مطالب مرتبط:
متخصص روسی: برای محافظت در برابر کرونا به سطوح مختلف آنتی بادی نیاز است
کرونا شکاف اقتصادی درون جوامع و میان کشورها را نشان داد| ثروتمندان، ثروتمندتر شدند
بحران کمبود پزشک در شرق کشور/یک متخصص عفونی در 6 شهر
مبتلایان به واکنش های آلرژیک قبل از واکسن کرونا با پزشک مشورت کنند
مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا: آلودگی هوا بیماری کرونا را تشدید می کند
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 13:252021-08-02پزشكي

روایت پزشک متخصص از کاستیهای مدیریتی در برابر کرونا؛ تراژدیهای کمرشکن پزشکی و اقتصادی بسیاری دیده ام


نیکوقدم متخصص داخلی با هشدار نسبت به کاهش اثربخشی واکسن کرونا، گفت: الان در پیک پنجم تقریباً تمام واکسن ها از حیز انتفاع تا حدی ساقط شدند و من روزانه 5-6 بیمار واکسینه دارم که حتی بستری می شوند.

- ": با انتشار اخباری مبنی بر درگیر شدن مجدد افراد واکسینه شده با بیماری کویید 19 به سراغ دکتر سید مجتبی نیکوقدم متخصص داخلی رفتیم تا در این باره با وی گفتگو کنیم.

آنچه در ادامه می آید شرح گفتگو با این متخصص داخلی است.

هشدار! حواستان به سلامت روحی کادر سلامت باشد وی در خصوص وضعیت فعلی کرونا و کادر درمان گفت: کرونا برای مردم عادی از یک منظر و برای کادر درمان و پزشکان و پرستاران از منظری دیگر، جزیی از زندگی روزمره شده است و بدون کرونا انگار یک چیزی در زندگی مان کم است.

الان هم که درگیر پیک پنجم کرونا هستیم و برای خودش می تازد.

کادر سلامت دیگر یک واژه بی مسما شده است زیرا همگی از نظر روحی و جسمی، کادر ناسالمی شده اند.

انقدر فشار کاری و فشار امواج کرونا زیاد است که وقتی روحیه ها را با دو سال پیش مقایسه می کنیم و نشاط حاکم بر محیط کاری را می بینیم، تبدیل به یک وادادگی شده است.

متاسفانه کادر درمان در این حدود یک سال و نیم تقریبا 80-70 درصدشان دچار این وضعیت شدند.

پرداخت های حقوقی نسبت به قبل بهتر و بیشتر شده است، اما حجم کاری که توسط برخی رشته های مرتبط با بیماری در حال انجام است نسبت به قبل اصلا قابل مقایسه نیست و همچنین با پرداخت نمی توان این معضل روحی، روانی، عاطفی و دور افتادگی از خانواده را برطرف کرد.

وی افزور: اما شاید این مسئله پرداخت ها برای کادر درمان مسئله مهمی نباشد؛ زمانی که دوشتان زیر یک بار طاقت فرسایی رفته که بسیار سخت است، آن زمان شاید خیلی از پرداخت هم لذتی نبرید.

کسی الان دغدغه اش این نیست که چقدر درآمد و پرداختی دارم اما به طور کلی و میانگین نسبت به قبل بهتر شده است.

وی در خصوص جایگاه علمی ایران در مقایسه با دیگر کشورها در بحث مبارزه با بیماری گفت: در حدود دو سالی که از زمان پیدایش کرونا در ووهان چین گذشته است، به جز مقوله واکسن، در بقیه حوزه ها تلاش هایمان، تلاش های مذبوحانه ای بوده است؛ یعنی همچنان ویروس از ما جلوتر است، جهش هایش سهمگین تر شده، پاسخش نسبت به درمان ها روزبه روز بدتر می شود و میزان ابتلا و مرگ و میرش در حال افزایش است.

وقتی که موج ها را باهم مقایسه می کنیم می بینیم که پیک ابتلا در موج اول 20هزار، در موج دوم 25هزار و در موج پنجم همانطور که می بینید پیک ابتلا به 35هزار رسیده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، قطعاً روند شدیدا نگران کننده را در پیش خواهیم داشت.

نیکو قدم در خصوص تولید واکسن های داخلی در مقایسه با سایر واکسن ها گفت: بدون جانبداری، پیش قضاوت و فقط با دید علمی و آکادمیک، الان دوره مطالعه ی واکسن هایی که در ایران ساخته شده نسبت به واکسن هایی که در خارج از ایران ساخته شده قطعا کوتاه تر بوده و شاید ارزیابی هایمان دچار نقصان باشد، اما آن چیزی که بر اساس چاپ مقالات در دسترس است، واکسن ایرانی حقیقتاً واکسن خوبی بوده است.

اینکه چه میزان نسبت به واکسن های دیگر روی ویروس پوشش دارد، باید دو نکته را گفت؛ یک اینکه اصلاً این ویروس قابل پیش بینی نیست که شما فکر کنید مثل آبله و سرخک و.

واکسن می زنیم و تمام می شود.

متاسفانه در پیک پنجم که الان در آن به سر می بریم میزان ابتلای افراد واکسینه شده به شدت افزایش پیدا کرده است و تمام این افراد با واکسن های خارجی واکسینه شده بودند که خیلی هم ادعا داشتند که روی سوش های مختلف ویروس پوشش دارند.

وی توضیح داد: الان در پیک پنجم تقریباً تمام این واکسن ها از حیز انتفاع تا حدی ساقط شدند و روزانه من 5-6 بیمار واکسینه دارم که بستری می شوند و حتی متاسفانه کارشان به بخش مراقبت های ویژه و ونتیلاتور می رسد.

مساله بعدی اینکه در واکسن ایرانی هنوز ما در بالین مطالعات وسیع و دقیقی انجام نداده ایم که بخواهیم به شما پیش آگهی راجع به پوشش واکسن بدهیم.

این چیزی که الان قطع به یقین می گویم این است که واکسن های خارجی تزریق شده در طی 5-4 ماه گذشته متاسفانه کارایی خودشان را در قبال سوش های جدید مثل دلتا به تدریج دارند از دست می دهند.

ما در ایمونولوژی داریم تا لحظه آخر که بدن شما آنتی بادی علیه یک ویروس دارد، بدن مقاومت نسبی نسبت به ویروس دارد اما زمانی که ویروس ترکیب خودش را عوض می کند، ایمنی شما هم پاسخگوی این سوش جدید نخواهد بود.

بررسی منصفانه عملکردها وی در خصوص عملکرد وزارت بهداشت در خصوص عدم تکرار دوباره واکسیناسیون بعد از چند ماه گفت: نمی توان گفت که این یک ضعف است.

ما در هیچ رشته ای در پزشکی در یک سال و نیم واکسن تولید نکرده ایم.

اینکه بخواهیم این امر را به ضعف وزارت بهداشت منتسب کنیم کار منصفانه ای نیست.

در دنیا الان شما آمریکا و انگلیس را می بینید که مانور عجیبی روی واکسن دادند، الان میزان ابتلایشان به نحو عجیبی بالا رفته است.

درست است که مرگ و میرشان کمتر شده ولی همین که ابتلایشان انقدر زیاد شده است، خبر از این می دهد که به زودی احتمالا مرگ و میر هم در این کشورها بالاتر می رود.

متخصص داخلی در خصوص تجهیزات و امکانات پزشکی در قبال این ویروس گفت: وقتی که این موج های سنگین می آیند، بسیاری از بیمارانمان را به خاطر کمبود تجهیزات ناگزیر از دست خواهیم داد.

در حالت ثبات و پایداری، سیستم سلامتمان تقریبا جوابگوی بستری بیماران در محدوده بیمارستانهای عمومی هستند، اما وقتی چنین پیک هایی اتفاق می افتد، به ناخواست با کمبود تجهیزات روبرو می شویم.

مثلابخش اورژانسی که 30 نفر ظرفیت دارد بخاطر تعداد بالای بیماران تا 55 نفر را در خود جای داده است و اکسیژن، دارو و ونتیلاتور به مقدار کافی ندارد و نمی شود این موضوع را انکار کرد.

اعتراض مردم به سیستم زمانی که وارد بیمارستان می شوند گویای این است که از خدمات ارائه شده ناراضی اند ولی وسعمان همینقدر است.

وی در خصوص داروهای موثر برای درمان این ویروس گفت: ما نمی توانیم دارو ندهیم.

فردی که به ما مراجعه می کند به این امید می آید درمان شود و دارو بگیرد.

در این مدت ما هم دست به دامن بسیاری از داروها شده ایم.

در کل دنیا هنوز علاجی برای این ویروس نداریم و آن چیزی که داریم شاید در حد کاهش آزار و اذیت و رنج بیمار باشد و تا حد بسیار کمی هم شاید بتوانیم مرگ و میر را کاهش دهیم.

بدون رودربایستی هیچ کشوری در دنیا هیچ گونه ادعایی درباره علاج این بیماری ندارد.

یک زمانی شما مبتلا به هپاتیت سی می شوید و پزشکان یک سری داروهایی را به شما می دهند و 90 درصد بیماران خوب می شوند و ویروس از بدنتان پاک می شود، اما در برابر ویروس مثل کرونا ویروس، خود ویروس ممکن است بعد از دو هفته برود و آن چیزی که شما باهاش دست و پنجه نرم می کنید عوارض التهابی، فیبروز و عوارض ریوی و غیره است.

حقیقتاً هیچ دارویی تا الان به طور قطع و یقین این عوارض را علاج نکرده است و درصد مرگ و میرش همان 4-3 درصد اول بوده که اعلام شده است.

وقتی آمار و ارقام را نگاه می کنیم تقریباً هیچ کاهش معناداری نسبت به اولین پیک در مرگ و میر رخ نداده و حتی افزایش هم داشته ایم نیکوقدم در خصوص ارائه راهکار و پیشنهاد به دولت برای مهار این بیماری گفت: رسانه عمومی جای مطرح کردن پیشنهاد نیست.

ما پیشنهادهایمان را داده ایم و متاسفانه گوش شنوایی هم نبوده است.

من در پیک اول به همکارانم می گفتم که با این وضع مدیریت باید دعا کنیم خود ویروس خسته شود و برود.

با این برنامه ریزی ها، نمی توان با این ویروس مقابله کرد.

شما می بینید که در چین با این حجم از جمعیت الان حدود یکسال و دو سه ماه است که تعداد مرگ و میرشان کمتر از تعداد انگشتان دو دست است و این نشان می دهد که با ملاطفت نمی شود از پس این بیماری برآمد.

در کشور ما متاسفانه مبادی امر و آن جاهایی که بزنگاه های تصمیم گیری اند، دچار اختلال هستند.

ناراحتی یک پزشک از مردم و دولت وی در خصوص علت عدم مدیریت صحیح در برابر این بیماری افزود: ما اوایل کرونا واقعا موفقیت آمیز ویروس را مهار کردیم، اما متاسفانه بعد از آن فرهنگ سازی بین مردم نشد و وقتی شما فرهنگ مقابله با یک معضل را در مردم نهادینه نکنید، مثل بقیه قضایا تبدیل به یک شوخی می شود.

مردم ما الان کرونا را شوخی گرفته اند، برای آن جوک می سازند و آن را به شوخی می گیرند تا زمانی که عزیزانشان درگیر این بیماری منحوس شوند.

تراژدی هایی که من در این مدت دیدم برای کمرشکن کردن هر پزشکی کافی بوده است.

تاثیرات منفی سنگین رو اقتصاد مردم و کشور ایم متخصص داخلی با اشاره به عواقب سنگین این بیماری روی اقتصاد و زندگی مردم، گفت: متاسفانه اینگونه شده است که تا مردم نچشند آن را باور نمی کنند و طبیعتاً با این روند خواهند چشید و اصلا شوخی نیست.

اگر توجه نکنیم،تعداد مرگ و میر روزانه مان از 350 به روزی 1000 نفر می رسد و در این صورت با این جمعیت فعلی ایران، هر خانواده 2-1 نفر از عزیزانش را از دست خواهد داد.

به لحاظ اقتصادی هم که هم روی زندگی مردم و هم کار دولت تاثیرات بدی گذاشته است.

وی در پایان افزود: بیماری با انشاا.

و ماشاا.

گفتن رو به زوال نخواهد رفت و چیزی که آن را برطرف می کند برنامه ریزی متقن و مدون، با نظارت کافی و ضمانت اجرایی است.

همین الان که در پیک پنجم کرونا هستیم می شنویم که جاده ها را بستند.

کدام جاده بسته شد؟ تمام اطرافیانی که ما سراغ داشتیم بدون کوچک ترین معضلی بین شهرها جابجا شدند و این نشان می دهد ما در قبال ویروس مسخره بازی درمی آوریم.

اگر با این روند پیش برویم اتفاقات اسف باری پیش رویمان خواهد بود.

این چیزی که الان سرکار است یک مجموعه پژمرده و بی خاصیت است که متاسفانه گذران ایام می کند به این امید که سریعتر از خاطره ها محو شود و این افتضاحی که در 8 سال گذشته به بار آورده است، اثرش از خاطرات زدوده شود، وگرنه دولت برای خودش تعریف خاصی دارد.


کلید واژه ها: متخصص داخلی - کرونا - متخصص - کادر درمان - کادر سلامت - کادر - داخلی - سلامت - واکسینه - اثربخشی واکسن - پزشک - زندگی روزمره - هشدار - درگیر - زندگی - بیمار - واکسن - گفتگو - درمان - پزشک متخصص - سلامت روحی - مردم عادی - منظر - پرستاران - الان - پنجم - اقتصادی - اثربخشی - کویید 19 - پزشکان

آخرین اخبار سرویس:
اعطای وام به دانشجویان متقاضی سفر به عتبات در اربعین

چهار خاصیت شگفت انگیز آب گوجه فرنگی

بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی ویروس را 100 برابر بیشتر پخش می کنند!

آمار رسمی از مرگ 5888 البرزی بر اثر ابتلا به کرونا حکایت دارد

لیست غذاهایی که بعد از 30 سالگی نباید بخورید

استخدام کارشناس دفتر فنی با بیمه، سنوات و سه وعده غذایی در پردیس

یک میلیون ایرانی آلزایمر دارند | افزایش آمار آلزایمر با شیوع کرونا

سفر رییس سازمان بهداشت جهانی به افغانستان

استخدام منشی دفتر فنی در یک شرکت تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی در تهران

استخدام کارشناس IT در یک شرکت تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی در تهران

استخدام کارشناس IT و منشی دفتر فنی در شرکت تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی/تهران

آغاز واکسیناسیون 17 ساله ها از امروز در آذربایجان شرقی

مشاوره پزشکی زنان با کلبه سلامتی

87 بیمار بدحال کرونایی در بیمارستان های اردبیل بستری هستند

عین الهی: توجه و احترام به کهنسالان در پیشگیری از آلزایمر موثر است

80هزار دُز واکسن برکت تحویل دانشگاه علوم پزشکی مشهد شد

دمانس در 10 درصد سالمندان ایرانی / چند عامل خطر مهم زوال عقل

استفاده از ظرفیت های طب ایرانی در بخش های کرونا

با این روش روند تخریب ماهیچه های بدن را کند کنید!

پایان واکسیناسیون اردستان تا یک هفته دیگر

رست بیف مرغ

شناسایی تومورهای سرطانی با فناوری های نانو

اینفوگرافی/ کاهش وزن بعد از 40 سالگی با 6 ترفند ساده

آیا می توان برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی به دکتر عمومی مراجعه کرد؟

با محرومان؛ زنان حاشیه نشین چابهار

کاهش مصرف 3 ماده غذایی و بهبود عملکرد مغز

80 هزار دُز واکسن برکت تحویل دانشگاه علوم پزشکی مشهد شد

11 بلایی که نخوردن آب کافی بر سرتان می آورد

تزریق واکسن کرونا به افراد بالای 17 سال درآذربایجان غربی

برکت به مشهد رسید/ تزریق فقط برای دوز دوم

راهکاری موثر برای سیاه کردن مو

چرا برخی کودکان انگشتشان را می مکند؟

واکسن سینوفارم در ایران هنوز مجوز مصرف نگرفته است

یک میلیون ایرانی آلزایمر دارند/تأثیر کرونا در افزایش آمار آلزایمر

وزیر بهداشت: وجود نزدیک به 1 میلیون مبتلا به آلزایمر در کشور/ کرونا ابتلا به آلزایمر را افزایش داد

7 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان!

نحوه تشخیص ابتلا به کیست کلیه

چگونه ابتلا به کیست کلیه را تشخیص دهیم؟

ارتباط قاعدگی زودرس با بروز اختلالات قاعدگی

خطر موج جدید با بی توجهی به پروتکل ها

مبتلایان به تیرویید این خوراکی ها را مصرف کنند

مرگ 63 پنگوئنِ در معرض انقراض بر اثر زنبور گزیدگی در آفریقا جنوبی

شیوع 100 برابری ویروس کرونا توسط مبتلایان انگلیسی

استخدام پرستار در یک مطب پزشکی در اصفهان

گزارش تصویری: با محرومان؛ زنان حاشیه نشین چابهار

تزریق هم زمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا چه عوارضی دارد؟

اکنون که شرایط فراهم است مردم برای واکسیناسیون همت بیشتری به خرج دهند

استخدام بازاریاب مرکز پزشکی با حقوق ثابت،پورسانت و بیمه در تهران

کاهش سن واکسیناسیون سرعت گرفت/ دهه هشتادی ها واکسن می زنند

برهنه خوابیدن چه ضررهایی دارد؟

تزریق هم زمان واکسن کووید-19 و آنفلوآنزا چه عوارضی دارد؟

کاهش مصرف 3 ماده غذایی از خطر زوال عقل می کاهد

ایمنی زایی واکسن کرونا اسپایکوژن بیش از 80 درصد است

تزریق هم زمان واکسک کرونا و آنفلوآنزا چه عوارضی دارد؟

نامه اعتراضی شورای صنفی لارستان به وزیر بهداشت/ دانشجویان خواستار پیوستن به علوم پزشکی شیراز هستند

ابتلای بیش از 800 هزار ایرانی به زوال عقل

میزان ایمنی زایی واکسن کرونا اسپایکوژن اعلام شد

چشم های منتظر برای دریافت دوز دوم واکسن اسپوتنیک!

خودتان را گول نزنید؛ ویتامین ها حریف سویه دلتا نمی شوند

تزریق دز سوم واکسن سینوفارم چه مدت پس از دز دوم انجام شود؟

سپتامبر؛ ماه آگاهی از سرطان دوران کودکی

خواص گیاه مورد؛ درمان ریزش مو

تزریق همزمان واکسن های آنفولانزا و کرونا امکان پذیر است؟+فیلم

بهترین داروی طبیعی برای کاهش اضطراب

مصلی تهران وارد مدار ارائه خدمات واکسیناسیون کرونا شد

کاهش وزن چشمگیر شهره سلطانی + عکس

یک میلیون ایرانی آلزایمر دارند/عوارض کرونا در افزایش آمار آلزایمر

قرنطینه 212 مسافر مشکوک به کرونا در مرزهای کشور

تدوام واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در آذربایجان غربی/تزریق بیش از یک میلیون 513 دز واکسن کرونا

اثربخشی واکسن اسپایکوژن چند درصد است؟

آخرین آمار جهانی کرونا دوشنبه 29 شهریور 1400

پایش سلامت 624 هزار مسافر ورودی به کشور از نظر ابتلا به کرونا

طرز تهیه اسپرینگ رول سبزیجات

مبتلایان به تیرویید این خوراکی ها را مصرف کنند

استخدام منشی در شرکت جنت دارو در تهران

فیشیال صورت یا پاکسازی عمیق پوستی

ماساژ کف پا؛ روشی برای کاهش زردی نوزادان

برای مقابله با کرونا ویتامین دی بخورید

استخدام کارشناس ارشد تولید در شرکت معتبر تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی

مشکل کمبود تخت های بیمارستانی در استان اردبیل

شایع ترین بیماری روده با یک قرص ارزان قمیت درمان می شود

افزایش دو برابری شیوع دیابت در 12 سال گذشته

خواب کافی داشته باشید تا مغزتان منفجر نشود!

ابتلای بیش از 800 هزار ایرانی به زوال عقل

ویدئو | آذربایجان غربی؛ دروازه ورود «لامبدا» به ایران؟!

مواد غذایی مفید برای عملکرد غده تیرویید چیست؟

قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه کنیم؟ +اینفوگرافی

راهکار های ساده برای مقابله با افسردگی پاییزی

مساعدت های معاون درمان وزارت بهداشت برای تجهیزات درمانی خراسان جنوبی

مساعدت های معاون درمان وزرات بهداشت برای تجهیزات درمانی خراسان جنوبی

معجزه خوردن آب گرم ناشتا

تعداد بستری ها به 630 نفر رسید

استخدام بازاریاب و ویزیتور (تجهیزات پزشکی) با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه

ایمنی زایی واکسن کرونا اسپایکوژن بیش از 80 درصد است

کاهش مصرف 3 ماده غذایی از خطر زوال عقل می کاهد

دانش آموزان همه جا می روند جز مدرسه!

اینفوگرافیک | قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه کنیم؟

9 علامت رایج آلرژی و نحوه درمان آن

مجموع قربانیان کروناویروس در فارس به 6541 نفر رسید

برکت به مشهد رسید/تزریق فقط برای دوز دوم است

روایت پزشک متخصص از کاستیهای مدیریتی در برابر کرونا؛ تراژدیهای کمرشکن پزشکی و اقتصادی بسیاری دیده ام

روایت پزشک متخصص از کاستیهای مدیریتی در برابر کرونا؛ تراژدیهای کمرشکن پزشکی و اقتصادی بسیاری دیده ام