موضوعات داغ: - فرشته حسيني - فرهاد مجيدي - رتبه بندي معلمان - موسسه مالي و اعتباري - مذاكرات هسته اي - لايحه رتبه بندي معلمان - يحيي گل محمدي - مذاكرات هسته - آموزش حضوري - استان تهران - رييس مركز شوراهاي حل اختلاف كشور - بيوه - بيانيه شديداللحن - ايگور كليموفسكي - پژوهشگر همداني - داوينسون سانچز - مديريت خشم - حسيني عليا - ليگ حرف و مشاغل - رقابت هاي ليگ تكواندو - از چيزي نمي ترسيدم - خانه صمت ايران - سازمان سنجش و آموزش كشور

مطالب مرتبط:
دوره جدید تدبر در قرآن در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار می شود
اولین برنامه «دادخواست» در اهواز برگزار شد
دوره مربیگری و داوری هاکی 25 مرداد ماه در مشهد برگزار می شود
دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور گروه علوم انسانی منتشر شد
«ششمین همایش سنجش و ایمنی پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز» با حمایت ایرانسل برگزار می شود
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 10:402021-08-04سياسي

پیش همایش حکمت و علوم انسانی برگزار شد/ برگزاری اولین همایش ملی حکمت و علوم انسانی در آبان ماه


پیش همایش حکمت اسلامی و هنر 12 مرداد ماه 1400 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار شد.

- پیش همایش حکمت اسلامی و هنر 12 مرداد ماه 1400 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، اولین همایش ملی حکمت و علوم انسانی در تاریخ 23 تا 27 آبان ماه 1400 توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.

این همایش در شاخه های حکمت اسلامی، تعالی جامعه شناسی ، تعالی تعلیم و تربیت، تعالی روانشناسی، تعالی علوم سیاسی، تعالی علوم اقتصادی، تعالی مدیریت، تعالی فقه و حقوق، تعالی خانواده، تعالی ادبیات و زبان شناسی، تعالی فضای مجازی، تعالی فرهنگ و تمدن اسلامی، تعالی معماری و شهرسازی و تعالی هنر شروع به کار کرد.

در همین راستا کمیسیون تخصصی هنر و حکمت اسلامی، معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی یزد و دانشگاه هنر اسلامی ایرانی استاد فرشچیان، پیش همایش حکمت اسلامی و هنر را در 12 مرداد ماه 1400 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار کرد.

پیش همایش در چهار پنل از ساعت 8:30 شروع به کار کرد.

پنل اول افتتاح پیش همایش با تلاوت روح بخش کلام الله مجید و پخش سرود غرورآفرین ملی و با سخنرانی دکتر معصومه طباطبایی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی یزد به صورت رسمی آغاز گردید و پس از آن دبیر کمسیون تخصصی هنر و حکمت اسلامی همایش دکتر ابوالفضل داودی، دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، به سخنرانی پرداخت.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر خسرو پناه معاونت علوم اسلامی و هنر دانشگاه آزاد یزد و دکتر ولی الله شالی مدیر دفتر مطالعات برنامه ریزی و تعالی علوم هنری دانشگاه آزاد اسلامی در این پنل به سخنرانی پرداختند.

در پنل دوم سخنرانی های علمی ترویجی، ان شاءالله رحمتی (استاد فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز)، اسماعیل بنی اردلان (دانشیار پژوهش هنر دانشگاه هنر) و رضا ابویی (دانشیار مرمت معماری شهری دانشگاه یزد) به سخنرانی پرداختند.

در پنل سوم کرسی علمی ترویجی، محمد رضا شریف زاده، دانشیار فلسفه هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز با موضوع آیا هنر مدرن اسلامی وجود دارد؟ به سخنرانی پرداخت.

پنل چهارم میزگردی با موضوع نظریه پردازی زیبایی شهر اسلامی با حضور محمدرضا شریف زاده، محمد جواد مهدوی نژاد (استاد معماری دانشگاه تربیت مدرس) و طاهره نصر (دانشیار شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز) انجام شد.

در افتتاحیه این پیش همایش در پنل اول ابوالفضل داودی دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و دبیر کمسیون تخصصی هنر و حکمت اسلامی همایش درباره این همایش گفت: اولین همایش علوم انسانی و حکمت اسلامی به پیشنهاد حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه یزد در سال 99 در رشته های ذکر شده آغاز به کار کرد .

در این راستا 101 چکیده مقاله توسط هیات داوران پذیرفته گشت و داوری نهایی مقالات در حال انجام است.

وی در ادامه افزود: در عالم اسلام، علمی مدون و آموزه ای مستقل که همه مباحث هنر در آن بگنجد به وجود نیامده است؛ با این وجود با عنایت به تعالیم حکمت اسلامی می توان این خلا را پر کرد.

هنر اسلامی که آیینه تمام نمای جهان اسلام و فرهنگ و تمدن اسلامی است، دارای مبانی نظری و معنوی مهمی است که می توان به بحث و بررسی آن پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین خسرو پناه معاونت علوم اسلامی و هنر دانشگاه آزاد یزد، در سخنان خود در باب حکمت هنر گفت: بحث از رابطه حکمت و هنر، عرفان و هنر، فلسفه هنر و حکمت هنر دینی چند سالی است که در جامعه مطرح شده است و در مصادیق مختلف هنری ظهور و بروز پیدا کرده است.

تفکر فلسفی در همه شاخه های هنر اعم از تجسمی، سینمایی، ادبیات، تئاتر و… جریان دارد.

وی در ادامه افزود: گوهر هنر بر دو عنصر است؛ یکی اسطوره و دیگری زیبایی.

این اسطوره و زیبایی است که از طریق عاطفه بر احساس و تخیل و تعقل اثر می گذارد.

از هویت هنرمند سرچشمه می گیرد و بر مخاطب تاثیر می گذارد.

ما امروز گرفتار یک جنگ شناختی از طریق هنر هستیم.

حاصل این پژوهش های علمی می تواند در آثار هنری دیده شود و هنرمندان تبینی دینی، فلسفی، معنوی و یا هویتی داشته باشند تا در جامعه تاثیرگذار باشند.

در پنل دوم، ان شاءالله رحمتی، استاد فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، با عنوان حکمت هنر اسلامی از منظر هنری کربن به اهمیت شخصیت هانری کربن و جایگاه او در مباحث فلسفه هنر اسلامی پرداخت و گفت: در مباحث فلسفه و حکمت هنر اسلامی بسیار مدیون نویسندگان سنت گرا مانند شوان ، گنون و سید حسین نصر هستیم ؛ بر مبنای اندیشه های کربن اکثراً تصور می شود، کربن متفکری سنت گراست ولی باید توجه داشت که او سنت گرا نیست و اندیشه ای مستقل دارد .

در مبحث حکمت هنر اسلامی دو ویژگی در نظریه کربن وجود دارد که در اندیشه سنت گرایان نیست، اسلام شیعی و اسلام ایرانی.

به طور کلی وقتی در مورد نظریه هنر اسلامی بحث می کنیم، پنج حوزه فلسفی پیش روی ما قرار دارد؛ مکتب مشاء، مکتب حکمت اشراق سهروردی، مکتب حکمت مشرقی ابن سینا، مکتب اصفهان و مکتب عرفان و تصوف که در ادامه به توضیح هر کدام از این مکاتب و همچنین توجه کربن به آن و معرفی آثار کربن پرداختند.

در پنل سوم محمدرضا شریف زاده، دانشیار فلسفه هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، با موضوع آیا هنر مدرن اسلامی وجود دارد؟ گفت: یکی از مهمترین دغدغه هایی که در سال های اخیر میان پژوهشگران در زمینه هنر و حکمت اسلامی وجود دارد، این است که آیا می توان هنر اسلامی را به هنری بروزرسانی شده تبدیل کنیم و یا از هنر اسلامی صرفاً بعنوان گونه ای کلاسیک برای برداشت های تصویری می توان استفاده کرد ؟ بصورت خلاصه به مفهوم مدرن بودن هنر و گونه های به روزرسانی شده هنر اشاره می شود؛ بر این اساس اولین مفهومی که مطرح می شود، مفهوم هنر مدرن دلالت بر شکستن سنت برای دستیابی به بیشترین تفسیر شخصی از واقعیت خواهد بود.

وی افزود: هنر اسلامی را می توان با هدف خلاق درونی و نه خصوصیات خارجی از هر نوع هنر دیگر تشخیص داد.

هدف خلاق درونی برای هنر اسلامی را در گفته محقق مشهور هنر اسلامی، تاتیانا استاردوب، می توان این چنین خلاصه کرد: خلاقیت هنرمند اسلامی معطوف به خداست ، نه به یک فرد بر این اساس هنر صرفاً یک الگوی بصری نیست، بلکه هنر الگویی است که به حوزه های مختلف چون جامعه شناسی ، معرفت شناسی ، روانشناسی واقتصاد تاکید دارد .

یعنی برای ماهیت ارتباطی توانایی آن برای افزایش شناخت شخصی و تشویق رشد فردی و توانایی به چالش کشیدن پیش فرض ها وجود دارد .

شریف زاده ادامه داد: اینکه عده ای اعتقاد دارند، هنر اسلامی هنری است که نمی تواند رشد و ترقی بر اساس زمان و مکان داشته باشد ، می توانند به کتاب خالد عزام مراجعه کنند.

بر همین اساس به نمایش چندین نمونه اثر پرداخته شد که در طیف، زمینه، تاریخ و حوزه های متعددی قرار داشتند که نشان دهنده نمونه هایی از یک هنر اسلامی با یک فرمت سنتی است که به یک اثر در حوزه هنر مفهومی تبدیل می شود بدون آنکه تغییری در ماهیت پیشینی آن ایجاد کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - تعالی - دانشگاه آزاد - اسلامی - علوم انسانی - دانشگاه - همایش - برگزار - حکمت - علوم - آزاد - همایش ملی - آبان ماه - میزبانی - زبان - جامعه شناسی - مرداد - اولین - آبان - شاخه های - برگزاری - کمیسیون - شهرسازی - معماری - معاونت - ادبیات - سازمان - همکاری - فرهنگ - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
ویس کرمی: مذاکرات کمیسیون حمایت از حقوق کاربران از رسانه ملی پخش می شود

وزیر بهداشت: مدیران وزارت بهداشت نباید در بخش خصوصی فعالیت کنند

26 جایگاه سوخت در ایلام فعال شد

استخدام بازاریاب با پاداش و پورسانت در شرکت فام نمای نگارا در تهران

تاکید دبیر ستاد حقوق بشر بر تسهیل خدمات رسانی به ایرانیان خارج از کشور و رسیدگی به وضعیت ایرانیان زندانی

مقایسه مصرف گاز و حوادث گازگرفتگی در پکیج و موتورخانه

معاونان سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شدند

استخدام پیک موتوری با بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات در گروه مهبانگ/تهران

متناسب سازی حقوق کارکنان با تورم؛ از رویا تا اجرا

شش برتری پکیج نسبت به موتورخانه

کار فکری مداوم و تقویت بنیه فکری فعالان فرهنگی در اولویت است / نوسازی شبکه ائمه جمعه

احکام شرعی | خمس ارزش افزوده ارث

تحول از «آقازادگی» به «داماد زادگی»

استخدام مدیر اداری آقا در مجموعه فرش فرهی در کاشان

استخدام کارمند بازرگانی در شرکت کار و اندیشه نوآور در تهران

در نشست خبری با رییس جمهور جمهوری آذربایجان رییس جمهور ترکیه: خواستار امنیت و ثبات در منطقه هستیم

حمله سایبری به پمپ بنزین ها از کدام کشور هدایت شد؟

بیایید به مقایسه پکیج با بخاری بپردازیم

چرا قانون متناسب سازی حقوق اجرایی نشد؟

شش تفاوت پکیج با موتورخانه

«ژان» و بادام سحرآمیز

ابلاغیه تسری امتیازات هنری به حافظان و قاریان نویدبخش اما ناکافی

سعید جلیلی در جلسه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت/ نسبت جلیلی با دولت رییسی چیست؟

بررسی ابعاد حمله سایبری در کمیسیون امنیت ملی به هفته بعد موکول شد

شیفت از آقازادگی به دامادزادگی/ چرا زاکانی به قولش وفا نکرد؟

استخدام کارمند اداری در دفتر پیشخوان 72023 در فارس

تقویم تاریخ؛ اشغال کره توسط ژاپن تا استقلال ترکمنستان

لاریجانی و شورای نگهبان در حال مظلوم نمایی هستند/ شورای نگهبان چون نمی تواند افکار عمومی را قانع کند مهرمحرمانه بر دلایل رد صلاحیت لاریجانی زده

امروز؛ تهران کانون رایزنی همسایگان افغانستان

فداحسین مالکی : طالبان باید بپذیرد که به تنهایی نمی تواند حکومت کند / اجلاس دوحه، چاه ویلی فتنه خیز بود / احمد مسعود خودش را در تاریخ دنیا ثبت کرد

چرایی جنجال خزانه خالی در شرایط فعلی/ پشت پرده چه خبر است؟

معاونان جدید سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شدند

حمله سایبری به پمپ بنزین ها تایید شد؟

کارشناسان همچنان سرگرم بررسی حملات سایبری هستند

تجدید چاپ 2 کتاب از انتشارات انقلاب اسلامی

تهران و باکو با هوشمندی به سوء تفاهمات پایان دادند

التهاب در فضای سیاسی اصولگرایان به دلیل انتصاب های دولت و عملکرد ضعیف مجلس/ لاریجانی برای شورای نگهبان نه راه پس گذاشته و نه راه پیش

استخدام داماد وزیر بهداشت با نام مستعار در وزارتخانه/ عکس تغییر هویت

استخدام 4 عنوان شغلی در گسترش نوین فولاد اسپیدان در نطنز

نسبت سعید جلیلی با دولت رییسی

رییس جمهور: ظرفیت گسترش روابط تهران–عشق آباد بسیار فراتر از سطح کنونی است

حمله سایبری به پمپ های بنزین از کدام کشور انجام شده است؟

مرحله دوم رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی برگزار می شود

تیپ مافیایی بهاره افشاری /عکس

کمبود منابع مالی؛ سد راه اتمام پردیس سینمایی ارومیه

زیبایی های سردترین نقاط دنیا

تسریع در روند تزریق واکسیناسیون در همدان

دیدارهای سه شنبه شب رییس جمهوری

همایش بین المللی «نقش قرآن در وحدت مسلمین» در آذربایجان غربی برگزار می شود

استخدام نیروی اداری مسلط به اکسل و ورد در شیراز

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در شرکت درخشش الکتریک بین الملل

حسن یزدانی تکلیف خبر نامزدی اش را روشن کرد

برای گسترش روابط با ازبکستان محدودیتی وجود ندارد

خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟

استخدام تایپیست با بیمه در یک مطب در اصفهان

سردترین کشورهای جهان

کدام همسران به یکدیگر شک می کنند؟

توزیع بیش از یک تن انار اهدایی، میان 160 خانواده تحت حمایت کمیته امداد فیروزکوه

استعفای مرکل پذیرفته شد

علی عسگری طی 5 سال مدیریتش، چه بر سر صداوسیما آورده است؟

استخدام افسر HSE در یک شرکت معتبر ساختمانی در قزوین

کاخ مروارید رو به نابودی است/ کم کاری میراث فرهنگی در حفاظت از آثار تاریخی کرج

تهران؛ میزبان وزرای خارجه کشور های همسایه افغانستان

استخدام کارمند اداری در شرکت رام پارت پیشرو در تهران

ببینید دورکاری کارمندها ادامه داره!

واکنش آذری جهرمی به توهین بی سابقه در توییتر!/ عکس

رییس جمهور: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با ازبکستان قائل نیست

دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

نقاط جدید برای ساخت آرامستان تهران کجاست؟

«مثل پیامبر مهربانم می خواهم زندگی کنم» ویژه کودکان و نوجوانان روانه بازار نشر شد

خزانه، نه سال 92 و نه اکنون هرگز خالی نبود

جذب 10 هزار حامی جدید طی اجرای طرح محسنین در کرمانشاه

رییسی: پیگیری حقابه ایران از همسایگان فعال شود

رییس جمهور: فصل جدیدی در روابط ایران و تاجیکستان آغاز شده است

استخدام مهندس برق با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

شرایط سختی در وزارت بهداشت داریم/کمبود نیرو و منابع ما را اذیت می کند

بهترین اخلاق در دنیا و آخرت

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها

استخدام کارمند اداری با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت تولیدی پاکریز در تهران

استخدام کمک حسابدار در شرکت خرم پلاستیک تهران در استان تهران

جنگ روانی، حربه جدید دشمنان علیه مردم ایران

رییسی: آمریکایی ها در حوادث و ناامنی های اخیر افغانستان دست دارند

کاهش باروری چند سال ادامه دارد/هر زن باید بیش از دو فرزند داشته باشد

بلای وحشتناکی که یک سفینه بر سر مرد نگون بخت آورد + تصاویر

اعلام جزییات روش های جدید پرداخت صدقه

حمله سایبری از کجا بود؟

استخدام کارمند اداری حرفه ای و مسئول دفتر در شرکت ماهان پخش صبا در تهران

استخدام تکنسین فنی با بیمه و پاداش در شرکت نیروی غرب در کردستان

استخدام 7 عنوان شغلی در ماهان پخش صبا در تهران

استخدام تکنسین فنی با بیمه و پاداش در شرکت نیروی غرب در قزوین

استخدام تکنسین فنی با بیمه و پاداش در شرکت نیروی غرب در ایلام

جامه عمل پوشاندن به رؤیای والدین با مدرسه سازی

استخدام دستیار قناد و نیروی خدماتی (آبدارچی و نظافتچی) با پاداش در تهران

کاهش باروری تا چند سال ادامه دارد/هر زن باید بیش از دو فرزند داشته باشد

زیرساخت های اقتصادی کشور برای مقابله با حملات سایبری تقویت شود

کلیپ | مستند «سید رضا»؛ خلاصه ای از زندگی عالم همدانی

کیهان نوشت: انتظار می رود دولت درباره معیشت مردم دست به اقدامات ملموس بزند

آن که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟!

میان نفس و جسم فاصله قائل نشویم

هر تن هلیم 60 هزار دلار/ قطر بزرگترین صادرکننده هلیم از پارس جنوبی

پیش همایش حکمت و علوم انسانی برگزار شد/ برگزاری اولین همایش ملی حکمت و علوم انسانی در آبان ماه

پیش همایش حکمت و علوم انسانی برگزار شد/ برگزاری اولین همایش ملی حکمت و علوم انسانی در آبان ماه