موضوعات داغ: - واكسن كرونا - رتبه بندي معلمان - صحن علني مجلس - رييس كميسيون - فرهاد مجيدي - لايحه رتبه بندي معلمان - كميته اخلاق - معاون اول رييس جمهور - محروميت فرهاد مجيدي - رتبه بندي فرهنگيان - غلامحسين ساربان - شهرستان اردستان - كارشناسي ارشد - تانگانگا - خط قرمز - سيگنال هاي زيستي - امامزاده ورچه - مدير دوبلاژ - هفته پدافند غيرعامل - مراقبت از سالمند - اوقاف لرستان - كاريكاتور آب - يحيي گل محمدي در پرسپوليس

مطالب مرتبط:
از شایعه تا واقعیت در بررسی طرح صیانت
طرح صیانت و سیاست فریب
کوتاهی در تبیین طرح صیانت
طرح قانون صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی غیرکارشناسی، سردرگم و مجرم ساز
طرح صیانت و خطر زیست دیجیتالی کودکان ایران
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 11:452021-08-04سياسي

ارتباط اینترنت، جامعه و حکومت / طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت


در نشست علمی «اینترنت، جامعه و حکومت» به تحلیل طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی پرداخته شد و ابعاد مختلف این طرح از واقعیات تا توهمات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

- ارتباط اینترنت، جامعه و حکومت / طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت " در نشست علمی اینترنت، جامعه و حکومت به تحلیل طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی پرداخته شد و ابعاد مختلف این طرح از واقعیات تا توهمات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، نشست علمی اینترنت، جامعه، حکومت! تحلیل طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی شب گذشته 12 مردادماه از سوی کمیته سیاست گذاری عمومی انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری مرکز مطالعات سیاست گذاری عمومی دانشگاه تهران، با سخنرانی اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه به صورت آنلاین برگزار شد.

در ابتدای این نشست روح الله اسلامی، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن تشریح فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی ایران در سیاست گذاری فضای سایبر اظهار کرد: اساساً 3 فلسفه در حوزه تکنولوژی اطلاعات وجود دارد؛ دیدگاه نخست یعنی مدرنیسم، فناوری اطلاعات را وسیله فکر آدمی می داند این گروه نگاه مشتاقانه و آرمانی به فناوری اطلاعات دارند لذا این نگاه خوش بینانه به مقوله پیشرفت اطلاعات و این تکنولوژی سبب می شود تا از هرگونه پیشرفت در فضای مجازی استقبال کنند.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دیدگاه بعدی نظری میانه دارد و اصل استفاده از فناوری اطلاعات را قبول دارد اما فقط به عنوان یک ابزار و معتقد است که باید فرهنگ استفاده از آن را تغییر داد.

افرادی که این نگاه را دارند دیدگاه انتقادی و عمل گرایانه و تجدیدنظر خواهانه نسبت به دیدگاه مدرنیسم و خوش بینانه دارند.

براساس این تعریف می توان گفت رویکرد جمهوری اسلامی ایران نیز از این دیدگاه نشئت گرفته و این رویکرد بر خانواده، سنت و مذهب تأکید دارد.

وی در ادامه به آخرین دیدگاه فلسفی در حوزه تکنولوژی اشاره کرد و افزود: دیدگاه سوم نگاه بدبینانه به تکنولوژی اطلاعات دارند و به بررسی و تحلیل پیامدهای منفی و مخرب فناوری اطلاعات می پردازد و معتقد است که نگاه خوش بینانه به فناوری اطلاعات نادرست و تأسف بار است.

این گروه معتقدند که عده ای سرمایه دار این فناوری را به وجود آورد تا بقیه ملت ها را چپاول کنند.

اسلامی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران یک حکومت چهار وجهی است؛ ساختار تئوکراتیک، دموکراتیک و بوروکراتیک و میلیتاری ابعاد حکومت ایران را شکل می دهند که هر کدام از این چهار وجه فلسفه خود را نسبت به فضای مجازی دارد.

برای مثال ساختار تئوکراتیک دیدگاه تجدیدنظرخواهانه نسبت به فناوری اطلاعات دارد و بیشتر بر مقوله خانواده و مذهب و سنت تأکید یا ساختار دموکراتیک و بوروکراتیک دیدگاه خوش بینانه به حوزه تکنولوژی اطلاعات دارند و در نهایت ساختار میلیتاری که نگاه امنیتی و نظامی و بدبینانه نسبت به حوزه تکنولوژی ارتباطات دارد و عنوان می کند این اطلاعات را نباید در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد.

در ادامه این نشست محمدعلی بهمنی قاجار، دکتری حقوق بین الملل از دانشگاه تهران به بررسی ابعاد حقوقی طرح صیانت از فضای مجازی پرداخت و گفت: طرح صیانت از فضای مجازی از منظر حقوق بین الملل شبکه های اجتماعی و مرورگرها و رسانه های تأثیرگذار خارج از کشور را مکلف می کند که در ایران نماینده ای داشته باشند و خودشان را مقید به قوانین ایران کنند و به نوعی برای خدماتی که به کاربران ارائه می دهند تحت نظارت ایران قرار گیرند.

تعارض طرح صیانت با قانون اساسی قاجار در ادامه افزود: اگر از منظر قانون اساسی به این طرح نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این طرح با بند 9 اصول 3 و 4 و 23 قانون اساسی تعارض دارد.

بند 9 اصول 3 و 14 و 23 قانون اساسی، علی الخصوص مقدمه آن بر وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون مناسب با نیاز اشاره می کند.

در حالی که یکی از ویژگی های رادیو و تلویزیون مناسب به لحاظ مقتضیات زمان حق دسترسی آزادانه به اینترنت است که به صورت ضمنی آن را تفهیم می کند.

این کارشناس حقوق بین الملل در ادامه به قوانین مرتبط با فضای مجازی اشاره کرد و گفت: مضافاً اینکه بند 9 اصل 3 قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی را موظف بر به کارگیری رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی کرده و بند 13 این اصل پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در مختلف را مقرر کرده است.

وی افزود: از طرف دیگر براساس ماده 33 منشور حقوق شهروندی مبنی بر اینکه حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و دانش در فضای مجازی بهره مند شوند.

این حق از جمله شامل احترام به تنوع فرهنگی، زبانی، سنت ها و باورهای مذهبی و مراعات موازین اخلاقی در فضای مجازی است.

ایجاد هرگونه محدودیت (مانند فیلترینگ، پارازیت، کاهش سرعت یا قطعی شبکه) بدون مستند قانونی صریح ممنوع است.

این طرح در تعارض با حقوق شهروندی قرار دارد و ماده 34 عنوان می کند حق شهروندان است که از مزایای دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک، فرصت های آموزشی و توانمندسازی کاربران به صورت غیر تبعیض آمیز برخوردار شوند و ماده 35 تأکید دارد حق شهروندان است که از امنیت سایبری و فناوری های ارتباطی و اطلاع رسانی، حفاظت از داده های شخصی و حریم خصوصی برخوردار باشند.

قاجار در ادامه ضمن انتقاد از طرح صیانت حقوق کاربران در فضای مجازی اظهار کرد: با توجه به وجود قوانین متعدد راجع به موضوع، به جای اقداماتی بهداشتی وضع قانون به فکر پالایش بهداشتی قوانین از طریق به روزرسانی قوانین موجود و به تأسی از ممالک مترقی دنیا برطرف کردن معایب محتمل آن باشند.

به بیان ساده خطرناک بودن چاقو و اسلحه و سموم دلیل بر استفاده نکردن از آن ها نمی شود، بلکه باید فرهنگ استفاده بهینه از آن ها را مدرنیته کرد.

این کارشناس حقوق بین الملل در پایان گفت: بدون شک اینترنت در عصر کنونی می تواند در جوامع مختلف به عنوان حق نوپدید تأثیرگذار در زندگی بشری مورد استناد قرار گیرد به گونه ای که در برخی از کشورها اینترنت به عنوان حقوق اساسی در برخی دیگر به عنوان یک حق قانونی برای شهروندان به رسمیت شناخته شده است.

با تأسی به رویه جهان شمول فعلی به نظر مجلس نمی تواند به بهانه معایب محتمل آن موجبات اضرار به کسب وکار و آموزش و بهداشت کشور وارد کند.

صیانت چگونه می تواند امنیت ملی را تضمین کند؟ علیرضا پویا، عضو هیئت علمی گروه مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد یکی دیگر از حاضران این نشست بود که آثار منفی پیش بینی نشده طرح صیانت را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هدف خاصی ندارد و مشخص نیست که این طرح چگونه می تواند از حقوق کاربران صیانت کند و چگونه می توان امنیت ملی را تضمین کند؟ دربندهای طرح نگرانی هایی داریم مبنی بر اینکه چه اتفاقی برای محصولات و سرویس های شرکت های ایرانی می افتد.

وقتی فضای رقابت از بین برود و فضا بسته شود، قاعدتاً کیفیت آن طور که باید رشد نمی کند چراکه کاربر انتخاب ندارد؛ در نتیجه به جای اینکه این صنعت رشد کرده و جایگاه خود را دنیا پیدا کند و حتی به یکی از صنعت های پیشران کشور تبدیل شود، با درهای بسته و شرایط انحصاری روزبه روز کیفیت آن کاهش یابد و دچار مشکلات بیشتری شود.

این عضو هیئت علمی گروه مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه افزود: وقتی ما خودمان را از فضای تبادلات بین المللی محروم کنیم، بازاریابی منطقه ای بعضی از محصولات خود را در کشورهای همسایه یا مقاصد صادراتی از دست می دهیم چراکه بازاریابی دیگر با سفر هیئت های تجاری یا نمایشگاه های تجاری نیست بلکه عمده مراودات بزرگ تجاری بر بستر شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

عملاً می پذیریم که با حصارهایی که دور خود می کشیم خودمان را از دسترسی به بعضی بازارها محروم کرده یا سهممان را به رقبا واگذار کنیم.

پویا در پایان گفت: دنیا از فناوری اطلاعات برای توسعه کسب وکار و به عنوان موتور متحرک اقتصاد استفاده می کند و تأثیر دنیای فناوری اطلاعات در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بر کسی پوشیده نیست.

با ایجاد محدودیت نه تنها کسب وکارهای اینترنتی و کسب وکارهای کوچک و متوسطی که بر پایه فناوری اطلاعات کار می کنند آسیب می بینند، بلکه به سایر رشته های تجاری و اقتصادی هم آسیب می زند.

شاهد این موضوع هستیم که کسب وکارهای کوچکی در رشته های مختلف به وجود آمده و از ابزار فناوری برای معرفی ظرفیت های خود استفاده می کنند.

باید از تصمیمات اشتباه گذشته درس بگیریم ولی راه حل، مسدود کردن و محدود کردن فضای مجازی نیست بلکه باید راهکارهای دیگری در نظر گرفت.

در ادامه غلامرضا حداد، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد سیاسی و سیاست گذاری عمومی دانشگاه علامه طباطبایی طرح صیانت حقوق کاربران در فضای مجازی را از دیدگاه اقتصاد سیاسی مورد بررسی قرار داد و گفت: اولین نتیجه این طرح انحصاری است که در بازار گسترده فضای مجازی شکل خواهد گرفت و وقتی این طرح اجرایی شود یک فضای گلخانه ای برای حضور بازیگران داخلی ایجاد می شود که در فضای آزاد رقابتی بین المللی فاقد این فضا بودند.

مهم ترین مسئله ای که با تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اتفاق خواهد افتاد یک جانبه گرایی و انحصارگرایی بازیگران داخلی بر اینترنت و فضای مجازی است.

حداد افزود: وقتی انحصارگرایی بر فضای مجازی مسلط شود مانند تجربه تلخ اقتصادی در بازار خودرو شاهد کاهش کیفیت محصولات و افزایش قیمت خواهیم بود.

حمایت ها از کسب وکارهای خانگی باید مقید به زمان و مشروط به رشد باشد و اگر این اتفاق نیفتد، تجربه های تلخی که در صنعت خودرو و فولاد اتفاق افتاد و شاهد آن بودیم که حمایت های بدون ضابطه و بی بازده رخ داد، تکرار می شود و رانت ایجاد خواهد شد.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد سیاسی و سیاست گذاری عمومی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه از معایب اقتصاد دولتی سخن به میان آورد و گفت: آدام اسمیت، اقتصاددان حدود 250 سال پیش معتقد بود که دولت تاجر خوبی نیست و منظور او تمام اجزای دولت بود و شاید باید این جمله را این گونه تصحیح کرد که حاکمیت تاجر خوبی نیست؛ یعنی مجموعه حکمرانی نباید تجارت کند زیرا در طول تاریخ آن ها که قدرت سیاسی بیشتری داشتند حاکمان اقتصادی هم بودند.

پس افرادی که در قدرت سیاسی حضور دارند به دلیل داشتن اطلاعات و قدرت نظامی یا سیاسی، اگر در حوزه اقتصاد فعال باشند رانت ایجاد می کنند؛ یعنی قدرت و اطلاعات دارند و نظارتی هم بر آن ها وجود ندارد که قطعاً به رانت منتهی می شود.

حداد اضافه کرد: متأسفانه سیستم رانتی امکان تخصیص صحیح منابع در اقتصاد را از بین می برد زیرا افراد نه براساس شایستگی و نیاز خود، بلکه فقط براساس روابط صاحب منفعت می شوند.

به خوبی مشخص است تحت این شرایط چه بلایی بر سر سیستم اقتصادی می آید.

در این میان رفاه مردم نیز به شدت متأثر شده و منافع اشخاص محدودی به قیمت از دست رفتن رفاه مردم جامعه تأمین می شود.

فساد از عوارض جانبی سیستم رانتی است.

وقتی فردی به صورت رابطه ای در جایگاهی قرار می گیرد بدون شک ناگزیر است در مقابل رابطه ها سر تسلیم فرود آورد و منافع ملی و مردمی را فدای رابطه و مکانیسم رانتی کند.

منظور از مکانیسم رانتی ایجاد سازوکاری است که در آن افراد و منابع نه براساس شایستگی و نیاز، بلکه بنا به مصلحت و برآوردن نسبت های بین افراد تخصیص داده شوند.

مجید فولادیان، عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد یکی دیگر از سخنرانان حاضر در این نشست بود که به بررسی پیامدهای اجتماعی مهندسی در حوزه فضای مجازی پرداخت و اظهار کرد: از 40 سال گذشته تاکنون شکاف های اجتماعی به این مقدار فعلی عمیق و گسترده نبوده، امروز بحران های اجتماعی خیلی گسترده تر از هر زمان دیگری است.

متأسفانه براساس آمارهای رسمی اعتماد عمومی به نهادهای حاکمیتی به کمترین حد خود در این 40 سال اخیر رسیده است.

اگر مردم مطلع شوند که دولت منابع عمومی را به درستی هزینه نمی کند، قاعدتاً این موضوع در اعتماد اجتماعی اثر منفی خواهد گذاشت و شکاف بین دولت و جامعه گسترش پیدا خواهد کرد.

اعتماد اجتماعی از مؤلفه های افزایش امید اجتماعی عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اعتماد اجتماعی از مؤلفه های افزایش امید اجتماعی است.

در یک جامعه افراد باید احساس کنند که با کمترین ریسک و تحمل هزینه ، می توانند امورات مختلف اجتماعی و اقتصادی خود را مدیریت کنند.

در جامعه ای که اعتماد اجتماعی بالاست فضای نشاط، امید و همکاری موج می زند.

درصورتی که سرمایه اجتماعی کاهش یابد امید به آینده و ساختن همدلانه جامعه کاهش می یابد.

فولادیان گفت: در شرایط کنونی طرح صیانت شکاف بین مردم و حاکمیت را بیشتر می کند و نتایج منفی به همراه خواهد داشت.

به همین دلیل در چنین شرایطی تصویب چنین طرح هایی که بحران کاذب ایجاد می کند و دامن زدن عده ای به آن، شرایط کار را برای دولت سخت تر خواهد کرد.

این طرح در راستای حذف برخی از افراد تأثیرگذار سیاسی و اجتماعی و رسانه ای قرار دارد که شکست بزرگی برای طراحان این طرح در پی خواهد داشت و هرچند رانت های ایجاد شده در کوتاه مدت منافع مالی عده ای را تأمین کند اما در درازمدت آسیب های اجتماعی زیادی به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - نشست علمی - جامعه - حکومت - صیانت - کاربران - مجاز - علوم سیاسی - نشست - علمی - تحلیل - مجازی - دانشگاه - اساتید دانشگاه - واقعیت - ارتباط - عضو هیئت علمی - حقوق - عمومی - مختلف - سیاسی - سیاست - بررسی - هیئت علمی - مورد - قرار - علوم - روح الله - مطالعات - سخنرانی

آخرین اخبار سرویس:
ادعای جمهوری آذربایجان درباره خنثی سازی هزاران مین و مهمات عمل نکرده

سرپرست جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان منصوب شد

تصاویر / نشست سیاسی ویژه اساتید حوزه علمیه قم به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

امنیت پایدار می تواند زمینه خدمت گزاری بیشتر را فراهم کند

دانلود نوحه «جای ما خالی» با نوای میثم مطیعی ویژه اربعین حسینی + متن نوحه

175 زندانی آذربایجان غربی آزاد شدند

یادواره شهیدان دفاع مقدس در حرم حضرت معصومه برگزار شد

امروزه زنان اگر هنر کنند 4 فرزند به دنیا می آورند که جای تاسف است!

دستور مخبر برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

اصل مترقی امربه معروف و نهی از منکر مسیر راه و مسیر رسیدن است

راه اندازی کمیته‎ نظارت و رسیدگی به تخلفات پروازهای اربعین

تایید بارگذاری لایحه رتبه بندی معلمان در سامانه مجلس

انتقاد غریب آبادی از «رویکرد های دوگانه» آمریکا و انگلیس

کاره پاره وقت در منزل

/گزارش تصویری/ سفر استاندار خراسان شمالی به فاروج

خبر خوب برای فرهنگیان + سند

نمایش نقاب به مناسبت هفته دفاع مقدس- شیراز

فعالیت مراکز مطالعاتی به تحکیم همکاری تهران، باکو و آنکارا کمک می کند

دشمنان درصدد ایجاد توطئه برای اختلاف افکنی بین قومیت ها هستند

مردم از بلاتکلیفی و سیاسی شدن پروژه ها خسته شده اند

تصاویر| افتتاح نمایشگاه دستاورد های دوران دفاع مقدس قوه قضاییه

امنیت پایدار زمینه ساز خدمت بهتر و بیشتر

امیر عبداللهیان در دیدار با همتای انگلیسی: انگلیس بدهی اش را بدهد

سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی چه گفتند؟

/گزارش تصویری/ سفر استاندار خراسان شمالی به فاروج

تبریک وزیر اطلاعات برای انتصاب فرمانده جدید «نهاجا»

صدای اسلام خواهی در پنج قاره جهان در سال های دفاع مقدس شنیده شد

سخنرانی ارنستو چه گوارا درباره امپریالیسم / اعدام چهره مشهور فهرست شیندلر / ساعات آخر نبرد استالینگراد / رابطه مستقیم حالت و زبان بدن و کاریزما / ده خودرو کمیاب جهان / شکوه طبیعت در قاب سیاه و سفید

ویدئو/ «بهنوش بختیاری» هم خواننده شد!

نامه استاندار کنایه آمیز و دوراز شأن اداری بود

پیام روشن برجامی ایران در نیویورک

پیام وزرای خارجه نروژ و کنیا به امیرعبداللهیان/ امیدواری نسبت به تقویت روابط

مردم از پروژه هایی که سیاسی شده اند و سالها بلاتکلیف ماندند خسته شدند

بروکراسی کافکایی سد راه طلب مطالبات از شرکت نفت

روسیه: ما قاطعانه گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات را رد کرده ایم

انسیه خزعلی: وضعیت نزولی فرزندآوری خطرناک است

مراسم تقدیر از عوامل برنامه همودو

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تغییر کرد

سخنرانی ارنستو چه گوارا درباره امپریالیسم / اعدام چهره مشهور فهرست شیندلر / ساعات آخر نبرد استالینگراد

معاون اول رییس جمهور دستور پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان را صادر کرد

مهمانپرست: هیچ قرار اولیه ای برای دیدار نمایندگان 1+4در حاشیه اجلاس نیویورک وجود نداشت

فرمانده سپاه: دشمن در حصر اقتصادی متوقف شده است

آقای وزیر؛مدیریت صندوق بازنشستگی نیازمند شناخت عمیق از مشکلات این حوزه است

پیام وزیران امور خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

پیام وزیران خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

بهره گیری از همه ظرفیت ها جهت احیای امربه معروف و نهی از منکر ضروری است

رییس جمهور جمعه به ایلام می رود

پیام وزیران امور خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

پیام های تبریک وزیران خارجه سه کشور دیگر به امیرعبداللهیان

روحانیت شیعه و سنی در دفاع مقدس نقش پررنگی داشتند

وزیر اطلاعات وارد ارومیه شد

هیات‎عالی نظارت مجمع تشخیص: طرح واردات خودرو مغایر با سیاست های کلی است

وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

نقش مراجع تقلید علما و روحانیون در دفاع مقدس بی بدیل بود

دستور معاون اول رییس جمهور برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

الجزایر حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای مغربی بست

بررسی انتخابات و مبارزه با تروریسم در دیدار صالح و گوترش

رزمایش آبی خاکی یاد یاران

پیام تبریک معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت هفته دفاع مقدس

موکب های خوزستان خواستار تسهیل شرایط زیارت اربعین شدند

دستور معاون اول رییس جمهور برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و انگلیس

دستور معاون اول رییس جمهور برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

درست بزن اون ماسک رو لامصب!

افتتاح نمایشگاه هفته دفاع مقدس در شهرداری جیرفت

وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

بازگشایی سامانه ثبت نام واکسیناسیون برای متولدین 85 به قبل

مخالفت حزب النهضه تونس با طرح اصلاحات سیاسی رییس جمهور

نماینده ولی فقیه در خوزستان: امروزه زنان اگر هنر کنند 4 فرزند به دنیا می آورند که جای تاسف است

انتصاب قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از سوی آیت الله جنتی

مردم نسبت به تزریق واکسن و رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت توأمان عمل کنند

امیرعبداللهیان: ایران آمادگی دارد با بلاروس همکاری داشته باشد

اقتدار کشور در عرصه های بین المللی ثمره جانفشانی رزمندگان جنگ است

پیام وزرای خارجه نروژ و کنیا به وزیر خارجه ایران

رییس کانون وکلای گلستان: نگاه ما اقتصادی نیست

مجمع تشخیص:طرح واردات خودرو مغایر با سیا ست های کلی نظام است

وزیر اطلاعات وارد ارومیه شد

بوشهر در حوزه بهداشت و درمان از ضعیف ترین استان های کشور است

حجت الاسلام والمسلمین اشجری قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور شد.

شیخ عیسی قاسم خواستار برگزاری همه پرسی شد

وزیر امور خارجه کنیا: روابط بین دو کشور به سود هر دو ملت کنیا و ایران خواهد بود

ارسال 100 اثر به جشنواره فعالان مجازی ایثار، شهادت و مقاومت

آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی های خود به ایران

مردم نسبت به تزریق واکسن و رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت توأمان عمل کنند

طرح ساماندهی بازار خودرو با سیا ست های کلی مغایر است!

دستور معاون اول رییس جمهور برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

تألیف کتاب در حوزه دفاع مقدس یک اقدام زیربنایی فرهنگی و اجتماعی است

دولت جدید ایران به بنیان مذاکرات وین پایبند است

ببینید | تذکر رییس جمهور به وزرایی که هوس کربلا کرده اند

متأسفانه انگلیس هم جزیی از بی عملی اروپاست

رییس جمهور به ایلام سفر می کند

روسیه: ما قاطعانه گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده ایم

دفاع مقدس دشمن را برای همیشه از حمله نظامی ناامید کرد

روایت شنیدنی یک رزمنده دفاع مقدس از دیدن خواب امام خمینی و تعبیر شدن آن

فیلم | پاسداشت دفاع مقدس و رژه خودرویی در یاسوج

فعالان اقتصادی کشور، رزمندگان خط مقدم جنگ امروز هستند

راه اندازی ​بزرگترین مرکز واکسیناسیون در حرم شاهچراغ(ع)

در سایه جان فشانی های جوانان، وجبی از خاک کشور به دشمنان واگذار نشد

پیام وزرای خارجه نروژ و کنیا به امیرعبداللهیان/ امیدواری نسبت به تقویت روابط

5 هزار بسته معیشتی در شرق شیراز توزیع خواهد شد

ارتباط اینترنت، جامعه و حکومت / طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت

ارتباط اینترنت، جامعه و حکومت / طرح صیانت؛ از مجاز تا واقعیت