مطالب مرتبط:
گریز از واکسیناسیون/ واکسن‎ نزن ها؛ درد جدید جهان کرونایی
واکسن نزن ها؛ چالش هولناک جهان کرونایی
کشف واکسن از دورگه هایی با ژن برتر/ دندان شیرین با شبیه سازی فضای امروز کرونایی
ویترین روزنامه ها/تحلیل«ستاره صبح» از چرایی به نتیجه نرسیدن برجام/پاسخ های علمی«همشهری» به شایعات عوارض واکسن/دستورات کرونایی دولت منتخب به روایت«آفتاب یزد»
استقبال از واکسن و رعایت پروتکل ها پایین است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 13:052021-08-02سياسي

واکسن نزن ها؛ درد جدید جهان کرونایی


روایت رسانه های جهان از واکسن نزن ها چیست: از توطئه انگاری تا ترس از عوارض.

در ایران هم حدود 30 درصد هنوز برای واکسن ثبت نام نکرده اند، در این باره با رییس کمیته علمی ستاد کرونا همکلام شدیم.

- " ـ در حدود بیستمین ماه ورود جهان به چالش هولناک ویروس کرونا، هر روز و هر هفته، اتفاقات و اطلاعات متفاوتی از تحرکات جدید این ویروس در رسانه ها منتشر می شود.

از سرعت ابتلا، ناکامی بسیاری از کشور ها و دولت ها در مدیریت کرونا، انکار این ویروس توسط برخی سران کشورها، سویه های کشنده تر تا تلاش جهان برای دستیابی به واکسن کرونا همه از مهم ترین رویداد های این 20 ماه زندگی جهان با کرونا بوده است.

در این میان البته مواردی همچون تبعات مخرب اقتصادی، ریشه یابی منشأ ویروس و این که آیا کرونا ساخته دست بشر است یا نه، برخی دیگر از اخبار رسانه های جهان بوده است.

اما ماجرای واکسن از زمانی که به مرحله مصرف انسانی رسید و اخبار مرتبط با آن، بی شک از مهم ترین رویداد های روزانه جهان به شمار می آید؛ از زورآزمایی کشور ها برای دستیابی بیشتر به واکسن و انحصار آن تا چالش جدید بسیاری از کشور ها درباره واکسن نزن ها .

در واقع امروز بسیاری از دولت ها گرفتار بخشی از طبقات اجتماعی خود هستند که علاقه ای به تزریق واکسن ندارند.

ما در این گزارش، اخبار روز های اخیر رسانه های مطرح جهان درباره واکسن نزن ها را رصد و مرور کرده ایم.

از تهدید تا جایزه در این میان کشور ها با ابزار های مختلف از جمله تشویق توسط سوپراستار ها برای واکسینه شدن، ارائه جایزه های نقدی از زیر 100 دلار تا جوایز یک میلیون دلاری و گاهی نیز تهدید به جریمه و محروم شدن از خدمات عمومی تلاش می کنند شهروندان خود را هرچه زودتر واکسینه کنند.

بیانیه 60 نهاد درمانی آمریکا درباره واکسن نزن ها نیویورک تایمز در گزارشی جدید از اعتراض 60 مجموعه مرتبط پزشکی و درمانی آمریکا به اختیاری بودن واکسیناسیون خبر داد که به کاهش سطح ایمنی کارکنان بخش های درمانی و بهداشتی منجر شده است.

در بیانیه این 60 سازمان و نهاد پزشکی و بهداشتی آمده است: متأسفانه بسیاری از پرسنل مراقبت های بهداشتی و مراقبت طولانی مدت واکسینه نشده اند.

ما برای ایمنی کامل راهی نداریم جز این که همه کارکنان مراقبت های بهداشتی برای حفظ سلامت خود واکسن بزنند تا بتوانند از همکاران، خانواده های خود و بیماران محافظت کنند.

مقصر شیوع دلتا واکسن نزن ها هستند نیویورک تایمز همچنین در گزارشی دلیل شیوع گونه کرونای دلتا در اروپا و آمریکا را تعداد زیاد واکسن نزن ها برشمرده است: تاخیر در انجام واکسیناسیون عمومی و فراگیر باعث شیوع و افزایش ویروس دلتا تا 4 برابر نسبت به ماه قبل شده و باعث شده است متخصصان بهداشت عمومی خواستار اقدامات سختگیرانه تر برای افزایش نرخ واکسیناسیون شوند.

فوربس دیگر رسانه مطرح آمریکا هم نوشت: مقامات بهداشتی موج جدید همه گیری را دوره ابتلای افراد واکسینه نشده خوانده اند و این افراد را مقصران اصلی ادامه همه گیری می دانند.

تهدید به اخراج همچنین نیویورک تایمز در خبری که 6 روز قبل منتشر کرد، به نقل از یکی از مدیران بخش کارگری در آمریکا نوشت: کارکنان شرکت ها برای دریافت واکسن 4 ساعت مرخصی استحقاقی دریافت می کنند و به دلیل شرایط ویژه شیوع ویروس، کارکنان و کارگرانی که از واکسیناسیون امتناع می ورزند با مجازاتی از جمله اخراج احتمالی روبه رو خواهند شد.

اجبار برای کارکنان شهرداری در نیویورک، اما قوانین الزام آور محلی برای برخی مشاغل تعیین شده است.

فوربس نوشته است: شهردار، واکسن و آزمایش هفتگی را برای 340 هزار کارگر شهرداری الزامی کرد.

همچنین فرماندار کالیفرنیا الزام مشابهی را برای کارمندان ایالتی و کارکنان بهداشت و درمان درنظر گرفت.

وال استریت ژورنال نیز چنین موضوعی را گزارش کرده بود که بیشتر مشاغل کوچک تر، کارمندان خود را مجبور به واکسیناسیون می کنند و جایی همچون فیس بوک که 4 هزار کارمند دارد اعلام کرده است که همچنان در حال تشویق کارکنان خود برای واکسینه شدن است.

اروپا و واکسن نزن ها سخت گیری ها برای واکسن نزن ها در اروپا نیز آغاز شده است.

رویترز در گزارش روز چهارشنبه هفته قبل خود، به نقل از مقامات اتحادیه اروپا نوشت: توزیع ناهموار واکسن ها در جهان و امتناع کنندگان از واکسن، روند بازگشت به شرایط قبل از کرونا را طولانی می کند.

وزیر بهداشت انگلستان در همین رابطه چنین گفت: من این سفر را کاملا طولانی می بینم.

فکر می کنم ما روزی را نخواهیم دید که صبح بیدار شویم و بگوییم ما می خواهیم با کرونا زندگی کنیم و همه چیز خوب است.

من فکر می کنم هنوز کار های زیادی برای پایان دادن به کرونا وجود دارد.

روسیه و اجبار کارفرما ها روسیه نیز از کشور هایی است که اکنون با تعداد قابل توجه واکسن نزن های خود در چالش است؛ به حدی که طبق گزارش راشاتودی، دولت کارفرما ها و مدیران شرکت ها را ملزم کرده است، حداقل 60 درصد از پرسنل شان به ویژه در شرکت هایی که خدمات عمومی ارائه می دهند واکسینه شوند وگرنه با جریمه روبه رو خواهند شد.

فرانس 24 درباره روسیه این طور نوشت: شهردار مسکو اعلام کرده است فقط افرادی که واکسن دریافت کرده اند یا در 3 روز گذشته آزمایش منفی داشته باشند یا در 6 ماه گذشته به کرونا مبتلا شده اند، می توانند وارد مراکز عمومی شوند.

در روسیه مقامات بهداشتی با جایزه هایی شامل آپارتمان و خودرو، مردم را تشویق به دریافت واکسن می کنند.

بی بی سی هم البته درباره روس های واکسن نزن به نقل از یک شهروند در مسکو نوشت: مردم می ترسند؛ همه نوع شایعه درباره ناخوشی های ناشی از واکسن شنیده می شود.

بنابر یکی از نظرسنجی ها که بی بی سی آن را منتشر کرده است، کمتر از 40 درصد شهروندان روسیه مایل به تزریق واکسن کووید 19 هستند.

معترضان به گذرنامه سبز در فرانسهخبرگزاری رادیو فرانسه هم این هفته اعتراض 160 هزارنفری فرانسوی ها علیه الزام واکسیناسیون را گزارش کرد.

معترضان این الزام را دیکتاتوری بهداشتی نامیده اند.

این خبرگزاری روز شنبه گذشته نوشت: این سومین شنبه ای است که مخالفان واکسن دست به تظاهرات می زنند.

این اعتراض ها پس از فراگیرشدن الزام گواهی واکسن و گذرنامه سبز شدت گرفته است.

دلایل واکسن نزن ها چیست؟ قبل از این که این علت ها را بررسی کنیم، بد نیست آماری از تعداد واکسن نزن ها در فرانسه را مرور کنیم.

خبرگزاری رادیوفرانسه دو روز قبل نتایج نظرسنجی اخیر دو اقتصاددان فرانسوی را منتشر کرد: 48درصد، افرادی هستند که مایل به تزریق واکسن هستند، اما به دلایل مختلف هنوز واکسینه نشده اند.

28درصد، کسانی هستند که مردد مانده اند و بالاخره 23درصد، افرادی هستند که قطعاً با واکسن مخالف اند.

.

اما دلایل واکسن نزن ها چیست؟ در یک نگاه کلی می توان خروجی پیگیری رسانه های جهان درباره مردمان شان را این طور فهرست کرد: *خبرگزاری رادیو فرانسه: بیشتر به قشر های کم در آمد، با سطح آموزشی پایین، تعلق دارند.

در میان این افراد بیشتر از ترس واکسن، نوعی خشم و عصیان دیده می شود.

آنان نه به حکومت، نه به رسانه ها و نه به سازمان های بین المللی (از قبیل سازمان بهداشت جهانی)، نه به کارشناسان علمی و نه به اتحادیه اروپا اعتمادی ندارند.

بی بی سی: آندره کورتانف از شورای امور بین‏المللی روسیه در توضیح علت تردید مردم می‏گوید بخشی از روس ها محافظه کار هستند؛ نه به دولت خودشان اعتماد دارند و نه به هر چیزی که به این دولت مربوط می شود.

* اما یکی دیگر از دلایلی که اغلب رسانه ها در نوبت های مختلف درباره آن گفتگو می کنند، مسئله توطئه دانستن ماجرای کروناست.

از این رو بی اعتمادی به شرکت های داروساز را باید از علت های مهم مخالفت با واکسن دانست.

این گروه می گویند شرکت های داروساز فقط می خواهند تولیدات خود را بفروشند و اهمیتی برای تاثیر این محصولات بر مردمی که از آن ها استفاده می کنند، قائل نیستند.

*همچنین موارد دیگری شامل مواد شیمیایی مورد استفاده در واکسن ها، شایعه ها درباره تاثیر واکسن ها در ناباروری و این گونه حرف و حدیث ها را می توان در شمار ادعا های واکسن نزن ها دانست.

واکسن نزن ها در ایران آمار واکسن نزن ها در کشور ما هم با آمار روز گذشته رییسی سخنگوی ستاد ملی کرونای کشورمان تا حدودی نگران کننده به نظر رسید.

او گفت: دربرخی استان ها 60 درصد برخی گروه های سنی که واکسیناسیون شامل آن ها شده، واکسن دریافت نکرده و در کل در گروه سنی بالای 55 سال 30 درصد هنوز در سامانه برای واکسیناسیون ثبت نام نکرده اند.

در این رابطه و بررسی دلایل واکسن نزن ها در کشورمان چند موضوع مطرح است.

خبرگزاری فارس درباره بخشی از واکسن‏ نزن ها نوشته است: واکسن گریزان که برخی از آن ها واکسن ستیز هم هستند، عمده تئوری های خود را بر این مبنا ارائه می دهند که واکسن زدن کاری بیهوده است، نتیجه ای ندارد و فقط باعث سود بیشتر شرکت های سازنده واکسن می شود.

البته هم در ایران تمرکز بیشتر واکسن گریزان روی مسائل مذهبی است و تئوری هایی مثل بیمار کردن جمعیت مسلمان و شیعه از راه تزریق واکسن هایی که از غرب وارد می شود، گفته می شود.

بخشی از جامعه که به طب اسلامی اعتقاد دارند در زمره دینداران و افراد مذهبی جامعه به حساب می آیند.

حالا اگر افرادی تحت عنوان طب اسلامی واکسن گریزی را ترویج می کنند درواقع باعث می شوند افراد مذهبی جامعه بدون هیچ سند و برهان علمی قوی جلوی یکی از قوانین جمهوری اسلامی بایستند و حرکت برخلاف آن را تبلیغ کنند.

واکسن نزن ها منحصر به همین گروه ها نمی شوند و در میان دیگر اقشار حتی جوانان و گروه های تحصیل کرده نیز حضور دارند؛ چنان که برخی از ما تاکنون با این گونه افراد هم روبه رو شده‏ایم.

از گروه های ضد واکسن تا عملکرد بد رسانه ها برای بررسی بیشتر موضوع واکسن نزن ها در کشور خودمان با دکتر مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، همکلام و نظرش را جویا می شوم.

او این نکته را متذکر می شود که اساسا گروه های ضد واکسن در جهان از یک صدسال قبل فعال بوده اند و اگر همین امروز هم آمار تمام کشور ها را نگاه کنیم، درمی یابیم که بین 20 تا 30 درصد افراد از واکسن استقبال نکرده اند که کشور ما نیز از این موضوع مستثنا نیست.

قانعی می گوید: ازآن جا که دریافت واکسن اجباری نیست، گروه های ضد واکسن با برخی شایعات با رنگ و بوی طب سنتی، مذهبی، علمی و گاهی امنیتی کار خودشان را پیش می برند.

از سوی دیگر تبلیغ درباره عوارض واکسن همچون تب و درد و.

در برخی نگرانی ایجاد می کند.

قانعی دراین باره معتقد است: هم اکنون رسانه ها بیش از اندازه بر عوارض واکسن متمرکز شده اند که همین موضوع نیز باعث ایجاد ترس از واکسن کرونا شده است.


کلید واژه ها: کرونا - رسانه های جهان - واکسن - جهان - رسانه ها - ویروس - کمیته علمی ستاد کرونا - رسانه - واکسن کرونا - ستاد کرونا - ریشه یابی - ماه زندگی - کشور - حدود - جدید - در ایران - مهم ترین - اطلاعات - بیستمین - کرونایی - ثبت نام - دولت ها - هولناک - رویداد - تحرکات - مدیریت - منتشر - زندگی - ایران - کمیته

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و ویزیتور (خدمات و کتب حقوقی) با بیمه در بوشهر

آلزایمر جز فراموشی چه علائمی دارد؟

استخدام نماینده HSE با بیمه در شرکت عمارت سازه پرنیان در کرج

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی در بیمه پاسارگاد کد 71797 در تهران

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

استخدام نیروی خدمات در گروه پاترون در تهران

استخدام مهندس متره و برآورد با بیمه در مهندسین مشاور معماری موج نو در تهران

استخدام کارشناس اجرایی پرونده مهاجرت و ویزای کانادا در تهران

برجام محور گفت وگوی اسلامی با وزیر اقتصاد آلمان

المرزوقی خواستار عزل و محاکمه رییس جمهور تونس شد

دریای خون

استخدام حسابدار خانم در گروه صنعتی سوداد در کمالشهر کرج

خنثی کردن هم زمان تحریم های سه کشور با ارسال سوخت ایران به لبنان

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ آمریکا به جای تغییر «روش زندگی» خود با جهان «روش جنگ» خود را تغییر می دهد

سردار حاجی زاده: رژیم صهیونیستی باید در آمریکا، آلاسکا یا اروپا به دنبال محلی برای زندگی باشد

صدای ماندگار شهید صیاد شیرازی پس از عملیات بدر

استخدام کارآموز تولید محتوا در آژانس دیجیتال مارکتینگ آدم برفی در قزوین

استخدام نماینده علمی (مدرپ پوست و مو) با بیمه و بیمه تکمیلی در قزوین

شباهت عجیب فریبا نادری به بازیگر خارجی /عکس

شباهت عجیب فریبا نادری به بازیگر خارجی /عکس

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت کسری پارسه رایمند در تهران

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت راهکار ایده کار و کسب در تهران

«جابر» ستاره درخشان سپهر آگاهی بخشی

واکنش یک مقام آمریکایی به اظهارات رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل

حسین قربانزاده رییس کل سازمان خصوصی سازی کشور خواهد شد

توییت امیرعبداللهیان درباره رایزنی هایش در نیویورک

رژیم نگران کننده شاهرخ استخری /عکس

استخدام مسئول دفتر و منشی با بیمه در شرکت فردا تجارت مهدیس در تهران

روزانه30 هزار دز واکسن در سطح استان اردبیل تزریق می شود

استخدام کارمند اداری در موسسه مطبوعاتی ماهنامه پردازش در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت توان تدبیر پویا در تهران

یک بار برای همیشه!/ این گره فقط با دستان رییس جمهور گشوده می شود

عهد بسته ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

دفاع مقدّس ملّت ایران، اسلام را احیا کرد

تجلیل از حماسه سازان دفاع مقدس در خراسان شمالی

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت فن آوری پدیدار در کرمان

آیا هلال احمر همچنان به کشور های دیگر دارو ارسال می کند؟

موجودیت، دسترسی و پایداری در نوع توزیع؛ سه مولفه امنیت غذایی

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

بازسازی اعتماد عمومی از همان نقطه که آسیب دیده آغاز شود

استخدام وکیل با بیمه تکمیلی و پاداش در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد /تهران

استخدام دستیار دندانپزشک در زعفرانیه

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت چرم درفش اسفند در تهران

استخدام سرپرست فروش زنجیره ای در شرکت تک ناز یاسمن در تهران

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

برنامه شورای شهر تهران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

استخدام منشی آشنا به امور اداری در شرکت پارسیان در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس و پاداش در فارس

گفت وگو با اولین خانم مدیر استانی حوزه های خواهران | به مدیران خانم اعتماد شود

عضویت ایران در سازمان شانگهای، پیروزی دیپلماسی تهران

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

استخدام 5 عنوان شغلی در کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

آخرین اخبار از ثبت نام جاماندگان یارانه و تغییر مبلغ آن

درگیری در وقت اضافه تابستان/در مجموعه آپارتمان های ادب چه می گذرد؟

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

هر گروهی که اهل قدرت طلبی باشد، از دایره انقلاب اسلامی خارج است/ ما شیفته خدمت هستیم نه تشنه قدرت!

آیت الله رییسی: باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

روزنامه های چهارشنبه 31 شهریور 1400

اجازه ندهیم تا حقوق کارگران از تورم عقب بیافتد

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

تصاویر | بازدید ابراهیم رییسی از نمایشگاه ملی «در لباس سربازی»

نکات مهمی در مورد گردو که هر کسی باید بداند!

عکس/ پیتزا خوردن آقای رییس جمهور در خیابان

کتیرا چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

عضویت دائم در سازمان شانگهای اهرم ایران در مذاکرات وین باشد

خاطرات دوران دفاع مقدس بازگو شود

استخدام کارشناس ایمنی (HSE) با حقوق 6 تا 8 میلیون در یک شرکت معتبر در تهران

امسال بیش از 2 هزار سلاح در خوزستان جمع آوری شد

بدون مشارکت مردم در نبرد فضای مجازی پیروز نخواهیم بود

فیلم | تشکر و قدردانی راهبه مسیحی از سید حسن نصر الله

سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی در نیویورک

ویدئو/ واکنش نفیسه روشن به شایعه بارداریش

آمریکایی که اول ناو هواپیما می فرستد چطور از خرد جمعی می گوید!

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین31شهریور 1400

استخدام کارشناس امور مالی و حسابداری در مجموعه خودرو 45 در تهران

استخدام Campaign Manager در انتشارات بین المللی گاج در تهران و البرز

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

امام جمعه سابق مهران بر اثر کرونا درگذشت

دفاع مقدس تابلویی ماندگار از ایستادگی یک ملت آزاده در مقابل مستکبران عالم است

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ تحریم، روش جدید جنگ آمریکا با ملت ها است

سومین کتابخانه عمومی ارکواز ملکشاهی افتتاح شد/ پنجاه و دومین کتابخانه عمومی استان افتتاح شد

باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

3 هزار بسته نوشت افزار در بین دانش آموزان نیازمند ایلام توزیع می شود

ایلام آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زائرین حسینی در بازگشت به کشور را دارد

دفاع مقدس، مکتب فکری سازنده برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است

بهره برداری از دومین دیواره نگاره شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس

اصولگرایان بلاتکلیف در حل تحریم

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی

دو نظریه برای افزایش ارزش پول ملی| صیانت از پول ملی مبنای عمل دولت شود

ایالات متحده باید همه تحریم ها را لغو کند

فیلم | گزارشی از فعالیت طلاب جهادی استان آذربایجان شرقی در دوران کرونا

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

پیام شهردار قم به مناسبت هفته دفاع مقدس

نام مرتکبین جرایم سازمان یافته باید برای مردم افشا شود

تشکیل کمیته اجرایی در شهرداری قم در راستای تسهیل تملکات و توافقات

واکسن نزن ها؛ درد جدید جهان کرونایی

واکسن نزن ها؛ درد جدید جهان کرونایی