موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - پاداش پايان خدمت - فرهاد مجيدي - معاون اول رييس جمهور - آموزش و پرورش - مديرعامل شركت ملي نفت ايران - شركت ملي نفت ايران - مديرعامل شركت ملي نفت - كميته اخلاق - قارچ شناسي - حسين صالحيان - ياووز سلطان سليم - حجت الاسلام حسيني - صوت و لحن - مديركل زندان هاي استان اصفهان - رحيم زهيوي - محمدعلي موحد - رونالد دي بوئر - راز هاي موفقيت - شيرويه - پيت سرا - انتخابات تمام الكترونيك

مطالب مرتبط:
ایجاد صنایع آب بر در پسکرانه بنادر به صلاح اقتصاد و محیط زیست ایران است
حفاظت محیط زیست پایه اصلی سومین کارگروه مد و لباس استان یزد
برای نخستین بار، هوشمند سازی ناوگان موتوری یگان حفاظت محیط زیست یزد
پیشکسوت استقلال دلیل اصلی ناکامی سال های اخیر آبی ها را مشخص کرد
پیشکسوت استقلال دلیل اصلی ناکامی سال های اخیر آبی ها را مشخص کرد
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 11:452021-08-04سياسي

جزییات 8 سال موفقیت و ناکامی در حوزه محیط زیست


دیروز مراسم تنفیذ ریاست جمهوری دوره سیزدهم برگزار شد و دولت جدید حفاظت از محیط زیست کشور را برعهده گرفت.

دولت یازدهم و دوازدهم که محیط زیستی ترین دولت پس از انقلاب لقب داشت، - سلامت نیوز:دیروز مراسم تنفیذ ریاست جمهوری دوره سیزدهم برگزار شد و دولت جدید حفاظت از محیط زیست کشور را برعهده گرفت.

دولت یازدهم و دوازدهم که محیط زیستی ترین دولت پس از انقلاب لقب داشت، طی 8سال حکمرانی، تصمیمات بحث برانگیزی در حوزه محیط زیست گرفت؛ تصمیماتی که زیر عنوان توسعه در بخش هایی باعث تخریب اکوسیستم های شکننده کشور شد.

دولت روحانی البته موفقیت هایی در حوزه محیط زیست نیز داشت و این گزارش نگاهی به عملکرد 8ساله دارد.

حرف شنوی مدنی دولت در دوره اول مسعود امیرزاده ،عضو کارگروه آب شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،دوره اول مدیریت محیط زیست در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی به مراتب بهتر از دوره دوم بود؛ هر چند دوره اول نیز مشکلات خود را داشت؛ به طور مثال مشکل هورالعظیم و بهره برداری نفتی ها در دوره اول وجود داشت، ولی بخش های زیادی از تالاب آبگیری می شد و شرایط برای زیستمندان به مراتب مناسب تر از الان بود.

مهم ترین ویژگی خوب دولت در دوره یازدهم، حرف شنوی مدنی مدیران و تصمیم گیران بود و امیدواریم دولت رییسی نیز به مشارکت مردم برای حفظ محیط زیست اهمیت دهد.

در دوره اول چندین پروژه راه سازی، پتروشیمی و.

به دلیل مقاومت مردم متوقف شد.

از نکات مثبت دولت که به نظر من شایسته تقدیر است، مقاومت دولت برای طرح های تغییر اراضی کشاورزی است.

این دولت در حوزه قانونگذاری نیز اقدامات خوبی داشته و قوانین حفاظت از خاک، طرح تنفس جنگل های هیرکانی و حفاظت از تالاب ها را تصویب کرد و در برابر قانون تغییر کاربری اراضی ایستادگی کرد.

این دولت اما کارنامه غیرقابل قبولی در اجرای پروژه های راه سازی ، سدسازی و انتقال آب دارد.

ساخت بزرگراه تهران ـ شمال که از قبل تصویب شده بود، ازجمله این طرح هاست.

اگرچه قانون بهره برداری معدن در دولت های قبل نوشته شده بود، اما این دولت از معادن به عنوان ظرفیت مغفول مانده یاد کرده است.

متأسفانه سیاستمداران ما تصور می کنند که معدن در نقطه ای دور افتاده و متروکه قرار دارد؛ درحالی که معادن در زیستگاه های جنگلی، رودخانه ها و کوه ها قرار گرفته اند.

در دولت های یازدهم و دوازدهم توسعه نابجای صنایع آب بر پتروشیمی و فولاد در مناطقی که به لحاظ اقلیمی با مشکل آب شرب مواجه هستند، به قیمت غارت آب های زیرزمینی تمام شد.

در بحث مدیریت آب، به اقرار چیت چیان، وزیر نیرو در دولت یازدهم، بزرگ ترین سدسازی ها در این دوره رخ داد و دچار افراط در سدسازی شدیم.

آنها می دیدند که سدها چطور نظام آبشناختی کشور را برهم زده اند.

برنامه های سازگاری با کم آبی اگرچه در دولت نوشته شد، ولی هیچ گاه اجرا نشد.

از دیگر پروژه های مخرب دولت روحانی، گازرسانی به نقاط مختلف بود.

البته تبلیغات زیادی بر طبیعت سازگار بودن گاز شد، ولی این چنین نیست و با انتقال گاز علاوه بر آلودگی محیط زیست، الگوی مصرف انرژی مردم تغییر داده شد.

در نتیجه آنها به تغییر کاربری مناطق روی آوردند؛ مثل آنچه در اجرای پروژه دماوند به لاریجان انجام شد.

تدوین برنامه اقدام ملی برای محیط زیست دریایی حمیدرضا بارگاهی ،اکوبیولوژیست دریاییدر دولت روحانی حرکت به سمت تدوین برنامه اقدام ملی برای محیط زیست دریایی کشور شروع شد.

این کار اگرچه با کندی پیش رفت، ولی تا پایان دولت نهایی شد.

برای گونه های در معرض خطر مثل لاک پشت دریایی، دلفین و فک نیز برنامه اقدام ملی تدوین شد اجرای این برنامه ها علاوه بر زمان و نیروی انسانی نیازمند تغییر سیاست های کلی کشور تغییر کند در این دولت سامانه پایش آلاینده ها توسط شیلات، سازمان حفاظت محیط زیست و سایر ارگان های دریایی ایجاد شد تا آلاینده ها به سرعت شناسایی شوند، ولی هنوز با اینکه دستورالعمل ها نوشته شده، برای دریافت خسارت از واحد آلاینده ایرانی و خارجی موفقیتی حاصل نشده است.

پایش زیستگاه ها تا پیش از این دولت جسته وگریخته و درصورت وجود اعتبار بود، ولی هم اکنون برنامه ریزی برای پایش در حد مقدورات و اعتبارات انجام می شود.

چاپ اطلس حیات وحش و زیستگاه ها در حال انجام است.

البته هنوز در مورد محیط زیست دریایی کاری صورت نگرفته است.

اگرچه در مورد طبقه بندی مناطق ساحلی اقدامات خوبی صورت گرفت، اما متأسفانه به دلیل عدم آمایش سرزمین، مناطق ساحلی کشور تحت تأثیر اولویت های توسعه ای قرار می گیرد.

در اولویت قرار گرفتن توسعه اقتصادی به قیمت فراموش کردن اکوسیستم منطقه می شود.

در تمام دنیا به نقاط حساس ساحلی، تالاب ها، زیستگاه ها و رودخانه ها دست نمی زنند و براساس اقتضائات زمانی و مکانی برای سایر نقاط تصمیم گیری می کنند، ولی متأسفانه می بینیم که به طور مثال کنار جنگل های حرا بندر ساخته شده است.

تخریب زیستگاه های ساحلی روی زندگی همه مردم تأثیر می گذارد.

با اولویت منافع کوتاه مدت، منافع نسل ها تحت تأثیر قرار می گیرد.

از دیگر مسائلی که در این دولت به آن پرداخته نشد و با تحریم ها و تنش های منطقه ای افزایش پیدا کرد، عدم برگزاری کمیته ها و جلسات منطقه ای برای حفظ اکوسیستم های دریایی بود.

کنوانسیون دریای خزر و کنوانسیون محیط زیست دریایی خلیج فارس (راپمی) به دلیل تنش های سیاسی به حاشیه رفت و جلساتش برگزار نشد؛ در نتیجه اقدامات مشترکی که کشورهای منطقه برای کنترل و پایش اکوسیستم ها و کنترل و نظارت آب شیرین کن ها و سایر آلاینده ها انجام می دادند، رها شد؛ بنابراین کشورها به سمت بهره برداری حداکثری از سواحل و منابع دریایی رفتند که در نتیجه اکوسیستم ها آسیب زیادی دیدند؛ به خصوص در سال 2017که سواحل خلیج فارس و دریای عمان به دلیل گرمایش جهانی آسیب جدی دیدند.

مصوباتی که اجرا نشد علی ارواحی، متخصص مدیریت تالاب ها: دولت دوازدهم و توجه ویژه آن به حفظ محیط زیست ازجمله تأکید بر برنامه ریزی برای احیای دریاچه ارومیه، در آغاز نوید اتفاقات خوبی برای تالاب های کشور را می داد و انتظار می رفت تا برخی تالاب های کشور ازجمله انزلی، میانکاله، پریشان، بختگان، گاوخونی، زریوار، شادگان، هورالعظیم، هامون، جازموریان و ارومیه که بیش از یک دهه از شرایط ناپایداری به سبب عدم تخصیص حقابه زیست محیطی یا ورود گونه های غیربومی و منابع آلاینده ها، برخوردار بودند، مورد توجه جدی تر قرار گیرند.

در این میان مهم ترین دستاوردها و اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم را می توان در تلاش دولت برای تصویب قانون حفاظت و احیای تالاب ها توسط مجلس، توجه به حفاظت از تالاب ها در متن برنامه ششم توسعه کشور، تشکیل ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور، پایش ماهواره ای برخی از تالاب ها و انجام مطالعات تعیین نیاز آبی تالاب ها و تکمیل برنامه های مدیریتی برای حدود 20تالاب کشور خلاصه کرد.

هم اکنون با پایان دولت دوازدهم و نگاهی به وضعیت بحرانی تالاب های کشور می توان نتیجه گرفت با وجود توجه بیشتر به مقوله حفاظت از تالاب ها در اسناد، برنامه ها و قوانین کشور، تا پایداری وضعیت تالاب ها فاصله زیادی داریم، که ازجمله دلایل و کاستی های موجود شامل اجرای ناکامل و نامناسب قانون تصویب سیاست های متضاد با حفظ تالاب ها در برنامه ششم توسعه کشور، عدم اجرای کامل مصوبات ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور، بی توجهی به پیامدهای تخریب تالاب ها و ارزش اقتصادی آنها در توجیه طرح های توسعه، مشارکت ناکافی بخش های دست اندرکار در تخصیص اعتبار و در نتیجه آن عدم اجرای مؤثر و هدفمند برنامه های مدیریتی تالاب ها، فقدان نظام مدیریت جامع و سیستمی سرزمین در مقیاس حوضه های آبریز شش گانه کشور، بی توجهی به ظرفیت منابع در حوضه های تالابی و توسعه غیراصولی کشاورزی و صنعت، اجرای طرح های متعدد انتقال آب بین حوضه ای و بی توجهی به نتایج ارزیابی اثرات زیست محیطی آنها، احداث سدهای متعدد و کم توجهی به تالاب ها به عنوان یکی از راه حل های مبتنی بر طبیعت در مدیریت منابع آب، کمبود مطالعات جامع منابع آلاینده تالاب ها و همچنین فقدان برنامه های اجرایی برای کاهش یا کنترل ورود آلاینده های صنعتی، کشاورزی، شهری و روستایی به تالاب ها و همچنین کم توجهی به دیپلماسی آب های مشترک و مدیریت جامع تالاب های مرزی با مشارکت کشورهای همسایه است.

تأثیر شرایط اقتصادی سخت بر محیط زیست اسماعیل کهرم، بوم شناس:محیط زیست مرغ عزا و عروسی است و به محض اینکه کوچک ترین لطمه به شرایط اقتصادی دولت می خورد، قربانی می شود.

به عبارت دیگر محیط زیست عاملی نمایشی و آرایشی است.

شرایط اقتصادی بیشترین تأثیر را بر شرایط سازمان محیط زیست می گذارد.

به محض کاهش بودجه استخدام ها کم می شود، تعداد شکاربان و تجهیزات آنها کاهش می یابد.

در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، به استناد صحبت های ایشان، شرایط مالی به مراتب وخیم شده است، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیشترین لطمه ها را خوردند.

با کمال تأسف از لحاظ کیفیت، مناطقی را که روزگاری رشک دنیا بودند، از دست دادیم.

پارک ملی گلستان، ارومیه و.

را از دست داده ایم.

بیشتر تالاب ها زیر خط قرمز رفته و خشک شدند.

تنها امید آدم هایی مثل من این است که طبیعت قوه بازسازی خود را دارد و ما امیدواریم که فرصت به طبیعت داده شود.

از نامناسب ترین تصمیمات در دولت دوازدهم، به کارگیری مشاورانی بود که خود شکارچی بودند و طرح هایی را اجرایی کردند که در آن هر فردی که مجوز سلاح داشت، می توانست در روزهای پنجشنبه و تعطیل 3عدد پرنده شکار کند.

محیط بانان می گویند که شکارچی ها علاوه بر سهمیه شکار خود، تعدادی پرنده را در محل می خورند و استخوان هایش را برای گمراه کردن محیط بانان دفن می کنند.


کلید واژه ها: محیط زیست - دولت یازدهم و دوازدهم - زیست - محیط - حفاظت از محیط زیست - دولت - محیط زیست کشور - ریاست جمهوری - مراسم تنفیذ - دولت یازدهم - دوره - سلامت نیوز - محیط زیستی - ریاست - تصمیمات - دوازدهم - روزنامه همشهری - یازدهم - موفقیت - کشور - برگزار - جمهوری - انقلاب - حوزه - سیزدهم - منابع طبیعی - گزارش - سلامت - مراسم - حفاظت

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار دلگان ترور شد

حضور آگاهانه و با بصیرت مراجع عظام در کنار آحاد ملت و جبهه های جنگ شور آفرین بود

افتاح سی امین مرکز واکسیناسیون سپاه در شهرستان قرچک

دستور مخبر برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

تصاویر| رژه نیرو های مسلح در شهرکرد

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تغییر کرد

معاون اول رییس جمهور دستور پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان را صادر کرد

وزیر امور خارجه کنیا: روابط بین دو کشور به سود هر دو ملت کنیا و ایران خواهد بود

تاکید وزرای خارجه ایران و بلاروس برهمکاری دوجانبه اقتصادی

روسیه: قاطعانه گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده ایم

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست رییس جمهور برگزار شد

ایلام؛ مقصد چهارمین سفر استانی رییسی

آیت الله رییسی به ایلام می رود

مردم فعلا به حوزه رمزارزهای خارجی ورود نکنند| تلاش برای ساماندهی صرافی هایی که خدمات رمز ارز می دهند

قدردانی راهبه مسیحی از سید حسن نصرالله+فیلم

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 21/ از پاسخ طولانی و تند ظریف به اشتون تا پیام اوباما

علت فراموشی بعضی خاطرات چیست؟

تغییر در«مدت دوره آموزش سربازی»/ اخذ مرخصی آسان تر می شود؟

آمادگی تمام قد مدیریت شهری مشهد در برابر ویروس کرونا

یکپارچگی دستگاه قضا در حمایت از بخشنامه دادستان درباره سندیت برگ سبز خودرو

امیرعبداللهیان: اراده ایران نابودی تمامی اشکال تبعیض نژادی است

تغییر در«مدت دوره آموزش سربازی»/ اخذ مرخصی آسان تر می شود؟

تداوم انقلاب با الگوی دفاع مقدس 

تأکید ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی از جمله آپارتاید و صهیونیسم

صدام چگونه با توهم توطئه فتح تهران به خاک سیاه نشست؟ | فضای مجازی؛ خاکریز دانشگاهیان برای مقابله با جنگ نرم

وزیر اطلاعات: دشمنان درصدد ایجاد توطئه برای اختلاف افکنی بین قومیت ها هستند

جایگاه زن ایستادگی و سازندگی است

انتقاد امیر عبداللهیان از آپارتاید و صهیونیسم

قاطعیت، نکته اساسی سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

ترتیل صفحه 222 قرآن/ انسان های کم طاغت و مغرور+فیلم، متن و مفاهیم

دولت سیزدهم تمام توان خود را در خدمت به مردم قرار داده است

خبر خوش برای فرهنگیان؛ دستور پرداخت پاداش پایان خدمت صادر شد

از دورانی که نقطه عطف تاریخ شد

تداوم انقلاب با الگوی دفاع مقدس 

طرح رتبه بندی معلمان راهی صحن علنی مجلس شد

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 31 شهریور

تعطیلی هفت ماهه جلسات شورای عالی هلال احمر/ آقای رییس و اعضای شورا چه می گویند؟!

نگهبان پارکینگ شیفت شب

مشارکت هلال احمر در واکسیناسیون 94 هزار نفر در اردبیل

امیرعبداللهیان: بازپرداخت بدهی چهار دهه ای انگلیس به ایران عملیاتی شود

امیرعبداللهیان در دیدار با وزیر خارجه انگلیس: عمل به تعهدات تنها راه بازسازی روابط دو کشور است؛ تهران به هر گام مثبت و سازنده جواب متناسب می دهد / الیزابت تراس: برای بازپرداخت بدهی های خود آمادگی داریم

تمام ادیان، اقوام، مذاهب باید از مواهب موجود یکسان بهره مند شوند

لحاظ شرط بومی گزینی در اشتغال خوزستان / جریان آب سدها با نیاز خوزستان هم خوانی ندارد

آیا هلال احمر همچنان به کشورهای دیگر دارو ارسال می کند؟

تاکید ایران بر راه اندازی سریع کریدور شمال-جنوب

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست رییس جمهور برگزار شد

تأکید ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی از جمله آپارتاید و صهیونیسم

نماینده، ولی فقیه در خوزستان: امروزه زنان اگر هنر کنند 4 فرزند به دنیا می آورند؛ جای تاسف است!

فرمانده نزاجا : ارتش و سپاه دو لشکر الهی هستند.

ادعای جمهوری آذربایجان درباره خنثی سازی هزاران مین و مهمات عمل نکرده

سرپرست جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان منصوب شد

تصاویر / نشست سیاسی ویژه اساتید حوزه علمیه قم به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

امنیت پایدار می تواند زمینه خدمت گزاری بیشتر را فراهم کند

دانلود نوحه «جای ما خالی» با نوای میثم مطیعی ویژه اربعین حسینی + متن نوحه

175 زندانی آذربایجان غربی آزاد شدند

یادواره شهیدان دفاع مقدس در حرم حضرت معصومه برگزار شد

امروزه زنان اگر هنر کنند 4 فرزند به دنیا می آورند که جای تاسف است!

دستور مخبر برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

اصل مترقی امربه معروف و نهی از منکر مسیر راه و مسیر رسیدن است

راه اندازی کمیته‎ نظارت و رسیدگی به تخلفات پروازهای اربعین

تایید بارگذاری لایحه رتبه بندی معلمان در سامانه مجلس

انتقاد غریب آبادی از «رویکرد های دوگانه» آمریکا و انگلیس

کاره پاره وقت در منزل

/گزارش تصویری/ سفر استاندار خراسان شمالی به فاروج

خبر خوب برای فرهنگیان + سند

نمایش نقاب به مناسبت هفته دفاع مقدس- شیراز

فعالیت مراکز مطالعاتی به تحکیم همکاری تهران، باکو و آنکارا کمک می کند

دشمنان درصدد ایجاد توطئه برای اختلاف افکنی بین قومیت ها هستند

مردم از بلاتکلیفی و سیاسی شدن پروژه ها خسته شده اند

تصاویر| افتتاح نمایشگاه دستاورد های دوران دفاع مقدس قوه قضاییه

امنیت پایدار زمینه ساز خدمت بهتر و بیشتر

امیر عبداللهیان در دیدار با همتای انگلیسی: انگلیس بدهی اش را بدهد

سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی چه گفتند؟

/گزارش تصویری/ سفر استاندار خراسان شمالی به فاروج

تبریک وزیر اطلاعات برای انتصاب فرمانده جدید «نهاجا»

صدای اسلام خواهی در پنج قاره جهان در سال های دفاع مقدس شنیده شد

سخنرانی ارنستو چه گوارا درباره امپریالیسم / اعدام چهره مشهور فهرست شیندلر / ساعات آخر نبرد استالینگراد / رابطه مستقیم حالت و زبان بدن و کاریزما / ده خودرو کمیاب جهان / شکوه طبیعت در قاب سیاه و سفید

ویدئو/ «بهنوش بختیاری» هم خواننده شد!

نامه استاندار کنایه آمیز و دوراز شأن اداری بود

پیام روشن برجامی ایران در نیویورک

پیام وزرای خارجه نروژ و کنیا به امیرعبداللهیان/ امیدواری نسبت به تقویت روابط

مردم از پروژه هایی که سیاسی شده اند و سالها بلاتکلیف ماندند خسته شدند

بروکراسی کافکایی سد راه طلب مطالبات از شرکت نفت

روسیه: ما قاطعانه گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات را رد کرده ایم

انسیه خزعلی: وضعیت نزولی فرزندآوری خطرناک است

مراسم تقدیر از عوامل برنامه همودو

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تغییر کرد

سخنرانی ارنستو چه گوارا درباره امپریالیسم / اعدام چهره مشهور فهرست شیندلر / ساعات آخر نبرد استالینگراد

معاون اول رییس جمهور دستور پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان را صادر کرد

مهمانپرست: هیچ قرار اولیه ای برای دیدار نمایندگان 1+4در حاشیه اجلاس نیویورک وجود نداشت

فرمانده سپاه: دشمن در حصر اقتصادی متوقف شده است

آقای وزیر؛مدیریت صندوق بازنشستگی نیازمند شناخت عمیق از مشکلات این حوزه است

پیام وزیران امور خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

پیام وزیران خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

بهره گیری از همه ظرفیت ها جهت احیای امربه معروف و نهی از منکر ضروری است

رییس جمهور جمعه به ایلام می رود

پیام وزیران امور خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

پیام های تبریک وزیران خارجه سه کشور دیگر به امیرعبداللهیان

روحانیت شیعه و سنی در دفاع مقدس نقش پررنگی داشتند

وزیر اطلاعات وارد ارومیه شد

جزییات 8 سال موفقیت و ناکامی در حوزه محیط زیست

جزییات 8 سال موفقیت و ناکامی در حوزه محیط زیست