مطالب مرتبط:
راهبرد پویا در حمایت از طرح های کلان ملی فناوری / فروش میلیاردی نمایشگاه «ایران ساخت»
تأسیس ساختمان چند منظوره و برج فناوری پارک علم و فناوری خوزستان
همکاری دانشگاه علم و فرهنگ با 6 کشور/کمک به ایجاد اشتغال موثر از ماموریت های اصلی دانشگاه است
جهاد دانشگاهی نقش مهمی در تولید علم و انتشار کتب علمی ایفا کرده است
برنامه های صبحگاهی تلویزیون زیر ذره بین/ کدام مجریان موفق ترند؟
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 13:052021-08-02سياسي

جهاددانشگاهی؛ نهادی موفق و پویا در علم و فرهنگ و فناوری


رییس مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق با تأکید بر اینکه جهاددانشگاهی در سه حوزه علمی، فرهنگی و فناوری سازمانی موفق و پویا است، گفت: یکی از نیازهایی که امروز وجود دارد و جهاددانشگاهی می تواند آن را تأمین کند، - آمایش سرزمینی فناوری های پیشرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی، مدیر مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق در گفت وگو با ایکنا از اصفهان اظهار کرد: جهاددانشگاهی نهادی انقلابی است که با فرمان امام(ره) در ابتدای انقلاب تأسیس شد و بیشترین مأموریتی که در این چهار دهه به این نهاد واگذار شده، حلقه واسط میان دانشگاه و جامعه یا به تعبیر دیگر، میان دانش و نیاز است.

یعنی دانشی که در دانشگاه تولید و توسعه داده می شود، به واسطه جهاددانشگاهی باید به فناوری و روش ها و موضوعاتی تبدیل شود که بتواند نیاز جامعه را برطرف کند.

البته در دوره ای، از جهاددانشگاهی با عنوان رابط میان دانشگاه و صنعت یاد می شد و سپس در اساسنامه این نهاد، رابط میان دانشگاه و جامعه قید شد.

وی افزود: آنچه در این چهار دهه به عنوان فعالیت جهاددانشگاهی شاهد بوده ایم، تبلور و تجلی خوبی در سه حوزه علم، فناوری و فرهنگ بوده است.

در حوزه های علمی، کارهای بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام شده که قابل تقدیر و تحسین محسوب می شود، از قبیل ایجاد پژوهشگاه های متعدد مثل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، سازمان انتشارات و پایگاه اطلاعات علمی SID.

حوزه فناوری بیشتر از حوزه علمی توسعه پیدا کرده و پارک های علم و فناوری بسیار خوبی در اکثر استان های کشور در زمینه های شیمیایی، تکنولوژی، علوم بهداشتی، مواد غذایی، اطلاعات و ارتباطات و به ویژه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ایجاد شده است.

مدیر مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق اضافه کرد: حوزه فناوری منظومه بسیار بزرگی شامل مراکز رشد و شتابدهی و حمایت از شرکت های دانش بنیان را دربر می گیرد تا بتوانند با هدف تأمین نیازهای جامعه، بنیادهای دانش را دنبال کنند و حوزه فناوری را توسعه دهند.

حوزه فناوری بسیار موفق بوده و تبلور خوبی در منظومه فعالیت های جهاددانشگاهی داشته و واقعاً مایه مباهات است که این تعداد پارک علم و فناوری و مراکز رشد در کشور با حمایت و پشتیبانی جهاددانشگاهی پیش رفته است.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی با اشاره به فعالیت های فرهنگی جهاددانشگاهی، گفت: ایجاد سازمان دانشجویان، سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، خبرگزاری و مرکز افکارسنجی و همچنین رویدادها و تولیدات فرهنگی، اقداماتی است که جهاددانشگاهی در طول این چهار دهه انجام داده که به انجام وظیفه این نهاد در راستای اسلامی سازی دانشگاه ها و توسعه فعالیت های فرهنگی در این مراکز کمک می کند.

در مجموع، سه ضلع علمی، فناوری و فرهنگی، سازمانی بالنده، فاخر و مؤثر شکل داده که می تواند کارهای خوبی انجام دهد.

من چون خودم با بعضی از این فعالیت ها ارتباط دارم و از آنها بهره می برم، به نظرم جهاددانشگاهی نهاد موفق و مؤثری بوده، به ویژه اینکه پیوند میان دانش و نیاز را تقویت می کند، تا آنچه به عنوان تولید علم در دانشگاه ها شکل می گیرد، در متن زندگی مردم به کار گرفته شود.

بیشتر بخوانید: جهاددانشگاهی؛ پیونددهنده دانشگاه با جامعه و صنعت" وی تصریح کرد: ما امروز نیازهای تازه تری نیز داریم که جهاددانشگاهی می تواند به آنها بپردازد.

البته به صورت پراکنده و نقطه ای، یک سری کارها در ارتباط با این نیازها انجام شده، ولی یک کار جامع ملی و منسجم در این خصوص شکل نگرفته؛ یکی آمایش سرزمینی فناوری های پیشرفته است که از این باب به جهاددانشگاهی پیشنهاد داده می شود که پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری این نهاد در بسیاری از استان ها بر اساس ضرورت و نیاز هر استان تعریف و موضوع بندی شده که می تواند در کل کشور اتفاق بیفتد، یعنی فعالیت های علمی و فناوری در تمام جغرافیای ایران موضوع بندی شود که اصطلاحاً به آن، آمایش فناوری های پیشرفته می گوییم.

این کار می تواند ظرفیت ها را در جای خودش قرار دهد، یعنی اگر در استانی مثلاً کشاورزی بیشتر انجام می شود، باید پارک علم و فناوری در حوزه صنایع و مواد غذایی شکل بگیرد.

هر چه سرزمین را بهتر بشناسیم و توزیع متوازن انجام دهیم و هر ظرفیتی را در جای خودش قرار دهیم، جلوی هدررفت و اتلاف منابع و وقت و انرژی را می گیرد و سود بیشتر و بهره وری بالاتری اتفاق می افتد.

مدیر مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق ادامه داد: از طرف دیگر، در فرایندهای رشد و شتابدهی که زیرمجموعه پارک های علم و فناوری است، نیاز به شبکه ای هم افزا و یکپارچه وجود دارد.

پارک های علم و فناوری جهاددانشگاهی، پارک های علم و فناوری وزارت علوم، مراکز رشد و شتابدهی، بخش خصوصی و حتی کارخانه ها، ایستگاه ها و پردیس های نوآوری همگی در این زمینه مشغول فعالیت هستند، ولی میان آنها در سطح کشور شبکه ای هم افزا و یکپارچه وجود ندارد.

نتیجه اش می شود اینکه برخی هسته های فناور از چند جا کمک می گیرند و برخی دیگر نمی توانند خود را در قالب یک هسته فناور معرفی کنند.

شاید نهادهای دیگر هم بتوانند این شبکه هم افزا و یکپارچه را ایجاد کنند، ولی جهاددانشگاهی به لحاظ پارک های علم و فناوری زیادی که در کشور دارد و موفق هم هستند، می تواند این شبکه هم افزا در حوزه های فناوری، شتابدهی و رشد را به وجود آورد و توفیقات بیشتری را نصیب جامعه علمی و فرهنگی کند.

وی بیان کرد: در منظومه فعالیت های فرهنگی نیز کارهای بسیار خوبی در جهاددانشگاهی انجام شده است و می توان یک سری الگوهای متعالی را در میان آنها یافت.

البته در حوزه فرهنگ نیز نیازمند آمایش سرزمینی هستیم که به صورت جسته و گریخته در برخی استان ها انجام شده، ولی در قالب یک طرح ملی اتفاق نیفتاده است و شاید جهاددانشگاهی در این زمینه نیز بتواند وارد شود.

در مجموع، جهاددانشگاهی را نهاد موفق و پویایی می بینم، به ویژه در عرصه هایی که وارد شده و کارهای بسیار بزرگی انجام داده است، مثل پژوهشکده رویان که مایه غرور و افتخار کشور محسوب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی اظهار کرد: دانشگاه ها و مجامع علمی با جهاددانشگاهی آشنایی دارند، به ویژه اینکه در اکثر استان ها واحدهای جهاددانشگاهی وجود دارد و پژوهشکده ها و پارک های علم و فناوری آن در سطح کشور گسترده اند، ولی مردم و نهادها و سازمان ها کمتر جهاددانشگاهی را می شناسند.

البته چون جنس فعالیت های جهاددانشگاهی، علم و فناوری است، ارتباط مستقیم با مردم ندارد و نیازهای مردم را بیشتر به واسطه هسته های علمی تأمین می کند.

از طرف دیگر، نهادها و سازمان ها کمتر با جهاددانشگاهی ارتباط برقرار کرده اند و نیاز است که تعامل بیشتری به وجود بیاید.

وی افزود: این ارتباط و تعامل برای نهادها، آورده به همراه دارد، به خصوص شهرداری ها و ارگان هایی مثل بهزیستی و نهادهای دیگر دائماً به پژوهش، نوآوری و فناوری های نو و پیشرفته نیاز دارند و این نیاز آنها باید در مجامع علمی با قامت فناوری تأمین شود و آن، جهاددانشگاهی است.

اگر این تعامل تقویت شود، به هدفی که در طلیعه اساسنامه جهاددانشگاهی آمده، بیشتر کمک می کند، چنانکه گفته شده، جهاددانشگاهی تأمین کننده نیازهای کاربردی جامعه است.

نیازها از طریق دستگاه ها شناسایی، حمایت و پیگیری می شود، بنابراین نیاز به ارتباط بیشتری میان نهادهای اجرایی و جهاددانشگاهی وجود دارد.

البته برخی نهادها با جهاددانشگاهی آشنایی و ارتباط دارند، ولی بیشتر از این می توان در این زمینه کار کرد و وزرا و معاونان آنها باید جهاددانشگاهی را بشناسند و از ظرفیت علمی، فناوری و فرهنگی آن بیشتر استفاده کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاددانشگاهی - دانشگاه - دانش - فناوری - حجت الاسلام والمسلمین - فناوری های پیشرفته - آمایش سرزمینی - نیاز - نهاد - نوآوری - خلاقیت - انقلاب - حجت الاسلام - فرهنگ - جامعه - اشراق - پویا - موفق - واسط - میان - بیشترین - سرزمینی - سازمانی - انقلابی - پیشرفته - گفت وگو - فرهنگی - اصفهان - واگذار - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و ویزیتور (خدمات و کتب حقوقی) با بیمه در بوشهر

آلزایمر جز فراموشی چه علائمی دارد؟

استخدام نماینده HSE با بیمه در شرکت عمارت سازه پرنیان در کرج

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی در بیمه پاسارگاد کد 71797 در تهران

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

استخدام نیروی خدمات در گروه پاترون در تهران

استخدام مهندس متره و برآورد با بیمه در مهندسین مشاور معماری موج نو در تهران

استخدام کارشناس اجرایی پرونده مهاجرت و ویزای کانادا در تهران

برجام محور گفت وگوی اسلامی با وزیر اقتصاد آلمان

المرزوقی خواستار عزل و محاکمه رییس جمهور تونس شد

دریای خون

استخدام حسابدار خانم در گروه صنعتی سوداد در کمالشهر کرج

خنثی کردن هم زمان تحریم های سه کشور با ارسال سوخت ایران به لبنان

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ آمریکا به جای تغییر «روش زندگی» خود با جهان «روش جنگ» خود را تغییر می دهد

سردار حاجی زاده: رژیم صهیونیستی باید در آمریکا، آلاسکا یا اروپا به دنبال محلی برای زندگی باشد

صدای ماندگار شهید صیاد شیرازی پس از عملیات بدر

استخدام کارآموز تولید محتوا در آژانس دیجیتال مارکتینگ آدم برفی در قزوین

استخدام نماینده علمی (مدرپ پوست و مو) با بیمه و بیمه تکمیلی در قزوین

شباهت عجیب فریبا نادری به بازیگر خارجی /عکس

شباهت عجیب فریبا نادری به بازیگر خارجی /عکس

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت کسری پارسه رایمند در تهران

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت راهکار ایده کار و کسب در تهران

«جابر» ستاره درخشان سپهر آگاهی بخشی

واکنش یک مقام آمریکایی به اظهارات رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل

حسین قربانزاده رییس کل سازمان خصوصی سازی کشور خواهد شد

توییت امیرعبداللهیان درباره رایزنی هایش در نیویورک

رژیم نگران کننده شاهرخ استخری /عکس

استخدام مسئول دفتر و منشی با بیمه در شرکت فردا تجارت مهدیس در تهران

روزانه30 هزار دز واکسن در سطح استان اردبیل تزریق می شود

استخدام کارمند اداری در موسسه مطبوعاتی ماهنامه پردازش در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت توان تدبیر پویا در تهران

یک بار برای همیشه!/ این گره فقط با دستان رییس جمهور گشوده می شود

عهد بسته ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

دفاع مقدّس ملّت ایران، اسلام را احیا کرد

تجلیل از حماسه سازان دفاع مقدس در خراسان شمالی

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت فن آوری پدیدار در کرمان

آیا هلال احمر همچنان به کشور های دیگر دارو ارسال می کند؟

موجودیت، دسترسی و پایداری در نوع توزیع؛ سه مولفه امنیت غذایی

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

بازسازی اعتماد عمومی از همان نقطه که آسیب دیده آغاز شود

استخدام وکیل با بیمه تکمیلی و پاداش در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد /تهران

استخدام دستیار دندانپزشک در زعفرانیه

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت چرم درفش اسفند در تهران

استخدام سرپرست فروش زنجیره ای در شرکت تک ناز یاسمن در تهران

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

برنامه شورای شهر تهران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

استخدام منشی آشنا به امور اداری در شرکت پارسیان در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس و پاداش در فارس

گفت وگو با اولین خانم مدیر استانی حوزه های خواهران | به مدیران خانم اعتماد شود

عضویت ایران در سازمان شانگهای، پیروزی دیپلماسی تهران

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

استخدام 5 عنوان شغلی در کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

آخرین اخبار از ثبت نام جاماندگان یارانه و تغییر مبلغ آن

درگیری در وقت اضافه تابستان/در مجموعه آپارتمان های ادب چه می گذرد؟

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

هر گروهی که اهل قدرت طلبی باشد، از دایره انقلاب اسلامی خارج است/ ما شیفته خدمت هستیم نه تشنه قدرت!

آیت الله رییسی: باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

روزنامه های چهارشنبه 31 شهریور 1400

اجازه ندهیم تا حقوق کارگران از تورم عقب بیافتد

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

تصاویر | بازدید ابراهیم رییسی از نمایشگاه ملی «در لباس سربازی»

نکات مهمی در مورد گردو که هر کسی باید بداند!

عکس/ پیتزا خوردن آقای رییس جمهور در خیابان

کتیرا چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

عضویت دائم در سازمان شانگهای اهرم ایران در مذاکرات وین باشد

خاطرات دوران دفاع مقدس بازگو شود

استخدام کارشناس ایمنی (HSE) با حقوق 6 تا 8 میلیون در یک شرکت معتبر در تهران

امسال بیش از 2 هزار سلاح در خوزستان جمع آوری شد

بدون مشارکت مردم در نبرد فضای مجازی پیروز نخواهیم بود

فیلم | تشکر و قدردانی راهبه مسیحی از سید حسن نصر الله

سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی در نیویورک

ویدئو/ واکنش نفیسه روشن به شایعه بارداریش

آمریکایی که اول ناو هواپیما می فرستد چطور از خرد جمعی می گوید!

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین31شهریور 1400

استخدام کارشناس امور مالی و حسابداری در مجموعه خودرو 45 در تهران

استخدام Campaign Manager در انتشارات بین المللی گاج در تهران و البرز

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

امام جمعه سابق مهران بر اثر کرونا درگذشت

دفاع مقدس تابلویی ماندگار از ایستادگی یک ملت آزاده در مقابل مستکبران عالم است

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ تحریم، روش جدید جنگ آمریکا با ملت ها است

سومین کتابخانه عمومی ارکواز ملکشاهی افتتاح شد/ پنجاه و دومین کتابخانه عمومی استان افتتاح شد

باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

3 هزار بسته نوشت افزار در بین دانش آموزان نیازمند ایلام توزیع می شود

ایلام آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زائرین حسینی در بازگشت به کشور را دارد

دفاع مقدس، مکتب فکری سازنده برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است

بهره برداری از دومین دیواره نگاره شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس

اصولگرایان بلاتکلیف در حل تحریم

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی

دو نظریه برای افزایش ارزش پول ملی| صیانت از پول ملی مبنای عمل دولت شود

ایالات متحده باید همه تحریم ها را لغو کند

فیلم | گزارشی از فعالیت طلاب جهادی استان آذربایجان شرقی در دوران کرونا

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

پیام شهردار قم به مناسبت هفته دفاع مقدس

نام مرتکبین جرایم سازمان یافته باید برای مردم افشا شود

تشکیل کمیته اجرایی در شهرداری قم در راستای تسهیل تملکات و توافقات

جهاددانشگاهی؛ نهادی موفق و پویا در علم و فرهنگ و فناوری

جهاددانشگاهی؛ نهادی موفق و پویا در علم و فرهنگ و فناوری