروندان است که از امنیت سایبری و فناوری های ارتباطی و اطلاع رسانی، حفاظت از داده های شخصی و حریم خصوصی برخوردار باشند.

قاجار در ادامه ضمن انتقاد از طرح صیانت حقوق کاربران در فضای مجازی اظهار کرد: با توجه به وجود قوانین متعدد راجع به موضوع، به جای اقداماتی بهداشتی وضع قانون به فکر پالایش بهداشتی قوانین از طریق به روزرسانی قوانین موجود و به تأسی از ممالک مترقی دنیا برطرف کردن معایب محتمل آن باشند.

به بیان ساده خطرناک بودن چاقو و اسلحه و سموم دلیل بر استفاده نکردن از آن ها نمی شود، بلکه باید فرهنگ استفاده بهینه از آن ها را مدرنیته کرد.

این کارشناس حقوق بین الملل در پایان گفت: بدون شک اینترنت در عصر کنونی می تواند در جوامع مختلف به عنوان حق نوپدید تأثیرگذار در زندگی بشری مورد استناد قرار گیرد به گونه ای که در برخی از کشورها اینترنت به عنوان حقوق اساسی در برخی دیگر به عنوان یک حق قانونی برای شهروندان به رسمیت شناخته شده است.

با تأسی به رویه جهان شمول فعلی به نظر مجلس نمی تواند به بهانه معایب محتمل آن موجبات اضرار به کسب وکار و آموزش و بهداشت کشور وارد کند.

صیانت چگونه می تواند امنیت ملی را تضمین کند؟ علیرضا پویا، عضو هیئت علمی گروه مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد یکی دیگر از حاضران این نشست بود که آثار منفی پیش بینی نشده طرح صیانت را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هدف خاصی ندارد و مشخص نیست که این طرح چگونه می تواند از حقوق کاربران صیانت کند و چگونه می توان امنیت ملی را تضمین کند؟ دربندهای طرح نگرانی هایی داریم مبنی بر اینکه چه اتفاقی برای محصولات و سرویس های شرکت های ایرانی می افتد.

وقتی فضای رقابت از بین برود و فضا بسته شود، قاعدتاً کیفیت آن طور که باید رشد نمی کند چراکه کاربر انتخاب ندارد؛ در نتیجه به جای اینکه این صنعت رشد کرده و جایگاه خود را دنیا پیدا کند و حتی به یکی از صنعت های پیشران کشور تبدیل شود، با درهای بسته و شرایط انحصاری روزبه روز کیفیت آن کاهش یابد و دچار مشکلات بیشتری شود.

این عضو هیئت علمی گروه مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه افزود: وقتی ما خودمان را از فضای تبادلات بین المللی محروم کنیم، بازاریابی منطقه ای بعضی از محصولات خود را در کشورهای همسایه یا مقاصد صادراتی از دست می دهیم چراکه بازاریابی دیگر با سفر هیئت های تجاری یا نمایشگاه های تجاری نیست بلکه عمده مراودات بزرگ تجاری بر بستر شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

عملاً می پذیریم که با حصارهایی که دور خود می کشیم خودمان را از دسترسی به بعضی بازارها محروم کرده یا سهممان را به رقبا واگذار کنیم.

پویا در پایان گفت: دنیا از فناوری اطلاعات برای توسعه کسب وکار و به عنوان موتور متحرک اقتصاد استفاده می کند و تأثیر دنیای فناوری اطلاعات در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بر کسی پوشیده نیست.

با ایجاد محدودیت نه تنها کسب وکارهای اینترنتی و کسب وکارهای کوچک و متوسطی که بر پایه فناوری اطلاعات کار می کنند آسیب می بینند، بلکه به سایر رشته های تجاری و اقتصادی هم آسیب می زند.

شاهد این موضوع هستیم که کسب وکارهای کوچکی در رشته های مختلف به وجود آمده و از ابزار فناوری برای معرفی ظرفیت های خود استفاده می کنند.

باید از تصمیمات اشتباه گذشته درس بگیریم ولی راه حل، مسدود کردن و محدود کردن فضای مجازی نیست بلکه باید راهکارهای دیگری در نظر گرفت.

در ادامه غلامرضا حداد، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد سیاسی و سیاست گذاری عمومی دانشگاه علامه طباطبایی طرح صیانت حقوق کاربران در فضای مجازی را از دیدگاه اقتصاد سیاسی مورد بررسی قرار داد و گفت: اولین نتیجه این طرح انحصاری است که در بازار گسترده فضای مجازی شکل خواهد گرفت و وقتی این طرح اجرایی شود یک فضای گلخانه ای برای حضور بازیگران داخلی ایجاد می شود که در فضای آزاد رقابتی بین المللی فاقد این فضا بودند.

مهم ترین مسئله ای که با تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اتفاق خواهد افتاد یک جانبه گرایی و انحصارگرایی بازیگران داخلی بر اینترنت و فضای مجازی است.

حداد افزود: وقتی انحصارگرایی بر فضای مجازی مسلط شود مانند تجربه تلخ اقتصادی در بازار خودرو شاهد کاهش کیفیت محصولات و افزایش قیمت خواهیم بود.

حمایت ها از کسب وکارهای خانگی باید مقید به زمان و مشروط به رشد باشد و اگر این اتفاق نیفتد، تجربه های تلخی که در صنعت خودرو و فولاد اتفاق افتاد و شاهد آن بودیم که حمایت های بدون ضابطه و بی بازده رخ داد، تکرار می شود و رانت ایجاد خواهد شد.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد سیاسی و سیاست گذاری عمومی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه از معایب اقتصاد دولتی سخن به میان آورد و گفت: آدام اسمیت، اقتصاددان حدود 250 سال پیش معتقد بود که دولت تاجر خوبی نیست و منظور او تمام اجزای دولت بود و شاید باید این جمله را این گونه تصحیح کرد که حاکمیت تاجر خوبی نیست؛ یعنی مجموعه حکمرانی نباید تجارت کند زیرا در طول تاریخ آن ها که قدرت سیاسی بیشتری داشتند حاکمان اقتصادی هم بودند.

پس افرادی که در قدرت سیاسی حضور دارند به دلیل داشتن اطلاعات و قدرت نظامی یا سیاسی، اگر در حوزه اقتصاد فعال باشند رانت ایجاد می کنند؛ یعنی قدرت و اطلاعات دارند و نظارتی هم بر آن ها وجود ندارد که قطعاً به رانت منتهی می شود.

حداد اضافه کرد: متأسفانه سیستم رانتی امکان تخصیص صحیح منابع در اقتصاد را از بین می برد زیرا افراد نه براساس شایستگی و نیاز خود، بلکه فقط براساس روابط صاحب منفعت می شوند.

به خوبی مشخص است تحت این شرایط چه بلایی بر سر سیستم اقتصادی می آید.

در این میان رفاه مردم نیز به شدت متأثر شده و منافع اشخاص محدودی به قیمت از دست رفتن رفاه مردم جامعه تأمین می شود.

فساد از عوارض جانبی سیستم رانتی است.

وقتی فردی به صورت رابطه ای در جایگاهی قرار می گیرد بدون شک ناگزیر است در مقابل رابطه ها سر تسلیم فرود آورد و منافع ملی و مردمی را فدای رابطه و مکانیسم رانتی کند.

منظور از مکانیسم رانتی ایجاد سازوکاری است که در آن افراد و منابع نه براساس شایستگی و نیاز، بلکه بنا به مصلحت و برآوردن نسبت های بین افراد تخصیص داده شوند.

مجید فولادیان، عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد یکی دیگر از سخنرانان حاضر در این نشست بود که به بررسی پیامدهای اجتماعی مهندسی در حوزه فضای مجازی پرداخت و اظهار کرد: از 40 سال گذشته تاکنون شکاف های اجتماعی به این مقدار فعلی عمیق و گسترده نبوده، امروز بحران های اجتماعی خیلی گسترده تر از هر زمان دیگری است.

متأسفانه براساس آمارهای رسمی اعتماد عمومی به نهادهای حاکمیتی به کمترین حد خود در این 40 سال اخیر رسیده است.

اگر مردم مطلع شوند که دولت منابع عمومی را به درستی هزینه نمی کند، قاعدتاً این موضوع در اعتماد اجتماعی اثر منفی خواهد گذاشت و شکاف بین دولت و جامعه گسترش پیدا خواهد کرد.

اعتماد اجتماعی از مؤلفه های افزایش امید اجتماعی عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اعتماد اجتماعی از مؤلفه های افزایش امید اجتماعی است.

در یک جامعه افراد باید احساس کنند که با کمترین ریسک و تحمل هزینه ، می توانند امورات مختلف اجتماعی و اقتصادی خود را مدیریت کنند.

در جامعه ای که اعتماد اجتماعی بالاست فضای نشاط، امید و همکاری موج می زند.

درصورتی که سرمایه اجتماعی کاهش یابد امید به آینده و ساختن همدلانه جامعه کاهش می یابد.

فولادیان گفت: در شرایط کنونی طرح صیانت شکاف بین مردم و حاکمیت را بیشتر می کند و نتایج منفی به همراه خواهد داشت.

به همین دلیل در چنین شرایطی تصویب چنین طرح هایی که بحران کاذب ایجاد می کند و دامن زدن عده ای به آن، شرایط کار را برای دولت سخت تر خواهد کرد.

این طرح در راستای حذف برخی از افراد تأثیرگذار سیاسی و اجتماعی و رسانه ای قرار دارد که شکست بزرگی برای طراحان این طرح در پی خواهد داشت و هرچند رانت های ایجاد شده در کوتاه مدت منافع مالی عده ای را تأمین کند اما در درازمدت آسیب های اجتماعی زیادی به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - نشست علمی - دانشگاه - کاربران - صیانت - علوم سیاسی - جمهوری اسلامی ایران - نشست - علمی - مجاز - جامعه - سیاسی - تحلیل - حکومت - سیاست - مجازی - اساتید دانشگاه - دانشگاه فردوسی - جمهوری اسلامی - اسلامی - عضو هیئت علمی - حقوق - فلسفه سیاسی - عمومی - مختلف - ایران - بررسی - فضای سایبر - هیئت علمی - مورد

آخرین اخبار سرویس:
قشم پاک می شود ایسنا

تصویب بیش از 20 مصوبه مهم در جریان سفر آیت الله اعرافی به کرج

سه دغدغه آتش نشانی برای «ایمنی شهر»

آیا واقعا چپ دست ها باهوش تر از راست دست ها هستند؟

مرزهای زمینی برای زوار اربعین حسینی همچنان بسته است

پاسخ ایران به عناصر ضدانقلاب کوبنده خواهدبود

قشم پاک می شود

هفتاد و ششمین نشست سازمان ملل متحد(بخش دوم)

ارتقای سطح تشکل ها و هیات های مذهبی با مهرواره «هوای نو»

«دلنوشته های شهدایی» در اردبیل رونمایی شد

در ایذه یک روز عزای عمومی اعلام شد

هیچ شغلی رؤیایی نیست

کمیته سیاسی مشترک ایران و سوئد تشکیل می شود

«دمدمی مزاج ها» چه افرادی هستند؟

پیشنهاد ساحل عاج برای تجارت کاکائو با ایران

نگاه تخصصی رادیو گفت وگو به جنبه های مختلف دفاع مقدس

تزریق بیش از 2 هزار و 200 دز واکسن کرونا در مرکز تجمیعی سپاه نکا

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی| تکنیک سی ام: بهانه های ترش، اطلاعات شیرین

گوش مرد یزدی را در بافت تاریخی شهر بریدند

مخالف یکجانبه گرایی در برجام هستیم

پیگیری دادگاه یک تبعه ایرانی در دیدار وزرای خارجه ایران و سوئد

نصراللهی: مشکل سازمان مدیریت بحران، مدیریت است نه ساختار و قوانین/ متولیان فعلی چرا ترک فعل کردند؟

جذب 30 میلیارد تومان کمک بلاعوض برای اصحاب فرهنگ و هنر لرستان

گوینده خبر آزادسازی خرمشهر زنده است

شرط بازگشایی مدارس؛ فعلا 12 ساله ها واکسن نمی زنند

چاپ 350 عنوان کتاب در لرستان

آخرین بازمانده!

عکس های پاییزی مریم مومن

ایجاد ساختاری مشابه جنین انسان از سلول های بنیادی

بازگشت آبی به نقشه کرونایی استان سمنان/ عبور مبتلایان از 64 هزار نفر

بازگشت آبی به نقشه کرونایی استان سمنان/ عبور مبتلایان از 64 هزار نفر

کربلای شلمچه، شهید بهرامی را به کاروان حسینی رساند

سپردن مسئولیت به مدیران بی کفایت خیانت در حق مردم است

امیرعبداللهیان: ایران در جدیت آمریکا در بازگشت به برجام تردید دارد

سازمان ملل علیه ترور دانشمندان موضع قاطع بگیرد

شورای نگهبان می تواند نماینده مجلس را برکنار کند!

تصاویر | دیدار چهره به چهره رییس جمهور با مردم و رسیدگی حضوری به مشکلات

«آیت الله رییسی نظرکرده امام زمان می باشند»

بلاتکلیفی برجام در نیویورک / تهران روی موج واکسیناسیون / مصائب بی پایان زائران اربعین/پیشخوان

پیام تسلیت وزیر ارشاد در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

پاسخ ایران به عناصر ضدانقلاب درصورت اخلال در امنیت کشور کوبنده خواهدبود

سازمان ملل در حل مسائل سوریه فعال تر عمل کند

آیت الله هاشمی و ناگفته هایی از او

مشاور نظامی فرمانده کل قوا: حادثه هواپیمای اوکراینی به خاطر عدم یکپارچگی ما اتفاق افتاد

امیرعبداللهیان: روابط با کشورهای آسیایی جزو اولویت های اصلی دولت سیزدهم است

امیرعبداللهیان: به مذاکرات بازمی گردیم، اما اقتصاد خود را به آن گره نمی زنیم

آیت الله رییسی درگذشت علی لندی را تسلیت گفت

چه کسی رییس تیم مذاکره می شود؟

پیاده روی اربعین حرکت جریان ساز جهانی است

امیرعبداللهیان: امروز نام علی لندی در تاریخ غیورمردان ایرانی جاودانه می درخشد

معاون سیاسی، امنیتی استاندار آذربایجان شرقی درگذشت

ادعای نماینده مجلس درباره مشایی و بقایی

ایران برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیست

توییت نماینده ای که واژه «لایحه» را «لاحیه» گفت

پاسخ ایران به عناصر ضدانقلاب درصورت اخلال در امنیت کشور کوبنده خواهدبود

سازمان ملل در جهت رفع تحریم های ظالمانه که مردم سوریه را هدف قرار داده، نقش فعال تری ایفا کند

دیوید لاپارتینت برای دومین بار رییس اتحادیه جهانی دوچرخه سواری شد

پیکر نوجوان فداکار ایذه ای در میان استقبال مردم وارد زادگاهش شد

خطیب زاده: آن طرفی که یکجانبه «برجام» را ترک کرده از خواب برخیزد

اعلام آمادگی امام جمعه اردبیل برای گفت وگو با نمایندگان جمهوری آذربایجان

موضع رسمی طالبان در مورد ایران

شناور افراماکس 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

راهبردهای احیای دوباره شهرسازی اسلامی

از نظرسنجی پشت شیشه های دودی تا شنیدن اعتراض مردم

هشدار رییس جمهور به شرکت های هواپیمایی: اجحاف به زائران اربعین به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

کارگروه پیگیری تحقق مصوبات سفرهای استانی تشکیل می شود

رییسی درگذشت علی لندی، نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

عدم موافقت دولت عراق برای بازگشایی مرز شلمچه

دیوید لاپارتینت برای دومین بار رییس اتحادیه جهانی دوچرخه سواری شد

5 پیشنهاد برای برگزاری بهتر دور دوم «جشنواره رشد» | آزادی عمل و مشارکت حداکثری دانشجویان در حوزه فرهنگی فراهم شود

اذعان الهام علی اف به استفاده از پهپادهای اسراییلی

ایران قوی، درس مهم دفاع مقدس

هنر نقاشی در دوران دفاع مقدس/ «گل سرخ» و «آسمان» نماد چیست +عکس

لیست حقوق سپاهی های اهواز در سال 59 +عکس

هنر نقاشی در دوران دفاع مقدس/ «گل سرخ» و «آسمان» نماد چیست + عکس

ویدئو| سبد رسانه خانواده را چگونه طراحی می کنید؟

خلاصه ای از متن لایحه رتبه بندی معلمان

ترتیل صفحه 224 قرآن/ نشانه های ایمان+فیلم، متن و مفاهیم

کارگروه پیگیری تحقق مصوبات سفرهای استانی تشکیل می شود/ از ظرفیت بانوان در بخش های مختلف استفاده می کنیم

خطیب زاده: مأموریت ما گفت وگوی صرفا نتیجه محور است

پایان آذر ماه آخرین فرصت استفاده از نسخ کاغذی بیمه است

مرگ مشکوک یک شاهد در زندان/ شاهین ناصری که بود؟

ادای احترام وزیر راه به نوجوان ایذه ای؛ علی لندی

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 2 مهر

ایران برای ارتقاء روابط با ساحل عاج اعلام آمادگی کرد

رییس جمهوری: اجحاف شرکت های هواپیمایی به زائران اربعین به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

دعوت از وزیر خارجه نروژ برای سفر به تهران

دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه اندونزی

اجحاف شرکت های هواپیمایی به زائران اربعین با افزایش قیمت بلیت به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

بازدید معاون رییس جمهور و تولیت آستان قدس رضوی از موزه ملک

واکنش آیت الله رییسی به درگذشت نوجوان ایذه ای

تکذیب خبر فوت گوینده خبر آزادسازی خرمشهر/ کریمی: زنده هستم و کرونا هم ندارم!

انرژی ازبخش های مهم همکاری با ارمنستان است

طرح شفافیت آرا نمایندگان و اظهارات حاجی دلیگانی

آیت الله رییسی: اجحاف شرکت های هواپیمایی به زائران اربعین با افزایش قیمت بلیت به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

افراد متخصص و متعهد مدیریت اهواز را به دست می گیرند

رییس جمهوری: اجحاف شرکت های هواپیمایی به زائران اربعین به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

مرزهای زمینی برای اربعین همچنان بسته است/ امکان بازگشایی مرزها به هیچ وجه وجود ندارد

امیرعبداللهیان: به مذاکرات بازمی گردیم، اما اقتصاد خود را به آن گره نمی زنیم

وزیر خارجه پرتغال: به دنبال گسترش روابط با ایران هستیم/ حمایت لیسبون از برجام

طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت

طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت