مطالب مرتبط:
اختلاف مالی بین دو جوان رنگ خون گرفت
حضور خبرنگاران و روزنامه نگاران در باغ کتاب تهران برای تزریق واکسن کرونا+عکس
دلیل ازدحام خبرنگاران در صف واکسیناسیون چیست/تنها حضور خبرنگاران ثبت نامی بر اساس برنامه اعلام شده مجاز است
افزایش 22 درصدی اهدا خون در ایلام
خون بند ناف ؛زباله بیولوژیک یا موهبتی درمانگر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 00:502021-08-02اجتماعي

احقاق حق با دنبال کردن رد خون خبرنگاران


برای نوشتنِ این گزارش، به روش معمول هر گزارش دیگری لازم است که بازگردیم به پیشینه خبر؛ چهل روز قبل ـ دوم تیرماه 1400.

اما مرور آن حادثه تلخ برایمان چندان هم به این سادگی ها نیست، - هیچگاه ساده نبوده است.

تلخ و گزنده است ولی ضرورت است؛ این واجبِ تلخ، در این روزها یک لحظه فراموشمان نشده و اینچنین است که ما همچنان دوره می کنیم شب را و روز را، هنوز را .

چهل روز قبل بود.

ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی ـ دو خبرنگار ایرنا و ایسنا ـ که به همراه 19 خبرنگار دیگر به دعوت ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان حفاظت محیط زیست راهی استان آذربایجان غربی شده بودند، به دنبال واژگون شدن اتوبوس جان خود را از دست دادند و جامعه رسانه ای را در عزای عمیقی فرو بردند.

تلخی این حادثه ناگهانی، وقتی با ناکارآمدی ها همراه می شود، تلخ تر از زهر است و یادآور این نکته که نخستین بار هم نیست، عده ای از خبرنگاران مظلوم کشورمان به دلایلی اینچنین جانشان را از دست می دهند و خانواده و همکارانشان را به ماتم همیشگی شان می نشانند.

ایسنا هنوز داغدار اسماعیل عمرانی و حسن قریب است؛ شهدای سانحه سقوط هواپیمای سی 130 که سال 84 برای پوشش خبری یک رزمایش، عازم چابهار شدند.

حالا 16 سال بعد، در ایامی که با مناسبتی چون روز خبرنگار هم مقارن است، چهلمین روز درگذشت همکار عزیزمان ـ مهشاد کریمی ـ را به عزا نشسته ایم که با این رفتن ابدی، بار دیگر زنگ کمبودها در راستای حقوق صنفی خبرنگاران را به صدا درآورده است.

درگذشت مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی بار دیگر یادآور رعایت نکردن استانداردهای لازم جهت حفظ سلامتی و جان خبرنگاران است؛ آنچنان که در دیدار برخی نمایندگان دولت با خانواده شادروان مهشاد کریمی، آنچه بیش از همه از سوی خانواده خبرنگار فقید ایسنا بر آن تاکید شد، یافتن مسببان اصلی واژگونی اتوبوس خبرنگاران بود و ابلاغ اساسنامه ای برای سفرهای خبرنگاران با هدف حفظ جان آنها؛ دو امر مهمی که پس از گذشت چهل روز از این حادثه، هنوز محقق نشده است.

مراسم یادبود مهشاد کریمی ـ خبرنگار فقید ایسنا ایسنا در این راستا و برای شناسایی کمبودهای موجود در راستای حقوق صنفی خبرنگاران در ایران، گفت وگوهایی داشته است با دکتر رئوف پیشدار، استاد دانشگاه و سردبیر سابق ایرنا و همچنین دکتر محمدمهدی فرقانی، رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی .

دستگاه متولی روابط عمومی ها در دولت آیین نامه ای را مشخص کند محمد مهدی فرقانی ـ از اساتید باسابقه ارتباطات ـ در این زمینه پیشنهاد می دهد که دستگاه متولی روابط عمومی ها در دولت، آیین نامه مشخصی را برای حفظ جان خبرنگاران در سفرهای کاری تدوین کند.

او درباره ضرورت تعیین پروتکلی برای اعزام خبرنگاران به سفرهای خبری می گوید که دستگاه متولی روابط عمومی ها در دولت می تواند یک دستورالعمل یا آیین نامه ای را برای سفر خبرنگاران بنویسد و مواردی که لازم است را در آن قید کند.

و تاکید می کند، برای دستگاه دولتی این قابل اجراست.

فرقانی در همین زمینه به ایسنا می گوید: متولی روابط عمومی ها در دولت که مرتبط با روابط عمومی های سازمان ها جلسه می گذارد و تبادل نظر می کند، به کمک خود روابط عمومی ها، انجمن روابط عمومی ایران و استادان مرتبط در دانشگاه ها، می توانند آیین نامه ای را با هدف سفرهای خبری خبرنگاران برای ابلاغ به روابط عمی های دولتی تدوین کنند.

بر ضرورت تامین وسیله ایمن برای خبرنگاران در همه کتابها تاکید شده رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی درباره سفرهای کاری خبرنگاران و مواردی که باید در این سفرها از سوی روابط عمومی ها رعایت شود، توضیح می دهد: درباره سفرهای خبرنگاران که معمولا توسط روابط عمومی ها برنامه ریزی می شود، قاعده کلی این است که روابط عمومی برای خودش پروتکل و دستورالعملی داشته باشد و چند دستور خاص را در این پروتکل در نظر بگیرد.

نخست اینکه ضرورت و اهمیت سفر چقدر است و سازمان از این سفر چه بهره برداری به نفع مردم می تواند داشته باشد؛ نه اینکه چقدر برای خودش می تواند تبلیغات کند.

و دوم، این سفرها باید کاملا دقیق و برنامه ریزی شده باشد و از طرف سازمان مورد نظر، تیم همراه داشته باشد که لحظه به لحظه گروه را همراهی کند و برنامه را پیش ببرد.

سه؛ باید مطمئن ترین وسیله ممکن را برای ایاب و ذهاب فراهم کند.

فرقانی با تاکید بر ضرورت تامین وسیله ایمن برای سفرهای خبرنگاران، یادآور می شود: بر این موضوع تاکید می کنم؛ زیرا بر این مسئله در همه کتاب هایی که در حوزه ارتباطات رسانه ای و روابط عمومی چه در ایران و چه در خارج از ایران تدوین شده اند، نیز تاکید شده است.

این روابط عمومی چه متعلق به بخش خصوصی باشد و چه دولتی (که عمدتا سفرهایی که برای خبرنگاران در ایران ترتیب داده می شود توسط روابط عمومی های دولتی سازماندهی می شود) باید ایمنی کاملی را برای خبرنگاران اعزامی تامین کند.

مقصد، محل اقامت، نحوه ایاب و ذهاب، خوراک و استراحت و همه این مسایل باید در نظر گرفته شود.

این استاد ارتباطات با بیان اینکه روابط عمومی ها باید برنامه جامع و همه جانبه ای را تدارک ببینند، عنوان می کند: در این مورد دستورالعمل یا آیین نامه ای جهانی واحدی وجود ندارد اما معمولا روابط عمومی های حرفه ای این دستورالعمل را رعایت می کنند و هر کدام هم برای خودشان آیین نامه داخلی دارند.

حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست در ارومیه جابه جایی خبرنگاران با وسیله نامطمئن به هیچ وجه قابل توجیه نیست فرقانی می گوید: در کتاب هایی هم که در حوزه روابط عمومی منتشر شده، روی این موارد تاکید شده است.

بنابراین به هیچ وجه قابل توجیه نیست که خبرنگاران را با وسیله ای که احیانا از منظرهای مختلف مثل ایمنی و فنی مطمئن نیست جابه جا کرده و یا خبرنگاران را در دوران کرونا به اماکنی که از نظر احتمال سرایت بیماری مطمئن نیست اعزام کنند.

او تاکید می کند: دستگاهی که خبرنگاران را اعزام می کند مسوول حفظ جان، سلامت، آسایش و تامین احتیاجات ضروری این سفرهاست؛ بنابراین هر گونه قصوری در این زمینه قابل بخشش نیست و دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشد.

این استاد ارتباطات با اشاره به حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست، می گوید: ما متاسفیم که در این سفر اخیری که اتفاق افتاد، جان دو خبرنگار سختکوش و علاقه مند به محیط زیست از دست رفت.

فرقی نمی کند؛ برای خبرنگاران همه حوزه ها باید این پروتکل ها رعایت شود ولی طبیعتا درباره مسائل زیست محیطی زیرا به زندگی روزمره مردم ارتباط پیدا می کند، این پروتکل ها باید دقیق تر رعایت شود.

تاکید می شود که سازمان های مربوط اگر اطمینان کامل ندارند که می توانند سلامتی و جان خبرنگاران را حفظ کنند از برگزاری این سفرها خودداری کنند؛ زیرا خبرنگاران امانت خانواده ها و رسانه هایی که از آنجا اعزام شده اند نزد آن سازمان هستند.

فرقانی در پایان عنوان می کند: همیشه تاکید شده است که روابط عمومی ها باید آموزش دیده، حرفه ای و متخصص باشند، زیرا یک روابط عمومی حرفه ای هرگز چنین ریسکی را نمی کند که جان خبرنگاران را به خطر بیندازد و اعتماد آنان را به حوزه های خبری شان خدشه دار کند.

این موضوع می تواند در حوزه های دیگر و در رویدادهای مشابه هم مورد تهدید قرار بگیرد؛ زیرا اطمینانی نیست که همه تدابیر لازم برای مراقبت از خبرنگاران صورت گرفته است.

رابطه تردیدآمیز دولت ها با رسانه ها در ایران همچنین رئوف پیشدار، مدرس دانشگاه با تأکید بر لزوم وجود یک رابطه سازمانی برای برخورداری از حقوق صنفی خبرنگاران، می گوید: برای مأموریت های اداری باید برای نیروهای رسمی و کارمحصولی، پروتکل داشته باشیم.

به گفته این استاد دانشگاه سوره، رابطه دولت ها با رسانه ها در کشور ما همواره یک رابطه تردیدآمیز بوده است و به نظر می رسد یکی از دلایل مهجور ماندن برخی از حقوق خبرنگاران در کشور، این رابطه متزلزل باشد که جای اصلاح آن وجود دارد.

سردبیر سابق ایرنا و یکی از بنیان گذاران روزنامه ایران همچنین با اشاره به تاریخچه پیدایش کارمندان کارمحصولی، این نوع کارمندان را فاقد رابطه سازمانی می داند و می گوید: در رابطه با خبرنگار ایرنا ما شاهد هستیم که داستان شهید گودرزی، عکاس جنگی ایرنا تکرار شده است.

به گفته این استاد دانشگاه، شهید گودرزی یکی از عکاسان جنگی ایرنا بود که بدون مأموریت و حکم اداری به سفر رفته و دچار حادثه شد.

خانواده این عکاس سال ها به دنبال مطالبه حقوق خود توانستند اثبات کنند که این فرد برای مأموریت اداری عازم شده است و مشکلی که در این میان کار را سخت کرد، نبود حکم اداری بود.

پیشدار در ادامه به صحبت هایش چنین اضافه می کند: قانون فقط در صورتی که حکم سازمانی و رابطه سازمانی وجود داشته باشد در صورت بروز حادثه از فرد حمایت می کند.

تصویری از شادوران مهشاد کریمی مفاد پروتکل و اساسنامه سفر خبرنگاران چه باشد؟ پیشدار در پاسخ به این پرسش که مفاد پروتکل و اساسنامه سفر خبرنگاران باید چه باشد و چگونه ابلاغ شود؟ اظهار می کند: ما باید در همه آژانس های خبری یک پروتکل جامع و فراگیر داشته باشیم و اگر خبرنگاری را برای مأموریت اداری عازم می کنیم باید نیروی رسمی سازمان باشد.

این استاد دانشگاه همچنین در رابطه با شیوه تدوین این پروتکل می افزاید: طبق نظر شخصی من باید جوی میان حقوق دانان و روزنامه نگاران فراهم شود تا مفاد این پروتکل برای پیشگیری از این حوادث به صورت دقیق تدوین شود.

پیشدار در پایان تاکید می کند: پروتکلی که به منظور ابلاغ به سازمان های رسانه ای با همراهی حقوق دانان و روزنامه نگاران تدوین می شود، باید فراگیر باشد و علاوه بر اینکه شامل کارمندان رسمی می شود، کارمندان کار محصولی را نیز دربر بگیرد.

ضمن اینکه در رابطه با کارمندان رسمی این پروتکل باید به نحوی تدوین شود که مشخص کند اولا آیا فرد کارمند رسمی سازمان رسانه ای محسوب می شود؟ دوما اگر کارمند محسوب می شود چه پستی دارد و این پست دارای چه ویژگی هایی است؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرنگار - ستاد احیای دریاچه ارومیه - سازمان حفاظت محیط زیست - استان آذربایجان غربی - خبرنگاران - حفاظت محیط زیست - آذربایجان غربی - دریاچه ارومیه - گزارش - حادثه - همراه - آذربایجان - ناکارآمدی - محیط زیست - دیگر - رسانه ای - کشورمان - نخستین - اتوبوس - سازمان - ریحانه - ارومیه - تیرماه - واژگون - دریاچه - رد خون - جامعه - مظلوم - دیگری - کریمی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری جشن شکوفه ها در بوشهر

سوم مهر، اولین روز رسمی آموزش در کشور

لزوم توجه به انعطاف پذیری روانی - اجتماعی در آموزش

کشورهای مختلف برای کودکان چه واکسنی تزریق می کنند؟

11 ترفند طلایی برای خوشمزه شدن سوپ

سوم مهر، اولین روز رسمی آموزش در کشور/ سلامت دانش آموزان در اولویت

قطع انشعاب آب دبیرستان نیمه متمرکز شاهد یاسوج در اولین روز از مهرماه

برگزاری جشن شکوفه ها در بوشهر

مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشایی می شود

گوشه ای از اربعین 1400 در عراق

گوشه ای از اربعین 1400 در عراق

تقویم روز و اوقات شرعی اول مهر

بازگشایی مدارس بالای 300 دانش آموز از آبان ماه

بازگشایی مدارس بالای 300 دانش آموز از آبان ماه

اوقات شرعی گرگان، اول مهر

سوم مهرماه، اولین روز رسمی آموزش در کشور/سلامتی و ایمنی دانش آموزان در اولویت اول

استاندار خواستار مرتفع شدن مشکلات جذب معلمان در سیستان و بلوچستان شد

آموزش و پرورش: واکسیناسیون دانش آموزان زیر 12 سال نیاز نیست

جزییات آغاز سال تحصیلی دانش آموزان

آموزش و پرورش: نیازی نیست دبستانی ها واکسینه ‎شوند

نحوه ی حضور دانش آموزان در مدارس بستگی به شرایط مناطق دارد

نحوه ی حضور دانش آموزان در مدارس بستگی به شرایط مناطق دارد

تهیه آیین نامه اجرایی طرح رتبه بندی معلمان

نشست تخصصی «کافه محیط زیست»

حرم مطهر حضرت علی (ع) در آستانه اربعین حسینی

رودخانه کر، پرآب بی آب

ببینید | تبدیل تاکسی ها به باغچه سبزیجات در بانکوک

جزییات نحوه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید

واردات 12 میلیون دوز واکسن ویژه دانش آموزان در مهرماه

سلامت دانش آموزان، اطمینان خانواده ها و تلاش مدیران و معلمان سه رکن آغاز سال تحصیلی جدید است

افزایش ساعت کاری ادارات گذرنامه ناجا

سلامت دانش آموزان، اطمینان خانواده ها و تلاش مدیران و معلمان سه رکن آغاز سال تحصیلی جدید است

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی  اول مهر در استان سمنان

طالبان: حقوق مساوی زنان و مردان را در آموزش تضمین می کنیم

اهدای بسته های آموزشی به دانش آموزان رودسر و املش

تشریح ضوابط و مقررات سرباز محقق

تشریح ضوابط و مقررات سرباز محقق

حالِ هوای استان چطور است؟

 رکوردشکنی مجدد واکسیناسیون در مازندران

 رکوردشکنی مجدد واکسیناسیون در مازندران

دانلود نوحه «جای ما خالی» با نوای میثم مطیعی ویژه اربعین حسینی

آخرین خبر از ثبت نام در سامانه اسکان و املاک

ببینید | فیلمی از لحظه پیاده شدن زائران از هواپیمای باری تهران به نجف

زخم طمع بر چهره تنگ سرخ

حمایت از 9 هزار و 721 فرزند معنوی در اصفهان

سازمان جهانی بهداشت راهنمای تازه درباره آلودگی هوا منتشر می کند

سازمان جهانی بهداشت راهنمایی تازه درباره آلودگی هوا منتشر می کند

جوی پایدار در سمنان آخرین روز تابستان

مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشایی می شود

نگاه آموزش و پرورش به رتبه بندی معلمان چیست؟

مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشایی می شود

ببینید | حمایت رهبری از تولید کنندگان داخلی تجهیزات ورزشی

اجرای پویش مهربانی در شیراز/توزیع لوازم التحریر توسط یک نیکوکار

آغاز سال تحصیلی جدید، از فردا +فیلم

بازگشایی مدرسه تلویزیونی ایران

فعالیت آموزشی 110 کشور جهان به شکل حضوری است

17500 دانش آموز استان سمنان حضوری به مدرسه می روند

کاوش در گورستان نویافته عصرآهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد

آشنایی با هواشناسی کوهستان و بررسی وضعیت جوی در طبیعت

توقیف 21 دستگاه موتورسیکلت متخلف در ایلام

مهیا شدن امر آموزش حضوری برای همه دانش آموزان در مدارس

هدیه شاد برای دانش آموزان و معلمان

زاکانی: اقلام و وسایل مورد نیاز به عراق ارسال شد

مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشایی می شود

تعطیلی دو واحدصنعتی آلاینده هوا در کاشان

تداوم عملیات ساماندهی گلزار شهداء هندیجان

واکسیناسیون بر مدار سرعت

بهره برداری از مراکز و امکانات جدید واکسیناسیون شهرداری تهران

بررسی برخی از نقاط حادثه خیز قزوین

بررسی علل برخی از نقاط حادثه خیز قزوین

تاییدیه برای ثبت سند خودرو حذف شد

نخستین مدرسه مدرن ایران در تبریز

آغاز طرح واکسیناسیون همه دانش آموزان در مشهد مقدس

اجرای برنامه های آستان قدس در دهه آخر صفر ذیل مفهوم «همه خادم الرضاییم»

دعوت به همکاری از پرسنل خانم چرخکار

فولاد خوزستان پیشتاز در ایفای مسئولیت اجتماعی

اجرای طرح خیابان کامل در منطقه یک بررسی شد

مخدوش کنندگان پلاک خودرو به دستگاه قضا معرفی می شوند

92 درصد فرهنگیان کرمانشاهی واکسن دریافت کردند

نوجوانان ایلامی 27 خاطره ی مادران از دفاع مقدس را بازنویسی کردند

آرامش موقت خلیج فارس

پویش مومنانه «همکلاسی مهربان2» در مازندران برگزار شد

احتمال گردوخاک در بخش های جنوبی تهران/ از شنبه دمای هوا کاهش می یابد

بررسی مزایا و معایب آموزش مجازی

زمان حضور دانش آموزان در شبکه شاد

نحوه فعالیت های آموزشی مجتمع آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان اعلام شد

بهره برداری از مراکز و امکانات جدید واکسیناسیون شهرداری تهران

اجرای طرح های ایمن سازی مدارس حاشیه راه های خوزستان

دو مرکز درمانی در کربلا و نجف به زائران ایرانی خدمات می دهند

مراسم دانش آموختگی فراگیران درجه داری

تصاویر/ سکوت مهران

این گروه از دانش آموزان از 3 مهر 1400 به مدرسه می روند!

هشدار هواشناسی به آذربایجانی ها

تحویل 20 مدرسه و فضای ورزشی نوساز به آموزش و پرورش/ سیستم گرمایشی 40 مدرسه در چهارمحال و بختیاری استانداردسازی شد

کمبود 25 درصدی نیروی آموزشی و خدماتی در آموزش و پرورش ساوه

واکسیناسیون دانش آموزان زنجانی

توزیع 600 بسته معیشتی بین خانواده های نیازمند قمی

حمایت وتوانمندسازی مهاجران افغانستانی توسط جهاددانشگاهی قم

زیارت مجازی اربعین رهاورد پویش زیارت نیابتی در صداوسیمای اصفهان

جذب 50 دانش آموز دوره دهم در هنرستان دکتر فاطمی اردستان

احقاق حق با دنبال کردن رد خون خبرنگاران

احقاق حق با دنبال کردن رد خون خبرنگاران