مطالب مرتبط:
مردم به جوسازی های منفی رسانه های بیگانه درباره طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی توجه نکنند
معاون اول رییس جمهور: پیامد های منفی کرونا برای کشور ما با توجه به تحریم ها بیشتر بود
نحوه واکسیناسیون استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد علیه کرونا
مردم به جوسازی های منفی رسانه های بیگانه درباره طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی توجه نکنند
برگزاری دوره آموزش قرآن در آستان امامزاده محمد(ع) کوهدشت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 02:352021-08-02دانش

آموزش مجازی برمهارت های عملی دانشجویان تاثیرات منفی داشت/ضرورت بازآموزی تحصیل کردگان دوره کرونا


استاد تمام دانشگاه تهران با بیان اینکه آموزش مجازی در دوران پاندمی کووید-19 تاثیرات منفی بر دانشجویان داشته گفت: باید برای بازآموزی دانشجویانی که در دوران کووید-19 تحصیل کردند، - استاد تمام دانشگاه تهران با بیان اینکه آموزش مجازی در دوران پاندمی کووید-19 تاثیرات منفی بر دانشجویان داشته گفت: باید برای بازآموزی دانشجویانی که در دوران کووید-19 تحصیل کردند، دوره هایی در نظر گرفته شود تا تاثیرات منفی آموزش مجازی بر مهارت های عملی دانشجویان کاسته شود.

دکتر محسن کافی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با تعریف علمی رشته مهندسی فضای سبز اظهار کرد: قاعدتا در هر جامعه علمی برای تعریف یک موضوع بایستی به اسناد بالا دستی آن استناد کرد، برای اینکه یک موضوع چند تعریف پیدا نکند، در برنامه شورای گسترش دانشگاه ها که تدوین و تصویب رشته ها صورت می گیرد، رشته مهندسی فضای سبز یک رشته میان رشته ای بین حوزه علوم زیستی و هنر با تاکید بر علوم باغبانی و معماری است که با هدف ایجاد توانمندی حرفه ای، تقویت هنر و به عنوان یک مهارتی که بتواند در مسیر طراحی و احداث در داخل و یا خارج از شهر و مناطق صنعتی فعال بوده باشد، تاسیس شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با اشاره به تاثیر فضای سبز کشور در توسعه پایدار افزود: توسعه پایدار دارای دو محور اصلی است که یکی منابع فیزیکی است و دیگری منابع انسانی، در منابع فیزیکی معمولا انرژی و آیین نامه ساختمان ها و.

مطرح می شود که اساسا این موضوع در کشورهای جهان سوم برجسته می شود و نگاه بیشتر به سمت انرژی است.

اما در نگاه منابع انسانی این دیدگاه مطرح است که مردم دارای زندگی سالم باشند و از زندگی خود لذت ببرند این منطبق برهمان تعریف سلامتی که از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی است، بنابراین حوزه مهندسی فضای سبز با توجه به این که می تواند عرصه ها را تبدیل به مکان هایی مفرح کند، میتواند مهم باشد و شاید بتوان گفت در مسیر محور منابع انسانی، هیچ رشته ای در حوزه علوم محیطی، همچون مهندسی فضای سبز توانایی این کار به خصوص در مناطق شهری و صنعتی را ندارد.

مدیر سابق گروه علوم باغبانی دانشگاه تهران با اشاره به میان رشته ای بودن مهندسی فضای سبز، خاطرنشان کرد: اگر به تاریخ رشته مهندسی فضای سبز توجه کنیم، قبل از ایجاد این رشته در دهه 70 شمسی، پارک هایی که ایجاد شدند به غیر از پارک هایی که مشاوران خارجی در ایجاد آن نقش داشتند مانند پارک ملت و نیاوران و بسیاری از پارک هایی که قبل از انقلاب اسلامی ایجاد شد که البته باید از کسانی که در این موضوع اهتمام ورزیدند، تشکر کرد، این موضوع وجود داشت که ممکن بود متخصصین علوم باغبانی در حوزه پرورش گیاه متبحر باشند ولی در خصوص یک زبان مشترک با طراحی شهری و معماری شهری دچار ضعف باشند.

بسیاری از رشته های مفید دنیا در ایران سطح پایین تلقی می شوند وی با اشاره به چالش های نظام آموزشی در رشته مهندسی فضای سبز اظهار کرد: این موضوع یک مقدار ریشه ای و به شرایط قبل از دانشگاه یعنی کنکور مرتبط است، یعنی در جامعه ما یک سری اولویت بندی در خصوص رشته ها وجود دارد که بر اساس میزان مطلوبیت در میان مردم است.

بنابراین بسیاری از رشته های مفید در دنیا، در ایران در طبقه بندی متوسط یا پایین تلقی می شود که از میان آنها می توان به رشته مهندسی فضای سبز اشاره کرد.

از بین کسانی که وارد این رشته می شوند نیز تنها تعداد انگشت شماری براساس علاقه وارد این رشته می شوند .

بنابراین عمدتا کسانی وارد این رشته می شوند که علاقه ای به این رشته ندارند.

در این میان اگر علاقه دانشجو کم باشد یا اصلا علاقه ای وجود نداشته باشد، مشکلات آموزشی بیش تر برجسته می شوند و این موضوع تحلیل صحیح از عملکرد سیستم آموزشی را غیرممکن می سازد.

دکتر کافی در این خصوص ادامه داد: برای ارزیابی صحیح باید افراد علاقه مند وارد سیستم شده، درس ها را بگذرانند تا پس از آن، از سیستم ارزیابی کرده و مشکلات را ریشه یابی کنیم.

موقعی که بستر صحیح نیست تحلیل هم صحیح نیست، بنابراین ساختار شکنی باید در حوزه تحصیلات دانشگاهی به وجود بیاید و این امر نیازمند فرهنگسازی است .

اما متاسفانه این موارد تحت الشعاع فعالیت های سیاسی است.

وی در خصوص سیستم آموزشی دانشگاهی عنوان کرد: هیچ سیستم آموزشی بی عیب نیست و به همین دلیل هر سه سال یکبار نیاز به بازنگری در برنامه های درسی وجود دارد که این کار عملا 5 سال یکبار صورت می پذیرد در این بین ممکن است واحد های درسی را که دانشجویان از آن استقبال نکرده اند، حذف شوند و واحد هایی جایگزین گردند.

بنابراین در نظام آموزش عالی، به علت وجود بسیاری از محدودیت ها، قابلیت اصلاح کم شده و نیاز به اصلاح مجدد وجود دارد.

ابتدا باید ظرفیت صنعت افزایش یابد، بعد تعداد دانشجو عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره ارتباط دانشگاه با صنعت گفت: به بحث ارتباط دانشگاه با صنعت دو وجه پیدا می کند، یکی بخش دانشگاه و تربیت دانشجویانی که مستعد هستند و نیاز به ارتباط با صنعت دارند و یک وجه دیگر بخش صنعت است که باید توانایی پذیرش این افراد را داشته باشد.

در رشته هایی که به یکباره تعداد دانشجویان بالا می رود از جمله مهندسی فضای سبز که عمدتا این افزایش پذیرش مرتبط با دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی است، میزان مراجعه دانشجو به صنعت افزایش پیدا می کند، بدون اینکه از قبل میزان پذیرش بخش صنعت افزایش پیدا کند، موضوع عدم ظرفیت بخش صنعت موجب بروز مشکلاتی برای دانشگه هم می شود، به عنوان مثال بعد از حدود 20 سال فشار ی که به سازمان پارک ها وارد کردیم، کارآموز پذیرفتند.

نکته ای که وجود دارد این است که یک زمان می گوییم ارتباط با صنعت که مفهوم آن صنعت بخش خصوصی است مثل کارخانه ریخته گری که به صورت کارآموزی مهندس متالورژی جذب کنند اما در رشته مهندسی فضای سبز طرف مقابل بیشتر سازمان هایی مانند شهرداری ها و سازمان های وابسته به دولت هستند که انگیزه های قوی برای ایجاد ارتباط ندارند و مسئولیت نمی پذیرند.

وی ادامه داد: در آینده بایستی ابتدا در زمینه پذیرش دانشجو به دلیل برسیم.

همچنین از طرفی دیگر، ظرفیت سازی در سازمان های مرتبط با شهرداری ها به عنوان بخشی از وظایف آنها باید انجام شود.

این مشکلات درحالی مطرح است که پیمانکاران فضای سبز نیز به دلیل مسائلی مثل بیمه حتی کارآموز نمی پذیرند.

ما باید به سمتی برویم که بخش خصوصی احساس نیاز به دانش جدید داشته باشد و سپس ارتباط برقرار شود، در حالی که شهرداری ها راکد شده اند و نوآوری در آن ها باتوجه به محدودیت بودجه بسیار بعید است ولی باید بر روی ارتباط با صنعت بسیار فکر شود و در قالب یک ساختار قابل دفاع مطرح شود.

دکتر کافی با بیان اینکه انجمن های صنفی باید خلاء توانمندی فارغ التحصیلان را منعکس کنند، گفت: ما باید بتوانیم از انجمن فارغ التحصیلان دوره های قبل استفاده کنیم، چرا که این افراد اندوخته ای از تجربیاتی هستند که در سال های گذشته این دوره را گذرانده اند و بعد وارد جامعه کار شدند و نظرسنجی از انجمن فارغ التحصیلان می تواند در شناسایی خلاءهای موجود بسیار کمک کننده باشد و راهکارهای رفع این خلاءها به دانشگاه پیشنهاد داده شوند و در سرفصل ها دیده شوند.

بنابراین یکی از کارهایی که انجمن علمی مهندسی فضای سبز باید انجام دهد، نظرسنجی از فارغ التحصیلان دهه 80 تا اواسط دهه 90 شمسی است که می تواند کمک کننده باشد.

فعلا شناسایی مشکل در اولویت قرار دارد.

وی با بیان اینکه تقریبا 21 سال از ایجاد رشته مهندسی فضای سبز در مقطع کارشناسی می گذرد و مدتی است که مقطع ارشد هم به این رشته اضافه شده، خاطرنشان کرد: در خصوص دایر نشدن مقطع دکتری برای این رشته باید گفت که این موضوع چند وجهی است و از چند زاویه باید به آن نگاه کرد، اولین نکته نیاز سنجی جامعه است که آیا جامعه به چنین مدرکی نیاز دارد، دوم نیازسنجی کارشناسان ارشد ماست که تا چه اندازه به چنین مدرکی نیاز دارند نه به جهت استخدام در واحدهایی که مدنظر است بلکه به این جهت که چه اندازه می توانند در اعتلای علم موثر باشند چراکه هدف از ایجاد مقطع دکتری اعتلای علمی است.

وجه سوم آن برنامه های آموزشی است که باید در دانشگاه تدوین شود.

تاثیرات آموزش مجازی منفی بوده است دکتر کافی در خصوص تجربه آموزش مجازی در دوران شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، تجربه ای است که در این دوره بیش از یک ساله اتفاق افتاد و اولین تجربه برای جهان بشریت بود.

یعنی در دوره ای که سیستم های آموزشی و پرورشی تحت تاثیر یک اپیدمی به طور کامل متوقف شدند، قاعدتا این تجربه جهانی باعث شد که یک سری متدها و روش هایی پیش رو قرار بگیرند.

چراکه در سنوات آتی این احتمال وجود دارد که مجددا چنین اتفاقاتی در جامعه بشری رخ دهد.

پس ما باید در آینده، از تجربیات فعلی خود استفاده کنیم.

وی در رابطه با تاثیر آموزش مجازی ادامه داد: قطعا تاثیر این شیوه منفی بوده و این نکته اجتناب ناپذیر است چون به هرحال این که دانشجو بتواند موضوع درس را لمس کند و در محیط کار انجام دهد و به عنوان یک تجربه حسی در اندوخته های ذهنی خود ثبت کند، بسیار متفاوت است با این که فقط به صورت تصویری و دیداری و شنیداری آموزش ببیند.

بنابراین باید برای ارزیابی تاثیرات و راهکارهایی که برای جبران مشکلات آموزش مجازی وجود دارد، یک فرصتی در نظر بگیریم و برای بازآموزی های تکمیلی دانشجویانی که در این دوره تحصیل کرده اند، دوره هایی در نظر گرفته شود.

تنها راهکار این است که بازآموزی هایی را از طریق همکاری انجمن های علمی وابسته با همکاری دانشگاه در برنامه داشته باشیم تا این امر، جبران کمبود عملیات شود.

تا زمانی که آب بها نداشته باشد، کسی به آن توجه نمی کند مدیر سابق گروه علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز دانشگاه تهران با اشاره به تاثیر رشته مهندسی فضای سبز به خصوص در این چند سال اخیر که محدودیت های آبی در کشور وجود دارد، گفت: در بسیاری از پروژه ها و پایان نامه ها قاعدتا آب مبنا است و قرار است به عنوان یک اصل اولیه در نظر گرفته شود.

در پایان نامه های ارشد مهندسی فضای سبز تا الآن تعداد زیادی از این پایان نامه ها داشتیم و در پروژه های کارشناسی هم تعدادی پایان نامه بوده است.

ولی این که خروجی این ها چه اندازه می تواند در جامعه تاثیرگذار باشد، به نظرم بسیار کم است و علت آن نیز این است که در کشور هنوز آب بسیار ارزان است، تا زمانی که آب بها نداشته باشد کسی به آن توجه نمی کند.

قطعا دانشجویان مهندسی فضای سبز در کاهش مصرف آب در کشور به ویژه حوزه های فضای سبز می توانند موثر باشند و اثر بسیار قوی داشته باشند منوط به این که بحث آب یکی از دغدغه های حاکمیت شود و در کلیه سیاست ها و برنامه های آن دیده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشجویان - آموزش مجازی - دانشگاه تهران - دانشگاه - آموزش - دوران - مجازی - استاد تمام - مهارت های - منفی - تحصیل - پاندمی - شورای گسترش - تهران - موضوع - مهارت - استاد - دانشگاه ها - رشته - دوره - بیان - علمی - فضای سبز - گفت وگو - برنامه - استناد - مهندسی - جامعه - اسناد - تصویب

آخرین اخبار سرویس:
بازگشایی ها؛ مرحله ای و مشروط / الزامات گشایش مدارس و دانشگاه ها

پذیرش دانشجویان افغانستانی تسهیل می شود

شایعه استعفای مجیدی داغ شد/ الهلال با بقیه فرقی ندارد، ما قهرمانی آسیا را می خواهیم

سلام شانگهای به ایران/ واکسیناسیون افراد بالای 18 سال این هفته آغاز می شود

انفجار تانکر سوخت در لبنان+ فیلم

(ویدئو) نحوه شستن مو در فضا

شهرستان ایوان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

جواب استاد «شهریار» به پان ترکیست ها با یک بیت شعر نامشهور

فعالیت کیفی کانون های فرهنگی با ریل گذاری مناسب شتاب می گیرد | 42 کانون فعال در دانشگاه آزاد اسلامی گیلان

ویدئو| دکترای افتخاری تاجیکستان به ابراهیم رییسی با لباس مخصوص

هیأت ها و مواکب اربعین به یاری مهاجران افغانستان می شتابند

شانگهای تکیه گاهی قدرتمند برای رونق گرفتن اقتصادایران

حذف داروهای پرمصرف کووید-19 با استفاده از روش تخریب نوری

جزییات جدید از بزرگ شدن حفره لایه اُزن

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آقای رییسی

رییسی: باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

ایستگاه های تجاری، جایگزین ایستگاه فضایی بین المللی می شوند؟

جنون آقای بازیگر به خاطر اعتیاد + فیلم

دکترای افتخاری دانشگاه تاجیکستان برای رییسی

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به سیدابراهیم رییسی

مسابقات کانوپولوی مردان قهرمانی کشور

حذف داروهای پرمصرف کووید-19 با استفاده از روش تخریب نوری

فیلم/اعطای دکترای افتخاری در تاجیکستان به رییسی

فیلم/اعطای دکترای افتخاری در تاجیکستان به رییسی

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییس جمهور کشورمان

شهریار، غزل را از خاک آغاز کرد و به افلاک برد

اقدامات دانشگاه صنعتی شریف در بازسازی خوابگاه ها

ویدئو | اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییس جمهوری ایران

واکسینه شدن سه هزار دانشجوی یزدی

برگزاری موفق آزمون EPT در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان

اتحادیه های منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی می شود/ تشکیل این اتحادیه در شرق کشور و در جوار حرم مطهر رضوی (ع) کلید خورد

اتحادیه های منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی می شود

تغییر نگاه نامتعارف به صنعت در قالب تشکیل شرکت دانش بنیان

اقدامات دانشگاه صنعتی شریف در بازسازی خوابگاه ها

وبینار “آشنایی با طرح تشکیل شبکه بین المللی نانوفناوری ایمن و پایدار”

راه اندازی 9 رشته جدید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایرانشهر

در میزگرد تحلیلی خبرگزاری دانشجو مطرح شد؛ نتایج فروش سوخت ایران به لبنان

بررسی دلایل تعامل سوختی ایران و لبنان در میزگرد تحلیلی خبرگزاری دانشجو

شورای اسلامی؛ بازوی اجرایی و علمی دانشگاه ها

واژگونی پراید در آزاد راه امیر کبیر به نطنز

آیین نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع علمی-کاربردی تصویب شد

ابرآبگریزی حتی زیر آب!

شیوه نامه دوره های فرعی(کهاد) در دانشگاه مازندران به تصویب رسید

آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان فوق لیسانس در دانشگاه آزاد

مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویی تمدید شد

کرسی «بازخوانی مسکن مطلوب مبتنی بر ارزش ها و تعالیم اسلام» برگزار می شود

اردوهای جهادی چه تأثیری در پیشبرد اهداف محرومیت زدایی دارد؟

آزمون جذب دفتریاری 1400 برگزار شد/ بازدید مدیران عالی سازمان ثبت اسناد از روند برگزاری آزمون

تغییر نگاه نامتعارف به صنعت در قالب تشکیل یک شرکت دانش بنیان

صدور پروانه ایجاد 22 رشته ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور

آیین نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی تصویب شد

تصویب آیین نامه پژوهانه اعضای هیات علمی در دانشگاه علمی کاربردی

رهایی 27 بال کبک در دامن طبیعت

اردوهای جهادی چه تأثیری در پیشبرد اهداف محرمیت زدایی دارد؟

آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان فوق لیسانس در دانشگاه آزاد

عرضه محصولات نانویی در هفته طراحی میلان

پرداخت کمک هزینه تحصیلی یکساله به دانشجویان ممتاز دانشگاه شیراز

تسهیل پذیرش دانشجویان افغانستانی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

بازگشت ماموت های قبل از تاریخ!

آیین نامه پژوهانه اعضای هیات علمی تصویب شد

آموزش به تدریج از شیوه مجازی به حضوری تغییر می کند

آیین نامه پژوهانه اعضای هیات علمی تصویب شد

رشته هیدروپلیتیک در دانشگاه خوارزمی راه اندازی شد

اعلام نتایج آزمون ورود به دوره دکتری حرفه ای پزشکی از لیسانس

طراحی دروازه ای برای ورود به عرصه فناور محور در مقیاس فراشهری

آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

اعلام نتایج چهاردهمین دوره آزمون پذیرش پزشکی از لیسانس دانشگاه علوم پزشکی تهران

تعامل آموزشی سمنان و چین در راستای بهره گیری از انرژی خورشیدی

ظرفیت هایی برای اجرای «طرح پویش» در استان کرمان | از تنوع رشته های دانشگاهی تا مناطق ویژه اقتصادی و توانمندی های معدنی

ادامه درخشش دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در جهان

برگزاری آزمون EPT زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

نتایج چهاردهمین دوره آزمون پذیرش پزشکی از لیسانس اعلام شد

صدور پروانه ایجاد 22 رشته ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور

برگزاری آزمون EPT زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

پایان واکسیناسیون اساتید دانشگاه جامع علمی و کاربردی هرمزگان/دانشجویان در حال دریافت

پذیرش دانشجویان افغانستانی تسهیل می شود

افت سطح علمی دانشجویان مقطع کارشناسی، بزرگ ترین آفت دوران کرونا است/ مطلوب ترین فرایند آموزشی، تلفیقی از شیوه حضوری و مجازی

آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان ارشد دانشگاه آزاد امشب پایان می یابد

توسعه فعالیت های دانش بنیان هدف توافق آستان قدس رضوی و دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج چهاردهمین دوره آزمون پذیرش پزشکی از لیسانس اعلام شد

فراخوان شرکت در «همایش کرونا، دانشجویان و سلامت روانی، اجتماعی و معنوی»

استخدام برنامه نویس Node Js در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

برگزاری کلاس های آموزشی زبان های خارجه در دانشگاه تبریز

توافق آستان قدس رضوی و دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه فعالیت های دانش بنیان

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 دانشگاه آزاد اسلامی

انتصاب دقیقه نودی بر خلاف بخشنامه معاون اول رییس جمهور

انتصاب دقیقه نود بر خلاف بخشنامه معاون اول

فراخوان شرکت در «همایش کرونا، دانشجویان و سلامت روانی، اجتماعی و معنوی»

امروز، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

فراخوان شرکت در همایش کرونا، دانشجویان و سلامت روانی، اجتماعی و معنوی

امروز، آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

از اعلام نتایج آزمون استخدامی تا اینترنت رایگان دانشجویی برای ترم جدید

پایان تعطیلات تابستانی دانشجویان / مطالبه گری از مسئولان دولت سیزدهم برنامه تشکل های دانشجویی در سال تحصیلی جدید

آخرین مهلت ثبت نام دوره های فلوشیپ دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه های کشور برای آموزش های حضوری دست بکار شدند

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت آی تک در گیلان

واکسیناسیون در مالزی

آموزش مجازی برمهارت های عملی دانشجویان تاثیرات منفی داشت/ضرورت بازآموزی تحصیل کردگان دوره کرونا

آموزش مجازی برمهارت های عملی دانشجویان تاثیرات منفی داشت/ضرورت بازآموزی تحصیل کردگان دوره کرونا